it Wat Winterhulp en Volksdienst- op sociaal terrein deden 2 AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 23 MEI 1942 AAKTAL VRIJWILLIGE MEDEWERKERS IS TOEGEKOMEN. Bij verordening van den Rijlcscom- mïssaris van 22 October 191/0 werd het Winterhulptoerk in het teven geroepen. Deze sociale ondersteuningsactie heeft zich onhriklccld tot een instelling, wel ke uit het teven van het Ned. volk niet meer weg te denken is. Reeds het eet- ste Wint er hu Ipseizoen had een op brengst van over de 7.000.000 galden. Honderdduizenden hulpbehoevende volksgenootcn konden zoodanig gehot- ven worden, dat de ergste nood opge heven werd. De ontunkkclina van het eerste win- terhulpwerk van het Jaar 19-j0-.il maakte het mogelijk in den zomer van 191/1 ertoe over tè gaan, een organisa tie in het leven te roepen voor de so ciale verzorging van het Ned. volk. die onder den naam ra» Ned. Volksdienst reeds tot een begrip geworden -is onder hef volk. Dc afsluiting van het Winterhulp- werk voor het jaar 19.jt .j2 kan eerst over ecnige uieken geschieden, thans kan worden gezegd, dal het uiteinde lijk resultaat verre boven dat van het vorig jaar zal liggen. Bij de hulpverleening werd het ver meden naar een vaste maatstaf hulp te verleer.cn, doch in ieder afzonderlijk geval werd gesteund naar de Indivi- öueele behoeften van het betreffende gezin. Bijzonder verheugend is het feit, dat het aantal vrijwillige medewerkers ge durende liet laatste winterhulpwerk aanmerkelijk gestegen is. Voor iedere atraatcolleete stelden zich duizenden collectanten ter beschikking. Behalve (ie werkzaamheden der Win-, terhulp werd door de medewerkers on der leiding van den heer Piek. tevens de opbouw van den Ned. Volksdienst ter hand genomen. Het opbouwen van ten actieve organisatie van blok-, wijk en buurtschapshoofden maakte het mo gelijk onder de provinciale ieiding een belangrijke taak te vervullen. Uitzendingen Reeds in de laatste maanden van 1941, na het begin van het werk van den N.V.D., konden plus minus 8000 schoolgaande kinderen worden uitge zonden voor een verblijf van 4-6 weken in plaatsen, welke door hun ligging en klimaat bij uitstek geschikt waren voor hun gezondheid. In het begin van 1942 is wederom met de uitzending van kinderen een begin gemaakt. Thans zijn 1000 kinde ren bij pleegouders en in inrichtingen ondergebracht, terwijl deze uitzendin gen van week tot week in versterkte mate voortgaan, Met de nioederuitzending werd in Nederland een geheel nieuwe tak van sociale verzorging begonnen: 450 hulpbehoevende moeders uit kinderrij ke gezinnen werden in mooie tehuizen gedurende vier weken opgenomen. Een andere 'geheel nieuwe taak heeft de N.V.D. eveneens op zich genomen met dc schooltandverzorging. door DE EER -VAN ONS VOLK. De eer van ons volk eischt van ons niet alleen begrip voor dezen tijd, maar daden, waarmede wij bewijzen waard te zijn als gelijkwaardige partners te worden opgenomen in de gemeenschap der Germaansche volkeren. Dc eer van ons volk gedoogt niet dat wij anderen bet bolsjewisme laten ver nietigen en straks trachten daarvan zelf de vruchten te plukken. Dat zou oneervol zijn en met recht on-Neder- landsch. Daarmede zouden wij ons zelf-respect verspelen en ons gelijk stellen met parasieten, die wij Neder landers altijd diep veracht hebben. Neen, de eer van ons volk eischt dat wij ten strijde trekken tegen den vij and van Europa, tegen het bolsjewisme. Daarom eischt ook uw eer van u dat u zich aanmeldt bij het Vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's Gravenbage. op practische voorwaarden bjj: RENOVATUM /O.TOper ÏOOO.- per halfjaar. Vlotte schaderegeling 1 Maximum-omslag: 5 maal de half jaarljjksche voorschotpremie. Alsem. Onderling Waarborg Genootschap „RENOVATUM" i.sterdam, Singel 202/3 - Tel. 35626-32213 middel van vervoerbare tandheelkundi ge klinieken. In enkele maanden wer den reeds 7 klinieken ingericht, die in verscheidene provincies de tandheel kundige verzorging der schoolkinderen op zich hebban genomen. Er werden 1663 kinderen onderzocht. 3070 vullin gen aangebracht en bovendien 497 an dere tandheelkundige handelingen op scholen, zoowel als in jeugdtehuizen venicht. Al naar gelang de behoefte kon de N.V.D. in bepaalde huishoudingen, zijn hiervoor opgeleide krachten inzet ten. De huishoudelijke hulp heeft met 70 helpsters reeds 24500 dagen arbeid in de gezinnen verricht. De algemeene bijstand van den N.V.D. neemt een steeds grooteren om vang aan. Vele duizenden families wer den met een ondersteuning geholpen. Zoo werd b.v. in Juli 1941 een bedrag uitgekeerd van 3287.55, terwijl dit in December 1941 was gestegen tot f 31.779.69. Daarnaast werden door den N.V.D. nog verschillende bijzondere opdrach ten uitgevoerd: door de inschakeling in het werk der centrale keukens kon den in de maand December 1.932.768 oorties eten uitgegeven worden. Bjj homins'agen verleende de N.V.D. uit gebreide hulp, tot een totaal bedrag van plus minus f 100.000. Deze maatregelen van sociale hulp werden grootendeels mogelijk doordat- zich reeds een groot aantal leden, dat een maandelijksche bijdrage betaalt, bii den N.V.D. heeft gemeld en dat zich eer. steeds groot er aantal vrijwillige medewerkers aanmeldt. NEDERLANDSCHE LANDSTAND In het derde uitvoeringsbesluit, ver schenen in de Staatscourant van 20 Mei 1042, wordt volgens artikel 2 van dit besluit bepaald, dat dc verordenende bevoegdheid, toegekend aan den Ncd. Landstand, wordt uitgeoefend door den boerenleider. Artikel 7 van dit besluit stelt vast aan welke organen van den Ned. Land stand beschikking gevende bevoegdheid toekomt, d.w.z. wie bevoegd is in af zonderlijke gevallen met betrekking tot bepaalde personen, vereenigingen of groepen hiervan, regelingen te geven. Behalve de boerenleider, de voorman en de hoofdstafleider, zijn hiertoe be voegd de hoofden van hoofdafdeel ingen van algemeen bestuur en de provin ciale boerenleiders. Artikel 8 beperkt het terrein, waarop deze beschikkingen betrekking k.unnen hebben tot het terrein van den Neder- landschen Landstand. NOG SLECHTS BONLOOZE MAAL TIJDEN IN DE WERKVERRUIMING Dc directie van den rijksdienst voor de werkverruiming heeft besloten om met ingaqs vao 1 Juni a.s. slechts bon- looze nia^ltijden te verstrekken. Deze maaltijden, "waarvan de prijs 5 cents bedraagt, zijn te beschouwen als bijvoe ding. Zij bestaan uit V« liter stamppot zonder vleesch of vet. De arbeiders zul len, naast deze maaltijden, dus ook hun broodvoeding moeten nuttigen. Even als tot dusver wordt warme voeding alleen verstrekt op die werken, waar dc meeste arbeiders op een grooteren afstand dan 15 km. van hun woonplaats werken. DE OPROEPINGEN VOOR DEN N.A.D. Kort geleden is een besluit uitgevaar digd, waarbij de oproeping van ver schillende categorieën werd geregeld, n.l. ten etrste vrijwilligers, ten tweede a.s. studenten en a.s. overheidsperso neel, en ten derde personen, die niet of niet volledig meer hun beroep uitoefe nen of in eer. bedrijf werkzaam zijn en geen geregeld beroep of schoolplan volgen. Het aantal vrijwilligers, dat zich heeft opgegeven en waaronder zich ook een flink aantal studenten en leden van het overheidspersoneel bevinden, bedraagt rond 4200 man. Van het overheidsperso neel zal nu de oudere jaarklasse wor den opgeroepen, dat zijn dus de 21-ja- rigen, in het algemeen zij. die geboren zijn tusschen 1 April 1020 en 31 Maart 1921, hetgeen in totaal ongeveer 2500 man zal zijn. In totaal zijn er in dc on geveer 50 kampen ongeveer 8500 plaat sen. zoodat van de derde categorie nog ongeveer 2000 man kunnen worden in gedeeld. Voor deze laatste groep zal de datum van 15 Mei worden gesteld als tijdstip waarop de bepaling geldt, dat zij niet meer volledig hun beroep uit oefenen of in een bedrijf werkzaam zijn cn geen geregeld beroep of school plan volgen. Hiervan zijn vrijgesteld zij. die op 15 Mei stonden ingeschreven als geschoold mijnwerker, landarbeider of metaalbewerker. r. De vrijwilligers, de studenten en het aanstaand overheidspersoneel komen op 1 Juni in ongeveer 28 kampen bij een. terwijl de overigen 7 Juli worden opgeroepen voor de overige kampen. Bezettingsschade De aanmelding van gevallen bezet- li ngsschaden dient te geschieden bij de afdeeling bezettingeschade van het De partement van Financiën Raamweg 32, 's-Gravenliage. De aanmelding ge schiedt bii brief, waarin het schadege val zoo goed mogelijk wordt omschre ven. Voor de totstandkoming van het be sluit op de bezettingsschaden hebben verschillende getroffenen hun schade reeds bij allerlei instanties aangemeld. Den burgemeesters is thans verzocht d© pegevens betreffende door hen ge registreerde gevallen door te geven aan genoemde afdeeling. Onder bezettingsschaden zullen vaak ook kunnen worden gerangschikt de verschillende tusschen de huurwaarden van gevorderde gebouwen en de som. welke vanwege de Duitsche instanties daarvoor wordt betaald- In dit verband zij er de aandacht op gevestigd, dat bij afbreken van een gebouw waarvoor tot op het oogenblik van het afbreken a/s van de huurwaarde door de Duitsche instanties werd vergoed, niet van het oogenblik van het afbreken af de volle huurwaarde als bezettingsschade wordt bestfhouwd. Als bezettingsschade zal dan gelden de waardevermindering van het onroerend goed, waarover een ren te van wordt vergoed van het oogenblik van het toebrengen van de schade af tot de uitbetaling. Het vorenstaande geldt niet voor be zettingsschade van publiekrechtelijke lichamen en daarmede volgens artikel 1, lid 4, onder 2 van het besluit op de materieele oorlogsschaden gelijkgestel de lichamen. Daarvoor gelden het be sluit bijdragen wederopbouw publiek rechtelijke lichamen en zijn uitvoe- ringsvoorschriften. Zij geven de scha de op per brief, gericht tot de des betreffende rijkscommissie van advies, Binnenhof 19, 's-Gravenhage. KORT NIEUWS „Smakelijke" borrel. Op het dak van een huis in dc Kampstraat te Hil versum is een partij van 100 liter spiri tus opgespoord, welke in bussen en flesschen geborgen was. Twee mannen werden gearresteerd, die deze vloeistof, waarinj houtgcost verwerkt was zoo dat dit „drankje" voor de consumptie hoogst gevaarlek was sterk versne den als alcohol in den handel wilden brengen. RECHTSZAKEN KRANIG MEISJE REKENDE FIETSENDIEF IN Het gebeurde op een donkeren avond, dat een 20-jarig meisje, wier fiets op een kwaden dag gestolen was en dat derhalve een begrijpelijken afkeer had van zwijntjesjagers, twee mannen'op de Korte Prinsengracht te Amsterdam zag morrelen aan een rijwiel. Zij stelde zich verdekt op en zag hoe de mannen het rijwiel ontdeden van zijn kostbare banden, wegsleepten en in het water smeten.' De mannen daarentegen zagen de jongedame in haar schuilplaats, staan. Zij lieten hun lantaren in haar' hoekje schijnen, maar zij konden niet ontdekken, wie er stond, omdat bet meisje een jas over haar hoofd gegooid had. Zij vonden het daarom beter niet te veel aandacht te besteden aan de ge heimzinnige figuur in het duister ion verwijderden zich snel. Het meisje sprong uit haar schuilhoek en zette hen na. Een ontvluchtte, doch de ander werd gegrepen en het meisje, dat blijk baar jiu-jitsu geleerd had, draaide hem den arm op den rug en drukte een vinger achterover, zoodat de man niet kon loskomen zonder een zijner lede maten te kneuzen. In deze niet te benijden houding voerde zij den dief in de richting van het politieposthuis op het Haarlemmer plein. In het gezicht van het posthuis werd het den man te erg. Hij deed een laatste poging om vrij te komen. Hij rukte en trok en inderdaad wist hij los te komen. Maar het meisje wilde haar prooi niet zonder meer verliezen. Zij gilde: met het gewenschte resultaat! Twee luchtbeschermers snelden toe. Zij grepen den dief en leverden hem over aan de politic. Het bleek, dat de arm van de moedige jongedame uit den kom was gedraaid. Maar dat had zij er gaar ne voor over. De President en de officier van justi tie van dc Amsterdamsche rechtbank prezen het optreden van'het meisje.dat gaarne de complimenten accepteerde. Tegen den man eischte de officier, mr. Nauhujjs, een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 5 Juni. DE DOODSLAG TE TILBURG De Bredasche Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 30-jarigen sjouwer J. P. van Gestel uit Tilburg, die M. Verschuren in den nacht van 21 op 22 December 1940 een messteek toebracht, tengevolge waar van de laatste overleed. Van Gestel werd veroordeeld lot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maan den met aftrek van het voorarrest, we gens zware irishandeling den dood ten gevolge hebbend. De officier van justitie had vier jaar geeischt. VOOR DE VROUW Een Pinkstermenu EEN SMAKELIJK RECEPT VOOR DE „BAKSTERS". Od feestdagen behoort er nu een maal iets anders dan gewoonlijk op tafel te verschijnen. Weliswaar zijn de levensmiddelen, waarover men be schikt, beperkt, maar toch is het mo gelijk een feestelijk menu samen te stellen. Met een eenvoudig doch smakelijk soepje vooraf en een toetje, waaraan iets meer tijd besteed wordt dan an ders tot slot. kan men al heel wat be reiken. Eenige recepten daarvoor vol gen hieronder. Het recept van de Haag- sche Ijluf is een variatie op den- schuimpudding, die we met Paschen gaven. U moet dit recept werkelijk eens pro- beeren. Het kost maar weinig en het is gemakkelijk klaar te maken. Degenen, die in plaats van een soep een schoteltje vooraf willen geven, moeten eens denken aan de gevulde slakropjes. Het vulsel kan men maken van wat pikante puree of van wat gortmoutgehakt. De slakropjes kan men ook met gehakt vullen en ze dan niet groenten en aardappelen geven. De portie vleesch lijkt daardoor wat groöter en het is weer eens iets anders dan anders. En nu nog een recept van wafeltjes, voor wie zelf nog iets bakken wil. Men krijgt er dunne en dus een flinke hoe veelheid koekjes van. Iets waar we in dezen tijd erg op gesteld zijn! Spinaziesoep (4 personen) 'A l. icater, 3 bouillonblokjes of wat aroma, een handvol spinazie, boter. 35 g. bloem, wet taptemelk, (nootmus- caatj. De spinazie uitzpeken. wasschen en in de boter smoren 10 minuten. Het water en de bouillonblokjes toevoegen, dit aan de kook brengen en de massa zeven. De bloem met wat taptemelk aanmengen en het vocht ermee binden. Naar verkiezing wat noolmuscaat aan de soep toeyoegen. Als vulsel kan men kleine halletjes maken van fijngemaak te aardappel, bloem, zout, fijngehakte oeterselie of ui en aroma. Deze bal letjes worden door wat bloem gerold en heel even met de soep meegekoolct. Gevulde slakropjes (4 personen) 1 kg.-stoofsla. 60 g. gort- mout. fijngehakte tuinkrui den. Va lepel tomatenpuree, 1 uitje, zout, aroma. De sla schoonmaken en wasschen. De kropjes opzetten met weinig ko kend water en zout en vlug gaar ko ken. Kooktjjd V2 uur. De gortmout weeken, met weinig water gaar koken cn met de fijngesneden (en gefruite) ui, de tomatenpuree, de fijngehakte tuinkruiden, het zout en de aroma tot een smeuig mengsel roeren. De sla kropjes laten uitlekkenoverdoen in een vuurvasten schotel en vullen met het gortmoutgehakt. Wat kookvocht cr over gieten en den schotel afmaken met paneermeel en wat boter «en in een heeten oven even een bruin korstje geven. In plaats van gortmout kan men aardappelpuree nemen. Haagsche bluf (6 personen) V2 Mer taptemelk. 2 eetle pels bloem. 5 lepels suiker, r eenige lepels jam. De taptemelk aan de kook brengen,' de bloem met wat koude taptemelk aanmengen en aan de kokende tapte melk toevoegen. Deze onder roeren even flink door laten koken en vervol gens op een' koude plaats eenige uren, liefst een nacht, laten staan. De ge bonden taptemelk kort voor den maal tijd met een garde zoo stijf als room kloppen en met de suiker en de 'jam vermengen. De vla in een glazen scliaal overdoen en met wat jam versieren. Men moet dit gerecht kort voor het gebruik bereiden, omdat bet. snel in zakt: het kan echter weer gemakkelijk stijfgeklopt worden wanneer het: wat uitgezakt is. Wafeltjes of oublies 50 g. bloem. (-t 8 lepels). 50 g. suiker 5 lepels), 2 eetlepels kunsteiwit, h eet lepels water, dl. tapte melk.snufje zout. Het kunsteiwit met het water een kwartiertje weeken. De bloem, suiker, wat zout en de taptemelk toevoegen en het mengsel, dat dik vloeibaar moet zijn, roeren tot het gelijkmatig is. Hier van. met een lepeltje, kleine koekjes aanbrengen, op een vetgemaakt bak blik. Daar cle koekjes sterk uitvloeien moeten zij een onderlinge afstand vgn 4 cm. hebben. De koekjes in een vrij warme oven bakken en zoodra ze eoudbruin en bros zdjn, ze met een slap mes van de plaat afnemen en vlak neerleggen. Men kan de koekjes ook. als ze nog warm zijn. om den steel van een houten lepel rollen, zoodat ze in opgerolden toestand bros worden. dienaren van het poli tieke christendom heb ben in den loop der tijden veel onheil en leed over ons volk gebracht. Telkens we der brachten zij verdeeldheid tusschen volksgenooten, tus schen menschen van hetzelf de ras en bloed Door hun kuiperijen en intriges werd broederbloed vergoten. De kans daartoe mogen zjj nooit meer krijgen. Strijdt daarom mede tegen de zwarte internationale. Treedt in de rijen der Ne- derlandsche SS. KUNST EN LETTERS.V HÜGUES DELORME OVERLEDEN. Men verneemt, dat de dichter Hu- gues Delorme in den ouderdom van 74 jaar te Parijs overleden is. Hugues Delorme was een der beste volgelingen van Theodore de Banville. Hij was medewerker van dc Courrier Francais van de Journal en vooral van de Figaro, waarin hij een poëtische weekkroniek verzorgde. BUITENLAND GENERAAL THOMAS CHEF VAN HET „RUSTUNGSAMT'. De chef van het opperbevel van de Weermacht heeft deelen van l.et onder het opperbevel staande „.Welirwirt- scliaft und Riistungsamt" ter beschik king gesteld van den Rijksminister voor Bewapening en Munitie, Speer, met de benaming van „Rüstungsamt". Dit is geschied om het gesloten optre den en een slagvaardigheid, welke met de wisselende ctschen van het front in overeenstemming is, mogelijk te ma ken. Tot chef van het nieuwe „Rüstungs amt" werd benoemd de generaal der infanterie Thomas, met behoud van zijn functie als chef van het „Wéhrwirt- schafSambT' in het opperbevel van de Weermacht. STAATSBEGRAFENIS VAN GOUWLEIDER ROEVER In de nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn vond gisteren in tegenwoordigheid van den Führer de plechtigheid plaats ter eere van den overleden Gouwleider en Rij ks3tad houder van Oldenburg en Bremen, Carl Rover. Na een rede van minister Rosenberg légde de Führer een krans voor de catafalk neer. Aan deze plechtigheden namen alle vooraanstaande mannen van den staat, bijna alle ministers, de Rijksleiders, gouwleiders en hooge en zeer hooge officieren van de Weermacht!deel. Na de plechtigheid werd het stoffelijk overschot door de straten van Berlijn waar duizenden den overledene den laatsten eer brachten, naar het Lehr- ter station gebracht. RADIO-PROGRAMMA'S ZONDAG 24 MEI 1942 EERSTE PINKSTERDAG Hilversum I, 415,5 M. 8.00 Grammuz. 9 00 BNO: Nieuwsber 9 15 Gevraagde platen. 10 00 Bachprogramma (opn.). 10.30 „Blijde PinKbteigedachten ln de muziek en de beeldendo kunsten" II. causerie met gram.pinten. 10/15 Grammuz 11.00 Kinderkoor ..Amsterdam Noord" en grammuz. 11.30 Do stem der SS. il.45 Ncor- lands stem van het Oosttront. 12.00 BNO: Nieuwsber. en populair actueel prantje. 12.15 Gevraagde platen. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volksconcert. 14.00 Gram.muziek. 14.20 Accordeonvereenlglng „Muslca". 14 40 Het Duo Rommerts-Reeskamp. 15.00 Luister spel: „Rembrandt gedagvaard". 15 40 Gram. muz.» 15.45 Salonorkest en gram.muz. 16 45 Plnkstergebrulken, causerie.» 17 00 Ensemble Jonny Ombach. soliste en gram muz.. 17.45 Gram.muz. 18.00 Orgelconcert. 18.15 Sport van den dag IR 45 Gram.muz, 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.10 Verlcorto operette „Die Landstrelcher". 20.15 Bert van Dlnteren en zijn orkest. 20 45 Kalverliefde, cabaretrevue. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22 00 BNO: Mllltalf overzicht. 22.1024.00 Gram.muz. Hilversum n. 301,5 M. 8.00 „Het leven bloeit". Pinksterspel. 0.00 BNO: Nieuwsber. 9.15 Een vlam op elk van ons, Plnksterdoolamntorlum. 0.45 Gram.muz. 10,06 Orgelconcert (opn). 10 30 Studio- dienst. 11 45 Psalmen en geestelijke llodcren (opn.). 12.00 BNO: Nieuwsber. en populair actueel praatje, 12.15 Onjroep-Kamerkoor, instrumentaal ensemble en orgel. 12.45 Het feest van de eendracht, 13,00 Revlda-Sextet. 13.40 Gram.muz. 14.00 Nederlandscho schrij vers spreken over eigen werk. 14.20Inlei ding Brucknercyclus. 14,30 Gihroep-Sympho- nle-orkest. Cn. 15.35 Grain-muz. 16.00 Een stem die verklonk. 16.20 Vlooi en plano. 17.15 Gram.muz. 17,30 Vurlgo Tongen, Plnkster- muzlek en Plnkstérgodachten. 18.15 Gram. muz. 18.30 Musetto-orkest,' Bert van Dlnte ren en zijn orkest en solisten. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.60 BNO: Militair overzicht. 20,00 BNO: Engel- sehe uitzending: „Dutch News Reel" (Voor de Radio-Centrales: Gram.muz.). 20 15 Ope ra ..Daphne" (opn 2145 BNO: Nieuwsber. 22.00 Gram.muz. 22 10—24.00 Zlo Hllv. I. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR: Om 10.30 uur houdt prof. dr. Merx een causerie over „EUJdo Pinkstergedachten ln de muziek en de beeldende kunsten", welke geïllustreerd wordt met gramofoonmuzlck. Ónder regie van Ed. Palmers wordt om 15 00 uur het luisterspel „Rembrandt ge dagvaard" ultgez.onden. Om 19.10 uur wordt oen verkorte uitvoe ring van do op'erctto „Die Landstrelcher" met muziek vnn Zlehrer uitgezonden, MAANDAG 25 MEI 1942 TWEEDE PINKSTERDAG Hilversum I, 415,5 M. 8.00 Gram.muz. 9.00 BNO: Nieuwsber. 9.15 Gram muz. ,10.00 Pinkstermorgen zonder zor gen. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Plilkstei- morgen zonder zorgen. 12,00 BNO: Nieuws ber. en populair actueel praatje. 12,15 Frans Wouters en zijn orkest. 1245 Orgelconcert, en zang op gram .platen. 13.00 Do zin van het boer zijn. 13.15 Van Zon en vogels, van :ers en manesohljn, muzikaal progrnm- 14.00 Planovoordrncht. 15.00 De liefde zijn land ls leder aangeboren. Herhaling de reportage van de le groote demon stratie van den Nederlandschen Arbeids dienst op Hou'rust te Den Haag op 3 Mei J.l 15.30 Gram.muz. 15.45 Omroep-ÓpereUc- orkest en solisten. 16.45 Spoit van den dag. 17.00 Zondagmiddagcabaret, 17.45 Sport van den dag. 18.00 Landmans lust. 18.30 Melo- i. 1850 BNO: Nieuwsber. 19.10 Radio- Logboek van do maand. 20.00 Utrechtscli Stedelijk Orchest en solist en gram muziek. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22 00 BNO: Polilick praatje. 22.10 Theo Udcn Masman en zijn dansorkest. 22.40 U laadt wat wij draaien. 23.1524.00 Gram-BHIZ. Het istoch maar rustig en fijn Sij NEFKENS voor molest verzekerd te zijn Hilversum II. 801,5 M. 8 00 Gram.muz. 9.00 BNO: Nieuwsber. 9.15 Studiodlenst. 10.15 Gram.muz. 10.30 Voor do vrouw. 11.00 Twee violen. 11.30 Orgelcon cert. 12.00 BNO: Nieuwsber. en populair ac tueel praatje. 12.25 Zang met pianobegelei ding en gram muz. 12 55 Gram muziek. 13.00 Do Melodlsten en soliste. Als Intermezzo: Llndenborgcr potpourri (opn.). 14.00 u. „Sneeuwwitje", muzikaal sprookje. 14,30 Gram muz. 15.00 Het Wiener Konzerthaus Quartet! en klarinet. 16.00 „Pinksteren, beelden uit het leven van grooto Godsman nen. 16.45 Gram.muz. 17 00 Duitsche taal cursus. 17,26 Gram.muz. 17.30 Eindbeslissing van do Declamatiewedstrijd. 18.15 Planovoor dracht. 18.80 Het Jodenvraagstuk. 18.45 Bert van Dlnteren en zijn orkest. 19.15 Politiek weekpraatje. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 u. Spiegel van den dag. '19.50 BNO: Frlesch praatje. 20 00 Amusementsorkest, eollst en dameskoor „Aethercharme". 20.35 Een Plnk- stcrrels door Nederland. 21.15 Resultaten van concoursen voor Harmonieorkest en zangko ren. 2145 BNO: Nieuwsber. 22.00 Gramuniü 22.1024.00 Zie Hilversum I. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR: Orh 14.00 geeft do vermaarde Llsztvertolker Josef Pembaur" een plRnovoordracht van werken van L. van Beethoven, F. Chopln, R. Schumann en Fr. Llszt. Om 22.00 uur concerteert liet U.8.O. o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. deii pianist Rut- ger Schoute. die o.m, solleert ln do vijfde symphonle van F. Schubert en het concert voor piano en orkest van G. F. Mallplero. Van 22.1022.40 uur speelt Theo Uden Masman cn zijn dansorkest. Om 1130 gefcft A. van der Horst op het orgel van de Waalscho kerk te Amsterdam een concert van werken van J. S. Bach, Alb. do Klerk en H. Andrlessen. Om 15.00 speelt hot Wiener Konzerthaus Quarlelt m.m.v. Prof. Winch, clarinet, het kwartet ln c. gr. t. vnn Mozart en het kwin tet voor clarinet, tweo violen, altviool en cello ln a, gr. t. (op. 146) van Max Reger. DINSDAG 26 MEI 1942 Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Gram.muz. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram.muz. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. muz, 8.00 BNO: Nieuwsber. 8.15 Politiek weekpraatje (opn.). 8,30 Omroeporkest en solist (opn.). 10.00 Gram.n\uz. 10.25 Zang met pianobegeleiding en gram.muz. 11.00 u. Voor do vrouw. 11.20 Amablle-Sextct. 12.00 Omroeporkest. 12 40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 13.00 Voor de rijpere Jeugd van het platteland. 13.15 Or kest Malando en solist. 14.00 Do Groninger Orkestvereniging, solist cn gram.muz. 16.00 Ziekentroost. 16.20 Gram.muz. 16.30 Bert v. Dlntoron en zijn orkest. 16.45 Sport en spel voor do Jeugd. 17.00 Ensemblo Jonny Om bach. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. cn beurs- bor.' 17.30 Ensemblo Jonny Ombach. 18.00 Voor do werkende vrouw. 18.15 Grammuz. 18.35 Neerlnnds stem van het Oostfront. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.00 BNO: Gesproken bln- nenlandsch overzicht. 19.10 Gram.muz. 19.15 Wie z()n do schuldigen aan Neerlanda Onder gang, door Prof. Mr. R. van Genechten. 19.30 .Uit hot dagboek van een vleugel". 20.15 Gram.muz. 20 30 Melodlsten. 21.15 Luister spel: Van slag af. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22,00 BNO: Militair overzicht,. (Vanaf 22.10 alleen voor do Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken), 22.10—24,00 Gram.muz. Hilversnm H, 801,5 M- 0 458.15 Zie Hllv. I. 8.15 Orgelconcert (opn.). 8.40 Gram.muz. 9.05 Omroep-Sym- phonlc-Orkest (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10,15 Gram.muz. 10.40 Vroeger en nu. 11.00 Gram.muz. 11.30 Fluit en gitaar. 12.00 En semblo Wllly Kok. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber 13.00 Pianovoordracht en gram. muz. 14.00 Musette-orkest en soliste. 14.30 De Lichte Toets. 15 30 Voor de zieken. 16.00 Gram.muz. 16.45 Altviool, plano en gram. muz. 17 15 BNO: Nieuws-, ccon. en beurs- ber. 17.30 Salonorkest. 18.15 Boekbespreking. 18 30 Do reportagestaf presenteert. 19.00 Ge rard van Krevelen en zijn orkest, cn solist. 19 30 BNO: Nieuwsber. 19 40-éplegel van den dag. 19 50 BNO: Zeeuwscli praatje. 20.00 u. BNO: Engelsche uitzending: Holland and the economic reorganisation. (Voor de Radlo- Ccn trales: Gram.muz). 20 15 Utreclilsch Strijkkwartet en gram.muz. 21.00 Mevrouw vnn Straten wil het nnadjo van de kous we ten. 21.15 Bert van Dinteren en zijn orkest. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22 00 Grammuz. 22.05 Avondwijding. 22.10—24.00 Zie Hllv. I. FEUILLETON DE DOODSBLOEM 14. Nu. dat begon, laat ik eens kyken, een week of vier. vijf geleden plotse ling met Annie. Op een middag, het was op Zondag, werd zij duizelig, de maag cn de ingewanden waren van streel;, en .■->) werd wat suffig.-We lie ten cl dokter uit Wassenaar komen, die het dichtst hierbij woont en deze constateerde een maagdarmcatanh Eerst dachten we, dat het wel weer gauw over zou zijn, maar zij bleefs sof fig cn had soms aanvallen van har*, kloppingen. De dokter scheen er ni't goed weg mee tc weten, tenminste hij bracht na ccn ciag of acht een collega van hem uit den Haag mee cn samen kwamen zij tot de conclusie, dat het gif, dat door het darmkanaal in het bloed was gekomen, een nadecligcn invloed zou hebben op het harf Zij meenden, dat het nog wel eenigen lijd zou duren eer dc beterschap zou intreden Nu. daar hadden ze gelijk in. want er is fot nu toe geen spoor van beterschap te be speuren. We konden niet anders doen can kalm afwachten. Aanvankelijk scheen het ook nogal te schikken, het werd althans niet erger en om haar wat gezellïgheid te verschaffen brach ten we het bedje van Betsie op bad kamer. Betsie had evenwel het ongeluk van belroos te krijgen cn moest even eens te bed blijven. Bcts;c had geen bijzonder hooge koorts, maar bij haar is de ziekte toch ook naar binnen gesla gen. Zij kon opeens somtpige lichaams functies niet eens meer verrichten. Dc nier scheen zijn werkzaamheid gestaakt te hebben. En toen begon haar hart ook al raar te doen cn ook zij werd suffig. Het slot was, dat we een vevplecgster in huis mocslcn nemen en nu is de ar me Bots nog zieker dan haar zusje. Op dit oogenblik werd er aan de voordeur gebeld. We hoorden Kathe naar de deur gaan en die openen. Een mannenstap klonk in de gang. De dokter, zei Joost, dat treft, nu jij er bent. Hij ging een paar passen in de gang en kwam terug, vergezeld door een heer van een goede zestig jaar. Joost 'stelde hem voor als dokter Schwencke. Na eenige belecfdheidsphrasen vroeg ik hem. of hij er bezwaar tegen zou heb ben als ik met hem meeging om dc pa tientjes te zien. In het minst niet, Integendeel, het zal me heel aangenaam zijn, want het lijken ernstige gevallen van de kinders En meteen ging hij met de eigenaar dige haast, die aan huisdokters eigen is mij voor. de trap op naar boven. De ziekenkamer bleek een groot ver trek aan de achterzijde van het huis le z\in. Behalve de beide patiënten trof ik er een ongeveer 40 jarige verpleegster aan.'die bij het raam stond en juist, een thermometer afsloeg en dan was' daar ook mijn kennis van vanochtend, de mooie juffrouw Mesquita, blijkbaar be zig aan de kinderen uit een boek wat voor te lezen. Toen zij opstond om mij te begroeien, viel mij weer de duizeiig-makende on doorgrondelijke schoonheid van haar zwarte oogen op. waar ik nu echter niet veel aandacht aan kon besteden, want cle beide kleinen eischten die natuurlijk terstond op. Als arts zag ik met één oogopslag, dat beider toestand zeker zeer ernstig was. Annie lag op den rug met geelbleek gelaat en gesloten .oogen. Ik kon aanvankelijk haar polsslag heel niet voelen, maar toen ik hem eindelijk had. schrok ik ervan. Het waren nau welijks 30 slagen per minuut en daar bij nog akelig klein. Ik vestigde natuur lijk dadelijk de aandacht van den huis arts op dit verschijnsel en hoorde toen, dat het zich al eens vaker had voorge daan. Een paar weken geleden, juist in den tijd, toen Betsie zoo ziek was ge worden, had zich ook zulk een aanval voorgedaan, maar na een paar dagen was de polsslag weer vanzelf normaler geworden. De zuster toonde mij nu de lijst waar op pols en temperatuur waren geno teerd en daarop zag ik. dat de pols al eens tot 25 in de minuut was gedaald. Onmiddellijk daarop waren echter dagen voorgekomen, waarop de pols tot 140 per minuut was gestegen! Betsie had op het moment een pols van 100 in de minuut en lag met een vreemd opgeblazen gezicht naar ons te kijken. Ook zij had voor eenige dagen zoo een eigenaardige polsverlangzaming gehad. Ik onderzocht de kinderen nu verder nauwkeurig en moest tenslotte lot de conclusie komen, dat de oude dokter Schwencke gelijk had. Het moest een ontaarding van de hartspier zijn, die veroorzaakt werd, behalve door een aangeboren minderwaardigheid van het hart, door de ziekte zelf. Bij Annie wa ren door de maagdarmcatarrh; bij Bet sie door de belroos, gifstoffen in het bloed gekomen, die aan het hart schade hadden gedaan. Tot deze diagnose kwam ik. en moest ik wel komen, maar toch was er een ze kere intuitic in mij. die mij waarschuw de, dat er nog wei iets anders achter kon steken. Hoeveel ik er over nadacht, ik kon echter niet tot ccn betere oplos sing geraken, In stilte nam ik mij voor er te Leiden eens met den professor over te spreken en daarom vroeg ik aan de zuster mij de ziektelijsfon af te staan, "welk verzoek gereedelijk werd ingewilligd. (Wordt vervolgd\)t

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2