var HouTerrs LiMonsecco Nieuwe regeling voor de Centrale Keukens Gasgeneratorcursussen door het geheele land De zusters Imhoff AMRRSFOORTSCHE COURANT - VRIJDAG 23 JANUARI 1942 FABRIEKEN ZULLEN MEER EIGEN KEUKENS MOETEN BOUWEN VERSTREKKING VAN KOSTELOOZE PORTIES Van 1 December 1941 af geldt, zooals reeds eerder is gemeld, een nieuwe re geling voor de verstrekking van voed sel uit de Centrale Keukens. Het Rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd blijft zich geheel belasten met de organisatie en exploitatie van deze inrichtingen, terwijl de medewer king van den Nederlandschen Volks- dienst (N.V.D.) zich bepaalt tot het aanwijzen van hen, die voor voedsel- verstrekking uit de Centrale Keukens in aanmerking komen. Niet iedereen wordt n.l. meer in de gelegenheid ge steld om eten uit de Centrale Keukens te betrekken, daar met ingang van 1 De cember de N.V.D. beoordeelt, wie daar voor in aanmerking komen; m.a.w. de N.V.D. wijst de deelnemers aan de vocdselverstrelfking aan. N.V.D.-instantics beslissen. Het curatorium, dat met de regeling der voedselvoorziening van de burger bevolking door middel van Centrale Keukens is belast en waarin o.m. het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd is vertegenwoordigd, heeft daartoe eenige richtlijnen opge steld, welke reeds gedeeltelijk zijn ge publiceerd. Om geen stagnatie in de voedselyer- strekking te doen ontstaan, is destijds bepaald, dat alle personen, die vóór 1 December uit de Centrale Keukens eten betrokken, een geteekende ver klaring van den N.V.D. ontvingen, on der overlegging waarvan zij kaartjes konden koopen, die recht gaven op een portie eten. Tevens werd aan deze per sonen een „formulier voor hulpverlee ning" uitgereikt. De uitreiking van ver klaring en formulier geschiedde door de buurtschapshoofden van den N.V.D. Aan de band dier ingevulde formulie ren' beslisten de N.V.D.-instanties op grond van de reeds gepubliceerde richt lijnen. of de aanvrager inderdaad in aanmerking kwam voor het betrekken van eten uit de Centrale Keukens voor de volgende periode. Personen, die vóór 1 December van het vorige jaar geen eten uit de Cen trale Keukens betrokken, maar daar toe wel wcnschen over te gaan, dienen eveneens een formulier aan te vragen bij den N.V.D. Na grondig onderzoek ontvangen ook zij, wanneer op hun aanvraag gunstig wordt beschikt, een verklaring. Kostelooze porties. De mogelijkheid bestaat voorts, dat kostelooze porties worden verstrekt, en wel door het uitreiken van z.g.n. dag kaarten. De houders van boterkaarten, die tot het betrekken van warm eten uit de Centrale Keukens zijn toegelaten, zijn verplicht tenzij zij ten genoegen van den N.V.D. aantoonen, dat zij daartoe niet in staat zijn den kostprijs der porties te betalen. De prijs bedraagt dertig cent per liter. Alle overige deel nemers blijven tien cent per liter betar ien. Voor zoover er tekorten zijn op de exploitatie der Centrale Keukens, neemt het Rijk 75 pCt. daarvan voor zijn rekening en de gemeente,n 25 pCt. De regeling inzake de inlevering van distributiebonnen door de verbruikers is ongewijzigd gebleven. Bonlooze bijvoeding. Teneinde misverstand te voorkomen, wijst het Rijksbureau voor de voedsel voorziening erop, dat ook de regeling omtrent verstrekking van bonlooze bij voeding aan werknemers in fabrieken onveranderd blyft, evenals de voedsel- verstrekking door de werkverruimings- keukens ten behoeve van de in de werkverruiming tewerkgestelde arbei ders. De tegen inlevering van bonnen en tegen vergoeding van kostprijs (30 cent per liter) verstrekte maaltijden aan de mensae van universiteiten en hoogeschoolen vallen eveneens buiten de nieuwe regeling. Alle bestaande be palingen dienaangaande blijven onver minderd van kracht. Fabriekskeukens. De centrale keukens zijn in de eerste plaats ingesteld ten behoeve van de be volking. Zoolang echter de capaciteit dat toelaat is het toegestaan, dat fabrie ken voor haar werknemers daaruit eten betrekken tegen den kostprijs. Laat de capaciteit dit niet toe, dan zullen de fa brieken in ruimer mate dan tot heden reeds het geval was, moeten overgaan lot het bouwen van eigen keukens, zgn. fabriekskeukens. De werkgevers beta len meestal het grootste deel van de prijs en de arbeiders een klein gedeel te. Werkvcrmimingskeukens. Wat de werkverruimingskeukens be treft, deze worden betaald door den Riiksdicnst voor de werkverruiming en geëxploiteerd door het Rijksbureau voor de voedselvoorziening. Deze een voudige keukens zyn indertijd inge steld om de arbeiders die door genoem den Rijksdienst op verafgelegen objec ten te werk zijn gesteld, van extra-eten te voorzien. Wegens zwaren en zeer zwaren arbeid ontvangen deze arbei ders extra-rantsoenen, zoodat inleve ring van bonnen voor hen geen be zwaar behoeft te zijn. Deze arbeiders betalen voor dit eten een gering bedrag. Rijdende keukens. Voor de seizoenarbeiders ten platte- lande is een afzonderlijke regeling ge troffen. De boeren verstrekten nl. vroe ger eten aan hun seizoenarbeiders, doch zijn hiertoe niet meer in staat. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening is aan de moeilijkheden, waarmede deze personen te kampen hadden, tegemoet gekomen doof zijn bemiddeling te ver- leenen bij bet verkrijgbaarstellen van eten uit R ij d e n d e Keukens, tegen kostprijs en inlevering van bonnen. De kosten van deze etenverstrekking zijn voor hem, die haar heeft aangevraagd. De school- en kindervoeding gaat ge heel buiten de Centrale Keukens om. 8-7-6-0-0 Acht zeven zes dubbel nul. Het gironummer van de Nederland- sche Ambulance. Het gironummer van de yerjaardags- storting. Een getal, dat u niet vergeten mag. Een getal, waarvan u gebruik moet maken. Duizenden hebben reeds hun plicht gedaan en maakten hun bijdrage voor de Nederlandsche Ambulance over op dit nummer. Uw bijdrage wordt ook ingewacht. De gewonde strijders ginds aan het Oostfront zullen u er dankbaar voor zijn. Vergeet u het niet? Ook voor u, voor het behoud van uw have en goed hebben zij zich ingezet om het commu nistische gevaar af te wenden en Europa^, te bewaren voor de vernieti ging. Thans zijn deze mannen als slacht offer van hun plicht gevallen, g«wond of verminkt. Wat doet u nu? Uw plicht is hen te helpen, hun leed zoq veel mogelijk te verzachten. Daarom kunt u niet afzijdig blijven. Stort uw bijdrage voor de Neder landsche Ambulance, de Nederlandsche hulpexpeditie aan het Oostfront, op gi rorekening 87600, Nederlandsche Am bulance, Koninginnegracht 22, 's-Gra- venhage. IIET SPOORWEGONGELUK TE BLAUWKAPEL Opruimingswerk vordert Het opruimingswerk na het spoor wegongeluk bij Blauwkapel, waar twee goederentreinen met elkaar in botsing kwamen, was gisterenmiddag zoover gereed, dat het verkeer tusschen Utrecht C.S. zoowel met Amersfoort als met Hilversum over enkel spoor kon worden hervat. Met man en macht is gearbeid om de ravage van vernielde of uit de rails geloopen wagons op te ruimen. Vanmorgen was men er in ge slaagd de locomotief van den trein, welke uit Amersfoort kw3m en den anderen trein in de flank greep, weer op de rails te plaatsen. Men verwacht, dat het traject AmersfoortUtrecht en Hilversum Utrecht C.S. heden in den loop van den dag weer volledig in gebruik zal kun nen worden gesteld. ZIEKTE ONDER AMSTERDAMSCH TRAMPERSONEEL In verband met het groote aantal zie ken onder het personeel der Amster- damsche gemeentetram is met ingang van heden tramlijn 14 tijdelijk opge heven. Neem'n MXEiïÏJZ De Elfstedentocht ONDERHOUD MET DEN WINNAAR. Kort na de aankomst van den win naar van den Elfstedentocht heeft het A.N.P. een onderhoud met hem gehad ten huize van den eere-voorzitter van den Nederlandschen Kaatsbond. den heer U. Rypma, waar hij hartelyk werd ontvangen. De 24-jarige jongeman voelde zich na dezen zwaren toch niet noemens waard vermoeid. Hij had den tocht in den thans officieel bekend gemaakten tijd van acht uur en vierenveertig mi nuten op normale Friesche schaatsen en met gymnastiekschoenen volbracht, Alleen zijn voeten waren een beetje doorgereden. „De tocht is mij aldus deelde De Groot mede Buitengewoon goed be vallen. Wij hebben ideaal weer gehad, hetgeen onze prestatie ten goede is ge komen en in het bijzonder onze sne' heid. Het grootste gedeelte van den tocht hebben wij met acht man in groepsverband gereden. Later kromp deze groep in tot vier man, terwijl na, Dokkum Swierstra kwam te vallen tengevolge van een inzinking, waardoor hij ons moest verlaten. Ongeveer drie-, honderd meter voor de finish 2ette ik alles op alles en behaalde daarmede de overwinning. Deze tocht is de tweede Elfsteden tocht, welke ik meemaakte. Verleden jaar werd ik nummer acht. Dinsdag won ik den 67 km.-rit. welke ik bij wij ze van proef en training meereed." De winnaar is een bekend Friesche kaatser. Zijn broer. Jan de Groot, is de kaatskampioen van Friesland. De eerste dames. De eerste der dames was mejuffrouw A. Schaap te Wirdum. Mei. Sjoerdje Faber uit Warga deelde met mej. Wob- kje Kooistra de tweede en derde plaats der dames. EXTRA WEEK LOON VOOR PERSONEEL LUCHTBESCHERMING. Op verzoek van den Nederlandschen. Bond van Personeel In Overheidsdienst hebben de autoriteiten besloten om aan het personeel, voor zoover dit op 1 Augustus 1941 in dienst by de lucht bescherming was en behoort tot de vaste kern van deze diensten, alsnog een extra week loon uit te keeren. Hoewel aanvankelijk de autoriteiten op het standpunt stonden, dat de loo- nen van het luchtbeschermingsperso- neel zyn gebaseerd op het particuliere bedrijf en dus niet voor de verhooging die aan het overheidspersoneel is toe gekend, in aanmerking kwamen, is nochtans aan het verzoek van het hoofdbestuur van genoemden bond vol daan. De Winterhulpcollecte WEDEROM VERKEERSTEEKENS ALS SPELDJES Als dit geen winter is om de Winter hulp te helpen, dan weten wij niet welk een wintersche kou er nog zou moeten komen om dé burgerij warm voor de Winterhulp te helpen stemmen. Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Januari zal weder straatcollecte worden gehou den en dan zullen opnieuw de verkeers- teekens waarvan de serie is uitge breid als draagspeldjes worden aan geboden. In de meeste plaatsen van beteekenis werkt de politie ijverig mede om deze inzameling, die tevens een goede propa ganda van veilig verkeer is. te doen slagen. De gemachtigde voor de reor ganisatie van de Nederlandsche politie heeft hiertoe een beroep op de plaatse lijke politiechefs gedaan, dat, naar men mag verwachten, niet tevergeefs zal zijn geschied. Politiebeambten zullen, terwijl zij zich hier en daar instrueerend onder het publiek bewegen, tegelijkertijd als collectant optreden. De geheele week van 2330 Januari zal worden dienstbaar gemaakt aan de verkeersbeveiliging. Zoo zullen ver- kccrspatrouilles van twee tot vier man optreden, waar noodig, de „nieuwe "erkeersregels" uit^e^even door het Verbond van Vereenigingen van Veilig Verkeer, met medewerking van het De partement van Waterstaat, worden ter hand gesteld, enz. De Winterhulp rekent op volledige medewerking van alle weidenkenden. GEEN VERGUNNINGEN MEER OM 0 UUR TE WERKEN De Secretaris-generaal van het De partement van Sociale Zaken heeft aan de besturen van de gesubsidieerde ver eenigingen met wcrkloozenkas een rondschrijven gezonden, waarin hij me dedeelt, dat overleg met de arbeidsin spectie er toe heeft geleid, dat in het vervolg geen vergunningen om 0 uur te werken meer zullen worden gegeven, tenzij uitzonderingsgevallen. Voorzoover er thans nog arbeiders zijn, die feitelijk niet werken ,in ver band met een aan hun werkgever ver leende vergunning om 0 uren te werken, is goedgevonden dat aan deze arbeiders uitkeering uit de werkloozenkas wordt verstrekt, zoodat Jet ter zake bestaan de verbod van 20 Januari j.l. of, als vervallen kan worden beschouwd. Aangezien in het onderhavige geval niet kan worden gesproken van inkrim ping van den normalen wekelijkschen werktijd in den zin van de reglementen voor de werkloozenkassen, kunnen de betrokken arbeiders 'als zoogenaamde ..geheel werkloozen" worden be schouwd. Ook aan de leden van die kassen, in welker reglementen geen re geling voor het verstrekken van uit keering ingeval van inkrimping van den normalen wekelijkschen werktijd voor komt ,kan uitkeering worden verleend. In dezen tijd van schaarschte aan vloeibare brandstoffen is de gasgene rator. waarin vaste brandstof wordt verstookt, voor 't motorverkeer als een redder in den nood gekomen. De an- thraciet-, hout-, turf- en turfcokes-ver- gassers hebben het mogelijk gemaakt, een belangrijk deel van ons vervoer ovér den weg in stand te houden, dat anders tot stilliggen zou zijn gedoemd. Het valt echter niet te ontkennen, dat de behandeling van den gasgenera tor het rijden ermee, het onderhoud ervan velerlei moeilijkheden mee brengt, in het bijzonder voor onge schoolde krachten, en dat in verband daarmee een groote vraag naar tech nische voorlichting van het bedienend personeel is ontstaan. Men heeft hier te lande op dit gebied sporadisch reeds verdienstelijk werk verricht, doch er bestaat nog steeds be hoefte aan instructie op grootere schaal in georganiseerd verband. Het is naar aanleiding daarvan, dat onder auspiciën der hierna te noemen verkeersbonden, bedrijfsverecni gingen en andere belanghebbende organisaties, en met volle medewerking van het bu reau generatoren en tankgas, als de ter zake bevoegde overheidsinstantie, bin nenkort een dertigtal tweedaagsche cursussen in theoretische en practi- sche gasgeneratorkennis door het ge heele land heen zullen worden gehou den. De bedoelde instellingen zijn, in alfabetische volgorde: De Nederlandsche Toeristenbond A. N.W.B., de Bond voor Bedrijfsauto- verkeer in Nederland (B.B.NA de Bond van Autornobielhandelaren en Garage houders (R.O.V.A.G.), De Centrale Commi^ie voor f'e on'-idlnr tot Auto bestuurders. da Eigen Vervoerder Orga nisatie (E.V.O.). 'de Nederlandsche Automobiel Club (N.A.C.) de Neder landsche Bond van Autobusdienston- dernemers (N.B.A.), de Nederland sche Organisatie voor het berr.eos- "nederenvervcer langs den weg (N.O. P.l. de Ne^er^ndon^g Vereec'cin" vn Reinigingsdirecteuren, de Nederland sche Vereeniging van Tramwegen en Autotransportdiensten (N.V.T.A.), en de Nederlandsche Vereeniging „De "Rij wiel- en Automobiel-Industrie" (R.AJ.) Voorts heeft de vereeniging van di recties van nijverheidsscholen haar me dewerking toegezegd inzake het be schikbaar stellen van leslokalen en ver- leenen van bijkomstige faciliteiten. Het is de bedoeling, dat de cursus sen zullen worden gehouden in Alk maar, Amersfoort, Arasterdam, Arnhem, Assen, Bergen op Zoom. Bre da, Dordrecht, Eindhoven, 's-Graven- hage, Groningen. Heerenveen. Hengelo, 's Hertogenbosch. Leeuwarden, Leiden, Musselkanaal, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht. Velsen, Venlo, Sittard en Zwolle. Zij zijn in de eerste plaats voor chauffeurs besterad. doch er wordt verwacht, dat ook vele monteurs van montagewerkp'aatsen. zich als deelne mer zullen opgeven. De uitvoering van het plan, onder auspiciën der genoemde instellingen, is opgedragen aan een „Commissie Gas generatorcursussen", waarvan het se cretariaat is gevestigd: Koninginne gracht 37. Den Haag (kantoor der N.A.C.), alwaar de inschrijvingsvoor- waarden voor deelnemers aan de cur sussen. inschrijfformulieren, en eventu eel nog verder gewenschte inlichtingen, kunnen worden aangevraagd. Het is van het grootste belang, dat iegenen. die een cursus in een der bo vengenoemde plaatsen wenschen bij te wonen, of door leden van hun personeel willen laten bijwonen, ten spoedigste van hun voornemen doen blijken aan het secretariaat der „Commissie Gas- -cneratorcursussen'opdat hun dan :nschrnfformulieren kunnen worden toegestuurd, en de definitieve vaststel ling van plaatsen, data, enz. zoo snel moge'ijk kan volgen. Met den aanvang der cursussen serie op korten termijn kan het onwaar- "hijnliike geval van geheel onvoldoen de belangstel'ing voorbehouden worden gerekend. GODSDIENSTIGE UITZENDINGEN In de week van 25 tot 31 Januari zul len de volgende godsdienstige uitzen dingen worden gegeven. Op Zondag 25 Januari wordt over den zender Hilversum I van 10 tot 10.30 uur gewijde muziek ten gehoore ge bracht; van 10.30 tot 12 uur wordt de kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Vollenhove uitgezonden. Voorganger is ds. G. van Doorn, predikant aldaar. Op de andere dagen van de week is er over den zender Hilversum II van 10 tot 10.15 uur telkens een morgen wijding en van 22.10 tot 22.15 uur een avondwijding. Over Hilversum I, wordt eiken dag van 16 tot 16.20 uur uitgezonden: op Maandag 26 Januari een Bijbellezing door ds. P. Lugtigheid te Deventer, op Dinsdag 27 Januari „Ziekentroost" door ds. E. Schouten, emeritus-predikant te Amersfoort; op Woensdag 28 Januari den Bijbellezing door ds. H. Quere te Numansdorp; op Donderdag 29 Jan. de cyclus „Godsopenbaring" („De zelf openbaring Gods in den menschelyken geest"), door drs. J. L. Springer te Blankenham, op Vrijdag 30 Januari een Bijbellezing door ds. R. J. Aalberts, emeritus-predikant te Hilversum en op Zaterdag 31 Januari een Bijbellezing door ds. H. O. Molenaar te Halfweg. BUITENLAND TOESTAND IN OOST-AZIë VOOR GEALLIEERDEN ONGUNSTIG, ALDUS DE „DAILY TELEGRAPH" De operaties in het Westelijke deel van den Stillen Oceaan, zoo schrijft de militaire correspondent van de Daily Telegraph hebben zich zoo ongunstig voor de geallieerden ontwikkeld, dat van alle kanten kritiek wordt verno men. Het is niet moeilijk, zoo meent de correspondent, een of twee nederlagen te verdragen. Van belang is nu, of het den Japanners gelukt Singapore in te nemen. Zij hebben reeds veel gepres teerd bij de gevechten op Malakka. Hoe dikwijls zijn Britschestellingen, waar van men vroeger heeft aangenomen, dat zij zich voor altijd stevig in Britsche handen bevonden, door de Japanners veroverd? Zoo heeft men ook het eene vliegveld na het andere op Malakka moeten prijsgeven. Singapore is als be langrijk steunpunt voor de geallieerde zeestrijdkrachten in Oost-Azië gedacht. Komt thans Japansche artillerie zoo dicht bij de vesting, dat zy deze onder vuur kan nemen, dan verliest Singapore voor de geallieerden zyn waarde. Wat betreft de kritiek in Australië en Nieuw-Zeeland, zoo besluit de corres pondent, hier kan tegenover worden gesteld, dat deze oorlog een gesloten geheel vormt. Zoolang de geallieerden niet over de hulpkrachten beschikken, waardoor het hun mogelijk wordt alle voornaamste steunpunten veilig in hun handen te houden, is het slechts een tactische vraag wat belangrijker is, in de Middellandsche Zee en de Perzische Golf steunpunten te behouden of Sin gapore. WERKLOOSHEIDSPROBLEEM IN FRANKRIJK OPGELOST De staatssecretaris voor arbeids- kwesties heeft tijdens zijn verblijf in Parijs verklaard, dat het probleem der werkloosheid is opgelost en dat men thans nog slechts kan spreken van een crisis der arbeidskrachten. In de bezet te zóne bedroeg het laatste aantal on dersteunde werkloozen 105.000, waar van 76.500 in Parijs en omgeving. Hier van waren slechts 12.500 eigenlijke werkloozen, de andere zijn vrouwen, ouden van dagen en onvolwaardigen. In het onbezette Frankrijk had men 7.200 ondersteunde werkloozen, waar van 2.300 onvolwaardigen, en 50.000 man, die weliswaar niet ondersteund werden, maar die toch werk zochten. Bij deze 50.000 bevonden zich 30.000 vluchtelingen. ZWEEDSCH PROTEST TE LONDEN Naar uit het officieele onderzoek in zake de op 29 December 1941 in de nabijheid van Göteborg geworpen bommen onwraakbaar is gebleken, wa ren dit Britsche bommen. Het Zweed- sche gezantschap in Londen heeft op dracht ontvangen tegen deze schending der neutraliteit by de Britsche regee ring te protesteeren. KERKNIEUWS ZALIGVERKLARINGEN Naar uit Vaticaanstad wordt gemeld, staan op de agenda van de bevoegde congregatie 949 zaligverklaringen en 62 heiligverklaringen. Op de lyst van za ligverklaringen komen de namen voor van den in 1730 overleden paus Bene- dictus de 13e, den in 1878 overleden paus Pius de 9e en den in 1914 overle den paus Pius de 10e. Verder staan nog de zaligverklarin gen van vier koninginnen op de agen da: Maria Christina van Savoye, de in 1836 overleden koningin van .Sicilië, Maria Clothilde van Savoye, de in 1802 overleden koningin van Sardinië, Jo hanna van Valois, de in 1505 overleden koninging van Frankrijk en de in 1298 overleden koningin Kunigunde van Poten. De inhoud van een cartonnetje komt in smaak en geur over een met het sap van 20 citroenen. 50 CENTS KUNST EN LETTEREN MEUBILAIR VAN MADAME DUBARRY GEVEILD In Parijs is het meubilair van het kasteel van Merval geveild, dat toebe hoord heeft aan de maitresse van Lo- dewijk XV, madame Dubarry. De totale opbrengst was 1.700.000 francs. Groote aandacht trok tijdens de veiling het bed van de gunstelinge des konings, dat voor 38.000 francs werd toegewezen. TENTOONSTELLING VAN ITALIAANSCnE BOEKEN TE BERLIJN Uit Berlijn meldt de A.N.P.-corres- pondent, dat naar aanleiding van de daar geopende tentoonstelling van Ita- liaansche boeken de bekende germanist prof. Gabetti uit Rome in de Berlijnsche universiteit voor een groote schare ge- noodigden een lezing heeft gehouden over de problemen der Duitsche en Ita- liaansche literatuur van den tegen- woordigen tijd. Spr. wees daarbij op de traditie en den samenhang van beide en stelde de onvergankelijke waarden in het licht, die de Duitsche zoowel als de Italiaansehe literatuur aan de Europee- sche cultuur geschonken hebben. Radio-programma's ZATERDAG 24 JANUARI 1942. Hilversum I, 415,5 M. 7.15 Gram muz. 7.45 Ochtendgymu. 7.55 Gram.rnuz. 8.00 Brandende kwesties, cause rie (opn.). 8.15 Gram.rnuz. 8.20 Ochicnrt- gytr.n. 8.30 BNO: Nieuwsber. 845 Gramo- foonmuz. 9.15 Voor do hulsvrouw. 925 Gra- mofoonmuz. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Zang met plano- begeleiding. 11.40 Gram.rnuz. 12.00 Orgel concert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en ccon. bor. 13.00 Causerie: .X>e organisatie van de visschers". 13.15 Orkest Malando en solist. 14 00 Onze Nederlandsche Taalclub. 14.20 Na gedane arbeid.... mu ziek en vroolljkheld. 15 50 Gram.rnuz. 10.00 BlJbeUezlng. 16.20 Planovoordracht. 16.50 Gram.rnuz. 17 15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Gram.rnuz. 1735 Duitsche taalcursus. 18.00 Gram muz. 18.15 Het kwar tier van den arbeid. 18.30 Rotterdamse!» ka- merenscmble. 19.00 Actueel halfuur. 1930 Bonte avond. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Gramo- foonmuz. 20.30 Concertgebouworkest (opn.). 20.45 Gram.rnuz. 21.45 BNO: Nieuwsberich ten. 22.00 BNO: Engelsche uitzending: ..Dutch News Reel" ol gram.rnuz. 22.15 Hon- gaarscho muziek (opn.). 22.45 Gram.muziek 23.1524.00 Dansmuziek (gr.pl.). Hilversum H, 301,5 M. 7.158.00 Zie H'sum I. 8 00 Grammuzlek. 8.158.45 Zie H'sum I. 8.45 Gram.muzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram muz. 10.30 Llchto muziek (opn.). 12.00 Zang met pia nobegeleiding en gram.rnuz. 12.45 BNO: Niéuws- en econ. ber. 13 05 Omrocp-Harmo- nle-orkest. 13.40 Voor de Jeugd. 14 00 Rot- tcrdamsch Phllharmonlsch orkest en solist. 14.46 Eenige opmefklngen over cultuur ln het algemeen en kunst ln het bijzonder. 15.00 Het Rotterdamsch Phllharmonlsch or kest en solist. 15.45 Hier W-A. 16.00 Otto Hendriks en zijn orkest en gram.rnuz. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Orgelcon cert. 18.00 Cyclus „In een nieuw licht be zien" (Voorbereid door de NSB). 18.15 Ram blers. 18.15 Als lk 't voor 't zeggen had, causerie. 19.00 BNO: Praatje ln Gronlngsch dialect. 19 10 BNO: Nieuwsber. 1920 Cello, plano en gram muz. 20.00 Causerie over Jan H. Eekhout. 20.15 Roemeensch orkest Gre- gor Scrban. 20.45 Bonte avond. 2130 Film- praatje. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22 00 BNO: Toelichting op het weermnchtsberlcht. 22.10 22.15 Avondwijding. FEUILLETON ROMAN VAN EVA WfclNDORFF Nederlandsche btwetking van E. Kok 13. Ewald lachte vol bitterheid. Juist Ilse, daar vraagt de natuur niet naar. dit laat ziel» niet met geweld onderdrukken. HIJ doofde zyn sigaret en stond op. Het ls koud hier, kom wij gaan verder. Maar Ilse bleef zitten. Voor bet eerst wa ren zij hier op htm Ucvellngsplaatsje zon der dat hij haar ln z(Jn cmen had geu-i- ni<n.ronder dat zij een kus va» hem had gehad. Nu was alles zoo nndrrr, waarom toeh. waarom? zy bepiee; nu pas. dat er Iets vrcesclljks gebeurd -noes zij- dat hot ij luim of alleda-gsche ergernlo was. die heru zoo had doet veranderen. En dodelijk steeg een gevoel van Innig medeiyden met hem ln haar op. hoe hevig moest zyn ver driet zijn, dat hy zoo veranderd was en er klonk byna moederlijke teederheld ln haar stem toen zy vroeg: Is het dan zoo erg. lieveling, jy arme? Onder dezen toon smolt plotseling alle hardheid uit Ewald weg. hij zonk op eyr. knleö^ en borg zyn hoofd ln haar schoot. Een onderdrukt snikken schokte hem en nu zy zich dicht over hem heen boog. verstond zij do paar woorden, die hij fluisterde en een yskoudc schrik overviel haar. O. Ilse, wij kunnen nooit trouwer., nooit, hoor Je. lk durf niet, lk mag Diet! Ilse was niet ln staat oen woord te zeg gen. ZIJ wist alleen, dat Ewald Iets vreese- lljks had gehoord en dal daardoor ook haar hoop op geluk voor altijd was verstoord. Zy sprak niet. zij vroeg niet. maar haar hand gleed zonder ophouder, over zijn gebogen hoofd. Llefkoozend gleden haar vingers door 21Jn haren, steeds opnieuw, minuten lang. Daar opeens sprong h(J op, hy keek ver dwaasd rond. Ik moet gnan Ilse. lk moet gaan. stiet hij uit. En het voleend oogen- bllk was hy al ln de duisternis verdwenen Een oogcnbllk hoorde zij nog zijn voetstap pen, dan was het stil. Zij rilde In den kou den herfstwind, naast haar op den grond lag Ewald's hoed. zy raapte hem mechanisch op en ging haastig naar den uitgang. Zij kon en wilde nog niet begrypen. dal alles uit was. Ach zij w*s er altijd zoo vast van overtuigd geweest, dat zy tot de uitverko rene behoorde, dat haar, Ilso Güssner, nooit Iets ergs zoo overkomen. En deze zekerheid kon zij ook nu niet. opgeven, zy wilde het niet, anders had zy zichzelf moeten opgc- HOOFDSTUK 7. Dus Edlth, Je doet me toch dat ple zier? vleide Marlkke en keek haar zuster met lichtende ocgen aan Edlth moest lachen. Maitkke zag er net zoo uit als toen zl) nog een klein ding van reven tien Jaar was en haar. Edi.h. smeekte de oudcis toestemming te vragen voor een uitgangetje. Desondanks maakte z(| nog te genwerpingen. Maar Marlkke, ik zie er niets e en plezier In. wat heb Je or aan of dokter Schoher een cvond bl" or.s aan tafel zit en een 6lns wyn met ons drinkt? O. lk stel my daar heel ve'el van voor. Edlth, dat kun JU misschien niet begrij pen, maar het ls zoo. ZIJ legde haar hoofd togen. Edith's schouder en fluisterde: Jk houd Immers van hem. Edlth. maar niet vertellen hoor! Edlth schudde het hoofd. Zij was een beetje verbaasd, zy begreep Marlkke niet in leder geval vond zij haar zuster onbe- heerscht. Maar kindje, je weet toch, dat hij getrouwd ls. zelde zij streng. Marlkke gooide zich achterover ln haar stoel. Ja. getrouwd, dat zeg Je mij nu voor den tweeden keer! Bovendien heeft hij het mij zelf ook al gezegd. Maar wat be toekent dat? Hij ls beslist ongelukkig ge trouwd. lk heb dat al gehoord, ledereen weet het. Je opvatting bevnlt m\) niet, Marlkke. ••'•Je Edlth Zelfs als het zoo was. voor :r ozgenblik zag zij weer het beeld van •Je gtschmlnkte vrouw ln het vroolljke ge- •'.•Ischap, n:aar zy sprak er niet over tegen Marl!:)*.... zou JIJ. als het zoo w;as, Jouw uelrk op het ongeluk van een andere vrouw willen bouwen? Ach Edlth, zoo ver moet Je niet da delijk denken! riep Marlkke opgewonden. Het ls toch beter als men tevoren alle consequenties trekt, merkte Edlth rustig op. Ik heb my er ln myn beroep aan gewend rekening te houden met alle moellllklieden en jy, als tooneelspeelster, toch zeker ook wel? Maar Marlkke schudde het hoofd zoo hef tig, dat haar bruine krullen dansten. O neen, lk denk nooit verder dan tot de volgende acte. Overigens, zoide Edlth haastig, heeft Ferronl daarstraks opgebeld, hy vroeg wan neer Je met hem naar het concert ging. zooals Je al zoo lang beloofd had. Komt nog. komt nog! riep Marlkke on geduldig. Eerst onze ultnoodlglng. Dus zul je dokter Schober ultnoodlgen, Edltb of niet? Als Je het niet doet dan noodig lk hem eenvoudig ln het Hamburger Hof uit en Edlth lachte. O. JIJ kleine doordryfster! Goed, lk zal hem voor Woensdag ultnoodl gen. Maar niet omdat jy my dreigt hoor, verbeeld Je dat maar niet. Marlkke omhelsde haar zuster stormach tig. Je bent toch mijn allerliefste Edlth. O. lk ben toch zoo biy. JIJ hebt geen Idee hoe blijHet zal schitterend worden. Neuriënd liep zy weg en Edlth keek haar hoofdschuddend na. Dadeiyk echter kreeg zy weer bezwaren ln het hoofd. ZIJ zou Schober ultnoodlgen. goed. Maar als zij de ze ultnoodlglng een persoonlijk karakter gaf, moest zy ook zijn vrouw ultr.osdlgen. En dat was niet zoo gcmakkelyk. het zou een onverkwikkelijke situatie geven. Zij moest de ultnoodlglng dus een bcrocpskarakter geven, bijvoorbeeld alsof zij hem over een medisch geval wilde raadplegen. Toen Schober den anderen dag toevallig opbelde of zy In bear kliniek ook een bed voor een zijner patiënten vrij had. maakte zy vroolljk van do gelegenheid gebruik om hem op een kop 1: iff Ie en een boterhamme tje uit te noodlgcn. daar zij hem sprekeo wilde. Zonder aarzelen stemde hy toe. Wordt vervolgdJ.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2