IMEBSFOOCÏSCHE CMT Het licht breekt door Succesvolle aanvallen aan Oostelijk front Welvaart door nationaal-sociaiisme ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling: Per week 0.16 Per 3 maanden 2.05 Per post per kwartaal /2.35 Loss» nummer» ƒ0 08 Adm.: Telef 6289, Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Na 6 u. 6137 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI N.V. DRUKKERIJ ONNES vh BÏANKENBERG 4r Zn_ SNOUCKAERTLAAN 9. Directeur: F. HALE WIJN. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOEST. 0 35 ADVERTENTIES Losse rcgclpry» „Doelpunten" DIJ vooruitbetaling a. personeel :.m £0 woerden/0 51 leder woord meer OOI b. alle overige t.m 20 w ../O t' leder woord meer f0C< 3 Achtereenvolgende plaatalnger voor 2 maal den eenhe'.dsprys MAANDAG 4 MEI 1942 56e JAARGANG. De fakkel van het ware socialisme verdrijft de duisternis rond den arbeide1" DE eerste Mei van het jaar 1942, de Dag van den Arbeid, heeft voor ons volk een enorme betee- kenis gekregen, wijl op dien lente dag de grondslag is gelegd van den Nederlandschen, socialistisch en arbeidsstaat. Eindelijk is het dan zoover geko men, dat de volksondermijnende klas senstrijd heeft plaats gemaakt voor de arbeidsgemeenschap, dat de prole tariër van voorheen thans de drager van zijn volk is en dat de arbeid heeft gezegevierd over de machten van het verleden, t.w., het mensch-onleerende kapitalisme en het joodsche marxis me. Het systeem vari verdeel-en- heersch is gebroken en het tijdperk van onderdrukking, uitbuiting en sla vernij definitief afgesloten; mef de op richting van het Nederlandsche Ar beidsfront zal de schoone taak, ons volk tot éénheid te brengen, ter hand kunnen worden genomen. De arbeid, de eeni^e bron van volksche kracht, zal de Nederlandsche werkers van hoofd en hand tezamen brengen en tezamen houden. Hij zal tekens de zuil vormen waarop onze geheele .volksgemeenschap rust. Iedere Nederlandsche man of vrouw dient thans goed te beseffen, dat het om onze toekomst gaat; zij kan slechts dan zijn gewaarborgd, wanneer wij oijs bewust worden van onze arbeids kracht, het meest kostbare volksver mogen dat wij bezitten. Om ons aller Ideaal, Nederland groot, sterk en wel varend te maken, te kunnen verwe zenlijken, moeten werkgevers cn werk nemers elkander de hand reiken. Al leen door gemeenschappelijken arbeid, door eensgezindheid en hechte arbeids- kameraadschap kan ons volk zijn pres taties opvoeren en daardoor getuigen •van zijn levenswil en volkskracht. Door den arbeid kan ons velk daad werkelijk aantoonen, dat het recht heeft op een waardige plaats in de Germaansche volkerengemeenschap, op dat het door zijn scheppingskracht aan de vredeswerken van het nieuwe Europa het zijne kan bijdragen. Het Nederlandsche Arbeidsfront nu, dat op den eersten Mei is opgericht, houdt in dit opzicht een belofte in ,voor de toekomst. Niet langer zullen klassenstrijd en klassenhaat ons volk verscheuren, maar thans kan aan de samenbinding van alle Nederlandsche arbeiders worden gewerkt. De arbeids gemeenschappen zullen zich in vrijheid kunnen ontplooien en zich volledig in dienst van ons volk stellen, terwijl het Arbeidsfront de groote gemeen schapsorganisatie zal waken over de rechten van den werker. Voor so cialistisch Nederland breekt thans het licht door I DE wereldgeschiedenis maakt geen halt bij Nederland, zeide de Rijks commissaris bij de installatie van den leider van het Arbeidsfront. In derdaad, ons land behoort bij Euro pa en kan zich niet onttrekken aan de worsteling, waarin ons werelddeel voor dé verdediging van zijn beschaving, cultuur en vrijheid, is gewikkeld. Wan neer de Sovjet-tanks over Europa wa ren gerold, dan hadden zjj aan onze grens geen halt gehouden, nog min der echter laat de historie zich door grenspalen storen. De geschiedenis kan niet worden tegengehouden én de on- noozele, die zulks tóch probeert, maakt zich niet alleen belachelijk, maar wordt door haar omver geloopen. Er wordt in deze tijden een nieuwe sociale orde geschapen en .voor ons land en volk beteekent dat een uit komst. De negativisten, de salon-bols jewieken en Anglomanen onder ons ontkennen dit, zij richten nog steeds hun blikken naar de voormalige we reldstad Londen en hopen op een te- rügkeer van het oude, afgeleefde de mocratische stelsel. Een groot deel van hen behoort echter tot de z.g. goed- gesitueerden en men vergetc niet, dat zulke lieden meer belang hebben bij geldstelsels, waarin het kapitaal bo ven den arbeid staat en uitbuiting aan de orde van den dag is, dan bij een stelsel, waarin het goud als waarde- factor. is uitgeschakeld en de arbeid en zijn eer als het hoogste goed gel den. Deze an'i-mensehen, die het nieu we, dat historisch aan de orde is, schuwen, komen echter in dezen zoo moeilijken tijd nog aan hun „natje en droogje", hun provisie-kasten zijn nog vol en iedere ontbering is him vreemd en zal hun voorloopig vreemd blijven, omdat het vroegere stelsel.hen in staat I stelde de vruchten te plukken van den arbeid van anderen. Maar ons volk, dat is de groote mas sa werkers, moet rekening houden met de werkelijkheid en die laat ons zien, dat wij arm en berooid zijn, dat wij hopeloos in de knel zitten en dat on ze redding ligt in een geheel nieuwe economische ordening. Het rncerendeel van ons volk weet, dat het voor de beslissing staat, ofwel een nieuwe socialistische gemeenschap, of, het oude liberaal-kapitalistische stelsel met al de „geneugten" van dien. Dr. Seyss Inquart heeft hierop in zijn rede nog eens duidelijk ge wezen en het laat zich niet aanzien, dat deze keuze voor ons volk erg moeilijk is 1 O den gemeenschappelijken nood op te stijgen naar het ni veau van bloei en welvaart, moet nog zeer veel arbeid worden verzet, want het zou wel te naïef zijn, wan neer men veronderstelde, dat met de oprichting van het Arbeidsfront het aardsche paradijs voor den Nederland schen werker was geopend. De arbeider zal ook in de toekomst moeten streven naar sociale gerech tigheid en moeten strijden tegen de laatste resten van het kapitalistisch- marxistische systeem. Maar indien de arbeider zooals Mussert in zijn Mei rede zeide beseft de dienaar van zijn volk te zijn, dan zullen de nog aanwezig zijnde verderfelijke invloe den van het voorbije stelsel worden teniet gedaan, terwijl de leiding van het Arbeidsfront er voor zorg zal dra gen, dat de socialistische idealen van dien werker worden verwezenlijkt. Woudenberg heeft gezegd, dat de fak kel, dien de pioniers der arbeidersbe weging i ontstaken, verder zal worden gedragen, niet om brand te stichten, maar om licht te brengen in de duis ternis. De eerste Mei nu, was de dag waarop de vlam van dien fakkel hoog oplaaide en licht bracht^ in de harten van honderdduizenden, waarin het vuur van het \®are socialisme was uit gedoofd. VIJAND VERLOOR IN APRIL 585.000 TON De Duitsche duikbooten en de Duit- sche luchtmacht hebben in April, naar bet D.N.B. verneemt, in totaal 585.000 ton aan vijandelijke en in dienst van den vijand staande koopvaardij tonnage Xot zinken gebracht. BEKENDMAKING Het Bureau van den bevelhebber der Weermacht in Nederland maakt be kend: Voor een Duitsehen Krijgsraad in Ne derland zijn verscheidene processen ge voerd tegen de leidersgrocp eencr ge heime organisatie, die zich in li3ar werkzaamheid en haar oogmerken en doeleinden richtte tegen de Duitsche be zettingsmacht en die bovendien ge poogd heeft verbinding te krijgen met dc oorlogstegenstanders van Duitsch- land. Daarbij zijn thans reeds 79 Neder landers aan begunstiging van den vij and, spionnage, verboden bezit van wa pens en ontplofbare stoffen en voor een deel oojc aan het verbreken van het eerewoord als officier schuldig bevon den en op grond daarvan ter dood ver oordeeld. 72 Van deze doodvonnissen zijn met den kogel ten uitvoer gelegd, slechts in zeven gevallen is de doodstraf door het verleenen van gratie gewijzigd in levenslange tuchthuisstraf. Brltsch-lndië eischt onafhankelijkheid OVERWELDIGENDE STEMMENMEERDERHEQ» De commissie van de Indische Con grespartij heeft, naar de Britsche be richtendienst uit Allahabad meldt, met een overweldigende meerderheid van 176 tegen vier stemmen een resolutie met betrekking tot den oorlogstoestand aangenomen, waarin de Indische onaf hankelijkheid geëischt wordt en er te vens op. gewezen wordt, dat men een invasie met geweld moet keeren, doch door medewerking te weigeren. Dezelfde commissie heeft met 102 te gen vijftien stemmen het voorstel van Radja Gopalatsjaris verworpen inzake het erkennen van de aanspraak der Moslem-liga tot het vormen van afzon derlijke staten. Het tegenvoorstel, om ieder plan tot versnippering van Indië te bestrijden, is met 290 tegen zeventig aangenomen. In een van Duitsche zijde geleverd commentaar werd in het bijzonder ge wezen op een zinsnede in de resolutie, die den onverbloemden eisch uitspreekt, dat Engeland zijn rechten op* Indië prijsgeeft, daar Indië met Engeland slechts op basis van onafhankelijkheid kan onderhandelen. Deze resolutie verdient hierom bij zondere aandacht, daar het niet gaat«i:i de een of andere motie, doch om de of- ficieele beslissing van het Al-Indische congres. NIEUWE GERECHTSHOVEN OP JAVA Het Japansche militaire bestuur deelt mede, dat nieuwe gerechtshoven voor militaire en bestuursrechtelijke zaken en politiebureaux binnen kort op Java zullen worden aangesteld» Dc nieuwe bestuursrechtelijke hoven zul len den Adat eerbiedigen en onaange tast laten» terwijl de rechters en pro cureurs voorloopig gekozen zullen wor den uit de leiders der inlanders. DUITSCH LEGERBERICHT. Twee koopvaarders voor Britscbe kust tot zinken gebracht Hoofdkwartier van den Führer, 3 Mei. Het opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Aan het Oostelijk front hadden eigen aanvalsondernemingen succes. Ver scheidene plaatselijke aanvallen van den vijand werden afgeslagen. Aan het front van Moermansk mislukten de aan vallen van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten. In luchtgevechten wer den gisteren overdag 33 vijandelijke vliegtuigen zonder eigen verliezen neer geschoten. In Noord-Afrika levendige activiteit aan weerszijden van verkenning en ar tillerie. Bij aanvallen op concentraties vrachtauto's, tentenkampen en opslag plaatsen in de Marmarica leed de vijand gevoelige verliezen aan mate riaal. De aanvallen op Britsche vlieg velden van het eiland Malta werden overdag en des nachts met goede uit werking voortgezet. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten voor dc Oostkust van Enge land twee in konvooi varende koop vaarders met tezamen 3500 brt. tot zinken en beschadigden een anderen koopvaarder door bomtreffers. Een verkenningsvliegtuig bracht in de wa teren 'van de Shetland-eilanden een tankboot van 800 brt. tot zinken. In den tijd van 21 tot 30 April ver loor de Britsche luchtmacht 209 vlieg- tuigi waarvan 63 boven de Middil- ~;a. In landsche Zee en in Noord-Afrika. hetzelfde tijdvak gingen in den strijd tegen Groot-Brittannie 45 eigen vlieg tuigen verloren. Britsche gevechtsvliegtuigen, die in den nacht van twee op drie Mei pro beerden naar het kustgebied van Noord-Duitscliland te vliegen, werden genoodzaakt terug te keeren. Gisteren behaalden aan hèt Ooste lijk front luitenant Köpoen zijn 80e tot 84e. luitenant Graf zijn 70c tot 76e en Feldwebel- Steinbatz zijn 44e tot 49e overwinning in de lucht. Weermachtbericht van Zaterdag Het Weermachtbericht van Zaterdag luidt: Aan het Oostelijk front werden bij geslaagde eigen plaatselijke aanvallen talrijke gevangenen gemaakt en 31 ka nonnen buitgemaakt. Verscheidene vij andelijke aanvallen mislukten. Aan het. front van Moermansk werden vrij krachtige aanvallen van den vijand na verbitterde gevechten onder zware bloedige verliezen voor den vijand af geslagen. In Noord-Afrika aan Weerszijden le: vendige verkenningsactiviteit. De vlieg velden van het eiland Malta werden met succes gebombardeerd. Gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van Donderdag op Vrijdag haven werken en ravitailleeringsinstallaties van Port Said met krachtige uitwer king met brisant- cn brandbommen aari. Een groot koopvaardijschip werd in brand geworpen. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vernielden bij een aanval overdag op een vliegveld in Zuid-Eugeland met bommen en boordwapens negen vijan delijke vliegtuigen en schoten aan de Engelsche Zuidkust een bewakings vaartuig in brand. In luchtgevechten boven de kusten van de bezette gebieden in het Wekten schoten Duitsche jagers gisteren over dag dertien Soit fires neer. De ravitailleeringsscheeovaart van Groot-Brittannie en de Ver. Staten leed in de maand April een totaal ver lies van meer dan 585 000 brt. Dc marine bracht' 81 koopvaarders, teza men 565.500 brt. tot zinken, waaronder 76 schepen van tezamen 538.800 brt. door duikbooten en zes vijandelijke koopvaarders van tezamen 19.305 brt. alsmede een schip van onbekende ton nage door de luchtmacht. Voorts brachten Duitsche duikbooten uit het Britsche ravitnilleeringsvcrkeer op de Middel landsche Zee dertien transportzeilschepen cn voor een haven der Ver. Staten een uit vier vaartuigen bestaande sleep tot zinker: Bovendien beschadigde dc luchtmacht nog veer tien koopvaardijschepen d->or bomtref fers zwaar. Kapitein Priller behaa'de gisteren in het Westen zijn 70e overwinning in de lucht De leider der N.S.B., ir. A. Mussert. verlaat een der studio's van den Nederland schen Omroep te Hilversum na het uitspreken van zijn rede ter gelegenheid van den Dag van den Arbeid, daarbij uitgeleide gedaan door den directeur-generaal van den Nederl. Omroep, dr. ing. W. A. Herweijer en den heer J. van Kersbergen, hoofd van de afdeeling Ontwikkeling en Voorlichting van den Nederlandschen Omroep (beiden rechts op de foto) Ned. Omroep-Vermeulen-Pa* Holland m SCHOLINGSDAG VAN N.S.D A P. EN N.S.B. TE LEEUWARDEN „De Führer bepaalt het oogenblik. waarop de leider der N.S.B. aan dc macht komt cn dit oogenhlik zal vermoedelijk eerder komen dan men in Engeland wel wil gelooven." (Muss e r t.) Gisteren hebben de N.S.D-A.P. cn de N.S.B. in de smaakvol met emble men van beide partijen versierde zaal in de Harmonie te Leeuwarden een ge meenschappelijken scholingsdag georganiseerd. De vergadering werd geopend door den districtsleider der N.S.B. van Wij seren. Als eerste sprak Ilauptdienstlei ter Schmidt. komt de tweede phase, de beweging moet leeren liet volk te leiden. Hiertoe zijn de formaties der beweging in het volk noodig. De derde phase, welke hierna zal komen is het bestaan van de nationaal-socïahstische beweging aan de eene zijde en het bestaan van een nationaal-soeialistisehen staat aan den anderen kant. Sur. behandelde vcrvol&ens hot on derwerp van het aan de macht komen van den leider der beweging. Het tijd stip, waarop dit zal komen is het oogen hlik, dat de Führer het wil cn dit oogen hlik zal vermoedelijk eerde* komen, dan men in Engeland wel wil gelooven. Onze voorouders waren gedwongen hun onderhoud te zoeken builen de grenzen van Europa. Thans wordt een nieuw Europa gevormd en het is duide lijk, dat zij, die buiten het continent van Europa groote belangen hadden hier groote offers moeten brengen. De wereldgeschiedenis laat zich niet tegenhouden. Onze taak is thans hier in Nederland een nalionaal-socialistischen staat te vormen, opdat we tezamen onze plaats vinden in het nieuwe Europa. Alles staat en valt met den uitslag van den strijd in het Oosten. Spr. betreurt thans niet tot den Füh rer te kunnen zeggen, dat hij zich niet, bezorgd hoeft te maken over een inval in deze streken, bmdat de Nederlanders zelf mans genoeg ziin deze af te slaan. De leider der N.S.B. besloot zijn rede me! te verklaren God dankbaar te zijn, dat hij de wereld heeft geschonken een Duitsehen Führer, die binnenkort zal zijn de Führer aller Germanen. Deze begon 2jjn rede met erop te wij zen, dat zooals de vroegere internatio nale socialisten den eersten Mei vierden, ook de nationaal-socialisteii dezen dag vieren als de dag van den "arbeid. Do nationaal-socialisten zijn bewust een anderen weg gegaan als de snternatio- zij hebben ;:ich bezonnen op bloed1 en bodem en'vaderland. Zij vor men een eenheid, hetgeen men van hel internationale tegenfront niet kan zeg gen. Hier reiken geen kapitalisme, bols jewisme en internationaal jodendom el kaar de hand. Het Duitsche nationaal-sociaiisme kan alleen samenwerken met diegenen, die hun eigen vaderland liefhebben en be reid zijn het socialisme in eigen kring te brengen en samen te werken in een geordend Europa. Het nationaal-sociaiisme is ontstaan toen Duitschland niets meer bezat. Uit de armoede van het land ontwikkelde zich een eenheid een nationale en so ciale gemeenschap. Alleen hij, die de- zcjji tijd heeft meegemaakt kan dit vol komen begrijpen. De overwinning van het kapitalisme in 1918, de inflatie, de groote werkloosheid, dit alles heeft het volk duidelijk gemaakt, dat de onbe kende frontsoldaat, Adolf Hitler, gelijk had. Het nationaal-sociaiisme heeft in Duitschland een werkelijke welvaart tot stand gebracht. Tenslotte is het sterke Duitsche leger niet anders dan de be scherming van deze welvaart. Spr. merkte vervolgens op, dat Duitschland Nedc-rland niet onderwer pen wil. Het kan dit niet eens, want het is natïonaol-socialistiseh. Ook wil he", van den Nederlander geen Duitscher maken. De weg, welke beide landen zijn gegaan, is te verschillend geweest. Bei de landen kunnen trolsch zijn op hun geschiedenis. Deze verschillende wegen staan evenwel de groot-Germaansche gemeenschap niet in den weg. Reeds staan in het Oostc-n de strijders van alle Germaansche landen aangetreden in den strijd voor het nieuwe Europa. Spreker hoopt en verwacht, dat hier de gemeen schap van de Germaansche landen ge boren zal worden. MUSSERT SPREEKT Vervolgens nam de leider der N.S.B. het woord: Hij verklaarde, dat men zich nu, met de oprichting van dc verschillende fron ten e. d. wel eens afvraagt, waarheen dit leidt. In 1932 is de N.S.B. met haar werk begonnen, twaalf jaar, nadat de Führer zijn werk was begonnen. Nederland heeft niet de moeilijkheden van Duitschland gekend, dcch het werk was ook hier niet gemakkelijk. Hier was geen kameraadschap gegroeid in de loopgraven, zooals bij onze buren in het Oosten. Het volk was uiteengeslagen en verdeeld, de strijd was zwaar. De leider der N.S.B. gaf vervolgens een kort overzicht van de geschiedenis der beweging tot 1935. In dat jaar orga niseerde de geheele wereld zich tegen he\.nationaal-sociaiisme. Het internatio nalisme en kapitalisme, democratie en bolsjewisme organiseerden zich te Ge neve tegen het fascistische Italië, ten einde na Mussolini klein te hebben ge kregen. Duitschland te vernietigen. Nedeiland wist or.der Colijn zijn plaats in de democratische rijen ir. te nemen, de N.S.B. moest hier verdwij nen: in 1910 kwam de afrekening. Ti n: s kon het nationaal-sociaiisme zich ont plooien. Velen; die in hun hart reeds vroeger tot de N.S.B. behoorden, trade.: toe en in een jaar tijd te'.de di 1 v. ging 100.000 leden. Dc formaties werd n gevormd. Dit was de eerste phase. Nu De heer Kuhlmann aan het woord. Nadat de deelnemers aan den scho lingsdag gemeenschappelijk een één- pansmaaltijd hadden genuttigd, sprak de plaatsvervangend scholingsleider der N.S DA P. Kuhlmann. In het verleden heeft het Duitsche volk zich in tijden van nood aaneen gesloten, doch wanneer het goed ging, wérd dit weer vergeten. Thans heeft het Duitsche volk front gemaakt tegen zijn vijanden om ze definitief te slaan. De andere Germaansche volken, die de speelbal zijn geweest van Amerika moeten zich thans opmaken om san de zen strijd deel te nemen. Ook den Ne derlander moet thans duidelijk gemaakt worden dat hij thuishoort in dc Ger maansche levensruimte, hij moqt los ge maakt worden uit de anti-volksche ge dachten, hij zal zich terug moeten vin den in eigen volk en in zijn arbeid. R ESERVEER 1NG VAN GRONDBEZIT Zorg voor den frontstrijder liet Duitsche ministerie van finan ciën deelt mede: „Dooi' confiscatie en vervallenverkla ring van vermogen heeft het Duitsche Rijk de beschikking over grondbezit ge kregen. De zorg voor dc frontsoldaten eischt, dat de terugkeertnde frontstrij ders gelegenheid hebben om dergelij- ken grond te verwerven. De minister van Financiën hoeft dan ook don Ober- fir.anzprasidenlen, die dezen grond bc- 'u eren, opdracht gegeven, den verkoop :;n drrtel ijken grond onmiddellijk te ai.en. Verkoop blijft nog slechts in bij zondere gevallen geoorloofd." Spel met den dood Hoe dikwijls is van Duitsche zijde niet nadrukkelijk gewaarschuwd tejjen het deelnemen aan acties, welke gericht zijn tegen de Duitsche bezettingsmacht. Hoe veelvuldig werd niet gewezen op het groote gevaar, dat de Nederlanders loopen, die mecncn deel to moeten ne men aan handelingen, welke dc Duit sche bezetting afbreuk pogen te doen: het gevaar van met zijn leven dezë on toelaatbare daden te moeten boeten. Het schijnt nog altijd echter niet tot velen te zijn doorgedrongen, dat geen bezetting ooit actie* kan dulden, welke tegen haar worden ondernomen of wel ke den vijand dier bezetting begunsti gen. Dit laatste is intussehen zoo van zelfsprekend en geldt overal cn door alle eeuwen been tot het oorlogsrecht, dat deze speciale waarschuwingen van den bevelhebber der Duitsche Weer macht in Nederland eigenlijk overbodig moesten zijn. N'ettemin blijken er neg steeds Ne derlanders te zijn, die dit gevaarlijke spel met den dood blijven volhouden. Blijven volhouden, niettegenstaande er reeds tal van executies als evenvele waarschuwingen, hebben plaats gehad. Thans zijn weder, naar uit de Be kendmaking van den bevelhebber dor Weermacht in Nederland blijkt, 72 dood vonnissen voltrokken aan Nederlander*, wegens begunstiging van den vijand, spionnage, verboden bezit van wapens of ontplofbare Stoffen en het verbreken van het eerewoord als officier. Moge deze zware straffen nogmaals een ernstige waarschuwing zijn voor allen, die aan acties tegen de bezetting zouden willen deelnemen: de leiding der Duitsche bezetting laat niet met zich spotten, kan niet met zich laten spotten: bij ontdekking volgt onverbid delijk de kogel! Men late zich niet in met dit spel met den doodl Weg niet de werkloosheid! Veel is in dc laatste anderhalf jaar geschied om de werkloosheid te bestrij den. toch kon deze geesci, die ons volk reeds meer dan tien jaar teisterde, niet geheel worden overwonnen, of schoon daartoe van alle kanten kloek is aangepakt. Wij leven in een bewo gen tijd, waarin, ook op het gebied van wcrkloosheidbestrijding, alleen buitengewone middelen uitkomst kun nen bieden. Hiertoe behoort een te werkstelling op ruimere schaal dan tot dusver van Nederlandsche arbei ders in Duitschland. Daar komt men handen te kort. Vak man en ongeschoolde arbeider vinden thans in het nieuwe sociale Duitsdh- land een uitstekende arbeidsgelegen heid. Zij worden daar als welkome gasten ontvangen. Niet als vreemde lingen, doch als zonen van een ver want volk. Wie in het Nederlandsche arbeids bestel geen goede plaats vermocht te vinden, heeft in Duitschland een nieu we kans. Vraagt eens inlichtingen bij een der Gewestelijke arbcicsbureaux of hun bijkantoren. Stauning overleden 15»/s JAAR MINISTER-PRESIDENT VAN DENEMARKEN De ministerpresident van Denemar ken, Thorwald Stauning, is Zóndag- ochtend op 69-jarigen leeftijd gestorven. De vrees, dat Stauning ondanks zijn sterk gestel de opnieuw ingetreden he vige ziekle niet te boven zou komen, is bewaarheid. Gisterenmorgen om kwart over tien is Denemarkens ministerpresi dent ovcrléden, zonder liij bewustzijn gekomen te zijn. Zijn heide zoons ver toefden aan zijn ziekbed. Na de eerste mcdedeelingen over de inzinking, die dc op twintig Maart ziek geworden minister-president Vrijdag j!. kreeg c-n welke gepaard ging met een hersenbloeding cn verschijnselen van verlamming, werd nog denzelfden avond, na een gehouden ministerraad, minister Wilhelm Buhl, met behoud vsr. zijn portefeuille van financiën, bij ko ninklijk decreet tot ministerpresident benoemd. Thorwald Stauning. die geboren werd als zoon van een wagenmaker en zelf het sigarenmakersvak heeft uitgeoefend, heeft 15','» jaar lang het ambt van mi- nistecprosident van Denemarken be kleed. Als vertegenwoordiger van de sociaal-democratische partij, waarvan hij in 1910 voorz.itter werd. kwam hij voor bet eerst in 1916 in de regeering. In 1924 vormde hij zijn eerste kabinet, dat duurde tot 1920, toen de sociaal democraten de meerderheid kwijtraak ten, In 1929 kwam Stauning ten twee den male aan d leiding dor regeering, welke bij sindsdien onafgebroken be houden heeft. I)E VERDUISTERING Vei sjltch' ie verd'usierer. Maan I 5 Mei 1.22, onder 5 Mei 10.14 u. j

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1