MKFMOTS(HE CMIC&NI Sterke Sovjet-druk van Sczcara tot Po!ozk Montgomery's plan een bloedige mislukking Dist^pcieering naar 't Westen AMERSFOORT DONDERDAG 13 HOOIMAAD (JULI) 1944. 2 PAG- 58e JAARGANG. No. 163 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES V/h BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9. AMERSFOORT Administratie: Tel. 5289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOEST. Hevige slag in Nurmr.nöië heeft zich uitgebreid (Duitsch Weermacht bericht./ Hoofdkwartier van den Führer, 12 Juli. Het Opperbevel der [Weermacht maakt bekend: De slag in Normandië is nog tot andere sectoren uitgebreid, het artil lerievuur is nog toegenomen. Ten Oosten van de Orne wierpen onze troepen den bij Colombellcs doorge broken vijand op zijn uitgangsstel lingen terug. Ten Z.W. van Caen heeft onze tegenaanval verder ter rein gewonnen. Om Etertfille wordt verbitterd gevochten. Ten Z. en Z.W. van Tilly zijn sterke vijandelijke aan. vallen met zware verliezen ineenge stort. Ook in den sector ten N.O. en ten N. van St. Lo zijn de over een breed front ondernomen vijandelijke doorbraakpogingen mislukt. In eeni- ge penetratieplekken wordt nog ge streden. Ten W. van Airel wierpen Duitsche pantsertroepen den vijand naar het Noorden terug. Tusschen Vire en St. Eny, ten N.W. van Le Plessis en in den sector La haye du Puits duren .de verbitterde afweer- gevechten voort, zonder dat de vijand er tot dusver in geslaagd is, succes sen van eenige beteeken is te behalen. In het Franse he gebied werden we derom 66 terroristen in den strijd ver nietigd. Zwaar V 1 vergeldingsvnftr blijft op het. gebied van Groot-Londen liggen. In Italië zette de vijand zijn krach tige aanvallen van de ^Westkust tot in het gebied van Poggibonsi voort. Hij werd met zware verliezen aan dood en en gewonden afgeslagen: Het zwaarte punt van de gevechten lag gisteren aan weerskanten van den Tiber in den sec tor ten Zuiden van Cita di Castello! Na een op trommelvuur gelijkend artil lerievuur gelukte het den vijand in ge vechten, die met zware verliezen ge paard, gingen, ons front eenige kilome ters naar het Noorden terug te druk ken. Ten Oosten van den Tiber brach ten tegenaanvallen van onze troepen het vijandelijke optreden tot staan. Aan de Adriatische kust zette de vijand zijn aanvallen gisterenmiddag niet voort. In het Zuiden van het Oostelijke front heerschte gisteren slechts plaatselijke gevechtsactiviteit. Hon- gaarsche troepen ondernamen in het voorterrein van de Karpathen een succesvolle aanval. In deii geheelen centralcn sector van de Sczcara tot Folozk hield de sterke vijandelijke druk aan. Onze divisies hebben zich in het Zuidelijke deel van dit front onder voortdurende zware gevechten verder naar het Westen gedistan- ciccrd. In het gebied van Baranowicze heeft zich de Silczische 28ste divisie jagers onder bevel van den generaal-majoor van Ziehlberg in aanval en*verdediging voortreffelijk geweerd. Ten Oosten van Olita werden de aanvallende bolsjewie ken door onze pantserdivisies in een tegenaanval opgevangen. De verdedi gers van Wilna hebben in het weste lijke deel der stad herhaalde aanvallen der bolsjewieken uiteengeslagen en tal rijke vijandelijke tanks stukgeschoten. In het gebied tusschen Octena en Po- lozk zijn krachtige aanvallen der bol sjewieken in nog voortdurenden zware gevechten met zware verliezen ineen gestort. Ook ten Zuiden van Noworsjef zijn nog verbitterde gevechten aan den gang. Eskaders slagvliegers mengden zich vooral ten Z.W. van Wilna en ten Z.W. van Dunaburg doeltreffend in de gevechten te land en brachten den vij and in scheervluchten zware verliezen toe aan menschen en materiaal. Een sterke formatie Amerikaanschc bommenwerpers ondernam gisteren on der bescherming van dichte bewolking een terreuraanval op München. Door luchtdoelartillerie werden 27 vliegtui gen. waarvan 24 viermotorige bommen werpers vernietigd. Des nachts wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen op Ry nland sch-Westfaa lsc h geb i e d WeïddnhuwS De „bevrijders" op marsch door Parijs. Tijdens het overbrengen van Anglo- Amerikaonschè krijgsgevangenen naar de gevangënenkampendemonstreerde de bevolking der Fransche hoofdstad op heftige wijze haar woede en af schuw over den door Anglo-Ameri kaansche agenten gepleegden sluip moord op staatssecretaris Philippe Henriot en de Anglo-Amerikaansche terreuraanvallen op de Fransche bur gerbevolking PK Janke/Transo/Europr/P m Toenemende druk op Turkije Von Papen bij Saradzjogloe Von Papen, de Duitsche ambassadeur bij de Turksche regeering, heeft Dins dag voor zijn vertrek naar Istanboel andermaal een langdurig onderhoud gehad met den premier en den minis ter van Buitenlandsche Zaken, Saradz jogloe. Denzelfden dag arriveerde sir Huge KnatchbullHugessen de ambas sadeur der Britsche regeering in Tur kije te Ankara, daar hij, zooals van di plomatieke zijde werd verklaard, be langrijke beslissingen van zijn regee ring heeft vernomen ten aanzien van de Britsche houding tegenover Turkije. In diplomatieke kringen der Turksche hoofdstad constateert men, dat de Br.- 'Amerikaansche druk op Turkije toe neemt. Of hij eenige uitwerking zal heb ben, moet nog worden afgewacht. Men wijst bovendien op een zitting van het. Turksche kabinet onder presidium van het staatshoofd, hetgeen als een verdere ontwikkeling der „gebeurtenissen ach ter de coulissen" wordt beschouwd. (S.P.T.) Volgens Reuter is de Amerikaansche ambassadeur in Spanje, Hayes, te Was hington aangekomen voor het, voeren van besprekingen met Cordell Huil en andere ambtenaren van het ministerie ,van Buitenlandsche Zaken. De Britsche duikboot „Sichle" is door vijandelijk optreden in de Middelland- sche zee verloren gegaan. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is De Gaulle in Ottawa aangeko men. NAT. BIBLIOTHEEK. De Nat. Bi bliotheek te 's Gravenhage zal in ver band met de jaarlijksche schoonmaak* voor het publiek gesloten zijn van 24 Juli t./m. 5 Aug. a.s. CORN. KINT OVERLEDEN. - Te Hilver sum is op 54-jarigen leeftijd overleden de violist Cornelis Kint, die vooral be kendheid genoot als propagandist voor de viola d'amore. ARTILLERIEVUUR OP HEUVEL 112 Interinf. meldt: Tegen den grooten Amerikaanscffen aanval N.O. van St. Lo en op Cotentin hebben de Duitsche ver dedigers gisteren in zware, verbitterde gevechten een volledig Tifweersucces behaald. Zij konden bij St. Lo, zoowel als tusschen Vire en Tante massale Amerikaansche aanvallen bloedig af slaan en in den tegenaanval Zuidelijk van Carentan belangrijk terrein her overen, zoodat het geheele moerasgebied van de Tauté bij Tribehou in Duitsche handen is en doeltreffend is opgetreden tegen alle pogingen der Amerikanen, door dezen centralen sector in den rug der Duitsche grcndelstellingen op het Ncrmandische schiereiland te komen. In het gebied van Caen bleef de Brit sche infanterie, klaarblijkelijk tenge volge van de zware verliezen, die zij den vorigen dag had geleden, rusten. Heuvel 112, Z.W. van Caen gelegen tus schen Baron en Esguay, werd den ge heelen dag zwaar door artillerie be schoten. Ten noorden van dezen'heuvel werden sterke. Britsche troepenconcen traties waargenomen, die blijkbaar de Duitsche stellingen moesten bestormen. Montgomery's plan, het Duitsche front door een algemeenen aanval over de geheele breedte open te scheuren en Burgemeesters ontslagen Bij besluit van den Commissaris-Ge neraal voor Bestuur en Justitie zijn ontslagen: met ingang van 7 Juni 1944: jhr. H. van den Boscli als burgemees ter van Amerongen en Leersum; met ingang van 10 Juni 1944: mr. J.' M. sRavesloot als burgemeester van Ave- reest; H. M. Goossens als burgemeester van Kessel: met ingang van 17 Juni '44: A. C. Willèmsen als burgemeester van Wemeldinge; mr. F. J. de Bruyn Teng- b'ergenNals burgemeester van Ophemert; mr. F. R. Crommelih als burgemeester van Vollenhove; P. Kikkert als burge meester yan Purmerend; J. de Boer als burgemeester van Obclam; met ingang van 24 Juni 1944: 'J. H. W. Verkoute ren als burgemeester van Doniawerstel; J. W. van 't Hoff als burgemeester van St. Laurens; mr. H. J. M. Loeff als bur gemeester van Vught; -met ingang van 30 Juni 1944: P. A. Öolijn als burge meester van Alpben a.d. Rijn. Bij besluit van den Secr.-Gen. van het Dep. van Binnenlandsche Zaken is G. W. Kampschör op zijn verzoek met ingang»,van 9 Juli 1944 als burgemees ter der gemeente Monster eervol ontsla gen. Burgemeesters benoemingen De Conjmissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie heeft 'tot burgëmeesters be noemd: T. H. Buitenhuis, burgemeester te Schagen, met eervol ontslag uit de ze functie, tot burgemeester van Naar- den; D. Stoutjesdijk te Heemstede tot burgemeester van Langedijk (N.-Hol- land); W. A. Sikkèma te Óostzaan tot burgemeester van Oostzaan; J. Hettema te Vinkeveen tot burgemeester van Hulst; E. F. IJsebaert te Terneuzen tot burgemeester van Koewacht; P. J. Dj:e- ves te Arnhem tot burgemeester van Holten, H. A. J. IJpenburg te Den Haag tot burgemeester van 's-Gravenzande en J. M. Veldhuié te Bussum tot burge meester van Hoogeveen. SMELT VEILIGHEDEN Volgens een in de Staatscour. van 12 Juli 1944 op genomen beschikking zijn thans voor schriften vastgesteld, waarmede bij de vervaardiging van smeltveiligheden re kening moet worden gehouden. naar'het Zuiden door 1c stooten, is in een afweerstrijd van twee dagen tot een bloedige mislukking geworden, hoewel de geallieerden volgens de laatste in lichtingen niet minder dan 33 tot 35 in fanterie- cn pantserdivisies, talrijke ie- gerafdeelingen, het geschut van ver scheidene slagschepen cn een massale luchtvloot in het vuur brachten. Spakenburgsclie vloot mag twee weken niet uitvaren Wegens verboden handel in visch op de meest uitgebreide schaal mag de ge heele Spakcnburgsche vloot gedurende veertien dagen niet uitvaren, aldus ont leent de N.R.Ct. aan het Nat. Dgbld. Hoewel de statistiek kan bewijzen, dat Spakenburg in vroegere jaren maan delijks omzetten van 90.000 pond aal kende, leverde de vloot van meer dan honderd botters den laatsten tijd slechts twintig a dertig pond visch per week en per schuit op den vischafslag af. Grcote hoeveelheden aal verdwenen in den zwarten handel, die door jong en oud, groot en klein in het plaatsje werd uit geoefend. Bovendien gingen herhaalde lijk Spakenburgers met kopschuiten het IJselmeer op om van Urkers en Volen- dammers aal op te koopen. Ofschoon politie en ambtenaren van den C.C.D. al geruimen tijd scherpe controle uit oefenden, konden zij het kwaad niet afdoende bestrijden, omdat vrijwel de geheele vissehersbevolking van dit plaatsje dat in de wereld van de vis- scherij den bijnaam kreeg van het „Ni- nivé der Zuiderzee" aan de duistere practijken deelnam. VISSCHERIJ VERBOD. Het Bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland maakt bekendOp grond van par. 5 alinea 2 van de Verordening nr. 100/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt de visscherij op den Nieuwen Wateijweg van de zeegrefis Hoek van Holland tot de haveniiivaart Maassluis met onmiddellijken ingang verboden. -K De radio op Rembrandtdag In het kader van do door het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten georganiseer de Nederlandsche Knltuurweek vraagt de Ned. Omroep dc aandacht voor de volgende uitzending over den zender en het draad- net van Hilversum I op Zaterdag 15 Juli (Rem brand tdiijg). "11.05: Ooggetuigevorslag uit het Rijksmu seum te Amsterdam van de opening van den Rembrandtdag door den wnd. Sccr.—Gen. van het Dep.* van V. cn K„ jhr. mr. S. M. S. de Ranïtz. 14.05: Ooggetuigevorslag uit de Wcsterkcrk te Amsterdam van dc kranslcg- ging aldaar. 15,30 uur: Ol'ficicclo bijeen komst to Amsterdam, fragmenten uit de re devoering door den Secr.-Gen. van hot Dop van V. en K., jhr. mr. S. M. S. dc ttanitz. 15.40 uur: „tiet volkslied in do middel- ecuwen", oen middelccuwsch liodcrenpro- gramma, uitgevoerd door een strijkorkest, een vrouwenorkest, oen kinderzangklasse en tenor. 16.10: uur: Vervolg van do officiecle bijeenkomst to Amsterdam. Fragmenten uit do redevoering van prof. Snüder. voorzitter van den Kultuurraad. 20.4521.30 unr: „Ncêrlands nieuwskroniek", waarin opgeno men reportageflitsen van do Nederlandsche Kultuurwcek. A De Fransche oud-premier Edouard Hcrriot is op 72-jarigen leeftijd te Parijs overleden. Dc opstandige beweging in Cotumbië is vol komen onderdrukt. President lopcz hcefl zijn functie weer aanvaard en den leider der opstandelingen. Gil, gevangen genomen. 0 Roosevelt heeft verklaard, dat dc vrcese- lijkste faze van den strijd den geallieerden nog te wachten staat. Men moet zich voor bereiden op veel leed en enorme verliezen, alvorens de overwinning bevochten wordt. fi De 3raziliaanschc rsgeering heeft thans het grootste aantal lepra-zieken geïnterneerd. Ruim 2000 patiënten zijn in sanatoria on dergebracht. Amerikaansche bommen werpers hebben gistermiddag wederom een terreuraanval gedaan op Miincben. Op den terugweg zijn negen toestellen op Zwit- sersch gebied geland. 0 Van de stad Lisieux in Normandië is drie vierde door de geallieerden verwoest. Van de 18000 bewoners zijn er 3800 gedood, ongeveer 10.G00 personen zijn dakloos. Een groot aantal nonnen is omgekomen. Vol gens United Press is La Haye du -Puits in Normandië het tooneei geweest van een waar bloedbad. De Duitschers bleken „fana tici te zijn tot in het merg van hun been deren, die niets anders kennen dan het na- tionaal-socialisme". Dr. Elias, de leider van de Vlaamsche na tionalisten, heeft op 11 Juli oen boodschap gericht tot het Vlaamsche volk, waarin hij zijn geloof in de toekomst van dc Vlamin gen tot uiting brengt. Het Finsche Weermachïbericlit maakt mel ding van hevige Sovjet-Russische aanvallen in meerdere sectoren. Ten N.O. van het Ladegameer bleef do vijandelijke druk aan houden. Bij Pitkaeranta drongen de Sovjets in de Finsche linies door. De stad Slonim, 200 K.M. ten Z. van Wilna, is door de Duitsche troepen prijs gegeven. Aan den straatweg naar Wilkomir, ten N.O. van Kaunas, is een omtrekkende beweging der Sovjets verhinderd. 3 De vroegere Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Dino Grand- di, bevindt zich niet in Argentinië, maar in Portugal. De regeering Bonomi en da Engelsche trachten zijn uitlevering te be-, werkstelliger). 3 In Rome zijn zés jeugdige fascisten dood geschoten door de bezettende macht. Do fascistische regeering heeft tegen deze wandaden gewaarschuwd en zal nu repre sailles treffen tegenover gijzelaars. ïBtepding win den fBeiaaid Programma op Vrijdag 14 Juli van 9.4510.45 uur 1. Slaet op den Trommele Nieuw GWizen-liodbock (15GC?) 2. Springht alle zeer (hü geboorte van Filips II (1527). 3. Hoe groot, o Heer Valerius (Alva's komst 15C7). 4. Gavotte W. Dcfcsch (18e eeuw). 5. 0 Nederland! Let op uw sacck Valerius (bij de komst van Den Juan. 1577). 6. Geuzenlied, (icgzculiedboefc (1600). 7. Allegro, Scheppers (18e eeuw). 8. Geestelijke liederen, Johannes Gerarilszn Basliaan's (1812 1875) organist van 'dc Grooto of 9t. Bavo Kerk te Haarlem. Politicrapport. Gestolen werden:* een blauw regenjasje, een rijwiel, een partij boter, uien en kropsla en twee damescostuums uit de kleedkamer van een theater. Vijf personen zijn be keurd, omdat zij zich zonder vergun ning in de stad hadden gevestigd Een bekend inbreker uit Den Haag, E. de B., werd gearresteerd. Hij wordt ver dacht van rijwieldiefstallen. Drie per sonen hebben een proces-verbaal ge had, omdat zij hun persoonsbewijs ver- valscht hadden. N.A.F.-jeugd bijeen. In de boven zaal van het Plaatselijk kantoor van het N.A.F. had gisteravond een bijeen komst plaats van de meisjesjeugd afd. van het N.A.F. Als gasten waren eenige leden uit Utrecht aanwezig. De goed be zochte bijeenkomst werd o.a. bijge woond door den h.er Knol, landelijk jeugdleider en den prov. leider Hoed. Mej. Fokken, prov. jeugdleidster leidde dc bijeenkomst. Vertoond werden de films: „Ga je mee naar buiten", „Edele metalen industrie te Schoonhoven", „Arbeidsfront in den Zomer". Benoemd. Aan de Rijkskweek school te Deventer is tot leeraar in de biologie en physica benoemd de heer A. A. de Groot te Amersfoort. Schoenklompcncursus. Vanwege het N.A.F. had gisterenmiddag in het Plaatselijk N.A.F.-kantoor de eerste cursus plaats voor vrouwen, waai: deze onderricht kregen in het vervaardigen van schoenklompen. Het materiaal werd door het N.A.F. verstrekt. Ruim 25 vrouwen waren aanwezig: Geslaagd. Voor het examen Han delskennis L. O. slaagden te Amsterdam onze stadgenc^t P. T. Bakker.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1