AMEQSFOCOTSCHE (OIIMNT Luchtmacht zeer actief ten 0. van de Wolga De Sovjet-fabriek „Roode October" staat grootendeels in vlammen Herwiht met Uw werktuigen, wat Frankrijk met de wapenen verloor Tsjoenking-China is niet tevreden met de Angelsaksische beloften ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling: Per weck V.w.. ƒ0.18 Per 8 maanden ƒ2.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 Losse nummers ƒ0.06 Admlnlstr.: Tel. 5289, Giro 86362 Redactie: Tel. 6731. Na 5 tl. 6137 en 6806. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE(GELDERSCHE VALLEI N.V. DRUKKERIJ ONNES vJl BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9. Directeur: F. HALE WIJN. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOEST. ADVERTENTIES Prtfs per millimeterƒ0.12 ..Doelpunten" bij Toomltbetoling: a. personeel tm 20 woe rden 0.66 leder woord meer 0.05 b. alle overige t.m. 20 ..ƒ0 66 leder woord cr-ecr0.06 3 Achtereenvolgende plaatsingen voor 2 maal den een) ieldst»n)s WOENSDAG 21 OCTOBER 1942 56e JAARGANG. TUSSCHEN WOLGA ÉN DON ZIJN STERKE AANVALLEN DER SOVJETS ONDER ZWARE VERLIEZEN AFGESLAGEN Felle luchtslag boven het Egyptische front Hoofdkwiltier van den Fiihrer, 21 October. Het Opperbevel van. de Weermacht maakt bekend: De aanhoudende slechte weersgesteldheid heeft gisteren de gevechtshande lingen in het westen van den Kaukasus benadeeld. Desondanks veroverden de Duitsche troepen met steun van het luchtwapen nieuw terrein voor de voort zetting van den aanval. In Stalingrad duren de gevechten voort. Afweergeschut van het luchtwa pen heeft een vrachtschip op de Wolga tot zinken gebracht. Het luchtwapen heeft overdag en des nachts transportbewegingen, spoorweginstallaties en vliegvelden der bolsjewieken ten oosten van de Wolga aangevallen. Tusschen Wolga en Don hebben de bolsjewieken met nieuw aangevoerde sterke strijdkrachten van infanterie en tanks hun ontlastingsaanvallen uit het noorden hervat. Zij stortten onder zware verliezen voor den vijand nog voor ons front ineen. Veertig tanks werden vernietigd, talrijke gevangenen werden binnengebracht. Italiaansche en Roemeensche troepen hebben verscheidene pogingen van den vijand om den Don over te steken met zware verliezen voor den tegen stander afgeslagen. Boven het Egyptische front is een felle luchtslag geleverd met sterke vij andelijke formaties vliegtuigen. Duitsche en Italiaansche jagers en afweerge schut behaalden daarbij met geringe eigen verliezen een groot succes. De juis te resultaten zijn nog niet ontvangen. Duitsche jachtbommenwerpers hebben hun aanvallen op Malta voortgezet. In de Golf van Suez hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 19 op 20 October een vijandelijke tankboot van 5000 brt. tot zinken gebracht. Eenige Britsche vliegtuigen zijn giste ren naar Noord-Duitschland gevlogen. Hier en daar neergeworpen bommen hebben verliezen veroorzaakt onder de bevolking en schade aan gebouwen. Luchtafweergeschut heeft een vliegtuig neergehaald. In zware gevechten van een jaar ten Zuiden van het Ilmenmeer heeft de S.S.-doodskopdivisie onder leiding van den met het eikenloof bij het Ridder kruis onderscheiden S.S. Obergruppen- führer Eicke zich in den aanval en in den afweer bijzonder goed gehouden. Voorts maakt het Opperbevel der Weermacht bekend: Op 20 October overdag hebben aan het Ncord-Arfikaansche front Britsche jachtbommenwerpers een duidelijk met het Roode Kruis gekenmerkte Duitsche centrale verbandplaats aangevallen. De operatietent werd vernield. De gewon den en het personeel leden verliezen. Amerikaansche vliegers voor Japanschen krijgsraad TOELICHTING VAN HORI BIJ- de Jongste door Japan genomen maat regelen Ier bescherming van do burgerbe volking tegen vijandelijke daden van terreur betreft het geenszins, zooals de tegenpartij thans tracht to propageeren, Japansche „re presailles", aldus de woordvoerder van de Japansche regeering. Horl. Ook van een „dreigement" kan geen sprake zijn. Hier zyn slechts de beginselen afgekondigd, die ln het vervolg nagekomen zullen worden. Het decreet van de Japansche Weermacht heeft ook niets uit te staan met van Duitsche zy- do genomen tegenmaatregelen. Horl beves tigde bij deze gelegenheid, dat de reeds door den Japanschen Krijgsraad veroordeelde Amerikaansche vliegers In den loop van den op 18 April ondernomen aanval op Japansch gebied ln gevangenschap zijn geraakt en weerlegde daarmede de Amerikaansche be wering. dat alle by dien luchtaanval be trokken Amerikaansche machines hun voor geschreven basis hadden bereikt met uit zondering van een toestel, dat ln Siberië was geland. Omtrent het nauwkeurige aan tal gevangenen kon hij echter, aldus de woordvoerder, geen mededeellngen doen. De Amerikaansche vliegers hebben echter ln den loop van het onderzoek voor den krijgs raad toegegeven, dat zy nwt «hllltalre doe len met bommen en machinegeweren had den aangevallen en dat zij zich volledig be wust waren geweest, van de beteekenls der aanvalsdoelen en van htm handelswyze. Nieuw oorlogscrediet door het Lagerhuis toegestaan De Britsche minister van Financiën Kingsley Wood, heeft gisteren in het Lagerhuis een nieuw oorlogscrediet van een milliard pond sterling gevraagd. Tot dusverre, zoo' zeide hij, heeft Enge land 2Va maal zoo veel .voor den oorlog uitgegeven, als in de eerste drie jaar van den vorigen wereldoorlog, n.l. meer dan 12 milliard pond sterling. Daarbij zijn niet begrepen de Britsche schul den, die bij de Ver. Staten gemaakt zyn en wcyden in het kader van de leen- en pachtwet. Het Lagerhuis heeft dit gevraagde oorlogscrediet van een milliard pond Sterling toegestaan. Hulp aan de Sovjets. De Engelsche minister van Handel, Hugh Dalton, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat kleedingstukken, me dicamenten en andere artikelen van dagelijksch gebruik naar Rusland zijn gezonden. „Al deze hulp", zoo zeide de minister, „moét onttrokken worden aan de voorraden, die voor de Britsche bur gerbevolking aangelegd waren". Fransche soldaten houden stand op Madagascar Een handvol Fransche soldaten houdt den opmarsch vbh aanzleniyke Engelsche strijd krachten op Madagascar tegen, aldus een mededeellng van het Fransche Staatssecre tariaat van koloniën. Zelfs Londen heeft op dezen tegenstand moeten wijzen. Op 18 October hadden de Engelschen na hevige artlllerlevoorbereldlng en een krach tig bombardement voor de vyfde maal ge tracht do Fransche stellingen ten Zuiden van Ambosltra te veroveren, maar ook dit maal was de Engelsche stormloop tever- geefsch. De Engelschen moesten deze onder neming met aanzleniyke verliezen staken. AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS Kalme markt. Na weifelende opening vas te stemming. Nederlandsche beleggingen goed pryshoudend. Prolongatie 2 ft De Britten zetten dus hun optreden ln strijd m:l het volkenrecht bewust en zonder eenigszins rekening te houden met de primitiefste regels der mensche- lijkheid voort. Het Opperbevel der Weermacht moet daaruit de gevolgtrekking maken, dat de Britsche regeering er geen prijs meer op stelt de Geneefsche conventie in stand te houden. De zware boschgevechten ten Zuid westen van Kaluga. Door kreupelhout, dicht struikgewas en over gevallen oude boomen gaat het voorwaarts PK Kraayvanger-RBZ-R-P H m BOUW VAN VOLKSWONINGEN IN ROME Sedert 1922 zijn ln de provincie Rome 15.000 volkswoningen met 55.000 kamers voor 120.000 menschen voor een bedrag van 789 mUlloen lire gebouwd. DE DUITSCHE VLIEGTUIGEN BEHEE-RSCHEN HET LUCHTRUIM BOVEN STALINGRAD VOLKOMEN Te Stalingrad hebben Maandag zware regenbuien de straten, die voor het grootste deel niet geplaveid zyn, volkomen doorweekt. Tusschen de puinhpo- pen der veroverde wapenfabrieken flakkerde de vijandelijke tegenstand hier en daar opnieuw op. De zuiveringsoperaties tegen de Vijandelijke overblijfse len zijn voortgezet. In riolen, afwateringsslooien en dergelijke schuilplaatsen houden zich betrekkelijk kleine vijandelijke troepjes verborgen. Met deze verspreide strijders ontstonden in het onoverzichtelijke puinveld op het terrein van de kanonnenfabriek „Roode Barricade" hardnekkige ge vechten. Ofschoon de vijandelijke groepjes, die voor een verloren zaak slrij den, gebruik maakten van ieder voordcel en elke dckkingsmogelijkheid temid den van de vernielde fabrieksgebouwen, werden zij. door onze soldaten aan gepakt en in de pan gehakt, aldus het D.N.B. Grooteren omvang kregen plaatselijke gevechten om blokken huizen in de noordelijke voorstad. De bolsjewisten in deze huizen waren overblijfselen der formaties, die bij den uitval der Duit sche troepen van het terrein der trac tor- en tankfabriek Dzjerzjinzkij in noordelijke richting, ten wesUjn van de ze wig waren afgesneden. De luchtmacht kon bij deze zuive ringsgevechten vrijwel geen steun ver- leenen, daar het front zoo grillig ver loopt. De gevechtseskaders richtten in de stad hun aanvallen vooral op de in- dustrieele installaties der fabriek „Roo de October", benevens 'op de hallen en administratiegebouwen, die door' de bolsjewisten door de plaatsing van in- fanteriegeschut en machinegeweren in vestingen waren veranderd. De duikbommenwerpers deden aan vallen vSn zoo groote uitwerking, dat enkele gebouwen tot op de fundamen ten werden verbrijzeld en bij het in storten de geheele bezetting bedolven werd. Ondanks de lage bewolking ver schenen de slagvliegtuigen steeds op de plaatsen, waar de bolsjewisten hun in verwarring geraakte formaties trachtten te reorganiseeren; zij verstrooiden deze door brisantbommen en schietwapens. Toen 's avonds de laatste golven duik bommenwerpers naar hun hulpvliegvel den terugkeerden, vormden groote stuk ken van de fabriek „Roode October" een vlammenzee. ITAL. WEERMACHTBERICHT. Zware vliegtuigverliezen der Britten boven Egypte In zyn weermachtberlcht no. 878 maakt het Italiaansche Opperbevel het volgende bekend In felle hevige luchtgevechten tegen ster ke vyandeiyke formaties behaalde de Ita liaansche luchtmacht boven Egypte een suc ces van beteekenls. Eenige tientallen vlieg tuigen werden volgens de voorlooplge be richten door de dappere onvermoeide forma ties Jagers neergeschoten. Van hen hebben zich ln het byzonder de formaties van het derde en vierde regiment onderschelden. Talryke andere vliegtuigen werden in luchtgevechten door Duitsche Jagers neer geschoten. Zes kndere machines werden door het luchtdoelgeschut omlaaggehaald. Op het oogenbllk worden de Juiste cyfers der vyan- deiyke en der eigen verliezen achterhaald. Formaties Duitsche bommenwerpers zetten de aanvallen op de vliegvelden van Malta voort. Engelsche vliegtuigen lieten eenige bommen vallen op de buitenwijken van tanla. Er ls geen schade aangericht. Naar de Britsche berichtendienst uit Beiroet meldt, zal luitenant-generaal William George Holmes generaal sir Henry Maitland als commandant van het negende leger opvolgen. De Britsche berichtendienst voegt hieraan nog toe, dat Holmes na „Duin kerken" tot luitenant-generaal is bevor derd. Ook Maandag vertoonden-slechts en kele bolsjewistische vliegtuigen zich boven Stattngrad, zoodat de patrouillee- rende jagers slechts twee vijandelijke jachtvliegtuigen konden neerschieten. Het zwaartepunt lag voor de Duitsche luchtmacht op de spoorlijnen aan den benedenloop der Wolga. In luchtgevech ten met de weinige bolsjewistische vliegtuigen, die zich nog lieten zien, schoten de Duitsche jagers van het es corte een vyandclyk toestel neer. Dc- bolsjewisten verloren boven Stalingrad en aan den beneden-Wolga Maandag in totaal tien toestellen. ARSENICUM ALS STRIJDMIDDEL In den ccntralen sector van het Oos telijke front is dezer dagen, in de om geving van Kaloega een bende bolsje wisten gepakt die opdracht hadden in de achterwaartsche gebieden onrust te verwekken en daden van sabotage te verrichten. In hun bezit werden groote hoeveelheden arsenicum gevon den, evenals indertijd bij de bandieten op de Krim in lucifersdoosjes met dub belen bodem verborgen. De bolsjewis ten gaven toe bevel te hebben gekre gen dit vergif door middel van de be volking werkzaam bij Duitsche dienst- instanties in gemeenschappelijke keu kens, hospitalen, tehuizen en bü de troepen te brengen. Door de afwijzende houding van de bèvolking was het hun niet gelukt deze opdracht uit te LAVAL TOT DE FRANSCHE ARBEIDERS In den strijd voor het ware socialisme hebben Duitsehland en Frankrijk gelijke belangen Laval heeft gisteravond over alle Fran sche zenders tot de Fransche arbeiders ge sproken. H(J herlnnerdr aan zijn oproep vsn 23 Jnnl, volgens welken Fransche ar beiders zich bereid moesten verklaren in Puitsehland te werken. IIy citeerde de vol gende woorden nit dezen oprcep: „Frank- 'IJk kan, gezien de geweldige otters, wel ke Duitsehland brengt om het Europa op bouwen, waarin Frankrijk zyn plaats itl Innemen, niet lijdelijk en onverschillig blUven. Gc moet begrijpen, dat wö eens over een vrede moeten onderhandelen". Laval verklaarde, dat deze woorden thans nog van kracht zijn. Er zijn Franschen, die meenen. dat Frankrljks heil uit het bui tenland zal komen. Morgen echter zyn deze li den alweer bereid aan iets anders te ge- oven. Laval zeide te moeten herinneren n de woorden van Pétaln: „Nu Frankrijk t een werkelijk ongeluk vervallen is, Is geen plaats meer voor leugens en her- nschlmmcn". De geschiedenis leert, aldus vervolgde .Laval, dat Frankrijk zijn redding altijd slechts ln zichzelf heeft gevonden. De hoo- gc-re belangen van het land elschen. dat Frankrijk op binnenlandsch politiek gebied streeft naar ontspanning tegenover Duitseh land. Men zegt wel eens, dat deze politiek berust op de edelmoedigheid van den over winnaar. Ten aanzien daarvan kan gezegd warden, dat er sedert den wapenstilstand edelmoedige handelingen door den over winnaar zijn verricht. Laval herinnerde ln di' verband aan de vrijlating van meer dan 600.000 krijgsgevangenen. Niet mindér waard is echter, dat de be trekkingen tusschen beide volken kunnen berusten op den blijvenden grondslag van het besef, dat zij gemeenschappelijke be langen hebben .Laval zeide. dat zijn poli tiek niet slechts wordt ingegeven door de liefde voor zijn vaderland, maar ook op het verstand berust. De gebeurtenissen, die zich thans in de geheele wereld afspelen, h'bben slechts deze duidelijke beteekenis, dat Duitsehland zich tegen het bolsjewis me heeft verheven. Het houdt dat bolsje wisme met al degenen, die aan zijn zijde v;chten, in bedwang cn verhindert het F.uropa te verslinden. Het is duidelijk, dat i ie bolsjewisten morgen de wetten van lluropa zouden dicteeren, indien de spil t en oorlog zou verliezen. Aan onafhanke- hcid. en vaderlandsliefde zou een einde zyn gekomen. En daarmede ook aafi het ware socialisme. Laval verklaarde voorts, dat hij met zijn arbeid de bedoeling heeft, het Ideaal voor de jeugd te behouden. Hij denkt aan Frankrijk, hij denkt ook altijd aan het Fransche rijk. Nooit is de discipli ne noodzakelijker geweest'dan thans, nooit was de plicht der Franschen zich om de regeering te scharen en haar bevelen te gehoorzamen, duidelijker dan thans. Laval sprak vervolgens over de Duitsch- Fransche overeenkomst betreffende de te werkstelling van arbeiders, over de uit wisseling der krijgsgevangenen en over de voordeden, die door Duitsehland aan Frankrijk zijn toegestaan, speciaal over de mogelijkheid voor de vrouwen van krijgs gevangenen om door arbeid in Duitsehland aan de zijde van haar mannen te leven. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is Lloyd George uitgenoodigd het voor zitterschap op zich te nemen in de bij eenkomst van de leden van Lager- en Hoogerhuis, waarin generaal Smuts zijn-rede zal houden. George zal als eer ste spreken en oak Churchill zal later het woord voeren. Deze bijeenkomst' is niet openbaar. De Britsche berichtendienst meldt voorts, dat „in het belang van de vei ligheid" gisteravond is besloten, dc maatregelen voor de directe transmis sie van Smuts' rede naar Zuid-Afrika en de rest van het buitenland te annu- leeren. De rede zal op gramofoonplaten worden opgenomen en later uitgezon den, zooals ook het plan was voor de Engelsche luisteraars. Overwint het egoisme. Tenslotte waarschuwde hij hei Fransche volk nogmaals voor de stemmen van haat en voor de illusie, die door vreemde ele menten gevoed worden. Hij deed een be roep op het hart. het verstand en de tucht der Fransche arbeiders. Toen de oorlog uitbrak, zoo zeide hij, heeft rr.en degenen, die onder de wapenen werden geroepen, ook geen keus gelaten. Thans ts de beurt aan hen, die toen in de fabrieken mochten blijven. Geheel Frankrijk moet dee! hebben aan de lasten van het oogenbllk. „Arbeiders van FrankrUk" soo riep Laval uit, „denkt over mijn woorden na. De proef, die ons land doormaakt, Is beslis send. Het ls zaak het egoïsme te overwin nen. Het is u gegeven met uw werktuigen te herwinnen, wat Frankrijk met de wape- heeft verloren. Aan de bevelen der re geering moet om der wille van uzelf, van de gevangenen, van het heil van'FrankrlJk gevolg worden gegeven". FRANSCHE TOESPRAAK VAN ENGELSCHE BERICHTEN Door het Fransche ministerie van Ma rine worden opnieuw de Engelsche be richten, dat duikbooten der spilmogend- heden in Fransch-West-Afrika gehol-' pen worden, met nadruk tegengespro ken. Verklaard wordt, dat de Fransche admiraliteit als gevolg van de vele on juiste Engelsche berichten deze niet al le kan tegenspreken, doch dat echter met het oog op den omvang van de on juiste berichten in de laatste dagen me degedeeld moet-worden, dat alle ge ruchten hierover iederen grondslag missen. CniLI'S REGEERING AFGETREDEN? Volgens een Reuterbericht uit Santia go zou het Chileensche kabinet zijn af getreden. REDE VAN ALEXANDER Heerschappij ter zee en in de lucht een eerste eisch eigen» den BiTtsUzcn btric..i<5dic-r.st heeft de eerste lord der admiraliteit Alexander, gisteren te Londen verklaard, dat drie veranderingen in de oorlogvoering ter zee sédert den iaatsten wereldoorlog dc gevaren voor de Britsche zeeverbindingen „enorm vergroot" hebben. In de eerste plaats de aanzienlijk vergroote actieradius en de vuurkracht der vliegtuigen, vervol gens het enorm uitgebreide prestatiever mogen der duikbooten cn tenslotte de om vang en verschillende manieren van mij- nenleggen door den vijand Ter bestrijding van deze gevaren moet het gros van de Britsche vloot gebruikt worden om de zee verbindingen open te houden Juist bij dit werk heeft de marine de meeste van haar verliezen geleden. Deze verliezen zijn he laas groot geweest- Zelfs indien zij gemeten worden volgens den standaard der jaren 1914'18. De oorlogvoering ter zee heeft ma rine en koopvaardijvloot een last opgelegd als deze nooit tevoren hebben gedragen. De slag bij Pearl Harbour heeft de ge heele oorlogsstrategie in het Verre.Oosten omvergeworpen Alexander verklaarde vervolgens, dat in Engeland nog steeds meer tonnen scheeps- ruimte per hoofd worden gebouwd dan in de V S. „met alle Amerikaansche moderne methoden". Met betrekking tot het twoede front zei de Alexander, dat de laatste maanden deze kwestie vaak ter sprake ls gekomen. Wij moeten er echter steeds aan denken, dat het rechtstreeks van onze heerschappij ter zee afhangt, of wij in staat zijn dit tweede front veilig te stellen, zooals ook de heer schappij in de lucht onontbeerlijk is. Alexander eindigde met de woorden- „De basis van de geheele geallieerde strategie hangt af van het handhaven van onze zee verbindingen. Niet alleen opdat wij den oorlog naar het land van den vijand willen overbrengen. Wij willen ook eens slagen uitdeelen in plaats van deze te incasseeren". Tsjang-Kai Sjek wil baas in eigen huis zijn De regeering van Tsjoenking-China heeft besloten een delegatie naar de V.S. af te vaardigen, die te Washington de voorstellen van Tsjoenking-China zal overhandigen. Deze delegatie is het gevolg van de besluiten van het Witte Huis om afstand te doen van alle Ame rikaansche extra-territoriale rechten en concessies. Van deze delegatie zullen o.a. Tsjang-Kai-Sjek's vroegere minis ter van buitenlandsche zaken, Wo^ Tai Sji en zijn huidige gezant te Londen, Wellington Koo, deel uitmaken. Berich ten uit Tsjoenking laten doorscheme ren, dat Tsjang Kai Sjek beduidend meer verlangt, dan Roosevelt en trou wens ook Churchill vermoedelijk van plan waren te geven, toen zij ter gele genheid van den 30sten verjaardag der Chineesche revolutie in een proclama tie mededeelden, dat zij van hun rech ten in China afstand deden. Tsjoenking cischte onvoorwaardelijke teruggave van de Amerikaansche nederzettingen in China, het tyugtrekken der Ameri kaansche troepen uit China, het opge ven van het recht op vrije navigatie in de Chineesche wateren, alsmede van al le bijzondere rechten op het gebied van spoorwegen, douane, vracht, telegr. ~.f cn luchtvaart. Voorts wil het. dat dc Amerikanen afstand doen van hun privileges in ver schillende takken der Chineesche indus trie en de oogenblikkelijke goedkeuring vanvde onlangs door Tsjang Kai Sjek uitgevaardigde wet, waarbij hem het recht wordt toegekend alle Amerikaan sche staatsburgers, met inbegrip der talrijke Amerikaansche zendelingen, die onder de soevereiniteit van Tsjoenking vallen, te mobiliseeren. VERDEDIGING VAN HET WESTELIJK BRITSCH-INDIE BELANGRIJKSTE OPGAVE De conferentie van Engelsche en Amerikaansche generaals, welke in New Delhi is gehouden, heeft zich volgens het Japansche blad „Yomioeri" met de volgende onderwerpen bezig gehouden. In de eerste plaats ,werd de verdediging van de Britsch-Indischc grensprovincie Assam tegen eventucelc aanvallen van Birma behandeld. De gemeenschappelijke operaties van Britsch-Indische, Engelsche en Tsjoen king-Chincesche troepen in Britsch-In- die bij een eventucelen strijd aaft de Chir.eeschBirmaansche grens werden vervolgens besproken Tenslotte werd de verdediging van het westelijk deel van Britsch-Indië, waarmede sirds eenigen tijd generaal Auchinleck be last schiint te zyn, ónder de oo?~ g- zien. Duitsche soldaten weten zich ie be helpen. - Uit leege conservenblikken werd een schoorsteen voor de kachel in den bunker vervaardigd PK Freckmann-Trans R-Pex Holland n» Ongeregeldheden in Spaansche bioscopen In de bioscopen Capital en Metropol te Barcelona zyn enkele dagen geleden hevige aeënes voorgevallen. Toen la een Engelschen film het tot zinken brengen van een Dult- icte duikboot door oe:i Engel»!) oorlogs schip werd vertoond, uitten de Spaansche bezoekers lulde protesten. Zy brachten lul de ovaties uit op Spanje en Duitsehland. Verscheidene Jonge Falanglstc-n scheurden het linnen stuk cn mishandelden enkele Engelschen, die ovaties op Engeland hadden uitgebracht. In do Metropol-bioscoop verliep do pro testdemonstratie ongeveer op dezelfde wijze, lller werden echter ook nog de afgescheurde affiches veTbrand. die aan den ingang de Engelsche film aankondigden. Daar de pro testdemonstraties ook den volgenden dag voortduurden, werd de verdere vertooning van de film door de Spaansche autoriteiten verboden. De confereerende generaals schijnen tot de conclusie gekomen te zijn, dat dc erdediging van bet westelijk deel van Britsch-Indië als het belangrijkst be schouwd dient te worden, omdat deze door de voortdurende opstanden aan de N.W. grens van het land aanzienlijk be moeilijkt wordt. In de provincie Sind Beloetsjistan zou de situatie reeds van dien aard zijn, (>at de Engelschen zich zonder bescherming van politie of regu laire troepen niet meer kunnen laten zien. De Yomioeri verneemt voorts uit Bangkok, dat de Amerikanen in de af- geloopen week in de Perzische Golf 5 tot 6000 man hebben geland. (V.P.B.) Toenemende spanning in het nabije Oosten Verschillende feiten wijzen op, dat de spanning in het naburige Oosten de laatste dagen is toegenomen. In ver band hiermede wordt de aandacht ge vestigd op een nieuw decreet van den Gaullistischen hoogen commissaris voor Syrië en de Libanon, generaal Ca- troux. In dit decreet worden gevallen van sabotage in het verkeerswezen, het telefoonbedrijf e.d. voortaan met de doodstraf bedreigd. Uit Bagdad wordt verder gemeld, dat er een aanslag is ge pleegd op den Britschen gezant Bishop, die daarbij zwaar gewond werd. Typee rend voor de spanning in Irak is voorts een verordening van militaire zijde, ^a; de soldaten van het tiende leger. dat daar gestatiorr.'1 is. uitsluitend nog in groepen vrn 5 of meer man straat of in lokalen mogen verkeeren. STEUN AAN DE SLACHTOFFERS TB LE CREL'ZOT Ministerpresident Laval, hoofd der re geering. heeft instructies gezonden aan den heer Ingrand. den door het ministerie van Binnenlandsche Zaken afgevaardigden pre fect om een som van 500.000 fr. als eerste hulp ter beschikking le stellen van de slachtoffers te Lc Crcuzot. Verder wordt vernomen, dat maarschalk Pëtain en ministerpresident Laval tele grammen van deelneming gezonden hebben aan den burgemeester der «W4. De Staatsbegrafenis van de slachtoffer» geschiedt morgen. Debat in het Hoogerhuis over Britsch-Indië „ENGELAND WIL DE INDIëRS ZELF HET LOT VAN HUN LAND LATEN VORMEN" De hertog van Devonshire heeft In het Engelsche Hoogerhuis een verklaring over den toestand in Britsch-Indië afge legd. Hy fflde onder meer, dat de moei lijkheden voor de Indische regeering nog niet voorby zijn en dat de toestand in bepaalde districten ernstig blijft. De gevaarlijke onlusten bedreigen in hoofd zaak de verkeersmiddelen. Er zijn echter geen teekenen, die er op zouden wijzen, dat vijandelijke invloeden aan het werk zijn. De leider der arbeidsfractie, Addison, drong er op aan, dat de regcenng zich den adressieven toon van Dcvon^iire niet eigen zou maken, maar alles zou doen om een vreedzame en vriendschap pelijke toenadering mogelijk te maken. De markies van Salisbury keurde het af, dat men verdere maatregelen tracht te bewerken door druk op de regeering. Hij zeide. dat Engeland zich voor goed moet losmaken van de „politiek van pacificatie" en keerde zich tegen iedere scheidsrechterlijke inmenging door de Vereenigde Staten of een andere mo gendheid. De liberale burggraaf Samuel zeide, dat het „papegaaiengeroep", volgens hetwelk de Indische leiders eerst tot overeenstemming moeten komen alvo rens een stap voorwaarts gedaan k3n worden, geen zin hooft. De uitdrukking „Dominionstatus" is hol en zonder be teekenis en moet worden vervangen door een andere, zooals „nationalen sta tus". De lord-kanselier, lord Simon, die op het debat antwoordde, zeide, dat hij na mens de regeering duidelijk wilde ver klaren, dat het „het doel der rogeenngs- politiek is. de Indiërs zelf, vrij van in vloeden of bevelen uit het buitenland, het lot van hun land te laten vormen". Bevonden projectiel ontpioft KNAAPJE ERNSTIG GEWOND De tienjarige W dc Laat, wonende aan de Kasteldreef te Tilburg, is dezer dagen bij het spelen met enkele gevonden projec tielen ernstig gewond, toen een van die voorwerpen plotseling tot ontploffing kwam. Door de schenen werd het knaapje zoo zwaar gekwetst, dat vermoedelijk een der beentjes zal moeten worden geampu teerd. Het jeugdige slachtoffer ts naar het zie kenhuis overgebracht. De resteerende pro jectielen zijn ln beslag genomen Uit het onderzoek is gebleken, dat deze projectielen gevonden waren door een vrouw uit de Kapelstraat te Tilburg, die ze in een schuurtje had opgeDorgen Haar zoontje had vervolgens d* gevaarlijke voorwerpen aan het slachtoffer gegeven. /OSTLAND ROEPT De liet J. Barcndrcgt zal morgen om 3.00 uur (Hilversum II) het een en ander over zijn bevindingei in het Oostland vertellen. Hij zal speciaal het boerenlc- 1 ven aldaar bespreken.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1