KFMSTStRE (OUBANT Sovjets dringen voorbij Wilna Westwaarts op Beschieting van Londen pas in beginstadium Gevechten bij drukkende hitte Post voor vrijwilligers AMERSFOORT WOENSDAG 12 HOOIMAAND (JULI) 1944. 2 PAG., 58e JAARGANG. No. 162 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDEfiSCHE VALLEI Uitmate: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/li BLANKENBERG Zll.. SNOUCKAER'i'LAAN 9. AMERSFOORT Administratie: Tol. 5289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOEST. In Noraiandië wordt stand gehouden tegen stormloop (OulUcli Weermaclitlx'richt. Hoofdkwartier van den Führer, 11 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In Normandië is thans aan groote deelen van het front van het vijan delijke bruggenhoofd de afweerslag aan den gang. Met massaal gebruik van artillerie, tanks en luchtstrijd krachten trachten de Anglo-Ameri- kanen steeds weer opnieuw ons front open te scheuren, om daarna diep in het Fransche gebied te kunnen door. dringen. Met voorbeeldige dapperheid houden onze troepen stand tegen den vijandelijken stormloop. De verlie zen van den vijand zijn zeer zwaar. Op 8 en 9 Juli werden alleen al in het gebied van Caep 102 vijandelijke tanks stukgeschoten. Gisteren ging de vijand ten Oos ten van de Ome over tot den aan val in Oostelijke richting en werd hij afgeslagen. Ten Z.W. van Caen kon de vijand dicht achter onze voorste linie de plaats Maltot nemen. Door een tegenaanval onzer pantsergrena diers werden de vijandelijke aanvals groepen weer teruggeworpen. Weste lijk daarvan werd verbitterd gevoch ten om een domineerende hoogte, die in den loop van den dag meermalen Van bezitter wisselde, totdat zij des avonds definitief in onze handen bleef. Bii Tessel-Bretteville werden meerma len herhaalde vijandelijke tankaanvallen uiteengeslagen. Aan weerszijden van den straatweg Carentan-Periers viel de Vijand over een breed front aan. Na zware gevechten werd hij even ten Z.W. van onze oude stellingen opgevangen. Ook in het gebied van La Haye du Putts werd verbitterd gevochten Onze troepe,. handhaafden daar overal iiun Stellingen. lil Frankrijk werden gistgren meer dan 60 terroristen, in den strijd vernietigd. De V 1 blijft een zwaar vergeld ings- Jruui' op het gebied van Londen richten. In Italië zette de vijand op dezelfde zwaartepunten zijn doorbraakpogingen voort. Hoewel hij sterke pantserstrijd- krachten in den strijd bracht, bleef hem qlk succes van beteekenis ontzegd. In het gebied van Kowel hebben trpe pen van het leger en de Waffèn-SS in «ware afweergevechten, die vier dagen duurden, den stormloop van tien Sov jet-infanteriedivisies. een pantsercorps en twee pantserbrigacles afgeslagen en den vijand daarbij aanzienlijke verlie pen aan menschen en materiaal toege bracht. Bij deze gevechten wei-den door samenwerking van alle wapenen voor bet front en in het achterterrein - 2£5 Vijandelijke tanks vernietigd. De Rijn- landsch-Moezellandsche 342e infanterie divisie onder bevel van generaalmajoor Nickel,' de Rijnlandsch-Westfaalsche 26e infanteriedivisie, onder bevel van kolo nel Bronïberger, en een gevechtsgroep van de 5e SS-pantserclivisle „Wiking" onder' bevel van Obersturmbannfünrer Mühlenkamp hebben zich door voor beeldige standvastigheid onderscheiden., ïn den centralen sector van het Oostelijke front leveren onze troe pen bij drukkende hitte gevechten met sterke vijandelijke strijdkrach ten, die ook ons verliezen brengen. Het heldhaftige garnizoen van Wil. fla sloeg gisteren in verbeten strijd den van alle kanten aanvallenden vijand bloedig terug. Voorbij de stad dringt de vijand verder naar het Westen en het Zuidwesten op. Ten Westen van de spoorlijn Wilna- Diinaburg werden talrijke aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. Zuidelijk van Diinaburg zijn hevige gevechten met verscheidene bolsjewisti sche infanteriedivisies en pantserforma ties aan den gang. Noordeliik van Po. lozk herhaalde de vijand na de zware verliezen aan dooden en gewonden, op de vorige dagen geleden, zijn door braakpogingen gisteren niet: meer. Daar entegen slaagde de vijand er in. Z.O. vdn Noworsjef een plaatselijke penetra tie te bewerken. Hier zijn nog gevechten gaande. Eskaders slagvliegtuigen steun den in talrijke vluchten onze hevige vechtende., troepen, vooral in het gebied van Wilna. Zij vernielden talrijke tanks en stukken geschut, alsmede ruim 200 voertuigen der Sovjets. Enkele Britsche vliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen op Berlijn vallen. Generaal-veldmaarschalk Von Kluge heeft het opperbevel in het Westen overgenomen. Om gezondheids redenen is gener aal-veldmaarschalk Von Rundstedt in het opperbevel in het Westen opgevolgd door generaal- veldmaarschalk Von Klug.e Hoffmann/Stapf/Pax m Doorbraak naar Dunaburg bloedig Verijdeld Interinf. meldt: Het Duitsche garni zoen van Wilna sloeg ook gisteren ver scheidene heftige bolsjewistische aan vallen, die concentrisch op het Weste lijke deel van de stad gericht waren, bloedig af. He't vernielde 30 zware tanks, grootendeels met nieuwe ontplofbare middelen, die den vorigen dag door de luoht waren aangevoerd, In het gebied van Oetena en de me ren Zuidelijk van de Duna mislukten hevige, over een breed front onderno men, Sovjet-aanvallen met bijzondei' zware verliezen voor de aanvallers, die de opdracht hadden met alle middelen een doorbraak in de richting van Duna burg te forceeren. Ook ten N. van Po lotsk strandden talrijke Sovjet-aanval len op het Duitsche afweervuur. Aan de overige sectoren slechts plaatselijke ge vechten. ComitéDe Gaulle door de Ver, Staten erkend Keuter meldt uit Washington, dat Roosevelt gisteren verklaard heeft, dat de Ver. Staten b'esloten hebben het comitéDe Gaulle tot aan de verkiezingen te erkennen als „be stuur en regcering de facto" in de door de geallieerde bezette gebieden van Frankrijk. Hooge woekerprijzen in de Engelsche evacuatie-gebieden Te Berlijn, is inzake de vergeldinssaanval- leu op Londen bekend geworden, dat de bo- scbicting met de V i volgen* een bijzonder plan wordt uitgevoerd. Dit plan der beschie ting van Londen als centrale van do vijande lijke oorlogvoering wordt ondanks allo Brit- sclio a fweermaat regelen volgens program af gewerkt. Voor do afzonderlijke doelvierkaji- ten zijn al naar gelang van bun st ra logi sche beteekenis V 1-scries berekend. Deze berekening geschiedt op grond van de Anglo- Aiuerikaansche bombardementen op Duitsche steden. Aan do spits van dn beschietingsta- hcllou staan de-Loudenscbe City, de docks en do industricelc w'uken in Oost-Londen. Do in tensiteit van de boscliieiiug is mulei ver deeld in honderd graden. Do eerste dertig da gen van de beschieting Hunnen uitsluitend als ecu „inschieten" beschouwd worden, dat op de beschictingstabel slechts met enkele gra den staat opgeteokend. Londen en Zuid-Enge- land liebbeu zoodoende pas het begin van de zen slag zonder einde gevoeld. Woekerprijzen. De correspondent van dfr-Daily Herald gaat nader in op den woeker in de En gelsche evacuatiegebieden. Op het oogenblik, zoo schrijft hij, zijn er ge- wetenlooze menschen. die profijt willen trekken van de ellende en nooden van vrouwen en kinderen, die uit Londen gevlucht zijn voor het Duitsche vergel dingsvuur. Ontzaglijke prijzen worden gevraagd voor kamers, terwijl de staat slechts een wekelijksche toeslag ver strekt van vijf shilling voor een vol wassene en drie shilling per kind. De correspondent heeft steden en dorpen bezocht, die ver van Londen verwijderd liggen. In enkele plaatsen was de toe stand werkelijk zoo ernstig', dat vrou wen en kinderen dagenlang in het ge heel geen dak boven haar hoofd had den. Het zijn de armen, die de hooge huurprijzen als 35 tot 45 shilling per week voor een slaapkamertje zonder1 eenige verzorging niet kunnen betalen. De \velgestelden bieden zelfs nog meer en zijn bereid voor een kamer zonder eenige verzorging 100 tot 120 shilling per week 'te betalen. Kritiek op Chureliill. Na de eerste vier weken vergeldingS' vuur van'de VI vindt men in de Lon- densche pers de eerste aanduidingen voor een groeiende antipathie tegen Churchill en zijn regeering. Zoo schrijft Candidus in de Daily Sketch: „In deze dagen worclt de keerzijde van de vroe gere populariteit van Churchill zicht baar." Zoo heeft de leider van de Brit- sche vakvereenigingsbeweging Jl. Don derdag Churchill een „fascist" genoemd en hem aangevallen. Men verwijt de re geering, doch in de eerste plaats Chur- 'WeicUnicui'M Amerik. bommenwerpers hebben gistermid dag München aangevallen; 2S toestellen zijn neergeschoten. De Amerikaanschi duikboot S 23 is tijdens een oefening ui den Stillen Oceaan gezonken, de bemanning 60 koppen, kon niet gered worden. Het Duitsche Consulaat-Generaal te Tirana Albanië is in een gezantschap omgezet. Reuter meldt, dat de president van Co- lumbië, Lopez, en de ministers, die met bem gearresteerd waren, in vrijheid ge« ételd zijn. Roosevelt heaft verklaard, dat hij een vierde ambtsperiode zal aan vaarden, indien hij herkozen wordt. Te Alexandrië zijn drie Grieksche matrozen wegens muiterij ter dood veroordeeld Het Finsche Weermacbtbericht meldt, dat er in Vuosalmi nog steeds hevig gevochten wordt. Sinds 9 Juni zijn 9803 Sovjet-tanks vernietigd. De regeering Bonomi heeft uit het stads bestuur van Rome 1300 ambteharen ver wijderd: aan de universiteiten in Z.-ltalië zijn 800 hoogieeraren ontslagen. In Zweden zullen binnenkort zeer moderne locomotieven gebouwd worden welke een snelheid halen van 130 km. per uur. Os Zweedsche kustartillerie beschikt than* over een nieuw type 21 c.M. kanonnen. Het stoffelijk overschot van Philippe Hen. riot is te Bordeaux op plechtige wijze bij* gezet. chili, dat hij de zaak verraden -heeft, waarvoor hij voorgaf In dezen oorlog te strijden. Naar de correspondent van Stockholms Tidniugen meldt, drukt de voortduren de beschieting van Londen door de V 1 een volkomen nieuw stempel op de Britsche hoofdstad. De evacuatie duurt voort. Met uitzondering van de dans- lokalcnzijn de café's halfleeg. In de schuilkelders der ondergrondsche, die tot. dusverre slechts door de bevolking der sloppen werden bezocht, heerscht thans een gedrang. Het publiek ligt des nachts als haringen in een ton en zon der onderscheid van stand. Men kan thans lords, hooge ambtenaren en di plomaten zien slapen tnsscheu het stampubliek uit de .sloppen. Het SS-Ersatzkommaiido Niederlande, Den Haag, maakt bekend, dat volgende richtlijnen voor de veldpostverzending aan vrijwilligers en frontarbeiders gel den (alle vroegere richtlijnen zijn on geldig). Adres: SS-Feldpost An das SS-Hauptamt, Maastricht Zur Weiterleitung au; Dienstgraad Naam: Veldpostnr. of adres: De afzender moet vermeld worden. Dit geldt alleen voor postverzen. dingen aan SS-vrijwilligers en SS- frontarbeïders. Andere postzendingen (aan leden van de- Weermacht, Marine, Luftwaffe, N.S.K.K. enz.) mogen niet over Maastricht gestuurd worden. Aan de ontvangers met eeh veldpostnummer mogen slechts pakjes tot 100 gram ge stuurd worden. Zijn deze pakjes zwaar der dan 20 gram, dan is een „Zulas- sungsmarke" noodig. Kranten en tijd schriften moeten als dusdanig te her kennen zijn, dus met een kruisband te verpakken; iedere zending mag niet meer dan 100 gram wegen. Een „Zulas sungsmarke" is hierbijniet noodig. Luchtveldpostbrieven moeten met twee luchtveldpostzegels voorzien zijn en het opschrift „Luftfeldpost" dragen. Aan ontvangers met een adres, dus geen veldpostnumnier, kunnen pakjes tot 1000 gram gestuurd worden; 15 ct. por to. Zulassungsmarken zijn niet noodig. De veldpostzendingen worden door alle Dienststellen der „Duitsche dienstpost" en de Nederlandsche post (P.T.T.) aan genomen. Geldbedragen aan SS.vrywil. ligers kunnen door veldpostwissel by de bureaux der Duitsche Dienstpost over gemaakt worden. VOOR DE HUISVROUW. PSEl'DOLAM) WACHTERS. Maandag hebben te Overloon (N.B.) drie in burger gekleede mannen, die voorwendden le den van de Landwacht te zijn, in ver schillende woningen huiszoekingen ge daan. Zij deden het voorkomen, of zij naar onderduikers en te groote levens- middelenvoorraden zochten. In een huis, waar alleen een 2leke vrouw en een dienstmeisje aanwezig waren, namen zij 400.weg. IN.MAAKG LAZEN. Onder verwijzing naar het eind Juni in de bladen gepubli ceerde bericht betreffende distributie van inmaakglazen van het Rijksbureau voor Glas, Keramiek en Houtproducten, Hooftskade 1 te 's-Gravenhage, wordt er op gewezen, dat de sluitingsdatum voor het. inzenden van aanvragen voor in maakglazen voor bijzondere gevallen is vastgesteld op 15 Juli a.s. Na dien da tum worden de aanvragen terzijde gelegd. N KNOEIERIJEN. Bij controle van den C.C.D. in samenwerking met de maré- chaussée op een bedrijf in Gelderland, werden diverse knoeierijen van een land bouwsterveehoudster aan het licht ge-* bracht. Er werd een stierkalf van plm. 6 weken oud aangetroffen, dat admini stratief niet was verantwoord. Voorts werden nog 1280 kg', roggen en 580 kg, gerst gevonden, welke kwanta niet waren verantwoord. Ten slotte kwam vast te staan, dat den laatsten tijd gemiddeld per dag pl.m. 70 liter was geleverd, ter wijl de dagproductie 120 liter bedroeg. VERMOORD? - Te St. Anthonisz heef? men in de bosschen het lijk gevonden van de gehuwde mevr. van Duren, diet waarschijnlijk om het leven ts gebracht. Op het stoffelijk overschot zal sectie worden verricht. VOOR EIGEN TUIN ADRESWIJZIGING. De höliere SS- und Polizeiführer Nordwest maakt be kend: Van 1 Juli 1944 af bevinden zich de bureaux SS-führer im Rasse- und Siedlungswesen en het fürsorgekomman- do. waartoe behooren de Fürsorgeoffi- aier der Waffen-SS, de Fursor ge-refe rent en de SS-Sippenpflegestelle 152 in 's-Hertogenbosch. Sonniusstraat 3. Gort voor Oosterlingen Oosterlingen kunnen voor de 8ste periode (van 9 Juli tot en met 5 Aug. 1944) de strookjes van de aardappelbon nen. gemerkt 29 tot en met 32. bij den dlstributiedienst tégen rantsoenbonnen gort Inruilen. „Vliegende jeugd" Op Donderdag 13 Juli om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via H'sum I In de serie „Brandende Kwesties" over „Vlie gende jeugd." Conserveermiddelen. Voor de in maak van vruchten, met weinig suiker en groenten met weinig brandstof staan ons talrijke conserveermiddelen ten dienste. Tegen het gebruik van conser veermiddelen. die voor het meerendeel uit benzoezuur of verbindingen hiervan bestaan, zijn verschillende bezwaren in te brengen. Gaat men niet zéér zorg vuldig en hygiënisch te werk, dan. kan men er zeker van zijn dat de inmaak bederft. Sommige huisvrouwen voegen voor de veiligheid maar wat meer dan de aangegeven hoeveelheid toe. Er ls dan - niet alleen kans dat de inmaak een onaangenamen smaak krijgt, zij lean ook schadelijk geworden zijn voor de ■gezondheid. Ook zijn er zorgzame moe ders. die voor hun baby of kleine kin deren tomaten, appelmoes en andere vruchten en groenten met conserveer middelen inmaken. Het ls echter sterk af te raden, de kinderen iederen dag eten voor te zetten, waarin conserveer middelen verwerkt zijn. Zij ondervinden daarvan nacleelige gevolgen. Boerenkool. Boei enkooi voelt zich op iedere grond soort thuis. Bovendien is ze een sterko plant, die nog' tot diep in den zomer kan worden verplant en tot laat in heti najaar blijft doorgroeien. En ze levert een zeer gewaardeerde wintergroente, die van November tot in FebruariMaart van het veld kan worden geoogst. Om streeks de tweede helft va» Juni wordt gewoonlijk de eerste boerenkool geplant. Deze planting kan gedurende de geheelo maand Juli tot half Augustus worden, voortgezet. Ze vormt dan een nateelt van vroege aardappelen, doperwten, tuin- boonen en andere zomergewassen. Op de rij geeft, men de planten een ouderlin gen afstand van 45 cm. De rijen komen, ongeveer 55 cm. uit, elkaar. Bij droog zomerweer moet niet worden verzuimd, den koolplanten na het poten wat- wa ter te geven. De boerenkool is dank baar voor wat mest. DRINGEND VERZOEK. Teneinde het veelal moeilijke werk der bezorgers zooveel mogelijk te verlichten, verzoe ken wij den lezers dringend hun week- aboncment te wijzigen in een KW AR* TAAL- of MAAND-abonnement. DE DIRECTIE. Ecu benoeming. Onze stadgenoot De Boer, groepsleider van de N.S.B. 19 benoemd tot burgemeester van Ameron- gen en heeft zijn ambt inmiddels aan vaard. Volksvergadering N.S.B. Zaterdag middag om half vier heeft op het par keerterrein bij de Utrechtschestraat een. volksvergadering plaat-s van de N.S.B. Als spreker treedt op drs. Arn. Ettman uit Utrecht. Geslaagd. - Voor het examen Haiïdeis- keimis L.O. slaagde te Amsterdam onze stadgenoot L. van Beek. POLITIERAPPORT. MeJ: A B. werd gearresteerd en is naar het politiebureau overgebracht. Zij was dienstbode en had) bij liaar mevrouw eenige kleedingstukkeii gestolen. Voor verkeersovertredingen werden politioneele waarschuwingen uit gedeeld. Een jongedame kreeg een pro ces-verbaal. omdat zij in haar persoons bewijs had geknoeid'. Gestolen wer den eenige rijwielen, een portemonnalo met wat geld en alcohol, die vervoerd werd per spoor van Schiedam naar Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1