Het bewaren van levensmiddelen De zusters Imhoff AMERSFOORTSCHF. COURANT WOENSDAG 4 FEBRUARI 1942 HOE BEDERF TE VOORKOMEN AANWIJZINGEN VAN DEN VOEDINGSRAAD Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Door het ondoelmatig bewaren van levensmiddelen kan veel van hetgeen waarde heeft, verloren gaan. In dezen tijd. nu de grondstoffen schaarsch zijn, is het van het grootste belang, dat de levensmiddelen op de juiste wijze be waard worden. Wanneer men de verkrijgbare levens middelen niet direct verbruikt, of wan neer men docr het een of ander te spa ren, een klein voorraadje gevormd heeft, dient men in het algemeen de volgende t:en regels in acht te nemen: 1. Gebruik geregeld de oudste levens middelen en bewaar dc nieuw gekochte waar. 2. Schrijf op alle artikelen den datum van aankoop. 3. Plants de waren zooveel mogelijk soort bii soort, goed gerangschikt en overzichtelijk. De bewaarplaats 4. Kies met overleg de bewaarplaats voor de verschillende artikelen, b.v. den inmaak in den kelder, bussen en verpakte levensmiddelen in een droge kast en grutterswaren op zolder, tenz'u men daar last heeft van muizen. 5. Zorg. dat de bewaarplaats droog, koel en donker is en goed geventileerd kan worden. De kelder en de provisiekast kunnen aan deze e'schcn voldoen, wanneer zjj doelmatig geventileerd worden. Onge schikte bewaarplaatsen zijn in het al gemeen de keuken, een warme kamer- kast, een kast tegen een vochtigen muur.) 6. Pas een doelmatige verpakking toe (b.v. peulvruchten, in sloopjes of pa pieren zakjes met gaatjes). 7. Plaats reen sterk riekende waar bij levensmiddelen, die gemakkelijk geur overnemen, b.v. koffiesurrogaat bij havermout. Controleer regelmatig 8. Controleer de levensmiddelen re gelmatig. Keur de waren door kijken, ruiken, proeven. Verwijder wat niet meer geschikt is voor het gebruik. Gooi de levensmiddelen, welke in smaak, kleur of geur zijn achteruit gegaan, niet weg. zij Tiebben nog voedingswaarde. Verwerk ze in gerechten, waarin him mindere kwaliteit niet uitkomt en voorkom zoodoende, dat waardevolle voedingsmidde'en verloren gaan. Hoe ongedierte te bestrijden 9. Pas op voor muizen en ongedierte deze kunnen veel schade berokkenen. Ga muizen tegen door een kat aan te schaffen of zet «vallen neer, maar pas op met het gebruik van giftige stoffen met het oog op kinderen, huisdieren en levensmiddelen. 10. Bedenk voor alles, dat de zuiver heid. vochtigheid en temperatuur der lucht, evenals de kwaliteit en de leef tijd van het product groote invloed op de duurzaamheid van de levensmidde len kunnen uitoefenen. Ondanks de goede voorzorgen kan HET DUITSCHE BOEK VAN HEDEN TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM GEOPEND ..Boeken vormen een niet gering deel van het geluk". Met deze woorden van Frederik den Grooten ving Senator dr. Böhmcker. de gevolmachtigde voor de stad Amsterdam van den Rijkscommis saris, gistermiddag zijn korte toespraak aan, waarmede hij de tentoonstelling „Het Duitsche boek van heden" in het Rijksmuseum opende. De spreker wees erop, hoe Frederik de Groote, behalve groot staatsman en veldheer, ook een groot kunstbeoefe naar was, die niet alleen veel las, maar ook zelf boeken schrééf en musiceerde en vele kunstenaars onder zijn vrien den telde. In dit alles vond hij zoo als hijzelf erkende een diep geluk. Het boek en het zwaard zijn de sym bolen van Duitschiand: met het zwaard verslaat het zijn vijanden, zijn boek verovert de wereld. Onder deze beide symbolen Voltrekt zich thans de ver nieuwing van Europa, Spr. besloot met den v/ensch, dat de ze tentoonstelling ook in Amsterdam grooten moge vinden. De tentoonstelling, welke is onderge bracht in de afdeeling Moderne Kunst (ingar.g Hobbemostraat), is vrijwel ge lijk aan dezelfde, die reeds eerder in Den Haag is gehouden. Zij het nog iets uitgebreider. Daarenboven omvat zij echter ook de wetenschappelijke boe ken, welke eenigen tijd geleden in de Universiteitsbibliotheek zijn tentoonge steld. Men vindt er dan ook een vrijwel volledig overzicht van de moderne Duitsche literatuur: naast romans zijn er in uitgebreide mate boektn over ge schiedenis, politiek, opvoeding, kunst, sport en talrijke werken op medisch, technisch, economisch en sociaal ge bied. Ook de jeugdlitteratuur is in rijke mate vertegenwoordigd. het rrebeuren. dat er in de verschalende levensmiddelen (vooral in gri;»— swa- ren) ongedierte voorkomt. Zoo zijn mij ten, dat zijn op spinnen gelijkende klei ne,witte diertjes, klan '.er. kleine zwartbruine kevers en spinsels, welke kluiten vormen in meel. bloem e.d. geen onbekende verschijnselen. In het alge meen is dit ongedierte te bestrijden door de waar op een bakb'ik uit te spreiden en zes a twaalf uur bij een temperatuur van plus minus 60 gr. C. te verhitten, b.v. in den oven of op ra diatoren van een centrale verwarming. Het vraagt wel brandstof maar mén maakt er levensmiddelen, welke nu schaarsch of in het geheel niet meer te 'crijgen zijn, weer bruikbaar door. Soms kan men de soinse's en klander uit de waren zeven, lukt dit niet; dsn zal men loch tot verhitting d'enen over te gaan. Wat de mijten betreft slechts waren die een kleine hoevee'heid bevatten, kun nen gered worden door verhitting. Pootaardappelen- voorziening VOOR VOLKSTUINDERS EN ANDERE KLEINE TELERS Volkstuinders en andere kleine aard appeltelers, die niet bij' een landbouw crisisorganisatie zijn aangesloten, zul len zich reeds hebben afgevraagd, op welke wijze zij zich dit voorjaar van pootaardappelen kunnen voorzien, om voor eigen gezinsbehoefte een kleine oppervlakte met aardappelen te betelen Tot nog toe bestond immers alleen een regeling, welke het aan leden van de landbouwcrisisorganisaties (in hoofd zaak beroepstelers) mogeljjk maakte pootaardappelen te betrokken. Naar het Rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd mededeelt, is thans een regeling getroffen, waar door volkstuinders en andere kleine aardappeltelers zich van pootgoed kun nen voorzien. Al of niet aangesloten volkstuinders. Deze regeling maakt onderscheid tus sehen volkstuinders, die bij een plaatse lijke vereeniging van volkstuinders zijn aangesloten of anderszins tot een groep van volkstuinders behooren en volks tuinders en andere particulieren, die voor eigen gezinsbehoefte aardappelen telen, doch niet bij een plaatselijke ver eeniging van volkstuinders of een groep van volkstuinders zijn aangesloten. De ze onderscheiding heeft geen betrek king öp verschil in rechten, doch is lou ter van organisatorischen aard. Iedere belanghebbende kan dus naar gelang van de te betelen oppervlakte dezelfde hoeveelheid pootgoed betrekken. De bestaande vereenigingen van volkstuindcrs kunnen zich laten verte genwoordigen door het bestuur, terwijl de andere groepen van volkstuinders zich kunnen laten vertegenwoordigen door één of meer gemachtigden. Zoo'n groep van volkstuinders moet echter uit tenminste 25 volkstuinders bestaan en kan b.v. worden gevormd door per sonen, die elk op een comnlex bouwland een volkstuin hebben of op een zélfde fabriek werkzaam zijn en van de direc tie een volkstuin hebben ontvangen, alsmede door volkstuinders, die èen volkstuin bezitten, welke deel uitmaakt van gemeentegrond en waarover toe zicht wordt gehouden door een gemeen te-ambtenaar. In deze gevallen kunnen deze volkstuinders zich laten vertegen woordigen door een of meer gemach tigden, die uit hun midden zijn gekozen of als fabriekschef of gemeen te-ambte naar in nauw contact met de betrokken volkstuinders staan. Alle hierbovengenoemde volkstuin ders dienen zich te wenden tot het be stuur hunner vereeniging, of tot de(n) gemaehtigde(n) van de groep, waar- Van zij deel uitmakén. Een aparte regeling Een aparte regeling is getroffen voor volkstuinders, die niet bij een plaatselijke vereeniging van volks tuinders zijn aangesloten of geen groeo hebben gevormd. Onder dp-»c catcorie vallen o.m. ook de particulieren mei 'n tuin bij huis, landarbeiders en dergelij ke. Al deze a'leen staande volkstuin ders en andere kleine telers kunnen zich voor het aanvragen van pootgoed wenden tot den p^atseluken bureau- houder van het district, waarin zij woonachtig zijn. Er zal voldoende pootgoed voor uit- noot. in 3942 ter beschikking worden gesteld. Gezien het groote aantal volks tuinders en andere kle:ne aardanpelte- lers die zich vooral het laatste ia ar zeer sterk heeft uitgebreid zal dez'e regeling ongetwijfeld door al'e belang hebbenden mét vreugde worden be groet. Voor nadere büzonderheden leze men de in de dag- en nieuwsbladen op te nemen Officieele Publicatie. 'eder offer, dat ton ons getroosten ten bate van het Winterhul-unrk. komt de scheppingskracht ran hel Ktderland- srhe volk ten goede. Gironummer van de W. H. K. 555$. PERSOILDE EN VERBOND VAN NED. JOURNALISTEN Dc oprichting van het Persgild®, der zes gilden van de Nederlandsehe Kultuurkamer, gaf in de kringen der persmenschen aanleiding tot enkele vragen. De verhouding tussehen het thans opgerichte persgilde en het reeds langer bestaande Verbond van Nederlandsehe Journalisten is niet een ieder duidelijk. Jhr. mr. S. M. S. de Ranit2, hoofd van de afdeeling Kabi net en Juridische zaken, gaf -in de persconferentie omtrent deze verhou ding een uiteenzetting, waaraan wy het volgende ontleenen. Het Persgilde omvat behalve journalisten ook de uitgevers en het uitgeverspersoneel. Het Verbond van Nederlandsehe Journalisten treedt als vakgroep van het Persgilde in de Kul tuurkamer. Daarnaast zal dit persgil de de volgende vakgroepen omvatten: de Nederlandsehe Dagbladpers, de Prov. en Periodieke Pers, het Verbond van Nederlandsehe Journalisten en den Ned. Bond van Uitgevers. AI deze vakgroepen, met uitzondering van het Verbond van Nederlandsehe Journalis ten zijn gewone vakgroepen in den zin van artikel 14 van de Kultuurka- merverordenlng. Het Persgilde is in die vakgroepen onderverdeeld. Openbare en gewichtige taak. De taak van den journalist is een openbare taak, die bij het Journalis- tenbesluit van 2 Mei 1941 is geregeld, waarbij in het bijzonder de onafhan kelijkheid van den journalist ten aan zien van commercicele en andere par ticuliere belangen is gewaarborgd. Dit besluit regelt tevens de taak van de heroepsstandsorganisatie: het Verbond van Nederlandsehe Journalisten. Dit Verbond is een publiekrechtelijk li chaam, hetwelk werkt onder toezicht van den Secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Deze bijzondere positie van den journalist en het Verbond van Journalisten is geschapen, omdat de taak van den journalist buitengewoon gewichtig is. Het Verbond van Journalisten is te vens vakgroep van het Persgilde en aldus onderdeel van de Nederlandsehe Kultuurkamer. De vraag of de president van de Kultuurkamer door zijn verordeningen en beschikkingen ook de journalisten kan binden moet aldus beantwoord worden: Voor zooveel het zaken be treft, welke in het Journalistenbesluil zijn geregeld en voor'zoover aan het Verbond van Journalisten aldaar een eigen taak is opgedragen, zal de Kul tuurkamer geen verordeningen of be schikkingen uitvaardigen. Zoover het zaken betreft, welke behalve de be roepsuitoefening van journalisten bok andere vakgroepen, in het bijzonder de uitgevers betreft, oefenen de pre sident van de Kultuurkamer en de leider van het Persgilde volgens dé regelen van die beroepsstandsorganl- satie hun bevoegdheden uit. EEN POLDER. DTE WEER WATER WORDT Bij besluit van den Amsterdamschén gemeenteraad van 12 Juli 1939, werd, vastgesteld het uitbreidingsplan in on derdeden omvattende het gebied, groo- tcodeels gelegen bewesten de Rmg- spoorboan tussehen den Haarlemmer weg en den Sloterdijkermeerpolder (Plan-Slotermeer). Er zal een recreatieoord worden ge schapen, bestaande uit een meer met daaromheen gelegen park. Ter ver krijging van den voor ophooging van het park benoodigden grond zal de Sloterdijkermeerpolder worden ontgra ven. De uit te graven grond wordt ge raamd op 2.1090.000 MJ. Voorhands zal het werk worden beperkt tot de ont- graving van hoogstens de helft van het te maken meer, waarvan de ge- heele ontgraving een bedrag van ƒ2.855.000 zal vorderen. Wie is er jarig vandaag Wie is er vandaag jarig? Duizenden Nederlanders zijn er vandaag jarig. Zij allen vieren dezen dag met meer of minder feestelijkheden. Gelukgewenscht, jarige Nederlander. Laten wij hopen, dat het volgende jaar u uw naamdag onder gunstiger om standigheden zult vieren. Gelukgewenscht, jarige Nederlander. Denkt u aan de verjaardagsstorting U weet het toch nog? De verjaar dagsstorting is een overschrijving op het gironummer van de Nederlandsehe Ambulance, welke een even groot aan tal dubbeltje, kwartjes of guldens om vat (al naar gelang uw beurs het toe laat) als het aantal jaren dat men oud is. En zoo u het niet meer weet: het gironummer van de Nederlandsehe Am bulance is 8-7-6-0-0 Nederlandsehe Ambulanoé" Koninginnegracht 22 te Den naag. LUCHTAANVAL OP ROTTERDAM AANTAL DOODEN TOT 59 GESTEGEN SLACÜTOFFERS UITSLUITEND NEDERLANDSCHE BURGERS Naar wy vernemen is het aantal slachtoffers van den jongsten lucht aanval op Rotterdam op 28 Januari jj. gestegen tot 59 dooden, terwijl van de G1 zwaar gewonden er nog tien in zeer ernstig levensgevaar verkeeren en bo vendien nog steeds eenige personen vermist worden, die mogelijk ook tot de dooden gerekend zullen moeten worden. Dat van Britsche zijde dit Neder landsehe bloed vergoten wordt, heeft voor de oorlogsvoering geen enkel nut. Het is ook in dit geval, gelijk reeds vele malen geschied is, met volkomen preciesheid te constateeren. Op grond van een gehouden onderzoek kunnen wij mededeelen, dat bij den bovenge- noemden luchtaanval geen enkel mili tair doel is getroffen, dat onder de dooden, gewonden en vermisten geen enkel persoon van Duitsche nationali teit voorkomt en de slachtoffers uit sluitend Nederlandsehe burgers zijn, terwijl Nederlandsch cultuurgoed van waarde vernield werd. Zoo liep o.a. hot museum Boymans een schade op, die van deskundige zijde op ruim een ton gouds geschat werd. En had niet do luchtbescherming zoo krachtig ge holpen by het beperken der schade en het blusschen van branden, dan zou de Nederlandsehe schade wij her halen uitsluitend Nederlandsehe schade nog grootcr geweest zijn. Rechtszittingen voor de microtoon DE ECONOMISCHE- EN DE VREDE RECHTER IN DE HUISKAMER De persdienst van den Ned. Omroep meldt: Heden, Woensdag 4 Februari des (middags van 18.1518.30 uur zal over den zender Hilversum I een luisterspel uitgezonden worden, getiteld: De eco nomische rechter houdt zitting. Dit luisterspel, samengesteld door de Pers- afdeeling van het Departement van Justitie, is als het ware een foto van een geval uit het dage'ijksch leven. Op 20 Februari van 18.3018.45 uur wordt over den zender Hilversum II het vervolg van dez,e zitting uitgezonden. De luisteraars zullen dus „echte" te rechtzittingen bijwonen en zelf kunnen hooren. op welke motieven de economi sche rechter de verschillende delin quenten veroordeelt en aan welke mis drijven jegens de volksgemeenschap zy zich schuldig hebben gemaakt. Vervolgens zal op 12 Februari des namiddags van 20.4021.00 uur over •Hilversum I een zitting van den Vrede rechter worden uitgezonden. Onmiddel lijk op dit hoorspel, dat op gelijke wijze is ontstaan als dat over den economi- schen rechter, zal er een vraaggesprek volgen, dat de reoortagedienst van den Nederlandschen Omroep mocht hebben met den Vrederechter mr. W. A. U. Ha- zelhoff Roelfzema uit Arnhem. Het spreekt van zelf, dat de Neder landsehe Radio-Omroep met het uitzen den van dergelijke terechtzittingen geen sensatie beoogt. Integendeel, het is uitsluitend met het Ceel de voorlich ting van het Nederlandsehe volk te die nen en om het onvoedend element, dat dit soort uitzendingen ter hand is ge nomen. Daar zij novum on dit geb'ed der radiohoorspelen beteekenen. zullen deze radio-terechtzittingen ongetwijfeld veel belangste'ling trekken. Bovendien is aan deze hoorspelen nog bijzondere aantrekkelijkheid gegeven, doordat de Nederlandsehe Radio-Omroep een der Vfederechters en een economischen rechter hereld hebben gevonden, voor de microfoon de vragen en de eventuee- 1e critiek die cr naar aanleiding van de uitzendingen by het luisterend publick mochten rijzen, te behandelen. De Nederlandsehe Radio-Omroep hoopt er hierdoor toe te kunnen mede-* werken, om veel misverstand, dat er bij het publiek nog rond het instituut van den Vrederechter en den economischen rechter bestaat, weg te nemen. Voor 1934 werd aan leerlingen van openbare lagere scholen te Amsterdam van gemeentewege zwemonderwijs ge geven. Ter besparing op de uitgaven werd dat evenwel stopgezet. In het belang van de volksgezond heid en gelet op de wenschelijkheid, dot in ons waterrijk land ieder kan zwemmen, wordt het noodig geoor deeld, dit onderwijs opnieuw voor de leerlingen der openbare scholen in te ocren. De eerste zwemproef zal worden af gelegd enkele dagen voor den aan vang van de zomervacantie. De leerlingen zullen kosteloos tot de zweminrichtingen worden toegela ten, doch wel zelf dienen te zorgen voor badgoed en handdoek. W.H N. EN NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST DE HEER PIEK SPREEKT VOOR HOOFDAMBTENAREN In het American Hotel te Am «ter- dam is gistermidag een bijeenkomst ge houden van hoofdambtenaren en direc teuren van gemeentediensten en drijven en hoofdambtenaren van Rijks instellingen. In deze bijeenkomst, die o.m. werd bijgewoond door den Secretaris-gene raal van het Departement van Finan ciën, mr. M. M. Rost van Tonningen, den burgemeester van Amsterdam, der. heer J. Voüte, den vertegi nwoordi- ger van den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amster dam, den heer Arauner, wetl- ouder ir C. J. Neiszen en den stedelijk directeur van de W.H.N., den heer Hv VV. Tyde- man, heeft de directeur-ger.:raal van de Winterhulp Nederland, de heer C. Piek, een uitvoerige uiteen, tting geven van de groote social 2 werken van Nederland: de Winterhulp en den- Nederlandschen Volksdienst, Aan het begin van den r, iddag had ook burgemeester Voüte het woord ge voerd en de verwachting uitgesproken, dat de aanwezigen hun volle medewer king zullen geven om voortzetting van dezen echt-socialen arbeid mogelijk te maken. Vroeger en De heer Piek zette vervolgens aan de hand van officieele Regeeringspublica- ties uit 193G, 1937 en 1938, uiteen, hoe de toestand hier enkele jaren geleden was. Uit deze documenten bleek, dat er nijpende armoede heerschte in talloos vele gezinnen op het platteland en in de steden. Wel werd er aan bedcelende armenzorg en sociale zórg gedaan door vereenigingen en particulieren, maar van de 80 millioen gulden, die deze vereenigingen uitkeerden, werd door de staat via subsidies 68 millioen be taald. Wanneer men nu met trots wijst op de overige twaalf millioen gulden, die de 400 vereenigingen bij elkaar brachten, dan mag 'Winterhulp Neder land met nog meer trots wijzen op de zeven millioen, die zij, ondanks hevige tegenwerking, wist in fe zamelen en uit te keeren. Men heeft door het Winterhulpwerk een hechte eenheid willen vormen in ons volk en met diezelfde gedachte zal men verder arbeiden. De Nederlandsehe Volksdienst, die het geheele jaar werkt, wil hulp bren gen, waar dit noodzakelijk is en voor komen, dat het volk krachten verliest. In de eerste plaats zorgt de N.V.D. voor moeder en kind, die de draagster van de toekomst en de eerste erfgenaam zijn. De W.H.N. zal daarnaast den nood In den winter lenigen. Kerkelijke tegenwerking De heer Piek betreurde het, dat de kerkelijke autoriteiten naast de bezit ters en de macht van de Staatsappara- tuur, blijven tegenwerken. Men heeft steeds samenwerking gezocht met de kerkelijke vereenigingen, dóch deze bleken onwillig. Toch wilde de neer Piek blijven hopen op een beter inzicht. Wat de Staatsapparatuur betreft, zeïde de heer Piek, dat de onwillige elemen ten tenslotte uitgerangeerd zullen wor den. Tegen de groote instellingen, die niet mee willen werken, zullen even eens «maatregelen worden getroffen, waardóór de leiders van deze instellin gen zullen gaan begrijpen, dat men zich niet straffeloos kan onttrekken aan de sociale verantwoordelijkheid. De vele aanwezigen volgden met zeer veel belangstelling de boeiende uiteen- Zettingen van den heer Piek. HAAR KINDEREN ALLEEN ACHTERGELATEN Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren een 23-jarige vrouw uit Haar lem, die met een vriendin naar Am sterdam was gegaan om zich te amu seeren en haar twee kinderen in hul- peloozen toestand had achtergelaten, conform den eisch van den Procureur- Generaal, een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden opgelegd, ech ter met bevel tot opschorting van de straf, om het indienen van een gratie verzoek mogelijk te maken. De rechtbank fe Haarlem had haar destijds eveneens tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. PAST OP VOOR DEZEN GAST! De commissaris van politie van het bureau Marnixstraat 148, vestigt de aandacht op Jozias Izaak Basting, ge boren te Oostburg, 10 Augustus 1910, van beroep chauffeur, zonder vaste woonplaats, die er een gewoonte van maakt, van de door hem gehuurde slaapkamers des morgens te vertrek ken met medeneming van wollen de kens. Zijn signalement luidt: lang plm, 1.75 meter, middelmatig postuur, gevuld gezicht, gezond uiterlijk, zwart geplakt haar,- bruine broek, klein-geruit col bertje, zwarte lage schoenen, bruine slappe hoed en bruinachtig beige ga bardine regenjas. Men wordt verzocht bij aantreffen van dezen man zich in verbinding te stellen met het hierboven genoemde I bureau van politie. Op verzoek van partijen bij de lan delijke C.A.O. voor het schildersbedrijf, welke C.A.O. voor het tijdvak van 1 Januari l.m. 28 Februari 1912 onge wijzigd is verlengd, heeft het college van Rijksbemiddclaars blijkens de Staatscourant van heden de algemeen- verbindendverklaring van deze C.A O. eveneens verlengd en wel voor l\et tijd vak van 2 Februari t.m. 23 Fcbr. 1942. Uiteraard wordt door deze beschik king geen inbreuk gemaakt op de be schikking van het college van 23 De cember 1941, waarbij voor de schilders een minimum-uurloon van 41 cl. is vastgesteld. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Geen persoonlijke ongelukken Gistermiddag, half drie, is een zwa re vrachtauto, beladen met kunstmest, van de N.V. Dekkers' veevoeder en kunstmesthandel, te St. Maartensbrug, gegrepen door een uit Schagen komen den goederentrein. De auto had mo:":'.e om over dc helling te komen van de spoorbrug aan dc groote sloot nabij Schapen. De chauffeur zag den tr.in niet aankomen, waardoor de vracht auto midden op de spoorlijn werd ge grepen. De auto werd vêrnicld. De cabine bleef aan de locomotief hangen. In de cabine bevond zich de chauffeur, de 23-jarige H. Póol uit St. Maartens brug. Door de 'sterke remming derail leerde de locomotief. Wonder boven wonder mankeerde den chauffeur prac- tisch niets. De cabine, waarin hij zich bevond, is, hangend aan de locomotief, ongeveer driehonderd nieter meege sleept en zelfs nog over een spoorbrug gegaan. HOUTDIEF VEROORDEELD In den loop van de maanden Augus tus, September cn October zijn ten nadeele van de N.V. Stichtsche Hout handel te Utrecht groote hoeveelheden hout gestolen .Verschillende timmer lieden en anderen hadden zich hier aan schuldig gemaakt,' Enkelen 4ijn reeds tot gevangenisstraf veroordeeld, doch de zaak tegen den 30-jarigen timmerman N. van G. uit Zuilen is' eerst veertien dagen geleden in be handeling gekomen. Van G. was ten laste gelegd, dat hij, zijnde in dienst betrekking van de N.V. Stichtsche Houthandel, groote hoeveelheden hout heeft gestolen en anderzijds, dat hjj van anderen hout heeft gekocht, zeer goed wetende, dat ook dat hout van diefstal afkomstig was. De Officier van Justitie had tegen hem een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar geeischt. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde hem gisteren tot een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. Radio-programma's DONDERDAG 5 FEBRUARI 1912 Hilversum I. 415.5 M 7.15 GTam.muz. 7 :r> ejh:-nfi;?:rn 7 '5 Gram .in vz. 8 20 OchtcndtJjrian. ■"•'.'J Nleuwsber. 8.45 Gram.muz. 0.13 Voor «ia hulsvrouw. 9.20 Gram.muz. 10,CO Planer.osr- draebt. 10.35 Gram.muz. 1J.C0 Voor da klau ter». 11.20 Zn us mj-'t pianobegeleiding cn gram.muz. 12.00 Klaas van E::e:: en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12 45 ENO: Nieuws-, en econ. bcr. 13.00 Hoe komende voor ja:ts- groenten op taf.-L 1315 Amusementsorkest cn soliste. 14,00 Trloconceït. 15.00 Zang met pianobegeleiding. 15.30 Vtcugdestohöcn aan zleicenspondcn. 16.00 Bljbt-Ü - It:?. 16.20 Gr.-i- mofoonrauz. 1630 Hf. Revidi-Sextet. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 1730 Gra- mofoonrnuz. 17 45 Nortflsk. muzikaal pro gramma 1850 Een handarbeider aan het woord. 18.45 Gram.ir.uz. 19 00 Actueel half uur. 10.30 Het Omroep-Symphonie-Orkest en soliste, (Van^f 20.15 alleen voor dc Radio- Centralcs. dlo over een lijnverbindingmet de studio beschikken20.15 Gram.muz. 20.45 Causerie: ..Uit de werkplaatsen van onze beeldende kunstenaars". 21.00 Het Om- roep-Symphonlc-O.-kcst,. 2145 BNO: Nieuws berichten. 22.0024.00 Gram.muz, Hilversum SI, 3D1.5 M. 7.158.45 Zie H'sum I. 8.4§ Granunuz. 10.00 Morgenwijd!:!?. 10.15 GeestcFlke liede ren (opn.). 10.1-0 Vrouw van Dijk. ii CO Gra- mofoonmuz. 11.20 Orkest. Willy Ebcrle. 12 00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 BNO: Nlcuws- en econ. ber. 13.05 Ramblers. 13,45 Voor dracht. 14.00 Omroeporkest cn gram muz. 15.00 Voor de Vrouw. 15.30 Zang met plano- begeleiding. 30.00 De Sisiodiurn' en so'l-.te (opn.). 1645 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 1730 Viool, pla no en gram.muz. 18 15 Sport en lichamelijke opvoeding. 18.30 Orgelconcert, m 00 BNO: Wat Nederland schrijft. 19.10 ENO: Nieuws berichten. 1930 Gr.-.rn isva 39 45 Branden de kwesties, causerie. 20.00 Gram.muz. (Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over cdn lijnverbinding met de studio be schikken). 20.15 Orgelconcert, 2040 Radlo- tooneol. 21.00 Gevarieerd' progratnrnn (opn.). 21.45 BNO: Nleuwsbcr, 22.00 BNO: Toelich ting op het weermachtsberlcht. 22.1023.15 Avondwijding. ■O WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR: Ernstige muziek. Annle Herman, alt, zingt aan den vleugel begeleid door Frcd. Boshart, liederen van Fr. Schubert. J.v.i Brahms en R. Strauss (Hllv. n 15.30 uur). Sport. De ontwikkeling cn de orgnnl. 1-atie van het kaatsspel In *T. lesland. Ken praatje door den voorzitter den Neder- landschen Kanis bond, Joh. Werkhoven. FEUILLETON ROMAN VAN EVA WENDORFF Nederlandsehe bewerking van E. Kok 28. Eindelijk zie Ik Je weer eens. Marlkke. Hij sprak haar verheugd aan en Marlkke schudde licm de har.d. Ik was daarnet in de zar.l. het was prachtig, dat wordt een nog groot.r succes dam „Femlna". Het Is te hopen, maar zeg er nog niets van Wölfchen, antwoordde Marlkke. Ik heb nog con massa te doen voordat de zaak klopt. De veertien dagen zullen reel te gauw ge.cn. dat veet ik wel! Hoe beviel Buchner Je? Wolf Ferronl trok de wenkbrauwen op. De Jongen ls heel goed maar niet geschikt als Jouw tegenspeler. JIJ hebt Iemand van meer formant noodig. Zooals JU bijvoorbeeld, nietwaar? pinas- de Marlkke. Het is Jammer, dat Je bij de opera bent cn wij wel nooit samen zullen optreden. Hoogstens Tannliiluser nis JIJ als minnezanger op de planken staat en IK met de rest der dames zwijgend voorbijloop. Ma rlkke stond voor haar kleedkamer en wilde afscheid nemen, maar Wolf Ferronl kwam nu met een voorstel. Mag lk bulten op Je waohten, Marlkke, zullen wy samen een kon koffie drinken? Na een oogcnbllk denken, stemde Marlkke toe. Toen zy een half uur later bij ..Her man" zaten overrompelde hij haar met de vraag: Is het waar, dat Je een auto-on geluk hebt gehad en waarom heb Je my daar niets van verteld? Marlkke fronste. Vergeten Wölfchen. De zaak was zoo onbelangrijk In elk op zicht Manr Ferronl bleef bij het onderwerp Jo moet een beetje voorzichtiger met Je autotochtjes zijn Marlkke. er wordt over ge babbeld. Marlkke lachte. Eet)_ goede reclame Wolf. Daar kan ik nu in mijn schik mee zyn. Ons stadje ls een kletsr.est, da3r is niets aan te doen. Zij stak een sigaret op en keek hem sehelmsch aan. Daar had hij. van win weet wie. gehoord, dat zij mot een heer in een auto had geselen en dadeiyk was hij Jaloersch. Daar hy echter cdrrect bleef, wo j dit nieuwe blijk van zijn verliefd heid haar nlat onaangenaam. Maar Wolf Ferronl keek haar ernstig aan. In Ieder geval moet Jo er aan donken Marlkke. dat ik altyd voor Je klaar sta. ook nis er Iets ergs met Je gebeurt, en dan pas goed. HIJ C'Ccp haar hand, djo met den op de tafel Meende handschoen speelde en drukte deze krachtig. Ja natuurlijk Wölfchen. zal lk daar aan denken, verzekerde Marlkke een bee'Je verwonderd. Maar Jo praat zoo geheimzin nig. wat Is or nan de hand? Wolf Ferronl had een vraag op de lippen maar hij zweeg. Z'Jn vermoedens waren nog 10 onbestemd cn het thema was gevaarlijk haar dan onrvslig te maken? Mnar hij be sloot nog waakzamer voor haar te worden Zy was wat al te onvoorzichtig cn by de vrouwelijke collega's onbemind, hoewel zy meende, dnt dit niet zoo was. HOOFDSTUK 10. Ilse Gassner had no enkele dagen vol on rust, eindelijk een besluit genomen. Zy had Ewald Marschall niet meer gezien, zy had hem ook niet telefonisch kunnen bereiken. Thuis had hy geen telefoon en overal waar zij hem gewoanlyk opbelde. In het café Herman, op zyn bureau, of by zyn vriend, was hij niet. zy had moeliyice dagen en wanhopige nachten achter zich, Eerst had zy veel gehuild, maar dan was zij kalmer geworden en probeerde hem brieven te schrijven, die zij steeds verscheurde. Geluk kig was er bij Edith Imhoff nog meer werk dan gewoonlijk daar bij het- gure herfstweer de grlep-epedimlo vroeger was begonnen dan gewoonlijk. Vandaag, er was een volle week voorbij sedert zij elkaar voor het laatst, had den ge-lcn. had zij een brief vnn Ewald ge kregen. Hy schreef, dat hij onder de gege ven omstandigheden niet aan een huwelijk .:on denken en hij verrncht haar hem zijn woord terug te geven. En de.-e> brief, hoe wel hij zelde, wat zij al lang had gedacht, gaf hdar den moed tot het besluit. Neen, zy zou Ewald niet schrijven. Was het dan zoo zeker dat zij de Juiste woorden zou vlnd:n? Dat hy haar brief zóó opnam als zy hem bedoelde? Neen. zy moest met hem spreken, zy moest hem persoonlijk alles zeggen. En om hem eindelijk te ontmoeten, zou zij naar zyn huls gaan en daar zoo lang op hem wachten tot hij thuis kwam. Ilse was kalm geworden, zy deed haar werk byna zoo vroolijk als vroeger cn zag er weer zoo uit als gewooniyk, alleen haar oogen straalden niet moer zoo. Het was half acht, dus al later dan het spreekuur toen zij Edlth Imhoff goedendag zelde. Zij hoopte trcer zou gauw weg te komen als de laatste dagen waarin Edlth zoo ln gedachten ver diept was. dat zy geen lust ln een praat le scheen te hebben. Maar vandaag had zl). voor zoover het Ilse betrof, ook een besluit genomen. Het viel haar moeiiyk rise te be ïnvloeden, mnar daar het om Marlkke ging. moest zij het doen. Edlth hield dus rise's hand vast en bracht, geheel tegen haar gewoonte, hnar woorden aarzelend uit. L' l-ter eens Ilse. dc kwes tie met die kast. Je weet wel, waarin de sleutel was biyven zitten, die biyft onder ons? Ik zou niet willen dat er over gespro ken werd. Maar dnt spreekt immers vanzelf dok ter. Ilse was een bcetjo verhaard over zoo veel plechtigheid om.zulk een bagatel, lk praat Immers nooit over hot spreekuur, dat Maar Edlth scheen nog niet tevreden, Dat u niet praat, wret ik wol. Ilse. Ook ais men u vragen doet. maar nis bijvoorbeeld een beambte ei- naar vragen zou, wilde ik gaarne dat u zweeg, Ilse knikte nndrukkeiyk, zy meende bc- greptn te hebben. Ik ral zw.Jgen dokter. Daar behoeft u geen zorgen over :r> hebben. Twee minuten later stond zij cp de natte regenstraat. Da stecncn waren glad door <te gevallen bladeren, droevig tehrnsn de lnn- Uarns door den nevel. Ilse lulvcrde een beetje na do ovcrwa-mo vertrekken ln Edith's huis. ::y zc'.tc den 1: acg 4nn haar mantel op en ging naar de BismarckstrMse. Het was half acht. de tijd waarop Ewald thuis was. Als zij geluk had. zui 'zy hein vinden. (Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2