AMENF00OT$(HE COURANT DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI NEGEN JAAR D Vijandelijke landingstroepen aan de Zuidkust van De Krim teruggeslagen Wat Churchill beloofde en welke beloften hij nakwam ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling: Per week 0.16 Per 3 maanden ƒ2.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 Losse nummers 0.08 Adm.: Telet. 6289, Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Na 5 u. 6137 ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Loese regelprlj» o 25 Kleine advert. {..Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 0 55 Elk woord meer 0.05 3 Achtereenvolgende plaataingcD voor 2 maal de prus DONDERDAG 29 JANUARI 1942 HOOFDREDACTEUR: NIC. LAM AN, SOEST. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn. DIRECT.: F. HALEWIJN. 4 PAGINA'S WELKE BETEEKENIS HEEFT DE DER TIGSTE JANUAR11933 VOOR EUROPA EN DUS OOK VOOR NEDERLAND? Morgen, Vrijdag 30 Januari 19-42, zal het negen jaar zijn geleden, dat Adolf Hitler in Duitsch land het roer van het schip van staat in han den nam. Voor de oogen van de verbaasde wereld voltrok zich in het verpletterde Duitschland een omwenteling, als nog nimmer te voren in de we reldgeschiedenis was voorgekomen. Inderdaad kon de wereld zich verwonderen over hetgeen in Duitschland toen gebeurde; juist ten tijde van de allerdiepste vernedering is daar een man een eenvoudig front-soldaat opgestaan, die het grootste wonder van de wedergeboorte van het Duitsche zelfvertrouwen heeft volbracht. Hier in ligt wel het machtige van de Duitsche omwen teling in het historische jaar 1933: het gcheele volk marcheerde in gesloten colonne mede naar den op gang en wierp het oude joodsch-democratische stel sel omver, daarbij het parool van zijn Führer: „Wij zullen een staat opbouwen, waarop men trotsch kan zijn", voor oogen houdend. Hier maakte dus het volk, dat weer in de toe komst kon gelooven, zijn eigen geschiedenis; niet alleen voor Duitschland ving op den 30en Januari een nieuw hoofdstuk aan, maar óók en dat zou reeds spoedig blijken voor geheel Europa. (e taak, waarvoor Adolf Hitler in den aanvang van zijn politieke loopbaan stond geplaatst, was een schier bovenmenschelijke. Als lid num mer zeven van de „Deutsche Arbeiter- partei" begon hü in 1919 zijn arbeid voor de wederopstanding van Duitsch land, dat door de z.g. vredesverdragen werd gewurgd. Energiek vatte hij zijn taak aan; van zeven leden groeide de partij reeds spoedig tot eenige duizenden en korten tijd later maakte Hitier de vijfentwintig punten van het partijprogramma der N.S.D.A.P. bekend. Hoe meer Duitschland aan het einde van zijn krachten geraakte, des te har der groeide de partij. Frankrijk schond Duitschland's rechten en zond zijn troe pen het Roer-gebied in, het inflatie- spook teisterde het lamgeslagen rijk en overal heerschte de diepste nood en vertwijfeling. Zoo brak de herfst van 1923 aan; nationaal-voelend Duitsch land was verbitterd en zocht naar den man, die den smaad zou kunnen uitwis- schen. Deze man werd gevonden in Adolf Hitler. Op negen November richtte men zich met kracht tegen de Berlijnsche joden-regeering, doch de troep natio- naal-socialisten, met Jlitler en generaal Ludendorff aan het hoofd, werden voor de Feldherrnhalle te München uit el kaar geschoten. Zestien mannen lieten daarbij het leven, de Führer zelf werd gearresteerd en tot kerkerstraf veroor deeld. Maar zijn getrouwen zetten den strijd om het volk te winnen voort en begin 1925 nadat Hitier uit de ves ting, waar hij zijn groote werk, „Mijn kamp" schreef, was ontslagen stond de partij sterker en vastberadener dan ooit. Tegen de onteerende pacten en verdragen bond zij den strijd aan en waren in 1930 reeds 107 bruinhemden in den Rijksdag, twee jaar later was hun aantal meer dan verdubbeld! Zoo brak de 30ste Januari van het jaar 1933 aan, de dag der nationale verheffing: Adolf Hitler werd Rijkskanselier. Hiermede was het gevaar, dat het bolsjewisme voor Duitschland en dus óók voor Europa, opleverde, afgewen teld. Adolf Hitler, de man, die in 1933 Duitschland en in 1941 Europa van het bolsjewisme bevrijdde. (foto: A.C.-archlef). Was de strijd tegen de binnenland- sche machten der duisternis ge streden, een nieuwe strijd wacht te het jonge Duitschland tegen de bui- tenlandsche. Het internationale marxis me, het uitgeworpen joodsch-kapitalis- me en de in Duitschland vernietigde vrijmetselarij openden thans hun aan vallen op het Derde Rijk vanuit Lon den, Parijs en Washington. Doch Adolf Hitler ging ongestoord zyn weg: de werkloosheid werd terug gedrongen en de sociale zorg ter hand genomen. Zoo bracht de Führer het geheele volk ach ter zich: Duitschland was hereenigd. Intusschen wapenden de groote de- mocratiën koortsachtig. Weliswaar be zocht men de eene ontwapeningsconfe rentie na de andere, doch het ging meer om de diners en soupers, dan om de mo raal; althans het bewijs is daar dat men na iedere conferentie harder ging be wapenen! Duitschland antwoordde op dit gebaar met de invoering van den dienstplicht. Na jaren van knechting en vernedering wierp het nieuwe Duitsch land zich thans op als gelijkberechtigde groote mogendheid. Dit was echter ge heel niet naar den zin der „vredelieven de" democratieën en men besloot het Derde Rijk te boycotten. Toen ook dat niet hielp vluchtten de vijanden vangoudmachten en trok op 22 Juni 1941 Europa in het bolsjewisme en zoo zien wy, dat in de jaren na 1933 de beide machten, nationaal-socialisme en com munisme, zich ontwikkelden; voor gansch Europa was het duidelijk, dat het eens tusschen deze stelsels moest kiezen. Een middenweg stond niet open. De Sovjet-Unie Europa's grootste vyand werd in den bond van over winnaars gehaald en Genève werd het brandpunt van het wereldcommunisme. De daar gevoerde politiek was even duivelsch als doorzichtig, zij was één samenzwering van communisme met de afstervende democratie tegen het natio naal-socialismeof nog precieser: te gen het nieuwe Duitschland. De omsin geling van het Derde Rijk was in vollen gang en het Kremlin zag zijn zegepraal over Europa reeds behaald. Alle inter nationale machten, van Washington via Londen en Parijs tot Moskou, vereenig- den zich tot het doodgraversgilde, dat het Duitsche graf moest graven en thans dieper dan in 1918! Adolf Hitler ging echter ongestoord zyn weg, ontdeed zich van alle wurgen de „vredesverdragen" en werkte aan de veiligstelling van zijn land en volk. Krachtig stond het nationaal-socialisme in het door haat verblinde Europa, dat niet wilde inzien, dat mocht het den Russischen beer gelukken Duitschland te verpletteren, tevens het geheele Avondland aan Stalin's horden zou zijn overgeleverd. Zoo zijn wy in de jaren na Hitler's machtsovername getuigen van den aller grootsten strijd in het wereldgebeuren: de worsteling tusschen bolsjewisme en nationaal-socialisme. D i breekt eindelijk de derde Sep tember 1939 aan. De democratieën laten het masker vallen en ver klaren het Derde Rijk den oorlog. Blik semsnel grijpt de Führer in en verdrijft zijn belagers van Europa. In Londen en Washington werkt de oorlogsdiplomatie op volle toeren en gaat men over tot het uitspelen van de laatste groote troef: het Aziatische bolsjewisme wordt los gelaten op de Europeesche volkeren. Moskou krijgt de kans van zijn leven; tot de tanden toe gewapend stond het gereed Europa te vernietigen, doch on verschrokken stelt de Germaansche Weermacht zich te weer en weet in nau welijks zes maanden tijd het militaire monster-apparaat van de Sovjet-Unie te verpletteren. De Europa-haters laten echter niet los en de beursjoden van Wallstreet hitsen het Amerikaansche volk in den oorlog met Europa. Doch ook deze stuiptrek king van het anti-Europeesche front zal aan de eindoverwinning van Hitier niets kunnen wijzigen, want met dollars en bluf wint men geen oorlog. Welke beteekenis de 30ste Januari 1933 voor Europa heeft, is thans wel zeer duidelijk. Op dien datum trok Adolf Hitler na veertien jaren strijd Duitschland van den rand van den af grond weg en maakte er het huidige Derde Ryk van. dat wegens zijn socia lisme door alle plutocratische democra tieën alsmede door alle internationale joodsche machten werd gebaat. De toen gekozen Rijkskanselier, Adolf Hitler, bevrijdde in de jaren 1940'41 ons geheele werelddeel van de eeuwige aanmatiging en inmenging in Europeesche aangelegenheden der vloekwaardige Anglo-Amerikaansche Europa weg van den afgrond door het te behoeden voor de vreeselijke jocdsch-bolsjewistische overweldiging. Zoo redde de Führer na negen jaren strijd te hebben gevoerd tegen de aan vallende democratieën de vrijheid van Europa. Voor ens vaderland, dat als klein land naast dezen machtigen staat ligt en voor ons volk, dat in aard en wezen zoo dicht tot het Duitsche be hoort, heeft de 30ste Januari van 1933 dubbele beteekenis. Lugubere Engelsche luchtaanval 24 DOODEN, 61 GEWONDEN Gisteravond zijn tal van Engelsche vliegtuigen boven Nederland versche nen. Verscheidene plaatsen werden aan gevallen. Terwijl de talrijke brisant- en brandbommen op de meeste plaat sen slechts onaanzienlijke materieele schade veroorzaakten, werd een stad in het Zuiden des lands bijzonder zwaar getroffen. Hier werden door de Engel sche vliegers weer eens volkomen luk raak woonwijken in het centrum der stad aangevallen, waarbij natuurlijk bijna uitsluitend woonhuizen zwaar werden getroffen. Onder de burgerbe volking ontstonden vrij groote verlie zen aan dooden en gewonden. Voor zoover tot dusver bekend, zijn er 24 dooden, 61 zwaar- en een groot aantal lichtgewonden. Voorts worden nog twee personen vermist In een andere plaats werden enkele woonhpizen vernield. Van de bewoners worden nog twee personen vermist, die waarschijnlijk onder de puinhoo- pen liggen. „ANTI-CHRISTELIJK?" Hedenavond van 19.4520.00 uur spreekt Max Blokzijl over den zendei Hilversum II. Ditmaal zal in de serie „Brandende kwesties" behandeld wor den het onderwerp: „Anti-Christelijk?" GENERAAL PABST HEDENMORGEN TER AARDE BESTELD De uitvaartdienst voor wijlen gene raal Pabst, den Nederlandschen gezant te Tokio, is hedenmorgen in de kapel van het St. Lukas-Ziekenhuis gehou den. Zooals bekend, is Pabst, het oudste lid van het Corps Diplomatique te To kio na een slepende ziekte aan hartver lamming gestorven. 58 KAZEMATTEN VOOR LENINGRAD VERNIETIGD Duitschland strijdt voor Europa J Jan. Het opperbevel der Wcer- Een aan de Zuidkust van De Krim gelande groep vijandelijke strijd krachten is in gevechten van verscheidene dagen teruggeworpen cn met uitzondering van slechts kleine resten vernietigd. Op talrijke plaatsen aan liet Oostelijk front hebben de Duitsche troepen met succes plaatselijke aanvallen ten uitvoer gelegd. Tanks, ka nonnen en ander oorlogstuig werden buitgemaakt of vernietigd. Voor Leningrad hebben formaties van de Waffen SS bij een actie van stoottroepen 58 vijandelijke kazematten en gevechtsstcllingcn ver nietigd. Het Iuchtwapen heeft doeltreffende aanvallen gericht op troepenbe wegingen. ravikdlleeringscolonncs, spoortreinen en luchtsteunpuntcn der bolsjewisten. In Noord-Afrika wederzijdsche verkenningsactivitcit. Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben barakkenkampen en concentraties van vracht auto's der Britten in Noord Cyrcnaica gebombardeerd. Overdag eu des nachts uitgevoerde aanvallen van Duitsche gevechtsvliegers waren ge richt op haveninstallaties op het eiland Malta. Voltreffers met bommen van zwaar en allerzwaarst kaliber richtten vooral op de staatswerf scha de aan. Bij het afweren van een aanval van Britscbe bommenwerpers op Duitsch gebied in den nacht van 26 op 27 Januari heeft een eskader nachtjagers onder leiding van kapitein Lent en van den eersten luite nant Prins zu Lippe-Weisenfeld zijn honderdste vijandelijke vliegtuig neergeschoten. Japanners bezetten Balanga op Luzon Domei meldt van het front op Lu- zon, dat Japansche troepen, die de vij andelijke stellingen op den berg Ma- tidoe op het schiereiland Bataan heb ben aangevallen, op 26 Januari Balan ga hebben bezet, een strategisch be langrijk punt aan de Oostkust van het schiereiland. Zij achtervolgen de Ame rikaansche en Filippino-troepen, die naar het Marivelesgebergte, gelegen op de uiterste Zuidelijke punt van het schiereiland, zijn teruggedrongen. SLECHTS ééN BELOFTE IIEEFT IIIJ GEHOUDEN „Ik heb het Engelsche volk niets anders aan te bieden, dan bloed, zweet en tranen" CHURCHILL ALS OORLOGSTRATEEG Op 21 September 1914 verklaarde Churchill: „Wanneer de Duitsche vloot uit haar havens komt. zal ik ze uitgraven als ratten in haar hol." Een dag la ter, op 22 September 1914, torpedeerde de duikboot onder bevel van Weddi- gens de Britsche kruisers „Aboukir", „Nogue" en „Gresby". Op 8 October 1914 verklaarde Churchill den burgemeester van Antwerpen: „Alles in orde, u be hoeft u geen zorgen te maken; wij zullen de stad redden." Twee dagen later, op 10 October, viel Antwerpen in Duitsche handen. In Maart 1915 wilde Churchill den wereldoorlog in Gallopoli beslissen. Het avontuur kostte Engeland 34.000 dooden en was een volledig fiasco. Toen werd Churchill als „Eerste lord der Onbekwaamheid" zoo snel mogelijk ont slagen. Hoe het thans in dezen oorlog is, i Op 22 Juni 1941, den dag, waarop toont het onderstaande op afdoende Europa onder leiding van Adolf Hit- wijze: Ier zich teweer stelde tegenover de In April 1940 begon Churchill het 'bolsjewistische bedreiging, zong Chur- avontuur in Noorwegen onder het pa- i chili den lof van den nieuwen bond- rool: „Wij zullen aan de Noorsche kust genoot en beloofde hü dezen hulp van datgene bezetten, wat wij noodig ach- het geheele Britsche empire. Hij ver ten". De harde werkelijkheid was ook klaarde: „Wij zullen Duitschland bom- hier sneller dan Churchill's bewerin gen. De kosten van dit avontuur van Churchill betaalde het Engelsche volk. Tijdens den veldtocht in het Wes ten verklaarde Churchill nog na den nederlaag in Vlaanderen op 28 Mei 1940 in het Lagerhuis: „De Fransche en Britsche legers zullen in weerwil van de laatste nederlagen in Neder land en België de Somme-linie en de Maginot-linie houden en wij zullen overwinnen". Veertien dagen later was niet alleen de Maginot-linie doorbro ken, doch lag geheel Frankrijk ter neer, terwijl het Engelsche vasteland- leger. uiteengescheurd en in lompen gehuld „zijn Duinkerken" achter zich had. In Maart 1941 verraste Churchill het Engelsche volk met de mededee- line van de putsch der oorlogophit- schers in Belgrado met de beroemde woorden, welke hij sprak voor den centralen raad van de conservatieve partij: „I have great news for you" (Ik heb goede berichten voor u). Vier weken later had Jpego-Slavië afge daan en had Engeland zijn macht en invloed op het continent verloren. Voor den strijd op Kreta begon, ver klaarde Churchill op 6 Mei 1941: „Wji zijn voornemens Kreta tot den dood toe en zonder een of andere gedachte aan terugtrekken, te verdedigen". Op 2 Juni was de vlucht der Britten op Kreta reeds voorbij. Toen de Britten hun offensief van December in Cyrenaica begonnen, kon digde Churchill aan: „Thans is de tijd gekomen, om den tot dusver krachtig- sten slag voor de eindoverwinning, voor het vaderland en de vrijheid te voeren. Het leger in de woestijn kan aan de geschiedenis een nieuw blad toevoegen, dat geheel gelijkwaardig is aan dat, waarop Blenheim cn Water loo staan geschreven". Thans, na een strijd van twee maanden, staan de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten in Lybië ongebroken en het Britsche leger in de woestijn ziet zich geplaatst tegenover dezelfde moeilijkheden als voorheen. bardeeren bü dag en bij nacht, steeds toenemende mate en wij zullen maand na maand zware ladingen bom men neerwerpen om de nederlaag van Duitschland af te dwingen". Thans is bijna de helft van het Europeesche deel der Sovjet-Unie met zyn grondstofbronnen in Duitsche handen en Churchill's voorspellingen zjjn weer geklets gebleken. Op 8 December 1941 verzekerde Churchill den leden van het Engelsche Lagerhuis: „Enkele van onze mooiste schepen hebben hun stations in het „Verre Oosten" bereikt. Iedere voor bereiding, die in onze macht lag, is ge troffen en ik ben ervan overtuigd, dat wij ons goed zullen houden". Twee da- Ten later op 10 December, lagen de slagschepen „Prince of Wales" en „Re pulse", de trots van de Britsche vloot, voor Singapore op den bodem der zee. Churchill onttrok zich echter aan den toestand door vlug naar Amerika te vertrekken. Zooals steeds, wanneer de feiten zijn leugens bestraffen ensceneert hij een nieuwen coup de théatre om de aan dacht van het Engelsche volk van de catastrophe af te leiden, die door zijn schuld is ontstaan. Reeds Lord Fischer heeft Churchill als oorlogs strateeg een „slechten verliezer ge noemd" hij heeft zich zijn titel uit den wereldoorloe van „eerste lord der On bekwaamheid" rijkelijk weten te hand haven. Dat God hem voor ons in den op persten oorlogsraad late blijven Churchill verliest het continent Churchill heeft door zijn misdadig spel dezen oorlog veroorzaakt en hem ontketend om Engeland's voogdii over de volken van Euixipa te verzekeren. Wat is hieruit geworden? Engeland heeft al zijn bondgenooten op het con tinent verloren. Na vreeseliike offers voor Engeland hebben de misleide vol ken zich verbitterd van hem afgewend. Polen. Noorwegen, Nederland. België, Frankrijk, Joega-Slavië en Griekenland waren eens hoeksteenen In een uitstekend gedocumen teerd artikel publiceert het DN-B. de tientallen beloften van den Britschen minister-president Winston Churchill, welke hij ech ter nimmer nakwam. Het is wel eenig in de geschiedenis aller eeuwen, dat een „staatsman" zich zóó heeft kunnen blameeren, zon der door het volk te worden ver wijderd. Wij zullen daarop eerstdaags nader terugkomen. Vandaag en morgen volstaan wij met het ge ven van het overstelpende be wijsmateriaal van Churchill's on deskundigheid op elk gebied. van de Britsche voogdij in Europa. Churchill heeft ze verloren: Engeland is van het continent weggejaagd. Dezelfde Churchill, wiens oorlogs doel de beheersching van Europa door Engeland was, wordt thans door de bolsjewisten beheerscht en heeft aan hen zyn eigen oorlogsdoel uitgeleverd. Churchill en de blokkade. Churchill heeft voorspeld: „De blok kade is het doodelük wapen van Enge land. Duitschland kan zich niet bevrij den van den worgenden greep der Britsche blokkade". Thans heeft Duitschland zich van dezen worgen den greep bevrijd en Churchill heeft zjjn eigen volk uitgeleverd aan de grondstoffenblokkade. Nu moet Enge land zelfs zijn ijzeren tuinhekken, zijn oude autobanden, oud metaal, beenen en keukenafval verzamelen. De Engelsche bevolking krijgt tien procent minder suiker dan de Duitsche en slechts tweederde van de hoeveel heid vet, welke in Duitschland wordt uitgereikt. Duitschland is immun voor de blokkade geworden en alle grond stoffen in Europa liggen voor zijn oor logsvoering en de opvoering van zijn economisch potentiëel open, terwijl Engeland door voortschrydend gebrek aan scheepsruimte wat zijn ravitail- leeringspositie betreft, steeds meer in het nauw komt en nu zelfs de uitwer king van een dubbele blokkade door het verlies van zijn Oost-Aziatische grondstofbasis begint te voelen. HOOGSTE ONDERSCHEIDING VOOR KOLONEL GALLAND Opvolger van Mölders. De Führer heeft kolonel Galland het eikenloof met de zwaarden en de bril- lanten van het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. In tegenwoordigheid van generaal- veldmaarschalk Keitel en generaal- veldmaarschalk Milch reikte de Führer gisteren in zijn hoofdkwartier den ver dienstelijken jachtvlieger als tweeden officier der Duitsche weermacht de hoogste Duitsche onderscheiding voor dapperheid uit. Kolonel Galland heeft in luchtgevechten 94 tegenstanders neergeschoten. De meeste dezer over winningen behaalde hü in den strijd tegen Engeland. Na den -lood van ko lonel Mölders werd hü als diens op volger benoemd tot inspecteur der iachtvliegers bü den staf van het luchtmachtcommando. NIEUW BESTUUR OP DE PHILIPPIJNEN ZAL SAMENWERKEN MET JAPAN Het nieuwe civiele bestuur, dat be staat uit vooraanstaande Philippino's onder leiding van den burgemeester van Manilla, Vargas, die vroeger se cretaris van president Quezon was, heeft zich bereid verklaard tot onvoor- waardelyke samenwerking met Japan bij het tot stand brengen van een sfeer van gemeenschappelijke welvaart in Groot-Oost-Azie. Verklaring van Horl In de dagelijksclie persconferentie voor de buitenlandsche corresponden ten te Tokio heeft de woordvoerder der Japansche regeering. Hori. ver klaard, dat de volledige onafhankelijk heid der Philippijnen, zooals die be loofd is door den eersten minister, To- jo, in zgn parlementsrede, niet verwe- zenlükt kan worden voor „het einda der Japansche Bezetting". Hf voegde hieraan toe: Eerst moet het militaire bestuur ten einde zjjn, voor men de onafhankelijkheid kan geven. Het hui dige bestuur over de Philippijnen on der Vargas is een voorloopige regee ring, die belast is met het geheele practische bestuur. Het is geheel ver schillend van een onafhankelyke na tionale regeering". BRITSCHE TORPEDOJAGER IN DEN GROND GEBOORD Door Japansche torpedojagers. De Britsche torpedojager „Tha- net" is aan de Oostkust van Malak- ka by Endau door strijdkrachten der Japansche marine in den grond geboord. Van offideele Japansche zijde word* meegedeeld, dat de „Thanet" werd ge torpedeerd in een zeegevecht tusschen twee Japansche torpedojagers en de Britsche jagers „Thanet" en „Vampire". Een deel der bemanning van de „Tha net" werd door Japansche schepen ge red, terwijl de „Vampire" op de vlucht sloeg. Aan Japansche zijde zyn geen verliezen aan menschen of materieel geleden. De beide Britten hadden ge probeerd Japansche transportschepen aan te vallen, toen nieuwe strijdkrach ten aan land werden gezet. NOG TWEE TANKBOOTEN DER V.S. GETORPEDEERD De Britsche nieuwsdienst heeft gis teren toegegeven, dat nog twee Ame rikaansche tankbooten door Duitsche duikboot en voor de Amerikaansche kust zijn getorpedeerd. Het betreft hier de 7000brt. metende Panmang en de 7900brt. metende Epowell. ITALIAANSCH LEGER BERICHT. Vijand in Cyrenaica op den terugtocht Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidt als volgt Aan het front in Cyrenaica hebben de Duitsch-Italiaansche pantserdivisies gisteren het contact gehandhaafd met de vüandelüke strijdkrachten, die zich op den terugtocht bevinden en door de luchtmacht der as gebombardeerd en met schietwapens werden aangevallen. De door den vjjand in den loop der ge vechten geleden verliezen zyn volgens de huidige gegevens gestegen tot 127 stukken geschut. 283 tanks van allerlei slag, 28 vliegtuigen behalve die, welke door de luchtmacht waren vernietigd, benevens 563 vrachtauto's. Duitsche vliegtuigen hebben een aan val gedaan op een Engeïsch konvooi ten Oosten van Malta en een voltreffer ge plaatst od een schip van 8000 ton be nevens on een torpedojager. De haven van La Valetta en de vliegvelden van het eiland Malta werden eveneens her haaldelijk door bommen van middel baar en zwaar ka'iber getroffen. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren 29 Jan. 18.20 tot 30 Jan. 9.26 u. Maan 29 Jan. 15.54, onder 30 Jan. 7.03

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1