MMF00OT$(HE tCl WNT W DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Singapore Dr. Todt ten grave gedragen Nieuwe bolsjewttische aanvallen afgeslagen Straatgevechten in Singapore ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling: Per week O.lö Per 3 maanden ƒ2.05 Per post per kwartaal 2.25 Loeso nummers 0.00 Adm.: Telef. 62^. Giro 86362. Redactie: Tel. 0731. Na 6 u. 6137 ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprljs Kleine aürert. (.JJoelp Hoogstens 20 woorden Bk woord meer VRIJDAG 13 FEBRUARI 1942 HOOFDREDACTEUR: NIC. LAMAN, SOEST. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn, DIRECT.: F. HALEWIJN. 4 PAGINA'S - 56e JAARG. Het machtigste steunpunt van het Britsche imperium, de zuil, waar op het Engelsche wereldrijk rustic, Singapore, is thans Japansch be zit. Daarmede is de krijgsgeschiedenis verrijkt met een nieuw, roemrucht wa penfeit: het sterke Singapore, het Gi braltar van het Oosten, is in vijftig uren tijd uit Britsche handen gerukt, nadat het ruim honderdtwintig jaar daarin had gerust. De Engelsche, Indi sche cn Australische troepen moesten in de aanstormende Japansche weermacht hun meerdere erkennen, werden ont wapend cn in krijgsgevangenschap weg gevoerd, of gaven ten zooveelste male het drama-Duinkerken te zien. Aan de legende van de onoverwinnelijkheid van de vesting Singapore, een legende, wel. ke uit de geweldige Britsche machts positie in Oost-Azië is ontstaan, is der halve op 11 Februari 1942 een einde ge maakt. Wat de val van Singapore voor Groot-Brittannië zoowel als voor de Vereenigde Staten beteekent, zal bin nen korten tijd blijken; in militair, eco nomisch alsmede in financieel opzicht is het een verlies van de eerste grootte. Welke leugenbronnen Londen en Was hington ook zullen aanboren, om Singa pore's „onbelangrijkheid" aan te tooncn, het verlies kan niet worden weggerede neerd en maar al te spoedig zal het worden bewezen, dat de „onbelangrijk heid" van deze verloren vesting in het Zuiden van Malakka voor den Japan, schen opmarsch wèl belangrijk is. Zoo heeft men in eenige etmalen een feit van wereldhistorische be- teekenis aanschouwd, want onge twijfeld wordt met den val van dit zwaar-bcwapcnde Britsche bolwerk een nieuw hoofdstuk jn de geschiedenis van Oost-Azic ingeluid. Het A.B.C.D.-oor- logsfront, dat Japan's omsingeling wenschte en dat geruimen tijd de meest ergerlijke uittartingen aan het adres van Tokio richtte, is volkomen ineengestort, te: ijl cn dit in het bijzonder het Brilscbe imperium is ondermijnd, om nooit of te nimmer in staat te zijn een nieuw fundament te bonwen. Dc vlaggen met de Rijzende Zon ver schijnen aan alle horizonten van het Stille-Zuidzee-gebied; de Amerikaan- sche sterren en strepen verbleeken zienderoogen en de kostbare parel aan de Britsche kroon verliest haar glans en verflauwt tot een kleur- en waardeloos stuk glas. Singapore is gevallen! En op slechts korten afstand ligt het Nederlandsche koloniale bezit, dat in de naaste 4 toe komst nog meer dan ooit den ernst van den toestand zal ervaren en dit zeggen wij met verbittering en diepe smart steeds duidelijker tot het besef zal ko men, dat het aan den verkeerden kant Stond en nóg staat. QUISLING TE BERLIJN De Noorsche ministerpresident Vid- kun Quisling, is gistermiddag, verge zeld van de ministers Hagelin cn Fugle- sang voor een bezoek van enkele dagen te Berlijn aangekomen. Ook de Rijks commissaris voor de bezette Noorsche gebieden, Terbovcn, bevond zich in zijn gezelschap. Ter begroeting was onder- anderen op het station aanwezig Rijks minister dr. Lammers. Vervolgens in specteerde Quisling de eere-compagnie der Waffcn S.S., waarna hij zich naar hotel Adlon begaf. Quisling zal tijdens zijn verblijf in Duitschland een officieel bezoek aan den Führer brengen. FÜHRER KENSCHETST HEM ALS DEN GROOTSTEN ORGANISATOR. DIEN DUITSCHLAND OOIT IIEEFT BEZETEN Nieuwe orde aan den overledene verleend Onder groote belangstelling van de Berlijnsche bevolking is giste renmiddag dr. Todt ten grave ge dragen. Tijdens de plechtigheid in de nieuwe Rijkskanselarij, welke behalve de familie van den gestor vene, werd bijgewoond door de hoogste autoriteiten, onder wie Rijksmaarschalk Göring, de gene- raal-veldmaarschalken Milcb en Keitel, groot-admiraal Rader, Reichsleiter Stabschef Lutze, dr. Ley, Reichsarbeitsführer Hicrl, de Rijksministers Rust, Schwerin von Krosegk en Ohnesorge en den opvolger van den-overledene. Rijks minister Speer, gaf de Führer in warme bewoordingen uiting aan den diepen rouw van het geheele Duitsche volk. De Führer noemde den overledene een scheppende persoonlijkheid, in wien Duitschland tegelijkertijd een trouw man en een onvergetelijken ka meraad heeft verloren. In korte trek ken beschreef de Führer het optreden van dr. Todt voor het nationaal socia lisme reeds in den eersten tijd van den strijd. Terstond na de opheffing van het verbod der partij van November 1923 tot 1925 werd dr. Todt weer par tijlid. In dien tusschentijd ageerde hij onafgebroken. Verschillende op grond hiervan tegen hem aanhangig gemaak te strafvervolgingen werden eerst in 1924 gestaakt. In 1931 kwam hij bij de SA, beginnende als eenvoudig SA-man. Zijn activiteit in de partij ging niet al leen op in dienst der SA. Hij was eerst medewerker van den strijdhond van Duitsche architecten en ingenieurs in München en deskundig adviseur voor wegenbouw in het toenmalige bureau voor economische techniek en werk verschaffing der N.S.D.A.P. In 1934 werd de door hem geleide afdeeling aaneengesloten met die van den strijd hond van Duitsche architecten en in genieurs in hel bureau voor techniek en ten slotte in den Nat. Soc. bond voor Duitsche, techniek, welke onder zijn leiding stond. In 1936 werd de bond wegens bijzondei e prestaties vet heven tot hoofdbureau voor techniek. Hervormer wegennet. Duitsche Intusschen, zoo ging de Führer ver der, begon dr. Todt met het werk, dat hem voor de eerste maal niet alleen aan het Duitsche volk, maar aan een groot deel van de overige wereld zou laten kennen. In aansluiting op de in 1933 plaats gevonden opening van de autotentoonstelling trachtte ik de toen afgekondigde beginselen ook te verwe zenlijken op het gebied der schepping van nieuwe, speciale autowegen. Een door dr. Todt uitgegeven brochure over nieuwe gezichtspunten in den aan leg van wegen, gaf aanleiding hem de taak van het aanleggen der nieuwe Rijksautowegen en in verband daar mede de hervorming van het geheele Duitsche wegennet op te dragen als General-Bauinspektor voor het Duit sche wegennet. De Duitsche Rijksauto wegen zijn in hun ontwerp en uitvoe ring het werk van de unieke, techni sche en artistieke talenten van dr. Todt. Het is derhalve niet meer dan natuurlijk, dat deze man toen ook tot algemeen gevolmachtigde werd be noemd voor de regeling van het ge heele bouwbedrijf en in het vierjaren plan een speciale positie kreeg. De man van den West wall. In het vervolg van zijn toespraak be schreef de Führer dr. Todt als den eeni- gen man. die in staat was tegenover de Maginotlinie een vesting te bouwen, die onder alle omstandigheden het vi tale Westen van het Rijk tegen iederen aanval kon beschermen, zelfs in ge val groote Duitsche strijdkrachten in het Oosten zouden zijn gebonden. Ook de ervaringen, die thans ziin opgedaan, hebben de overtuiging nog slechts ver- Op 14 en 15 Februari wordt de .Dag van de Duitsche Politie gevierd Da' de Duitsche Politie ook een bijzondere taak in de gemeenschap heelt te vervullen, bewees zij het vorig jaar. toen zij allerwegen voor de |eugd maaltijden organiseerde Hierboven een overzicht tijdens den maaltijd, welke in het Koloniaal Instituut te Amsterdam was aangericht Par. Holland De Haan rr sterkt, dat het geen macht ter wereld zou zijn gelukt door deze meest gewel dige vestingzöne van alle tijden heen te breken. Uniek organisatietalent. Het uitbreken van den oorlog gaf dr. Todt een nieuwe taak. In zeer kor ten tijd moest een systeem van groote opmarschwegen gereed komen. Toen de strijd begon, marcheerden de door dit unieke organisatietalent in het le ven geroepen formaties achter en me' de troepen op, ruimden hindernissen oi en herstelden bruggen, verbeterde: wegen, bouwden nieuwe overgange: over dalen, kloven, rivieren, kanale enz. De overwinning in Noorwegen en het Westen bracht nieuwen arbeid Todt was intusschen tot minister van bewapening en munitie benoemd e kreeg bovendien tot taak, de veroverd kusten tegen vijandelijke aanvallen te beschermen door den aanleg van ge weldige versterkingen. Voorts moesten bouwwerken voor actieve en passieve luchtbescherming worden tot standfee- bracht, die eveneens eenig in de ge schiedenis zijn. De totale afstand der verbeterde we gen in het Oosten en het aantal nietv 2 bruggen daar zijn enorm. Dit gehec 2 werk, met inbegrip van de taak, die 1 als minister van wapening cn muni', had te volbrengen, verrichtte deze ra met een minimale hulp. Op dit gëbi was hij ongetwijfeld de grootste brg nisator; die het Duitsche volk heeft Lc zeten. Veel van wat hij tot stand jjjec t gebracht, zal eerst na den oorlog ton kennis van het Duitsche volk kon. rj en .dat zal zich daarover verbazen. Mensch zonder vijand n| Hitier sprak daarna over Todt 1$ mensch en zeide dien mensch niet be er te kunnen tvpeeren dan met de ver! a- ring, dat Todt in de beweging n oh onder zijn medewerkers ooit. een vij ld heeft gehad. Hij heeft steeds gestre fd naar verbetering der levensvoof den van zijn arbeiders. Hitier reeds eerder bet yiIup gebed te b een Duitsche orde te stichten ter kenning van de hoogste verdien: die een Duitscher jegens zjin volk hebben. Ik verleen thans, aide Führer, de nieuwe orde aan dr. Toet als eerste, den inspecteur-ge: oiSal onzer wegen, den bouwer van nztn Westwall, den organisator van are- ning en munitie in den grootsten bor- log, die het Duitsche volk ooit voor zijn vrijheid en zijn toekomst hee; ge voerd. Ikzelf heb in dezen mar. een mijner trouwste medewerkers en nen- den verloren. Ik beschouw zijn lood ook als een bijdrage der nations: 1-so- cialistisclie beweging aan den vrijluids- strijd van ons volk. oftv; x- NEUTRALITEITSWET DER V.S. WORDT GEWIJZIGD De Engelsche Berichtendienst meldt uit Washington, dat de Amerikaansche senaat Woensdag goedkeuring heeft ge hecht aan een wetsontwerp, waarby voor den duur van den oorlog de para- graaph van de neutraliteitswet wordt opgeheven, die verbiedt om aan staats organisaties van oorlogvoerende mo gendheden crediet te geven. Het wets ontwerp is doorgezonden naar het huis van afgevaardigden. Dr. Göbbels over den oorlog ONZE POSITIE IS VERSTERKT Li „Das Reich" schrijft minister dr. Göbbels onder het opschrift ..Een overzicht van den wereldtoestand" over dc verwachtingen, die Churchill, Roose velt en Stalin bij het invallen van den winter ten aanzien van de militaire ope raties koesterden. Hij schrijft onder meer: .Churchill zal vermoedelijk op zekeren dag den pijnlijken plicht moe ten vervullen te verklaren, dat zyn voorspellingen niet zijn uitgekomen. Japan heeft niet gewacht tot Londen en Washington het de keel dicht drukten, het heeft krachtige en soms verdoóven- de slagen toegebracht. De reusachtige wapen- en munitie- voorraden, waarmede Engeland en Amerika de spil wilden verstikken, moeten nog geproduceerd worden. Hoe moeilijk dat is en hoeveel lijd dat kost, weten wij uit eigen ervaring. In Noord- Afrika staan de Engelschen niet in Tu nis, zooals hun plan was, maar juist aan den anderen kant. Het Duitsche noch het Italiaansehe moreel is ook maar in het minst geschokt, maar in Londen doen zich opmerkelijke crisisverschijn selen voor. Alleen de' laatste hoop, de Sovjet Unie, bleef den vijanden van Duitschland over. Zelfs Engelsche kran ten moeten nu toegeven, dat door den zoo krachtïgen Duitschen tegenstand niet verwacht kan worden, dat de bolsjewisten binnen afzienbaren tijd successen behalen. Te Londen is het triomfeeren over zoogenaamde Sovjet overwinningen meer en meer verdron gen door de angst voor het komende Duitsche offensief. Met angst en vreeze gaat men aan de Theems de komende maanden tegemoet. Het ergste deel van den winter hebben wij achter den rug. Wij kunnen gerust erkennen, dat hij or.s wat zorg berokkend heeft, doch hy heeft ons niet omver geworpen. Integen deel, wij hebben ons weerstandsvermo gen aan den winter beproefd en ver sterkt. Indien wij de positie der spilmogend- heden in November 1941 vergelijken met die van thans, moeten wij tot de slotsom komen, dat zij versterkt is op een wijze, die alle verwachtingen voor de komende lente- en zomermaanden rechtvaardigt." Ontmoeting tusschen Franco en Salazar Salazar, de ministerpresident en mi nister van Buitenlandsche Zaken van Portugal is Woensdag aangekomen te Caceres, alwaar hij ontvangen werd door Serrano Suner, den Spaanschen minister van Buitenlandsche Zaken. Des avonds begaven beiden zich naar het Alcazar in Sevilla, waar Salazar zijn opwachting maakte bij Franco. Donderdagmiddag begaven zich Sala- ir en Serrano Suner, de Portugecsche 1 nbassadeur te Madrid en de Spaan- 1 he ambassadeur te Lissabon cn de ïef van bet protocol wederom naar het leazar, waar in de feestelijk versierde \rabische zaal" de eerste bespreking 1 erd gehouden; de conferenties zijn des -onds na een duur van vier en een ilf uur beëindigd. Tijdens het noenmaal, dat generaal •anco ter eere van den Portugeeschen inisterpresident in het Alcazar aan. lod. werden toasts uitgebracht op de )aansch-Portugeesche vriendschap. Bij geruchte verluidt, dat Salazar he- ta naar Portugal terugkeert. NATION A AL-SOCIALIS.ME Op Zaterdag 14 dezer houdt de heer C. Nije, voor de microfoon van Hil- ■ersum II des namiddags van 18.00 tot 8.15 uur, zijn derde en slot-lezing over ,Nationaal-Socialisme". VIJAND AAN DONETZFE ÏNj VERDER TERUGGEWORPEN Duitschland trjdt voor Europa DE STRIJD ONTWIKKELT ZICH TOT EEN NIEUW DUINKERKEN Hoofdkwartier van den Fi|rer. j Weermacht maakt bekend: „In het Oosten werden ni geslagen. Aan het Donetzfroi ijke aanvallen van den vijand af wil jpen Duitsche, Roemeensclie en Kroa tische troepen tijdens de voor ttïr i van hun aanval den vijand in weer- terug. wil van den taaien tegenstand In den centralen sector ten vijandelijke groep na 1 In Noord-Afrika aan beid Duitsche formaties jachtvlicc doeltreffend gemotoriseerde i >nr van den vijand. In het zeegebied rondom door bommen van Duitsche de luchtmacht overdag en dc venwerken en benzineopslas Aanvallen van Britsche sche gebied veroorzaakten it der de burgerbevolking. In verloor de Britsche luchtms Middel Ia nclsche Zee cn in !N'< den strijd tegen Groot-Britla 89e en 90e overwinning in dc Febr. Het opperbevel van de hei front werd een sinds dagen ingeslo- ;e fvechten nog nauwer ingesloten, ijd' levendige activiteit van verkenners, gerjen gevechtsvliegtuigen bestookten alt 1 werd een kruiser van de Dido-klasse ecMsvliegtuigen getroffen. Aanvallen van achts waren gericht op vliegvelden, lia- atsra van het eiland. n werpers op het Zuidwestelijke Duit en afgcloopen nacht geringe verliezen on. periode van 31 Januari tot tien Februari 67 vliegtuigen, waarvan 38 boven de -Afrika. In dezelfde periode gingen in dertien eigen vliegtuigen verloren. Bittere tegenstand in rubberplantages Volgens de jongste berichten van het front, bevinden zich in de stad Singa pore en vooral in de Oostelijke deelcn der voorsteden ongeveer 20.000 man Britsche troepen, die in straten en hui zen zeer hevig verzet bieden. Japansche troepen hebben enkele stadsdeelen afgesloten, waardoor tal rijke nesten van verzet tot overgave gedwongen werden. Herhaalde malen werd waargenomen, dat enkele schepen uit de haven probeerden te ontkomen, hetgeen echter door Japansche vliegers verhinderd werd. Bjitsche kanonneerbooten beschie ten. naar de Tokio Asahi Sjimboen uit Singapore meldt, de eigen olietanks aan den oever en militaire werken in de straten van Singapore. Men heeft den indruk, dat de Engelschen, daar zy hun lot niet meer kunnen ontgaan, thans trachten, zoo mogelijk niets on vermeld in handen der Japanners te laten vallen, In de handelshaven van Singapore, alsmede in de nabijheid van het Fort Ranjang aan de kust ten Zuidwesten van Boekit Timak zijn in totaal onge veer dertig Britsche schepen voor eva cuatie doeleinden verzameld. Blijkbaar zijn de Engelschen van plan, op het laatste oogenblik op deze schepen te vluchten. Overal zijn vernietigingsge vechten aan den gang en de schepen treffen voorbereidingen tot vertrek. Een frontcorrespondent van de Jo- mioeri Sjimboen meldt, dat de vijand in dc rubberplantages ten Noorden cn ten Oosten van de stad Singapore vertwij felden tegenstand biedt. De Japansche strijdkrachten zijn bezig dc laatste vij andelijke verdedigingsstellingen on schadelijk te maken. In cn om ue eiiandvesting spelen zich twee hoofdoperaties af, In de eerste plaats zijn de Japansche strijdkrachten van alle kanten de stad Singapore binnengedrongen om daar den laatsten tegenstand van den vijand te breken. Japansche eenheden, die van het Zui den de stad zijn binnengedrongen, heb ben daarmede den vijand de mogelijk heid ontnomen, zich naar de haven te rug te trekken en zoo te ontkomen. Den vijandelijken strijdkrachten, zoo wordt verder in de frontberichten ver klaard, zal slechts overblijven, te capi- tulceren, als zij zich niet aan algeheele vernietiging willen blootstellen. De tweede hoofdoperatie speelt zich af ten Noorden der stad Singapore in het ge bied van de daar gelegen waterreser voirs. waar ongeveer 40.000 man, de hoofdmacht van den vijand, practisch ingesloten zijn. In dit gebied is een he vige vernietigingsslag aan den gang. Tusschen het gebied van Johore aan den eenen kant en het vestingsgebied van Tsjangi in den Noordoostelijken punt van het eiland Singapore aan den anderen kant worden hevige artillerie- duellen geleverd. De Engelschen pro- bceren met marinegeschut van Tsjangi de Japansche troepenconcentraties op liet vaste land en vooral de ravitaülee- ring te belemmeren, terwijl de Japan ners van de kust van Johore alsmede van het eiland Poelau Oebin tegenover Tsjangi het vuur hevig beantwoorden. Bovendien is het vestingsgebied van Tsjangi nog steeds het doel van ver scheidene Japansche bomaanvallen. In het gebied van de haven, resp. het vliegveld Seletar woeden zeer zware branden. Martaban thans volledig bezet Het Japansch keizerlijk hoofdkwar tier heeft Donderdagmiddag om zes uur Japanschen tijd bevestigd, dat het Ja pansche leger de strategisch belangrijke stad Martaban aan den Westelijken oever van de rivier de Salwien na den vijandelijken tegenstand te hebben ge broken, volledig bezet heeft. Een frontbericht van Domei uit Birma behelst het volgende. Japansche keurformaties, die acht Fe bruari de rivier de Salwien overtrokken en Martaban innamen, achtervolgen in razend tempo de wijkende overblijfse len der vijandelijke strijdkrachten. De Japanners hebben thans alle stel lingen langs de Salwien, die de Britten een „onneembare natuurlijke vesting" noemden, volkomen in de hand. Terstond na den overtocht der Japan ners over de Salwien waren de Britten ter sterkte van omstreeks 4000 man uit Martaban gevlucht met achterlating van slechts weinig infanterie, die de an dere steunpunten in de omgeving van Martaban moest dekken. Kapitein Bar. ..Staffelka lan" van een jachteskadcr behaalde zijn cht. NED. ARTSENKAMER Dc Secretaris-generaal van het De partement van Sociale Zaken heeft be paald. dat de Nederlandsche Artsen kamer cn de Nedei landsche Vereen i- ging van Ziekenfondsartsen tc 's-Gra- venhagc gevestigd zijn. TOENEMENDE NERVOSITEIT IN BATAVIA EN MELBOURNE Na den val van Singapore is in poli tieke en militaire kringen te Londen het probleem der verdediging vnn Ne- derlandsch-Indië, vooral v. n Sumatra en Java. in het middelpunt der groote politieke beschouwingen gekomen. Al leen door de snelste er. krachtigste maatregelen der geallieerde oorlogs inspanning kan wellicht deze 1 miste linie van verzet zooals in de betrok ken kring tot uiting gebrarht wcr.lt behouden blijven. Alles wijst er liter op, dat de Japanners, die steeds dich ter naar de Wavell-linie zijn Eetr >i:ken de geallieerde verdedigers niet tot rurt. willen laten komen. Alles in dezen r- log heeft tot dusver bewezen, dat do tyd niet voor het democratische blok werkt. De Japanners zijn den Angio- Amerikancn en hun bondgenooten sinds het uitbreken van den OOriog in Oost- Azie vele lengten voor. en «leze voor sprong zal waarschijnlijk niet meer zijn in te halen. In dit verband wordt in Londen ook op de toenemende nervositeit in Ba tavia en Melbourne gewezen, waar het gevoel reeds toeneemt, dat ook de W1- vell-linie, ondanks alle proclamaties reeds moet worden afgeschreven. De openbare meening in de beide genoem de hoofdsteden verwik Londen en Was hington. dat zij hun strategie van den Stillen Oceaan" op 20.000 km. van het brandpunt van het oorlogsterrein op stelden. zoodat deze nog voordat zij werd uitgevoerd, ir.eerendeels reeds door de nieuwe gebeurtenissen achter haald was. Voorts verwijt men den En gelschen. veel te beloven, maar weinig hulp te sturen. Nieuwe landingen op Celebes Het legcrbcricht van Batavia mankt melding van nieuwe landingen van Ja pansche troepen in het Zuidwesten van Celebes nabij Balangnipa. Dicncponto en Barambong in dc nabijheid van Ma kassar. Naar de Londenscbe zonder beden- ochtend meldde, worden op Celebes op het oogenblik felle gevechten j. er b JAPANSCHE LANDING TEN N.W. VAN MARTABAN De Britsche Nieuwsdienst meldt uit Rangoon, dat de Japanner Woensdag avond sterke strijdkrachten in booten aan land hebben gezet ten Noordwesten van Martaban in Birma. HITLER WENSCHT JAPANSCHEN KEIZER GELUK De Führer heeft den "keizer van Ja pan telegrafisch een hartelnkcn geluk- wensch doen toekomen bij dc inneming van Singapore. Minister von Ribben- trop heeft den Japanschen premier en den minister van Buitenlandse)).- Zaken namens de Duitsche regeering gelukgc- wenscht. DE NIEUWE BONNEN 09 Geldig Voor de volgende week "in ter ver krijging van de gebruikelijke rantsoe nen brood en vlccsch aangewezen de bonnen 09 von de daartoe bestemde kaarten. Ook voor aardappelen is bon 09 aangewezen, doch deze beu zal geldig zijn tot 28 Februari. GORT, GORTMOUT EN GORTBLOF.M De prijs van gort, gortmout en gort- bloem is thans opnieuw vastgesteld en zelfs lager dan hij tot nu toe geweest is. Per rantsoen, d.i. per 250 gram, zijn gortproducten 1 tot 5 cent goedkooper geworden al naar gelang het om min dere of betere soorten gaat. De gemachtigde voor tic prijzen ves tigt de aandacht op dc Officicele Publi catie, die dezer dagen in de bladen zal verschijnen en waarin de prijzen voor Zaanlandsehc en Groningschc gurtpro- ducten bekend worden gemaakt. Met ingang van 15 Februari 1942 zijn er maximumprijzen vastgesteld voor haring en haringproducten, die aanzien lijk lager liggen can die. welke tot nu toe in den winkel werden gevraagd. Voor nadere bijzonderhden v.-n-Jt ver wezen naar de Officicele publicatie, <i:o binnenkort in de bladen zal verschijnen. HET AARDAPPELRANTSOEN. Zooals uit de elders in dit blad op genomen lijst van geldige bonnen voor voedingsmiddelen blijkt, is heden do reeds gisteren in uitzicht gestelde nieuwe bon van de aardappelkaart. n.l. bon 09, welke recht geeft op het nor male rantsoen van 3!i per werk, op de gebruikelijke wijze aangewezen. Dc gel digheidsduur van dezen bon is echter, evenals die van bon 08, op veertien da gen gesteld, teneinde te waarh- •rgen, dat een ieder op dezen bon ten volle zijn rantsoen zal kunnen betrekken. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren 13 Fcbr. 18.43 tot 14 Febr. 9 00 Maan 14 Febr. 3.15, onder 14 Fcbr. 17.58

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1