MKFOOOTSCHE CCIMNT DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Plannen van overzee Van Sittard wenscht na de Britsche „overwinning" een super-Versailles Bolsjewisten herhalen hun vergeefsche aanvallen De oorlog tegen Japan moet worden gewonnen door een slijtageproces Washington verklaart Ned.-lndië niet meer te kunnen helpen ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling: Per veek 0.18 Per 3 maanden 3.05 Per post per kwartaal 2.25 Losse nummers ƒ0.08 Adm.: Telet. 6209, Giro 86382. RedacUe: Tel. 6731. Na 6 u. 6137 ADVERTENTIES by vooruitbetaling Loese regelpry» ƒ0.35 Kleine advert. („Doelpunten"! Hoogstens 20 woorden 0.55 Kik woord meer ƒ0.06 DINSDAG 24 FEBRUARI 1942 HOOFDREDACTEUR: NIC. LAMAN, SOEST. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.b. BLANKENBERG Zn. DIRECT.: F. HALEWIJN. 4 PAGINA'S - 56e JAARG. In het Anglo-Amerikaansclie kamp verheugt men zich reeds bij voor baat op de „eindzege" en wel niet om dan aan den opbouw te kunnen beginnen, doch om het voorgenomen vernietigingsproces uit te voeren. Reeds thans houdt men elkander aan genaam bezig met de tallooze gruwel- melhoden, welke in de uren van de bitterste haat- en wraakgevoelens zijn gebpren, om het jonge Duitschland „na de overwinning" te vernietigen en radicaal van den aardbodem weg te vagen. In Amerika bestaat liet plan van den jood Kaufmann die deel uit maakt van de „hersens" van Roo sevelt ofn het Duitsche volk te la ten uitsterven en zijn bezittingen te verdeden, in Engeland zelf bidt een zekere heer Lang vroeger aarts bisschop van Canterbury de Voor zienigheid dat het Derde Rijk door het bolsjewisme moge wordei) gestraft, de heer Cripps belooft, dat Berlijn „na de overwinning" de plaats van het Kremlin zal innemen en meneer Eden, de goed gekleede halfjood, heeft geheel Europa zoo terloops aan Jozef Stalin cadeau gedaan, opdat deze Aziatische snel-moordenaar zijn lus ten op den rug van den Germaan- ochen mensch kan botvieren Het eene is nog sadistischer dan het andere, maar het komt allemaal op het zelfde neer: vernietiging van Euro pa, zijn cultuur, beschaving en Chris tendom. Ditmaal heeft lord Van Sittard, een vooraanstaand lid van het Britsche plutocraten-gezelschap, zich bloot ge geven en de wereld een blik gegund in het onderaardsche laboratorium van Downingstreet No. 10, te Londen, de plaats, waar men koortsachtig' zoekt naar de formule om Duitschland „na de overwinning" voorgoed kapot te slaan. Zijne lordschap meent thans, dat zün experimenten zijn geslaagd en doet de. mcnschheid kond van dit succes: Duitschland ontwapenen, zijn kinderen laten opvoeden door bolsje wisten en Amerikanen en zijn indu strie verwoesten! Ziethier do, oplos sing van het vraagstuk, het is dood eenvoudig. Aan de reeks vernietigingsplannen is er weer een toegevoegd en daarme de is dus nog duidelijker de duivel- sche mentaliteit, waarvan de lieden van over zee zijn bezeten, bewezen. Hetgeen Van Sittard, de „diplomatie ke adviseur van het Britsche kabi net" in goed Nederlandsch heet zoo'n iemand: „diplomatiek ophitser van de Britsche oorlogskliek" thans zijn vrienden „adviseert", is zoo in tens gemeen, dat wij slechts God kun nen danken, dat een dergelijk -plan nooit zal worden verwezenlijkt, daar de Germaansche Weermacht dag en nacht over ons waakt en den vijand steeds .verder terugslaat. Het zich bezighouden met de mar telingen van het Duitsche volk en in het algemeenvan de geheele Europeesche bevolking na de geallieerde „overwinning", is tevens een bewijs van innerlijke zwakte, om over het misdadige verder te zwijgen. Hoe zwak het Britsche kabinet is, heeft men overigens dezer dagen kun nen ervaren; talrijke veranderingen zijn aangebracht, echter niet omdat het Engelsche oorlogskabinet nieuwe la-achten behoefde, doch uitsluitend om de publieke opinie te beïnvloe den. Het is algemeen bekend, dat het Britsche volk den ernst van den toe stand gaat inzien en dringend vraagt om nu eindelijk eens iets te doen. Churchill zet thans om een daad te stellen deze kabinetscomedie in elkaar, in de hoop, het Engelsche volk hiermede „gerust te stellen" en het te overtuigen van zijn activiteit. Iets anders te presteeren dan het plegen van gewoon volksbedrog kan het^ oorlogskabinet niet; tot het uit- wisschen van de reeks militaire ne derlagen, welke Groot-Brittannië leed, zijn de Londensche heeren niet in staat en daarom trachten zij door een zetelwisseling de aandacht van hun ongelukspolitiek af te leiden. Wij mcenen echter, dat het Britsche volk nog wel zooveel verstand, bezit, dat het voor Churchill's misleidende gebaren en Van Sittard's Traaie toe komst-beloften niet bepaald zal warm loopen, want de harde feiten wegen nog steeds aanzienlijk zwaarder dan comediespel in het wankel plutocra ten-kabinet en sadfstische folter-uit-' vindingen van een ijlenden lord. DE SOVJET-UNIE ZAL DIT MONSTERVERDRAG MOETEN „GARANDEEREN". NIEUWE UITVAL VAN HAAT JEGENS EUROPA Lord Robert van Sittard, de vroegere onderstaatssecretaris van het Foreign Office, thans diplomatiek adviseur van het Britsche kabinet, sinds tientallen jareh de man, die de voornaamste hand heeft gehad in de Britsche buitenland- sche politiek, heeft onlangs een redevoering gehouden, waarin hij zijn denk beelden verkondigd heeft, wat Groot-Brittannië, „wanneer het eenmaal de overwinning zal hebben behaald", met Duitschland denkt te zullen doen. (In ons artikel „Plannen van overzee" elders op deze pagina komen wij op deze denkbeelden nader terug. Red. „AC."). Naar Van Sittard's meening moet Duitschland voor den duur van min stens een generatie volkomen ontwapend worden. De opvoeding van de Duit sche jeugd zal door Groot-Brittannië en zijn hondgenooten, d.w.z. de bolsje wieken en de Amerikanen, geleid moeten worden, het grondgebied van het Duitsche Rijk zal voor geruimen tijd moeten worden bezet en de Duitsche industrie zal met den grond moeten worden gelijkgemaakt. Desondanks zou Van Sittard gaarne nog eens het huis van de Britsche poli tiek op het zelfde zand bouwen en in Europa een super-Versailles willen op richten. Ter onderscheiding van het Ver sailles van gisteren, moet liet nieuwe Versailles niet door Frank rijk, maar door de Sovjet-Unie ge garandeerd worden. De bolsjewis ten en. het Sovjet-leger zijn in de oogen van Van Sittard en Eden, van Churchill en Cripps ertoe be stemd, de rol van den Britschen degen op het Europeesche vaste land over te nemen. Het woord van Lenin: „Het commu nisme heeft voor zijn overwinning de vernietiging van het Britsche wereld rijk noodig" staat dezen lieden niet voor den geest. Zij hebben in het ver leden gehandeld als blinden en 'zyn voornemens, wanneer men hen slechts hun gang zou laten gaan, zulks ook in de toekomst te doen. In Duitschland, zoo besluit de Kor- respondenz, heeft men voor den nieu wen uitval van haat van Van Sittard slechts belangstelling als medisch ver schijnsel. Men juicht het toe, dat juist op dit oogenblik een der hoofdschuldi gen aan dezen oorlog, een der lieden, die bijdroegen tot het verlies van Duin kerken en Singapore, zijn stem verheft. Van Sittard's stem gelijkt op den roep van een geest, die niet tot rust komt, omdat de geschiedenis hem vervloekt heeft. De „Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz" antwoord hierop het volgende: Uit den mond van Van Sjttard zijn dergelijke uitlatingen niets nieuws. Zij vormen de opvatting van een wijdver takte kliek in Engeland, die van den vorigen oorlog en van de ontwikkeling van dezen oorlog niets heeft geleerd en die Britsche nederlagen als die van Singapore blijkbaar een geschikte aan leiding acht, om weer eens van haar onverdraaglijke arrogantie te demon- streeren. Van Sittard kan de vertegenwoordi ger genoemd worden van een bijzondere groep van denkbeelden, die in Engeland school gemaakt hebben. In tengenstel- ling tot andere Britsche politici, haat hij niet alleen de „nazi's" doch de Duit- schers kortweg. Aan zijn pen, die door het schrijven van lichte salonstukken uit de Londensche en Parijsche „Socie ty" bekend geworden is, zijn eenige dei- wildste beleedigingen ontvloden, die ooit aan het adres van het Duitsche volk gericht zijn. Evenals sir Austin Chamberlain bemiijt Van Sittard Frankrijk als een vrouw, terwijl hij in eiken Duitscher een voorwerp van aap- stoot ziet. Deze hysterische denkbeelden vorm den den grondslag van zijn buitenland- sche politiek. Zij bepaalden bovendien de regelen, volgens welke Van Sittard de geheele generatie Britsche diploma ten heeft opgeleid. Ook Eden, hoewel jarenlang zijn superieur, is eigenlijk voortgekomen uit de school van Van Sittard. Deze denkbeelden zijn het, die Groot-Brittannië tot den ondergang ge bracht hebben en waarvoor het met den val van Singapore een nieuwe quitantie aangeboden heeft gekregen. Van Sittard behoort tot de En- gelschen, die met blindheid geslagen werden en waardoor Groot-Brittannië aan den rand van den afgrond werd gebracht. Zijn wereld, de wereld van Versailles is sinds lang ineengestort. Waarschuwing Het Departement van Finan ciën waarschuwt het publiek om geldstukken, welke dóór inker vingen of anderszins verminkt of veranderd zijn, aan te nemen, daar men zich bij het in het be zit hebben van zulke waardc- looze geldstukken, aan ernstige moeilijkheden blootstelt. 26 VIJANDELIJKE TREINEN ZWAAR GETROFFEN CDuitschland strijdt voor Europa Hoofdkwartier van den Führer,23 Febr. Het opperbevel der Weermacht maakt bekend: In het Oosten herhaalde de vijand in verscheidene sectoren van het front zijn vergeefsche aanvallen, waarbij zijn strijdkrachten mee- doogenloos in den strijd werden geworpen en zware verliezen leden. Bij luchtaanvallen in het Donetzgebied en in het Noordelijk deel van het Oostelijk front werden 26 treinen der bolsjewisten zwaar getroffen. De vijand verloor gisteren aan het Oostelijk front 44 vliegtuigen. In het tijdvak van één Januari tot twintig Februari 1942 werden aan het Oostelijk front 56.806 gevangenen binnengebracht. De bloedige verliezen van den vijand bedragen een veelvoud van dit aantal gevan genen. In denzelfden tijd werden 960 pantserwagens, 1789 kannonnen en meer dan 8.000 voertuigen van allerlei aard buitgemaakt of ver nield. Verder werden nog talrijke pantserwagens, kanonnen, treinen enz. door luchtaanvallen achter het vijandelijke front vernield. De bolsjewistische luchtmacht verloor in denzelfden tijd 699 vliegtuigen in luchtgevechten, 159 door luchtafweergeschut en 331 door vernietiging op den grond. Tegenover dit verlies van 1.189 vijandelijke vliegtuigen staat een verlies van 127 Duitsche vliegtuigen. In Noord—Afrika activiteit van verkenningsafdeelingen in het ge bied van El Mechili. Italiaanschc jagers vielen met groot succes een vijandelijk vliegveld in het Oostelijk deel van Cyrenaica aan en verniel den daarbij vijftien Britsche vliegtuigen. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee vernietigden Duit sche gevechtsvliegtuigen overdag bij herhaalde stoutmoedige aanvallen ondanks krachtigen afweer van jagers en luchtdoelgeschut een door torpedojagers beschermd Britsch convooi in het zeegebied ten Noorden van Sidi Barrani. Zij brachtzn twee vrachtschepen van 16.000 brt. in totaal tot zinken en beschadigden ook het derde schip van het convooi door bom-voltreffers zoo zwaar, dat het met slagzij bleef liggen. Op het eiland Malta werden vliegtuigen alsmede werfinstallaties en scheepsdoelen in de haven La Valetta door Duitsche gevechtsvlie gers met succes gebombardeerd. De Britsche luchtmacht drong in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten het Noord-Duitsche kustgebied binnen. Twee Britscha bommenwèrpers werden neergeschoten. Dagorder van den dir. gen. van W.H.N. Landgenooten, Juist in dezen tijd, nu de winter ons terdege laat voelen, wat koude werke lijk beteekent, spreekt de nood van on ze behoeftige landgenooten wellicht sterker tot u dan ooit het geval was. Het is verblijdend dat juist in dezen tijd, nu tal van landgenooten versto ken zijn van warmte en het meest nood zakelijke voedsel, Winterhulp Neder land op 20oveel plaatsen kan ingrijpen, dank zy den inzet van duizenden vrij willige medewerkers, jongeren en ouderen, die ondanks de weersomstan digheden er op uit trekken om hulp te %erleenen, daar waar het noodig is. Deze vrijwillige medewerkers hebben l.et begrip gemeenschapszin tot werke lijkheid gemaakt en ik doe een drin gend beroep op hen om onvermoeid door te gaan en zich met alle krachten in te zetten. Docl^ verder zou ik allen, die nu nog aarzelend aan den kant staan willen vragen om te beslissen. Beslissen om 2ich mede in de gelederen te scharen van ons groote W.H.N.-corps, dat reeds in staat was tienduizenden en nog eens tienduizenden in den lande te helpen. Op 27 cn 23 Febniari zal wederom oen straatcollecte worden gehouden, een collecte waarbij de beeltenissen van groote mannen uit onze historie zullen worden verkocht. Laat de herin nering aan hen u de beslissing gemak kelijk maken. Zij hebben niet gepraat, maar gedaan. Maak hen niet be schaamd. Doe zooals zij en zet u in voor Uw volk. Twee mogelijkheden slaan voor u open. Offer! offer, omdat tienduizenden w achten en ook van uw beslissing af hankelijk zijn. Meld u als collectant of collcctrice, om anderen het offeren mo gelijk te maken. Doch het best dient ge uw volk door geld en tijd ter beschik king te stellen. Offer en meld u. opdat ons devies op 27 en 23 Februari bewaar heid worde: „Voor het volk, door het volk". Den Haag, 23 Februari 1942 RADIOREDE VAN ROOSEVELT HUIDIGE STRATEGIE DER V.S. WORDT NIET GEWIJZIGD „WIJ ZULLEN VREDE MAKEN". President Roosevelt heeft ILaandag- avond in een radiorede, naar de Brit sche Nieuwsdienst uit Washington meldt. o.m. gezegd: „Voordat ons de voortdurende stroom van ons bewape ningsmateriaal een duidelijke superiori teit heeft gegeven, moeten wij er aan vast houden onze vijanden te allen tijd en overal te verslaan, waar wij hen aantreffen, ook al moeten wij wellicht een zekeren tijd terrein opgeven. Op het oogenblik cischen vrij een zware schat ting van onze vijanden". De president zeiae vervolgens: „Wij cn niet onze vjjand zullen het offensief in dezen oorlog uitvoeren. Wij zullen de laatste slagen winnen en definitief vrede ma ken". „Wanneer wij. zooals gevraagd is, onze oorlogsschepen, onze vliegtuigen en onze koopvaarders naar de vader- landsche wateren zouden brengen en ons uitsluitend zouden concentreeren op de laatste verdedigingsloopgraven, zouden onze groote krachtbronnen van elkander worden afgesneden. De Ver- eenigde Staten zouden dan geenerlei hulp meer kunnen eenden naar China, Engeland. Rusland, naar de Middel landsche Zee en de Perzische Golf. Wanneer de Ver. Staten met een zoo danige eenvoudige politiek zouden op houden, n.l. de Noordatlantische ravi- tailleeringslijnen naar. Engeland en Rusland te beschermen, aldus Roose velt, dan zouden zij er toe bijdragen „het schitterende Russische tegenof fensief' tegen de Duitschers kreupel te doen worden. Zij zouden Engeland berooven van een belangrijk deel van zijn aanvoer van levensmiddelen en oor logstuig. L Van Kleffens krijgt nu! op het request AANVAL OP JAVA ELIv OOGENBLIK VERWACHT Nadat eerst de luitenant-g.-g. dr. van Mook, naar. Washington was vertrok ken, waar hij o.m. met Roosevelt on derhandelde over de Amerikaansche hulf> (in de eerste plaats over wapen leveranties aan N.O.I.) en vervolgens eenige leidende militaire persoonlijk heden zich van Java naar de V.S. hadden begeven om daar de technische details uit te werken van de meer diplomatieke en politieke besprekingen van Van Mook, is thans de minister van Buitenlandsclie Zaken van het emigranten-comité te Londen, van Kleffens, naar Washington gereisd om le elfder ure een beroep te doen op het Witte Huis om N.O.I. niet in den steek te laten, zoo meldt V.P.B. Van Klef fens heeft echter nul op het request gekregen. In een telegram dat hij aan Batavia richtte, wordt zonder veel omhaal van woorden gezegd, dat de V.S. momen teel niet in staat zijn om de wapenen, waaraan N.O.I. zoozeer behoefte heeft, te leveren. Te zelfder tijd meldt Uni ted-Press uit Batavia, dat de evacua tie der Ned. Indische troepen van Su matra naar Java is begonnen. Te Me- rak op West-Java zijn reeds tien tran sportschepen aangekomen. Daar vol gens berichten uit andere bronnen de Japanners van Palembang uit. reeds tot het uiterste Zuiden van Sumatra zjjn doorgedrongen, worden zij nog slechts door de Soenda-straat, die slechts 25 km. breed is van Java ge scheiden. Volgens Engelsche berichten spreekt men in militaire kringen te Batavia over niet anders meer. dan over den komenden aanval op Java. De afweermaatregelen zijn in vollen gang. In verband met de Japgnsche landing op Timor en vooral op Bali houdt men er ter dege rekening mede. dat de N. Indische strijdkrachten op I Java zich aan twee fronten moeten verdedigen. Men acht de beschikbare vlootstrijdkrachten klaarblijkelijk te gering om daar nog eenige hoop op le bouwen. Er wordt vrijwel uitsluitend gesproken over de kwestie, of men over voldoende jachtvliegtuigen beschikt, om weerstand te kunnen bieden. De al- gemeene stemming wordt hier intus- schen het best gekarakteriseerd door de herhaaldelijke verzekering dat alles gereed is om op Java de grootst mo- I gelijke verwoestingen aan technische voorraden enz. aan te installaties. I richten. Gebrek aan luchtstrijdkrachten. I Volgens een radiobericht uit Batavia, dat te Saigon is opgevangen, hebben de militaire autoriteiten in Nederlandsch- Indie uiting gegeven aan hun veront waardiging over de vertraagde Ameri kaansche hulp, vooral wat vliegtuigen betreft. Daar in het Zuidwestelijke deel I van den Stillen Oceaan een gebrek aan luchtstrijdkrachten bestaat, zijn de Ja- j panners in staat ongestoord aanvallen 1 te doen op de geallieerde steunpunten in deze gebieden. De Nederlandsch In dische autoriteiten hebben toegegeven, dat de laatste Japansche luchtaanvallen op Port Darwin niet alleen een hevige slag voor dit steunpunt der geallieer den beteekenen, doch bovendien een be dreiging vormen voor de geallieerde verbindingswegen en de ravitailleering. Gelatenheid in Batavia. Volgens te Sjanghai' uit Batavia ontvangen berichten blijkt, dat de hoofdstad van Nederlandsch-Indië den Japanschen aanval gelaten af wacht. Hoe \dicht deze aanval voor de deur staat, bleek de bevolking reeds Zondagmorgen om half twaalf, toen de sirenes loeiden en verscheidene eskaders Japansche bommenwerpers over de stad vlo gen en de voorsteden bombardeer den. In militaire kringen te Batavia ver gelijkt men den toestand, die door de Japansche landingen op Bali en de ver overing van Palembang is ontstaan, met de situatie, waarin Frankrijk zich be vond, nadat de Duitschers de Somme en de Aisne waren overgetrokken. Zelfs is deze situatie nog bedenkelijker, omdat de Japanners thans met landvliegtuigen van Bali uit ieder transport uit Austra lië kunnen verhinderen. EXTRA BERICHT VAN DUIT SCHE OPPERBEVEL. Wederom acht schepen getorpedeerd Hoofdkwartier van den Führer, 24 Febr. Het opperbevel der Weermacht deelt mede Duitsche duikbooten hebben van convooien op den Atlanti- schen Oceaan en voor de Ame rikaansche kust wederom acht schepen met een gezamenlijken inhoud van 63.000 ton, waaron der vijf tankschepen, tot zinken gebracht. ARUBA EVACUEERT Naar de Britsche Nieuwsdienst meldt, moeten op last van de Amerikaansche militaire instances p de Nederland- sche bezittingen in de Caribische Zee de burgers het eiland Aruba ontruimen. Reeds zijn 150 personen per vliegtuig naar Maracaibo in Venezuela gebracht. BRAZILLAANSCH EILAND VERSTERKT Naar de Braziliaansche bladen mel den, zal het Braziliaansche eiland Fer nando Noronha, dat ongeveer 150 mijl van Port Natal ligt, versterkt worden. GEEN SABOTAGE OP „NORMANDIE" De commandant der New Yorksche brandweer heeft officieel bekendge maakt, dat bij den brand op de Nor mandie geen sabotage is gepleegd. AMERIKAANSCHE BLUF Ondanks den grooten afstand cn de moeilijke transportomstandigheden staan reeds, aldus dc president, een groot aantal bommenwerpers cn andere vliegtuigen der Ver. Staten met Ameri kaansche bemanningen thans in dage- Ijjksch gevechtscontact met den vijand in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan. Duizenden man Amerikaan sche troepen bevinden zich thans in dit gebied. De oorlog legen Japan moet ge wonnen worden door een slijtageproces. De twee laatste maanden is er niets ge beurd, dat den Ver. Staten aanleiding zou moeten geven om deze fundamen teels strategie aan een herziening le onderwerpen. Roosevelt beweerde ver volgens, dat dc consequenties van den aanval op Pearl Harbour „al waren ze ernstig genoeg", sterk overdreven zijn. Het aantal der in Pearl Harbour op zeven December gedoode officieren cn manschappen bedroeg 2340 en liet aan tal gewonden 946. Van alle in Pcarl Harbour g:stationneerde schepen zijn, volgens dc gegevens van Kooscvélt, slechts drie buiten dienst gesteld. Tenslotte verklaarde Roosevelt „nooit tevoren hebben wü zoo weinig tjjd ge had, waarin zooveel te doen is". Aanmeldingsplicht voor werkloozen PERSONEN VAN ACHTTIEN TOT VEERTIG JAAR Het Verordeningenblad van gisteren bevat een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van So- eiale'Zaken en van Justitie betreffende den aanmeldingsplicht van Werkloozen. Ingevolge dit besluit moeten mannen en ongehuwde vrouwen van Ncderland- sche nationaliteit of zonder nationali teit, in den leeftijd van ten minste achttien en.ten hoogste veertig jaar, die hun woonplaats of gewoon verblijf in Nederland hebben cn dio niet of niet volledig in staat zijn uit eigen middelen in hun levensonderhoud te voorzien, zich bjj het bevoegde gewes telijk Arbeidsbureau ter inschrijving als werkzoekende aanmelden. Niet tot aanmelding verplicht is hjj, die: 11 In een dienstbetrekking staat, ten zij liet een werk van slechts korten duur of geringen omvang betreft; 2) zich reeds vpor het in kracht tre den van dit besluit bij het voor zijn (haar) woonplaats of gewone verbliif- plaats bevoegde Arbeidsbureau als werkzoekende heeft aangemeld 3) wegens wctenschapnelyke of vak studie niet of niet volledig in staat is in zijn levensonderhoud te voorzien, tenzij hij (zij) den leeftijd van 24 jaar heeft bereikt; 4) wegens geestelijke of lichamelijke gebreken niet of niet volledig in staat is in zijn levensonderhoud te voorzien. De aanmelding moet geschieden: 1) Indien hij. die tot aanmelding ge houden is, op den dag van het in wer king treden van 4it besluit niet in dienstbetrekking staat, binnen veertien dagen na dit tijdstip: 2) in andere gevallen binnen 48 uur nada de dienstbetrekking een einde heeft genomen, tenzij do aanvaarding van een nieuwe dienstbetrekking on middellijk daarop volgt. Als bewijs der inschrijving geldt de door het gewestelijk Arbeidsbureau af gegeven inschrijvingskaart. H|j. die een voorgeschreven aangifte niet tijdig, onvolledig, on juist of in het geheel niet doet. wordt gestraft met hechtenis vdn ten hoogste driemaan den of met geldboete van ten hoogste drie duizend gulden. De strafbaar gestelde handelingen zjjn overtredingen. Voor vervolging wegens overtredin gen zijn economische rechters in eerste instantie bij uitsluiting bevoegd. Dit besluit treedt in werking op 1 Maart 1942. STRIJD OP LUZON IS GEëINDIGD Naar Reuter uit Washington meldt, heeft het Amerikaansche ministerie van Oorlog bekend gemaakt. dat de strijd op het Philippijnsche eiland Luzon overal geëindigd is. Lahat op Sumatra bezet Tijdens hun snellen Opmarsch hebben de Japansche strijdkrachten, die van Palembang in Zuidelijke richting op rukten, Zondagavond Lahat, een strate gisch belangrijk spoorwegknooppunt tn het binnenland van Sumatra bezet. Le- hat ligt op ongeveer 130 km. afstand van Palembang. KUSTPLAATS IN CALIFORNIë GEBOMBARDEERD De Britsclie Nieuwsdienst publiceert het bericht, dat een kustplaats in Cali- fornic is gebombardeerd. Er zouden ten minste 25 granaten zijn afgevuurd. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren 24 Febr. 19.03 tot 25 Febr. 8.37 u. Maan 25 Febr. 13.46, onder 26 Febr. 5.43

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1