AMEPSFCOPTSCHE (CUPANT Vechten en overwinnen is ons antwoord Talrijke gevechtsstellingen bij Toeapse en den Elbroes stormenderhand genogien Duitsche oproep tot de bevolking en garnizoenen van Fransch N.-Afrika Opmarsch der geallieerden vertraagd door toenemende transportmoeilijkheden op de plannen van een „Ueber-Versai!les': ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling: I Per weck Per 3 maanden Per post per kwartaal Los3o nummers 0.06 Admlnlstr.: Tel. 5289. Giro 88362 Redactie: Tel. 0731. Na 6 u. 5806 DAGBLAD N.V. DRUKKERIJ ONNES VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI \h. BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN Directeur: F. HALE WIJN. Hoofdredacteur: NIC. LA MAN, SOEST. ADVERTENTIES Prys per millimeter 0.12 „Doelpunten" MJ vooruitbetaling- a. personeel t.tn. 20 woorden 0.66 leder woord meer I 0.06 b. alle overige t m. 2C w. 10.CG leder woord meer 10.06 3 Achtereenvolgende plaatsingen voor 2 maal den eenheidsprijs WOENSDAG 13 NOVEMBER 1942 4 PAGINA'S 5Se JAARGANG. DUITSCH WEERMACHTBER1CHT. Luchtwapen zeer actief boven Kaspische Zee en Wolga. In Noord-Afrika is Derna ontruimd Hoofdkwartier van den Führer, 18 No vember. Het Opperbevel der Weer macht deelt mede 1 In het bergachtige gebied ten Noord oosten van Toeapse is een kleine, inge sloten vijandelijke gevechtsgroep na mislukte aanvalspogingen vernietigd. Rpemeensche troepen hebben de bolsje wisten in het gebied van Alagir in het gebergte teruggeworpen. Duitsche pant serwagens sloegen hevige vijandelijke aanvallen af en vernietigden op een andere plaats vijandelijke strijdkrachten in een vooruitgeschoven stelling. Daar bij werden meer dan 300 gevangenen en rijke buit gemaakt. Op de Kaspische Zee heeft de luchtmacht 'drie schepen, waaronder een tankschip, tot zinken gebracht. Het gepantserde leger in Afrika leverde achterhoedegevechten tegen vijandelijke pantserafdcelingen en vernielde een aantal gepantserde verkenningswagens. Havenwerken en benzinedepöts te Bone, alsmede het vliegveld Maison Blanche bij Algiers werden opnieuw gebombardeerd. In luchtgevechten aan de kust van Tunis en Libye verloor de vijand vijf vliegtuigen. Drie Duitsche vliegtuigen worden vermist. Afzonderlijk vliegende vijandelijke toe stellen verschenen in den afgeloopen nacht boven het Duitsche en Deensche kustgebied. Bij een aanval van vijandelijke bommen werpers op een stad aan de Fransche Atlan tische kust leed de bevolking verliezen. Een Britsche bommenwerper werd door nacht- jagers, twee werden door marineartillcrie neergeschoten." Hoofdkwartier van den Führer, 17 No vember. Het Opperbevel der Weer macht deelt mede: Duitsche Ntroepen drongen in het ge bied ten noorden van Toeapse en in den sector van den Elbroes in diep-ge- echelonneerde stellingen binnen en na men in verbitterde gevechten talrijke gevechtsstellingen stormenderhand. In den Tereksector strandden her haalde vijandelijke aanvallen, door pantserwagens gesteund, op den liard- nekkigen tegenstand der Duitsche troe pen. Op de Kaspische Zee heeft de lucht macht een tankschip tot zinken ge bracht. Twee tankschepen werden be schadigd. Gevechtsvliegtuigen zetten de aanvallen op dc spoorwegen ten oosten van de Wolga met goed gevolg voort. Ten zuidoosten van het Hmenmeer le vendige bedrijvigheid van Duitsche stormtroepen. Aan het Wolchoffront mislukten Sovjetaan vallen door het vuur van den Duitschen afweer. In Cyrenaica duren de gevechten voort. Derna is door de DuitschIta- liaansche troepen volgens de plannen ontruimd. Gevechtsvliegers hebben met succes tegen Britsche colonnes geope reerd. Een transportschip van 12.000 ton, dat deel uitmaakte van de BritschAmeri- kaansche aanvoervloot voor Noord-Afri ka, is door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Op weg zijnde vijandelijke colonnes op den kustweg ten oosten van Bone en in het zuidelijke grensgebied van Tunis leden door onze luchtaanvallen zware verliezen. Patrouillevaartuigen en afweerge schut van luchtmacht en marine scho ten aan de kust van den Atlantischen Oceaan en de Noordzee zeven vijande lijke vliegtuigen neer. ZEESLAG CU GUADALCANAR. Wederzijdsche verliezen zijn aanmerkelijk AMERLxA VERLOOR O.M. ACHT KRUISERS. J." PAN EEN SLAGSCHIP EN DRIE TORPEDOJAGERS Betreffende de gevechten bij het eiland Guadalcanar heeft het Japansche Hoofd kwartier bekend gemaakt, dat ter voort zetting van de op 12 November begon nen gevechtshandelingen op 13 Novem ber vijandelijke luchtbases zijn aange vallen en de militaire installaties zeer zwaar beschadigd zijn. Een vijandelijke aanval op 14 November op een door Ja pansche oorlogsschepen beschermd kon vooi is afgeslagen. In den daaropvolgen- den nacht heeft de Japansche vloot ten Noordwesten van Guadalcanar een ver sterkte vijandelijke vloot aangevallen, waartoe o.m. twee slagschepen en vier kruisers behoorden. Na felle gevechten is het grootste deel der vijandelijke hulpvaartuigen vernietigd en zijn de twee slagschepen zwaar beschadigd. Het totale resultaat van de gevechtshande lingen bij Guadalcanar van 12 tot 14 November luidt derhalve: Tot zinken gebracht acht kruisers, vier of vijf tor- pedobootjagers en een transportschip.' Zwaar beschadigd: drie kruisers, drie of vier torpedobootjagers en drie transport schepen. Half v.aar beschadigd: twee vijmdelijke slagschepen. Bovendien ver loor de vijand 73 vliegtuigen. De Japan sche verliezen bedragen; gezonken een "-gfchip, een kruiser en drie torpedo bootjagers, zwaar beschadigdeen slagschip, zeven transportschepen. Bo vendien gingen 41 vliegtuigen verloren. NED. SLACHTOFFERS VAN GESCHUT UIT ENGELSCHE VLIEGTUIGEN Door blindelings beschieten met boord- wapens uit Engelsche vliegtuigen zijn gisteren twee Nederlanders gedood, ze ven andere gevaarlijk, resp. licht ge wond. Een woonhuis werd zwaar be schadigd. Bolsjewisten boeien Duitsche gevangenen Naar het D.N.B. verneemt/zijn de bolsjewisten er toe overgegaan de wei nige Duitsche gevangenen, die hun in handen vallen, te boeien. De bolsjewis tische eerste luitenant Alexander Dja- kanof van de 391ste infanterie divisie, verklaart dat hij in het dorp Koslowo drie gevangen genomen Duitsche solda ten heeft gezien, die werden voorgeleid met de handen op den rug geboeid. Londen wilde Darlan als lokaas gebruiken DARLAN BLIJKT ZICH ECHTER AAN DE AMERIKANEN VERKOCHT TE HEBBEN Naar de meening van bevoegde kringen te Vichy onthullen de debatten ln het En gelsche Lagerhuis over den toestand in Noord-Afrika twee feiten en wel" 1. dat de Engelschen volkomen ontevreden zijn over de rol, die de Amerikanen hun in Noord-Afrika hebben toegedacht. 2. dat Darlan uitsluitend den Amerikanen als werktuig gediend heeft, die hem kunnen en zullen laten tuimelen, wanneer hij hun niet meer van nut kan zyn. In Londen had men gemeend, samen met Darlan tegen de Amerikanen te kunnen op wegen. Nu dit niet het geval is, zijn de Engelschen uiteraard verbitterd. Duidelijk genoog treedt aan het licht, dat Londen het gewetenlooze voornemen heeft gehad, Dar lan ondanks alle bestaande antipathie als lokaas te gebruiken. De woede der Engel schen ontlaadt zich thans tegen Darlan, die hun den gewenschten dienst niet bewezen en zich aan de Amerikanen verkocht heeft. Met betrekking tot Noord-Afrika heeft men dus te maken met twee afzonderlijke kam pen nl. het Amerikaansche kamp met Dar lan en het Engelschff kamp met de Gaulle als den rechtmatigen voorvechter der be langen van het „Vrije Frankrijk". In verband met de tegenstelling tusschen de beide dissidente groepen kan men overi gens in Fransche kringen veelvuldig de meaning hooren verkondigen, dat Darlan een nog leelijker rol gespeeld heeft dan de Gaulle. Laatstgenoemde heeft zich van het eerste oogenblik af tegen de regeering Vichy geplaatst en risico's op zich genomen, terwijl daarentegen Darlan en Giraud zich aan woordbreuken hebben schuldig ge maakt, die geen Franschman een officier kan vergeven. De minimumrantsoenen voor gas en electriciteit Omtrent dc. toekenning van de gas- en electriciteitsrantsoenen blijkt hier en daar nog cenig mis verstand 'te bestaan. Daar het in dezen tijd, waarin de uiterste zuinigheid moet worden betracht, gewenscht is, dat men zich aan de door de overheid gegeven richtlijnen houdt, vestigen wij de aandacht van de lezers op het mi nimum toegestane gasverbruik. Toen op 1 Juli 1941 de strengere rantsoeneering van gas en elec triciteit inging, teneinde tot nog grootere besparing te komen, werd aan- alle verbruikers voor geschreven om hun verbruik van twee maanden terug te brengen tot 75 procent van de hoeveel heid in de overeenkomstige pe riode van 1940, met dien verstan- de, dat steeds een bepaald minis mumverbruik blijft toegestaan! Dat het aanbeveling verdient om in dezen tijd, waarin uiterste zui nigheid geboden is, zelfs beneden dit minimumrantsoen te blijven, spreekt vanzelf. Voor verlichting en huishoude lijke doeleinden (uitgezonderd koken) zijn eveneens minima vastgesteld 4n aanzien van het electriciteitsrantsoen. Elke verbruiker heeft zoowel ten aanzien van het gas als de electriciteit mededeeling ontvan gen van zijn rantsoen, zoodat nie mand meer in het onzekere be hoeft te verkeeren, hoeveel hij mag verbruiken. Bij overschrij ding van de voorschriften kan een boete worden opgelegd ten bedrage van 50 tot 300 procent van het te hooge verbruik en zelfs kan afsnijding van den .toe voer volgen. Men zorge er daar om in zijn eigen belang voor ook zelf geregeld te controleeren, want: wie geregeld controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. verminkte zilverbons zijn njet geldig HET PUBLIEK NEME ZE NIET AAN De Persdienst van het Departement van Financiën deelt het navolgende mede: Aangezien gebleken is, dat zilverbons, welke door het aanbrengen van ponsga ten ongeldig waren gemaakt, onrecht matig weder in omloop zijn gebracht, wordt het publiek met nadruk erop ge wezen, dat zoodanige zilverbons niet de hoedanigheid van wettig betaalmiddel hebben. Zij worden dan ook noch door de Nederlandsche Bank noch door de Rijkskantoren in betaling aangenomen en zullen evenmin door het agentschap van het Departement van Financiën te Amsterdam kunnen worden vergoed. Het vorenstaande geldt eveneens ten aanzien van zilverbons, welke bestaan uit aaneengeplakte stnooken van een of meer zilverbons, waarbij zich vaak ver- 'minking of geheel of gedeeltelijk uitval len van serie letters, nummers, hand- teekeningen enz. voordoet. Het publiek wordt derhalve, ter voor koming van schade, ernstig gewaar schuwd tegen het in betaling aannemen van verminkte zilverbons, als hooger bedoeld. Franco decreteert gedeeltelijke mobilisatie ter versterking van de Spaansche weermacht De opperbevelhebber der troepen van de spil in Tunis, generaal Nehring, heeft een boodschap gericht tot de bevolking van Tunis, Algiers en Marokko, en tot de Fransche garnizoenen in Noord-Afrika. Daarin wordt de motivee ring, die de Amerikanen en Engelschen voor liun overval trachten te geven, niet steekhoudend genoemd en aangekondigd, dat de spilmogendheden in over eenstemming met de regeering van maarschalk Pétain, vastbesloten zijn ge zamenlijk een aanval van den vijand af te slaan, die Europa en het Fransche imperium bedreigt. De soldaten van de spil zijn gekomen om zij aan zij met de Fransche soldaten te strijden. De Fransche troepen cn de bevolking van Noord-Afrika worden uitgenoodigd alles te doen om vrede en rust in Noord- Afrika te herstellen, die door den vijandelijken aanval i: het tegendeel zijn verkeerd. Amerikaansch-Britsche strijdkrachten, die w. ren waargenomen op den kustweg ten Oosten van Bone en in het Zuidelijke ge- bird aan de grens van Tunis, werden giste ren door de Duitsche luchtmacht zwaar ge letterd. Een groot aantal vrachtauto's raak te in brand. Ook werden luchtaanvallen on dernomen op de haveninstallatie^ van Bou- gi Bij Algiers werd een vijandelijk vlieg tuig neergeschoten. De Fransche ambassadeur, de Brinon, heeft aan de Parijsche pers verklaard, dat voor de ravitaillecring der Duitsche troe pen aan de Zuidkust van Frankrijk uitslui- te:.(i door henzelf wordt gezorgd. Een uit zondering vormen daarop slechts de in Zuid-Frankrijk in ruime mate aanwezige vc-sche groente, hooi en dergelijke produc- te Er wordt niet gerequireerd. Alles wordt getocht en contant betaald. Ook autorepa- raües, voor zoover de Duitschers deze niet «elf verrichten, worden betaald. Generaal Eisenhower heeft, naar de or Ier EngelschAmerikaansche con- tr !e staande zender Algiers meldt, de jo dsche gemeente in Algiers verzekerd, dc binnenkort de uitzonderingswetten vcor joden in de door de Amerikanen bezette gebieden van Noord-Afrika zul len worden afgeschaft. Oproeping van nieuwe lichtingen in Spanje. X'aar uit betrouwbare brond verluidt, he ft generaal Franco in een buitenge- w. ne bijeenkomst van den ministerraad v -laard, dat Spanje vast besloten is zijn neutraliteit te verdedigen. De op roeping van nieuwe lichtingen, die de staatscourant dezer dagen zal bekend maken, heeft slechts ten doel Spanje's neutrale positie te versterken. Generaal Franco heeft generaal Yague, die benoemd is tot commandant van het tiende Spaansche legercorps te Melilla in afscheids audiëntie ontvangen. Generaal Yague is gisteravond naar Marokko vertrokken. Nader wordt gemeld: Franco heeft den minister der drie weermachtdeelen bij de creet gemachtigd naar eigen goedvinden een gedeeltelijke mobilisatie ten uitvoer te leggen, teneinde de eenheden van leger, luchtmacht en marine op oorlogssterkte te Voorts worden alle gepensioneerde en reserveofficieren cn onderofficieren binnen het bestek van de bestaande noodzakelijk heden opgeroepen. In het decreet wordt de maatregel ge motiveerd met de toespitsing van den--in ternationalen toestand en met het feit, dat de oorlog thans gekomen is ln de on middellijke nabijheid van dc Spaansche territoriale en protectoraatsgebleden. bene vens van de koloniën. In de verordening wordt gezegd, dat het gaat om een ele mentaire voorzichtigheidsmaatregel, die cr toe dient om te waarborged, dat Spanje verre blijft van den oorlog, om den vrede ln Spanje te verzekeren en om Spanjcs on afhankelijkheid en eenheid te garandeeren. Luistert Op Zondag 22 November 11.30 uur v.m. Hilversum I naar 'de uitzending „De stem der SS". Een vraaggesprek tusschen den voor man der Germ^msche SS in Nederland, Feldmeyer en een SS-oorlogsverslagge- ver aan het Oostfront. NAAR DE HOF AAN DEN WENSCH VAN EVERARD MEIJSTER WORDT VOLDAAN Everard Meijster. de man wiens naam zoo nauw aan onze* Kei is verbonden, zal wel niet hebben durven droor-en dat na zooveel eeuwen een Amersfoorls burge meester nog e-.is opdracht zou ven „onze Kei" te brengen binnen de oude veste, waar Everard Meijster hem aanvankelijk zou hebben willen plaatsen, Thans is het zoover, want bur gemeester Harloff heeft aan dt.t aannemer J. v. d. Brink opara -:.l gegeven maatregelen te nemen om onze Kei naar den Hof over te brengen. Hij wordt geplaatst in 't midden .-an het eerste gedeelte tegenover de kaasmarkt en komt te rusten op drie veldkeien. -J IT AL. WEERM ACHTBEHICHT. Gevechten t 1 Westen van Derna ROME, 18 November. Het 90Gde communiqué van het Italiaansche Hoofdkwartier luidt: Bij gevechten mot gepantserde groe pen in het gebied ten westen van Derna zijn eenige vijandelijke pantserwagens vernield. De bedrijvigheid in dc lucht werd aan weerskanten door slecht weer beperkt. Een Curtiss-tqpstcl werd neer geschoten. Aan de Algerijnsche kust leverdon Duitsche jagers gevechten met vijande lijke vliegtuigen, v.-aarvan cr vijf wer den neergeschoten. OM DE HEGEMONIE IN DE MIDDElLANDSCHE ZEE Tunis een gunstige basis voor de astroepen De A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: De berichten van Duitsche zijde over de militaire gebeurtenissen in Noord- Afrika zijn nog steeds vrij beknopt, Het geen niet behoeft te verwonderen, als men bedenkt, dat hetgeen zich op het oogenblik op dit strijdtooneel afspeelt, eigenlijk gezien fhoet wórden als een positickiezen voor den komenden strijd. Een strijd met als inzet de heerschap pij in dc Middellandsche Zee, welke van zulk een ontzaglijke beteekenis is voor het verloop van dezen oorlog. In zake de landing der Engelschen en Amerikanen in N.W.-Afrika en het te rugdringen van Rommels strijdkrach ten, doentoonaangevende kringen te Berlijn steeds weer uitkomen, dat de toekomst zal moeten leeren of van de zijde der tegenpartij de beteekenis hier van niet te veel is overdreven. Deze gebeurtenissen, zoo verklaart men. zijn slechts te beschouwen als de proloog, van wat komen zal. In den komenden strijd hebben de asmogendheden in Tunis een basis, die wegens haar ligging van de grootste strategische beteekehis is. De strategi sche driehoek Tunis. Sicilië, Tripolis is een belangrijke factor in de beheer- sching van het centrale Middellandsche MINISTER GÖBBELS SPRAK IN WUPPERTAL: HEILIGE OORLOG OM RUIMTE EN EIGEN GROND Minister dr. Göbbels is gisterochtend in Duisburg aangekomen, waar hij zich door de bevoegde instanties liet voorlichten over de schade der Engelsche terreur-aanvallen. Des middags voerde hij het woord te Wuppertal. Bij mijn bezoek aan Duis burg, aldus de minister, heb ik mij weer eens kunnen overtuigen van de voor beeldige houding der bevolking van de westelijke Duitsche provincies. Hier is inderdaad een geestelijke „Westwall" van Duitsche strijdvaardigheid opgericht tegen de terreur van de Britsch-plutocratische oorlogsophitsers en oorlogsvoor bereiders. De algemeene toestand, zoo vervolgde dr. Göbbels, heeft door de unieke historische overwinningen der Duitsche Weermacht o8k in den achter ons lig- genden zomer een kenmerkend anderen aanblik gekregen. De voorspellingen van den tegenstander tijdens den vorigen winter zijn door de Duitsche wa penfeiten weerlegd op een wijze, die den vijand den adem ontnomen heeft. De offensieven van dit jaar hebben de aan Duitsche zijde nauwkeurig omschre ven en duidelijk afgepaalde doelen voor het allergrootste deel reeds bereikt. de Sovjet-Unie moet zoowel in aantal als in mogelijkheden zoozeer verslagen blijven, dat zij voor de veiligheid van Duitschland geen bedreiging meer kan vormen. De bolsjewistische theorie en praktijk is een rechtstreeksch gevaar niet alleen voor Duitschland. maar voor heel Europa geweest. Het Duitsche volk vormt de voorhoede in een wereldhis- torischen titanenstrijd tusschen de op bouwende krachten van ons werelddeel en den steppenchaos van het bolsje wisme. De aanvaïshandelingen van de Duit sche Weermacht, die ook in dit jaar nog in het geheel niet voltooid zijn, zijn met het grootste succes gepaard gegaan. In dien de vijand maanden geleden nog ge hoopt had, dat dc Duitsche aanvals- kracht geschokt en Duitschland defini tief in het defensief gebracht zou zijn, dan hebben de Duitsche wapenfeiten deze illusies wel heel grondig ongedaan gemaakt. Noord-Afrika hebben de En gelschen uitverkoren als het doel van De oorlog tegen de Sovjet-Unie, die zich met de machtsmiddelen van bijna een geheel werelddeel had voorbereid op een aanval tegen het Duitsche rijk en daarmede tegen Europa, is ook de laatste maanden met waarlijk beslissen de overwinningen verder gestreden. Het gebied, dat Duitschland noodig heeft om de beperking te verbreken van zijn grondgebied en van zijn grond stofbronnen, is thans voor het grootste deel reeds in Duitsch bezit. Wanneer men bedenkt, dat de Sovjet-reserves reeds door de offensieven van zomer en najaar, alsmede door den winteroor- log van het afgeloopen jaar aanzienlijk verzwakt zijn, dan kan men thans met recht beweren, dat zij bedenkelijk dich ter genaderd zijn bij hun stadium van uitputting. Ook heeft Duitschland van de zware lasten van den afgeloopen winter geleerd. Het doel in het Oosten. Het doel in het Oosten is duidelijk en onwrikbaar: de militaire macht van een massalen aanval, gepaard gaande met een overmacht aan menschen en materiaal. Daar zij, zooals de volkomen mislukte onderneming van Dieppe heeft aangetoond, niet bij machte zijn een in vasie te ondernemen op het Europee- sche vasteland, en daarmede het twee de front op te richten, hebben zij zich een plek van geringeren tegenstand uit gezocht, om hier in de lange reeks hun ner onafgebroken nederlagen en af tochten althans den schijn van een mi litair beslissend resultaat te wekken. Ook de Amerikaansche actie tegen Fransch Noord-Afrika ligt in de grootc lijn van dit streven. Beide vormen slechts het bewijs, dat de vijandelijke mogendheden noch de kracht noch den moed bezitten, om de asmogendheden in haar vitale militaire stellingen aan te vallen. Noord-Afrika en het tweede front. Een door de omstandigheden veroor zaakte aftocht in Noord-Afrika, hoe be treurenswaardig op zich zelf ook, vormt gsen zoodanige verandering van den algemeenen toestand, dat daarmee een beslissing gebracht wordt in den oorlog. Overigens, zoo vervolgde dr. Göbbels, is men thans vaak slechts in staat, de actie van den vijand te zien, terwijl de reactie van de asmogendheden nog slechts ten deele zichtbaar wordt. De jongste cüfers der tot zinken gebrachte BritschAmerikaansche tonnage geven evenwel reeds een duidelijk beeld van de gevaren, waftrdoor de vijand zijn ac tie in Noord-Afrika bedreigd wordt. Ten aanzien van het tweede front is het Duitsche standpunt juist gebleken, dat er tusschen de beloften, die Chur chill onder druk van het Kremlin aan Stalin gegeven heeft, en de naakte fei ten, een onoverbrugbare tegenstelling bestaat. Stalins hulpkreet om het tweede front is in Londen onverhoord gebleven. Elke vakman weet, dat het Europeesche vasteland immuun is gemaakt tegen En gelsche invasiepogingen. Inmiddels gaat de slag op de wereld zeeën onverbiddelijk verder. Al heeft Churchill ook verklaard, dat het duik bootgevaar definitief overwonnen is, de „Krieg der Kapitanleutnante" heeft hem wel anders geleend. Engelsche stemmen, die als ernstig moeten wor den opgevat, hebben met toenemenden aandrang gewezen op het stijgende ge vaar van den tonnage-oorlog voor de BritschAmerikaansche oorlogvoering. Thans opereeren Duitsche duikbootcn tot op den Stillen Oceaan. In Septem ber is meer dan een millioen ton vijan delijke scheepsruim te tot zinken ge bracht. Engelsche terreur. Wegens de onmogelijkheid, den oor log op Europa over te brengen, cn we gens de toenemende bedreiging van haar tonnagepositïe, neemt de Britsche regeering elk ander middel te baat, al is het nog zoo brutaal en terroristisch, om een keer te brengen in de hopcloo ze positie der geallieerde mogendheden. De luchtoorlog tegen de burgerbevol king is daan-oor een overtuigend be wijs. Churchill kan zich niet schoonwas- schen van de historische schuld, dat hij een begin heeft gemaakt met den oor log tegen de onschuldige burgerbevol king. Wanneer Duitschland daartegen over overgaat tot een concentratie van zijn militaire macht en den oorlog voert naar het beginsel van de vorming van het zwaartepunt, dan heeft juist de be volking van de uit de lucht bedreigde provincies daarvoor het grootste begrip getoond. Haar heldhaftige houding is een lichtend voorbeeld voor het gehce le Duitsche volk. De Führer heeft reeds meer dan eens verklaard, dat het uur der vergelding zal komen en Engeland dan een antwoord zal krijger., waarvan het thans zich nog geen voorstelling kan maken. (Vervolg z!e psg 3). Zeebekken en de korte afstand, die Tu nis van Sicilië scheidt, t.w. 150 km., is een belangrijk voordeel voor de ravi tailleering der Duitsche cn Italiaansche troepen in Noord-Afrika. De geallieer den moeten daarentegen hun voorraden over een afstand van eenige duizenden mijlen aanvoeren. Aan Tunis als ravi- tailleeringsbasis hecht men in militaire kringen te Berlijn groote beteekenis en men doet uitkomen, dat het voor Rom mel, met deze gunstige basis in den rug, overbodig was, om het bezit van To- broek een strijd op leven en dood te voeren met het risico geheel of ten dcele omsingeld te worden. Rommel heeft het dan ook beter geoordeeld, Tobroek te ontruimen en belangrijke installaties te verwoesten. De Engelschen bevestigen, dat hun in Tobroek geenerlei buit in handen is gevallen. Rommel heeft bewegingsvrijheid. Rommel heeft zich thans geheel van de Engelsche achtervolgers weten los te maken en is in de gelegenheid de gun stigste stellingen voor het voortzetten van den tegenstand te betrekken. Het oprukken van het achtste Britsche leger geschiedt thans in aanmerkelijk lang zamer tempo dan aanvankelijk. De ser pentinewegen in het heuvelachtige ge bied van Derna zijn door de pioniers, die de achterhoede van Rommels leger vormen, opgeblazen en dit tezamen met de hevige regens, belemmert den op marsch sterk De voornaamste reden van het vertraagde opmarsehtempo der Engelschen is echter wel, dat de ver lenging der verbindingswegen van het achtste leger, dat imiddels omstreeks 800 km. van Alexandria verwijderd is, zich gaat doen gevoelen. Transportmoei lijkheden leiden tot gebrek aan munitie, levensmiddelen en benzine. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben heele stilstaande vrachtautocolonncs der En gelschen waargenomen, waaronder bommenwerpers groote verwoestingen hebben aangericht. De Engelschen zijn zoodoende tot op zekere hoogte vastge- loopcn, waardoor Rommel, wien het aan brandstof niet ontbreekt, meer be wegingsvrijheid heeft gekregen. Ook in Fransch Noord-Afrika ontwik kelen dc anglo-Amcrikaansche opera ties zich opvallend langzaam en het is niet uitgesloten, dat de corzaak hier van eveneens gezocht moet worden in moeilijkheden bij de ravitaillecring als gevolg van het feit, dat reeds vele trans portschepen tot zinken zijn gebracht. De Engelsch—Amerikaansche landings troepen zijn er niet in geslaagd Tunis vóór de troepen van de rsmogendheden binnen te rukken, waardoor deze laat ste gunstige stellingen hebben kunnen betrokken. Oneenighcid tusschen Fransche generaals. In politiek opzicht acht mcn»hicr de gebeurtenissen in Fransch Noord-Afri ka interessant wegens de oneenigheid, die in het kamp der tegenpartij duide lijk aan den dag is getreden. Darlan en Giraud worden door de Gaulle niet ais bevoegd erkend, terwijl eerstgenocm- den op hun beurt de Gaulle evenmin er kennen. Gezaghebbende kringen zien hierin een manifestatie van de tusschen Engeland cn de Verccnigdo Staten be staande tegenstelling als gevol" van botsende belangen. Darlan cn Giraud zijn hierbij te beschouwen als exponcn ten van de Amerikaansche belTTen terwijl Engeland de Gaulle op de- voorgrond schuift om rijn b:' gen behartigen

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1