Communistische terreur groepen Unieke prestaties van het landvolk AMERSFOORTSCHE COURANT - MAANDAG i WIJNMAAND (OCTOBER) 1943 DE MOORDEN EN Tal van moordeq en aanslagen opgehelderd 's-GRAVENHAGE, 2 OCT. De door het Polizcislandjerieht in Amsterdam op 30 September 1M3 op grond van de verordening tot bescherming van de openbare orde van 9 Januari 1943 ter dood ver oordeelde 19 Nederlanders hebben deel uitgemaakt van een terreur, groep, die vooral op het oog had, moorden te plegen op vooraan staande Ned. personen, alsmede aanslagen te doen op spoorlijnen ca daardoor indirect de Duitsche bezettende overheid te treffen. De lei ders van de terreurgroep zijn deels nationalistische, deels joodsche studenten geweest, die zich onder leiding van vroegere leden der communistische partij Nederland verbonden hadden om daden van geweld te plegen. De terroristen hebben het klaar gespeeld zich te; voorzien van wapenen en ontplofbare stoffen, die ten deele van bui- tenlandsche herkomst waren. De groep stond onder leiding van een communistischen arts dr. Kastijn en van den student in de medicijnen en half jood Hans Katan. De halfjood Hans Katan heeft de opdracht gegeven tot den moord op luitenant-generaal Seyffardt, commandant van het Ned. Vrijwilligers legioen. De voljood Leo Frijda heeft tezamen met den communis, tischen arts dr. Kastijn op 5 Februari 1943 in den Haag den moord op lt.-gen. Seyffardt uitgevoerd. De arts dr. Kastijn. die 't doodelijke schot op lt-gen. Seyffardt heeft gelost en zich bovendien heeft schul dig gemaakt aan den moord op den leider van het Dep. van Volks voorlichting mr. Reydon, op 9 Februari 1943 in Voorschoten, heeft bij zijn arrestatie zelfmoord gepleegd. terreurgroep "jaren lang bezie ge houden met het vervaardigen en in omloop brengen van vervalschte persoonsbewijzen voor in illegaliteit levende Nederlanders. Zij hebben verder in radiotoestellen, die moes ten worden ingeleverd, brandsassen ingebouwd met het doel, dat gebou wen met de daarin bijeengebrachte radiotoestellen in brand zouden ge raken. Gideon Boissevain en Maar ten van Gilse hebben voor ontplof bare middelen gezorgd en twee aan sla pen op spoorlijnen uitgevoerd, die niet gelukt win. Gideon Boissevain heeft ook voor den moord op een politie-ambtenaar een afspraak ge maakt met andere leden der groep. De pikeur Remiens en de radio technicus Antoine Th. Broeckman waren reeds sinds jaren lid van communistische sabotagegroepen. In Maart en Mei 1943 hebben zij twee mislukte spoorwegaanslagen ge pleegd. Zij hebben vesder in het voorjaar van 1943 met andere da ders overvallen gepleegd op den bankier Lokeren-Campagne in Blar ricum, den makelaar Honing in Soest, op het huis Witte Burcht te Soest, op een vrouw In Laren en op een villa in Lage Vuursche. om geld, levensmiddelen, kleedingstukkm en persoonsbewijzen op te eischen. In de eerste drie gevallen hebben zjj zich toegang tot de huizen ver schaft, door zic.h uit te geven voor leden van de Duitsche Sicherheits- polizei. TTind Juni 1943 hebben zij een roofoverval gepleegd op een transport distributiebescheiden in Lage Vuursche. Remiens. die ook aan de vervaardiging van valsche persoonsbewijzen heeft medege werkt. heeft bovendien reeds eind Mei 1942 een opslagplaats ven stroo van de Duitsche weermacht in brand gestoken, brandstichting ge pleegd in het arbeidsbureau te Am sterdam en heeft deelgenomen aan den aanslag op het bevolkingsregis ter te Amsterdam op 27 Maart '43. De kantoorbediende Anton J. Th, Koreman is ter dood veroordeeld, om dat ht) den pikeur Remiens, na diens deelneming aan den aanslag op het Amsterd&msche bevolkingsregister, in zijn huts heeft opgenomen en diens oistool in bewaring heeft genomen, hoewel hij op de hoogte was van diens medewerking aan de actie van sabotage. Tegen den monteur Viktor van Swleten is de doodstraf uitge sproken omdat h« sinds Jaren een pistool in bevit had en dit «pen, ondank» het desbetreffende bevel, dat de bezettende overheid heeft uitge vaardigd. niet heeft ingeleverd. Voorts omdat hij rijn pistool heeft over handigd aan de mode-veroordeelden Remiens en Broeckman voor even- tueele verdediging tegen Duitsche polltle-benmbten en tenslotte omdnt hil een pistool van Remiens in be zit heeft genomen om dit wapen te repareeren. De student in de medl- cltnen Johann Roemer heef» Zich ver diepen non do verordening tot be scherming van de openbare orde. doordat hij op 10 April 1943 door het aanbrengen van een brandsaa ge poogt 1 heeft brand te stichten in de universiteit te Amsterdam, ten einde dc door de Nederlandsche stu denten afgelegde verklaringen van lovalltelt te vernietigen cn tegen de loyaliteitsverklaringen te protcstee- ron. Ook zijn handeling is door het Standgerlcht beschouwd als dienende om de openbare rust en orde ln Ne derland te verstoren. Het geestelijke contact van de door het Polljjeistandgertcht Amsterdam op 30 September 1943 veroordeelde Ne derlanders met de Illegale commu nisten Is vooral tot' stand gebracht door den 32-Jarigen Petrus Pooters. zonder beroep. Pooiers ls reeds op leuzdlgen leeftijd lid der communis tische partij Nederland geweest, heeft leidende functies ln deze partij be kleed en zich na ontbinding der Communistische partU Nederland be zig gehouden met het tot -stand brengen van het contact der illegale communisten met de kringen van nationalistische studenten eenerzhds en met sabotageerocoen anderzijds. Jarenlang heeft hl.1 verboden politie ke redevoeringen voor Ned. studen ten gehouden en studenten gerecru- teerd voor terreurgroepen Footers heeft deel gehad In de oprichting der op 30 September 1043 veroordeel de terreurgroep en heeft van al haar handelingen kennis gekregen, zonder dat hil zelf actief san daden van ge weld deelnam. Wegens het oprich ten van een geheime orcnni^atle en wegens het. niet neneeven der hem bekende gewelddellcten. dat word', voorgeschreven door de verordening tot bescherming der orde ls hil even eens ter dood veroordeeld De behandeling tegen verscheidene vrouwen, (lie als leden der lerreur- groep rearrested rd riln al' Hans Katan heeft bovendien, sa men met den voljood Leo Pnjda, deelgenomen aan den moord op den Nederlander van Blom op 25 Juni 1943 ln Amsterdam en bovendien aan de moorden op den vroegeren Ned. minister van landbouw dr- Postr fcuma. 3 Juni 1943 ln Hengelo, op den leider van het ministerie van volksvoorlichting, mr. Keydon op 9 Februari 1943 in Voorschoten, op den politle-vaandrig Poelman op 24 Juni 1943 ln Amsterdam, op den rUwlelstaller Hoff op 2 Juni 1943 ln Amsterdam, op den Ned. eersten lui tenant van pollute Ksay op 3 Juil 1948 in Enschede, op den Ned. tand arts de Jonge-Cohen op 22 Juli 1943 in Amsterdam, alsmede aan de po ging tot moord op den Wed. politie agent Blonk en diens echtgenoote op 15 Juli 1943, terwijl hij voorts op dracht heeft gegeven tot een reeks andere moorden op vooraanstaande Ned. personen, welke niet z\)n uit gevoerd. Hans Katan 16 de drijfveer van alle door leden dei- terreurgroep uitgevoerde spoorwegaanslagen en brandstichtingen geweest en heeft zelf aan verscheidene handelingen deelgenomen. De rol-loodsche student in de me dicijnen, Leo Frijda, dia heelt deel genomen aan de oprichting van de terreurgroep, heeft behalve de moor den op lt.-gen. Seyffardt en op den Nederlander Blom, den moordaan slag gepleegd op den rjjwlclstaller Hoff te Amsterdam. HIJ heeft het doodelijke schot op Hoff gelost. De veroordeelde leeraar In de natuur kunde Johannes van Mlerlo heeft op de plek van de ralsdaad hulp ver leend. Leo Frijda heelt voorts samen met Katan twee spoorwegaanslagen. uitgevoerd en ln Juni 1943 gepro beerd om ln een bioscooptheater te den Haag door middel van een brandbom brand te stichten. De student Sape Kuiper heeft op 22 Juli 1943 der. Ned. tandarts de Jonce-Cohen ln diens spreekkamer doodzesclioten en twee schoten ge- loet "op diens echtgenoote. die ge wond werd. Medeplichtige ls de gym- naatlekleeraar Henri Oeul. die even eens met een pistool gewapend ls geweest. Geul had zloh pas op 20 Juli 1943 hU de terreurgroep aangesloten en zich bereid verklaard tot mede werking bij elk soort daden van ter reur. Op 15 Juli 1943 heeft Sape Kuiper tezamen met den student Jo hannes Kalshoven. die zich in Mei 1943 tot medewerking bb daden van terreur bereid had verklaard, den moordaanslag gepleegd op den Ned. polltle-agcnt en diens echtgenoote. Johannes Kalshoven heeft op den polltle-agent Blonk geschoten, ter wijl Sape Kuiper verscheidene scho ten heeft gelost op de echtgenoote van Blonk, die haar man te hulp snelde en voorts nog een «chot op den polltle-agent Blonk. Blonk en z\jn echtgenoote werden gewond. Kui per heeft ook medewerking verleend aan den moord op den njwlelstoller Hoff Op 24 Juni 1943 heeft Kuiper te Amsterdam, wnor hij een brandbom had verstopt ln een door hem opengesneden lcge- zitplaats. Doordat de nelsche machi ne tijdig kon worden verwijderd, is de brand voorkomen. Tezamen met den Jood Leo Frijda en den eveneens veroordeelden student in de medicij nen Olaf Thomsen heeft Kuiper in een huls te Amsterdam een groot 8sntal brands&ssca gemaakt. ln den veroordeelde Johannes van Mlerlo. die werkzaam ls geweest als leeraar aan de machlnlstenschool te Amsterdam en die nauwe betrekkin gen onderhield met de communisti sche pertiJ. hebben de jonge terro risten een hunner geestelijke leiders gevonden. Van Mlerlo heeft een spe ciale sabotage-groep georganiseerd. Behalve dat hij medeplichtig was ann den moord op Hoff. den eigenaar van de fietsenstalling, heeft hij opdracht gegeven voor den op 20 Augustus 1943 gepleegden moord op den Ned. politle-kapitein Woerts in Bussurn, in Engelsche opdracht schikkingen ge troffen voor den moord op een voor aanstaande Nederlandsche persoon lijkheid en in 3 gevallen Informaties Ingewonnen voor voorgenomen moord aanslagen. Nog meer terreur-groepen. Louis Boissevain. leerling op de machinistenschool. die een leidende rol in de terreurgroep speelde, heeft in opdracht van den halfjood Hans Katan cn van den journalist Maar ten van Gilse en met hulp van de eveneens gearresteerde studente Reina Prlnsen-Geerlings op 3 Juli 1943 te Enschede den eerste luite nant der Ned. politie Kaay doodge schoten, Louis Boissevain heeft voorts op 20 Augustus 1943 met hulp van de intusschen gearresteer de Gertrulda van Lier twee schoten gelost op den Ned. polltie-kapitein Woerts ln Bussum. waardoor deze zwaar gewond werd. Deze moord aanslag is gepleegd op verlangen van een andere terreurgroep, die als belooning had beloofd vuurwapenen te zullen leveren binnenkort zal de ze andere terreurgroep óch voor het Polizeistandgerlcht te verantwoor den hebben). Tenslotte heeft Louis Boissevain als leider van een spe ciale terreurgroep aanwijzingen ge geven voor het ten ultvoerleggen van spoorwegaanslagen en een reeks ar.dere spoórwegaanslagen voorbe reid De student Antoon Pleyte heeft óch langen tijd met den werktuigkundigen Jan Karei Boisse vain bezig gehouden met het ver vaardigen van helsche machines en ontplofbare stoffen. Beiden hebben zich ook vyandelykc ontplofbare stoffen weten te verschaffen. An toon Pleyte cn Jan Karei Boisse vain hebben eind Mei 1943 door het aanbrengen van ontplofbare ladin gen een aanslag gepleegd op een Duitscheti frontverlofgangers trein, die niet gelukt ls. Tezamen met on bekende personen heeft Antoon Pleyte nog een anderen aanslag op een Duitschen verlofgangerstrc-n beproefd- Een derde aanslag op een Duitsch militair transport is hem evenmin gelukt De door Jan Karei Boissevain vervaardigde ontplofbare stoffen zijn gebruikt bij andere aan slagen. De kantoorbediende Gideon Bois sevain. de letterkundige Walter Brannllgt en de journalist Maarter. van Gilse hebben óch als leden der WEERMACHTBERICHTEN VAN ZATERDAG EN ZONDAG. Landingshoofden van de Sovjets aan den Midden-Dnjepr werden verder verkleind Duitsche troepen in Zuid-ltalië wijken langzaam naar het Noorden uit Voltreffer midscheeps. De granaten scheuren ge» ee gat Ie de waterlijn van het getorpedeerde vrachtschip. De commandant leidt op de brug persoonlijk het ertlUertovwur PK U-Waffe/We/CNF/P Postzegel van 2 cent In de serie nieuwe postzegels. die geleidelijk verschijnt, za' op 16 Oc tober verkrijgbaar worden gesteld de zegel van 2 cent, waarop het iwa- nensymbool ls afgebeeld ln donker blauwe kleur, naar een geschilderd ontwerp van Pijke Koeh. De twee van elkander afgewende zwanen vindt men tot op den hul digen dag veel ln Friesland, als be kroning van gevels van boerderijen en schuren. In Holland vindt mer ze wel op de achterschemels van wa- Sens. Cher den oorsprong van dit ge- rulk bestaat» uiteenloopende mee- ningen. In de mythologie wordt de zwaan beschouwd als de winter-r-" newendevogel. In het volksgeloof vroeger eeuwen was de zwaan later de ooievaar werd: de brenger van de pasgeborenen, d.l. de brenger van leven en licht. Een nlet-mytho- loglsche verklaring !s dat eens slechts elgengeërfde boeren het recht had den zwanen te houden en als teeken hunner waardigheid hun dak met het uitgezaagde zwanenprofiel ver sierden. Later toen het houden van zwanen aan leder was toegestaan, zou dere versiering algemeen gewor den zijn. r 1 1000 Ton aardappelschillen betee- kent een week voedsel voor 5000 koeien. V—J Uitloting 3V» pCt. Staatsleening 1942 De wnd. Secr.-Gen. van het Dep. van Financiën maakt bekend, dat het bedrag der uitgegeven schuldbeken tenissen der 3!;; pCt. Staatsleening 1942. welke op 1 December 1943 af losbaar zullen zijn, door hem ls vast gesteld op 50.000 000.en dat de uitloting hiervan zal plaats hebben op Maandag U October a s. Uitloting 3 pCt. Staatsleening 1936 De wnd. Secr.-Gen. van het Dep. van Financien maakt bekend, dat het bedrag der uitgegeven schuldbe kentenissen der 3 pCt Staauleenlng 1936. welke op 1 December 1943 af losbaar zullen zün. door hem ls vast gesteld op 5.000 000 en dat de uit loting hiervan zal plaats hebben op Maandag II October a£. Ook in België zal men er thans toe overgaan, de tabaksrantsoeneerlng aan nauwere voorschriften te bin den. Tot op hecen werd de verdee- llng der tabaksoroducten ln hoofd zaak aan de winkeliers overgeloten. Met ingang ven 1 November a e. zul len alle mannelijke personen van 18 Janr en ouder een tabakstoewU- Marika Rökk in Portugal De internationale filmtentoonstel ling te Estoril heeft haar hoogtepunt bereikt door dé aankomst van de vermaarde filmactrice Marika Rökk met haar echtgenoot. Georg Jacobym Lissabon. In Portugeesche kringen verklaart men, dat de tentoonstel ling een volledig succes voor de Europeesche film beteekent. Napels en Taman ontruimd TERREUHAANVALLEN OP HAGEN MüNCHEN EN EMDEN Hoofdkwartier van den Führer, 3 Oct. Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend Aan he'. Koebanbruggenhoofd en in den Zuidelijken en Centra- len sector van het Oostelijke front deed de vijand gisteren plaatselij ke aanvallen, die, hier en daar na harden strijd, afgeslagen werden. De stad Taman werd, zonder dat de vijand het merkte, na vernie ling van alle voor den oorlog be langrijke installaties, ontruimd. Aan den Midden Dnjepr gelukte het vijandelijke landingshoofden verder te verkleinen. Den taai strijdenden vijand werden daarbij zware verliezen toegebracht. Bij de afweergevechten ten Zuid oosten van Saporosje hebben zich het jagerregiment no. 138 onder leiding van lt.-kol. graaf Von der Goitz. een onder leiding van majoor Von Gaza staande tankgroep en de stormge- schutsafdeeling no. 243. benevens de leger-tankjagerafdeeling 721 bijzon der onderscheiden. Aan het Zuid-Ita- liaansche front heerschte slechts ge ringe gevechtsactiviteit. Anglo-Ame- rikaansche strijdkrachten volgden onze achterhoedetroepen, die na ver nieling van alle voor den vijand be langrijke installaties langzaam naar het Noorden uitwijken, In het Noordelijke deel van he' eiland Corsica hebben Duitsche ge vechtsgroepen verscheidene aanval len van troepen van Badoglio, benden en Gaullistische bataillons Marokka nen afgeslagen. Door tegenaanvallen werden den vijand zware, bloedige verliezen toegebracht. Talrijke ge vangenen werden binnengebracht. Vijandelijke vhegerstrijdkrachten hebben overdag uit groote hoogte er onder bescherming van wolken bom men geworpen op Emden en andere plaatsen in het kustgebied der Duit sche bocht. In den afgeioopen nacht zijn sterke formaties Brilsche bom menwerpers onder nieuwe schending van Zwitsersch territoriaal gebied naar Zuidwest-Duitschland gevlogen. Een terreuraanval op Mtlnchen ver oorzaakte verliezen onder de bevol king en vrij groote schade ln de stad. Luchlverdedigingsstrijdkrachten scho ten volgens de tot dusver ontvangen berichten zeven vijandelijke vlieg tuigen neer. Het luchtwapen heeft in den nacht van 2 op 3 Oct. Vliegvelden en andere militaire doelen in Zuid en Midden-Engeland bestreden. Het Opperbevel der Weermacht deelde Zaterdag mede: Ten Zuidoosten van Saporosje dernam de vijand, onder den indruk van zijn zware verliezen bij de mis lukte groote aanvallen der laatste dagen, slechts eenige plaatselijke aanvallen, zonder resultaat. Aan den Midden-Dnjepr curen de gevechten om de bruggenhoofden der bolsje wisten voort. Bii deze tegenaanvallen werden verscheidene vijandelijke ge vechtsgroepen uiteengeslagen. Van de rest van het Oostelijke front wordt slechts uit den centralen sector levendige gevechtsactie gemeld. In de maand September zijn door de lucht macht en het leger aan het Ooste lijke front 1464 Sovjetvliegtuigen vernietigd. In de gevechten in den centralen frontsector hebben zich de laatste weken de Silezische 102de, de Nedersaksjsche 216e en de Thü- ringsch-Hesstsche 299ste divisie in fanterie bijzonder onderscheiden. In Zuid-ltalië viel de vijand slechts met vrij kleine afdeelingen langs de wegen bij den Vesuvius en aan den Westrand der vlakte van Foggia zon der succes aan. Slechts om één plaats ten Noorden van Foggia. waar de HOUTSKOOL UIT DE ZWARTE BERGEN Op de houtskoolbranderij tusschen Doodeweg c-n Hazewaler heerscht thans groote bedrijvigheid Het lang durige verkolingsproces is teneinde, nijvere handen hebben de bescher mende zandlagen van de terpen ver wijderd en de ovens blootgelegd. De zwarte oogst wordt binnen gehaald door vriendelijke, stoere mannen van de Veluwe, die met het vak wel aar dig op de hoogte, maar geen kolen branders van beroep zijn. zooals wij die zoo-graag aangetroffen hadden. De mannen van het vak, uit Uddel en Hierden, zijn elders doende met het inrichten van nieuwe branderijen, een werkje, dat zeer nauwkeurig dient »c geschieden en niet aan losse arbeiders kan worden overgelaten Het leegscheppen van de ovens en het vullen van de zakken kost heel wat tijd, een bewijs tevens, dat er massaproductie in het spel is. In dc afgeioopen maanden heeft zich een wonderlijk proces voltrokken. De zwaarste dennenstobben van weleer zijn nu ongelooflijk licht en bros uit de vuurproef te voorschijn gekomen en kunnen gemakkelijk ten koste van eenigo zwarte vingers omhooggetrok ken worden. De producten gaan naar Uddel, alwaar zij op verschillende grootte gebroken worden, kleine stuk ken voor luxe- en grootere brokken voor vrachtwagens. De vraag naar houtskool is zelfs zoo groot en drin gend, dat menige kooper zijn portie rechtstreeks aan de branderij komt halen. De meeste Ovens zijn gaaf ge bleven, enkelen hebben te lijden ge had van zandstortingen, toen de be schermende bovenlaag doorbrandde en het oplaaiende vuur dichtgegooid moest worden. Over het geheel geno men is de opbrengst echter naar wensch en. dat is het kolenbranders volkje wel van harte gegund ook. Het heeft den lijd mee, maar het werkt er ook naar: ook vroeger, toen armoe, diep in de Veluwsche bos- schen, troef was De rust, waarmede de kolenbran ders hun taak vervullen, contrasteert scherp met de schorre geluiden, wel ke een eind verderop de karrevoer- ders uitstoot en, om hun viervoeters tot de grootst mogelijke krachts inspanning in het bolle zand en heu velige terrein aan te zetten. Op lan ge, hoogwielige karren worden zware vrachten naakte dennenstammen weggevoerd, hun lot is bezegeld Door al het eens z^o dichte hout gewas is de hand van den maaier ge gaan. Over de stompen, die de arm zalige overblijfselen vormen, zal te zijner tijd de brander zich ontfermen. vijand is binnengedrongen, wordt nog gevochten. Het terugtrekken onzer troepen op een voorbereide bergstel- Jing verloopt volgens de plannen, Na grondige vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installa ties te Napels en het wegvoeren der ravitailleeringsgoedereh, werd de stad aan den voorzichtig volgenden vijBnd overgelaten. In de Middeilandsche Zee hebben formaties gevechtsvlie gers door bomtreffers zware schade toegebracht aan een vijandelijken torpedojager en een koopvaardijschip van middelbare tonnage. Formaties Amerlk. bommenwerpers trachtten gisteren overdag doelen in Zuid- Duitschland aan te vallen. Zij wer den door krachtige», jachtafweer al ver voor de Duitsche grens aange vallen en gedeeltelijk tot het laten vallen van haar bommen boven zee en tot omkeeren gedwongen. Enkele formaties, die er in slaagden dieper in Duitsch gebied door te dringen, werden hardnekkig achtervolgd en voor het grootste deel van haar doe len weggedrongen. Door het werpen van bommen op «enige plaatsen ont stonden verliezen onder de bevolking en schade aan woonhuizen. In den afgeioopen nacht ondernamen Brit sche bommenwerpers een terreur aanval op Rijnlandsch-Westfanlsch gebied. Vooral te Hagen ontstonden aanzienlijke schade in woonwijken en verliezen onder de bevolking. Vol gens de tot dusverre binnengekomen rapporten werden bij deze aanvallen 24 viermotorige bommenwerpers neergeschoten. DUITSCHE PIONIERS LEVEREN BIJZONDERE PRESTATIES Bij de volgens de plannen uitge voerde distajTcteeringsbewegingen ln het gebied ten Oosten van den Dnjepr hebben de Duitsche pioniers, naar het D.N.B. verneemt, in de af geioopen weken" buitengewone pres taties geleverd. Met een tot het uiterste georganiseerde systematiek ls het terugtrekken voltrokken van de eigen formaties, het oorlogsma teriaal en de voertuigen, benevens van de economische producten. Van het volkomen terugtrekken der troe pen, het oorlogsmateriaal en de landbouwproducten mogen eenige getallen een benaderend beeld ge ren: 86.000 auto's, tanks, stukken stormgeschut. speciale voertuigen. 45.000 bespannen voertuigen. 60.000 paarden, 106.000 koeien. 110.000 schapen, 62.000 burgers, 18.000 pant serwagens. Japanners In actie tegen Amerik. landingstroepen Volgens een bericht van het Ja- pansche Hoofdkwartier hebben de Amerikanen ln September boven de Salomons-eilanden 350 vliegtuigen verloren. Voorts werden zes torpe dobooten en talryke andere kleine vaartuigen, waaronder twee trans portschepen. tot ónken gebracht of beschadigd. Op het oogenbllk zijn de op Koelambangra gestaóonneer- de Japansche troepen in gevechten gewikkeld met sterke vijandelijke strijdkrachten, die geland zijn op ArundeU en Toodford. Deze landin gen werden gesteund door groote eskaders vliegtuigen. Op Veil a la Vella heeft de vijand meer dan 700 man aan dooöen en gevangenen ver loren De Japanners hebben in Sep tember 40 vliegtuigen verloren, ter wijl een landingboot ernstig werd beschadigd, in de maanden Augus tus en September zijn bU de Salo monseilanden in totaal 642 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten of beschadigd en 125 oorlogsschepen en andere vaartuigen tot zinken ge bracht resp, beschadigd. Het aantal BritschAmerik. vlieg tuigen, dat by de terreuraanvallen op W.- en Z.-Europa door de Duitsche luchtverdediging is neergeschoten sedert juli j.l., bedraagt 2757, aldus het D.N.B. De nieuwe Sovjet-ambassadeur te Londen. Goeeef, ls Zaterdag aldaar aangekomen. Oberitleutnant PriHer, droger van het Eikenloof, commandant van een Jacht- eikader aan de Kanaalkuit en over- winnaar In 92 luchtgevechten felici teert op kemeraadichappelijke wijze Oberieldwebel Gtunz. die onlangi na het neerschieten van zijn 41 sten tegenstander In den strijd tegen Brlt- iche en Amerikaansche eenheden met het Ridderkruti werd onderscheiden PK GrSwe/DV/RA» m Bij baggerwerkzaamheden is ln den Weser bij het dorpje Stedorf een jïik gevonden met een doorsnee van 1.40 m. en een stam ter lengte van 20 fa. De boom stamt uit den t|jd. toen de Wesbr- en Aller-laagvlakten nog met uitgestrekte eikenwouden bedekt wa ren. welke ongeveer een eeuw geleden werden opgeruimd. De rede van Gfibbels (Vervolg an pag. L) De Britsche regeering moet niet schijnheilig beweren, dat zy om de edelste motieven de volken wil be vrijden van de z.g. nazl-tyrnnni». Want ten eerste Is het de Brilsche regeering volkomen onverschillig, welk regime er ln een land heerscht. hetgeen haar samengaan met het bolslewlsme voldoende bewast, en ten tweede heeft het Britsche volk alle reden van z.IJn regeering te vragen, dat het zelf een» bevrijd wordt van de plutocratische tyrannle. voordat zli haar zegenrijke activiteit Jegens andere volken uitoefent, die haar in het geheel niet noodig hebben en «ch er tegen verweren. De Führer is ons tot voorbeeld „Wij leven thans in het gewei, digste drama der geschiedenis van ons volk", zoo besloot de minister woordelijk zijn rede, die steeds weer onderbroken werd door stormachtigen bijval, „misschien wel van de geheele geschiedenis der menschheid. In dit drama ligt de mogelijkheid der definitieve oplossing van het Europeesche pro bleem besloten. Het nationaal-socialistische Rijk zal gebruik weten te maken van deze mogelijkheid. De Führer ia ons daarvoor het meest overtui gende voorbeeld. Toen ik kort geleden weer verscheidene dagen in zijn omgeving vertoefde, werd in mij opnieuw het diepe en ge lukbrengende gevoel bevestigd, in hem een man aan den top van het Rijk te zien, wiens innerlijke kracht en geloovigheid iedere moeilijkheid en iedere belasting- proef meester zullen worden. STAATSSECRETARIS BACKE BRENGT VERSLAG UIT. Oogstresultaten zijn zeer goed uitgevallen Naar aanleiding van den vijfden terugkeer van den oogstdankdag heeft staatssecretaris Backe gisteren in het- Sportpalast een rede uitge sproken, waarin hij een overzicht gaf van de prestaties van het Duitsche landvolk en den stand van de Duit sche volksvoeding en de opbrengsten van den oogst van dit jaar Spreker begon met er op te wijzen, dat de oogst aan het begin van het vijfde oorlogsjaar van beslissende be- teekenis is voor den afloop van den hiBtorischen strijd om het levens recht van het Duitsche volk. In het bijzonder wees hij op de productie van het graan en den broodgraan oogst. Volgens goedgefundeerde ra mingen zullen deze niet alleen de oorlogsgraanoogsten tot dusver over treffen, maar zelfs boven het gemid delde der vredesjaren liggen. Spr. trok vergelijken met de oogsten van 1918 voor dezelfde gebieden van het oude rijk: thans 7,4 millioen ton rog ge, toen 6,1 millioen, thans 4,2 mil lioen ton tarwe, toen slechts 2,3 mil lioen. Ook de oogst van viergraan zal meer opbrengen dan oorspronkelijk leek. De aardappeloogst zal nog 1.10 millioen ton liggen boven den oogst van 1918, en zelfs 15 millioen ton bo ven dien van 1915. Ook de suikorbie- tenoogst zal goed uitvallen, hetgeen niet alleen voor de suikervoorziening van het Duitsche volk beslissend is. maar ook omdat suiker als grondstof voor de producten voor de Duitsche bewapening dient en een der belang rijkste fundamenten is voor de voe- derverxorging van het rundvee. De groenteoogst heeft eveneens onder de droogte te lijden gehzd, maar de oppervlakte is geweldig uitgebreid. Beter nog dan dc graanoogst is de oogst van oliehoudende zaden ge weest, die dit jaar 575.000 ton heeft opgeleverd, tegenover een vredes- oogst vsn ongeveer 80 000 ton. De bo- terproductie is van jaar tot jaar ge stegen en in het vierde oorlogsjaar hooger geweest dan ooit tevoren. Van de Duitsche vetbehoefde wordt thans 60% door eigen boterproductie ge dekt, welk percentage in den vrede slechts 33 bedroeg. Terwijl de rundveestapel in het vierde oorlogs jaar daalde op 85%. staat hij thans bij 96op het peil van den vrede van 1939, De boterproductie is voor de vetvoorziening beslissend, aangezien de varkensstapel gedecimeerd moest worden "door wegvallen van buiten- landschen import van veevoer. Voortgaande besprak staatssecreta ris Backe de nat.-soc. maatregelen, Nieuw* richtlijnen voor de Ziektewet De centrale persdienst van het N.A.F. schrijft: Met betrekking tot de toepassing van art. 53, lid 1 onder a. der ziek tewet 'weigering ziekengeld ingeval ziekte bestond bij den aanvang der verzekering) zijn door de federatie van bedrijfsvereenlglngen en de ver- eeniging van Raden van Arbeid nieuwe richtlijnen vastgesteld, welke een meer sociale en voor den ver zekerde gunstiger toepassing van dit artikel Inhouden. Weigering van ziekengeld op grond van genoemd artikel sal alleen plaats mogen vinden: a. Wanneer de arbeider te kwader trouw werk .heeft aanvaard met het oogmerk ziekengeld te trekken, b. Wanneer de arbeidsongeschiktheid óch open baart. voordat arbeid van eenige be- teekenls is verricht, ook al is de ar beider te goeder trouw, c. Wanneer arbeid verricht is. doch de arbeider voor den aanvang van zijn verzeke ring door of vanwege den arbeids bemiddelaar was gewezen op het gevaar van den bedongen arbeid voor zijn gezondheidstoestand, of uit anderen hoofde zoo goed als zeker wist. dat de arb*ld. waartoe hij óch verbond, hem binnenkort arbeids ongeschikt zou maken, tenzij cte ar beider sedert den aanvang van de verzekering zweren arbeid geduren de een tijdvak van 8 opeenvolgende kalenderdagen, normalen arbeid ge durende een tijdvak van 15 opeen volgende kalenderdagen, of lichten arbeid gedurende een tijdvak van 30 opeenvolgende kalenderdagen heeft verricht. Ten slotte zal vanwege de uitvoe rende organen voeling worden ge houden met de gewestelijke arbeids- bureaux om te bevorderen, dat ar beiders, die ongeschikt voor het hun opgedragen werk zijn bevonden, passend werk wordt opgedragen. Met het volgen van deze nieuwe richtlijnen zal worden vermeden, dat voortaan een tijdens het werk ziek geworden arbeider zijn aan spraken op ziekengeld óet afgewe zen met de mededeeluig. dat hu on geschikt tot werken was, hoewel hij toch metterdaad had getoond, te kunnen werken, Voor de werkers in de werkver ruiming zal de nieuwe regeling zoo danig worden toegepast, dat zij geen 'nadeel ondervinden en ook in deze gevallen de uitvoerende organen anderzijds gevrijwaard blijven tegen het doen van onverschuldigde uit- keerlngen. die de voorwaarden voor deze suc cessen hebben geschapen, in den Duilachen landbouw evensls in de nieuw ingeschakelde gebieden, resp. de bezette landen, hetgeen spr. o. m- aantoonde met het voorbeeld van het protectoraat Bohemen en Moravië. Aan dit gebied had Duitschland in '40 en 1941 nog 354.000 ton broodgraan geleverd, terwijl in 1942/43 het land reeds in 6taat was een overschot van 174.000 ton aan Duitechland te leve ren. Hetzelfde is het geval met vleesch. In Elzas-Lotharingen is het tekort aan broodgraan aanmerkelijk kleiner geworden Soortgelijke voor beelden gaf spr. voor andere gebie den, zooals Öost-Opper-Silezië, Zuid- Stiermarken. Als zichtbare uitdruk king van den dank van den Führer voor deze unieke prestaties van het Duitsche landvolk zijn, naar spreker verklaarde, 100 boeren en boerinnen onderscheiden met de hooge orde vsn het Kriegsverdienstkreuz eerste klas. Als slot van zijn rede maakte spr. een bepaling van den Führer bekend, volgens welke drie mannen onder scheiden worden met het Ridderkruis van het Kriegsverdienstkreuz. nl. de boer Kurt Zschirnt de Mtlitarver- waltungsvizechefbauer en Landes- bauernführer Helmut Körner en da MUltarverwaltungsvizechef en Reichs- nahrstandsrat dr. Fritz Reinhardt. De uitreiking der onderscheidingen ge schiedde door ridderkruisdrager S.S.- Sturmbann führer Skorzeny. den be vrijder van den Duce. VOOR DE HUISVROUW. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft: Een warme maaltijd die slechts uit aardappelen, groenten en misschien wat vléesch bestaat, is niet altijd voldoende. Het is dikwijls een na gerecht als pap, vla of pudding dat de gaatjes moet vullen Maareen nagerecht kost sui ker. Beter is het daarom iets hartigs vooraf te geven. Van aardappelen, gort, havermout e. d. in combinatie met tomaten, zoete pepers en zuchettl zijn talrijke gerechten te bedenken. AardappeUla. Gekookte aardappelen, een stuk zuchetti, eenige tomaten, azijn, mos terd, zout. Van azijn, mosterd, zout en eenige fijngewreven aardappelen een sausje maken. De aardappelen en tomaten in plakjes snijden, de zu chetti raspen of ook in plakjes snij den. All» bestanddeelen met het sausje vermengen, in een schaal overdoen en met eenige plakken to maat versleren. Gort met een hartige saus. 1 Kopje gort in 4 kopjes water weeken Wat zout toevoegen en de gort aan de kook brengen, gaarkoken (de hooikist daarbij gebruiken) en warm met een saus geven. Voor de saus: 4 tomaten In warm water dom pelen, schillen, in vieren snijden. Tien minuten koken tot zu zacht zijn. fijnwrijven en verdunnen met een kopje water. Of 1 zoete peper van zaadjes en zaadlijst ontdoen plm. 10 min. koken met li l, kopje water. Een rauwe aardappel boven het sausje raspen en plm. 7 min koken tot het gebonden is. Naar smaak zout en wat aroma toevoegen Naar verkie zing kunnen tomaten of zoete peper voor het koken in een klontje boter gesmoord worden. UIT HET BUITENLAND: De sedert Juni 1940 door Italiaaïi- sche troepen bezette stad Menton is weer onder de Frar.sche bestuurs- souvereiniteit geltomen. DE WISKOTTENS DOOR RUDOLF HERZOG (Feuilleton.) 79 „Ik wil vandaag wel eens bij de Ztn- ters eten. En die zijn punctueel." „Ben je bang voor je hospes? Een slechte gewoonte. Die moet je jezelf afwennen." „Ik moet rekening hou den „Ah zoo Ik begrijp het. Met de huur ten achter Nou maar, als ik Wiskotten heette!" „Wat zou dat?" „Die naam is toch even goed als baar geld. Dien wisselde ik in." Ewald Wiskotten trok de wenkbrau wen si men. Zijn bleek, jong gezicht betrok en vertoonde een trek, veel ouder dan zijn jaren. „Ik draag dien naam voor mezelf alleen, en dus is hij niets waard. Nog niet1'' Zijn gezel kneep een oog dicht. „Deftig zie je er niet uit. Je had in alle geval wel een anderen kleermaker kunnen nemen." „Als ik je zoo mc-t aansta, hoef je niet met mij rond te loepen." „Hoor eens even, we zijn hier niet in jullie fabriek. Dien bevelenden toon kan je wel voor je houden." „Adieu!" zeide Ew3ld Wiskotten kortaf, wierp het hoofd In der. nek en liep met groote schreden voort. Ken oogenbllk aarzelde Ernst Kölsch. Toen behaalde zijn goedhartigheid de overwinning en snelde hij hem na „Zeg. Ewald!" „Wat wil je?" „Je vragen, of je vanmiddag met mij eten wilt. Bij Schmitz in het wijn huis. Fijn, zeg ik je'» „Ik laat mij niet vrijhouden." „Kerel, ik heb im mers een stuk verkocht!" „Wat Met een ruk wendde hij zich om „Waarachtig? Nee maar: een stuk? Welk dan, en asn wien? Ernst, Hee- rejee. wat doet me dat een plezier! Nu komen de Wuppcrlhalers op' Nu komen w Spreek don toch' Wat voor oen stuk?". Ernst Kdlsch knipte een stofje van zijn elegant eostuum. Naast den fabrikantenzoon in zijn afgedragen jasje geleek de werk- manszoon een voorname dandy „Wat voor een stuk?" zeide bij kalm en knipte verder. „Een gsstmaal van „Een gastmaal van Plato?" „Nee, van Bacchus. Wat zou de wijn-Schmitx met een andere philosophic moeten doen dan met die, welke uit de drui ven opstijgt?" „De wiJn-Schmltz? Bij wlen jij 'sjniddegs eet'" ..Dezelf de. Je dacht zeker dat ik minstens bij vorst Hohenzollern op 't slot Jagerhof dineerde? Ik moet betalen als iedere andere sterveling en als ik niet betalen kan en toch honger lijd. dan moet ik schilderen." „Maar is die Schmitz dan kunsthandelaar?" „Wijnhandelaar Is hij. En een origi neel lokaal wil hü hebben. Dat be schilder »k zoo pcu a peu voor hem. als de rekening hot verlangt. Nu iser nog slechts één zijwand vrij Heb ik die ook eerst onder do olieverf ge smeerd, dsn zal ik naar een ander lokaal uit moeten zien Waarom kijk je nu zoo verbaasd? Op deze manier ontstaan hier in Püsseldorf de drukst bezochte kroegen en de Maecenas en zijn artiit voelen er zich wél bij.'» „Wat heb je dan ge schilderd?" „Een in de geheele stad als zeer feudaal bekend staand offi cier, als B&cchui, een paar aardige jonge meisjes, die met een panter om een druiventros vechten, welken de god hun toegeworpen heeft en een dikkeh, dochlerrijken stamgast als zwaarmoedigen Silonus." „Maar zul len die heeren zichzelf niet herken nen?" „Heb daar maar geen zorg over, ik heb ze allen naakt geschil derd. Daardoor werd het mytholo gie." „Nu gu ik mee", lachte Ewald Wiskotten Al zijn ergernis was ver dwenen. F.en zwevende kunstenaars- stemming was over hem gekomen. Zoo had hij het zich voorgejteld: Lachende zon, een lachende levens opvatting. Weg met het phillKterdom. leve de kunst! En hij had pijnlijk in een grauwen nevel rond getast, droefgeestig en zonder weerstands vermogen Luchthartig en voi ver trouwen sprong dc oudere makker In den zonneschijn rond. ..Jij bezit der. sleutel. Ernst. Hoe vindt men dien' „Men hoeft slechts iets te kunnen", zeide deze, trok zijn schouders op cn stak zijn arm in dien van zijn jeug digen landsman Bij wijn-Sclimitz be wonderde Ewald Wiskotten do wand schildering. „Goed hard", fluisterde Kdlsch hem toe. En Ewald Wiskotten was zelfs brutaal genoeg te beweron, dat er in geheel Düsseldorf niemand was, die dit nn zou kunnen doen, zelfs de directeur der Academie. Pit- ter Janssen, niet ,.U hebt zeker ver stand van kunst?" vroeg de waard. „Dc woorden komen bij u als schoon wator." „Ik ben zelf schilder", ant woordde de jongen trotsch. „Maar Vgecnover zulk werk kent men geen afgunst." Toen liet de waard gaarne toe, dat Kölsch hem zijn vriend als zijn gast voorstelde en had er ook niets op tegen, dat na de eerste, de tweede flcsch Kupferberg Gold haar kurk moest laten knallen. Do cham pagne 'wnod Ewald Wiskotten gewel dig op. Het bloed stroomde hem wel dadig door de aderen, hij keek door een rosen nevel cn weldra bereikte zün durf het hoogtepunt. „Het is een schandaal, dat men zich op de acade mie zoo af moet. beulen. Drie maan den zit ik nu al voor denzelfdcn Apollo. Eens van voren, eens van op zij. een van achteren. Op die manier zou je aan de edelste schoonheid nog hel land krijgen." „Scheld maar, als het je goed doet." „Heb Ik geen ge lijk? Zij moesten mij liever laten ma ken wat i k wil. Dan zou je eens wat zien. „Wat dan?" „Ach. iets levends, iets eigenaardigs, zoo iels. weet je. ais nooit Iemand invalt jij hebt het ook getoond." „Ik Wat ken Jij dan van mij?" „Nu hier dat bac chanaal." „Laat die dwaasheden er buiten. Dat zijn slechts aardigheden, snippers voor de papiermand Mijn tijd is nog niet gekomen en ik wacht hem af ..Maar waar wacht je dun noR op?" „Op het jongste gericht Mii is het nog niet slecht genoeg in hel leven gegaan, of niet goed genoeg (Wordt mvolgd).

Amersfoortsche Courant | 1943 | | pagina 2