MBSFOOOTSCHE CCD PANT Pinksteren 1 942 Initiatief in den slag van Charkov in Duitsche handen Het Duitsch-ltaliaansche stalen pact bestaat drie jaar ABONNEMENTSPRIJS bt] vooruitbetaling: 0 18 2.05 Per poet per kwartaal 3.25 0.08 Admlnlstr.: Tel. 6289, Giro 88302 Redactie: Tel. «731. Na 8 u. 6897 en 580«. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI N.V. DRUKKERIJ ONNES v.hp BLANKENBERG ic Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. Directeur: F. HALEWIJN. Hoofdredacteur* NIC. LA MAN. SOEST. ADVERTENTIES Pry» per millimeter .'OU „Doelpunten" by vooruitbetaling: a. peraoneel t.m. 20 woorden 0.J5 leder woord meer o.os b. Alle overige t.m. 20 w. ,/o.o« leder woord meer 0.06 3 Achtereenvolgende plaatelngen voor 2 maal den eenheldep.-il» ZATERDAG 23 MEI 1942 56e JAARGANG. Met wordt de rij der Christelijke her denkingsdagen gesloten. Vijftig dagen zijn verstreken sedert wij het grootsche gebeuren van de Opstanding, de vernieuwing van het leven, her dachten en thans bezinnen wij ons op het herinneringsfeest van de uitstorting van den Heiligen Geest. Pinksteren brengt ons de Goddelijke boodschap van het Evangelie der liefde. Tot in alle hoeken der wereld heeft men de Christelijke leer uitgedragen, ondanks hoon en smaad, ondanks te genstand en vervolging. De eeuwen hebben elkaar opgevolgd en er is een wereld ontstaan, waarin het geloof diep verankerd Is in de mcnschenziel. De vijanden van God en Zijn verheven leer gijn echter toegenomen ln aantal en hebben met alle middelen gepoogd het Christendom te ondermijnen en de menschheid van haar Schepper te ver vreemden. Wij willen hier niet uitvoerig spré ken over het schijn-Christendom, noch over de politiek, welke zich in de leer van Christus heeft gedrongen, noch over de machten der duisternis, welke zich van het liefde-evangelie trachtten te be dienen om den weg voor den anti-christ te effenen. Hetgeen wij slechts willen eeggen ligt opgesloten in de constatec- ring, dat de Christelijke wereld de liaar bedreigende gevaren niet volledig on derkent. Dit Pinksterfeest is het derde, 'dat wij in oorlogstijd vieren; meer dan dertig maanden wordt er met ongekende he- (Vigheld gestreden en gaan jonge, krach tige mcnschenlevens verloren in vuur en staal. Waarom dit alles, zoo vragen velen zich af. En in deze vraag ligt het be wijs, dat diegenen th2ns nóg niet be vroeden aan welke gevaren de wereld blootstaat. Want in zijn diepste betee- kenis is de huidige oorlog een strijd te gen den anti christ, aie zijn belichaming vindt in het wereldjodendom. Bijna had de jood zijn doel het verove ren van de wereldheerschappij be reikt; hij heeft zich bediend van kapi talisme, bolsjewisme en vrijmetselarij en met behulp van deze drie machten ontketende hij den oorlog, welke als eindresultaat de verwezenlijking van zijn streven moest brengen Doch tegenover den anti christ staat het Germaanschc nationaal-socialisme, dat de joodsebe machten en met haar de diverse intcrnationalcs breekt en de volksche krachten tot verheffing brengt. Het strijdt met zijn millioenen dapperen voor een nieuwe orde, waarin de christelijke leer der naastenliefde in praktijk wordt gebracht, hetgeen wil zeggen, dat de rechtvaardigheid zal zegevieren cn de volkeren op den grondslag van de door God gegeven volksindividualiteiten naast clliaar zul len leven cn werken. Ziethier de kern van dezen oorlog. Het •nti-christelijke wereldrijk zal echter ondanks de zorgvuldige voorberei ding niet ontstaan en dat danken wij den naamloozen helden, die aan alle fronten onze beschaving cn Christen dom verdedigen. Dit Pinksterfeest, dat nog te midden van den strijd wordt gevierd, stemt ons tot diep nadenken cn brengt ons de overtuiging, dat hetgeen thans ge schiedt het werk is van Hem, van Wien al het goede komt. DUTTSCH LEGERBERICHT. Vergeefsche vijandelijke aanvallen bij llmenmeer Hoofdkwartier van den Führer, 22 Mei Het opperbevel der Weer macht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj zijn bij de laatste zuiveringsacties nog 19.942 ge vangenen binnengebracht alsmede 3f pantserwagens, 264 kanonnen en eer pantsertrein buitgemaakt. Daarmede is het in het Weermachtbericht van 20 Mei genoemde aantal gevangenen gestegen tot 169.198, de buit tot 284 pantserwa gens en 1.397 kanonnen. Gevechtsvlieg tuigen wierpen in het havengebied van Sebastopol een koopvaardijschip in brand. Nadat in den slag van Charkov alle bolsjewistische aanvallen onder zeer zware verliezen voor den tegenstander waren afgeslagen, is het initiatief thans in-onze handen overgegaan. Ten Z.O. van het llmenmeer zette de vijand zijn vergeefsche aanvallen voort. In Lapland wonnen Duitsche troepen bij een aanval verder terrein, een in den loop der gevechten ingesloten ge vechtsgroep van den vijand werd ver nietigd. In een haven op het schiereiland Kola beschadigde de luchtmacht drie vrij groole koopvaardijschepen, waar van een zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, d«t het vernietigd is In het gebied achter het front heb ben Duitsche en Hongaarsche formaties een vrij sterke bolsjewistische bende uiteengeslagen. Nachtjagers schoten de laatste dagen aan het Oostelijk front verscheidene bolsjewistische bommenwerpers en transportvliegtuigen neer. Op Malta werden de vliegvelden Halfar cn Luca overdag en das nachts gebombardeerd. Andere luchtaanval- FOOSEVELT OVER DEN OORLOG MARITIEME TOESTAND ERNSTIG „De oorlog zal nog lang duren; er is daarom geen reden de eene weck bui tengewoon optimistisch en de andere al te pessimistisch te TVOTden" zoo ver klaarde Roosevelt op de persconferen tie te Washington van Vrijdag, naar de Britsche berichtendienst uit Washing ton- meldt. Op dezelfde persconferentie wees Roosevelt erop, dat de toestand, die ontstaan is voor de geallieerden door het tot zinken brengen van schepen, ernstig is. Naar de Britsche berichtendienst voorts meldt, heeft Roosevelt ter gele genheid v3h Maritime Day een verkla ring gepubliceerd, waarin hij onder meer zegt: Wij staan nog steeds voor en ernstig gebrek aan schepen, noodig •oor het vervoer der oorlogsbehoeften. Duikboolcn cn „agressoren" der spil- mogendheden hebben een zwaren tol van ons geheven". ITALTAANSCn LEGERBERICHT ARTILLERIE-DUELS AAN FRONT VAN CYRENAICA Het 720c weermachtbericht van gis teren luidt: Artillerieduels aan het front van Cyrenaica. De achterwaartsche verbin dingen van den vijand werden met succes door vliegtuigformaties van de as aangevallen. Een munitiedepot werd getroffen en vloog in de lucht. Twee vliegtuigen werden op den be- ganen grond vernield, een derde vlieg tuig werd door het vuur van ons lucht doelgeschut neergehaald. Doelen op Malta werden door forma ties van de Italiaansche en Duitsche luchtmacht gebombardeerd. Een zware pantserwagen der Sovjets, welke tijdens de gevechten bij Kertsj werd buitgemaakt, wordt met veel belangstelling door eenige Duitsche man- •chappen bezichtigd Transatlantic-Recla-P.K. Wetterau-Pax Holland m Ien waren gericht tegen een Britscb luchtsteun punt in Noord-Afrika? Duitsche duikbooten hebben, zooals in een extra-bericht is meegfedeeld, ten Oosten van de Antillen, op de Caraïbi- sche Zee en in de Golf van Mexico 20 vijandelijke koopvaardijschepen, te zamen 111.600 brt., tot zinken gebracht. Een andere duikboot drong over de Golf van St. Laurens tot in de St. Lau- rensrivier door en bracht daar. in weerwil van de bewaking door .talrijke zee- en luchtstrijdkrachten, drie sche pen van 14,000 brt. tot zinken. Daar mede heeft de vijandelijke scheepvaart in de Amerikaansche wateren in het bestek dezer operaties weer 23 schepen met een gezamenlijken Inhoud van 125.600 brt. verloren. Bij de succesvolle operaties van Duitsche duikbooten in Amerikaansche wateren hebben de booten onder bevel van de luitenant-ter-zee le klasse Thurmann, Würdemann en Folkers zich bijzonder onderscheiden. Toenemende invloed van Gandhi in Indië verwacht Houding van Indië baart den Britsche autoriteiten zorgen. Uit Londen wordt gemeld: De hou ding van de Indische Congrespartij ten aanzien van alle de verdediging van In dië betreffende problemen berokkent den Britschen autoriteiten zeer veel zorgen, zoo meldt de Times uit Nieuw Delhi. Voorts schrijft de Times: Men verwacht thans een toenemenden in vloed van Gandhi. Gandhi's standpunt ten aanzien van den oorlog maakt het voor hem onmogelijk bij zijn politieke overwegingen ook maar rekening te houden met een oorlog. Ook verzet hij zich tegen een politiek van vernieling voor het geval dat de in Indië strij dende geallieerde troepen zich voor de Japanners zouden moeten terugtrekken. Gandhi keurt de aanwezigheid van Amerikaansche troepen in Indië af cn staat principieel afwijzend tegenoser alle plannen om Indië op voet van oor log te activeercn. Gandhi eiseht van de Engelschen, dat zij zich uit Azië terug trekken en liet bestuur aan de daar wo nende, bevolking overlaten. De Times citeert vervolgens vervolgens een ver klaring van een lid der werkcommissie vun de Congresparty, vol&cns welke Gandhi van de Engelschen verlangt, dat zij Indië volledig aan zichzelf zullen overlaten. Hij eischt verder, dat zij den Indiërs het recht geven om met Japan de o vereenkomsten te sluiten diezij •frillen. De restauratie van het fraaie kasteel van Hoensbroek zal dit jaar voltooid zijn. Men is thans bezig met de herstellingswerkzaamheden aan de bijgebouwen, waarvan het laatste deel in de steigers staat Polygoon-v. d. Broek-Pax Holland m HET GEZONKEN SLAGSCHIP DER V.S. Over het tot zinken gebrachte Ame rikaansche slagschip van de Maryland- klasse, waarvan in een cxtrabericht van het Italiaansche opperbevel giste ren melding is gemaakt, deelt Stefani nog de volgende bijzonderheden mede: Het slagschip voer in de richting van Kaap de Goede Hoop. Aangenomen kan worden dat het opwveg was naar den Indischen Oceaan om daar bij den zeeslag in de Koraalzee verloren ge- gane Amerikaansche eenheden te ver vangen. Misschien was het echter be stemd om in de Middellandsche Zee Öe Oostelijke Britsche Miducllahdsche Zeevloot te versterken. Bij den aanval van de duikboot kwam de afweer niet in actie. De duikboot Barbarigo kon derhalve den ondergang van het schip, die buitengewoon snel geschiedde, waarnemen. In verband met het tot zinken bren gen van het slagschip wijst Stefani er op, dat de beweringen van de Anglo- merikaansche propaganda als zouden i de Middellandsche Zee reeds botsin- gey zijn voorgekomen tusschen Ameri- tair.R'ehe en Italiaansche vlootforma- iies, geheel verzonnen zijn cn geenszins met de feiten overeenstemmen. Tot- dusver zijn nog geen Amerikaansche vlooteenheden in de Middellandsche Zee waargenomen. Er kunnen zich in de Middellandsche Zee slechts Ameri- Telegramwisseling tusschen Hitier Mussolini en Victor Emmanuel Ter gelegenheid van den derden verjaardag der onderteekening van het Duitsch-ltaliaansche Pact van Vriend schap en bondgenootschap zijn tele grammen gewisseld tusschen den Führer,. koning Victor Emmanuel Til en den Duce. Voorts zijn telegrammen gewisseld tusschen den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Rib- bentrop, en den Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. De Führer aan den koning-keizer „Op den verjaardag der onderteeke ning van het Pact van vriendschap cn bondgenootschap, dat onze beide vol keren hecht verbindt, verzoek ik uwe Majesteit, mijn oprechte wenschen te willen aanvaarden voor den roem en de grootheid van Italië en voor het suc ces van zijn wapenen". Victor Emmanuel aan den Führer: „Op den derden verjaardag van de onderteekening van het pact, dat onze beide volkeren in een hecht genoot schap heeft vereenigd, wil ik u. Führer, hartelijk feliciteeren cn mijn beste wenschen aanbieden voor den zegevierenden afloop van onzen ge- meenschappelijken strijd". De Führer aan den Duce: „Den dag. waarop drie jaar geleden Duitscnlani en Italië plechtig tegenover de wereld verkondigden, dat zij in onverbreke lijke gemeenschap vereenigd zijn, zend ik u mijh hartelijke groeten. De vaste wil van onze in nationaal-socialisme en fascisme vereenigde volkeren om ie overwinnen, en de wapenfeiten van on ze dappere soldaten bieden den veilig- sten waarborg voor de gemeenschan- pelijke eindoverwinning". De Duce aan den Führer: „Op d> n derden verjaardag van het stalen pact, dat de hechte lotsgemeenschap van Duitschland en Italië bezegeld, en hen in den oorlog vereenigd heeft, wil ik u. Führer, mijn groeten doen toekomen en u nog eens tot uiting brengen liet geloof van het fascistische Italië in ie overwinning, die de definitieve triomf zal zijn van onze zaak". In zijn telegram aan graaf Ciano zegt minister Von Ribbentrop o.m.. de onwrikbare overtuiging te koqster- n. dat de gemeenschappelijke strijd tegen wereldbols.jcwisme en plutocratie be kroond. zal worden door een roemriike overwinning en den weg zal bereiden naar een -rechtvaardigen opbouw van Europa. Graaf Ciano zegt in ziin telegram aan Von Ribbentrop o.m., dat de derde verjaardag der onderteekening a an het stalen pact Italië en Duitschland aan treft in de volledigste kameraadschap van wapen en geest, nauw \-erbonden in den strijd om een betere toekomst van de wereld en om de overwinning van het ideaal der gerechtigheid. Verklaring a-an Dr. Schmidt, De derde verjaardag van het Duitsch- ltaliaansche pact heeft den leider der persafdeeling a-an het Duitsche mini sterie aan Buitenlandsche Zaken, den gezant dr. Schmidt, de gelegenheid ge geven, tegenover de groote politieke conceptie, avelke aan dit verdrag ten grondslag ligt. de stelselloosheid en lichtvaardigheid te stellen, waarmede de tegenstanders van de spil en hun bondgenooten den oorlog hebben ont ketend. Dr. Schmidt herinnerde aan de woor den. door den minister aran Buitenland sche Zaken bij het sluiten van het ver drag gesproken, dat tegenoa'er alle il lusies cn intriges dit pact zonder tavij- fel cn zonneklaar onder de unieke lei ding van Hitler en Mussolini de on verbrekelijke eenheid van Duitschers en Italianen bekrachtigt, die met hun machtige en trouwe vrienden in de ge- hecle avereld een geweldig cn onover winnelijk blok a-ormen. dat bereid is ieder de vredeshand te reiken, maar evenzeer a-ast besloten eiken vijand te vernietigen. BRITSC.H MOTORSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT Geladen met oorlogsmateriaal. Het opperbevel der Weermacht deelt inzake de jongstb successen van het Duitsche duikbootavapen volgende bij zonderheden mede: Ten Oosten a an de Antillen a-iel een Duitsche duikboot het in Glasgow thuishoorer.de Britsche motorschip Cape of Good Hope ter grbotte van 4963 brt met succes aan. Het schip, dat zich a-olgens de verklaringen van den kapitein op weg bevond van New-York naar Kaapstad, was boordevol geladen met pantserwagens en vliegluigonder- decleu. alsmede met mijnen cn muni tie. Hiermede toont de a-ijand opnieuw, dat hem den veel korteren weg door de Middellandsche Zee niet meer ter be schikking staat, zoodat hij gedavongen is do ravitaiileering aan oorlogsmate riaal. dat aan alle fronton dringend noodig is, rond Kaap de Goede Hoop naar het front te brengen. Hel zwaar geladen schip is aveinige oogenblikken na de torpedotrcffers als een baksteen gezonken. kaanscbe schepen a-an kleine tonnage bevinden. De Middellandsche Zee is thans, zoo verklaart Stefani, ondubbel zinnig Italiaansch gebied. Een aantal zegevierende militaire operaties- heeft dit bewezen. Duikboot commandant bevorderd. De koning-keizer heeft op voorstel a-an den Dttee den commandant aan de duikboot Barbarigo, die hot Ameri kaansche slagschip van de Maryland- klasse tot zinken heeft gebracht, tot fregattenkapitein be\-orderd. Washington weigert commentaar. Naar Reuter meldt uit Washington, heeft het Amerikaansche departement van Marine geweigerd commentaar te leveren op het Italiaansche bericht, dat een Amerikaansch slagschip in den grond ia geboord. Op een vraag van Reuter hieromtrent luidde het ant woord; Wij hebben hieromtrent niets op te merken. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN FRANKRIJK EN DE V.S. De betrekkingen van Frankrijk met do V.S. zijn het onderwerp van bespre king in do Franse'^e pers geworden. In politieke kringen te BtTiijn heeft o.a. het standpunt van de Matin do aan dacht gelrokken, welk blad op ondub belzinnige wjjzc de militaire acties van Engeland tegen Frankrijk en de wel willende houding van de V.S. ten aan zien van zulke acties veroordeelt. Van bevoegde Duitsche zijde - iet men ervan af, xjch over het probleem uit te laten, daar het, naar verklaard wordt, in de eerste plaats Frankrijk betreft en daarom door de Franschc regccring be handeld dient te worden. In dit ver band mcenen dezelfde kringen ook te moeten afzien van een bespreking van de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk, die bepaald blijft door de wapenstilstandsvoorwaarden. Naar aanleiding van bepaalde tegen Europa gerichte storingspogingen geeft men te Berlijn te verstaan, dat wille keurige en daarom tendentieuze be schouwingen over de betrekkingen tus schen Frankrijk en Duitschland cn die tusschen Frankrijk en Italië geen reke ning houden met de kern van liet pro bleem, dat uit de gemeenschappelijke overwinning der asmogendheden op Frankrijk voortvloeit. Verklaring van Huil. Uit Washington wordt gemeld, dat Cordoll Huil, de minister van Buiten- sche Zaken, op de persconferentie heeft verklaard, dat de houding der Ver. Sta ten tegenover Frankrijk bepaald >vordt door het voornaamste doel. den militai ren vooruitgang der Ver. Staten te be vorderen. De aigemccne politiek van de Amerikaansche regeering tegenover de Gaullisten, zoo merkte Huil verder op, is, dezen tijdens den oorlog op elke mo gelijke wijze steun te verlccncn. Zestien schepen met een tonnage van 47.400 B.R.T. is het resultaat van de succesvolle operaties van dit Duitsche gevechtsvliegtuig tegen de vijandelijke handelsvloot Deutscher Verlag-Reda- P.K. Kemmerich-Pax Holland m In verband met Pinksteren zal ons blad Maandag niet verschijnen. Boter en Vet op 27 De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw cn Vissche- rij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 26 Mei tot en met 4 Juni a.s. de met „27" genummerde bon der boterkaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter. Gedurende ge noemd tijdvak geeft de met ,.27'' ge nummerde bon der vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter of. voor zoover de voorraad strekt, van 125 gr. margarine of 100 gram bak- en braad vet. Kippenhouders moeten eieren inleveren In een in dit blad opgenomen offi- cieele mededeeling maakt het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd bekend, dat alle pluimvee houders. die voor hun dieren geen voe dertoewijzing ontvangen, voor het jaar 1942 vijftien eieren per kip moeten in leveren aan een door de Landbouw- Crisis-Organisatie in overleg met de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee te De Bilt aangewezen ver zamelaar. Dit beteekent. dat alle kippenhou ders. dus ook zij, die in hun stadstuin tje eenige kippen hebben loopen, per dier vijftien eieren moeten inleveren en wel volgens een schaal, die in genoem de mededeeling wordt bekend gemaakt. Wanneer men niet aan den leverings plicht voldoet, zal men geen pluimvee meer mogen aanhouden, afgezien nog van andere tegen de nalatigen te ne men maatregelen. Voor nadere bijzonderheden wordt venvezen naar meergenoemde officieel* mededeeling. HET VERDIENDE LOON Maandagavond spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II van 19.15- 19.30 in zijn politiek weckpraatje over het onderwerp ,.Het verdiende loon". Nieuwe burgemeesters Het Rijkscommissariaat deelt mede- De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft op'grond van parit- graaf 3 van de Verordening nr. 108/40 (4e verordening over bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) in ver binding met paragraaf 4 artikel 1 van de Verordening 3/40 over het uitoefe nen van de regeeringsbevoegdheid in Nederland, benoemd tot burgemeester: den burgemeester J. A. de Mooi te 's-TIeer Abts Kerke met gelijktijdig eer vol ontslag uit zijn ambt van burge meester te Breskens, den landbouwer A. P. Hovinga te Oostwolde-Oldambt tot burgemeester in .Scheemda, den ge meenteambtenaar C. J. van der Pyl ie Temeuzen tot burgemeester in Hoek en den gemeenteambtenaar J. Tollenaar te Zaamslag tot burgemeester in Bent huizen en Mocrkapelle. PRIJSBEHEERSCHING BIJ DE SLAGERS NA AMSTERDAM KOMT DEN HAAG Donderdag en Vrijdag j.l. zjjn Haag- sche slagc-rs aan een speciale prijzen- controle onderworpen. In alle stads- deelen werden de klanten, na het ver laten van den winkel, door controleur» opgevangen. Uit de talrijke processen- verbaal bleek wel, dat de naleving der prösvoorschriften door de meeste sla gers nog veel te wenschen overlaat. Veel vleesch wordt eenvoudig weg veel te duur verkocht cn vaak worden nota's hetzij niet. hetzij onvol ledig uitgesneden. Niet uitgebeend vleesch wordt verkocht, hetgeen niet veroorloofd is: soms wordt niet vol doende vleesch op de bonnen geleverd. Zoo werden door een slager vier ons geleverd, doen een nond aan bonnen en -geld berekend. Elders werd oen kalfskop van 0.78 voor 2.ver kocht en l'/j ons wordt van ƒ0.15 voor 0.23 verkocht. Bij een anderen slager werd een clandestiene voorraad waaronder twee hammen, in be-s ag genomen, terwijl tevens bleek, dat deze man vleesch en vet tegen exorbi tant hooge prijzen verkocht. SCHEEPSONGELUK BIJ CEYLON 62 Opvarenden verdronken. Naar de Engelschc nieuwsdienst meldt uit Colombo, is de motorboot Chavira bij Jaffna, de Noordpunt van Cevlon, ondergegaan, waarbij 62 men- schen verdronken, grootendeels stu denten en vrouwen. Elf menschen wer den gered, van wie drie stierven van uitputting. Het ongeluk werd veroorzaakt door overbelasting van het vaartuig. Boven dien stond er een felle wind. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren 23 Mei 21.40 u. tot 24 Mei 5.33 u. 24 Mei 21.41 u. tot 25 Mei 5.32 u. 25 Mei 21.42 u. tot 26 Mei 5.30 u. Maan 23 Mei 13.03. onder 24 Mei 3.05 u. 24 Méi 14.12, onder 25 Mei 3.28 u. 25 Mei 15.26, onder 26 Mei 3.54 u.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1