MKfWNSOIE CMUNI Het zwaartepunt van den strijd bij St. Lö Sovjettroepen richten zich tegen Dunaburg J Alleen reizen op vergunning Weer drie kilo aardappelen De Oostzeeianden zuilen worden verdedigd VRIJDAG 14 HOOIMAAND (JULI) 1944. g PAO., 5Se JAARGANG. - No. 104 IDAG-SL AD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDEftSCHE VALLEI Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9, AMERSFOORT Administratie: Tel. 5289 Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIC. LAM AN. SOEST. PRIJS ADVERTENTENTIESper m.M.regel ƒ0.12, Ingez. mede* deeling 0.24 p. r. „Doelpunten": a. personeel t.m. 20 woorden 0.55. Ieder woord meer f 0.05: b. alle overige' t.m. 20 w. 0.66. Ieder woord meer ƒ0.06, max. 50 woorden. Bewijsn. 6 cent. Alleen vóór 10 uur aangeboden adv. worden zoover de ruimt* toelaat den zelfden dag geplaatst pe administratie behoudc zicli het recht voor advertenties zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: p. kwar taal 2.05; per post 2.25: per mnd. 0.69; pee week 0.16. Losse nummers 0.06. CORRESP. over adv. en abonnementen aan ADMINISTRATIE. Duitsche troepen geven bij de Pripjet-moerassen terrein prijs. - De steden Pinsk en Wilna ontruimd Müncheu wederom bestookt (Duitsche weermacht bericht en.) Hoofdkwartier van den Führër, 14 Juli. Het Opperbevel der Weer macht maakt bekend: In het Westelijke deel van het Nor- mandische landingshoofd hebben de Amerikanen nieuwe formaties in den strijd geworpen, en hun aanvallen met het zwaartepunt in de richting van St. Lo voortgezet. In het verloop van verbitterde gevechten heeft de vijand met zware verliezen onze troe pen in eenige sectoren niet belang rijke mate teruggedrongen. Het ge lukte hem op geen enkele plaats de nagestreefde doorbraak te forceeren. De zware gevechten duren met on verminderde hevigheid voort. Beveiligingsstrijdkxachten der Duit sche. marine schoten voor de Nederland se he kust twee Britsche motortorpedo boot en in brand. Een eigen patrouilleboot ging verloren. Zwaar vergeldingsvuur blijft op het gebied van groot-Londen liggen. In Italië beperkte de vijand zich gis teren tot aanvallen in het gebied ten N. van Volterra en aan weerskanten van d'e Tiber in den sector Cita di Castello. Den gelieelen dag werd hier verbitterd en -met afwisselend resultaat om eenige lioogtéstellingen gevochten. Ondanks krachtig gébruik van menschen en ma teriaal bleef de terreinwinst van den vijand on be teekenend. In het ach ter- waartsche frontgebied en in het gebied van Noord-Italië werden verscheidene bendengroepen en sabotagegroepen ver nietigd. In het Zuiden van het Oostelijke front sloegen Duitsche en Hongaarsche formaties in het gebied van Koloméa plaatselijke aanvallen der bolsjewieken af. Ten Westen van Luzk hebben onze divisies zich volgens bevel uiï een vooruitspringende frontboog gedistanci- eerd en in nieuwe stellingen vijande lijke aanvallen afgeslagen. In verband rnet onze uit wijsbewegingen in het ge bied van de Pripjetmoerassen, die on gestoord door den vijand vérloopen, werd de stad Pinsk ontruimd. In den centralèn sector verijdelden onze divi sies nieuwe doorbraakpogingen van de bolsjewieken. Het zwaartepunt van den strijd lag hier ten Oosten en Noorden van Grodno, waar sterke vijandelijke pantser-, infanterie- en cavalleriefor- fnaties tot staan gebracht werden. De dappere bezetting van de oude i.ittausche hoofdstad Wilna onder bevel van haar commandant It.-generaal Stahel is na een tegenstand van vijf dagen tegen overmachtige vijandelijke strijdkrachten volgens bevel door den Sovjet-Russischen omsingeUngsring heengebroken en heeft zich al vechten de een weg gebaand naar de in het Wes ten onderbevel van kol. Tolsdorf ge reed staande Duitsche troepen. Plichts betrachting en standvastigheid van deze beide gevechtsgroepen verdienen de grootste waardeering. Bij de gevechten om de stad heeft zich ook een afdee- ling luchtdoelgeschut van de lucht macht onder kapt. Müller voortreffelijk geweerd. Ten Zuiden van Dunaburg alsmede tussclien de Duna en het- meer Peipus Werden talrijke aanvallen der bolsjewie ken met afgrendeling van plaatselijke penetraties uiteengeslagen. Formaties slagvliegers mengden zich ook gisteren doeltreffend in de gevechten te land en vernietigden in scheervluchfc talrijke tanks, stukken geschut en voertuigen van den vijand. Amcrikaansche bommenwerpers richt ten gisteren wederom een terreuraanval op München. Door strijdkrachten der luchtverdediging werden 29 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Afzonderlijk vliegende Britsche vliegtuigen wierpen des nachts bommen op Rijnlandsch Westfaalsch gebied. Hoofdkwartier van den Führer, 13 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Terwijl de vijand tengevolge van zijn zware verliezen in bet gebied van Caen en ten Westen daarvan zich gisteren slechts beperkt heeft tot versterkte artilleriebedrijvigheid, heeft hij ten N.O. van St. Lo na uren lang trommelvuur en krachtig optre- den van slagvliegers ons front aan gevallen. Valschermjagers en infan terie deden alle doorbraakpogingen mislukken en brachten den tegenstan der zware verliezen toe. Tusschen de Vire en het gebied van St. Eny. benevens tusschen Gorges en de kust. is gedurende den geheelen 'dag ver bitterd gestreden. Talrijke aanvallen van den tegenstander werden hier afgeslagen, plaatselijke penetraties in een tegenaanval opgeheven of afge grendeld. Boven het landingshoofd en de bezet te westelijke gebieden verloor de vijand gisteren 27 vliegtuigen. In het Fransche gebied zijn 189 ter roristen in den strijd gedood. Het zware vuur der V 1 op Londen duurt voort. In Italië is het gisteren alleen tot vrij groote gevechtshandelingen geltomen aan de Ligurlsche kust en ten Z.W. van Cita di Castello. Ondanks sterken steun van artillerie en tanks heeft de vijand slechts op enkele plaatsen ge ringe successen kunnen behalen. Het naderendvan zijn arttnvsxll .'n vers «oen geconcentreerd artillerievuur of in een tegenaanval uiteengeslagen. In heb Zuiden van het Oostelijke front zijn plaatselijke aanvallen der bolsje wieken afgeslagen. In het gebied van Kowel zijn herhaalde vijandelijke aan vallen met veel verliezen ineengestort. In den Centralen sector duren de zware afweergevechten tusschen Pripjet en Duna voort. Terwijl ten Westen van de Szczara alle bolsjewistische doorbraak pogingen zijn verijdeld, hebben onze di. visies in het gebied ten Zuiden van Wil na zich in verbitterde gevechten verder naar het Westen gedistancieerd. Bjj Olita hebben zij den bolsjewieken in een zwaren tegenaanval zware verliezen toegebracht. Het garnizoen van Wilna handhaafde ook gisteren het Westelijke deel van de stad tegen alle vijandelijke aanvallen. In het gebied ten Z.W. en Z.O. van Dunaburg zijn onze troepen In harde gevechten gewikkeld met ster. ke vijandelijke formaties. Ten oosten van Opotsjka zijn herhaalde vrij sterke aanvallen van de bolsjewieken afgesla gen, plaatselijke penetraties werden af gegrendeld. Formaties slagvliegers hebben den af- weerstrijd van het leger ondersteund en den bolsjewieken, vooral in bet gebied DunaburgWilna door aanvallen met bommen en boordvapens zware verlie zen tóegebracht. Een sterke formatie Amerikaansche bommenwerpers heeft gisteren met ge bruikmaking van den weerstoestand we- Nieuw spoorboekje 1 Voor liet publiek zal beden, 34 Juli, een nieuw spoorboekje verkrijgbaar gesteld worden. Het wordt van kracht op Maandag 17 Juli en bevat alle veranderin gen, die in de laatste maanden in de dienstregeling z(jn aange bracht, dus ook de beperkingen, die door middel van rose en oran je biljetten op de stations bekend gemaakt zijn. Zooals reeds eerder is aangekondigd, zal men alleen tegen inlevering van een oude reisgids een nieuw spoorboekje kunnen koopen. V. derom 1 een terreuraanval gericht op München. Door afweergeschut werclcn -31 viermotorige bommenwerpers vernietigd. In den nacht hebben afzonderlijke Britsche vliegtuigen bommen geworpen i,n het RijnlandschWëstfaalsche ge- bi ei. Geallieerden brengen groote versterkingen naar de Orne Intèrinf. meldt, dat de scheepsconcer.- traties in de baai van de Seine de laat ste 24 uur nog zijn toegenomen. Waar. schijnlijk ter aanvulling van de in de laatste dagen aan het front in Norman. dië geleden zware verliezen verrichten de geallieerden in_versterkte mate lan dingen van troepen en materiaal. Zoo werden b.v, gisteren niet minder dan 96 vrachtschepen en andere groote tran sportschepen voor de monding van de Orne waargenomen. De bescherming van deze geweldige scheepsconcentraties door torpedobootjagers en andere bevei. ligingsvaartuigpn is in verband met de kortelings door Duitsche strijdmiddelen geleder, verliezen, eveneens zeer sterk. Bovendien werdén een slagschip en minstens drie kruisers in dit zeegebied gezien. :v Vrachtbootenen transportschepen brengen nog steeds ver voor de kust munitie en materiaal op kleine lan- dingsbooten over. Dit geschiedt onder cle bescherming van golfbrekers, die de Engalschen in de kritieke dagen, toen het weer zoo slecht was én het lot van het landingshoofd van den aanvoer van reserves afhing, door middel van een aar»n.jv uit speciaal tot vinken gebrachte schepen hebben gevormd. Als een lange ketting looped deze geïmpro viseerde golfbrekers op eenijjbn afstand langs de kust. Nu en dan Worden zij door groote openingen onderbroken, waardoor de landiugsbooten naar bin nen en naar buiten varen. In Duitschland wordt, ter beper king van het reizigersverkeer, Maan dag 17 Juli, vanaf middernacht, tot nader order ingevoerd, dat men een vergunning moet aanvragen voor het uitvoeren van een reis. Weteldaieuwb 0 De Japansche vice-admiraal Kiitsji Hase- tjawa heeft aan het front den heldendood gevonden. De Japanners hebben een aften* sief ingezet tegen de omsingelde Chinee* sche stad Hengjang. De val van deze stad wordt spoedig verwacht. O Volgens Reuter kan binnenkort een ont* moeting tusschen Churchill en Roosevelt verwacht worden. Op den weg «an OcaceVire hebben Amerikaansche jacht bommenwerpers vluchtende Franschen. die met witte vlaggen zwaaiden, aangevallen. Zestien vrouwen en kinderen werden ge dood. vele anderen zwaar gewand. 9 In Honduras duren de ongeregeldheden en bloedige botsingen voort. Er is een felle campagne opgezet tegen den president, dr. Tiburcia Carias Andino. Aan het Karelisciie front is de zoon van den Finschen minister van Defensie, ge neraal Walden gesneuveld. O De opperste Raad van de Snaansche vloot heeft te Madrid na besprekingen van ver. scheidene dagen zijn conferentie geëindigd. De brigade-generaal Teddy Roosevelt, een zoon van den vroegeren president Theodore Roosevelt en plvv. commandant van de 4e Amerikaansche divisie, is aan het inva- siefront gesneuveld. 9 Gistermiddag is München voor de derde keer in drie dagen tijds door Amerikaan, sche vliegtuigformaties met bommen he- stookt, welke bij gesloten wolkendek tuk. raak uitgeworpen werden. Het grootste technische museum ter wereld, het „Deut sche Museum" werd o.m. zwaar* bescha* digd. Het Finsche Weermachtbericht meldt, dat zeer sterke Sovjetaai.vallen ten N. van hef Ladegameer uiteengeslagen kenden wor den. De haven van Kotka werd door den vijand gebombardeerd. Roemeensche vluchtelingen verklaren. Jat na de bezetting van Roemeensche gebieden door de Sovjets, roof van vee, levensmid delen en huisraad aan de orde van den dag zijn. In Lissabon zijn met het ss. „DrotuiHg- hofm" 950 Ouitscfters pit Zuid-Strikt aangekomen, die t.z.t. tegen uit Duitsch land komende Engalschen zullen worden uitgewisseld. Van Maandag 17 tot en met Zaterdag 22 Juli a.s. geven de bonnen „Aard appelen 30" elk recht op het koopen van kilogram aardappelen. De bon nen „Toeslag 30" geven recht op éér* kilogram aardappelen. MILITAIRE TEGENSPRAAK VAN ONJUISTE GEDACHTEN OOSTFRONT SECTOR-WILNA- Spoorwegen Het oprukken der Sovjets ten W. van Slonira en Lida verschafte hun eenige ter reinwinst. In den centralen sector is de toestand nog dezelfde. In Duitsche militaire kringen verklaarde men zelfs, dat er een idichting te bespeuren is in den druk, die de Sovjets sedert geruimen tijd op de Duitsche stellingen uitoefe. lien. Ten Z. van de Duna, bij Piedroeja ongeveer, loopt over den straatweg Duna. burg-Kauen naar Oetena flauw gebogen een verdedi gingsgordel. De Sovjets hebben een nieuwen aanval ondernomen en wel tegen Dunaburg. De Duitsche verdediging heeft door een besliste afweer het indringen in de Duitsche stellingen voorkomen. Bij Polotsk hebben de roode troepen terrein gewonnen, hetgeen felle gevechten met al de Duitsche troepen heeft uitgelokt. (S.J?.T.) Bistancieering bij Opotsjka, maar geen doorbraak BERLIJN, 13 JULI (A.N.P.) Voor de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers heeft de mili taire woordvoerder der Rijksregee- ring stelling genomen tegenover ze kere combinaties betreffende een z.g. rechttrekken van het front in de Oostzeelanden. Een rechttrekken of verkorting van het front in het gebied der Oost zeelanden komt in geen geval in aan merking. Wanneer ten Zuiden van het Baltische gebied, in de streek vari Polozk het Duitsche front eenigs. zins teruggetrokken wordt, gebeurt dat alleen om een aansluiting op den nieuwen toestand in den centralen sector te bereiken en daarmede een bescherming van het Baltische ge bied beter te kunnen waarborgen. Het Baltische gebied behoort tot de Europeesche ruimte. De Duitsche Weermacht zal deze Europeesche ruimte zoowel in het Zuiden als in het Noorden van het Oostelijk front in ieder geyal verdedigen en hóuden. Wanneer het terugtrekken der Duit sche troepen bij Opotsjka ten Noorden van Polozk, zoo verklaarde de woord voerder verder, thans door de Sovjets als groote overwinning wordt gevierd, moet vajtgesteld worden, dat deze Duit sche distancieeringsbeweging reeds te voren was ingeleid. Het terugzwenken van den rechtervleugel beteekent een hechter aansluiten aan het Baltische gebied. Van een doorbraak der bolsje wieken kan in het geheel geen sprake zijn. De Sovjets zijn ook alleen in dit opgegeven gebied gevolgd. Dit front, dat zich een eindweegs heeft gedistancieerd, heeft niet het geringste uit te staan met het Baltische front. Het beteekent in tegendeel een concentreeren van den beschermenden muur om de Baltische ruimte. Von Kluge op inspectie aan de kanaalkust Do pas benoemde opperbevelhebber West, genoraal-volilmaarschalk Von Kluge. hoeft zich dezer dagen, naar de bladen melden, out inspectietocht begeven naar do Kanaalkast. Hij bezichtigde op den eersten dag van ziin reis bijzonder nauwkeurig dien serlor. din in do geschiedenis van den Wesleljikcn veld tocht van het jaar 1940 mot zijn naam ii verbonden. Als opperbevelhebber van hot vier de leger forcocrdo de toenmalige General- oberst Von Kluge do doorbraak door de &er< lengde Maginot-linie en trok bij in een schit terenden opmarsrh langs do Soumie op lol Abbeville. Daardoor werd het vüandelükn front in twee doelen gespleten. Het leger van Von Kluge nam toen in snellen opmarscK Boulogne en Calais en viel Duinkerken vau liet Westen aan. Van 5 lot 8 Juni forcocrdo liet leger van Von Kluge de doorbraak door do Weygand-linio aan do Sommo en drong vervolgens tol het midden van Frankrijk door. Von Kluge kreeg uit cle vergelijking met vroeger een diepen Indruk vail do vestingwerken langs de Kanaalkust. Hi> liet zich door de commandanten va a alle drie weermachtsonderdeelen ver slag uitbrengen van hun sector en van huil taak in het verdedigingsstelsel van den Atlantischen wal op deze liet dichtst bij Engeland gelegen plek. waar bij vooral de artillerie van allerlei ka liber zijn bijzondere belangstelling had, daar hij zelf voormalig artillerist la. Met afschuw nam de generaal-veldmaar- sclialk kennis van de talrijke verwoes tingen van vreedzame woonplaatsen, dia tijdens den veldtocht in Frankrijk in 1940, dus bij den opmarsch van zijn le ger door dit gebied, volkomen onbe schadigd gebleven waren, maar de Iaat- ste maanden door En gelach-Amerikaan sche terreurbommenwerpers in puin- hoopen zijn veranderd.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1