Geallieerden zijn in Caen doorgedrongen Duitsche generaals verongelukt liïmldiiieuutb S> Het aantal onder de Duinen van Caen be dolven Franschen wordt op 40.000 ge raamd De geallieerden hebben hel broodrantsoen in het bezette Normandi sche gebied van 250 tot 150 gram ver laagd. De haven van Cherbourg is tot dusver rog door geen enkel oeallieerd schip gebruikt, Groote deelen var de manlijke Normandische bevolking, welke door de geallieerden dienstplichtig is ver klaard, houden zich in de bcsschen schuil. De plaats La Haye du Puits ifi het Zui den van Cotentin is door de Amerikanen bezet. De Britten veroverden gisteren hét dorp Eterville. maar zijil uit Maltot weer verdreven. Hun» pantseraanval bij Tilly stortte ineen. De Amerikanen wer den uit Cavigny verdreven en moesten ook het-dorp Le Oesert weer prijsgeven Finsche tfbeoen trekken zich terug op het bruggenhoofd van Aeyraepaeae. zware ge vechten in Vuosalmi en Oeriemarktterrein. Sovjets verleren in Finland sinds 9 Juli 9803 tanks. ile onafhankelijkheidsdag in Argentinië is gevierd met een militaire parade, welke vier uur duurde AMERSFOORT DINSDAG 11 HOOIMAAND (JULI) 1944. 2 PAG., 58» JAARGANG. No. 161 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELOERSCHÊ VALLEI Ultgavè: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. AMERSFOORT Administratie: Tel. 5289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIC. LAM AN. SOEST. Hevige strijd tusschen Cauen en Dunaburg (Duilsch Weermachtbcricht.J Hoofdkwartier van den Führer, 10 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt'bekend: De groote afweerslag in het gebied van Caen is gisteren in den loop van den dag op de stad zelf overgeslagen Na verbitterde straat- en huizenge, veehten, waarbij onze troepen den vijand uiterst zware verliezen toe brachten, drukte de vijand onze linies tot den Zuidrand van Caen terug. Bij Grainville mislukten vijandelijke pantseraanvallen. In een penetratie- plek aan weerszijden van .den weg Caumont-Caen zijn de gevechten nog niet afgeloopen. Tusschen Airel en Saint Eny kon de vijand slechts ge ringe terreinwinst behalen. Ten Zui den van La Haye du Puits werden verscheidene vijandelijke aanvaliên afgeslagen. Ten Westen van deze plaats werden vijandelijke concern traties door geconcentreerd artille rievuur uiteengeslagen. Bij de gevechten van de vorige week in het Z.W. deel van het schiereiland Cherbourg hebben zich de gevechtsgroep van de 77e divisie infanterie onder den kolonel der Reserve Bacherer en de ge vechtsgroep van de 243e divisie infan terie ouder kolonel Kïosterkeniper bij zonder onderscheiden. In het. Fransche gebied werden weer 239 'terroristen en saboteurs in gevechten vernietigd. Voor cie Ned. en N.-Fransche kust brachten beveiligingsvak r tui gen van de Duitsche marine in den nacht van 8 op 9 Juli twee Britsehe torpedomotor- booten tct zinken, beschadigden vier booten ernstig en plaatsten talrijke tref fers op verscheidene andere booten. Een eigen vaartuig ging verloren In de 'Golf van St. Malo dwongen patrouille- booten vijandelijke torpedojagers den steven te wenden en beschadigden een daarvan. liet V I vergeïdingsviiiir <-p bonden duurt niet slechts geringe onderbrekin gen voort. In Iialië hebben zich onz.e aan t'cr, Westelijken kustweg bij Volterra. Poggi- bonsi, Arezzo en aan de Adriatische kust opgestelde troepen gisteren op- niéuw door bijzondere standvastigheid onderscheiden. Ondanks het in den strijd werpen van overmachtige infan terie- en pantserstrijdkrachten, die door sterke artillerie en voortdurende lucht aanvallen werden ondersteund, gelukte het den vijand nergens de verhoopte doorbraak door ons front te bereiken. In eenige plaatselijke penetraties duur den de gevechten gisteravond nog voort. In het Oosten zijn de aanvallen van de bolsjewieken bij Kotvel na het voor. treffelijke ofweersucces van onze troe pen in hevigheid afgenomen. Hernieuw de doorbraakpogingen werden verijdeld. Ten Westen van Baranowicze vingen onze divisies de met sterke infanterie en pantserstrijdkrachten opdringend? bolsjewieken in verbitterde gevechten aan de Szcara, aan weerskanten van Slonim. op. De verdedigers van Wilna houden de stad tegen talrijke door tanks ondersteunde aanvallen van den vijand en brachten hem zware verliezen aan dooden en gewonden toe. Ten N.W. van Wilna werden de Sovjettroepen in een tegenaanval teruggeworpen. Aan den straatweg Cauen—Duna burg zijn bij Otena hevige gevech ten aan den gang. Tegenaanvallen van onze troepen hadden succes. Ten N.W. van Polotsk mislukten de door- braakpogingen van verscheidene Sovjet-Russische divisies infanterie door den taaien tegenstand van onze troepen. Bij de zware afweergevechten in het gebied van Orsja heeft zich majoor Lamprecht, kommandeur van een Ham- burgsche lafdeeling licht luchtdoelge- Fransche slagschip „Courbet" op het stram* gezet Het 22.189 ton metende vroegere Fransche slagschip „Courbet" is bij de Ome-monding op het strand gezet. Het schip liep in 1914 van stapel, had een snelheid van slechts 20 zeemijl per uur, doch was wegens zijn zware bewape ning wel goed geschikt om trdepenlan- dingen te dekken. Het had 32 stukken van 30.5 cm., 22 stukken van 13.8 cm en 7 stukken flak-geschut van 7.5 cm. Al deze vuurmonden, die ook meespraken in den strijd om Caen. zijn thans tot zwijgen gebracht. (S.P.T.) GEEN ZWEEDSCHE VRIJWILLIGERS MEER VOOR FINLAND 7 Volgens een bericht in „Dagens Ny. heter" zou het werven van vrijwilligers voor Finland in Zweden gestopt zijn. Het liberale blad meldt, dat een des- betfeffende mededeeling niet officieel door het recruteeringsbureau werd ver schaft, maar dat de autoriteiten geen vergunningen voor deelname in het Fin. sc-he vrijwilligerslegioen geven. (S.P.T.) schut, door voorbeeldige dapperheid on derscheiden. Sterke eskaders slagvliegtuigen meng den zich in onafgebroken o'ptredon in de gevechten te land. stelden talrijke bolsjewistische tanks en kanonnen bui ten gevecht en vernietigden verscheide ne honderden voertuigen Des nachts ondernamen gevechts- en slagvliegtui gen doeltreffende aanvallen op het Sov jet-Russische ravltailleeringsverfceer. Vooral in de druk bezette stations Ko- rosten." Olewsk en Rowno ontstonden groote branden in opslagplaatsen van materiaal en hevige explosies. Een formatie Amerikaansche bommen werpers heeft gisteren verspreid bommen geworpen in het gebied van Ploesti. En kele vijfindelijke vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen in het Rijniandsch-Westfaalsche gebied. Zeestrijdkrachten, luchtdoelgeschut aan boo)'d van koopvaardijschepen en ma* rilleluchtdoelartillerie schoten in den tijd van 1 tot 10 Juli 66 vijandelijke vliegtuigen omlaag. Op 23 Juni. dén ch»g', waarop General Oberst. DietI verongelukte, heeft de Duitsche Weermacht nog twee andere generaals verloren. De Duitsche blaaen meldden den dood van generaal der in fanterie Von Wiekede, bevelhebber van een legercorps, dat zich bij den strijd om de „vesting Demjansk" onderscheid de. en de genu'aal der bergtroepen Karl Eglseer. bevelhebber van een beig- legereorps, dat onder meer optrad bij de gevechtemni den Kaukasus. (S.P.T. 1 Normamiiërs van 1845 jaar dienstplichtig verklaard Dé A.N.P,-correspondent meldt Naar te Berlijn vernomen wordt, hebben de geallieerden de geheele mannelijke bevolking tusschen 18 cn 45 jaar in het door hen veroverde Normandische gebied dienstplichtig verklaard. Een groot aantal personen, dat, naar het oordeel van den bezet ter, gevaar oplevert voor de algemee- ne veiligheid en de geallieerde opera ties, is gearresteerd en zal voor in middels opgerichte fjtaudgereciiten te recht moeten staart. Regeering Bcnosni naar Rome Synagogen weer geopend Na langdurige onderhandelingen tus schen Londen. Washington en Moskou heeft Bonomi thans eindelijk verlof ge kregen den regeeringszetel van de Zuid Italiaansche stad Salerno naar Rome te verplaatsen. De officieele verplaatsing is vastgesteld op 15 Juli. De Amerikaan sche bestuurder van Rofne. kolonel Po- letti. heeft aan d?n opperrabijn van Rome ter gelegenheid van de herope ning der synagogen, die tijdens het fas cistische tijdvak gesloten zijn, een wel- komstschrijven gericht. Woorden en daden Wij zijn zwervende vrachtrijders, die vandaag aan de vleeschpotten zitten, eerste-klas kwartieren met donzen bed den beslapen, maar morgen een dutje doen in de kabine v»n onzen trouwen metgezel, den zwaren vrachtwagen In iedere houding kunnen we slapen, doch ook kunnen we zonder verpoozing 30 uren achter het stuur zitten en zon der licht in donkeren nacht langs bom- menkraters den weg vindenVeel hebben we geleerd in de rijkunst, doch ook wat waarheid en bedrog is op den wereld! Het meest leerden we den laatsten tijd in de buurt van het invasie front, waar we thans onzen plicht doen met het rijden van bommen, munitie en proviand, nadat we eerst cement, kiezel en zand voor den Atlantiekwal hebben gereden. Wij hebben de gemeenheid van de Anglo-Amerikanen en de menschlievendheid der Duitschers lee- ren kennen in hun daden Een droevige vluchtelingenstoet be weegt zich in tegenovergestelde richting langs den opmarschweg: het zijn Fran sche burgers, die voor de Amerikanen op den loop zijn gegaan. Ze toonen ons het valsche geld, dat ze voor hun vee, paarden en goederen kregen en boven dien rake klappen, omdat de mannen niet met hen tegen de Duitschers wilden vechtenZoodra we onze lading hebben gelost, geeft de chef ons de op- .dracht, vrouwen met kinderen' en mis handelde mannen op onze wagens te la den, opdat de stakkers bij de Duitsche geneesheeren en het Roode Kruis met medicijnen en eten worden verzorgd. Voor beide partijen is het oorlog! De eene partij is in denken en doen bolsje wistisch, de andere, die Europa wil red den, is nationaai-sociaiistisch Oordeel zelf lezer of het niet uw plicht is, aan de zijde van Duitschland te staan? Zijt ge een kerel, zeg dan op onzen oproep: ja! Meldt u bij de: Ersatzdienstelle der N.S.K.K.-Gruppe Luftwaffe, Den Haag, Lange Vijverberg, 10. M'cscler en zoon door gasverstildung omgekemen In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een erns-tig geval van gasverstik- king te Kwintsheul drie slachtoffers gemaakt, waarvan twee reeds zijn over leden Aldaar woonde het bejaarde echt paar de Brabander met de nog onge huwde zoon Jan. Man en vrouw waren reeds heel lang ziek Een gasslangetje, dat gescheurd was, blijkt van de leiding te zijn geschoten. De vrouw en haar zoon kwamen door gasverstikking om het leven, de oude man heelt zich nog tot .aan de deur weten te sleepen Hij werd in ernstigen toestand in het zie kenhuis opgenomen. Open brsef aan tie TKEKEERSJEUGD De zomer is in het land. Dus trekt jong Nederland er op 'uit De jeugd uit de groote steden voorop. Wie des Zater dags eens een kijkje neemt op de sta tions der groote steden, treft daar een verzameling harlekijns, circusclowns en lachwekkende dwazen aan. Jc vraagt je af, of dit nu die nuchtere Nederlan ders zijn. die zoo bang zijn om op te vallen. Toch zouden we nog vrede kun nen hebben met de wonderlijke kleedij, indien de gedragingen van vele trekkers niet veel te wenschen overlieten. Hun gedragingen wekken terecht de ergernis op van velen „Ggin" makend, lallend en krijschend bij guitaars bevolken je reinste partisanenbenden de schoonste deel en van ons land. Over de gedragin gen in kamphuizen en schuren- zulten we*, hier maar niet verder uitwijden. Wij leven in een ernstigen tijd In de gezinnen is het vaak moeilijk. Jullie moeders hebben het verre van gemak kelijk, vooral wanneer Vader in Duitschland werkt Vele van jullie leef- tijdgenooten staan, onverschillig waar, aan de fronten en wagen^ hun leven voor hun ideaal en hun Vaderland. Dan past hetniet. dat een deel vhg onze jeugd de beest uithangt. Nu zal een groot deel van jullie direct'zeggen dat geldt niet voor mij, daaraan doe ik im mers niet mee. Goed. best. Wij zijn er inderdaad van overtuigd, dat 80 "!o van onze jongeren bestaan uit eerlijk^. fat soenlijke jongens en meisjes fs het dan niet hoog tijd, dat we gezamenlijk een eind maken aan het feit, dat een kleine groep "tien goeden naam van duizenden fatsoenlijke trekkers en treksters door het slijk haalt? Er zaKzonder twijfel een oogenblik komen, dat van hooger hand maatregelen worden genomen, om aan de ongewenschte toestanden op kampeergebied, enz. een einde te ma ken. Neem zelf het initiatief in handen, toont dat de jeugd tot iets in staat is! Als eerste stap in die richting stellen wij jullie een vijftal vragen. De ant woorden. die je onder het motto: .,Trek- kersjeugd" kunt adresseeren: Volkerak- straat 18 1, Amsterdam-Z., kunnen waardevolle gegevens opleveren' voor verdere plannen. 1 Wat is de oorzaak', dat vele trek kers zifch zoo belachelijk aankleeden? 2 Wat is de oorzaak van het aanstoot gevende gedrag van vele trekkers? 3. Ben je van meening, dat er orde on der de trekkersjeugd moet zijn? 4 Zoo ja. hoe denk je dit dan tot stand te kunnen brengen? Acht je het bijv. nood zakelijk, dat de oudere trekkers leiding geven aan de jongeren? 5. Acht jc het instellen van een ordedienst door trek kers gewenscht en uitvoerbaar? Op welke wijze zouden de trekkers zelf de%; handen uit de mouwen kunnen steken en zelf eventueele maatregelen kunnen uitvoeren? Moge het bovenstaande aanleiding zijn voor vele jongeren, die dit lezen, om hierover eens ernstig na te denken. Jeugd pakGaan! VAN VEEN. Door kogel getroffen en gedood Terwijl de 14-jarige H. C. Hoogen- dam te Leidschendam in het weüand een koe zat te melken, werd hij getroffen door een kogel. Het projectiel trof den knaap in het hart, waardoor de dood vrijwel direct intrad. Naar den onfor- tuinlijken schutter wordt een onderzoek ingesteld. Onder den trein gedood Op een onbewaakten overweg te Be verwijk zijn 'een man en een meisje on der een trein geraakt en gedood. Voortaan alleen jam met suiker Tengevolge van verschuivingen in de grondstoffenverhoudingen 2a 1 met in gang van heden van binnenlandsch fruit nog slechts één kwaliteit huis- houdjam worden gefabriceerd en wel uitsluitend met suiker. De prijs voor deze huishoudjam zal gelijk zijn- aan dien van de tot nog toe gefabriceerde huishoudjam 1. Voor huis houdjam van buitenlandsch fruit (abri kozenjam. citroen- en oranjemarmelade) gelden verschillende prijzen. De vliegende bommen veroorzaken koers dalingen op de Lontiensche beurs; de be roemde promenade-concerten In Albert Hall zijn afgelast: minstens tQQ.009 kinderen worden uit Lenden geëvacueerd: in allerijl werden acht diepe schuilkelders gebouwd, welke elk 3000 personen kunnen bevatten. Revoiutie ui Columbia: president Ltpez en eor.ige kabinetsleden tijdens militaire ma noeuvres gevangen genomen. Grootste deel van het leger is Looez trouw gebleven De Japanners hebben dn viiegtuigbasis Kweifin in Z.W China gebombardeerd Bij het eiland Qgasawara zijn in tvree dagen 102 toestellen van den vïanif neerge schoten. Kapitale boersterij afgebrand Dezer dagen ontstónd brand in een strooberg, staande co het erf van den landbouwer G v d. Broek in de buurt schap Nederwoud bd Lun teren. Het vuur breidde zich uit tot een schuur en tastte daarna ook de kapitale boerderij aan. die geheel door het vuur werd ver woest. Door gebrek aan water kon de brandweer slechts weinig uitrichten. Een partij stroo en hooi van pirn, 15OC0 kg. ging m^de verloren. Wiel over het hoofd. Het 2 jarig zoontje van den arbeider de Roov te Fijnaart kwam onder een wagen terecht. Een der wielen ging den kleine over het hoofd, met het gevolg, dat het kind op slae overleed. De Amerikaansche viccpresident Wal lace, is van"zijn bezoek aan Tsjoengking te Washington teruggekeerd Doccïelïjk ongeval. De 25-iar. hou wer G H. Debets uit Heerlen is in de ondergrondsche werken van staatsmijn Wilhelrnina onder afvallend gesteente geraakt en gedood. BERICHT. In het kader der atge- nieene papierbezuiniging zal ons blad diiemaal per week op dit formaat ver schijnen. DE DIRECTIE. „Denk aan mi!*' De nieuwste revue van Snip en Snap, die thans door de Keistedelingen en thousiast ontvangen wordt, behoeft ze ker niet onder te doen voor haar voor gangsters. Want niet. alleen zijn de teksten het aanhooren ten volle waard ook décors en costuums (met name van het ballet) mogen er zijn Zoowei .in hun creatie van Snip en Snap als in de overige schetsen zijn Walden en Muyselaar de schouders die deze revue dragen; de waftrdeering, die hen zoo rijkelijk en overtuigend ten deel valt, spreekt boekdoelen De overigen met name Jopie Koopman - secondèeren naar behooren, terwijl de 12 Elsklinger - het ballet - luchtig en charmant tus schen de scènes door warrelen en zelfs „spitzen". Het, werk der beide dans- parefi deed mij meer denken aan variété dan aan revue. De muzikale verrichtin gen komen voor rekening van Cor Steyn en zijn orkest. Jos. G. Heilker. Uit het politierapport - In het Sport- fondsenbad werd een lederen dames- tasch gestolen, inhoudende persoons bewijs, stamkaart "en distributiebeschei den. Op den Leusderweg had een kleine aanrijding plaats tusschen eeg luxe auto en een handkar Er kwamen geen persoonlijke ongemkken voor. Voor verkeersovertredingen werden verscheidene politioneele waarschuwin gen uitgedeeld. i Rijkspostspaarbank. In Juni 1944 werd op spaarbankboekjes ingelegd 148.354,67 en terugbetaald ƒ66.031,77. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 78. Rembrandt-weêV A.s. Vrijdag en Zaterdag, resp. van S.45—10.45 en van 18.30 tot 19.30 uur, zal de stadsbeiaar- dier, Joh. W. Meyll, op het carillon Noord- en Zuid-Nederlandschc muziek uit de zestiende en zeventiende eeyw ten gehoore brengen.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1