Sanapirin aas De zusters Imhoff AMERSFOORTSOHE COURANT - DONDERDAG 29 JANUARI 1942 Waarborgsommen gevraagd voor vetleveringen MENSCHEN STORTTEN GELD MAA11 KREGEN NIETS „RECHTSKUNDIGE" KANTON- GEKECHTSKLERK Een 36-jarige klerk bij het kanton gerecht te Amsterdam, die in zyn vrije uren een rechtskundig bureau aan het Singel leidde, stond gisteren terecht voor de vierde kamer der rechtbank te Amsterdam wegens oplichting. De man had zich, cm zijn inkomsten te verhoogen, in verbinding gesteld met een „zwarten handelaar" en bood nu zyn bemiddeling aan bij het leveren van vet. Hij beloofde den menschen, met wie hy in contact kwam, groote partijen. Zij moesten clan echter oen waarborgsom storten. Binnen veertien dagen na betaling zou de levering vol gen. Bij mislukking van de transactie zou het geld na vier dagen worden terugbe taald, Dat leek dus heel vertrouwd, voor zoover men althans van vertrouwd kan spreken in den clandestienen han del. Er gebeurden echter vreemde dingen, want de menschen gaven geld en kre gen niets. De waarborgsommen gingen naar den „rechtskundigen" klerk en het vet bleef waar het was, n.L in het rijk der phantasie. Vier slagers zouden 5000 kg. vet krijgen tegen 3,50 per kg. gaven samen f 1000 handgeld. Een andere slager betaalde eveneens 1000 vooruit. Een timmerman en een meubelmaker stortten samen ook 1000, die direct naar de fabriek zouden gaan, waarna het vet zou volgen. Een fietsenhandelaar en een slager gaven samen 100. Een tweede oplichter. Al deze lieden bleven wachten op hun vet. Zij werden op sleeptouw gehouden en enkele van hen werden in contact ge bracht met den man, die voor de leve ring aansprakelijk was. een 50-jarigen instrumentmaker uit Amsterdam. Ook deze man, die thans eveneens terecht stond, had tal van uitvluchten. Het vet lag in een schuit aan de Albrcchtkade tc Rotterdam, zoo vertelde hij, en het was moeilijk dit vet te lossen. Dat klop te natuurlijk, omdat er in het geheel geen vet was. Het slot van het liedje was, dat de po litie achter den zwendel kwam en de „handelaars" arresteerde. Verdachten ontkennen De klerk ontkende de hem ten laste gelegde oplichting. Hij was te goeder trouw geweest en had geld doorgege ven aan den instrumentmaker, hetgeen deze echter ten stelligste ontkende. Deze man beweerde, dat hij altijd ge zegd had, dat de klerk de waarborg som zelf moest houden. Die som was alleen noodig, om de klanten tot zwij gen te verplichten. Hij had ook nooit geld ontvangen, op één enkel bedrag van ƒ200.na. De boekhouder van den „rechtskun dige" wist echter zeker, dat er twee maal 1000.en éénmaal 100.aan den instrumentmaker was betaald en dit kon ook de vrouw van den klerk bevestigen. De vrouw van den boek houder wist. dat de instrumentmaker in elk geval ƒ1000.had ontvangen. Ambtenaar R.V.B. krijgt een schrobbeering. Een negentien jarige kantoorbedien de van de Riiksverzekeringbank, die verschillende menschen in contact had gebracht met den „rechtskundigen" vethandelaar, kreeg van den president mr. J. Boon, den wind van voren. „Jij hebt den heelen ambtenarenstand ver laagd door je optreden", zei mr. Boon. „Ik begrijp niet, dat je gehandhaafd bent. 11c zou je er vierkant uitgetrapt hebben". Tien maanden en één jar geeischt De Of/icier van Justitie, mr. A. S. de Muinck Keizer, meende, dat de ver dachte aanvankelijk te goeder trouw kan zijn geweest en gedacht heeft, vet te kunnen leveren. Het percentage goe de trouw is dan echter steeds vermin derd om te eindigen met een volko men afwezigheid ervan. Later moet de man begrepen hebben, dat er van een reeële zaak geen sprake was. Het feit, dat hij ten slotte met kleine'bedragen genoegen nam, zegt in dit opzicht vol doende. Al heeft hij den instrument maker geld gegeven, hij heeft toch ge handeld om zich onrechtmatig voordeel te verschaffen. Door zijn optreden heeft deze man den ambtenarenstand in discrediet gebracht. Rekening hou dende met verschillende omstandighe den eischte de Officier tien maanden gevangenisstraf. Tegen den instrumentmaker, volgens den Officier, een belangrijke rol heeft gespeeld en die achter schermen de touwtjes in handen hield, eischte de Officier wegens verduiste ring van de gelden, die de klerk hem had gegeven, een jaar gevangenisstraf. Deze man was reeds meermalen ver oordeeld. De verdediger, mr. Goedewagen, en mr. Huijer, achtten het ten laste ge legde niet bewezen en vroegen vrij spraak. De rechtbank zal op Woensdag 11 Fe bruari uitspraak doen. MANNÉN ZONDER VREES. Nederlanders. Oot Uw Vaderland is Jn gevaar. Helpt mede, het Bolsjewisme te vernietiger door dienst te nemen bij de Wafier SS Voor aanmelding en inlichtingen wende men zich tot de V/aHen SS, Stadhouderslaan 32, Den Haag Foto Fellinga Peters HET ETEN VAN RAUWE WORTELEN GROOTE VOORZICHTIGHEID GEBODEN Er is, nu de broodvoorziening be perkt is, dikwijls aangeraden dagelijks een rauwen wortel te eten om het hongergevoel tegen te gaan. Zeer ve len hebben dezen raad opgevolgd en nuttigen thans eiken dag één of meer van die peenen. Het is echter gebleken, dat deze gewoonte niet zoo onschuldig is, als men wel zou denken en dat de hoogste voorzichtigheid is geboden. Dl het „Ned. Tijdschrift van Genees kunde" voert dr. P. M. de Planque, chirurg te Leiden, enkele gevallen aan, waarbij operatief ingrijpen noodzake lijk was, om de verstopping, ontstaan door het nuttigen van rauwe peen, uit den weg te ruimen. Bekend is, dat ten gevolge van het eten van droog fruit, gedroogde appels bijv., gemakkelijk ileus kan ontstaan, een toestand, die optreedt bjj een afsluiting of belang rijke vernauwing van den darm. En ook bij het eten van rauwe wortels is dit vaak het geval. Dr. Planque ver meldt het voorbeeld van een dertien jarigen jongen, die wegens vermoeden van appendicitis acuta in het Diaco- nessenhuis te Leiden was opgenomen. Het bleek echter, dat in het darm kanaal een compacte opstopping van een lengte van niet minder dan 40 cm. vastgezet was, die door massage niet in de richting van den dikken darm weggewerkt kon worden. Het geheel deed denken aan een stevig volgestop te worst. De inhoud bestond uit een enorme hoeveelheid onverteerde rauwe peen. Bij een andere patiënte, die een buikoperatie had ondergaan, waarbij lissen in den dunnen darm vergroeid geraakt waren, bracht een nieuwe operatie aan het licht, dat ook hier het nuttigen van rauwe peen tot gelijke complicaties had geleid. Vooral dege nen. bij wie ten gevolge van vroeger doorstane buiktuberculosc of van vroe gere operaties vergroeiingen in den buik verwacht kunnen worden, dienen bij het eten van rauwe wortels zeer voorzichtig te zyn. VAN HALVE GULDENS GOU DEN TIENTJES GEMAAKT DOOI NA SNEEUWVAL Hoe lekkages te voorkomen. Als na zwaren sneeuwval, welke de wegen schier onbegaanbaar kan ma ken, de dooi intreedt, wordt deze aller wegen met vreugde begroet. De dooi kan evenwel weer andere on gemakken met zich medebrengen, waar tegen men goed doet reeds tijdig voor zorgsmaatregelen te treffen. Immers als groote hoeveelheden sneeuw opgehoopt liggen in goten, op balcons, daken en platten, waar het dooiwater niet kan wegloopen, omdat de afvoerpijpen en vergaarbakken nog bevroren zijn, zal het gevolg zijn. dat die goten, balcons, daken en platten gaan overloopen en lekkage kan ontstaan. Het herstel van de daardoor ontstane schade aan pla fonds, behang, meubelen, vloerkleeden, enz. brengt liooge kosten met zich me de. Bovendien zijn de meeste materia len schaarsch, soms zelfs heelemaal niet meer verkrijgbaar. Voorkomen is beter dan genezen. De eenvoudigste manier om zich tegen alle kvjfade gevolgen te vrijwaren is de vol gende: Schep tijdig de sneeuw van dak, plat of balcon af, maak de goten vrij en ont dooi de afvoerpijpen en vergaarbakken door het ingieten van heet water of pekelwater. Door het opvolgen van dezen raad zal en zich veel last en ongemak kunnen besparen. MAAR DE VERDACHTEN WETEN VAN NIETS Voor de vierde kamer der Rechtbank te Amsterdam hebben gisteren een 32- jarige koopman en een 30-jarige meu belmaker uit Amsterdam terecht ge staan, wegens het in voorraad hebben en in omloop brengen van valsche mun ten. De mannen hadden gouden tientjes te koop aangeboden voor 35 gulden. Bij nader onderzoek echter bleken deze tientjes halve guldeus te zijn, waarop men de Va had veranderd in 10, terwijl zij verder waren gedompeld in een goudbad. De koopman had de geldstukken aan geboden aan een vrouw in Venlo, die haar bemiddeling verleende bij den verkoop. In Venlo werd de man ge snapt Hij had toen 56 nagemaakte gou den tientjes bij zich. Enkele weken vroeger had hij by een firma tegen in ruiling van een gouden ring een flesch- jc goudzout gekocht. Aanvankelijk had de man tegenover de politie verklaard, dat hy van den meubelmaker, van wien hij de geldstukken had betrokken, had gehoord, dat de tientjes valsch waren. Toen hy op het politiebureau een op schrift gestelde verklaring moest on derteekenen. weigerde hij dat echter en beweerde, dat liy nooit iets dergelyks had gezegd. Ook ter zitting bleef hij ontkennen. Hij had de geldstukken zoo zeide hij, van den meubelmaker gekre gen zonder te weten, dat zij valsch wa ren. De meubelmaker betuigde eveneens zijn onschuld. Hij had de tientjes van een zekeren B. uit Rotterdam, met wien hij wel eens een inbraak had gepleegd, gekocht. Doch deze B. was onvindbaar. Ook de meubelmaker beweerde, dat hy er nieta van wist, dat de geldstukken valsch waren. Recept voor verkoperen gevonden. Di het huis van dezen meubelmaker had de politie echter een recept gevon den voor het verkoperen van munten. De waarnemend muntmeester uit Utrecht achtte het waarschijnlijk, dat men eerst de munten had verkoperd en daarna verguld. Tijdens de behandeling gelastte de Officier van Justitie, mr. A. S. de Muinck Keizer, de gevangenneming den meubelmaker, die nog op vrije Straffen van vier en vijf jaren geëischt. Tegen den koopman eischte de Offi cier een gevangenisstraf voor den tijd van vier jaren. De munten zijn, zoo zei- de de Officier, op kunstige manier en met kennis van zaken vervalscht. Bij nadere beschouwing zou echter de verdachte hebben moeten zien, dat zij vervalscht waren. Het is niet met ze kerheid te zeggen, wie van de beide mannen de valsche munten heeft ge- Een nieuwe vorm van Uit de tram gevallen voedingsvoorlichting Voorlichtingsbureau van den Voedings raad geeft vouwbladen uit. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Het publiek, dat regelmatig, zoowel in de dagblad- als periodieke pers ver schijnende artikelen en raadgevingen van het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad leest en opvolgt, thans ook op andere wijze benaderd worden. Door middel van middenstandsorga nisaties zullen binnen korten tijd een groot aantal vouwbladen kosteloos on der het publiek worden verspreid. Nog deze week verschijnen de eerste vouw bladen, te weten „Bestrijd het bederf" en „Gort". Daarna verschijnen binnen een i ge weken vouwbladen over de vol gende onderwerpen: Aardappelen, koolsoorten, winter groenten, peulvruchten, kaas. Eenige andere onderwerpen zyn nog in studie. Naast tal van recepten (bereidings wijzen) bevatten de vouwbladen o.a. adviezen over de beste wijze van bewa ren der betreffende levensmiddelen, terwijl vooral ook de voedingswaarde hiervan in het bijzonder zal worden be handeld. De winkeliers, by wie deze vouwbla den kosteloos verkrijgbaar zullen wor den gesteld, zullen tegen hun winkel raam een strook plakken, waarop, be halve het embleem van het Voorlich tingsbureau van den Voedingsraad, vermeld staat: „Kostelooze adviezen van het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad, alhier verkrijgbaar." Behalve deze „papieren propaganda" heeft het Voorlichtingsbureau aan een groep_ kruideniers een aantal opvouw bare étalages beschikbaar gesteld, ten einde hun étalages aan de onderwer pen: „Bestrijd het bederf' en „Besteed het gortrantsoen verstandig" te kunnen wijden. Ook eenige andere onderwerpen zijn in studie genomen om op laatstge noemde wijze onder de aandacht van het publiek te worden gebracht. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad vertrouwt niet alleen, dat aan deze campagnes de midden standsorganisaties haar medewerking zullen verleenen, doch is er ook van overtuigd, dat de onder deze organisa ties ressorteerende winkeliers ten volle zullen medewerken, teneinde iedere huisvrouw in staat te stellen van de gegeven adviezen rechtstreeks kennis te nemen. DE DILETTANTENMUZIEK- VEREENIGINGEN IN NEDERLAND De Secretaris-generaal van het De- maakt. Daarmede rekening houdende Partement van Volksvoorlichting en eischte de Officier vier jaren, hoewel 1 Kunsten en de Commissaris voor niet- de maximumstraf negen jaren L. Tegen den meubelmaker die z..i de' belangrijkste rol had gespeeld, eischte de Officier vijf jaren gevangenisstraf. De verdediger mr. Th. Eskens. achtte het ten laste gelegde niet bewezen en eischte vrijspraak voor de beide man nen. Op Woensdag 11 Februari zal de rechtbank uitspraak doen. NED. ARBEIDSDIENST OP BEZOEK BIJ NED. OMROEP Gisteren brachten de mannen van de middenkaderschool van den Neder- landschen Arbeidsdienst een bezoek aan de studio's van den Nederlandschen Omroep te Hilversum. Het gezelschap, dat zestig man sterk was en onder leiding stond van Ar- beidsleider Hamerslag, arriveerde te omstreeks half elf in den morgen per trein te Hilversum, waarna zingende een marsch door de gemeente werd gemaakt. In Studio a aan den 's-Gra- velandscheweg werden de Arbeidsman nen ontvangen door den heer H. B. Wolbert, chef van de afdeeling Pers en Propaganda van den NJt.O. Na be zichtiging van de studio werd in het restaurant de lunch gebruikt. In de middaguren zongen de man nen gemeenschappelijk onder leiding van zangleider Walvius verschillende liederen voor de microfoon, waarbij het ten gehoore gebrachte op grnmofoon- platen werd vastgelegd om later te worden uitgezonden. Voorts werd een vraaggesprek ge houden voor de microfoon. commercieele vereenigingen en stich tingen maken bekend, dat krachtens een door laatstgenoemde op grond van art. 1 eerste lid, der Verordening no. 41/1941, genomen besluit alle dilettan ten muziekvereenigingen in Nederland met ingang van 1 Januari 1942 geacht /worden te zijn aangesloten bij een van de hier na te noemen landelijke organi saties: Nederlandsche Federatie van Har monie en Fanfare: secretaris J. B. Harmsen te Brammen, Bond van Arbeiders Muziekvereeni gingen; secretaris C. J. V. Beekum, Hoefkade 1496, Den Haag Federatie van Bonden van Harmonie en Fanfarecorpsen op R.K. grondslag secretaris H. A. J. Veen em an te Son, Federatie van Christelijke Muziek- bonden, secretaris P. J. Verhoef, Ro- '«mriischeweg 61, Berkel Z.H. Ten gevolge van dezen maatregel zijn zij dan automatisch aangesloten bij den Nederlandschen Bond van dilettanten- orkesten en tevens gehouden zich on verwijld tot de landelijke organisatie harer keuze te wenden teneinde de ten uitvoerlegging van de aansluiting te bewerkstelligen. DE ZIEKENFONDSVERZEKERING De Persdienst van het N.V.V. schryft In afwachting van een regeling der Ziekenfondsverzekering voor werkloo- zen heeft de Commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, be paald, dat de arbeiders, die een gedeel te van een week werkloos en het ove rige gedeelte verzekerd zijn, gedurende de geheele week als verzekerd moeten worden beschouwd. Met het wegvallen van enkele dag coupons kan dus in deze gevallen ge noegen worden genomen. TE GOED VAN VERTROUWEN GEWEEST Een bewoner van de Rijnstraat te Amsterdam had eenigen tijd geleden om welke reden, vermeldt de ge schiedenis niet zijn goud en zilver, ter waarde van ongeveer ƒ3500.in bewaring gegeven bij een rijwielstal linghouder in dezelfde straat. Reeds eenigen malen had hij later den wensch te kennen gegeven, zijn kostbaarheden nog eens te aanschou wen, doch steeds had de bewaarder be zwaren gemaakt: hij had alles róó goed opgeborgen, dat het uiterst moei lijk was het weer voor den dag te ha len. Tenslotte kreeg de eigenaar arg waan en eischte hij zijn bezittingen terug, doch ook dit leverde geen re sultaat op. Daarop werd de politie er in ge moeid en toen bleek spoedig, dat de sieraden nergens meer te vinden wa ren. De recherche van het bureau Pie* ter Aertzstraat trgcht nu den verdwe nen schat op te sporen. Meneer Pietersen is gisteravond uit de tram gevallen. Hij kwam te vallen en verstuikte zijn enkel. Meneer Janssen heeft toen den Ge neeskundigen Dienst opgebeld, want meneer Pietersen kon niet meer loopen. En terwijl meneer Pietersen daar met zijn verstuikten enkel lag te wach ten op den „ziekenauto", kwamen er steeds meer menschen bij, die het er allemaal over eens waren, dat het een schandaal was, dat de „ziekenauto" zoo lang op zich liet wachten. Toen de „ziekenauto" dan „eindelijk" aankwam en meneer Pietersen in de warme de kens gerold werd, ging er een zucht van verlichting op En toch was de auto reêds vyf minu ten nadat ze gealarmeerd was „op de plaats des onheils" Ziedaar een voorvalletje, zooals er dagelyks in de groote steden geschie den. Als er een ongeluk is gebeurd en een gewonde op hulp wacht, dan is het net of die hulp altijd veel te laat komt. Ginds in het Oosten, waar het nog een beetje harder vriest dan hier, lig gen ook gewonden op hulp te wachten en zij hebben heel wat erger verwon dingen dan meneer Pietersen. Laat de hulp voor deze menschen niet te laat komen. Steunt daarom de Nederlandsche Ambulance en stort uw bijdrage op gi rorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. SLUIKHANDEL IN OLIE ZES EN VIJFTIG VERDACHTEN Directeur, procuratiehouder en twee employe's gearresteerd De politie te Rotterdam heeft in een ingewikkelden sluikhandel waarvan het onderzoek dezer dagen is besloten, te gen 56 personen proces-verbaal opge maakt, terwijl zijn gearresteerd de di recteur van de N.V. Avis' Oliehandel, de procuratiehouder van deze zaak, als mede twee andere employé's. In No vember 1940 is deze cl;anadestiene olie handel ontdekt. Groote hoeveelheden lijnolie zjjn in den loop van de maan den de deur uitgegaan. Soms heette het „sla-olie" en in andere gevallen weer „bak-olie". Ook heeft deze firma een handel in machine-olie gedreven, waar van nog 2400 kg. in beslag kon worden genomen. Van September 1940 tot December 1941 werd ongeveer 17.000 kg. lijnolie clandestien verhandeld, waarvan nog 3000 kg. in beslag kon worden geno men. Deze hoeveelheid was nog in voor raad. Er werd o.a. aan de N.V. Handels compagnie te Rotterdam tegen ver hoogde prijzen verkocht. Ook tegen deze N.V. is proces-verbaal opgemaakt. Mede aan verschillende groote restau- kocht tegen prijzen van ƒ5.— tot ƒ8.50 per liter. De normale prijs van deze lijnolie bedraagt 30 a 40 cents per liter. Avis had hiermede ongeveer ƒ22.000 verdiend. Twee mededirecteuren te Amsterdam kregen elk 1500.— en ook de procuratiehouder en twee andere employé's kregen geldbedragen. Zij zijn allen gearresteerd. Zij zullen zich binnenkort voor den economischen rechter hebben te ver antwoorden. EEN TEXTIELDIEFSTAL, DIE NIET DOORGING Twee agenten van politie van het bu reau Warmoesstraat te Amsterdam, die Dinsdagavond op den Nieuwendijk sur veilleerden, bemerkten op den hoek van Nieuwendijk en O.L. Vrouwesteeg twee mannen, die stijf tegen den muur gedrukt stonden, blijkbaar om aan de aandacht van de politiemannen te ont snappen. De agenten wisten een van de mannen te arresteeren, doch de andere kon in de duisternis ontkomen. De aan gehoudene bleek een berucht inbreker te zyn, zoodat de politie op onderzoek uitging. Het bleek toen, dat van een manufac turenzaak in de onmiddellijke nabijheid een ruit vernield was. In den winkel waren reeds stapels manufacturen klaargezet voor transport. Voorts vond de politie in de nabij heid nog een tasch met een complete serie inbrekerswerktuigen. Het onder zoek naar den mededader wordt thans door de recherche van het bureau War moesstraat voortgezet. DE EERSTE SPINAZIE Gisteren is in het Westland de eer ste jonge groente ter veiling versche nen. Aan de veiling te Honselerdijk werd nL de eerste versche spinazie aangevoerd uit de kassen. Er werd 21 cent per kg. voor betaald. Griep en Ko oris Heeft hierbij een zeer goede en óe- trouwbare uitwerking. 8 u /sj e 4-0ct EEN BOETE VAN DERTIG DUIZEND GULDEN OPGELEGD Prijsopdrijving door textielfabrikanten De niet aflatende stroom van verooi» deelingen van textielfabrikanten en handelaren in textielgoederen wegens overtreding der prysvoorsehriften be wijst wel. hoezeer men tot dusver in de ze branche met de naleving der voor schriften de hand heeft gelicht. Zoo veroordeelde de inspecteur voor de Prijsbcheerschirig te Amsterdam een tricotagefabrikant in het centrum des lands tot een boete van 30.000,Hij had de voor den oorlog aan afnemers verleende kortingen verminderd of in getrokken, waardoor in feite de ver koopprijzen gestegen waren. Bij den gTooten omzet was hierdoor een aan zienlijk bedrag onrechtmatig verkregen waarmede de inspecteur rekening hieli Zijn ambtsgenoot te 's-Gravenhage legde eveneens een forsche boete op aan een tricotagefabrikant te Rotterdam. Hier waren de prijzen op verschillende wijzen verhoogd, o.a. door den toeslag op den grossiersoriis bij verkoop aan detaillisten van vijftien pCt. op achttien pCt. te brengen. Ook was nog het oude winstpercentage op goederen, die ten onrechte als „nieuwe" goederen werden beschouwd, bij stijgende kostprijzen aangehouden. Een boete van 15.000, was het gevolg. De inspecteur te Amsterfam beboet te verder een zaak in textiel- en sport artikelen aldaar met 7500,Goede ren, die op 9 Mei 1940 reeds voorradig waren, had men in prijs verhoogd. Ook werd bij nieywe aankoópen soms bij eigen fabricage steeds de oude prooen- tueele winstmarge vastgehouden. Ten slotte werd nog een textielhan delaar te Schiedam door den inspecteur voor de prijsbeheersching ce 's-Graven hage ter verantwoording geroepen we gens den verkoop van flanel, borstrok ken, karpetten, loopers enz. tegen te hooge pry'zen. Deze goederen waren be langrijk in prijs verhoogd, toen bleek, dat de aanvulling van den voorraad te gen lioogere inkoopsprijzen zou moeten geschieden. Ook hier werden nieuw in gekochte goederen verkocht onder be rekening van het oude winstpercentage in plaats van de oude wlnstbedragen- in-geld. In dit geval leidde de overtre ding der prysvoorsehriften tot een boe te van 5.0Ó0, LOON BIJ DE SNEEUWOPRUIMING De secretaris-generaal van het De partement Sociale Zaken heeft be paald, dat arbeiders, die uitkeering genieten ingevolge een wachtgeldrege ling en die te werk worden gesteld bij het sneeuwopruimen of andere werk zaamheden, verband houdende met sneeuwval, zooals het trekken van ver voermiddelen enz., het met deze werk zaamheden verdiende loon kunnen be houden, voor zoover dal loon plus de wachtgelduitkeering niet overschrijden honderd procent van het loon, waarop het wachtgeld is gebaseerd. Bedragen, die boven deze honderd procent wor den verdiend, kunnen door den arbei der voor de helft worden behouden, terwijl de andere helft in mindering dient te worden gebracht op het wacht geld. Een en» ander geldt uiteraard alleen voor arbeiders, die bij bovengenoemde werkzaamheden zijn tewerkgesteld. Radio-programma's VRIJDAG 30 JANUARI 1942 Hilversum I, 415,5 M. 7.15 Grain, muz. 7.45 Ochtendgymn. 7 Gram.muziek. 8.20 Ochtendgynin 8.30 BN Nleuwsber. 8.45 Gram. muz0.15 Voor o» hulsvrouw. 9.20 Gram.muz. 11.00 Voor do kleuters. 1120 Ensemble Joan Lancé. 12 00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Alma nak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Productieslag. 13.15 Molto Cantabile. 14 00 Arnhemsclie Orkestvcreen., soliste en gram. muz. 16.00 Bijbellezing. 16 30 Viool met pia nobegeleiding. 16.45 Hoemeensch orkest Gre- gor Serban. 17.15 BtTO; Nieuws-, econ. en beursber.. 1730 Voor de Jeugd. 17.45 Vocale duetten met pianobegeleiding en gram.muz. 18.10 Sportwetcnswanrdlgheden. 18.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 19.00 Actueel half uur. 19.30 Ornroep-Harmonle-Orkest. (Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken). 20.15 Gram.muz. 20.45 Berlyn- sche Theaterbrief. 21.00 Omroeporkest en soUsten (opn 21 45 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO Engclsche uitzending: „Economie News from Holland" of gramjnuzlek. 22.15 Gram.muz. 23.0024 00 Dansmuziek (gr.pl.). Hilversum n, 301,5 M. 7.158.45 Zie progr. H'sum I. 8 45 Gram. muz. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding. 10.40 „Jacob van Cam- pen", 11.00 Kamermuziek (gr.pl.). 12.00 Or kest Malando en solist. 12.45 BNO: Nleuws- en econ. ber. 13.05 Gevarieerd middngprogr. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gram.muz. 16.30 Voor de Jeugd. 17.00 Vloolsoll (gr.pl.). 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Da Romancers, soliste ca planosolL 18.30 Het Europeesche luchtverkeer 18.45 Gram.muz. 19.00 BNO: De Jordaner vertelt over sociale noden. 19.10 BNO: Nleuwsber. 19.20 Gram. muz. 1945 „Van Kalscrhof naar Rijkskan selarij", herdenking van het overnemen van de macht Jn DulUKhland door Adolf Hitler. 20.00 Zangvcrecn. „Excelsior" te 's-Graven hage. bet Residentie-orkest en soUsten. (Vanaf 20.15 alleen voor de Rsdlo-Centre- les. die over een lijnverbinding met de stu dio beschikken!. 21.05 Boekbespreking. 2120 Klaas van Beeck en zijn orkest. 2145 BNO: Nieuwsber. 23.00 Gram.muz. 22.10—22. i5 Avond wijding. FEUILLETON ROMAN VAN EVA WENDORFF Nederlandsche btweiking van E. Kok 18. Wam!?, had do schildpadsoep ln koppen gep:nteerd en het voorgerecht gebracht, nu kwam zij met een trotsch gebaar met 1 hoofdL--recht, de schotel met gebraad, een voorbeeld van haar kookkunst, binnen. Het vlecsch lag ln een bed van verschillende groen':n en terwijl de schotel rondging, schenk r|j den gouden Rijnwijn ln. Edith hief haar glas. het vns nu tijd voor eer. paar hartelijke woorden van welkom Hoe cnpr«t'.!g dit gedwongen samenzijn ook ,-tj wilde de vormen ln acht nemen. - r-: heat. u. r-fvrouw Schober en dokter F-hober, hartelijk welkom In ons huls. Wij ti.mijn op het welzUa van or je goMsn. ZIJ wierp een blik naar haar zuster, die gewillig haar glas ophief. Maar lnplaats eerst met mevrouw Schober te klinken, die daar op scheen te wachten, keerde zij zich het eerstnaar den dokter. Proost dokter! Haar oog en straalden. Ditmaal was Edith's poging om mevrouw Schober af te lelden, tevergeefs. Luister eens. Joseph, wil Je niet met mij klinken I nop Sldonle luid. Ik ben er ook nog! ZIJ keek haar man met van haat fonkelende oogen aam Maar Schober bleef kalm. Natuurlyk zul len wij ook klinken. Sldonle. Hy keerde zich naar haar om en keek haar vol aan. Ik wil de Je Juist vragen op het wclzyn van deze dames, te drinken. Neen. zeide Sldonle. Ik drink niet np het welzijn van deze dames, die er alleen op uit zyn. Sidonlc! De ader op Schober'e voor hoofd zwol. zyn gezicht werd donkerrood van boosheid. Meur dadelijk had hy zich weer behecrscht. hij wist. h() kon haar niet krenken, anders zou zij hier, ln dit vreem de huls. haar -Tceselljke scène gaan maken Dnn zullen wij op de gezondheid van Man fred drinken. Hy zond een blik naar Edith en het leek als smeekte h(J om vergeving. Hy kon haar nu niet ullleggen, dat Sldo nle zich zonder ultnoodiglng ln haar huls had gedrongen, zij had hier by de straat deur op hem gewacht en gedreigd, dat zij de buurt by elkaar zou schreeuwen als hij haer niet mee naar binnen nam. Hoe zij wist, dat hy vo". vanavond was ultgenoo- dlgd. mocht Joost weten. Ja. laten wy op uw zoon drinken I riep Edlth haastig uit. De toekomst behoort ann de Jeugd. Voor het oogenblik tevreden, ledigde Sl donle haar glas. Wanda, die achter haar stond, vulde het opnieuw. Edl'h kreeg een inval en gaf Wnnda een wenk, die nu naar de radio ging en wel dra weerklonken de tonen van de ouverture van Carmen door de kamer. Opgelucht leunde Edlth achteruit. Als er murJek was. dan kon men niet v:el praten, de pauzes ln het gesprek zouden niet inccr zoo gevaar lijk zyn. Marlkke en Schober gaven tegelijk hun byval met de muziek te kennen, nlleën Sldonle zat daar nog met haar vreemd lach je. waarachter Iets vroeselljks scheen tc loe ren. Nu bracht Wonda de toespy3, boven de goudgele crème troonde de sneeuwwitte room waarop koekjes en kersen lagen. Vader placht deze toespijs altijd „ver- zoenlngscrême" te noemen, zeide Edlth la chend. Hy meende, dat by zulke zoetigheid onmogelijk booze gedachten konden z(Jn. En werkelijk schejn er een oogenblik e-.n zachtere stemming by de kleine tafelronde te heerst hen. Wij zullen de koffie hiernaast drinken, stelde Edlth voor. De tafel werd opgeheven en Marlkke ging voor naar de zitkamer. Zy was vrooiyk en besloc geen notitie van do tegenwoordig heid an mevrouw Schober te nemen. Dokter, lk wilde u myn autogrammen- verzameling. waarvan lk u vertelde, laten zien. zult er wel belang ln stellen, er zijn handteckenlngen van beroemde doktoren bij. Vader was Immers ook dokter en zoo kreeg lk. als bakvisch, al gelegenheid om een paar bekende namen ln myn album te laten schryven. Schober volgde haar met een paar beleef de woorden, maar zyn bezorgde blik gleed neg eens naar Sldonle. zou zij nu weer on berekenbaar worden. zy maakte aanstalten de anderen te vol gen. Maar Edlth probeerde haar hier vast te houden, zy wist immers hoe haar zuster naar het samenzijn met Schober verlangd had. dan mocht zy toch wel een paar mi nuten hebben. ZIJ bracht haar gast naar de verzameling oud porceleln ln do vitrine. Wilt u myn kopjes niet eens bekijken, me vrouw, er zyn zeldzame stukken onder, ziet u hier eens dit Deutsche blauw Maar Sldonle onderbrak haar. Iaat u maar, dokter Imhoff, lk stel geen belang in kopjes. En Iets luider voegde zy er aan toe: Ik Interesseer m(J er alleen voor wat hier voorvalt. Waarom hebt u myn man eigen lijk ultgenoodlgd. als lk vragen mag? Edlth voelde zich yskoud w irdcn. zy voel de plotseling, dat de situatie gevaarlijk was Pas nu begreep zij, dat deze vrouw, ln haar onixheerschtheld tot alles ln staat was. Hier kon alleen een energiek optreden helpen, zooals dat bij alle hysterie alleen maar goed deed. MevTouw Schober, lk had een me dische kwestie met uw man te bespreken, die lk enkel maar een gemoedelijk karakter wilde geven. Het spijt mij te merken, dat u zoo weinig van uw man weet en zoo weinig achting voor een collega van uw man hebt. dat u er Iets anders ln ziet Deze woorden bicven niet zonder uitwer king- Sldonle lachte gedwongen. Het \va« ook maar een grapje, dokter Imhoff. Maar zullen we nu naar de anderen gaan? Zij ging vooruit en er bleef voor Edlth niets anders over dan haar te volgen. Ma rlkke zal voor de middentafel, zy had een opengeslagen album voor zich, Schober boog ach geïnteresseerd over haar schouder en beiden lachten luid en harteiyk. Sldonle Schober vertrok haar mond. maar onder drukte de opmerking, die zij op de Uppea had. De koffie stond klaar. Marlkke. liefje, wil Je ons wat likeur brengen? Marlkke ging de kamer uil en wierp een zco veracbtelljken blik op mevrouw Schober. dat Edlth ervan schrok. Moeizaam sleepte het gespick zich voort. Edlth en Schober deden liun uiterste best out onverschillige onderwerpen te besp;ckcr.. Weer ging zyn blik smeekend naar haar en zij knikte hem, ongemerkt, begrijpend loc. Marlkke wns op vallend lang weggebleven, eindeiyk ver scheen zij met hoogroode wangen. ZIJ droeg een bied ir.et gevulde glazen ca zet to deze zorgvuldig voor elk neer. (Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2