Amersfoort Bij gevatte Koude 4» Duizend gulden boete geëischt tegen directeur van een melkfabriek Britsche Lagerhuis oefent scherpe critiek op Churchill's beleid STADS-EDITTE AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 29 JANUARI 1942 KEES PRUIS IN HET GRAND THÉATRE CABARET-PROGRAMMA Kees Pruis wordt zoo langzamerhand een dagje ouder en zijn repertoire ver toont de neiging om ongeveer in gelijke verhouding te blijven met den groei der jaren. Dus is het niet verwonderlijk als Kees eenige flinke grepen in de, soms erg oude doos doet, terwijl daarnaast het nieuwe van zeer bescheiden omvang blijft. O.a. de moppentapper ij. Er waren weliswaar enkele nieuwe dingen, die niet eens slecht waren, maar de meeste hadden een enormen baard. Zoo het ook met z'n liedjes. Het publiek echter weet Kees Pruis nog wel te waardeeren en lachte net zoo hard om een oeroude als om een spiksplinternieuwe mop en hoorde de „Thee van tante Kee" (die ondertus- schen wel ongenietbaar zal zijn gewor den) even vroolijk aan als het „Echo lied". Nu heeft Pruis ondanks alles, on danks z'n jaren en ondanks zijn oude moppen nog iets onbestemds jeugdigs over zich, dat nog steeds het geheim schijnt te zijn van z'n nog betrekkelijk zoo groote populariteit bij de volks massa. De oude roem en vermaardheid, die hij in vroeger jaren genoot zal hier aan ook wel niet vreemd zijn, hoewel het voor een artist altijd gevaarlijk is op oude, deels vergane glorie te teren. Het overige deel van zijn gezelschap heeft zich dapper en met succes ge weerd. Daar was dan in de eerste plaats Emmy Post, aangekondigd als voor drachtkunstenares, maar op wie de naam cabaretière beter van toepassing zou zijn. Zij zong een paar aardige lied jes van Pruis en speelde niet onver dienstelijk in enkele één-actertjes. Voorts was er nog de heer Muraldo, ook wel genaamd prof. Conradi, die onder eerstgenoeniden naam voor jongleur speelde en onder laatstgenoemden titel was hij humoristisch goochelaar. Hij vertoonde werkelijke knappe staaltjes, hoewel hij zich als prof. beter op z'n gemak scheen te gevoelen. Tenslotte komt een woord van lof toe aan Bertus Hoogland, een eenigszins jonge man, die met virtuositeit zoowel de toetsen van een vleugel als van een accordeon wist te bewerken. Het gezelschap was dus bescheiden van opzet en bracht dienovereenkom stig een bescheiden programma, dat echter toch wel in staat bleek den toe schouwers te amuseeren. R. PASTOOR HAMERS f Pastoor Hamers, die dezer dagen is overleden, werd 18 Juni 1883 te Amers foort geboren aldus „De Tijd", Na zijn priesterwijding op 15 Augustus 1908 is zijneerw. achtereenvolgens werkzaam geweest als kapelaan te Herwen Aerdt, Hilversum en Deventer. Daarna werd hij belast met den bouw van een nieuwe kerk te Bilthoven van welke taak pastoor Hamers zich op loffelijke wijze gekweten heeft. Zijn volgende standplaats was Assen, waarna hij 1 Mei 1931 werd benoemd tot pastoor te Geesteren bij Tubbergen, waar hij tot aan zijn dood toe zijn beste krachten aan het zielenheil der parochianen heeft gewijd. De plechtige Üitvaart zal Vrij dagmorgen om elf uur geschieden, waarna de begrafenis op het R.K. Kerk hof te Geesteren. HIIKGEKl.IJKE STAM) AMERSFOORT, 29 Jan Geboren: Arle Willem, z.v. Arle Geurts en Maria Ca- tharina van Dijkhuizen. Johan Willem, z.v. Evert Jan van den Berg en Dltte Jo hanna van Hoorn Alkema. Jacoba Goslna Antonla, d.v. Adrlanus Antonlus Opdam Alljda Hendrlka Pijpers. Ondertrouwd Jacobus Lambertus Hendrik us Kuiler en Geertrulda Gerarda van Velsen. Bernardus Adrlanus Horst en lianna PetroneJla Margaretha Roeven. Hendrifcus Richardus van Beek en Cbrlstlna Maria Zwanenburg. Elbertus van Broek en Gerritje Bruggink. Gerard Dirk Willem Oranje Beusekamp en Antonla An na Elisabeth Goedhart. Paulus Fahner Lamkje Cloo. Overleden: Elbertus Mastenbroek, oud 74 Jaar, weduwnaar van Annetje van Ee. Kendrlka Antolnetta van de Wetering, oud 24 dagc-n. Maria van Nimwegen. oud 51 Jaar, echtgenoote van Wilhelmus Heere. SOEST, 222B Jan. Geboren: Mar- zetje Francises Petronella Maria, d.v. P. N. v, d. Deljssel en M. M. J. F. Sloothaak. Gerardus Wilhelmus, z.v. W. J. A. Beljers- bergen en R. Th Stalenhoef. Cornells Pancratius, z.v. J. W. G. Schothorst en J. v. d. Kooy. Louisa, d.v. J. J. v. d. Brakel en A. Grift. Erellne Jantlne, d.r. C. Wal lenburg en K. M. Akkerman. Overleden: Cato Smvda. 62 Jr.. wednr. F. Smit. Dirk de Groot, 70 Jr., geli. m. H. W. Batzcr. Berend Groeneveld, 80 Jr. wednr. v. W. J. Lafebre. Franclscus Jo hannes Groosjohan, 65 Jr. geh. m. H. A. S. WUbelmL Elisabeth Staal, 79 Jr. wed. v. G. v. Klooster. BUNSCHOTEN. Geboren: Cornells. t v. Peter Baas en Maagje de Jong. Slp- je Geertrulde, d.v. Steven van Dlermen en Hendrlkje Koelewyn. Overleden: Aartje van Haltcren. oud 39 Jaren, echtgenoote van Cornells van de Geest. Evertje Beekhuis, oud 73 Jaar, echtgenoote van Hijmen Huljgen. NIJKERK, 22—28 Jan. Geboren: Jeltje. d.v. Eevert Bol en Rlchtje Zijlstra. Hendrik, z.v. Gerrlt van Amerongen en Wllhelmlna Herwaarden. Evert, z.v, Ja cob van "t Hof en Maartje van de PoL Alida Gen na. d.v. Gerrlt van Bruggen en Bartha Klok. Elbertje, d.v. Peter Kas en Arlsje va:i den Heuvel. Rtjkert. z.v. Lub- bartus Muis en Woutertje Boterenbrood. Elisabeth, dv. Louis van Houten en Engei- bertha Zcgcllng. Anna Catharlna. d.v. Aart '"in Ev 'Jl: en Aaitje Verbeek. Ondertrouwd. Adrlaan de BruJJn en Johanna van .Ommen. Get'O" dEver* van de Beek en Ger- rltja van Sarren. Teunls van Mllllgen en Hem tja Fr-AV-.n. Overleden: Evert Kamphorst, oud 7 maanden. Johanra Maria Steenwjjk. oud 4 Jaren. Alberta Woudenberg, oud 67 Ja- re i. echtgen. v Geurt van Haanschoten. Gerrlt Blool. oud 78 Jaren, wednr. v. Doortje Gullker. zijn verantwoordelijk: O A Wininge chefredacteur en redacteur binnenland D J. Rekke redacteur snort en verslaggever TO G van Maanen l Huls ter Helde): redacteur hult'-Mand en kunst. J. RENES BEGRAVEN Gistermiddag is het stoffelijk over schot van den heer J. Renes, aan wien wij gistereen een „In memoriam" wyd- den, op .Rusthof" ter aarde besteld. De bouwassosialie „Samenwerking' was vertegenwoordigd door den heer J. de Mots, directeur van dit bedrijf, terwijl tevens aanwezig was de heer B. Noordewier, loco-burgemeester, oud-directeur van dit bedrijf. Nadat bij het binnendragen in de Aula de organist het „Aan de Strij ders" ten gehoore had gebracht, werd het woord gevoerd door den heer B. Noordewier, die er aan herinnerde, dat Renes een der eersten was, die in de „Samenwerking" werd opgenomen. Ook wees de heer Noordewier op de beteekenis van den overledene als so cialist. Onder het spelen van het lied: „Na der mijn God bjj U", werd het stoffe lijk overschot grafwaarts gedragen waar een zoon dankte voor de belang stelling. COMTTé VOOR DEN GEWONDEN SOLDAAT Het Comité voor den zieken en gewonden soldaat meldt ons: Woensdag bezochten eenige patiënten het Grand Theatre en genoten van „Beloof me niets". De directie zorgde voor goede plaat sen. Tijdschriften en een boek zond me vrouw Van R„ een tijdschrift de familie De W. Het bestuur van de Amerefoortscho IJsvereeniglng stelde aUe patiënten die dit wensebten ln de gelegenheid dezen winter gratis van de Ijsbaan gebruik te maken. Op gironummer 25047 van H. A. Fischer werd ƒ25.- gestort door Mr. p. G. B. BESLUITEN BURGEMEESTER De wnd. Burgemeester van Amers foort, waarnemende de taak van den Gemeenteraad, heeft 26 Januari 1942 de volgende besluiten genomen. 1. Vastgesteld een verordening als bedoeld in artikel 6 van de Winkel sluitingswet 1930, Stbl." no. 460, voor kruideniers- en/of comestibleswinkels. Ingevolge deze verordening zal het verboden zijn deze winkels voor het publiek geopend te hebben op Woens dag na 1 uur des namiddags. Deze verordening, die ter goedkeuring is ge zonden aan den Secretaris-Generaal het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, zal in wer king treden op den dag harer afkoiv diging. 2. Wijziging van de gemeente-be grooting dienst 1941. 3. Verkoop aan C. M. Vermolen Jr. e.a. van een perceel fabrieksterrein aan de Nijverheidsstraat, groot 7000 M*. voor ƒ6.per M'. Wyziging van het besluit van 15 September 1941 tot verkoop aan v. d. Donk en Romeijn van een per ceel grond aan de Ny verheidsstraat. N.V. AMERSFOORTSCHE AUTOBUSDIENST Autobussen rijden niet meer op Zondag De Directie van de Stadsdienst maakt bekend, dat, wegens toenemende schaarschte aan materiaal en bedrijfs- stoffen, het door de Rijksverkeers inspectie te Den Haag, noodzakelijk wordt geacht, dat met ingang van 1 Fe bruari 1942 de bussen op Zondagen niet meer rijden. Op werkdagen wordt de dienst, zoo goed als dit onder de tegenwoordige omstandigheden gaat, nog gehandhaafd. BENOEMING TOT GASDIRECTEUR Onze stadgenoot de heer F. C. v. Leeu wen, technisch ambtenaar aan de Ge meente-bedrijven, is benoemd tot direc teur van de gemeente-gasfabriek te Ap- pingedam. Voor Amersfoort beteekent zyn ver trek een verlies, aangezien hij in de vijf jaren van zijn werkzaamheid alhier, blyk gegeven heeft een kundig en ijve rig ambtenaar te zijn, die bij superieu ren en ondergeschikt personeel zeer ge- 'm is. HET LEK IN DEN NACHT Een bewoner van 't Zand kwam ln den afgeloopen nacht om één uur bij de politie aangifte doen, dat de kelder van zyn benedenbuurman onder wa ter liep. Buurman had daar een winkel en woonde zelf in Hilversum. Daarom toog de bovenbewoner maar naar het politiebureau om hu!p te halen. De politie wist wel raad. Zij drong den winkel binnen en sloot de hoofdkraan af. AANRIJDING OP DEN ZUIDSINGEL Gisterenmiddag ora 145 wilde op den Zuidsingel de bestuurder van een auto uitwijken voor een stilstaande paard en wagen. De auto slipte en kwam daardoor tegen de wielen van den wagen terecht. De auto werd nog al beschadigd doch het ongeval liep zonder persoonlijke ongelukken af. NIET Zóó BEDOELD De goede bepaling, dat ieder ver plicht is zijn stoep van sneeuw te ont doen, heeft op den Hoogeweg tot een burenruzie geleid. Zóó ig die bepaling echter niet bedoeld. P. en D. waren samen bezig en kregen oneenigheid over een goot. P. diende D. een oor vijg toe en D. liep toen naar het poli tieposthuis. We vreezen dat het wel een dure klap zal worden. in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen. Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzit tende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. adv OVERZICHT AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS Iets lagere noteeringen, geringe koers verliezen voor Indische fondsen, indus- trieelen nauwelijks viranderd, beleggin gen kalm, proL 2'/,% Staatssecretaris dr. jur. Roland Freisler hield Maandag in het gebouw Kneuterdijk te Den Haag een lezing over het onderwerp „Das Rechtsdunken des jungen Europas", welke lezing o.m. werd bijgewoond door den Rijkscommissaris, Rijks minister dr. Seyss Inquart Polygoon-Meijer KANTONGERECHT AMERSFOORT. FEL REQUISITOIR VAN HET O.M. Mr. STADIG TWIJFELT AAN HET RAPPORT VAN DEN KEURINGSDIENST Den laatsten tijd zijn door den kanton rechter talrijke melkslljters veroordeeld, die melk aan hun klanten hadden afgeleverd met een te laag vetgehalte. De vonnissen waren vry hoog omdat het hier de handha ving van een maatregel betreft, welke nauw verband houdt met de volksgezondheid In sommige gevallen beriepen de slijters zich op het feit. dat zij de melk zelf ook van de melkfabriek hadden ontvangen dus geheel to goeder trouw ln overtre ding waren. Toch waren do slijters verant woordelijk omdat niet kon worden aange toond, dat de melk Inderdaad met een te laag vetgehalte door de fabriek Is afgele- Vanmorgen echter had de directeur van de melkfabriek „Eemlandla" to Bunschoten T. H„ zich te verantwoorden omdat hij melk met een te laag vriespunt had afge- Als gemachtigde voor dezen verd. trad mr. L. Stadig op. Aan verd. was ten laste gelegd, dat hij een melkslljtcr, V.. melk had doen vervoe ren. waarvan het vriespunt 0.52 bedroeg, terwijl dit 0.53 moet zijn. Mr. Stadig gal de tenlastelegging op alle punten toe. behal ve de Juistheid van het vastgestelde vries punt. De rapporten, door de keurmeesters van den Keuringsdienst te Utrecht uitge bracht. waren n 1. niet gelijkluidend, het cene rapport vermeldde 0.51 en het andere 0.52 als het vriespunt. De kantonrechter: „Het hoogste en dus het meest gunstige ls ln het proces-verbaal opgenomen". Mr. Stadig: ..Daar gaat het niet om, het bewijst dat op deze rapporten geen p Jl ls te trekken en het publiek moet toch de zekerheid hebben, dat een rapport betrouw baar ls, Fel requisitoir De ambtenaar van hot O.M., baron Van Dedem, hield een buitengewoon fel requlsl- „Hier staat nu eens een directeur van een melkfabriek terecht. Wat blijft er van onze rechtspraak over. als de kleine venters maar steeds vervolgd worden en de groote bee- ren knoeien maar door" aldus ving de ambtenaar zijn requisitoir aan. Er zijn drie zaken tegen verd. aange bracht. In het eerste geval heeft hij een schikking betaald van ƒ200.de tweede zaak wordt thans behandeld en het derde proces-verbaal ls pas binnengekomen. De ambtenaar achtte deze overtreding buitengewoon ernstig en eischte verd.'s veroordeeling tot duizend gulden boete subs, honderd dagen hechtenis. Mr. Stadig noemde het requisitoir van den ambtenaar zeer scherp, „Wie beweert, dat er hier geknoeid is. beleedlgt den di recteur en het bedrijf", zclde spr. Het was mr. Stadig niet bekend dat er reeds voor een geval een schikking was ge troffen, ook niet dat er nog een proces-ver baal ligt te wachten. Maar van opzet ls hier geen sprake. Om dit te bc-oordeelen moet men den gang van zaken aan het bedrijf kennen De voor schriften lulden, dat de eerste melk die uit de kranen komt niet voor de consumptie- melk gebruikt mag worden. Aan deze voor schriften ls blijkbaar niet de hand gehou- In verband met de reeds hierboven aan gehaalde opmerking over het Juiste vries punt, verzocht mr. Stadig aanhouding van deze zaak om den directeur van den Keu ringsdienst te Utrecht te hooren. 6pr. concludeerde tot vrijspraak, subs, het niet aanwezig zyn van de basis voor zoo'n hooge boete. O.M. replicieert Baron Van Dedem deed ln zyn repliek uit komen dat hij zich omtrent het nemen van monsters van melk nauwkeurig op de hoog te had gesteld door een persoonlijk bezoek aan het laboratorium. Een geringe afwijking ln de rapporten acht spr. heel goed moge lijk. Er waren vier monsters genomen zoo dat een serieus onderzoek ls gewaarborgd. Hierna werd deze zaak veertien dagen aangehouden om den directeur van den Keuringsdienst tc hooren. O.M. DREIGT MET GEVANGENISSTRAF Verd. P-. de Gr. uit Bunschoten werd door den ambtenaar dadelijk berkend. Hij had al eens meer voor ondermaatsche paling te recht gestaan. Ditmaal moest hij zich ver antwoorden voor het vervoeren van 300 kilo ondermaateche paling, bestemd voor cllen- teele ln Amersfoort. De kantonrechter: „U doet het ln "t groot". Het O.M..."t Is geen gekheid". Baron Van Dedem kent het kloppen van de zweep. De paling ls natuurlijk niet aan den afslag gekocht maar door verd. met een roeibootje van boord gehaald". Elsch 300 aubs. 100 d. Verd. schrok van dezen elsch. Kan het niet betalen. De ambtenaar. „Dan moet U er ln 't Huls van Bewaring maar o' Vonnis: 120.- subs. 60 d. Stroopen is tevens diefstal B. en B„ belden alhier kregen van het OM. te hooren dat strooperlj tevens diefstal ie. want men vergrijpt zich aan een an dermans eigendom. Vooral het geval, waar voor verdachten terecht staan ls met dief stal gelijk te stellen, want zy waren gewa pend met messen en zakken over het hek "van een afgezet terrein geklommen om daar boschbes*enbladeren weg te nemen. Het O.M. eischte ƒ50 - subs. 50 d. en zei- dc bij herhaling van zoo'n feit gevangenis straf te zullen elschen. Verd.: ..Die elsch ls toch veel te hoog. Zoo erg moet men dat niet opnemen". Het O.M.: „Lang niet. genoeg voor Jelui". Het vonnis luidde: ƒ20.- subs. 10 d. Verd. v. B. en Gr. alhier hadden samen op verboden grond gcloopen om eikels te zoeken. Maar er werd ook veel hout gegapt. Verd. v. B. had al eens een waarschuwing gehad zich niet meer op dien bewusteu crond to vertooncn. Toch was bij er op nieuw verschenen. Zy verklaarden bet bord „Verboden Toe gang" niet to hebben gezien". Maar v. B. wist ln leder geval dat hij er niet komen mocht. HIJ was gewaarschuwd Daarom werd v. B. tot 5.- subs .3 d. en Gr. tot ƒ3.- subs. 1 d. veroordeeld Driemaal het saluut Verd. B. te Soesterberg. die op de V'ar- i.ensmarkt een verschil van meening had net een politieagent over het feit of hy al -Jan niet door een rood stoplicht was gere den. werd vrijgesproken omdat de kanton rechter de overtreding niet bewezen achtte. De agent had n.l. ook niet kunnen zien of het licht reeds op rood stond. Verd. boog en bracht driemaal het saluut. Zet uw fiets op slot Er zullen voortaan boogere straffen wor den gefilscht tegen hen die hun flets on beheerd laten staan. Het publiek schynt het maar niet te willen begrijpen dat door het nonchalante achterlaten van een flets, dief stallen ln de hand worden gewerkt en de politie handen vol werk wordt bezorgd. Het O.M. elachte tegen een Jongmensch reeds 6.- subs. 3 d. De kantonrechter maakte er nog ƒ3.- subs, i d. van. Worteltrekken We bedoelen hiermede geen rekenkundige methode. In Rhcneu past men het wortel trekken ln lettcriyken zin toe. doch pleegt daarmede dan tevens diefstal. Verd. v. I. werd op hecterdaad betrapt op het wegne men van wortels op andermans grond en werd daarvoor veroordeeld tot 12.- subs. 6 d. Het stelen van veldgewassen neemt ln Rhenen hand over band toe. Amerikaansche troepen niet alleen in Ierland ZES a TIEN LANDINGEN OVER DE GEHEELE WERELD VERRICHT President Roosevelt heeft op de da- gelyksche persconferentie te Washing ton in antwoord op eon vraag naar het doel der Amerikaansche troepcnlanding in Noord-Ierland verklaard, dat zes. acht of tien van dergelijke landingen in alle mogelijke gebieden ter wereld zyn ondernomen, maar weigerde bijzonder heden omtrent tyd en plaats hiervan mee te deelen. Op de vraag, of de namen der door Amerikaansche troepen bezette steun punten in het buitenland niet algemeen bekend zijn, antwoordde hy dat men toch stellig niet van hem kon verwach ten, dat hij zou mededeelen, waar zich Amerikaansche troepen bevinden. DE CONFERENTIE TE RIO Commissies hebben slotverslagen ingediend OOK BRAZILIË VERBREEKT BETREKKINGEN MET DE AS De commissies der conferentie van Rio hebben haar slotverslagen inge diend. Het rapport der politieke commissie vermeldt als beginselen, door de confe rentie aanvaard: 1. De verklaring om trent de ondeelbaarheid van het conti nent in geval van een aanval of een aanvalsdreiging van de zijde van ren mogendheid van elders. 2. De plechtige bevestiging van de solidariteit bij de verdediging ter bescherming van het halfrond. 3. De aanwijzing van den aan valler en zijn bondgenootcn. 4. Voroor- deeling van en protest tegen den „door Japan op de Ver. Staten gedanen aan val" en uitbreiding van veroordccling en protest tot Duitschland en Italië, daar deze landen zich solidair hebben verklaard met Japan. 5. Uniforme toe passing van de sancties tegen dc „aan vallende mogendheden". 6. De verkla ring niet weer over te gaan tot het on derhouden van betrekkingen met regee ringen, die den oorlog hebben ver klaard aan Amerikaansche Staten, ten zij krachtens gemeenschappelijke, soli daire overeenkomsten. De economische commissie noemt in haar verslag als de belangrijkste pun ten het afbreken van de economische en financieele betrekkingen met de as- mogendheden benevens de plannen tot versterking van het interne economi sche leven der Amerikaansche Janden en verbetering van verkeers- en trans porttoestanden. Naar de Britsche Nieuwsdienst meldt, heeft de Brazilaanschc- minister van Buitcnlandsche Zaken, Aranha, op dc slotzitting der conferentie nog bekend gemaakt. dat Brazilië de diplomatieke betrekkingen met de asmogendheden heeft verbroken. Aranha deelde mee, dat de Braziliaansche ambassadeurs tc- Berlijn, Rome en Tokio dit besluit van hun regeering om 16 uur Breziliaan- schen tyd hebben meegedeeld aan de regeeringen, waarbij zij zijn geaccredi teerd. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van heden. 1000.— 4440 4741 7125 7438 7844 12507 16424 21451 400.— 1560 2446 3194 200.— 1660 7455 8956 13018 100.— 2900 8210 8955 9673 9915 10141 14969 17799 21488 MOTIE VAN VERTROUWEN NIET ENTHOUSIAST ONTVA NGEN wanneer Churchill zegt. dat hy tevre den is met zyn ploeg. Churchill is de eenige in het geheele land, die tevreden is en daarom zal een motie van ver trouwen geen bevrediging schenken. De liberaal Mandei stelde voor Sir Stafford Cripps op te nemen in liet oorlogskabinet en de drie productieaf delingen onder één minister te plaat- De premier de eenige, die tevreden is Tijdens de Dinsdag gehouden debat ten in het Engel sche Lagerhuis ver klaarde Attlee, volgens den Britsche» berichtendienst, dat nieuwe versterkin gen naar Oost-Azie gestuurd zouden worden. Hij moest echter het huis aan de „groote afstanden en de begrensde mogelijkheden van de ter beschikking staande scheepsruimte en van de con- vooibescherming" herinneren. ,,W;j hebben ons nooit in een gemakkelijke positie bevonden", zoo zeide Attlee verder, „evenmin hebben ooit de moge lijkheden van groote gevaren en moei lijkheden ontbroken. Wij hadden nooit genoeg plaats om ons vrijer te bewe gen. Wjj stonden tegenover een ont zaglijke militaire macht en thans be vinden wy ons in strijd met een twee de". De afgevaardigde Arthur Henderson hoopte, dat een stemming over de mo tie van vertrouwen onnoodig zal zijn. Hij wilde daarmee zeggen, dat de re geering voor 100% bevredigend ge werkt heeft. Wanneer wijzigingen in het kabinet moeten worden aange bracht, kan het aan den eersten mi nister worden overgelaten dit te doen langs den gebruikelijken weg. Sir Herbert Williams zeide. dat het feit, dat Churchill de kwestie van ver trouwen stelt er een maatstaf voor b'adt, dat hij weet. det hij het vertrou wen verloren heeft. Hij Williams kan zijn stem niet geven aar een motie van vertrouwen, want er zijn te veel fouter, gemaakt. Het is ook nutteloos. De nationale liberaal Henderson- Stewart verklaarde: Ik verwijt de regeering grove fouten, slechte lei ding. slecht voorbereidzijn en ver keerde beoordeeling v n den toe stand. zooals wij het zelden hebben beleefd. Als eerste minister en als minister van verdediging oefent Churchill de hoogste macht uit en de rechtstreeksche controle op alle strijdkrachten, leder, die in 7.00'n positie verkeert, moet onvermijde lijk een dictator worden. Aan dit systeem moet een einde gemaakt worden. De Labour afgevaardigde Hahn Quest vroeg, waarom Engeland niet het systeem van de Sovjetunie had aan genomen. De Sovjetunie heeft in twin tig jaar uit haar koloniale volken reusachtige legers gevormd. De Labourfrartie heeft overigens met groote meerderheid besloten te stemmen vóór de door Churchill gc- eisehte motie van vertrouwen. De communist Gallacher verklaarde naar 'e Britsche berichtendienst meldt, dat hii vóór de reeeering-Churchill zal stemmen, daar men, wanneer men tegen de regeering zou stemmen, «lechts de steunverleening aan de Sov- •'ot-Unie zou verzwakken. De minister voor inlich'ingen. Bren- trrBrakken, heeft nicdp^dceld. dat de Britsche radio „bij iedere geschikte 488e STAATSLOTERIJ ZEVENDE :S Januari Trekking 1000 No. 5747, 6822, 11351. f -100 No. 5124. 5221, 6306, 708S 12948. f 200 No. 10493. 12650, 16110. 100 No. 2189, 4721. 5373, 12844, 14803. 15042, 16320, 16583, 16710, 20885. 12588. 15991, 1991J, PRIJZEN VAN f", 1040 1268 1306 16-a 1820 192.-) 2H4. 2105 6717 74 58 8302 8988 9431 10031 10592 11409 12048 12633 13050 13323 14423 15125 15549 10596 17117 17712 18102 18627 18840 19361 20065 20G58 21555 21933 4454 4540 4585 5274 5450 SsSI 6485 6534 6593 6820 3143 3600 3G16 7880 781)4 7900 8557 8598 8602 8714 8870 9113 9323 9407 9487 9512 9552 9918 10070 10082 10371 10430 10670 10839 10864 10878 11606 11616 11850 11912 12056 12136 12140 12195 12779 12848 12886 12909 13097 13160 13182 13214 13400 13030 13659 1SC80 13910 14134 14148 14149 14491 14579 14629 14934 13156 15198 15280 15384 15C83 15691 15378 16012 16713 16766 16811 16813 17134 17149 17153 17250 17741 17819 17835 17893 18202 18438 18509 18552 18629 18C57 18685 18687 18880 18882 1C388 18943 19430 19718 191)60 19957 201CÖ 20182 20191 20211 20713 20736 20859 20949 21564 21749 21765 2180B 21979 NIETEN. 1078 1080 1098 1131 1271 1298 1309 1319 1C11 1658 2134 2226 2733 3057 3380 3398 3488 3502 3851 3875 4619 4687 6029 6200 6609 C620 7031 7335 7945 8753 8903 9430 9438 9924 10013 10516 10585 lil») 11327 11920 11953 12317 12334 12961 13005 13230 13265 13705 13792 14368 14397 15409 15530 16303 16497 16956 16969 17290 17414 18062 18073 18568 18622 1B694 18807 10096 19212 19988 20020 20465 20526 21116 21287 21643 21646 3629 3643 3751 3771 4034 4160 4382 438t 5(08 5489 5603 5631 5649 5789 5799 R801 5816 5917 5924 5926 5966 6099 6116 6182 6233 6376 6399 6407 6i71 6572 6590 6703 6713 6789 6894 7064 1199 1217 1320 1323 1544 1550 1833 1854 2028 2049 2244 2266 2487 2605 2710 2766 2994 3003 3393 3474 2543 3553 3538 3671) 3671 3672 3848 3849 3867 4264 4273 4276 44e4 4466 4495 4655 4G78 4684 4796 4871 5003 5164 5188 5199 5241 5262 5357 5501 5506 5894 5726 6823 5858 5970 5993 6250 6327 6528 8545 «719 6731 C980 7219 7281 7314 7360 7500 7559 7597 7638 7646 7717 7794 7824 7862 7912 7981 8048 8130 8173 8184 7093 7128 7198 720B 7440 7463 8416 8418 8451 8454 8565 8577 8593 8721 8857 8DOO 8017 8951 >040 9105 9123 916-1 9238 9485 9055 9938 10010 10210 J0356 10CÖ6 10750 10955 11174 11.766 11516 11683 12093 12364 12479 12762 13143 14670 14956 15215 10714 161)94 17133 19455 19631 19745 20006 20239 20727 20970 21334 21699 8769 C002 9164 9667 9798 9815 9836 9973 9974 9983 10028 10052 10106 10134 10242 10256 10284 10295 10373 10407 10431 10518 10016 10633 10851 10680 10758 10792 10830 10889 10981 11016 11031 11053 11191 11243 11245 11307 11387 11415 11457 11457 11556 11601 11651 11664 111761 11844 11919 11970 12100 12117 12126 12283 12380 12381 12392 12407 12482 12495 12609 12621 12301 12838 12846 12662 13024 13C56 13058 13086 13251 13258 13270 13315 13394 13450 13468 13477 13549 13554 13568 13600 13752 13778 13799 13S28 14075 14091 14103 14119 14281 1431b 14355 14365 14430 14490 14605 14637 14686 14775 14703 14797 14561 15030 15075 15107 19221 15302 15308 15322 15386 15417 15451 15470 15548 15550 15586 15600 15689 15692 15707 15766 15325 15828 15889 15891 16120 16138 16142 16144 16104 16286 16333 16369 10556 16557 10587 18631 16716 16359 1C922 16930 17003 17037 17044 17064 17135 17104.171.7 17217 17327 17328 17330 17339 17417 17433 17441 17474 17603 17631 17872 17663 17709 17710 17759 17764 178C2 17962 18063 18100 18193 18203 18226 18228 18461 18479 18538 18562 18731 18705 18301 18817 18948 18954 38993 1904» 19085 19116 19123 19227 19267 19270 19284 19490 19486 10496 19503 19640 19645 19662 19702 19754 19325 19331 19849 20019 20032 20051 20052 20271 20278 20283 20340 20449 20483 20488 20525 2157S 20582 20614 20G68 20777 20865 21399 20909 21013 21140 21219 21260 21300 21410 21466 21509 21703 21709 21718 21742 21798 21812 21816 21847 7660 7082 7925 7977 8231 8240 8367 8408 8539 8561 8798 8850 8005 9027 9169 9208 9411 9471 9616 9637 9848 9908 lui37 10213 103O2 10341 10587 10390 10694 10720 10914 10918 11141 11166 11322 11350 11486 11505 11667 11675 12019 12022 12726 12341 12410 12475 12701 12718 12967 13129 13J33 13316 13321 13487 13518 13650 1-703 13831 13389 14143 14183 14366 14447 14850 1461-6 14328 14944 15136 15188 15331 15343 15.694 15513 15615 15618 15782 15819 15900 15903 18160 16168 16438 16481 16678 16679 16934 16948 17068 17071 17219 17255 17354 17361 17487 17524 17689 17693 17786 17790 18109 18149 18348 18363 18590 18678 18347 18839 10145 10179 19331 19442 10535 19608 19731 19735 19953 19998 20107 20198 20280 20393 20531 20561 20703 20712 20919 90947 21275 21317 21576 21590 21754 21762 21878 21930 Jr. de vorige lijst staat19871 m gelegenheid" de volksliederen van alle geallieerden, vooral het Amerikaan sche en dat der Sovjet-Unie. zal «pelen.) De minister deelde verder mede. dat in! overeenstemming met de ambassade lor Sovjet-Unie maatregelen zijn ge-] nomen voor uitwisseling van Britsche en Sovietrussische propagandafilms. FA ILLI8BEMRNTEN. l'U gesproken: 22 Jan. K. Smit Jzn., rijwielhandelaar Snack. B.C. Mr H. W. A. Sehlppcrya. Curi Mr. J. H. Cornelia, Sr.eek. wed. 3. G. Kloeuei Vernietigd: 23 Jan. C. na. Scharnier. Opgeheven: 22 Jan. Joh. Broer*ma. te Den Ilaaa - J. H. lleyer. tc Den Haai;. Oi>j>rlir\ni «-ïiriv gebrek aan actief: 23 Jan. H. J. U. van Waegcnlngh. ho» elhouder. Middelburg. Veerscpe bin gel 3ï.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 3