Nieuwe strijd ontbrand bij Tarnopol en Loezk Stormachtige Lagerhuiszitting over de V-1 Schijnwerpers verlichtten slagveld bij Caen [dagblad voor amersfoort en de geldeasche vallci Turkije weer in 't middelpunt n u n n AkiHT II ^oor ons 9r00's^e voor Daily Express eiscM doodstraf voor plunderaars MAANOAC 17 HOOIMAAND (JULI) 1944. 4 PAG., 58e JAARGANG. No. 166 iisem mm Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES V/h BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9, AMERSFOORT AdministratieTel. 5289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdred.: NIC LAMAN, SOEST (afw.). ypRIJS ADVERTENTENTIESper m.M.regel ƒ0.12. Ingez. mecte- deeling 0.24 p. r. „Doelpunten": a. personeel t.m. 20 woorden 0.55. Ieder woord meer 1 0.05; b. alle overige t.m. 20 w. 0.66. Ieder woord meer J 0.06, max. 50 woorden. Bewijsn. 6 cent. Alleen vóór 10 uur aangeboden adv. worden zoover de ruimte toelaat den zelfden dag geplaatst De administratie behoudt zich het recht voor advertenties zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling; p. kwar taal ƒ2.05; per post 2.25; per mnd. ƒ0.69; per week 0.13. Losse nummers 0.06. CORRÉSP. over adv. en abonnementen aan ADMINISTRATIE, Tussehen Pripjet en Njemen, alsmede bij Grodno werden doorbraakpogingen der Sovjets verijdeld Ia Italië zeer hevige strijd bij Peccièli en Arezzo AANVALLEN BIJ CAEN AFGESLAGEN Hoofdkwartier van den Führer, 16 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In Normandië zijn hevige Britsche aanvallen op een Duitsche heuvel stelling ten Z.W. van Caen met zwa re verliezen voor den vijand ineen gestort. Een tijdelijke penetratie werd in onverwijlden tegenaanval opgehe ven. Sterke Amerikaansche aanval len mislukten bij St. Lo, Pont Hebert en aan den weg CarentanPeriers, waarbij talrijke tanks werden stuk geschoten. Op een penetratieplek ten Westen van de Vire duren.de verbit terde afweergevechten nog voort. In het Westelijke deel van het schiereiland Cherbourg werden ver scheidene aanvallen op onze nieuwe stellingen afgeslagen. Strijdkrachten gevechts- en slagvliegers vielen vij andelijke troepenconcentraties als mede bezette plaatsen en vliegvelden in het landingshoofd met goede uit werking aan. In de gevechten om Caen hebben zich de negende SS-pantserdivisie „Hohen- stauferi" onder bevel van SS-Standarten-' lührer Stadler en de tiende SS-pant- serdivüjie ..Prundsberg" onder bevel van SS-Oberführer Harrnel tezamen met troe pen van bet leger door bijzondere dap perheid onderscheiden. In verdediging, en aanval brachten beide divisies den vijand zware verliezen toe aan mensehen en materiaal. Daarbij werden door deze divisies tezamen 140 tanks stukge schoten. Het zware vuur der VI op Londen duurt voort. De groote afweerslag in Midden.Italië woedde gisteren met bij zondere hevigheid in het gebied van Peccieli en Arezzo: Na een verbitterden strijd hebben onze troepen zich hier naar nieuwe heuvelstEllingen gedistan cieerd. Aan den Tiber zijn verscheidene vijandelijke aanvallen mislukt, terwijl in het gebied van Sassoferrato de vijand door succesvolle plaatselijke onderne mingen van onze bergtroepen gevoelige verliezen leed. Vechtveerbooten van de Duitsche marine beschadigden in de wa teren der uitmonding van de Arno ver scheidene Britsche torpedomotorbooten. In de strijdgebieden van Tarnopol en Loezk sloegen onze divisies de door ster ke pantserstrijdkrachten ondersteunde aanvallen der bolsjewieken af. In een tegenaanval werden enkele penetratie, plekken met vernietiging van talrijke tanks opgeheven of verkleind. Tussehen Pripjet en Njemen alsmede bij Grodno hebben onze troepen in hevige gevech ten doorbraakpogingen van den vijand verijdeld. Ten W. van Wilna zijn aanvallen van Sovjet-Russische verkenningsstrijd krachten mislukt. In 't merengebied ten Z. van de Duna zijn bolsjewistische aan vallen met zware vijandelijke verliezen ineengestort. Ten N. van de Duna sloe gen onze troepen in verbitterde gevech ten talrijke aanvallen der bolsjewieken af en brachten den vijand zware verlie. zen aan talks toe. Op een penetratieplek Huren de zware gevechten voort. Eska ders slagvltegers brachten den vijand zware verliezen toe aan menschen en materiaal: In den Centralen sector van het Oostelijke "front werden overdag en des nachts 83 Sovjet-Russische vliegtuigen vernietigd. Lichte Duitsche zeeatrijd- krachten brachten in het Oostelijk deel van de Flnsche Golf een boisjewistlschen mijnenveger tot zinken, schoten een tweede vaartuig In brand en beschadig den twee patrouiUeschepen. Voor de kust van Noordelijk Noorwegen brachten beveiligingsvaartuigen van een Duitsch konvooi twee Sovjets-Russische torpedo motorbooten tot zinken en maakten krijgsgevangenen Een Amerikaansche formatie bommen werpers vloog gisterochtend Roemenië binnen en wierpen bommen op het ge bied van Ploesti. Strijdkrachten der Duitsche en Roemeensclie luchtverdedi ging vernietigden 12 vijandelijke toe stellen. In den afgeloopen nacht wierpen af zonderlijk vliegende Britsche vliegtuigen bommen op het gebied van Berlijn en De laatste dagen is Turkije weer in het middelpunt der algemeene belang stelling. gekomen, aldus meldt S.P.T. Men kan geen Engelsche of Amerikaan sche krant inzien of er wordt in gerept over de Turksche kwestie. Eensluidend zijn de Amerikaansche kranten niet in hun profetieën: de voorspellingen vari- eeren tussehen aanstaande deelname van Turkije aan den oorlog, het afbre ken van de TurkschDuitsche diploma tieke betrekkingen en het afstaan van lucht- en kuststeunpunten aan de geal lieerden. Typeerend is, dat - de Engel sche en Amerikaansche bladen doen doorschemeren, dat het initiatief voor de huidige besprekingen met en over Tur kije bij de Sovjets zou hebben gelegen. In hoeverre dit op waarheid berust, is bijzonder moeilijk vast, te stellen, doch het doet zeker eenigszins vreemd aan, dat de Sovjets zelf merkwaardig zwijg zaam over de onderhavige kwestie zijn. Berlijn wacht op de feiten en zal naar de feiten handelen, ziedaar, in 't kort, op het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. 1 het Duitsche standpunt. Herdenkingsplechtigheid in het Koloniaal Instituut te Amsterdam KlMDKAmUI/a wereld een der waarlijk grooten VMSTERDUI. 15 JULI. Het Dep. v.m Volksvoorlichting eii Kunsten hoeft ter her denking vuil den geboortedag van onzen groot sten schilder een Romhrandt-dag georgaui- soord, die door de omstandigheden aan bo perkingen was gebonden en geen mogelijk beid overliet om de werken van don meester in bet licht der belangstelling te plaatsen, maar dio volgens depaftomentale bedoeling zal moeten uitgroeien lot een scboono, na- tuurlüko traditie. In een sobere plechtigheid in do aula van bet, Koloniaal Instituut te Amsterdam vond do Reinbrandt-dag oen züner hoogtepunten, oen fraaie versiering van goudsbloemen do achtergrond werd gevormd door een don- knr [Inwoeien doek in een lij t van gouds bloemen, waarop slochts do "naam Rembrandt stond geschreven gaf een fleurig uiterlijk aan do biicenkomst. Do belangstelling voor do herdenking van officieelo zijde was groot; o.n,. waren aanwezig de Leider en Mevrouw Mussert. TROUW EN STRIJDVAARDIG Jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, wnd. secr.-gen. van Volksvoorlichting en Kun sten, wees erop, dat door de wereld gebeurtenissen der laatste jaren de be langstelling van vele Nederlanders op het verleden is gericht. In dezen geest wordt Rembrandt thans niet herdacht. Want in deze oogenbiikken. waarin de strijd om het zijn of niet zijn van Euro pa wordt gestreden, kan en mag men zich niet afkeeren van het heden. Uit de geschiedenis echter moet men leering trekken voor het heden om zoo daden te kunnen stellen. Daarom is deze Rem- brandt.dag er ook. Want thans kunnen wij ons bezinnen op de cultureels waar den, juist nu de Europeesche cultuur uit het Oosten en het Westen wordt be dreigd. Jhr. de Ranitz schetste vervolgens de groote eigenschappen van Rembrandt, waartoe behooren zijn trouw en strijd vaardigheid. Rembrandt was trouw aan zichzelf en aan zijr levenstaak. Hij groeide in zijn strijd en hij stierf als een eenzame reus. Uitvoerig schetste spreker, hoe Nederland in de Gouden Eeuw in de wetenschappen en in de cultuur een eerste rol speelde, hoe onze zeelieden, technici en boeren bovenaan stonden en hoe van alle kunsten ook hier weer de schilderkunst als meest representatieve kunst voor de Nederlanders mocht gel den. Alles wat Nederlandsch was en wat van onzen aard en onze grootheid sprak, werd vastgelegd in een ongeëvenaard aantal meesterwerken. En dit alles was volksverbonden en uitzonderlijk Neder, landsch. Toen kwam de teruggang, ver oorzaakt door de verzadigde koopmans mentaliteit. In ons volk zijn echter al tijd blijven leven de krachten, die kun nen leiden tot een nieuwen cultureelen bloei. REMBRANDT - LEGPENNING VOOR PROF. JAN DE VRIES Sprekend over de laatste vijftig jaren wees jhr. de P-anltz er op. dat de kun stenaars zich dikwijls hebben laten in- spireeren door krachten, die vreemd zijn aan ons volk. Sinds 1940 is echter de omheining doorbroken. Er is een cul- tuurwende gekomen, die eens een twee de Renaissance zal blijken te zijn en die ongekende krachten zal ontwikkelen. In deze eultureele wende speelt prof. dr. Jan de Vries een groote en voorname rol. Door zijn scheppend en herscheppend vermogen mag men zijn levenswerk met Europeesche maat meten. Daarom wilde jhr. de Ranitz een Rembrandt.legpen. ning aan prof. dr. Jan de Vries aanbie den, m het volle vertrouwen, dat ook zijlr verdere arbeid zal strekken tot heil van ons volk. Jhr. de Ranitz overhandigde hierna de legpenning aan prof. de Vries. (Zie vervolg pag. 4.) *Wmldnieuas& 0 Oo Britsche min. van Gezondheid heeft de thans te Londen aan den gang zijnde eva- cuatiebaweging bestempeld als de tot dus ver snelste en grootste evacuatie van de zen oorlog. In de dertien dagen tot Vrij dag j.l. zijn ruim 150000 menschen uit het bedreigde gebied verwijderd. 0 Bolsjewistische partisanen hebben een ter- reuraanval ondernomen op het plaatsjt Sodankylae in Noord-Lapland. De huizen werden in brand gestoken en 19 burger» zijn omgebracht. Bij Wolkowysk hebben de Sovjets een kamp van gevluchte Wit- Roethenen gebombardeerd. Meer dan 80 personen, bijna allen vrouwen en kin deren, werden gedood. 0 De Japansche bladen publiceeren een plan om de Japansche technici en geleerden te mobiliseeren. De minister van Ju stitie dor Chineosche nationale regeering, Tsjang Yi Peng, is tengevolue van typhus, 73 jaar oud, te Sjanghai overleden. 0 De Zweedsche minister van Buitenlandsch» Zaken, Günther, heeft gesproken over da neutraliteitspolitiek van Zweden en de kritiek, welke hierop uitgeoefend wordt Hij bestreed het verwijt, dat men van een Zweedsche politiek "van voor en na V Alamoin kan spreken. OOEREN, werkt mede aan de vet- voorziening van uw volk scheurt vóór 10 Augustus. J Lord Gort, de gouverneur van Malta, is voor een kort bezoek in Londen aan gekomen. Do Nederlandsche Cultuurweek. T© Weenon bevindt zicK bovenstaand jeugdportret van Rembrandt, door hemzelf vervaardigd ln 1631. De signatuur staat rechts boven CNV/Stuvel/Pax m De Tsjoengkïng-troepen bieden in ia omsingelde stad Hengjang nog altijd hardnekkigen tegenstand. ZWAAR ARTILLERIEVUUR I Men kan zicb een begrip maken van de I kracht van het vijandelijke arttllerie- Interiuf. meldt: Zaterdagnacht zijnde'™UIV. wanneer men bedenkt, dat de Britten ten z.W. van Caen na een artll. lerievoorbereiding van verscheidene uren uit talrijke batterijen, waaronder ook van de slagschepen, tot den verwachten aanval op de domineer'ende Duitsche stellingen op den heuvel 112 ten N. O. van Esquay en de aangrenzende strijd gebieden overgegaan. Om den aanval voor hun formaties te vergemakkelijken, lieten zij door de groote zoeklichten der oorlogsschepen het gesloten wolkendek boven {iet gevechtsterrein bestralen. Door het van daar reflecteerende licht was het geheele gevechtsgebied ln een grijs-wit-licht-donker gehuld, zoodat de contouren van het terrein eenigszins te onderscheiden vielen. Er ontstond een verbitterde strijd van verscheidene uren. gistermorgen bevond zich het geheele gevechtsterrein weer stevig ln Duitsche handen. De Engelschen voerden een uitgebrei de propaganda door luidsprekers, waar door zij de Duitsche soldaten aansporen tot overloopen. Dat deze pogingen ech ter even vergeefsch blijven als de over stelping met duizenden pamfletten, be hoeft nauwelijks vermeld te worden. Amerikanen voor St. Lo binnen 24 uur tijds 45.000 schoten van zwaar en mid delmatig kaliber hebben gelost. Daar onder bevonden zich niet minder dan 8.000 fosforgranaten. In denzelfden tijd werden in liet gebied Lessay-Ste Ger- maine sur Aye 30.000 schoten van aller lei kaliber over de Duitsche stellingen gevuurd, zonder dat de Amerikanen door deze munltleverspllllng ook maar eenl- gen terreinwinst van beteekenls konden behalen. Bij St. Pierre de Semlly, maak ten de Amerikanen gebruik vau een niet te kwaliflceeren krijgslist. Onder het zwaaien met F-oode Kruts-vlaggen lieten zij soldaten met draagbaren op trekken, die b(j het naderen van de Duitsche gevechtslinie het vuur open den op de Duitsche stellingen. Grieken ter dood veroordeeld De bijzondere krijgsraad te Cairo heeft 7 officieren en 5 minderen belioo. rende tot de Grleksche eerste brigade ter dood veroordeeld. Negen officieren en soldaten hebben levenslange gevange nisstraf tegen zich hooren eisclien. De Britsche berichtendienst nielddo Zon dagavond, dat in de afgeloopen 24 uur in de Zuid-Engelsche graafschappen vliegende bom men zijn neergekomen. Ook in Londen werd luchtalarm gemaakt. Do vliegende bommen veroorzaakten „verliezen aan monschenlevcns en schade". In den loop van een stormachtige Lager- huiszitling is, te oordeelon naar het verslag van de Daily Telegraph, door een afgevaar digde Donderdag van de regeering goëischt. dat men iu eeu spoedig te houden geheime zitting hot thema „vliegende bom" zou be sproken. Weliswaar had Attlee, de vertegen woordiger van Churchill, dit verzook afgewe zen, maar hu' hoeft het geenszins gemakke lijk gehad tegenovor het parlement. De La- bourafgovaardigde Shiawell wees er op, dat het toch wel zeer wonscholiik was, dat zü. die onder do V 1 te lüdcn hebben en die door het gebrek aan vooruitziendheid der regeo ring niet op behoorlijke wüze beschermd wor den, (en minste iets hooren over do stap pen. die de regeering neemt ter verdediging tegen de V 1. Het antwoord van Attlee had als kern de zin: „Op het oogenblik ziet de eerste minister niets, wat hij nog op nuttige wijze zou kunnen toevoegen aan het geen hij reeds gezegd heeft". De berichten over de V I beheerschen het uiterlijk der Vrijdagsedities der Lon densche bladen. Wederom is er sprake van plundering, van zelfbescherming (S.P.T.) der burgers, van het gebrek aan 'her stelwerkzaamheden en materiaal, van den chaos in het Londensche waar schuwingssysteem, van sluiting van schouwburg- en concertzalen, van den. achteruitgang van de contante ont vangsten en van het ontbreken van schuilgelegenheden. In de Daily Mail wordt gemeld, dat in Zuid-Engeland de honden niet meer op straat kunnen ko men tengevolge van de glassplinters. Da plunderingen, zoo meldt de Daily Ex press wekken de grootste bezorgdheid bij de slachtoffers van bombardementen. In een hoofdartikel eischt het blad de doodstraf voor de plunderaars. Volgens de Daily Mail hebben de minister voor Openbare Werken en de parlementaire onderstaatssecretaris in het ministerie van arbeid gesproken over het oprui- mings- en herstelwcrk. Eerstgenoemde zeide te hopen, dat het den Duitschers niet zou gelukken met hun vernielings werk de overhand te krijgen. Voorloo- pig kan men alleen zorgen voor da zwaarst getroffen gebieden, ofschoon men reeds gebruik maakt van duizen den Engelsche zeelieden, en leden van leger en luchtwapen. Zelfs tooneelschrij- vers heeft men te hulp moeten roepen. De bisschop van Winchester.^jdr. Mar. vyn Haigh, heeft op een diocesaanscha conferentie medegedeeld, dat in de eer ste week van de invasie de Engelsche troepen minder verliezen aan doodet» lichten geleden dan de bevolking in Z. Engeland in de eerste dagen der vlie gende bommen. De bisschop gaf vervol gens uiting aan zijn hoop, dat de ofü. cieele instanties in Engeland de Duit schers er opmerkzaam op zullen maken, dat hun nog zwaardere voorwaarden zullen worden gesteld wanneer zj „nieuwe nog duivelachtiger middelen" gaan gebruiken.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1