Amersfoort A M KRSFOORTSf'H E COURANT WOENSDAG 4 FEERUARI 1942 3 De stadsarchitect over Amersfoort WOONSTAD BIJ UITNEMENDHEID In het „Bouwkundig Weekblad" het or gaan van tien Ned. hond van Architecten schrijft onze stadsarchitect, ir. C. B. v. d. Tak. een Interessant artikel over onze stad. Hij herinnert er aan. dat tot ln het be gin der twintigste eeuw Amersfoort een stadje bleef met een 20.000 Inwoners ..waar weinig perspectief ln zat". Maar zoodra de trek naar de groote steden afnam en betere verkeersmiddelen ontstonden, nam de trek naar onze stad toe, waarbij ln weinige tien tallen Jaren het aantal Inwoners tot boven de 50 000 ls gestegen. De heer v. d Tak beschrijft uitvoerig op welke wijze hij zijn ln 1929 ontvangen op dracht tos herziening van het uitbreidings plan heeft uitgevoerd, waarbij hij ls uit gegaan van dc gedachtegang dat Amersfoort ln de Ede komst zal moeten groeien tot een stad van 90.000 Inwoners. Wat de ontsierende reclame betreft, zegt de schrijver dat do stad ls ontdaan van heel wot- misplaatst Amerikanisme, al blijft -voortdurende waakzaamheid noodlg. Ook wordt de aandacht gevestigd op de restauratie van de architectonisch en histo risch belangrijke bouwwerken. Eenlge afbeeldingen, waarmede het artikel ls verlucht, toonen aan welke resultaten reeds zijn bereikt en de stadsarchitect merkt daarbij op. dat de burgerij zelf .schik" ln het geval het herstel vnn de oude stad begint te krijgen. Do heer v. d. Tok zegt vervolgens dat het geen op het gebied van de restauratie ls be reikt. mede te danken ls aan de samen- en medewerking van velen, met name de hee- ren J. Kapteln en A. J. v. d. Tol. Inspec teurs van bet Bouwtoezicht, den Directeur van het Rijksbureau voor de Monumenten zorg en de ambtenaren architecten A. L. Oger en D. Verheus. die altijd bereid zijn op grond van hun groote ervaring te hel pen Het Departement van Opvoeding. We tenschap en Cultuurbescherming Provincie en Gemeente, stellen een kleiner of groo- ter bedrag als subsidie beschikbaar. Het artikel, dat getuigt van een groote voorliefde voor onze stad eindigt met een gedicht van Joost v. d. Vondel: Schoon Utrecht eertijds praalde op [Blsschop's staf en myter; En stoel en hoogen Dom, nog wil Ut Amlsfort Van grooter waard benijd, verheffen op (mijn cyter rechterhand van t Sticht. In zegen [nooit verkort. Oude inbraken opgehelderd Een brigadier van politie heeft zich eens beziggehouden met het controleeren van vingerafdrukken en ontdekte, dat vingeraf drukken. eenlge Jaren geleden genomen na gepleegde inbraken ln pcrceelen aan het Anjerplein en den Ouden Soetterweg, over eenstemden met die van zekeren K. en ze keren O. K. werd aangehouden en eens aan den tand gevoeld. HIJ bekende dan ook m den nacht van 14 op 15 April 1939 een In braak te hebben gepleegd ln een perceel op den Ouden Soesterwcg. en In den nacht van 17 op 18 Mei 1933 in een perceel aan het Anjcrplein. Eveneens ls zekere O. aangehouden, ln 1 wiens gezelschap K. deze Inbraken heeft ge pleegd. KLEIN POLITIENIEUWS Dinsdagmorgen zag een politieagent op do Vnrfcensmarkt. dat Men paard nïoelto had een slede te trekken waarop een vracht aardappelen was geladen. Omdat de vier voeter niet voldoende scherp stond. Het de agent het paard afspannen. Alhier ls diefstal van pleegd. Helpt de vogels in dezen barren wintertijd! Hoofden der scholen worden namens de Dierenbescherming be leefd verzocht de kinderen op school op te wekken, voedsel voor de vogels te strooien. De inspecteur van de Dierenbescherming. GKI.DKRSCHK VAI.I.KI Nijkerk DOOPAAXOIFTEM Aangiften voor den H. Doop op Zondag 8 Februari door Ds. Keiler moeten plaats hebben Vrydagavor.d as. om half 8 ln de Gerfkamer. Trouwboekje meebrengen. RIJKSPOSTSPAARBANK In de maand Januari ls bij de Rijkspost spaarbank. alhier. Ingelegd ƒ4954.77 en te- niBbctaa'.d ƒ5768 11. Het laatst uitgegeven spaarbankboekje Is nr. 7444. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van heden. f 1.000 3252 10434 12082 20266 400 194U 4023 8119 8709 16616 17637 21949 200 2964 4574 8892 15843 15847 12042 19175 f 100 1007 2883 4241 4824 6647 7116 8897 8923 9604 13417 15347 14456 TA WAO IN BRITSCH-BORSEO DOOK JAPANNERS BEZET Naar het keizerlijke hoofdkwartier eerst thans meldt, hebben de Japansche troepen, die in Noord-Borneo opereeren op 24 Jan-ari, de stad Tawao, een stra tegische havenstad op ongeveer 100 kilometer ten Noorden van Tarakan aan de 0-~telijke kust van Bntsch- Borneo bezet. In Tw,-; -j wonen bijzonder vele Ja panner.-. die zich hezis: houden met de rubber-, cocos- cn henr.epcultures. Eij de inneming van Tawao werden 5S7 Jaoansche staatsburgers, die sinds het uitbreken van den oorlog in arrest zaten, bevrijd. KENNISGEVINGEN De Burgemeester van Amersfoort waarnemende de taak van het College van Burgemeester en Wethouders, maakt bekend, dat aan het Stadhuis is aangeplakt een publicatie inzake een verzoek van H. J. BAKKER, om een tapvergunning in het perceel Kortegracht 8. Een vuur brandt Het is koud, maar in deze kou de brandt een vuur, een vuur van naastenliefde en volle verbon denheid, het vuur van het schoo- ne werk van Winterhulp. Het is nog wel geen groot vuur, maar het verwarmt en het zendt zijn warme stralen alom in de sloppen van de armsten onzer volksgenoo- ten, daar waar veel geleden en ontbeerd wordt. Daar waar vaak geen geld is om kolen te koopen, waar geen warme maaltijd op ta fel staat en zelfs veelal de noodi- ge kleeding en dekking ontbredkt Landgenooten, dat vuur van Win terhulp moet blijven brandenl Dezer dagen komen ze weer bij u, de collectanten. Door koude en sneeuw gaan ze rustig hun weg, want in hun hart dragen ze het verlangen om door hun werk al deze ellende mede te helpen op heffen. En als ze straks ook aan uw deur kloppen, stuurt ze dan niet weg maar ontvangt hen met een begrijpenden glimlach, geeft hun mede, wat gij te missen hebt, doet hen begrijpen, dat gij iets zijt gaan verstaan van volksverbon denheid en gemeenschap. Mede door uw gave zal het dan mogelijk zijn* dat straks weer in honderden gezinnen de kachel kan snorren, warm eten op tafel staat en ook de noodige dekking niet ontbreekt De dankbare vreugde op het ge laat van de armsten uwer volks- genooten zal uw grootste beloo ning zijn. FA UjUSSEMENTEN Uitgesproken: 29 Jan. H. Helnen. schilder te Win terswijk. R.C. Mr. A. H. v. d. Glesen te Zut- phen. Cur. Mr. K, Wolters. te Winterswijk Cur. Mr. G, Buddcmeyer, TLlbUrg. Nleuw- landstraat 6. 30 Jan. A. J. van Ier.iel. koperslager. Tilburg, Heemskerckstraat 26, aldaar hnn- delcnde onder den naamA. van Icrscl Zn. R.O. Mr. A. Bisschop Boelo. Cur, Mr. Th. Tamlntau, Tilburg Willem II Btraat 92. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 29 Jan. H. Hcndriksma. Doesburg. Mel- Doortstraat 12. AGENDA Openbare Leeszaal met Jeugd leewaai en Bibliotheek Muurhulzcn 9. Oltlcenlng van boeken. Maandag 2—8 uur. Overlgo dagen 1012 uur, 2—8 uur. Lees- cn studiezaal 10—12.30. 2—8 uur. Jeugdleeszaal: ultlecnlng Woensdag en Za terdag 4—8. Gelegenheid tot lezen: Woens dag en Zaterdag 24 uur. Sterhuls. fiorie Beeks'raat 4 lederen avond van 19 00 tot 22 00 uur geopend Zondags en feestdagen open van Hou to' '22.00 uur. Voor alle meisjes toegankelijk Grand-ThMltre. Maandag- Dinsdag- Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond 8 u Zaterdag 6 u en 8 15 u (doorloopeno Zon- en feestdagen 145. 4.6.15 en 830 u i doorloopend I Van 30 Jan. t.m. 0 Febr „Polonaise", l'ily-l Dealer. rjden als Grand l'hoatre Van 30 Jan. t.m. 6 Febr.: „Het gebelm van Lt. LUneberg". Kcrniirand-Tneater. Aanvangstijden alf boven Geen matlnee's Van 30 Jan. t.m. 6 Febr.: „Vluchtelingen". Grand Theatre. 6 Febr. 7.30 uur. Amersf. Concertvereen. Ltcderenavond Else RIJ kens. O 8 Febr. Hotel Monopole 14 uur Districtsvergadering Ned. Athlellek Unie. 19 Febr. Concordia 19.30 uur. Propaganda-avond wandelsport. DUITSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE Talrijke koopvaarder» vernietigd Duïtsehe gevechtsvliegtuigen hebben cp één Februari en Ln den nacht van twee Februari verscheidene aanvallen ondernomen op een Britsch konvooi en op afzonderlijke schepen aan de Oost kust van Engeland. Een tankboot van 5000 brt. kreeg een voltreffer mid scheeps en een koopvaarder van 4.000 brt. werd zoo ernstig beschadigd, dat hij na korten tijd slagzij vertoonde. Een andere koopvaarder van 3.000 brt werd door bomtreffers in brand gezet. Ook op 31 Janauari. overdag en 's nachts heeft het Duitsche luchtwa- pen groote successen gehad bij de be vrijding van scheepsdoelen in de En- gelsche wateren. Bij de Farör viel een Duitsch gevechtsvliegtuig in scheer- vlucht een koopvaarder van 4.000 brt aan, trof hem met een bom van zwaar kaliber en beschadigde hem zwaar aan het achterschip. In dezelfde wateren is nog een Jweede koopvaarder van 1000 brt. door een Duitsch gevechts vliegtuig "zwaar getroffen. Andere Duit sche vliegtuigen deden aanvallen op convooicn benoorden Landsend en Pembroke. Zij troffen twee koopvaar ders van 3000 brt. elk met bommen van zwaar kaliber zoo ernstig, dat aan genomen moet worden, dat zij zijn vernietigd. Nog een groot schip van 2000 brt. kreeg treffers. BUITENLAND QUISLING'S BENOEMING De A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: Met het uitroepen van Quisling tot minister-president van Noorwegen is de staatsrechtelijke positie van dat land misschien direct nog niet gewijzigd, doch in ieder geval is de verandering tegenover Duitschland daarmede dui delijk geworden, aldus verzekerde men ons alhier van bevoegde zijde. Beslissende aanval op de Philippijnen Vldkun Quilling, die zich belast heeft met het minister-presidentschap var» Noorwegen Foto Recla Zooals Quisling in zijn rede te ken nen gaf, is de ontwikkeling door de huidige wijziging nog niet beëindigd, zij gaat voort. Rijkscommissaris Terbo- vcn gaat niet weg: hij is de vertegen woordiger van den Fiihrcr en heeft do Duitsche belangon in Noorwegen te be hartigen. Er is natuurlijk niets tegen, dat Noorwegen te zijner tijd een afzon derlijken vrede met Duitschland sluit, alleen zullen, zoolang de oorlog duurt, verschillende maatregelen in het be lang van de oorlogsvoering gehand haafd moeten blijven. Vroeger kende men in Noorwegen een college van ge lijkwaardige ministers, or.der wie een met den naam van staatsminister als eerste. De titel en rang van minister president voor Quisling zijn dus iets nieuws. Ook zijn aan deze nieuwe func tie de bevoegdheden verbonden, welke vroeger de Noorsche koning in en te genover .staatsraad en Storting had. Het koningshuis werd, naar bekend, in 1940 te Oslo vervallen verklaard. De overdracht van eenige der vroegere ko ninklijke bevoegdheden op den nieu wen minister-president praejudicecrt niet ten aanzien van den status van Noorwegen als koninkrijk of republiek. Zij beteelcent slechts het ingang vinden van de autoritaire beginselen. Of deze gang van zaken nog door een vrije volksstemming aan het oordeel der Noorsche bevolking zal .worden voorge legd, valt momenteel nog niet te zeg gen. Natuurlijk is het gebeurde in Noorwegen een symptoom van de vor ming van een nieuwgeordend Europa, doch het raakt voorshands alleen Noor wegen: men kan niets daaruit besluiten ten aanzien van de toekomst van Ne derland, België, Frankrijk of andere landen. Met Frankrijk ligt de zaak uiteraard heel anders, ook wat betreft een afzonderlijken vrede. Tal van gelukwenschen voor Quisling. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Omtrent de reactie van het bui tenland op de uitroeping van Quisling tot Noorsch ministerpresident is hier nog weinig bekend. Naar verluidt zou Quisling tal van gelukwenschen in ontvangst hebben moeten nemen naar aanleiding van zijn nieuwe functie, ook uit het buitenland. Geruchten, als zou Quisling zich in het buitenland diplomatiek laten ver tegenwoordigen konden in Berlijn geen bevestiging vinden. Het nieuwe Noorsche kabinet, dat hoofdzakelijk uit de tot dur functio- neerende ministers bestaat, steunt op Quisling's partij der Nasjonal Samling. Militairen hebben er geen zitting in, tenzij dan Jonas Lie, de minister van Politie, die vroeger officier was. ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIc DUREN VOORT STAAT VAN OORLOG AFGEKONDIGD De onlusten in Sjagalpoer duren vol gens radio-Delhi voort. Tijdens het weekeinde werden opnieuw verscheide ne personen gedood en gewond. De po litie is aanzienlijk versterkt. In het ge- heele district is de staat van oorlog af gekondigd. Van negentien tot zes uur mag de bevolking haar huizen niet ver laten. Naar radio-Dehli nog mede deelt, moeten alle Indiërs, die over een radio- ontvangtoestel' beschikken, hiervoor on middellijk een bijzondere officieele vergunning aanvragen. Overtreding van deze bepaling wordt gestraft met drie jaar gevangenis. TALRIJKE ARRESTATIES IN BRITSCH-INDIE Evenals in Calcutta zijn de Britsche autoriteiten thans ook in Bombay. Ka rachi en zes andere groote Indische ste den overgegaan tot arrestaties op groo te schaal wegens het verspreiden var geruchten, die in strijd waren met de Britsche belangen. In de afgcloopen week werden alleen in Bombay 323 per sonen gearresteerd. Volgens berichten van het front heb ben de Japansche troepen een algemeen offensief ingezet tegen de Amerikaan- sche en Philippijnsche troepen, die be legerd wordc-n in het gebied van Mari- veles, in* het uiterste Zuiden van Ba- taan. Dit is de beslissende aanval op de hardnekkige verdedigers. De woordvoerder van het Japansche leger, luit.-kolone! Hotta heeft ver klaard, dat de operaties op het schier eiland Bataan een bevredigend verloop hebben. Het zal niet lang meer duren, of de Amerikaansehe strijdkrachten al daar zijn volkomen van de Philippijnen verdrongen. De gevechten zijn nog moeilijk als gevolg van de omstandig heid, dat de verdedigers stellingen heb ben betrokken, die van nature uiterst gunstig zijn, als bergen vol spelonken en weinig toegankelijke bosschen De woordvoerder noemde volslagen onzin de beweringen, dat de Japanners met het oog op de superioriteit der Ame rikaansehe en Filippino strijdkrachten gedwongen zijn steeds nieuwe verster kingen te laten aanrukken en des ondanks nog niet in staat zijn Bataan te veroveren. De toekomst zal leeren. dat Japansche strategie op gezonde veronderstellingen en overwegingen is gebaseerd. Japanners in Birma passeeren de Salwien OPMARSCH NAAR MARTABAX De laatste berichten uit Birma melden, dat de Japansche troepen na de verovering van Moelmein op verschillende punten tegelijk .over de Salwien getrokken zijn en een onmidde'lijken aanval op de haven stad Martaban hebben ingezet. De Engelschen legden daar na hun te rugtocht uit Moelmein een nieuwe stelling aan. zoodat heftige gevech- ten verwacht kunnen worden, al- vorens Martaban zal worden geno men. De Japansche luchtmacht heeft reeds verscheidene aanvallen gedaan, terwijl de te Moelmein opgestelde artillerie de militaire doelen eveneens onder vuur neemt. Gevangenen hebben verklaard, dat de Britsche troepen reeds op' twintig Jan. uit Moelmein werden teruggetrokken, zoodat de stad nog slechts werd verde digd door Australische, Britsch-Indi- sdhe, Birm2ansche en Chineesche strijdkrachten. Volgens een bericht uit Rangoon hebben Jaoansche vliegers Dinsdag tweemaal vliegvelden in liet- centrale deel van Birma aangevallen. Bïrmaweg thans zonder betec- kenis Voor Tsjoengking. Omtrent de inneming van Moelmein wordt nog opgemerkt, dat hierdoor de weg door Birma alle practische betee- kenis heeft verloren voor leveranties aan Tsjoenking. Na de bezetting van Moelmein werd de nieuwe vijandelijke luchtbasis Moe don ten Zuiden van Moelmein onbruik baar aangetroffen, daar de startbanen door mijnen volkomen waren vernield, aldus verneemt de Nitsji Nitsji uit Bangkok. Het vliegveld ten Noorden van de stad kon als gevolg van don bliksemsnellen opmarsch der Japansche strijdkrachten ongeschonden worden ingenomen, waarbij de Japanners twee jachtvlieg tuigen, enkele duizenden groote ben zinetanks en vele honderden auto's buitmaakten. LUCHTPOST VAN AUSTRALIé GESTAAKT Volgens berichten uit Sydney heeft de Australische directeur-generaal der posterijen medegedeeld, dat alle lucht post van Australië tot nader order is gestaakt. Redenen werden niet opge geven. De mededeeling heeft groote verontrusting in Australië veroorzaakt, daar thans iedere verbinding met de Australische soldaten in Singapore en in het nabije Oosten verbroken is. Engelsch-Abessijnsch verdrag onderteekend ABESSINIë THANS BRITSCHE KOLONIE De dinlomatieke medewerker tmt Stefani schrijft omtrent een te Addis Abbeba onderteekend En gelsch-Abessijnsch verdrag, dat dit een overeenkom-t is, waarbij Ta- fa ri f vroeger Haile Selassie ge noemd) toestemt in wijziging van Abessinie in een Engelsche kolonie. In het verdrag wordt bepaald, dat Engelsche ambtenaren, troepen en rechters naar Abessinie worden -ezon- den en dit is een schending van a'le be loften. d'e Engeland eens aan Tafari heeft gedaan. Het verschaft Er-eland beslissenden invloed op de binnrnland- sche aangelegenheden des lan^s. dat daarmee zijn snuvereine rechten heeft verloren. De aan Tafari toege^t-re lee ning bedoelt slechts zijn afhankelijkheid V3n Engeland te vo'tooien. Terwijl Engeland zich zooveel rech ten-voorbehoudt. aïdus Stefani. neemt het anderzijds goenerlei vem'.Uhtingen op z*rh jegens het Abesstfnsehe volk. vooral nopens voortzetting van het cultuurwerk, dat Italië ondernomen en de oorlog onderbroken heeft. Nogmaals toont Albion daardoor, dat het s'echts denkt aan uitbuiting van' het Ethiopi sche volk. Engeland heeft zich ditmaal evenwel te zeer gehaast de hand te leggen on iets, dat het niet toebehoort. Al heeft het in Tafari ook een volgzamen mede plichtige gevonden, waar Italië zijn civiliseerenden arbeid is begonnen, zal te zijner tijd bevrijd worden van de sla venhandelaars en Angelsaksische uit buiters en zijn ware vrijheid en wel vaart onder bescherming Van de Itali- aansche vlag hervinden. Zuid-Amerika breekt met de as GEVOLG VAN WASHINGTON'S DRUK. Krachtens de besluiten der con ferentie van Rio de Janeiro hebben onder den druk der Noord-Ameri- kaansche regcering de regeerin gen van Brazilië, Uruguay. Para guay. Bolivia, Ecuador en Peru de diplomatieke betrekkingen met Duitschland, Italië en Japan ver broken. In bevoegde Duitsche kringen hecht men aan dezen stop de beteekenis van een leeg gebaar zonder meer. dat op de oorlogvoering nauwe'ijks invloed kan hebben. De in het Drielandenpact ver bonden staten zullen echter niet kunnen nalaten, zoo verklaart men in dit ver band, zich te zijner tijd de toegevende houding van de Zuid-Amerikaanschc regeeringen te herinneren en de dien overeenkomstige conseouenties uit deze houding weten te trekken. NEDERL. MAATSCHAPPIJEN IN NED.-INDIc Zetels worden verplaatst. In handelskringen in Nederlandsch- Indië houdt men thans in toenemende mate rekening mei een bezetting van Ncderlandsch-Indisch grondgebied. Vooral is dit het geval sinds het ge allieerde commando voor Oost-Azië op Java is gevestigd. Toen in 1940 de ver bindingen tusschen Ncderlandsch-Indië en het moederland werden verbroken heeft men in Nederlnndsch-Indic de vertegenwoordigingen van diverse No- derlandsche maatschappijen tot direc ties verklaard. De zetels dezer maat schappijen werden daardoor in Nedcr. landsch-Indië gevestigd. Thans neemt men maatregelen om deze zetels uit Nederlanflsch-lndië wederom naar el ders over te brengen, voor zoover dit al thans in verband met do werkzaam heden der concerns mogelijk ia. Zoo hebben de Nederlandsche Stoomvaart maatschappijen haar zetel reeds van Batavia n3ar Willemstad (Curasao) overgebracht. Deze overplaatsing zal echter eerst op een nader te bepalen datum effectief worden. Deze overbren ging heeft uiteraard geen invloed op dc scheepvaartbewcsing welke geheel on der controle der marine-autoriteiten staat. De tollen in ons land DE A.N.W.B. PLEIT VOOR SPOEDIGE OPHEFFING Het is een verblijdend teek en, zoo schrijft de A.N.W.B., dat er in de pers den laatsten tijd weer eenige malen melding is gemaakt van de opheffing van enkele tollen, of van het daartoe genomen besluit. Niettegenstaande de geleidelijke ver dwijning van deze zeer hinderlijke ver keersobstakels. blijft tiet aantal tollen in ons land nog vry groot. Op 31 De cember 1941 waren er in totaal nog 36 wegtollen (met 47 töiboomen) «en 33 brugtollen -in meer of minder belang rijke wegen, waarvan er alleen in dc provincies Utrecht en Zuid-Holland resp. twintig en twaalf waren. De pro vincie Noord-Brabant is geheel tolvrij. Indien men deze obstakels geleidelijk zou willen laten uitsterven, zullen hier mede uiteraard nog vele jaren gemoeid gaan. Als voorbeeld moge dienen een recent courantenbericht, waarin wordt medegedeeld, dat het aan het bestuur van het waterschap Kort rijk en Giel- tjesöorp niet '-S mogen gelukken een pachter voor zijn tol op den weg Par tengen-Galgenwaard te vinden, zoodat genoemd bestuur, teneinde de concessie niet te verliezen, besloteü^ heeft zelf voor een tolgaarder te zorgen, niette genstaande blijkt, dat het recht van tolheffing toch geen onverdeeld genoe gen is Dit geval was voor den A.N.W.B. een aanwijzing, dat het vraagstuk van de weg- en brugtollen onder de huidige omstandigheden eens met bijzondere aandacht bezien .en zoo mogelijk tot een oplossing gebraent moet worden. Zoolang de oorlog duurt en ook in rie eerste jaren daarna, zal er naar de meening van den A.N.W.B. wel geen sprake van zijn. dat het motorische ver keer en het rijwielverkeer, aan welke beide categorieën de meeste tollen het grootste deel van hun inkomsten te danken hebben, zich in belangrijke ma te zullen herstellen. Gedurende dien tijd zullen de meeste tollen een kom mervol bestaan leiden en zal de exploi tatie veelal verliezen veroorzaken. Bovendien zullen in de toekomst, wanneer het leven onder meer normale omstandigheden zal zijn hervat, de zorg voor de wegen en de financiering daarvan zeker op anderen leest ge schoeid worden, waardoor het heffen van tolgelden dan overbodig zal wor den. In verband hiermede kan de tijd thans wel rijp worden genoemd om met den eigenaar van tolrechten overeen stemming te verkrijgen over de voor waarden, waarop de tollen kunnen worden afgekocht. Om deze redenen heeft dc A.N.W IS aan de Commissarissen van een achttal provincies alsmede, voor wat betreft dc bruggen over de Maas en de Oude Maas in Limburg, aan de betrokken ge meente-besturen. verzocht hicrv.or hun mcdcwcrkir.g te willen verleen en. Marcheert met ons mee. Nederlanders, ook Uw vaderland Is ln gevaar. Helpt mede, het bolsjewisme te vernietigen, door dienst te nemen bij de Wallen SS. Voor aanmeldingen inlichtingen wend» men rich tot de Waffen SS, Stadhouderslaan 32. Den Haag Foto Fellinga Peter» Dr. Tollenaere -f" WARM IDEALIST EN COMPROMISLOOS STRIJDER Vlaanderen rouwt om den dood van n zijner beste zonen: dr. Helmond Tollenaere, propagandaleider van het Vlaamsch Nationaal Verbond en alge meen commandant der Zwarte Brigade, Li, zooals reeds kort gemeld, als Unter- sturmfuhrer van het Vlaamsche legioen aan het Oostfront gesneuveld. Rcimond Tollenaere, geboren te Oost akker bij Gent,- den 26en Juni 1909, deed zich reeds in zijn jeugd kennen als een fel stryder voor Vlaanderen's levensrecht, tengevolge waarvan hij van liet St. Lievenscollcge te Gent werd verwijderd. Hij studeerde rechten en wijsbegeerte te Gent en was in 1932 1933 voorzitter van het toen zeer ac tieve algemeen Vlaamsch Hoogstuden ten Verbond aldaar. Tevens was hij hoofdbestuurslid van het Dietsch Stu denten Verbond in het Willem dc Zwij gerjaar 1933, waarin dit Verbond o.a. de volkshulde te Delft inrichtte. Hij vol tooide zijn studies aan de universiteit te Marburg in Duitschland. Warm idealist en compromisloos kam per, was Tollenaere ook een meeslce- pende redenaar en uitstekend organisa tor. Zoo is het te verklaren, dat hij reeds op 24-jarigcn leeftijd benoemd werd tot propagandaleider van het Vlaamsch Nationaal Verbond. De mede door 7-Ün activiteit geslaagde verkie zingsactie van 1936 bracht ook hem in de volksvertegenwoordiging, waar hij een der meest gevreesde aanklagers van het Belgische onrecht werd. Daar hij ook Bclgic's onncutraie houding over tuigend had aangetoond, behoorde hij in Mej 1950 tot de Vlaamsche voorman nen, die wederrechtelijk naar Frankrijk werden weggevoerd. Na zijn terugkeer werd hij door den leider van het Vlaamsch Nationaal Ver bond benoemd tot commandant der Zwarte Brigade. Nadat hij in den zomer van 1941 in een reeks vergaderingen had opgewekt tot dienstneming bij het Vlaamsche legioen, wenschte hij ook zelf, in een klaar besef der Germaan- sche lotsverbondenheid, door deol te ne men aan den strijd tegen het bolsjewis me, Vlaandcren's herwording in een vereenLgd Europa veilig te stellen. Als üntcrsturmführer is dr. Tolle naere thans aan het hoofd van zijn Vlaamsche jongens voor dit ideaal ge vallen, aldus tot in den dood getrouw blijvend aun de woorden van Albrecht Rodenbach, die hij zich tot devies geko zen had: „Weer U scherp on eind als een soldaat!" KONING FAROEK ONTVANGT LEIDER DER WAFD-PARTIJ Naar de Britsche nieuwsdienst uit Cairo meldt, heeft koning Faroek, die met de besprekingen tot samenstelling van een nieuwe Egyptische regeering begonnen is, Dinsdag den leider der Wafd-partij, Nahas Pasja, in audiëntie ontvangen. Vernon Bortlett schrijft In de „News Chronicle": De berichten aangaande de Egyptische regccringscrisis zijn te Lon den ongunstig beoordeeld. De aftreden de minister-president heeft het ver trouwen der regeer mg te Londen ge noten. De nieuwe crisis zal in elk geval we der de kwestie naar voren brengen of dc sterkste partij van het land, de Wafd-partij thans tot de regeering zal toetreden. De Wafd-partij weigert dit alvorens verkiezingen zijn gehouden. Stone commandant der Britsche troepen. Volgens den Britschen berichten dienst is luitenant generaal Stone, chef der Britsche missie bij het Egyptische leger, benoemd tot commandant van do Britsche troepen in Egypte. Londensche persstemmen- Door Reuter verspreide Londensche persstemmen vermelden, dal achter het aftreden van het Egyptische kabinet de geschiedenis van meeningsverschiUcn ligt tusschen koning Faroek en zijn mi nisters. Zooals de bladen melden, heeft de Egyptische regeering de betrekkin gen met Vichy- verbroken, om den na druk te leggen op de vriendschap met Engeland. De jonge koning evenwel eischt van den ministerpresident het aftreden van den minister van Buiten- landsche Zaken. Daaiop is dc minister president met zijn regcering afgetreden. Naar de Londensche bladen verder melden, kan men moeilijk inzien, hoe koning Faroek een nieuwe regeering kan vormen, die het vertrouwen van het parlement bezit. Het bericht van deze regeeringserisis komt in Londen, waar de diensten van den ministerpresident voor de En- gelsch-Egyptische betrekkingen „zeer gewaardeerd" worden, zeer ongelegen, In Londen wordt verder gemeld, dat koning Faroek den voorzitter van den ser.aat, Mohammed Khalil Boy, verzocht heeft, een nieuw ka binet te vormen.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 3