Nederland zal in de toekomst weer een zingend volk worden 8 AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1942 6 SEPTEMBER WORDT EEN NATIONAAL ZANGFEEST GEHOUDEN OP DEN DAM TE AMSTERDAM Er is een tijd geweest, dat in ons land het volkslied, de volkszang heeft gebloeid. In eenvoudige taal, met veel vaste wendingen en even eens eenvoudige melodie, werd weergegeven wat er leefde en om ging bij een breede laag van ons volk. Kenmerkend voor het oude volkslied is' immers het element van gemeenschapskunst, waaraan het zijn unieke bekoring dankt. In de loop der eeuwen echter werd het volkslied in het stgeds meer burgerlijke Nederland teruggedron gen en slechts in afgelegen lande lijke streken heeft het zich nog kunnen handhaven. In de steden echter en vandaar zich over het geheele land verspreidend ontstond het straatlied, dat in zeer sporadi sche gevallen iets van het oude volkslied heeft bewaard, doch overi gens vulgair was en bovendien elk element van gemeenschapskunst miste. Het is tlr.n ook niet het minst aan het straatlied te danken, dut de Nederlander zich is gaan schamen om gemeenschappe lijk en in het openbaar te zingen. Wanneer men echter tot de conclusie zou komen, dat hei volkslied dood is. vergist men zich. Naast het vulgaire straatlied on hot dron- kemansgelal typcercnd verschijnsel op kermissen on feestdagen kon zich hei oude volksliedje „Hol ,'t was in de Mei" nog altijd handhaven, al word het na eenigen tijd meestal overstemd door liedjes als „Wij gnnn nog niet naar huis" eh andere weinig hartverheffende gcrmoedsuitingen. VcrgctfacJte pogingen om ons volk te lecrcn zingen. Juist omdat het volksliedje nog leefde in het hart van velen ontbrak het daarom niet aan lieden, die welgemeende pogingen de den om ons volk weer tot een zingend volk te maken. Al deze pogingen motsten ech ter mislukken, omdat elke eenheid in hel verlc-den zoek is geweest. En waar eenheid ontbreekt, kan geen gemeenschapskunst ontstaan. Zoo zagen in de jaren, die thans achter ons liggen, talrijke liodcrbundels het licht, werden zangfeesten georganiseerd er. wedstrijden uitgeschreven, zonder dat eenig tastbaar resultaat geboekt kon wor den. Gemeenschapskunst en eenheid zijn nu eenmaal onverbreekbaar met elkander verbonden. Het is daarom juist gezien, nu in ons volk langzaam de eenheidsgedachte groeit, dat men het volkslied weer die plaats wcnscht te geven, welke het toekomt Uit talrijke zangbundels hoeft men een lic- derenkern uitgezocht, die op de scholen verplicht is gesteld, De omroep Is Ingescha keld om het volkslied lot de massa te bren gen, de stichting Nationaal Zangfeest streeft, naaf hetzelfde doel. De arbeidsman nen van don Nederlandschen Arbeidsdienst hebben weer geleerd gemeenschappelijk te zingen. Schuchter nos cn aarzelend wint het volkslied weer terrein. Maar de voor- ZIJ KWAMEN NIET. Neen. die horden van Stalin, zij kwa men niet. Zij kregen geen kans Europa te overrompelen en hun practijken in onze landen bot te vieren. De Duitsche legers trokken ten s1 rijde. Juist op tijd. Sinds Juni 1941 worden de bolsjewisten steeds meer teruggedrongen, totdat zij straks vernietigd zullen zijn cn daar mede het gevaar dat Europa bedreigde, voorgoed bezworen is. Nog is het niet zoo ver. Nog wordt er fel gestreden aar. het Oostfront. Nog is er plaats voor iederen Nederlander, die beseft dat het zijn plicht is te helpen het bolsjewisti sche monster onschadelijk te maken. Landgenoot, vele Nederlandsche man nen gaven een voorbeeld dat waard is door u nagevolgd te worden. Met dit voorbeeld voor oogen: Meldt U aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland". Koninginnegracht 22. te 's Crsvenhage. Ondragelijke zenuwpijnen. Nu weer een gezott de, opgewekte vrouw. Mevrouw P. H. te B. schrijft, d d. 1-5- 1942 i'auwc7! „Ik ben blij, dat ik Uw advertentie Eï?-;. Fvl heb gelezen, v> ik leed aan hevige' zenuwpijnen. Ik kon geen enkele nacht slapen! Tot mijn groote vreugde hebben mij de Ovaaltjes buitengewoon goed geholpen. Ik ben nu weer een ge zonde. opgewekte vrouw." Bij rhcumatiek. ischias, spit. verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn hel pen do Ovaaltjes van het T rineral Agentschap. Deze hebben geen schade lijken invloed op hart, maag en dar men. Neem direct de proef! Origineele verpakking slechts 60 ets. In alle apo theken en drogisten verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukarie 373, Amsterdam. Binnenkort, op 6 September as. 2al op Den Dam te Amsterdam on der auspiciën van de stichting Na tionaal Zangfeest een grootsche demonstratie gehouden worden, een waarlijk nationaal zangfeest, waaraan duizenden uit ons geheele land zullen deelnemen. De verbin dende tekst zal worden uitgespro ken door den acteur Willem van der Veer. Een nationaal feest zal het 'worden, geen politieke demonstratie. Want werkelijke volkszang is nationaal en steeds los van alle politiek. Het is juist daarom tc hopen dat duizenden bij deze uitvoering tegen woordig zullen zijn. Zang verbroedert, nog altijd hebben do gevleugelde woorden van een der grootste dichters niets van hun be- teekenis verloren. Want waar men zingt, daar vreest men niet. bij slechte menschcn klinkt geen lied. Nederland znl weer moeten worden wat het vroeger was: Een zingend volk De uit te voeren liederen zullen gediri geerd worden door de hoeren: P. Jakma. dirigent van den Nederlandschen Omroep: Willem de Meyer, zanginsepeteur en diri- gentjn Belgil": Henk van den Berg, dirigent te 's-Gravenhage; Stophen Jansen en Her man Dijkstra dirigenten tc Amsterdam. CURSUS VOLKSKUNST Door hel Bureau Kunstnijverheid van het Departement van Volksvoorlichting en Kun sten zal op Vrijdag 18 September a.s. te 16 uur in het ..Wapc-n van Epe" te Epe, een cursus „Volkskunst" geopend worden met een rede van den secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen. Het de finitieve programma zal nader worden be kend gemaakt. Strijd tegen den verdrinkingsdood EEN SOCIAAL WERK DAT IEDERS AANDACHT VERDIEND Op 16 September a.s zal het reddend zwemmen 25 jaar landelijk zijn georgani seerd door den voormaligen Nederl. Bond tot het Redden van Drenkelingen, nu gefu seerd met den Ned. Zwembond onder den naam van Ned. Zwem- en Reddingshond, verkort N.Z R.B.. eerstgenoemde bond is gesticht door vijf kleine brigades, Den Bosch, Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Breda, met het sociale doel de gemeenschap te dienen. Door middel van de radio, de pers, door voorlichtingsavonden met lan taarnplaten, ook films, door demonstraties, enz. heeft de bond zijn organisatie uitge breid tot omstreeks 100 brigades, met 15.000 mannen en vrouwen, bereid en pa raat, ook bij nacht en ontij, hulp te bieden aan den In nood verkeerenden meder mensch- Vergoeding of dank wordt niet verlangd. Gevallen van te water geraken zijn vele. Ongevallen, overboord geraken, te water Roraken bij diepe duisternis in grachten, kanalen, tl vieren, doorzakken door het ijs. in een wak rijden baden er. zwemmen in zee en in binnenwater met een auto, bus of taxi te water rijden, enz. In samenwerking met de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen, met den Ned- Zwembond, met het Oranje kruis, heeft de N.B.R.D. krachtdadig aangepakt in veler lei richtingen om den verdrinkingsdood te bestrijden, met het resultaat, ten eerste: uitbreiding der zwemkunst, ten tweede: be langrijke dtiling van het aantal verdrin kingsongevallen. ten derde: het aantal red dingen uit het watert is ten zeerste ver hoogd Mogen we wijzen op enkele cijfers De eerste ons bekende statistiek is af komstig van dr. C. J. Mljnlieff te Amster dam, loopende over hot tijdvak 1903 tot 1910, in welk tijdvak ook de oprichting der eerste reddingbrigade viel, nl. Den Bosch in 1908. In het "genoemde tijdvak verdron ken 5678 mannen, vrouwen en kinderen, dus gemiddeld 939 do oden per jaar. Nemen we nu weer het laatste tijdvak van zeven jaar, van 1935 tot en met 1941, statistiek van den bond. dan vielen er 4231 dooden te betreuren, of gemiddeld 605 per jaar. Be denken v.-e nu dat de jaren met verduiste ringsplicht. 1940 cn 1941 zeer hooge ver- drinkingscijfera gaven eVi dat de bevolking tusschen die belde tijdvakken is toegeno men met meer dan 2.500.000 zielen, dan is relatief de verhouding tusschen vroeger en Ihans nog veel gunstiger. Nu nog een paar cijfers. De bond is in 1033 overgegaan tot het aanleggen van een statistiek over red- dingsgevallen. welke in ons land niet be stond. We nemen weer een tijdvak van ze ven jaar van 1935 tot en met 1941. gered rijn: 6244 personen, gemiddeld per jaar 892, Het allergrootste deel werd door zwem mers en remmende redders (ook zwemsters en redsters) gered, het allerkleinste deel wist zichzelf in veiligheid te brengen. De strijd tegen den verdrinkingsdood moet worden voortgezet. Bonden of vcreenigin- pen die con voorlichtingsavond of film avond wenschen, kunnen zich richten tot het secretariaat van den N Z.R.B. Kleine Houtweg 129a Haarlem. Blijkens do Staatscourant van 27 dezer heeft het College van Rijksbemiddelaars een regeling van tonnen en andere arbeids voorwaarden in het. binnenbéurtvaai'tbedrijf vastgesteld. Deze regeling geldt voor va rend personeel en voor walnersonool. Dit laatste met uitzondering van do chauffeurs op lijndiensten, voor wie de loon- en va- cantieregoiuir; voor werknemers in het be- rocpsgoedercnvcrvoer van 27 Met j.1. van toepassing is. Voortgezet lager onderwijs Door de invoering van het achtste leer jaar en de uitbreiding van de leerplicht tot acht jaar. hoopt men te bereiken, dat de normale leerling na het verlaten der school en hij zijn intrede in de maatschappij een breedcrc ontwikkeling zal hebben bereikt en een voor het maatschappelijk leven meer bruikbaar' mensch zal zijn dan zijn huidige collesa, die na zeven jaar onder wijs zijn intrede in het leven aanvangt. Dit achtste leerjaar wordt bij voorkeur niet toegevoegd aan de huidige school, met zven klassen, doch zal. waar zulks mogelijk is, met het zevende leerjaar eeD afzonder lijke school voor „voortgezet onderwijs" vormen, alwaar een geheel eigen leerplan er voor waakt, dat een meer op het maat schappelijk leven ingesteld onderwijs zal worden gegeven. Daar, waar niet voldoen de leerlingen aanwezig zijn tot vorming van een eigen school, zullen deze zevende en achtste leerjaren aan de gewone lagere scholen verbonden moeten worden, ln het vertrouwen echter, dat de leiding van deze scholen zich goed zal reallseeren, dat zij voor deze leerjaren een meer daarvoor bedoeld onderwijs zal weten op te bouwen. Of de resultaten, welke men met de in voering van het achtste leerjaar beoogt, zullen worden bereikt, zal dan ook geheel afhangen van hen, die met de leiding van deze lqerlingen worden belast. Dat zij, 200 zulks nog niet het geval is, spoedig er van doordrongen zullen geraken, dat het onder wijs in het zevende en achtste leerjaar voortaan niet moer een simpele voortzet ting zal mogen zijn van het onderwijs der zes daaraan voorafgaande Jaren, is daar toe een eerste vereischte. De invoering van dit achtste leerjaar is voor de scholen afhankelijk van den aan vang van het nieuwe schooljaar of van den nieuwen schoolcursus. Eerst bij den aanvang van het nieuwe schooljaar of den nieuwen schoolcursus, aanvangende na den datum van Inwerkingtreding van de betreffende verordening, zijnde na 26 Aug. 1942, wordt de invoering van het achtste leerjaar of van de school voor voortgezet onderwijs voor het zevende en achtste leerjaar ver plicht. Reorganisatie van de school, mid den in het schooljaar of den schoolcursus brengt het voorschrift dus niet mede. Dezer dagen hebben beambten van den Economischen Dienst der Amsterdamsche politie twee slagers aangehouden op de Wecsperzijde, die niet minder dan 1600 kg. vleesch, afkomstig van clandestiene slach ting, op een melkauto vervoerden- Hoewel zij het vleesch. in zakken verpakt, zorgvul dig tusschen de melkbussen had verborgen, bracht het onderzoek spoedig hun duister bedrijf aan het licht. ONBETROUWBAAR EXPEDITEUR 1 Een expediteur te Amsterdam kreeg eenige dagen geleden opdracht, voor een confeetieataller acht doozen naar het Cen traal Station te brengen ter verdere ver zending. Spoedig echter bleek, dat de doozen, wel ke 32 mantels, ter waarde van 936.in hielden, haar bestemming niet hadden be reikt. Op vermoeden, dat de expediteur de goederen verduisterd heeft, is de man thans aangehouden. SPOORWEGDIEVEN AANGEHOUDEN De recherche van het bureau Kattenburg te Amsterdam heeft, in samenwerking met de spoorwegrecherche weer zeven mannen| aangehouden, o.w. drie spoorwegbeambten, die zich aan diefstal uit spoorwagens heb ben schuldig gemaakt. De lnatsten hadden een bijzondere belangstelling voor pakken met sigaretten, welke zij herhaalde malen bij het lossen van wagons hebben ont vreemd. De vier overigen jeugdige arbeiders specialiseerden zich meer op levensmidde len. Alle zeven zijn op het bureau Kattenburg ingesloten. ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET KAPPERSBEDRIJF Blijkens de Staatscourant van 28 dezer heeft het college van Rijksbemiddelaars het verzoek tot algemeen verbindend verkla rend der collectieve arbeidsovereenkomst voor het kappersbedrijf op formeelen grond afgewezen, doch in de plaats hiervan een regeling van loonen en andere arbeidsvoor waarden in het kappers- en postichebedrijf vastgesteld. Bij deze regeling zijn de werknemers ver deeld in leerlingen, aankomende bedien den, tweede en eerste bedienden. Voor het heerenkappers- en dameskappersbedrijf zijn voor ieder dezer groepen loonen vast gesteld. Daartoe zullen de kapperszaken In vier groepen worden ingedeeld, overeen komstig de vier tariefgroepen, die door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zullen worden goedgekeurd of vastgesteld. De weekloonen exclusief verval bedra gen voor tweede bedienden van het tweede jaar af 8.50 a 1150. indien zij in het bezit zijn van een schooldiploma 11'.a 14.voor eerste bedienden stijgen deze loonen tot 18.— 25.—; daarna zal bo vendien provisie worden genoten. Per jaar zal gedurende zes dagen vacan- tie worden gegeven. Voor het overige bevat de regeling bepa lingen betreffende doorbetaling van het loon over christelijke feestdagen, en bij zoo genaamd kort verzuim. Ook is bepaald, dat de werkgever een voorschot op het loon zal betalen bij ongeval van den werknemer. Andere bedrijven. Verder heeft het College van Rijksbemid delaars een landelijke regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in de vlas- inrlnstrle vastgesteld; een aantai beschik kingen gepubliceerd, houdende regelingen van loonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de zuivelindustrie en het melkinrich- tingbedrijf en een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in het electro- teehnisch bedrijf en in het centrale ver- warmingsbodrijf vastgesteld. WEDEROM BONNEN-ZWENDEL EN BRABANT Na de groote bonnen-affaire te Oss, ln verband waarmede meer dan honderd per sonen werden aangehouden, la de politie thans in Brabant opnieuw een boanenhan- del van uitgebreiden omvang op het spoor gekomen. Te Spoordonk, gemeente Olrschot, heeft de marechaussee, na een uitgebreid onder zoek een bonnenhandel ontmaskerd, waarin talrijke personen, onder wie vele boeren vrouwen betrokken blijken te zijn. Deze kochten de bonnen op bij boeren en onbe middelde gezinnen, waarna de distributie bescheiden in de steden verder werden ver handeld. Voor vele duizenden guldens is er op deze wijze omgezet. Alle personen, dio bij deze handel betrok ken zijn, zijn in arrest gesteld. Te Roden Is de Drachtster tram ontspoord De machinist van deze tram. welke om 2.05 uit Groningen was vertrokken bemerkte dat er iets aan de locomotief haperde. Hij sloot direct den stoom af en sprong van de locomotief. Gelukkig had de tram geen groote vaart. Even later kwam de locomo tief zijdelings naast de rails in de sloot te recht. Terwijl twee wagons derailleerden, waardoor een telefoonpaal werd verbrij zeld. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het tramverkeer ondervond gerui- men tijd stagnatie. HOEVEEL ZET EEN KELLNER OM De Secretaris-generaal van het Departe ment van Financiën heeft bepaald, dat werkgevers in het café- en restaurantbe drijf gehouden zijn desgevraagd aan den Inspecteur der belastingen opgaaf te ver strekken van den omzet van elk hunner werknemers in het laatstverloopen kalen- NED. VERPLEEGSTERS NAAR HET OOSTFRONT Met. den trein van 7.20 zijn gisteravond wederom uit Den Haag tien Nederlandsche verpleegsters naar onze ambulance aan het Oostfront vertrokken. Enkele maanden ge leden waren reeds twintig harer collega's van hier uit daarheen gegaan. Bij het afscheid aan het perron Staats spoor sprak de leider van de Nederlandsche Ambulance, arts Galjart,. de vertrekkende verpleegsters in hartelijke bewoordingen toe namens den commandant van het Vrij willigerslegioen Nederland, luitenant-gene raal Seyffardt. Spr. legde daarbij den na druk op de groote beteekenis van den ar beid. waarvoor deze Nederlandsche zusters zich hebben ingezet. In het bijzonder zullen de Nederlandsche jongens, die aan het front strijden voor het Nieuwe Europa, en die bereid zijn het hoogste offer, dat zij kun nen brengen, daarvoor te geven, de aan wezigheid van Nederlandsche verpleegsters op hoogen prijs stellen. Dokter Galjart wensehte allen een voorspoedige reis en een tot weerziens. „STUUR MIJ WAT LECTUUR" „Stuur mij wat lectuur", zoo schreef een gewonde Nederlandsche vrijwilliger uit zijn lazaret aan het Oostfront. „Het ontbreekt mij hier aan niets, maar ik zou zoo graag wat Nederlandsche boeken en kranten wil len lezen Die Nederlandsche boeken en kranten heeft hij gehad. Daar zorgde de Nederland sche Ambulance voor. Niets wordt onge daan gelaten om het lot van de gewonde strijders te verzachten. Steunt daarom de Nederlandsche Ambu lance. Stort uw bijdrage op girorekening 87 6 00 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. SPORTNIEUWS ATHLETIEK A.A.V. NAAR HILVERSUM Zondag worden op de alntelbaan te Hil versum de axhletlekkamploenschappen van bet District Utrecht der Ned. Athl. Unie gehouden. De A.A.V. heeft voor deze wedstrijden met een groote ploeg ingeschreven. Met belang stelling zien wij de prestaties van enkele Jongere veelbelovende athleten als: Barne veld. Gllissen, Klaassen en Serrée. tegemoet. OOK VAN OSTA NAAR OSLO Naar wij vernemen zal ook de Roosen- daalsche athleet Van Osta deelnemen aan de Internationale athletlekwedstrljden. die op 5 en 6 September a.s.- te Oslo plaats heb- VOETBALSCHEEDSRECHTER OPLEIDING De Afdeellng Utrecht van den Nederland schen Voetbalbond organiseert in den loop van de maand September te Utrecht en te Hilversum een cursus voor opleiding voor voetbalscheidsrechter, waarvan de aanmel ding vóór 5 September a.s. dient te geschie den aan het Bondsbureau. Westerstraat 7 te Utrecht. De cursus dient in de eerste plaats ter aanvulling van het corps, door het overgaan tan een aantal scheidsrechters naar den grooten landclijken Bond. maar tevens ter aanvulling voor het benoodlgde aantal scheidsrechters voor de Afdeellng. omdat een groot aantal regelmatig beschikbare krach ten wegens vertrek naar elders, de Afdeellng hun steun tijdelijk moeten onthouden. Terwllle van het algemeen voetbalbclang, doet do Afdeellng Utrecht van den N.V B. daarom een ernstig beroep op diegene, die zich nu voor de voetbalsport vordtensteüjk kunnen maken door zich beschikbaar te stellen als voetbalscheidsrechter. Door hunne medewerking kunnen rij eer. regelmatig Terloop van do competities het nieuwe seizoen Vacantie-Tournooi „Amersfoort" Gisteravond werd in„Concordia" het Va- cantle-Avond-Toumool van de Schnakver- eenlglng „Amersfoort" voortgezet. Er werden afgebroken partijen beëindigd en eenige partijen vnn de laaste ronde voor uit gespeeld. Do uitslagen van do partijen uit de Zeskampen luidt: Groep .4j A. Welling—M. M. Schoep O1, A WelllnéSs-G. F- Crone 1. h. Loose— M. M. Schoep O—l; G. F. Crone—M. M; Schoep 1O; M. M. SchoepM. Roelofsen 14>4: M. Roelofsen—A. Welling 10; h. LooseM. Roelofsen 01. Groep B: A. HulsmanS. van Zijl 01; S. van Zijl—R. C. de Lange 1—0; S. van Zijl Th. A. Breuer 01. Groep Cl D. C. HeldermanJ. H. B. v. Barneveld R. VisserJ. Mosterd 01; J. H. B. v. BarneveldP. G. de Haan 0—1. Groep D: IJ. E. Tljssen—L. A. A. v. Ha- mersveld 01; H. L&sscheH. v. d. Ziel 0—l: IJ. e. Tljssen—W. Wlertz 0—1: W. WtertzL. A. A. v. Hamersveld 10. Van do Vierkampen is de uitslag van ver schillende partijen: Groep F: J. SandbrlnkJ. W. H. de Bruijn 1—0; J. W. H. de Bruijn—H. Hilhorst 1—0. Groep H: A, van Goor—Th. van Eljndt- hoven 01. Groep J: J. B. v. d. HaarM. Nleuborg 1—0. KORT NIEUWS Arabië en Koweit. Volgens te Tunis ontvangen berichten, is er een verdrag van bondgenootschap gesloten tusschen Koning Ibn Saoed van Saoedie-Arabie en het Ara bische vorstendom Koweit. Stakingen in de V.S. Het Amerlkaan- sche verbond van fabrikanten deelt mede, dat de stakingen in de maand Juli zijn ver meerderd en dat door 222 stakingen in to taal 19 millïoen arbeidsuren verloren zijn gegaan. RADIO-PROGRAMMA'S ZONDAG 30 AUGUSTUS 1942. Hilversum I. 415,5 M. 8.00 Dansen voor groot orkest (gr.pl,). 8.15 De "zin van het boer zijn. 8.30 Orkestcon cert (gr.pl.). 9.00 BNO: Nleuwsber. en pro gramma uittreksel. 9.15 Studiodienst. 10.15 Symphonle orkest (gr pl). 10.30 Deutsche Stunde. 11.30 De Stem der SS. 1145 Neer- lands stem van het Oostfront. 12 00 BNO: Nleuwsber. en populair actueel praatje. 12.15 Gevraagde platen. 12.40 Uit Berlijn: ..Het Duitsche Volksconcert". 14.00 Ltmburg's Lof. inleiding tot het streekprogramma. 14.05 u. Llmburgsche boerderijen vroeger en nu, klankbeeld. 14.45 Hot Nationaal Socialisti sche Volkskoor te Brunssum. 15.00 Van Melel op Sevenum. gevarieerd programma. 15.30 Limburg ln het nieuwe Europa, lezing door Graaf do Marchant et d'Ansembourg. 15.40 Stedelijk orkest van Maastricht en so listen. 16 30 Hollanders maken kennis met Zuid Limburg. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 BNO: Sportuitslagen en Oostland- praatje. 18.00 „De Houwers", luisterspel uit het mijnwerkersleven. 18.45 BNO: Nleuws ber. 19.05 Sport ln het bronsgroen eikenhout. 19.15 De Omroep ln Limburg, bonte avond. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studid beschikken. 20.15 Limburgers aan het woord, vraaggesprekken. 21.00 Zang, cello en plano. 21.30 Limbergsche Taptoe, muzikaal pro gramma (opn.). 21.45 BNO: Nleuwsber. 22 00 Georg Preundorfer speelt either (gr pl). 22 15 Dansmuziek (gr.pl.). 23.00 Salonorke:# (gr.pl.). 23 2524.00 Composities van Frans Liszt (gr.pl.). Hilversum II, 301,5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl). 8 30 Licht Ochtendspel (gr.pl.). 9.00 BNO: Nleuwsber. en programma uittreksel. 9.15 Luisterspel: „Het Zomerstoeltjo". 9 30 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.00 Toespraak door den Heer H. J. Woudenberg, leider van het Ne- derlandsch Arbeidsfront. 10.15 Zondagmor gen zonder zorgen. 10 50 Hobo, plano en gram.muz. 1130 Planovoordracht. 12.00 u. BNO: Nleuwsber. en populair actueel praat- Je. 12.15 Orgel cn cello (opn.). 12.45 Gods dienstige lezing (gr.pl,). 13.05 Ncderlandsch Verbond voor Slbbekunde. 13.20 Zang met pianobegeleiding en gram.muz. f4.00 Eerste Haarlemscho Pianoaccordeonvereenlglng „Ae- cordia". 14.20 Orgelconcert en zang. 14.45 Voordracht. 15.00 Vocale duetten met piano begeleiding. 15.30 Kwartetconcert. 16.00 Op den steiger door Prof. Dr. T. Goedewaagen. 16.15 Luisterspel: „Hein Stavast, de admi raal van Moskitonlë". 17.00 Omroep-Operet- te-Orkest. solisten en Gemengd Omroepkoor. 18.15 Sport van den dag. 18.45 De Melodls- ten. 19.30 BNO: Nleuwsber. 19.40 BNO; Mi litair weekoverzicht. 19 50 Spiegel van den dag. 20.00 u. BNO; Engelsche uitzending ..Dutch News Reel". (Voor de Radio-Centra les: Pianospel gr.pl.). (Vanaf 20.15 alleen voor do Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken). 20.15' Omroep-Symphonle-Oi'kest en solist. 20.45 Toondichters en hun werk ln de anecdote, muzikale causerie. 21.25 Omroep-Symphonie- orkest. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO Militair overzicht. 22,10 Avondwijding. 22.15 24.00 Zie Hilversum I. wij vragen uw aandacht voor: Ernstige muziek. Op het orgel van dé Martinikerk te Groningen geeft Cor Baten burg met medewerking van den cellist. Ca- rel van Leeuwen Boomkamp om 12.15 uur (Hllv. H) een concert met werken van Boccherlnl, Bach en Campagnoll. De tenor Albert Dana en de bariton Lau rens Bogtman zingen om 15.00 uur voor zender Hilversum II duetten van Schutz. Handel en Brahms. Felix de Nobel begeleidt hem aan den vleugel. Als onderdeel van het muziekprogramma, dat de Omroep brengt ln het kader van den Llmburgschen streekdag, luistert U om 21.00 uur over zender Hilversum I naar een ka- mermuzlekvoordracht, welke gegeven wordt door José Candel, sopraan, Harry Cvemers. cello, en Jean Nypels, plano, die werken uit voeren van hun streekgenooten Alphons Franken, Joseph Hollmann en Hubert Cuy- pers. Het Stedelijk Orkest van Maastricht con certeert om 15.40 uur voor den zender Hll- üwi'e» J°°rl verpaM pro")»"* "«rtfakwrts»I I V«rl«"9' f N.V. PRODENTA. Adv, versum I onder leiding van Henri I Het programma vermeldt een werk van M. Prlclc van Wely en het planoconcert ln kl. t. van Charles Smulders, dat vertolkt wordt door Tiny Kaiser. Het Omroep Symphonle Orkest geeft om 21.25 uur (Hilversum II) een uitvoering van „Aus Böhmens Han und Flur" en het sym- phonisch gedicht van B Srnetana uit den cyclus „Ma Vlast". WHIy Buach speelt om 20.15 uur Hilversum II met het orkest, dat onder leiding staat van Leo Ruygrok, da „Symphonle espagnole" van Ed. Lalo. Cnlturcele uitzending. Jacques de Haas draagt om 14.45 uur voor den zender Hil versum n enkclo lyrische gedichten voor van Karei van do Woestljnc. Prof. dr. T. Goedewaagen spreekt om 16.00 uur (Kllv, II) ln de reeks „Op den steiger". Luisterspel. Op verzoek van vele luis teraars wordt over den zender Hilversum IT van 16.1517.00 uur een herhaling gegeven van het luisterspel van Hans Balzer „Hein Stavast, de admiraal van Moskitonlë", be werkt door Klnns Smellk. MAANDAG 31 AUGUSTUS 1942 Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Gram.muzlek. 6.50 Ochtcndgymn. 7.00 BNO: Nleuwsber. 7.15 Een nlouwe weck vangt aan (gr.pl.). 745 Ochtendgymn. 8.00 BNO: Nleuwsber. en programma uittreksel. 8,00 u. Orgelconcert (opn.). 8.35 Gram.truzlek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Omroep-Opera-Or- kest. en solisten (opn 10 25 Robert Gaden en zijn-orkest (opn.). 11.00 Radlo-Vacant'e- school. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Flanovoordracht. 12.40 Al manak. 12.45 BNO: Niéuws- en zakelijke bcr, 13.00 Kwartetconcert en gram muziek. 14.00 Otto Hendriks en zijn orkest en gram.muz 15.00 Voor do vrouw. 15.45 Zang met piano begeleiding. 10.00 Bijbellezing 16.20 Cello en plano. 16 45 Luisterspel: „Het Steenen Hart" 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke - en beursber. 17.30 Orgelconcert en Zöng. 13.00 Waarom kolonisatie? 18.15 Ernst va» 1 Hoff cn zijn orkest. 18.45 BNO: Nleuwsber. 18 55 BNO: Internationaal zakelijk praatje. 19.05 Poli tiek weekpraatje. 19.20 Oogstepel. declamn- torlum. 19.55 Utrechtse» Stedelijk Orchcst en solist. (Vanaf 20.15 allcon voor de Ra dio-Centrales. die 'over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.55 Kamermu ziek van Schubert en Schumann (gr.pl.). 2145 BNO: Nleuwsber 22.00 Imre Magyar! en zijn orkest spelen Honcanrsche volkslied jes (gr.pl). 22.15 Sterren klinken ln den avond (gr.pl.). 23.00—24 00 Otto Dobrtedt en zijn orkest en de 5 Gesangsgitairisten. (gr.pl.). Hilversum n, 301,5 M. 6.458.15 Zie Hllv. I. 8 15 VrooliJke Och tendklanken (gr.pl.). 9 15 Beethoven-Schu bert (gr-pl.). 10.00 Morgenwijding. 1115 Or kestmuziek van Richard Wagner (gr.pl.), 10.45 „Veranderingen van décor". „De betee kenis van het Tooneel", door Prof. Dr. T. Goedewaagen. (opn.). 11.00 Zang met. piano begeleiding. 1130 Reportage. 11.40 Zang en plano. 12.00 Het Meistersextet (gr.pl.). 12.15 Landelijke Romance, muzikaal programing. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 13 00 Actueel nieuws voor boer en tuinder. 13.15 Amusementsorkest en solist. 1400 u. Viool en plano en zsng met pianobegelei ding. 14.50 Kamerorkest (gr.pl 15.00 Dlsco- matinée (gr.pl.). 15.45 Lulsterfllts „Onder de Luifel". 16.00 Ensemble W. Kok en gram. muz. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 171)0 Sollstenprogramma. 18 30 Wij Socialisten: Nleuwo Orde leege borden. 1845 Omroeporkest. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Frlesch praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Promenade, gevarieerd pragramma. (Vanaf 20.15 alleen voor de Ra dio-Centrales. die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 2100 Avond zang fgr.pl 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Politiek prantje. 22.10 Avondwijding. 22.1524.00 Zie Hilversum I. wij vragen uw aandaciit voor: Ernstige muziek. Onder leiding van Anthon "van der Horst voert het Utrechtsch Stedelijk Orkest om 19.55 uur (Hllv. I) een Mozart-progrnmma uit. De solist Harry Wlg- gclaar vertolkt het vioolconcert. FEUILLETON WAAROM TREUR JE, GROOTE CLOWN! Terwijl Raumow deze woorden sprak, was Go van houding en uitdrukking veranderd, in zijn oogen sioncl nu een berustend begrijpen. „Mptir waarom heeft Big dat ge daan?" vroeg hij zachtjes. Rasumow trok een paar maal aan zijn pijp, eer hij antwoordde: „Omdat hij jaloersch was Hij ver beeldde zich. dat jij niet Marfa zou trouwen en mini diëten overnemen Daarbij kwam «i.\t n.ij kort voor die ongeluksvoorsteJiing een paar woorden, die mijn vrouw en ik wisselden, heeft opgevangenhjj I orde do nemen Maria en Go in eer. .-dr:n noemer, en dacht nu dat een verloving voor de deur stond. Toen is hij op de duivelsehe gedachte gekomen den beer tegen te op te hitsen ....Hoc is het: kom je in de voorstel ling?" Go boog het hoofd cn zei langzaam: „Nee ik kan de dieren nu nog niet terugzien. „Dal begryp ik jongen. En wanneer je van mij c<-n raad wilt aannemen, luister dan eens: ontwikkel je voorloo- pig niet verder als dierentemmer maar ga onder de menschen cn sluit je bij menschcn aan! Wacht, daar schiet mij iets te binnen ju. dat zou misschien iets voo jou zijn! Je bent immers ook gymnasibjoli getraind? Goed. >t dan eens op! Overmorgen vertrek ik weer uit Petersburg. In mijn plaats-komt dan Bolansky, de beroemde clown. Hij .:s huig in Siberië geweest, hij houdt bij zonder van die streek en wil nu naar Duitschland. en Engeland gaan. Bolar.s- ky is iemand, du rustel ere; he- n en weer trekt cn steeds een heele schaar menschen om zich heen heeft. Probeer het ejus bij hem! Misschien neemt hij je mee en wordt het je geluk! Ik wcnsch het je van harte, jongen!" Voor de eerste maal van zijn leven kocht Go een entréc-biljet voor een circus. Het was een eigenaardig en iet wat bedrukkend gevoel om hier temid den van al die menschen te zitten. Het circus was uitverkocht; het beste pu bliek van Petersburg was aanwezig om Bolansky te zien. De beroemde clown was het zesde nummer op het programma. De knechts vormden twee rijen om hem door te laien, vierduizend menschen staarden vol verwachting op het gordijn, waar door hij dadelijk verschijnen zou, maar Bn'aiisky kwam niet.... Toen hoorde men ineens op het muzickpodium een •-Jagend lachje zoodal alle oogen naar het orkest keken: en jawel, een witte, - •"ocderde clownskoo. stak boven de ■■•-vcnaar van den dirigent uit. riep: koekoek!"6 en verdween weer.. Een paar seconden later sprong hij de manege tinnon: een tamelijk kleine, maar zeer breede man in een groen zij- I den costuum, dat glinsterde van pailet- ten. Drie roode haarplukken versierden zijn kop en op den punt van zijn neus balanceerde hij een pauweveel. Hij liep de manege rond, danste, knielde, sprong en liep, daarbij onophoudelijk de pau- I weveer in evenwicht houdend en zon- j der zich te bekommeren om en razen- den bijval. Nu gaf de stalmeester hem een viöol. Bolansky nam den strijkstok onder zijn kin, de viool in zijn rechterhand en speelde, de viool op den stok strijkend: „Mijn hoed, die heeft drie veeren," Toen ruilde hij zijn viool voor een pis ton, blies een aria uit „Lucia di Lam- mermoor", wierp eindelijk de pauwe- veer weg en besteeg toen. steeds flui tend, een kleine ladder, zonder ze ook maar met een hand aan te raken. Toen j hij. na een oogenblik al fluitend op de i hoogste sport gebalanceerd te hebben. I naar beneden sprong, dankte het pu bliek geestdriftig. I De stalmeester vroeg hem, wat hij nu verder van plan was. Met een aange name stem, die men tot op de verste galerijplaats verstaan kon, antwoordde de clown met allerlei woordspelingen. Toen begon hij opeens een vogel te piepen en te kwinkcleeren en gaf door een meesterlijke mimiek te kennen, dat hij de menschentaal niet meer ver stond. daar hij tot de gevederde wezens behoorde. Tenslotte gaf men hem een klein zweepje en toen hij daarmee knalde kwamen vijf ganzen de manege in gewaggeld. Bolansky liep hen ver schillende militaire bevelen toe, ging aan het hoofd staan en zoo marcheerde hij door dc manege, terwijl zijn wagge lende recruten op zijn commando's om draaiden. zwenkten of bleven staan om tenslotte over lage hindernissen te springen en den rooden ring in voor beeldige orde te verlaten. Bolansky had ook scènes met August den Domme op zijn répertoire, maar die speelde hij nooit bij zijn debuut in een stad. Het meeste succes had Bolans ky steeds bij zi:n slotnummers de we reldberoemde. „gevaarlijke sprongen", waarvan hij de moeilijkste zelf had uit gevonden. Hij maakte een salto mortale over acht paardenruggen heen of over tien soldaten met de bajonet op het ge weer. hij draaide zich rond in razende pirouettes, maakte salli achterover door de lucht, wervelde^ in schotsche en scheeve, fantastische houdingen boog boven het zand en ook bij den Jaslig- sten. gevaarlijkste)! sprong bewaarde hij nog de sierlijkheid van een danser. Dst was de groote Bolansky! Toen Go, cvengcestdviftig als het overige publiek, den volgenden morgen naar het circus ging, kon hij zich nauwlijks een weg lianen door de ber gen van koffers en de massa artisten. die in eiken hoek stonden te trainen. Op zijn vraag naar den beroemder clc rn antwoordde men hem lachend- ..Dat is bier allemaal Bolansky-! Hf brengt met zijn gezelschop leven in de brouwerij!" (Wordt olgdi,

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2