AMEDSFOOOTSCHE (OUPANT DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI De Arbeidsdienst zal onze jeugd moeten leeren, dat wij voor ons volk een nieuwen weg dienen te banen Het tweede leger Wederom een vijandelijke formatie aan Oostelijk front vernietigd Haagsche W.A. in dienst der gemeenschap ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling: Per week 0.16 Per 3 maanden ƒ2 05 Per po6t per kwartaal 2.25 Lossa nummers ƒ0.06 Adm.: Telef. Ö289, Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Na 5 u. 5137 ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Loese regelprm ƒ0: Kleine advert. |..Doe"p'.u»ten" Hoogstens 20 woerden ƒ0: Elk -.voord meer ƒ0.' DONDERDAG 19 FEBRUARI 1942 HOOFDREDACTEUR: NIC. LAMAN, SOEST. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.b. BLANKENBERG Zn. DIRECT.: F. HALEWIJN. BELANGRIJKE REDE VAN MUSSERT VOOR DEN N.A.D. Tegenover den geweldigen strijd, welken het Duitsche volk onder leiding van den Fïihrer voor ge heel Europa voert, staat vanzelfspre kend de moreele verplichting van alle Europeesche- volkeren om dien strijd met inspanning Van alle krachten te steun/n. De vrijwilligers uit alle lan den dl-agen hel hunne er toe bij om de overwinning op het bolsjewisme en de Anglo-Amerikaansche goud-tyran- nie veilig te stellen, doch, naast hen zullen nog andere vrijwilligers zich moeten melden om de dreiging voor Europa af te wenden. Deze vrijwilli gers zullen in het leger van den ar beid hun plicht jegens Europa dienen te vervullen. Onlangs kondigde Rijksmaarschalk Göring in dit verband een actie aan, welke neerkomt op een mobilisatie der Europeesche arbeidskrachten voor de Duitsche industrie en dus ten bate van de eindoverwinning. Het aldus in het leven geroepen „tweede leger" zal een zeer belangrijke taak verrichten en schouder aan schouder met de front strijders mede marcheeren naar de uiteindelijke bevrijding. Misschien zullen er lieden zijn, die zich afvragen waarom dit leger van den arbeid zoo noodzakelijk is. Welnu, men Wegrijpe dan, dat deze moderne ooi-log met zijn gemotoriseerde legers van de industrie een enorme wel haast bovenmenschelijke inspanning vergt. Doordat alle weerbare mannen in het Duitsche Rijk aan de fronten de macht der Europa-haters breken, is cr vanzelfsprekend ir. de industriëcie. bedrijven een tekort aan arbeidskrach ten ontstaan. De Duitsche soldaat heeft de beste wapens ter wereld en zal de ze in de toekómst blijven bezitten; een gebiedende eisch is het derhalve om de opengevallen plaatsen in de vitale bedrijven oogcnblikkelijk aan te vul len. Zooveel dit mogelijk was, is het reedfc geschied. De Duitsche vrouw heeft haar plicht gedaan en haar krach ten in dienst gesteld van de volksge meenschap, doch ondanks dit is de vraag naar arbeidskrachten blijven be staan, zoodat uit andere reserves zal moften worden geput om in de be hoefte te voorzien. Deze nieuwe bronnen welke in geheel Europa zijn gelegen zullen thans worden aangeboord en in dit licht moet men de aangekondigde mo bilisatie der Europeesche arbeidskrach ten bezien. Duitschland strijdt voor Europa en Eu-ropa moet Duitschland in. dezen strijd steunen; het is even lo gisch als noodzakelijk. Ook op de Nederlandsche arbeids krachten zal dus eerstdaags een beroep worden gedaan om in het leger van den arbeid dienst te nemen. Reeds werken circa 180.000 volksge- nooten in het Derde Rijk tegen een zeer goede ja zelfs hooge beloo ning, doch de behoefte eischt, dat nog meer arbeidskrachten zich ter beschik king der Duitsche industrie zullen stellen. Er is vraag zoowel naar ge schoolde als ongeschoolde arbeiders, terwijl zij dezelfde behandeling genie ten als hun Duitsche collega's en de verzorging der in Nederland achtcrgc-. bleven families is gegarandeerd. Vooral de jongeren onder ons dienen den oproep van Rijksmaarschalk Gö ring te verstaan en wel om twee re denen. Ten eerste moeten juist de jongeren beseffen, dat zij de dragers zijn van Ncerland's toekomst, een toekomst, welke in Europa ligt. Ons goud is door de positief-christelijke machthebbers van het verleden gestolen en naar „el ders" gebracht, terwijl onze koloniën door een „Nederlandsche" operette-re- gcering moedwillig zijn vernietigd. Het volksv ermogen is dus verspeeld, doch men vergele niet, dat onze volks- kracht nog leeft. Wij zijn rijk aan arbeidskrachten en in het nieuwe Euro pa heeft de arbeid de plaats van het goud ingenomen. Komen wij dus arm en berooid uit dezen oorlog, wij zijn en blijven het schatrijke volk van wel eer, alleen in anderen zin. Zoools Mus- sert gisteren te Den Haag zeer terecht opmei'kte, moeten wij dus van den giond af aan herbeginnen; wij moeten „IN HET KOMENDE EUROPA ZULLEN DE GERMAANSCHE VOLKEREN SCHOUDER AAN SCHOUDER NAAST ELKANDER STAAN" In de rijk versierde, zaal van Pulchri Studio sprak gistermiddag Mussert, de Leider der N.S.B., voor het kader van den Nederlandschen Arbeids dienst. Aanwezig waren,behalve het liooger- en midden kader van den Arbeidsdienst, zoowel voor mannen als meisjes, o.m. een aantal funtiona- rissen van het hoofdkwartier der N.S.B. Mussert begon zijn» rede met in het geheugen terng te roepen den tijd van meer dan tien jaar geleden, den tijd bekend als het begin van de ineenstorting der welvaart, maar tevens als het hoogtepunt van de gees telijke .verwildering, de tijd, die den opmarsch van het communisme voor bereidde. Hoe ver het daarmede reeds stond blijkt uit het door de Christelijke re geerders toegelaten anti-godsdienstige geschrijf van „De Tribune", uit het gebeurde met de Zeven Provinciën, uit de wijze waarop een man van formaat als generaal Snijders, ondanks zijn on- vermoeiden strijd tegen den geest des tijds en de afbraak van alle geestelijke en moreele waarden, over boord werd gezet. In dezen tjjd waarin de leuzen opgeld deden: „Liever Bloojan dan Doojan", Liever lui dan moe", „Gods dienst is opium voor het volk", „Prole tariërs hebben geen vaderland" werd voor het eerst het woord Arbeidsdienst temidden van het Nederlandsche volk geworpen als een gebiedende eisch voor de hernieuwing van dat volk, n.l. op 14 December 1931 in liet programma der N.S.B. Zelf, voortdurend naast zijn schoolopleiding, geoefend in handen arbeid, heeft spreker grondige min achting voor labzwansen, ligt de Ar beidsdienst, wiens eerste en meest ijverige propagandist hij is, hem zeer na aan het hart. Spreker behandelt de moeilijke eer ste schreden van den Arbeidsdienst, als «opbouwdienst aangevangen met de res ten van het vroegere Nederlandsche leger, met duizenden die geen liefde hadden tot den arbeid cn wier gevoel vern-de volksgemeenschap totaal onvol doende was, maar toch doorgezet on danks alle moeiten en teleurstellingen. De betcekenis van deze revolutie De leider der N.S.B. zette vervolgens de beteekenis uiteen van de revolutie, welke zich in Europa voltrekt, niet al leen als reactie op de zgn. Fransche revolutie, maar als een nieuw tijdvak in het leven der volkeren. Een tijdvak, waarin klassenstrijd en klassenwaan worden uitgeroeid om te kqmen tot de noodzakelijke volkseenheid, een tijdvak, waarin elk volk weer wordt erkend als werkgemeenscliap, gebaseerd op den ar beid en op het besef dat arbeid de' grondslag is van 'smenschen bestaan. Hoe reeds in het grijs verleden bepaal de arbeid, n.l. eentonige en zeer zware arbeid, dien men door slaven en later door hoorigen kon laten verrichten, werd beschouwd als koopwaar en hoe na de officiëele afschaffing van de sla vernij een nieuwe vorm van slavernij ontstond doordat zij, die geen kapitaal hadden, verplicht waren hun arbeids kracht aan den meest biedende te ver- koopen. op straffe van aan den honger te worden prijsgegeven. Maar de revolutie van heden heeft mede ten doel de afschaffing van deze slavernij, door de eer van den arbeid te herstellen en een van de middelen daartoe is de Arbeidsdienst, waar het trotsche devies „lek dien" komt, in plaats van het: ik moet verdienen. Zobn of dochter van ons volk Voorts behandelde Mussert de betee kenis van den Arbeidsdienst als scha- aanpakken, steunend op het eenige wat ons is gebleven, n.l. op onze volks kracht. Ten tweede moeten vooral de jon geren zich de grootmoedigheid van den Führer herinneren, toen deze eenige weken na de capitulatie van de Ne derlandsche wcei macht opdracht gaf alle krijgsgevangenen vrij te laten. Hiermede waren honderdduizen den goedkoope werkkrachten voor Duitschland verloren, want gelijk in oorlogstijd volkomen normaal is te achten het Derde Rijk had evengoed onze soldaten tot na den oorlog kun nen vasthouden. Dit edelmoedige ge baar van Adolf Hitler dient degenen, die d.aarvan profiteerden tot naden ken te stemmen en voorzoover zij hier geen hoogst belangrijke taak ver richten moeten zij zich scharen on der de vanen van het Europeesche ar beidsleger. Voor hen, die een behoorlijke dosis werkelijkheidszin bezitten, voor hen, die beseffen, om welke enorme waar den het in 'dezen strijd gaat, voor hen tenslotte, die hun tijd verstaan, is het dienst nemen in het tweede leger iets vanzelfsprekends, want zij begrijpen, dat zy daardoor naast £mopa ook het eigen vaderland dienen. met groot door zet tings vermogen en ongekende kracht tot stand gebrachte net van handelsnederzettingen over de gcheele wereld is in den loop der eeuwen geleidelijk verloren gegaan, waarbij steeds Albion erfde. Nu het Engelsche imperium ten gronde gaat, zil. door de wijze waarop wy ons ko loniaal bezit aan Engelsche garanties hebben gebonden, mogelijk ook de laat ste rest verloren gaan. Arm en berooid zullen wij dus uit dezen oorlog komen cn van den grond a: aan moeten herbeginnen. Resoluut zal men daartoe de handen uit de mou wen moeten steken en aanpakken, s'eunend op het eenige wat ons geble- is, onzen vaderlandschen bodem ju de volkskracht van negen millioen menschen, met als cenig kapitaal de ioede eigenschappen van hand en hoofd fn hart van ons volk. Maar de Ar beidsdienst zal onze jonge mannen cn meisjes moeten leeren, dat wij voor ons volk opnieuw een weg moeten ba ren en hen daarvoor geschikt moeten maken. Aan het slot van zijn rede sprak Mussert een woord van dank tot den Gcneral-Arbeitsführer Bethman. die j-.ïch zooveel moeite geeft om het in stituut van den Arbeidsdienst ook hier c maken tot een voorbeeldig opvoe dingsinstituut, voor al zijn moeite en zorgen. Hij sprak de verwachting uit, dat deze in zijn later leven met voldoe ning zal kunnen terugzien op rijn ar beid in de lage landen aan de zee. Neemt de bus ter liand voor Winterhulp Nederland. Duitschland strijdt voor Europan Hoofdkwartier van den Führer, 18 Febr. In den ccntralen sector van het Oostelijk front werd wederom ccn vijandelijke formatie van haar verbindingen afgesneden-en vernietiptl. Tal rijke gevangenen, elf kanonnen, vele machinegeweren en groote hoeveel- heden ander oorlogsmateriaal vielen ons in handen. Meer dan 1.000 dou- den van den vijand werden op het slagveld geteld. De luchtmacht bracht ter ondersteuning van het leger voor al in den cenlralen en den Noordelijken sector van het Oostelijk front sterke forma- I ties gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en jachtvliegtuigen in den strijd. Zij dreef verscheidene vijandelijke colonnes uiteen en vernietigde 1 groote hoeveelheden rollend materiaal. Bij de gevechten ran gisteren werden 28 vijandelijke pantserwagens vernield cn 51 vliegtuigen van den vijand neergeschoten. Voor de Engelsche Oostkust beschadigden gevechtsvliegtuigen over dag een klein koopvaardijschip. Andere luchtaanvallen waren gericht te gen ravitailleeringsinstallaties in dc haven Great Yarmouth. In Noord-Afrika vcrkenningsaclic in het gebied ten Z. O. van EI Me- chili. Tien Britsche pantserverkenningswagens werden buiten gevecht ge steld. Formaties van de Duitsche cn de Italiaansche luchtmacht bombar deerden Tobroek alsmede een Bfitsch vliegveld en vielen vijandelijke, colonnes met bommen cn boordwapens aan. In de wateren rond Kreta werd een Britsche duikboot waarschijnlijk tot zinken gebracht. Enkele Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgeloopcn nacht vruchtelooze sto^ingsaanvall-cn op N.-YV. Duitsch gebied. STKIJD TEGEN SABOTAGE DER VOEDSELVOORZIENING Foto N.S.B.-Fersdicnst. kei in de opvoeding van den modernen jongen menscli. niet alleen voor denl werklooze of voor de zonen van Jan Boezeroen, met vrijstelling van de va-t derszoonl.jes, rntesxr voor hel. gausche volk. Ten eerste door het bijbrengen van orde, tucht en discipline, door dë opvoeding tot netheid en frisch- heid, ten tweede door de ontwik keling van den arbeid, hét uitdrij ven van de luiheid, de vrees voor het vuil maken van de handen, tenslotte door de ontwikkeling tot gemecnscliapsmensch, tot sociaal voelend wezen, tot zoon of dochter van ons volk, waardoor men leert, zijn aangeboren egoïstische instinc ten in toom te houden. Het vinden van geschikte werkob- jecten voor dèn Arbeidsdienst zal moei lijkheden geven. Men mag daarbij den gewonen arbeid niet beconcurreeren noch het natuurschoon aantasten, te veel reeds is dit laatste door een niets ontziende kapitalistische wereld ge beurd. Zeker zal de Arbeidsdienst nog objecten kunnen vinden in landont- ginning en droogmaking, maar méér nog in verhooging van natuur- en ste denschoon, in behoud van monumenten, waardoor tevens de liefde tot den bo dem en voor de schoonheid van ons vaderland wordt aangewakkerd. Slechts een schakel in de opvoeding In de opvoeding van den modernen jongen mensch is de Arbeidsdienst slechts een schakel. Na de opvoeding aanvankelijk door de moeder alleen, daarna door de ouders, in de scholen, waar ouders en kerk hun natuurlijken en rechtvaardigen invloed hebben, maar waarbij de Jeugdstorm het volks- bindende element zal vormen en ver volgens in den Arbeidsdienst, komt als sluitstuk de militaire dienst. In het nieuwe Europa zal er een streng onderscheid zijn tusschen dege nen die al of niet wapenen mogen dra gen en het Nederlandsche volk als Germaansch volk zal dit recht stellig ontvangen. In het komende Europa zullen de Germaansche volkeren,' als zijnde van eenen bloede, lotsverbonden op leven en dood. schouder aan schort* der naast elkander staan. Velen ver staan dit nog niet. maar het is een historische noodzakelijkheid en het Ne derlandsche volk worde zich van deze roeping bewust. De dagen van 10-14 Mei hebben getoond, dat een afzonder lijke Nederlandsche weermacht geen reden van bestaan heeft: in de toe komst zal de Nederlandsche soldaat deel uitmaken van de groote Germaan sche weermacht om zijn vaderland te verdedigen waar dj^ behoort te geschie den, n.l. aan de grenzen van Europa. Zooals in Rusland gebeurd is. zal hij toonen een even goed soldaat te rijn als de Duitscher. Aldus den Jeugdstorm doorloopen hebbend, in den Arbeidsdienst ge schoold. deugdelijk militair opgeleid, grootgebracht in Godsvertrouwen, lief de voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid, zal straks de ionge Nederlander on zijn 21sten iaar plech tig en feestelijk worden oogenomen als volwaardig, staatsburger in de Ne derlandsche volksgemeenschap. Een nieuwen weg ni(K.t;n w'j b.'nui Ons volk korat in grooten nood te verkeeren. Het in dc 16de en 17de eeuw Heerbanleider Feenstra aan het woord De heerbanleider der W.A-, J. E. Feenstra, heeft het volgende mede gedeeld over zijn bevindingen bij A hel inzetten van dc Haagsche W.A. bij de bijzondere omstandigheden in de laatste weken. „De weerafdeeling der N.S.B. bestaat uit politieke soldaten, die zich in dienst van het algemeen belang willgn stellen, die willen dienen en offeren. Zij willen het volksbewustzijn wakker ma ken met betrekking tot de begrippen en daarmee samenhangende vraagstuk ken van den nieuwen tijd. Om dit te bereiken zijn zij te allen tydc bereid zich persoonlijk met daden in te zetten. Zij doen dit met volkomen wegcijferen van persoon, van eigen ik. Ons volk was en is nog in breede la gen politiek onmondig. Het verzet zich tegen de opdringende woorden en be grippen van den nieuwen tijd. Onze taak is het om het op veelzijdige ma nier den wil tot medewerking te geven. Onze taak is het, door het geven van een voorbeeld, door het zich steeds weer in dienst stellen van de volksge meenschap, dit volk de oogen te openen voor den nieuwen tijd. Vele duizenden marcheeren reeds mede in onze gelederen als zwarte sol daten, gedragen door den W.A.-geest, gedragen door hun idealen, als strijders en voorvechters van een nieuwen tijd. Voor hen geldt alleen, met uitsluiting van alle persoonlijke doeleinden, het bevorderen van het volksbelang, het zich geheel belangeloos in dienst stellen van de volksgemeenschap. In tegenstelling hiermede doet de negatieve houding van verschillen de lichamen en organen, die uit hoofde van het door hen bekleede gezag en, het in hen gestelde ver trouwen," belast zijn met de belan gen der gemeenschap, zeer onaan genaam aan. Niet alleen worden de aan hen toevertrouwde belangen niet, of onvoldoende door hen be hartigd, maar zij schromenzelfs niet door hun negatieve en afwij zende houding een gevaar op te le veren voor de volksgemeenschap. Onder hen bevinden zich lieden, die uit politieke vooringenomenheid niet alleen weigeren mede te werken met de W.A. in het belang der volksgemeen schap, maar die, wanneer zij van de zij de der W.A. op hun tekortkomingen worden gewezen, wanneer hun aange toond wordt, dat zü in hun eigen arbeid te kort zijn geschoten, blijven volhar den in hun afwijzende houding en daar door een misdaad begaan aan ons volk en zijn toekomst. Ik ben in de afgeloopen weken in de gelegenheid geweest deze ernstige te kortkomingen vast te kunnen stellen en heb hierbij de volgende ervaringen op gedaan. Eenige weken geleden schakelde ik honderden mijner weermannen ten ba te van- de volksgemeenschap in om te helpen'de moeilijkheden te overwin nen, welke zijn ontstaan door de ver keersstremmingen tengevenge van de bijzondere omstandigheden van dc laat ste weken. Zij hebben onmiddellijk daadwerkelijke hulp verleend, zoowe* bij alle voorkomende transportmoei lijkheden, als bij het opheffen van tramstoornissen, het helpen van zwak ken en ouden van dagen en het ver voer van brandstoffen. lïulp bij aardappel voorziening afgeslagen. Aangezien de aardappelenvoorzicning geheel dreigde mis te loopen, bij gebrek aan voldoende transportmiddelen eener- rijds en door gebrek aan organisatie-in zicht van de V.B.N.A., hel lichaam dat in het geheelc land den opslag der aardappelen in de steden in verschillen de tlépóts en de verdeeling van hieruit aan dc winkeliers regelt, anderzijds, stelde ik mij in verbinding met den heer van Zaanen, secretaris der V.B. N.A., wien ik mijn hulp aanbood in den vorm van het beschikbaarstellen van vrachtauto's en eenige honderden weer mannen. Deze hulp werd geweigerd onder dc mededeeling, dat alles voortreffelijk functionncerdc en dat men over voldoen de transportmiddelen beschikte. Dit was weer een treffend voorbeeld van politieke vooringenomenheid, waar bij een verantwoordelijke instantie lie ver het volksbelang schaadde dan hulp van de W.A. aan tc nemen. Nadat ik persoonlijk een onderzoek bij enkele dépots had ingesteld, bleek dat alles bij het oude was gebleven. F.r waren geen auto's aanwezig en liet tempo van uitgifte was veel te lang zaam. De kleine winkelier, die zijn rantsoen aardappelen aan de depóts moest halen, werd door dezen gang van zakten ernstig gedupeerd: Hij kon de zware vracht niet alleen door de sneeuw trekken en had geen geld. be schikbaar voor dure hulpkrachten. Bo vendien moest hij vaak uren wachten eer hij geholpen werd. Ik-heb toen on middellijk ingegrepen, weermannen als trekkrachten ingeschakeld en daardoor bereikt, dat op verschillende punten der stad de in lange rijen wachtenden bediend konden worden. Den heer van Zaanen heb ik daarop in het belang der volksgemeenschap verzocht, zich persoonlijk op de hoogte te stellen van het slechte functionneeren van zijn dienst en maatregelen te wil len'treffen, dat de aardappelvoorzicning in een vlotter tempo geregeld werd, eensdeels door het inschakelen van meer transportmiddelen, .waartoe ik mijn bemiddeling had verleend door mij in verbinding te stellen met het bu reau van den Rijksvoedselcommissaris, anderdeels door het tewerkstellen van meer personeel voor de distributie. Dank zij dezen door de W.A. uitgeoefen- den druk, is in de aardappelvoorziening van de bevolking in de volgende dagen eenige verbetering gekomen. Zie verder# psg. 3. BOERENKERKEN IN ZUID-AFRIKA TEGEN HET COMMUNISME Uit Bloemfontein wordt gemeld, dat de boerenkerken van de Zuid-Afrikaan- sche regeering energieke maatregelen hebben geëischt tegen communistische vcreenigingen. Er wordt daarby in het bijzonder gewezen op de Vereeniging van vrienden van de Sovjet-Unie. die een gevaar voor de blanken en gekleur de volken werd genoemd. De minister van Justitie heeft gewei gerd op dezen dringenden eisch in te gaan, waardoor, volgens het bericht, grapte verontwaardiging onder de be volking van Zuid-Afrika is ontstaan. Op een vergadering in Germiston ver klaarde een zegsman van de boeren o.a.: In Noord-Afrika vallen duizenden Zuid-Afrikanen in naam van het Chris tendom om de bolsjewisten te helpen. Op hetzelfde oogenbiik maakt het com munisme met -indirecten steun van dc regcering Zuid-Afrika rijp voor een zwart-joodsche republiek. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren 19 Febr. 18.59 tot 20 Febr, 8.48 u. Maan 20 Febr. 11.00, onder 21 Febr. 0.59 Na de herovering van Febdosia Sovjet- gevangenen, die verscheidene dagen bijna niets mee» te eten ol te drinken hadden, slaan een gat in een bevroren beek, om hun dorst te lesschen Deutscher Verlag-Recla-P. K. Hacld „OUDERS EN KINDEREN ANTWOOR. DEN DEN ACHTTIENJARIGE." Hedenavond van 19.4520.00 uur spreekt Max Blokzijl via dc-n zender Hilversum II in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Ouders cn kinderen antwoorden den achttien jarige". Japanners op Sumatra rukken op naar Telok Betong Volgens een United Press bericht uit Batavia in de „Nya Dagligt Allchanda" rukt de Japansche voorhoede van het op Sumatra gelande leger van Palern- bang uit, op de langs, dc spoorlijn naai Telok Betong. Volgens hetzelfde be richt hebben Japans*he bombarde mentsvliegtuigen ccn aantal aanvallen gedaan op verschillende plaa' n op do kleine Soenda-eilanden. Vluchtelingen uit Palembang in Batavia. Vele vluchtelingen ui'. Palembang zijn te Batavia aangekomen. Zij deden aangrijpendeverhalen over •ie bran den, welke iri de olie-installaties woed den. Volgens de mededeeling van Euro peesche vluchtelingen bicven dq in- heemschen nagenoeg onverstoorbaar onder de bezetting van Palcrfibang. De ambtenaren van het binnenlandse»! be stuur in Palembang cn omliggende streken rijn op hun post gebleven. BATAVIA IN HET TKEKEN VAN DEN OORLOG De atmosphecr in de hoofdstad van Java is. volgens berichten uit Batavia, sinds <ien val van Singapore plotseling totaal veranderd. Troepen en oorlogs materiaal worden in gootc hoeveelhe den door de straten der stad gevoerd, terwijl ook de oefeningen van de lucht - macht aanzienlijk zijn uitgebreid. Bij na iedere inwoner draagt thans het een of andere militaire of hu'pdicns*- uniform. De cteH zzl'. die rog kort ge. leden zoo ver van den oorlog verwij derd lag, neemt meer en meer een frontkarakter aan.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1