De zusters Imhoff 2 AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 21 JANUARI 1942 Wat gij niet wilt, dat u ggschiedt HET HUWELIJK EN DE DISTRIBUTIE Voor welk een probleem degenen, die met de uitvoering der distributie- voorschriften zijn belast, soms komen te slaan, werd in het afgeloopen week einde nog weer bewezen door een las tig geval, dat zich voordeed in een buurtschap bij Ede. Tusschen liet hoofd van een gezin en diens echtgenoote bestond een wrij ving, die zoo sterk werd, dat de vrouw het blijkbaar noodzakelijk achtte, in gezelschap van haar vijf kinderen, de echtelijke woning te verlaten om zich elders in de buurt te vestigen. Enkele dagen voor dezen huwelijks- twist had de in den steek gelaten echt genoot evenwel de vlecsclikaarten van zichzelf en van zijn huisgenooten inge leverd op het distributiekantoor, om dat hij vergunning had gekregen voor het doen verrichten van een huisslach ting. Of het nu wraak was, welke den man bezielde of dat hij op zijn manier pressie op zijn weggeloopen echtge noote dacht te kunnen uitoef nen, is niet bekend, maar het hoofd van het huishouden weigerde in elk geval dc vrouw een gedeelte van het geslachte zwün af to staan. Vleesclikaarten waren er evenmin meer en de vrouw kon daarop natuur lijk geen rechten doen gelden, wijl zij wettelijk nog deel uitmaakte van het gezin. Ten einde raad begaf zij zich naar de politic, die er geen gat in zag en de puzzle ter oplossing voorlegde aan den p'aatselijken distributiedienst. Besloten werd d?n man te bewegen alsnog vrijwillig afstand te doen van een gedeelte van de winterprovisie i.e. het geslachte varken, terwijl men, indien dit verzoek niet in goede aarde vallen mocht, overweegt bij de e.k. uit reiking van distributiebescheiden, de noodlge bonnen van den man in te houden, opdat deze zal kunnen naden ken over het waarschuwende spreek woord, wat gij niet wilt, dat u ge schiedt, doe dat ook een ander niet,.. T reinbotsing bij Blauwkapel EEN REMMER GEDOOD Gistermorgen om kwart voor vijf zijn op het knooppunt Blauwkapel der spoorlijnen UtrechtAmersfoort en UtrechtHilversum twee goederentrei nen hevig op elkaar gebotst, waarbij een doode te betreuren viel en groote materieel© schade is ontstaan. Een goederentrein van Utrecht C.S. komend en rijdend in de richting Hil- versutn, was voor het grootste gedeelte dit kooppunt reeds gepasseerd, toen een uit de richting Amersfoort komende goederentrein in volle vaart met* dien trein in de flank in botsing kwam en de achterste wagons greep. De botsing was zeer lievig, enkele wagons werden vol komen versplinterd, andere kantelden, terwijl van heide treinen verschillende wagons uit de rails liepen. De remmer van D. uit Amsterdam werd zwaar gewond en is na eerste me dische hulp per ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. Tijdens het transport is hij overleden. De materieele schade is belangrijk. Het spoorwegverkeer UtrechtAmers foort is gestagneerd, dat tusschen Hil versum en Utrecht werd via een andere lijn met het station Maliebaan gaande gehouden. De opruimingswerkzaamheden zijn in vollen gang. Een voetverwonding Een voetvcrwonding bij veertig gra den vorst is reeds noodlottig. Hebt u daarover wel eens nagedacht? Weet U, dat, wanneer een soldaat met een Schot in den voet of in het been aan het str»jdtooneel aan het Oostfront valt, hem dit dan 2ijn leven kan kosten? Immers een voetverwonding belet hem verder te gaan, hij zal op hulp moeten wachten en wanneer deze niet spoedig komt, loopt hij gevaar dood te vriezen. Daarom moet nu vooral alles cr op gezet worden om de gewonden zoo spoedig mogelijk te helpen. Snelle hulp is dubbele hulp. Stelt daarom niet meer uit. maar stort uw bijdrage voor de Nedcrlandsche Ambulance op giro rekening 8 7 6 0 0 Nedcrlandsche Ambu lance, Koninginnegracht 22, 's-Graven- hage. PRIJSOPDRIJVING IN DEN MEELHANDEL feü een onderzoek, dat gisteren door daartoe bevoegde ambtenaren werd in gesteld in cie boeken van een meel- en fouragehandelaar de H. te Lunteren, bleek, dat de man zich schuldig had ge maakt aan prijsopdrijving. Partijen meel, waarvan de inkoopsprijs bv ƒ7.65 per 10,1 kg. bedroeg, waren door hem verhandeld voor ongeveer het dub bele van dezen prijs. Inbeslagneming van een gedeelte van den voorraad en proces-verbaal volgden. Meeldiefstal en de gevolgen Ter zake van diefstal van een zak meel ten nadeele van de N.V. de Ko renschoof stond voor den Politierech ter mr. Visser terecht de 33-jarige bakker C. J. K. uit Montfoort. In het begin van den winter van het vorige jaar verscheen er tegen het val len van den avond voor het huis van verdachte een vrachtwagen van de N.V. „De Korenschoof"- Van dezen wagen werden door knechts van „De Korenschoof" zakken meel in de bak kerij van verdachte geladen. Alle voor den bakker bestemde zakken, op één na, werden naar binnen gebracht, den overgebleven zak meel hadden de knechts juist anart acl ter in den wa gen gezet, omdat in de jute-zak een scheur gekomen was, zoodat men de zen zak niet op de gewone wijze kon lossen. Wat wilde nu echter het ge val? Ook deze zak bleek na afloop van de lossing verdwenen. En liet was niet moeilijk uit zoeken, waar die zak gebleven was. want een dikke meel streep was zelfs in het donker nog' duideljjk te zien Zij voerde onweerleg baar naar de bakkerij, zoodat dc bak ker aansprakelijk werd gesteld voor dezen diefstal. Verdachte echter ontkende ten stel ligste iets met dezen zak te maken te hebben. Hij wist, zoo zei hij, heclemaal niet, wie dien kapotten zak zijn huis had binnengedragen. De politie werd in dit geval gemoeid en zij kreeg prachtig bewijsmateriaal van den kos ter van de kerk, welke kerk zich schuin tegenover de bakkerij van ver dachte bevindt. Want deze getuigde in het bijzijn van twee veldwachters, dat hij wel degelijk had gezien, dat ver dachte dien bewusten zak in zijn huis had gedragen. Een vreemde houding. Het geval was zoo duidelijk moge lijk, doch voor den rechter trok koster de W. zijn verklaringen "weer in. Hij zou nooit gezegd hebben, dat hij getui ge was geweest van dezen diefstal, kortom hij wilde thans met deze zaak niets te maken hebben. Daar de beide gehoorde veldwachters onder eede bleven bij hun verklaringen, werd aan den koster voor de laatste maal ge vraagd nu maar voor de waarheid uit te komen. Doch de koster hield stijf en strak vol, dat liij niets gezien had, sterker, dat h\j ook niet tegenover de veldwachters een verklaring had afge legd, dat hij het wel had gezien. Deze ontkentenis was voor mr. Vis ser voldoende om den koster te ver denken van meineed. Zijn ontkentenis werd door den griffier op papier vast gelegd; dit stuk teekende de koster, waarna mr. Visser den koster mee deelde dat hrj in hechtenis werd ge nomen tot uitgemaakt was, hoe de zaak nu precies in elkaar zat. Zoo doende werd de van meineed verdach te koster door den veldwachter mee genomen naar het Huis van Bewaring De** zaak tegen den bakker werd voor- loopig aangehouden. MOEDER LIET KINDEREN ALLEEN Voor het Gerechtshof te Amsterdam stond gisteren in hooger beroep terecht een 23-jarige vrouw uit Haarlem, die haar twee kinderen in hulpeloozen toe stand had achtergelaten en deswege door de rechtbank te Haarlem in Juli van het vorig jaar tot drie maanden gevangenisstraf was veroordeeld. De vrouw was met een vriendin naar Amsterdam gegaan, om zich daar te amuseeren. Zij amuseerde zich een Ier dermate, dat zij eerst na een afwezig heid van 36 uur, erover dacht naar huis terug te keeren. Zij gaf voor 's avonds te zijn weggebleven, omdat zij bang was, dat haar man uit Frankrijk zou gekomen. Zij durfde hem niet na haar amusanten avond onder de oogen te ko- De Voogdijraad heeft intusschen de kinderen aan de vrouw terug gegeven en een gezinsvoogdes benoemd. Deze gezinsvoogdes toont zich tevreden en gaf gunstige getuigenissen. Ook het rapport was uitstekend, en sprak van een goede moeder, die veel spijt van haar daad had. De Procureur-generaal, mr. A. A. L. F. van Dullemen, requweerde bevestiging van het vonnis, met bevel tot opschor ting van cje straf, om hot indienen van een gratieverzoek mogelijk te maken. De verdediger mr van der Goot, pleitte uiterste clementie. Op Dinsdag 3 Februari zal het Hof vonnis wyzen. TENTOONSTELLING N. A. D. TE UTRECHT Van 14 tot 24 Februari zal te Utrecht een tentoonstelling worden gehouden, georganiseerd door den Ned. Arbeids dienst. Gedurende deze expositie zal men onder meer in het N.V.V.-huis en in het Wchrmachtsheim aan de Maria- plaats lezingen met betrekking lot den Arbeidsdienst organiseeren. terwijl voorts in een der Ulrcchtsche bioscopen een film vertoond zal worden welke be trekking heeft op het werk van den N. A. D. Het geva^rlyke „landverrader" VREDERECHTER LEGT GEVANGENISSTRAF OP Voor den Vrederechter te Amster dam, mr. P. H. F. van Vloten, stond gisteren terecht een 61-jarige vrouw, die in de tram twee dames het scheld woord „landverrader" had toegevoegd. Het was op 18 Augustus gebeurd, dat deze dames in de Vijzelstraat in de tram zaten en bemerkten, dat enkele passagiers een papiarbinder of paper clip in het knoopsgat droegen. „Heb je het nieuwe insigne van de Unie al gezien?", vroeg de eene dame aan de andere, waarop de 61-jarige ver dachte strijdvaardig was opgestaan, zich als Unielid had bekend gemaakt en de dames had bevolen te zwijgen, aan gezien de Unieleden dat ook moesten. „Als je de waarheid zegt, zal niemand je het spreken verbieden", had een der dames geantwoord en toen was de vrouw gaan schelden. „Dat moet je wel zeggen, want je trekt er profijt van. vuile landverra der", had zij geschreeuwd. Ter zitting werd deze lezing door ge tuigen bevestigd. De verdachte echter ontkende en wist zich alleen te herin neren, dat de dames hadden gezegd, dat alle Unieleden met hun koppen naar beneden in den Amstel zouden worden gegooid, hetgeen de getuigen weer niet gehoord hadden. De Officier van Justitie, mr. J. W. Bosch, achtte dc beleediging bewezen en eischte f 40 boete, subs. 40 dagen. De Vrederechter, die hier de politie ke rust in gevaar zog gebracht, vond echter, dat niet met een boete kon wor. den volstaan. Rekening houdende met den leeftijd van de vrouw legde hij haar een gevangenisstraf voor den tijd van een week op. Een wagenmaker uit Nieuwer Amstel, die een kompaan van de W A. zonder eenige aanleiding voor landverrader had uitgescholden, werd door den Vre-, dercchter tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. DIEFSTALLEN BIJ DE N.V. STICHTSCHE HOUTHANDEL Tegen timmerman een jaar gecischt. Ih den loop van de maanden Augus tus, September en October zijn er ten nadeele van de N.V. Stichtsche Hout handel groote hoeveelheden hout gesto len. Verschillende timmerlieden en an deren hadden zich hieraan schuldig ge maakt. Enkelen zijn reeds lot gevange nisstraffen veroordeeld door de Utr. rechtbank, doch de zaak tegen den 30- jarigen timmerman. N. van G. uit Zui len is eerst gistermiddag voor de recht bank in behandiAing gekomen Van G. was ten laste gelegd, dat hij zijnde in dienstbetrekking bij de N.Vf Stichtsche Houthandel, groote hoeveel heden hout heeft gestolen en ander* zlids, dat hij van anderen hout heeft ge. kocht, zeer goed wetend, dat ook dat hout van diefstal afkomstig was. Door ziekte tot diefstal gekomen Verdachte erkende het hem ten laste gelegde. Nimmer nog had hij zich aan diefstal schuldig gemaakt, doch toen een paar jaar geleden zijn vrouw ern stig ziek werd en in een sanatorium moest worden opgenomen, moest verd. de ziekenhuiskosten zelf betalen, omdat hij zich niet tijdig genoeg had verze kerd. Toen zijn vrouw ebnmaal weer thuis was, werd zijn dochtertje ziek en toen dat goed en wel genezen was, werd verdachte zelf, lijdende aan een maag kwaal, ernstig ziek. Aanvankelijk door de familie in staat gesteld er financieel weer wat bovenop te komen, bleken de lasten hem toch te groot te v/orden. Eerst moest hij zijn eigen meubelen verkoopen en toen hij daarmede nog niet uit de schuldenlast was, zag hij geen anderen uitweg meer dan bij zijn baas maar hout te gaan ste len. Dat heeft hij dan ook gedaan, zoo dat na verloop van tijd zijn huis vol lag met hout dat de zaak toebehoorde. Daar verd. den sleutel had van de loods, werd het stelen hem wel zeer gemak kelijk gemaakt. Weinig zelfbeheersehïns In zijn requisitoir merkte de Officier van Justitie, mr. Alberda, op. dat de hoeveelheden, welke verd. zich heeft toegeëigend toch wel zeer groot waren. Verd. heeft ook weinig beheersching aan den dag gelegd, want eens op een keer, toen de sleutel van het pakhuis zoek was, kon hij toch niet met zijn diefstallen ophouden, want hij liet rus- tie een nieuwen sleutel maken en ging weer door met stelen. In verband met den ernst van het feit eischte de offi- cier een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Stomps, memo- i reerde nog uitvoerig verdachte's gunsti- gen levensloop en vroeg tenslotte uiter ste clementie, Uitspraak heden over veertien dagen, Schaap levend open gesneden DE MISDADIGERS GEARRESTEERD Den la at 3 ten tijd werd de omgeving van Leiden en de Rijnstreek onveilig gemaakt door individuen, die op gru welijke wijze in de weide loopende schapen afmaakten om het vet en de beste stukken vleesch er af te halen. De dieren werden blijkbaar levend opengesneden. Daar het tientallen schapen betrof, was dit voor de be trokken veehouders een groote scha depost. Het gebeurde "wel, dat van één veehouder zes schapen in één nacht op een dergelijke manier afgemaakt werden. De beesten werden niet vak kundig geslacht, waardoor ook nog veel van het vleesch verloren ging. In den nacht van 23 December j.l. mocht het een survcilleerend veld wachter van de gemeente Oegstgeest gelukken, de daders van deze gruwe lijke veeslaehtingen, zjjnde de acht tienjarige Jacob de Wit en de een en twintigj'arige Lcendert Struijk, beiden uit Koudekerk a.d. Rijn aan te hou den. Beiden bevonden zich toen in de nabijheid Van de schapen van den vee houder C. Bakker alhier. Zij waren in het bezit van een groot dolkmes, een messenslijper en een drietal zakken, om er.den buit in te kunnen doen. Bij onderzoek bleek, dat zij resten van schapenvet in hun zakken hadden. Na een langdurig verhoor bekenden zij, dat het de bedoeling was geweest, om de schapen te slachten en het vet er uit te halen, Verder deelden zrj me de, dat zy reeds enkele malen schapen hadden geslacht in de gemeente Alphen a.d. Rijn. Struijk had de scha pen vastgehouden, terwijl De Wit de dieren met zijn dolk levend den buik opensneed en het vet er uithaalde. Het vet hadden zij aan een onbekenden man vcrkoqht voor vrij hooge prijzen. Uit het verder onderzoek bleek, dat de verdachten, van wie er een werk loos is en de ander als chauffeur een klein loon verdient, in café's groote verteringen maakten. Eenige personen die vleesch en vet van de verdachten hadden betrokken, konden opgespoord worden. Beide verdachten zijn ter be schikking van de j'ustitie gesteld en in het Huis van Bewaring ingesloten. VERLENGING VAN PACHT OVEREENKOMSTEN. In de Staatscourant van 15 Januari 1942, no. 10, is als aanvulling op het Pachtbesluit een besluit verschenen van de Secretarissen-generaal van de Departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij, betreffende de verlenging van pachtovereenkomsten. In het Pachtbesluit is reeds de moge lijkheid geopend verlenging te vragen van pachtovereenkomsten, welke vóór 1 Januari 1936 voor bepaalden tijd wa ren aangegaan. Het thans verschenen besluit breidt deze mogelijkheid uit tot pachtovereenkomsten, welke na 1 Ja nuari 1936 voor bepaalden tijd waren aangegaan. Deze uitbreiding geldt ech ter niet voor losse perceelen, doch uit sluitend voor hoeven. De aanvrage tot verlenging dient te worden gericht aan de Grondkamer van de provincie, waarin het gepachte ge heel of voor het grootste gedeelte is ge legen. KOSTWINNERSVERGOEDING VOOR WERKLOOZE ARBEIDSMANNEN Naar aanleiding van de talrijke daar omtrent gestelde vragen, deelt het hoofd van het bureau kostwinnersvergoeding van den Nederlandsehen Arbeidsdienst ons mede, dat de nieuwe regeling in za ke de toekenning van kostwinnersver goeding op basis van de voor de werk verruiming geldende loonen ook van toepassing is ten aanzien van die vrij willigers, die voor hun opkomst werk loos waren. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De Utrechtsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak van de 35-ja- rige mej. A. B. uit Maarssen, die veer tien dagen geleden terecht stond ter zake van valschheid in geschrifte. Na den dood van haar vader had verdachte een formulier geteekend dat betrek king had op geïnde gelden, welke haar vader nog onder zijn berusting had zijn functie van brugwachter Maarssen. Het bewuste formulier was al een keer onderteekend door de vrouw van den overledene, doch op on verklaarbare wijze kwam er nog een tweede formulier in roulatie, hetwelk dan door verdachte zou zijn onderte: kend. Verdachte ontkende wel, doch twee handschrift-deskundigen waren van meening dat verdachte wel degelijk haar naam onder het tweede formulier had gezet. De Officier van Justitie eischte dan ook een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. De rechtbank veroordeelde haar tot een geldboete van vyf en twintig gulden subs, tien dagen. AMBACHTSPATROONS NAAR LEIPZIG Evenals het vorig jaar naar de Leip- ziger Najaarsbeurs, organiseert het Front van Nering en Ambacht ook dit voorjaar een reis naar de Leipziger Messe. speciaal voor kleinhandelaren en ambachtspatroons. Ook niet-leden van deze nationaal- socialistische middenstandersorganisa tie nemen aan deze reis deel. Men vertrekt op Zaterdag 28 Febru ari en zal op Vrijdag 6 Maart den terug tocht aanvaarden. Van Duitsche zijde worden verschillende faciliteiten ver leend, welke het mogelijk maken, de kosten van reis en verblijf zoo beperkt mogelijk te houden. EEN ZAKBOEKJE VOOR VEEHANDELAREN Naar de Bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch mededeelt, ligt het in haar voornemen om binnenkort de veehan delaren te verplichten van al hun aan- en verkoopen, hetzij voor eigen reke ning, hetzij in opdracht van derden, aan- teekening te houden in een zakboekje. Dit zakboekje kan reeds thans bij de Bedrijfsorganisatie worden aange vraagd. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de in de bladen op te nemen desbetreffende Officieele Publi catie. KUNST EN LETTEREN ADRIAAN LUBBERS VIJFTIG JAAR. Donderdag 22 Januari a.s. zal de be kende kunstschilder Adriaan Lubbers, die om zijn werk niet alleen in Neder land, Duitschland en Frankrijk, doch ook in Amerika groote bekendheid ge niet, vijftig jaar worden. In 1922'24 schilderde hij in Duitsch land landschap'in figuur, terwijl hij ex poseerde in Berlijn, Dresden en Ham burg. Hij trok daarna naar Italië naar Positana. een visschersplaatsje nabij Napels en in 1926 naar Amerika, waar hij zich vestigde te New York, waar hij alleen zijn beroemde stadsgezichten schilderde. Na eenige jaren vestigde Lubbers, cosmopoliet als hij was, zich te Parijs, waar hij zich ook geheel aan de kunst gaf en daar ook veel exposeerde, In de jaren, dat hij te Parijs woonde stak hij nog tweemaal den gvooten plas over en exposeerde nog te New-York en Chicago, waar hij zeer veel succes had en de aandacht op zich vestigde. In 1932 keerde Lubbers naar Nederland te rug en vestigde zich te Laren in het Gooi. Daar maakte hij nog teekeningen van New York en groote bekendheid verwierven indertijd zijn schilderingen van deze stad, vervaardigd voor het vermaarde carnaval bij Hamdorff. Ook zijn landschappen uit de omgeving van Spakenburg zijn zeer gezocht. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Bij de heden gehouden trekking der Staatsloterij vielen de volgende hoofü- prijzen: 10.1)00.— 21642 100.— 5836 8633 200.— 1052 9084 19176 100— 6842 17165 19751 Glundere kindergczichteM. Terwijl moedor rustig de tentoonstelling „Duitsche vrouwen werken voor haar volk" bezoekt, kunnen de kinderen zich vermaker in de speciale kinderspeelkamer, die Maandagmiddag op genoemde tentoon stelling te Utrecht in gebruik werd genomen. TeekenfUms, poppenkast, leuke Tpelleijes, van alles wordt gedaan om het jonge goedje zoo aangenaam moge lijk bezig te houden. Of ao zich amuseeren JEUGDWERKEN VAN MICHEL ANGELO ONTDEKT In den Dom van Siena In de groote gehoorzaal van het lan- dellijk instituut voor kunstnijverheid to Neurenberg heeft prof. dr. Kriegbaum de directeur van het kunsthistorisch instituut te Florence, een voordracht gehouden over Michel Angelo. in het kader van een serie spreekbeurten, dia verzorgd worden door de Alhraclit- Dürer Vereen iging. Prof. Kriegbaum. die liet vorig jaar een principieel-belangrijke studie pu bliceerde over de beeldhouwerken van Michel Angelo, gaf aan de scheppende figuur van den kunstenaah een verkla ring van zijn wezen, die van de onbe vooroordeelde aanschouwing van zijn werk zelf uitbaat. Zijn uiteenzettingen, waarmede hij uitging wan de levens sfeer van onzen tijd en die aansloten bij nieuwe onderzoekingen, illustreerde spreker met indrukwekkende licht beelden. Zoo kwam spr. tot een levens beeld van Michel Angelo, dat het ver trouwde op vele punten anders op vat en er een juistere voorstelling aan geeft. Het Titanenwerk van Michel Angelo wordt zoo meende prof. Kriegbaum niet gekenmerkt door het lijden, on danks de diepe tragiek in de uitdruk king van vele van zijn gestalten, maar veeleer door een dynamische houding, door een kracht, die leeft uit haar groote spanning. Ter eere van deze voordracht in zijn vaderstad, Neurenberg, gaf spr. hier voor het eerst aan de openbaarheid prijs, dat hjj van eenige beelden in den Dom van Siena wel mocht vaststellen, dat liet jeugdwerken waren van Michel Angelo. Tot dusverre was er geen aan dacht op gevallen, dat de half-levens- groote heelden wat achteraf en op 10 m. hoogte stonden. Twee ervan rijn eigenhandig werk van den meester. Daarbij bevindt zich een Paulus-figuur waarin men wel een zelfportret van den kunstenaar mag zien. In dit jeugdwerk is een innige verbondenheid met de groote Davidsfiguur op te merken, zooals trouwens alle begin- trekken, die leiden tot het dynamische, dat zich later in zijn kunst openbaart, hij Michel Angelo direct al tot vorm gekomen zijn. De andere beelden zijn waarschijnlijk stukken uit zijn werk plaats. Radio-programma's DONDERDAG 22 JANUARI 1942. Hilversum I, 415,5 M. 7.15 Gram.muz. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram.muz. 8.20 Ochtendgymn. 8.30 BNO: Nleuwsber. 8.45 Gram.muz. 9 15 Voor de huisvrouw. 9.25 Grammuz. 11.00 Voor de kleuters. 1120 Gram-muz. 12 00 Amabile- Scxtet. 12.40 Almanak. 12 45 BNO: Niouws- en econ. ber. 13.00 Een schoone schors, een schoone vrucht. 13.15 Musette orkest, solis te en grarfl.muz. 14.00 Zang met pianobege leiding. 14.30 Gram.muz. 15.30 Voor de zie ken. 16.00 Cyclus: „Godsopenbaring" (III). 16.20 Omroeporkest en gram.muzlek. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Roc- meensch orkest Gregor Serbnn, zang met pianobegeleiding en guitaar. 1830 Sociale zorg. 18.45 Grammuz. 19.00 Actueel half uur. 19.30 Uit de werkplaatsen van onze beeldende kunstenaars. 19 45 Concertge bouw-orkest en soliste. 20 05 Gram.muziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centra le». die over een lijnverbinding met de stu dio beschikken). 20.15 Gram.muz. 20.40 Con certgebouw-orkest. 21.25 Grammuz. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Engelsche uit zending „National features of the Nether lands" of grammuz. 22.15—24.00 Gramo- foonmuzlek. Hilversum n, 301,5 M. 7.158.45 Zie H'sum I. 8 45 Koorzang fopn). 9.10 Grammuz. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Planoyoordracht. 10.40 Voor de platte landsvrouw. 1100 Orgelconcert, zang en grammuz. 12.00 Melodisten en solist. 1245 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 Otto Hen driks en zijn orkest. 13.45 Gmmmuz. 14.00 Romancers, solist en gram.muz. 15.00 Voor de vrouw. 15 30 Zang met pianobegeleiding. lC.Op Ensemble De Kwintslag. 1645 Voor de Jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-econ. en beurs ber. 17.30 4-hand!ge planovoordracht. 17.55 Gram.muz. 18,15 Sport en lichamelijke op voeding. 18.30 Orgelconcert eu zang. 19 00 BNO: Wat Nederland sehryft. 19.10 BNO: Nleuwsber. 19.20 Gram muz. 19.45 Branden de kwesties, causerie. 20.00 Grammuz. (Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 20.15 Ramblers. 20 40 Radlotoo- noel. 21.00 Salonorkest. 21.45 BNO: Nieuws berichten. 22 00 BNO: Toelichting ot> het weermachtsbcrlcht. 22.10—22.16 "Avondwij ding. FEUILLETON ROMAN VAN EVA WENDORFF Ncderlandsche bcicetkinij van E. Kok 11. HIJ zeer verbaasd In de lange, slanke dame met de rustige bow gingen, dokter Edith Imhoff to herkennen hy had zich Marikke's zuster heel anders voorgesteld, maar deze dame bev:r! hem goed, want een vrouw van Mb- rlkke's aard en karakter "OU bezwaarlijk ccn goede doktor zi|n. Dadelijk waren zij ln den taxi ln een rcnschappriijk gesprek ver diept. verheugd ontdck'o Schcier.' dat zijn oc!lc-a omtrent een artikel, gepubliceerd ln •en vakblad geheel zijn mcen.ng deelde. Nu pas. nu zij ln de verlichte gang voor de deur van den huiEe Sippel stonden, kon hij haar beter el en. Haar gezichv stond ge- apunncn van verwachting. Do donkers oogen waren vol goedheid en het voorhoofd sprak van verstand, om rlcn rnoolen mond ln? een trek van energie. Dit was een vrouw, flink en verstandig, een die wist wat zij wilde, stelde Schobcr vast. Een vergelijking mol Sldonle schoof h|J gelaagd uit zijn gcdach- Elndelljk werd de deur geopend. Ida Brauer begroette den dokter met luidruch tige hartelijkheid. En een vrouwelijk dokter hebt. u ook meegebracht. Nu, dat ls goed, misschien is tante cr wel bltj om. In de hulskamer begroetten zij don echt genoot. die met zijn pijp naast de kachel zat. Hl] begon uitvoerig over de zieke te praten en vertelde van nieuwe symptomen. Zy wilde met den pook op Ida afgaan wal regt u daarvan dokter? En anders ligr zy. den gcheelen dag ln bed alsof z|) zich niet kan bewegen. Edith was dadelijk weer opgesprongen, ztj luisterde nooit gr»-" naar de berichten van de familie, zij stelde meer belang ln dc zie ke zelf. Brengt u mij auublleft bij uw vrouw, mynheer Sippel? En toen Ida Briiuer mee wilde gaan, hield zy haar kort terug. Ik ben liever met de zieke alleen. En toen zat zy nan het bed van mevrouw Sippel. Terwijl zij tevergeefs moeite deed anlwoard op haar vragen te krijgen, bekeek zij do zieke nauwkeurig. De vrouw woelde onrustig ln ha;,r bed heen en weer, soms kreunde zij luid. haar blik was star en zon der glans. ZIJ scheen Edlth niet te verstaan, want zy resteerde niet ln het minst. Edlth schoor een koortsthermometer on der den arm der zieke en bleef stil naast, haar zitten. Zeker deze vrouw wus ernstig ziek, misschien was zj) zielsziek, zoonls Schober meende, ninar waarom was zij het? Gewend bij alle lijden naar de oorzaak te zoeken, probeerde Edlth zich ook hier klaar heid to verschaffen. ZIJ hr.d n! veel zenuw- deken gezien en ker.de ook de geesteszieken tn haar verschillende stadia, maar het ziek tebeeld. dat zij liter zag. was haar onbe kend. Zij voelde aan de zonderling roode vast. dat het vleesch clc-n druk van hasr hand weerstond, het bleef strak weipannen. Wat beteekende dat? Zij nam den thermo meter. hy stond op 35.7 dus een veel te la?e temperatuur. zy dacht ernstig na.... Ja. dat was de oplossing, zy had het gevonden, verkeerde werking v.in de schildklier, geen geestes ziekte. Dc::e vrouw was te genezen, mis schien zelfs hc-l gauw te genezen. Verlicht stond z.j op en _'ng met snelle schreden naar de huiskamer terug. Schober wachtte vol spanning en de twee anderen. Sippel en Brauer, verslonden haar bijna met hunne blikken. Schober scheen dit te mer ken. Misschien wilt u mij voorlooplg al leen uw mccnlng zeggen, dokter imhoff? vroeg hy. Edlth knikte toestemmend. Toen oom en nicht de kamer hadden verlaten, zelde Scho bcr haast:;: Ik heb den indruk gekregen, dat er lei» niet In orde ls, collega. De twee stellen wel wr.t opvallend veel belang In ?cciT--:':;tcn, Ik geloof, dat die twee het op een punt al eens ryn. U hebt volkomen gc'IJk dokter, nnt- woordd; Edlth. volgen- rji'jn mecn'.n? Is er geer. .-.prr.hr van r;--: .--lekte het gaat hier om MB Mdttlt of liever om een mlxne- dem" en Edlth legde haar collega haar mea ning uit. Geïnteresseerd luisterde Schobcr en ten slotte stemde hy levendig toe. Ik geloof, dat u geheel en al gelijk hebt. Dan moe ten wij probeeren de zieke thyroxin te ge- Ja. dat geloof lk ook. Ik meen, neen lk ben cr zeker van dat. dat zal helpen. ZIJ knikten elkander toe en dan riep Schober de belde anderen. In koite woor den vertelde hy dat het volstrekt onnoodlg was de zlcke naar Gerbers.ieim te brengeq. Dit ernstig besluit ls gelukkig niet noodig, mijnheer Sippel, lk denk wel. dat u blij zult zyn te hooren, dat uw vrouw over veer tien dagen kan opstaan en ln twee maan den weer hcelemarl beter zal zijn. Hy keek opmrikzaam naar het gezicht van den man. De Ietwat domm. trekken drukten dulde- lUk teleurstelling uit. Ida BrSueT scheen zlcii beter te kunnen beheerschen. zij had plotseling groote haast, zij nam afscheid van belde doctoren en gaf Sippel vluch tig de hand. Dc man bracht haar niet eens de kamer uit. Enkele minuten later 6tonden Schobcr en Edlth Imhoff op de zwai: verlichte straat. Schober had de taxi tevoren al weggestuurd, nu keek hy aarzelend rond. Het was kool geworden en de herfstwind blies hem een paar afgewaaide bladeren ln het gezicht. Waarheen nu. dokter Imhoff? Ik heb al reeds zooveel van uw kostbaren tyd gevergd, wat kan lk voor u doen? Laten wij te voet tot aan de Llnden- strasse gaan, stelde Edlth voor. Daar moet lk toch een v:«ltc maken. De oude Petrlkertoren sloeg 7 uur. Een paar oude vrouwen strompelden naar de kerk. tegen den kerkmuur stond een ver liefd paartje. Lachend wees Schober er heen. Daar hebt u het, het bloeiende en ster vende leven naast elkaar. En als dokter ziet men steeds den grooten maaier, die elk van ons. leder oogcublSk kan grUpm. gaat dat by u ook zoo? Maar Edlth schudde het hoofd, de uit drukking van haar gezicht was bijna vroo- lyk. Daar denk lk niet aan. dokter Scho- ver. het leven Is oud of Jong. of ernv.lg. of peluk'-.lg en het te behoeden or.der alle om standigheden, daar denk ik aan. (Wordt vervolgdJt

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2