AMEBSFOOCTSCHE («HMNT Verloren slagen Negentien schepen tot zinken gebracht Verbitterde gevechten in de huizen van Stalingrad duren voort Bittere teleurstelling in Moskou „Dag van den ouden Jeugdstorm" Van den vijand weten wij wat op 't spel staat ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling: Per week ƒ0.10 Per 8 maanden 12.0b Per post per kwartaal 2.25 Losso nummerr 10.08 Admlnlstr.: Tel. 6289. Giro 88382 Redactie: Tel. 6731. Ka 6 u. 6137 en 6808. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI N.V. DRUKKERIJ ONNES v.h. BLANKENBERG Zn„ SNOUCKAERTLAAN 9. Directeur: F. HALE WIJN. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOEST. ADVERTENTIES Prijs per millimeter ƒ0.12 ..Doelpunten" bij voorultVtnlVr.g-. a. personeel t.m. 20 woorden 0 55 leder woord meer 0.05 b. alle overige t.m 20 w. ../C68 leder woord meer 0 08 3 Achtereenvolgende plaatsingen voor 2 maal den eenheidsprijs DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1942 5Ge JAARGANG. ÏN geen enkel stadium van dezen oor log is de - onmacht der vereenigde Internationales zoo duidelijk aan den dag getreden als thans. Met een doodelijke regelmaat verdwijnen de trotsche schepen van Engeland en Ame rika naar onbekende gebieden, van waaruit zij nimmer meer zullen terug- keeren. Duizenden en honderdduizen den brutoregisterton^en verliezen de Anglo-Amerikaansche mogendheden in eenige uren tijd; deze getallen groeien aan tot millioenen en tezamen demon- streeren zij de ontzaglijke draagwijdte der verloren slagen op de oceanen. Want mèt de geallieerde tonnages zinkt fmmers ook de rijke inhoud aan olie, wapentuig en levensmiddelen, welke voor de oorlogvoering der eigen landeh of der bondgenooten is bestemd. De oorlog ter zee werpt aldus voor de anti- spilmogendheden dubbele verliezen af; daarbij bedenke men nog, dat er steeds meer U-booten verschijnen op de we- reldzeëen, welke de vijandelijke sche pen tot op het laatste oogenblik zullen moeten bevaren, willen zij het uur van den definitieven ondergang hunner .vlaggen zoo lang mogelijk uitstellen. Het zomeroffensief in Oost-Europa bracht Moskou eveneens verloren sla gen. In een niet te stuiten stormloop zijn de Duitsche en verbonden troepen tot in het hart van den Kaukasus door gedrongen, terwijl op de puinhoopen yan het machtige, in een vesting her schapen Stalingrad de laatste gevech ten worden geleverd. De omvang de zer geweldige slagen is nóg grooter dan de meest fantastische mensch kan be vroeden, terwijl het heldendicht, dat daar in hot Oosten ontstaat, slechts door de na ons komende generaties ten volle kan worden begrepen. De strijd in Britsch-Indië de bin- nenlandsche onlusten, welke het En- gelsche wereldrijk van binnen uithol len de strijd in Afrika, alsmede de oorlogvoering van Japan, leveren voor Londen en Washington niets dan ver loren slagen op. Zelfs de Britsche mon ster-aanvallen der R.A.F. op Duitsche steden zullen in een ramp voor het Britsche moederland eindigen. Teiste ren de oorlogsmisdadigers van overzee thans straffeloos de burgerbevolking hunner tegenstanders, zij en met hen de humane, christelijke anti's uit onze eigen kringen, die zich zoo thuis voelen in een met vrouwen- en kin derbloed bevlekte omgeving kunnen zich voor gezegd houden, dat aan hun laffe, praktijken een einde wordt ge maakt. Mijn wachten is geen zwakheid, heeft do Führer nog kortgeleden ge zegd en de juistheid Van deze bewe ring zal eens worden bewezen. De „ge wonnen" slagen van thans zullen dan worden omgezet in een voor Engeland doodelijken vernietigingsslag. O TVTTET alleen verliezen de vijanden i.1 van Europa op militair gebied, zij verliezen ook alle slagen in den gesproken en geschreven oorlog. Wen dell Willkie, de jongste bediende van- het Witte Huis, maakt thans een we reldreisje en leurt langs de diverse hoofdsteden met persoonlijke brieven van zijn chef, Roosevelt, zonder met dergelijke vodjes papier eenig succes te kunnen boeken. Integendeel, nu de door Londen en Washington aan Sta lin toegezegde hulp uitblijft, brengen de bolsjewieken de Anglo-Amerikanen in den gesproken oorlog zware neder lagen toe. Moskou- is „het geklets over het tweede front moe en eiseht daden", terwijl Stalin zelf de bondgenooten waarschuwt „de autobus niet te mis sen" en zich niet te verlaten op gene raal Winter. Zoolang de woorden van Churchill en Roosvelt niet door daden worden gevolg, zoolang zullen de bondgenooten dus in den onderlingen papieren- en woordenoorlog met ver loren slagen rekening moeten houden. De vrome Roosevelt heeft dezer da gen een ander goedkoop frontje opge richt; hij heeft zijn afgezant Myron Taylor naar den Paus gestuurd. Wat deze diplomaat daar in Vaticaanstad moet doen, is niet bekend, doch het ligt voor de hand, dat hy wederom po gingen zal aanwenden om den Paus te winnen voor de EngelschAmeri kaansche oorlogvoering en het bond genootschap met den anti-Christ, de Sovjet-Unie. Of vrijmetselaar Rooseveii in dezen diplomatieken slag de over winnaar zal zijn, is een vraag, welke hier nog geen antwoord behoeft. In Londen zelf zwoegt Churchill se dert langen tijd aan het „thuis-front": tegenover zich vindt hij de bondgenoo ten, de bolsjewieken! Deze roode vrien den maken den Britschen premier het leven zuur door hun talrijke eischen. Naast hun roep om het échte tweede- EXTRA-BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. TüSSCHEN SPITSBERGEN EN IJSLAND WERD EEN EEN VIJANDELIJK KONVOOI ZWAAR GEHAVEND DUITSCHLAND STRI JDT VOOR EUROPA Hoofdkwartier van den Führer, 24 September. Het Op perbevel van de Weermacht maakt bekend Tusschen Spitsbergen en IJsland vielen Duitsche duikboo- ten een konveoi aan, dat van Sovjet-havens naar Britsche en Amerikaansche havens terugkeerde en uit meer bewakingsvaar- tnigen dan transportschepen bestond. In hevige dagenlange ge vechten met de bijzondere krachtige bewaking brachten onze dnikbooten drie torpedojagers- een hnlpkrniser en vijf tran sportschepen met een gezamenlijke inhoud van 50.000 brt. tot zinken. Twee andere schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Op den Atlantischen oceaan, voor Afrika en In de Caraibl- sche Zee brachten andere duikbooten uit konvooien en bij den strijd tegen afzonderlijk varende schepen dertien vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhond tarn 75.000 brt. alsmede een korvet tot zinken. Een ander schip werd door torpedotreffers beschadigd. Hierdoor heeft de vijandelijke scheepvaart in de laatste vier dagen een gezamenlijken inhond van 125.000 brt. en bovendien drie torpedojagers en een korvet verloren. IN DEN KAUKASUS WERDEN EENIGE BELANGRIJKE BERGRUGGEN MET SUCCES BESTORMD Hoofdkwartier van den Führer, 24 September. Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend: In het noordwestelijk deel van den Kaukasus heeft infanterie, doeltreffend gesteund door artillerie en luchtwapen, na het overwinnen van taaien vijan delijke tegenstand verscheidene domineerende bergruggen bestormd. Het luchtwapen heeft bovendien felle bomaanvallen gericht op de haven van Toe- apse. Daarbij is een vrij groot vrachtschip in brand geworpen en in de kust wateren een tweede koopvaarder, benevens een bewakingschip beschadigd. Aan den Terek werd in harden strijd de stad Prisjibskaja ingenomen. In Stalingrad duren de verbitterde gevechten in de huizen voort. Bij den afweer van sterke ontlastingsaanvallen uit het Noorden zijn 34 Sowjettanks vernield. De ravitailleering van den vijand op de spoorlijnen ten oosten en westen van de Benedenwolga en bcnzineopslagplaatsen bij Saratow jijn door het luchtwapen opnieuw zwaar gebombardeerd. Ten noordwesten van Woronesj zyn nieuwe vijandelijke aanvallen mis lukt. In den centralen frontsector zijn eigen aanvalsondernemingen met succes verloopen. TegenaanvalJO'n van dèh vijand bij Rzjef werden afgeslagen. In den noordelijken sector van het front behaalde een eigen aanval ten zuiden van het Ladogameer ondanks harnekkigen vijandelijken tegenstand en vergeefsche tegenaanvallen verdere terreinwinst. Aan hét oostelijk front zijn gisteren 62 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Twee eigen vliegtuigen worden ver mist. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht brisant- en brandbom men geworpen op eenige plaatsen in het Noord,-Duitsche en Deensche kust gebied. De bevolking leed verliezen. Tien Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in den nacht van 23 op 24 September voor den oorlog belang rijke doelen in het graafschap York in midden-Engeland gebombardeerd. Zooals in een extra-bericht bekend ge maakt ls hebben tusschen Spitsbergen en IJsland Duitsche duikbooten een convool aangevallen dat van sowjet havens naar' Britsche en Amerikaansche terugkeerde en Duitsche onderzeeboot op «eg naar de U.S.A.-jachtgebieden.Tijdens den langen tocht worden de kanonnen geregeld verzorgd. Hier In de /rije zeeruimte kunnen ook de manschappen, die vrij van wacht zijn. volop genieten van zon, bries en zeelucht PK Frank Transo-F-P H m front eischen zij o.a. het aftreden van den Engelschen minister van Oorlog, de liquidatie van eenige diplomaten en een nationale regeering in Britsch- Indië! En gelijk op alle wereldfronten is oek op dit slagveld-aan-huis Chur chill de man, die de klappen krijgt. Zoo blykt de onmacht der geallieer den uit alle veldslagen. De oorlog te land, tér zee en in de lucht brengt hun verliezen, de gesproken en de geschre ven oqrlog, welken zij onderling dry ven, bezorgen hun nederlagen en ook de oorlog in cijfers, de bluf-oorlog- welken zij thans voeren, levert slechts verloren slagen op. Het is wel een jam merlijk schouwspel, dat de „machtigen"' van weleer te zien geven I uit meer bewakingsvaartuigen dan trans portschepen bestond. In hevige dagenlange gevechten met de bijzondere krachtige be waking brachten onze duikbooten drie tor pedojagers, een hulpkrulser en vijf transport schepen met een gezamenlijken Inhoud van 50.000 brt. tot zinken. Twee andere schepen werderi door torpedotreffers zwaar bescha digd. Op den Atlantischen Oceaan, voor Afrika en ln do Caralblsche zee brachten andere duikbooten uit konvooien en bjj den stryd tegen afzonderlijk varend© 6Chepen dertien vijandelijke koopvaardijschepen met een ge zamenlijken Inhoud van 75.000 brt. alsmede een korvet tot zlnkenr een ander schip werd door torpedotreffers beschadigd. Hierdoor heeft de vijandelijke scheepvaart ln do laatste vier dagen opnieuw negentien schepen met een gezamenlijken Inhoud van 125.000 brt. en bovendien drie torpedojagers en een korvet verloren. Hoofdstad van Madagascar door de Britten bezet OOK MAHITSY WERD OPGEGEVEN. Naar Reuter op grond van een radio bericht, meldt, zijn Britsche troepen gisteren te 17 uur de hoofdstad van Madagaskar, Tananarivo, binnenge rukt. Het officieele communiqué te Vichy over den strijd op Madagascar deelde gisteren mee. dat de Britten Dinsdag het spoorwegtraject AntsirabeTanana rivo hebben gebombardeerd. Woensdag- ocHÉer.d kon levendige luchtactie in het Oosten van Brickaville worden waar genomen. Mahitsy, dat tot het uiterst toe verdedigd is, moest opgegeven wor den. Diplomatieke bedrijvigheid De pLv.v. Roemeensche minis ter-president, Mihail Antonescu. is, na zijn bezoek aan minister Von Ribbentrop door den Führer in diens hoofdkwartier ontvan gen. Bij dit onderhoud zijn alle actuc-ele vraagstukken besproken en is de hartelijke overeenstem ming. welke tusschen beide lan den en hun staatslieten bestaat, bevestigd. De Führer ontvangt Pawelistj. De Führer heeft gisteren in zijn Hoofdkwartier den staatsleider van den onafhankelijken staat Kroatië, dr. Ante Pawelitsj, ont vangen, die zich op weg bevindt naar het oostelijk front ter in spectie van de aldaar strijdende Kroatische troepen. Hij had met den poglavnik een onderhoud, ge dragen door een hartelijken, vriei dschappelijken geest. Aan deze ontvangst namen be halve het gevolg van Pawelitsj. minister Von Ribbentrop en de chef van het Opperbevel der Weermacht, generaal-veldmaar- schalk Keitel, deel. Von Papen bij Horthy. De Hongaarsche Rijksbestuur der heeft gisteren den Duijschen gezar.t in Turkije, Von Papen, die zich op doorreis in Hongarije be- vosd, in audiëntie ontvangen. Na aft-op dezer audiëntie heeft Von PacjvVi het noenmaal met den Rijksbestuurder en zijn echt- genoote gebruikt. Willkie bij Stalin. Volgens een officieel Tass- bericht heeft Stalin gisteren in aanwezigheid van den volkscom missaris van Buitenlandsche Za ken, Molotof, den buitengewonen gezant van Roosevelt, Wendell Willkie ontvangen voor een on derhoud dat ongeveer twee uur duurde. Karikaturen hebben anti-Britsche tendens De correspondent van Moskou van net gezaghebbende Engelsche tijdschrift „New Statesman and Nation" schildert in een uitvoerig overzicht het toene men der anti-Britsche stemming in de hoofdstad der Sovjet-unie. Hij citeert in dit verband een ingezonden stuk, dat een onderwijzer aan een te Moskou ver schijnend blad stuurde en waarin o.a. letterlijk wordt gezegd: „Elke natie in Europa, die Engeland heeft vertrouwd, is in den steek gelaten. Tot nu toe wer den! alle vrienden van Engeland binnen enkele weken vernietigd. Wij Sovjet- russen hebben den strijd veertien maanden volgehouden, maar Engeland is nog altijd niet bereid ons te helpen." De correspondent zegt dan, dat het hem niet bekend is, onder welke om standigheden het communiqué over Mo- lotoffs bezoek aan Londen tot stand is gekomen. In dit schrijven heeft Enge land echter uitdrukkelijk de verplich ting op zich genomen een tweede front in het leven te roepen. „Wie ook de schrijver van dit communiqué mag zijn, uit eigen ervaring kan ik slechts dit zeggen: Degene, die voor de belofte van een tweede front verantwoordelijk is, zal heel de bevolking der Sovjetunie tot een vijand van Engeland maken, wanneer deze belofte niet zal worden gehouden. Pers- en propaganda te Mos kou beschouwen het communiqué als een bindende belofte, die nog in den loop van dit jaar moet worden vervuld en die men niet naar believen kan uit stellen. Men ziet er hier een strategi- schen maatregel in, die volkomen aan sluit bij de meest dringende behoeften van dezen oorlog, De geheele bevolking der Sovjetunie heeft dit communiqué slechts van uit dezen gezichtshoek ge lezen en de Britsche regeering heeft niets gedaan, om op het eventueel on juiste van deze opvatting te wijzen. Kortom, wanneer het tot een tweede front zou komen, zal dit communiqué nog een der grootste vergissingen in de wereldgeschiedenis blijken te zijn." Te Moskou heeft men de groote de monstraties, die in Engeland en de Ver. Staten voor een tweede front op touw zijn gezet, ernstig opgeval. Dag in. ri-.g uit hebben de Sovjetkranten lange uit treksels uit de Britsche pers gepubli ceerd over deze demonstraties, met welke gewoonte zij' plotseling hebben gebroken, na het mislukken van den aanval op Dieppe. De bewering der Britsche pers. dat hel bezoek van Chur chill aan Moskou een historische ge beurtenis was. is door geen enkel blad in de Sovjet overgenomen. Ook de Ame rikanen te Moskou gebruiken dergelijke hoogdravende uitdrukkingen niet. Nog kort voor de expeditie tegen Dieppe werden "er van officieele zijde onder het roode leger vlugschriften verbreid, met opschriften als „Houdt vol, weldra komt er hulp!" Thans is ook hieraan een ein de gekomen. liet praten moede. De chef der afd. propaganda van .de communistische partij heeft integendeel voor de radio een redevoering gehou den, waarin hy wees 'op de kritieke situatie aan het oostelijk front en er te vens aan herinnerde, dat de Sovjetunie alleen en zonder hulp van haar gealli eerden moet vechten, terwijl Duitsch- land vrijwel alle Europeesche landen aan 2ijn zijde heeft. Het officieel or gaan Prawda begint zelfs reeds aardig heden op Engeland te verkoopen. Nog onlangs publiceerde het blati een kari katuur. waarop een Duitsche soldaat is afgebeeld, die gezeten is naast een gra- mofoon, waaruit onafgebroken weer klinkt: „Onze versterkingen zijn on neembaar. komt en overtuigd U daar zelf van!" Boven deze afbeelding staat het opschrift: „De Atlantische Kust." De Roode Stèr, het orgaan van hot Sov- jetleger, heeft ongeduldig uitgesproken, dat men in de Sovjet-unie de vele rede- voeringen der flsngelschen moe wordt en op feiten wacht. Te Moskou heeft men slechts belangstelling voor de oor logvoering en toont men voor de poli tiek van Washington en Londen niet het minste begrip. Ter gelegenheid van de herdenking van «Jen „Dag-van den ouden Jeugdstorm" op Zaterdag 26 September a.s. zal in het ge heele land eenzelfde feestprogramma wor den afgewerkt, waaraan alle jcugdstor- mers zullen deelnemen 1 Het blauwe hemd zal dien dag stad en land kleur en fleur geven. Doch niet al leen het blauwe hemd van den jeugdstorm, doch ook de driekleur zal het beeld zoowel in de stad als in het dorp verlevendigen. De Jeugdstorm vlagt dien dag. doch ook van de hoogste torens der gemeenten zal het oranie, blanje, bleu wapperen. De radio opent het programma des mor gens om kwart over acht over don zonder Hilversum II met Jeugdstorm zang en marschmuzick. Dr. GöBBELS SCHRIJFT IN „DAS BEICII" WIJ VOELEN ONS VERANTWOORDELIJK JEGENS DEN TOEKOMSTIGEN VREDE Minister Göbbels schrijft in een artikel in het weekblad „Das Reich" onder het opschrift „Wat op het spel staat", dat de oorlog diepere beteekenis heeft, dat hij den grond slag van het bestaan der volken opnieuw regelt. Alle oorlogshandelingen moeten hierop worden gericht, wil de oorlog niet zijn uitgangspunt en doel verliezen. De minister betoogt, dat men de Duitsche regeering niet kan verwijtem dat zij. in dezen oorlog ooit tegen genoem de stelling hfeft gezondigd. Zij heeft zich steeds beperkt tot een omschrijving van haar oogmerken in dien zin, dat zy strijdt voor de vrijheid, de onafhankelijkheid en de noodige leef- en beweegruimte voor haar volk. De meeste oorlogshandelingen zijn haar rechtstreeks op gedrongen. Haar offensieven vonden steeds hun oorsprong in den nationalen wenseh tot zelfverdediging en na de nederlaag van den vijand onderscheidde zij zich eveneens door gematigde beperking van haar eischen, die uitslui tend waren gericht op het zuiver doelmatige en onmiddel lijk gewenschte. Daaruit valt ook te verklaren, aldus 'dr. Göbbels. dat de oorlog door Duitschland zonder eenig wraakgevoel ge voerd is en wordt. De oorlog is voor ons een te ernstige zaak, dan dat wij hem zouden toevertrouwen aan brie- schende heethoofden. Niemand zal ons kunnen aanwrij ven dat wij de ontbinding, vernietiging en economische of physieke liquidatie van een volk, dat voor onze wapens is bezweken, als oorlogsdoel hebben geproclameerd. Als voorbeeld vermeldt schrij-er hier de behandeling" van Frankrijk te Compïègne, die volgens hem zoo gema tigd was, dat zij ongeveer het tegendeel vormde van dat gene, wat vriend en vijand hadden verwacht. Verantwoordelijkheid tegenover den vrede De redenen daarvan liggen voor de hand. Geheel afge scheiden van het feit, dat een ander optreden toch eigen lijk niet te rijmen zou vallen met ons volkskarakter, voe len wij ons in den oorlog nog steeds in zekeren zin ver antwoordelijk tegenover den toekomstigen vrede. Wij ver geten nimmer, dat de volken van Europa ook na dezen oorlog nog steeds tot op zekere hoogte, zij het ook in een volkomen nieuwe ordening van hun belangen, weer naast elkander moeten leven. De oorlog is niet het normale, maar het abnormale. Woede en wraak zijn als regel slechte raadgevers. Tegenover deze Duitsche beginselen stelt Göbbels het optreden van Engelschen en Amerikanen, waarbij hij het dubieus noemt, of deze om redenen van btnnenlandsche politiek zijn gedwongen hun geheime bedoelingen jegens Duitschland zoo openlyk te onthullen. Hij acht het moge lijk, dat de Engelschen en Amerikanen met het oog op hun eeuwige militaire nederlagen in zekeren zin behoefte hebben aan uitbarstingen van woede en wraak om psy chisch te kunnen afreageeren. Hierbij wijst hij op de omstandigheid, dat bijv. niet de bekende stelling van yan Sittart, dat Duitschland te Ver sailles veel te zacht behandeld is, in Engeland wordt be streden, maar dat uitsluitend mceningsvorschil bestaat over de vraag, of het doelmatig is geweest haar in het open baar te behandelen. De bewindsman herinnert voorts aan de meening van het emigrantenblad, overgenomen door Reuter, dat alle Duitsche kinderen van twee tot zes jaar ontnomen moeten worden aan de moeders en voor 25 jaar naar het buiten land gezonden moeten worden. Indien Reuter deze idiotie niet officieel had verspreid, kon men althans nog ten gunste van de Engelsche regeering aannemen, dat dit slechts een ontsporing van eén" ontoerekenbare was, zij het ook een ondubbelzinnige. Dat is thans niet meer mogelijk. Integendeel, eert blad onder toezicht van de Britsche regcering heeft in een on bewaakt oogenblik tot uitdrukking gebracht, wat de tegen partij in werkelijkheid denkt en van plan is. Versailles was een les Het Duitsche volk heeft te Versailles beleefd, waartoe onze vijanden in staat zijn. Wij zijn vsst overtuigd, dat de Engelschen en Amerikanen en vooral de joden, die bij hen achter de schermen werken, iets overeenkomstigs, tot in het groteske overtroefd, met ons zouden voorhebben, als het hun gelukte ons nog eens onder den voet te loo- pen. Wij zijn overtuigd, dat van Sittart en .niet Churchill de waarheid spreekt. Wij achten het atlantic charter en genoemd reutertelegram een Engelschen zijsprong. Het is onze nationale plicht ons volk op dergelijke oog merken attent te maken. Toen deze oorlog begon, aldus dr. Göbbels, beseften wij ten volle waarom het zou gaan. Wij hebben den blik nog slechts voorwaarts gericht, maar nooit meer terug. Wij weten precies, waar onze kans ligt,- wy behoeven nog slechts te leeren inzien, waarvoor ons het gevaar dreigt. Wij hebben te doen met een tegenstander, die geen mid del zal schuwen om ons te verpletteren. Daarom mogen wij ook onze kracht niet voor eqn deel ongebruikt laten, als wij ons tegen hem venveren.' Een enkele uitbarsting nu en dan van de Britsch-jood- sche wraakfantasie vatten wij niet al te tragisch op. We zien daarin niet slechts een uiting van woede en wraak zucht, maar ook van onmacht. Wij hebben onze tegen standers steeds te rechter tijd onderkend. De wapenen vormen den besten waarborg tegen overmanning. Onze moeders weten thans, waarvoor haar zoons ginds strijden en onze vrouwen, waarvoor haar mannen aan het front staan. Iedere arbeider en elke boer beseft ten volle waartoe hij den hamer zwaait en de ploeg door de aarde drijft Millioenen kinderen kijken ons aan. In hen ziet de vijand onze toekomst en in hen wil hij haar vernietigen. Uit een mond van den vyand hebben wij vernomen, wat op het spel staat. In den Ilaaj; vindt vervolgens om tien uur een plechtigheid plaats hij het graf van -Peter Ton. De streek Den Haag brengt ren bloemenhulde aan dezen, in den strijd, voor den Jeugdstorm gevallen kameraad. Van twaalf tot één uur wordt de school jeugd verrast, waarna een korte rustperio de intreedt. Om half drie verzamelen over al in den lande de streken zich op een daarvoor geëigende plaats in de stad en dorp n stellen zich op voor hot aanhooren van ae rede die de hoofdstormcr C. van Geelkerken voor de mlcrofobn zal uitspre ken en die is gericht tot de gansche Ne- dcriandsche jeugd. Direct hierna vindt de plechtigen uitrei king plaats van de eerc-drnagteekens aan hen die daarvoor in aanmerking komen. Voor het front Van den troep zal dit plaats vinden voorafgegaan door hoornge schal, fanfares, zang en tromgeroffel. Vaan dels brengen den groet. De plechtigheid wordt beëindigd met zang en daarna volgt een marsch met een défilé voor den burgemeester. Op het moment dat de hoofdstormcr zijn rede aanvangt wordt op de Grehbeherc door den Jeugdstorm een krans gelegd op het graf van een Duitschcn en een Neder- landsche soldaat, waarna de stafchef van de Nationalen Jeugdstorm, opperbanheer C. Quispel, een rede zal uitspreken. Deze plechtigheid wordt bijgewoond door 700 stormsters en stormers met een mu ziekgroep, een vlaggengroep. bestaande uit 24 vlaggen, en een zangschaar uit Rotter dam. De Nederlandsche Omroep geeft des avonds in den „Spiegel van den dng" van deze plechtigheid over den zender Hilver sum II een reportage. Des avonds houd', ie'dere streek een kameraadschapsavond en zoo zal dan de herdenking van den „dag van den outjen Jeugdstorm" een onverlte- teüjke dng worden in de annalen van den Nationalen Jeugdstorm, doch niet alleen een onvergetelijke dag voor de stormsters en 'de stormers. maar ook voor hen die nu nog buiten hun rijen staan, doch reeds met volle belangstelling het werk van den Na tionalen Jeugdstorm gadeslaan. JODEN OP ONGEOORLOOFDE WIJZE GEHUISVEST Uc heer De Bree, burgemeester van Oostzaan, kreeg dezer dagen een tjp, dat in de gemeente Zaandijk eenige jo den op ongeoorloofde wijze gehuisvest waren. Deze lieden begaven zich zonder ster en met vervalschte persoonsbewij zen op straat en leefden van den sluik handel. Met behulp van de Zaandijker ge meentepolitie heeft de burgemeester verschillende invallen gedaan, doch de joden bleken inmiddels vertrokken te zijn. Een der bewoners gaf echtej* na verhoor toe joden op ongeoorloofde wijze gehuisvest te hebben. Pogingen worden in het werk gesteld de joden alsnog te achterhalen. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtuigen boven het Noord-Duit- sche kustgebied enkele storingsvluchten gemaakt. Er werden bommen neerge worpen, waardoor eenige materieele schade cn schade aan gebouwen in woonwijken werd aangericht. Volgens de tot dusver ontvangen rap porten werden acht Britsche bommen werpers neergeschoten. Dui sche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht aanvallen ge daan op voor den oorlog belangrijke doelen in een stad in Oost-EngelancL

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1