Geïnterneerde burgess in Nederl. Indië èfpoit-omzicAt 1 AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 1? HOOIMAAND (JUIJt) 1944 Het Ned. Roode Kruis ontving weder- cm opgaven van in Ned.-Indië geïnter neerde burgers van Nederlandsche na tionaliteit. Van de navolgende geïnter neerden konden tot op heden de adres sen der naaste familiebetrekkingen of van andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aandui ding omtrent leeftijd en beroep. Drees, Jan van, 48, klerk bij een Mij.; Ito. J. P., 38. machinewerkman; Lodei- zen, E.. 50, fabrieksingnieur; Loevendie, J. H.. 40, hotelhouder; Lohr, J. H.. 50, werkzaam bij een Maatschappij; Lon don. A. J. A., 47, handelsman: Lubbers, J. P. D., 55, hotelhouder; Lugt, A. L. v. der, 52, ambtenaar; Lugt, J. A. van der, 22. student; Luiken, N., 35, leraar; Lul ling. Albert, 54, gepensionneerd; Luken, B H.. 62. fabrieksdirecteur; Luksen- borg, Jan. 55, werkzaam bij cultures; Lybrink, II. W. E., 41, directeur han delszaak; Lurken, W. J.,. 52, werkzaam bij cultures; Luurs, T. A., 60, gepen sionneerd; Luxemburg, E. J. M., 49, handelaar; Luxinger, S., 34, machine- werkman; Luyekx, I. T. M., 47, school hoofd. Luyckx, W. L'..L. M., 19, student; Luyt, H. Y., 58, werkzaam bij een Mij.; Maanen, A. F. van, 55, scheepsbouw- emplo'yè; Maas, A. M. W., 52, werkman; Maas, P. J. J., 18, student; Maasen, Theodorus, 57, bouwkundig ingenieur; Maastrigt, J. H. II. van, 33, machine- werkman; Maat, Nicolaas, 43, machine- werkman; Maclennan, Cornelis, 20, stu dent: Mager, Jan, 19, student; Makier, C. H. K., 50, suikeremployé: Manders, C P., 48, tuinemployé; Manuel, J. C. E., 57, gepensionneerd; Marckelbach, N. A., schepeling; Marcus, E. B., 36, werk zaam bij cultures; Maree, A., 67, tuin employé: Markee, Norman, 18. student; Markestijn, Cornelis, 52. inspecteur ge vangeniswezen; Marks, F. C., 66, in specteur; Marle, E F. van, 40, spoor wegingenieur; Marie, H. J. van, 43, han delsman; Marsman, P. H., fabrieks- ingenieur: Martens, J. L., 55, fabrieks- tmployé; Martens, Marten, 18, student; Mayer, P. O., 43, employé ijzergieterij; Mee, T. H. van der, 45, gepensionneerd; Meelis. F. J., 54, employé bij een Mij.; Meer, A. A.. ter, 38, winkelier; Meer. L. A van der, 44. machinereparateur; ^Meereboer, J., 41, ambtenaar; Meeren, H C. van der, 52, administrateur on derneming; Meerstadt, G. J., 46, apo theker; Melis, P. H. C-, 47, electrotech- nisch ingenieur; Melis, W., 57, leeraar; Mellema, J. R., 17, assistent dokter; Menting. H. J., 50, leeraar; Merkens, J., 53, schoolhoofd: Metz, A., 51, werkzaam in ziekenhuis; Meulen, Albert van der, 34. werkzaam bij melkbedrijf; Meulen, Albert van der, 34, werkzaam bij melk bedrijf; Meulen, A. J. A. J. A. ter, 50, scheepskapitein; Meulen, J. van der, 37, schoolhoofd; Meulen, O. van der, 18, handelsman; Meulen, Willem van der, 53 schoolhoofd; Meulenaarsgraf, P. W. J 19. handelsman, Meuws, H. T. J. M., 43, fabrieksingenieur; Meyer, A 56, di recteur gevangenis; Meyer, F. E., 58, gepensionneerd; Meyer, F. W.. 61, ge pensionneerd; Mever, J., 66,. werkzaam bij spoorwegen; Meyerink, Johan, 31, accountant; Meyers, G. K 36, handels man; Meyers, II. J., 37, employé bij een Post voor vrijwilligers Het SS-Ersatzkommando Niederlan- dc, Den Haag, maakt bekend, dat vol gende richtlijnen voor de veldpostver zending aan vrijwilligers en froniarbei- «lers gelden (alle vroegere richtlijnen zijn ongeldig)adres: S.S-Feldpost An das SS-IIaupiamt, Maastricht Zur Weiterlcitung an: dienstgraad: naam: vcldpostnr. of adres: De afzender moet vermeld worden. Dit geidt alleen vcor postverzen dingen aan SS-vrijwilligers en SS-front- arbe'ders. Andere postzendingen (aan leden van dc Weermacht, Marine, Luftwaffe, N.S.K.K. enz.) mogen niet over Maastricht gestuurd worden. Aan de ontvangers met een veldpostnummer mogen slechts pakjes tot 100 gram ge stuurd worden. Zijn deze pakjes zwaar der dan 20 gram, dan is een „Zulas- sungsmarke" noodig. Zendingen boven 20 gram ook met Zulassungsmarken naar het Westfront zijn niet toege staan Kranten en tijdschriften moeten ais dusdanig te herkennen zijn, dus met een kruisband te verpakken. Iedere zen ding mag niet meer dan 109 gram we gen. Een „Zulassungsmarke" is hierbij niet noodig. Luehtveldpostbrieven moe ten met twee luchtveldpostzegels voor zien zijn en het opschrift „Luftfeldpost" dragen. A^n ontvangers met een open adres, dus geen veldpostnummer, echter met vermelding van de plaats van be stemming, kunnen pakjes tot 1000 gram voor 15 cent en van 1000 tot .2000 gram voor 10 cent gestuurd worden. Zulas sungsmarken zijn niet noodig. De veld- po (zendingen worden door alle Dienst stellen der ..Duitsche Dienstpost" en de Nederlandsche Post (P. T. T.) aangeno men Geldbedragen aan SS-vrijwilligers kunnen door veldpostwissel bij de bu reaux der Duitsche Dienstpost overge maakt worden. maatschappij; Michel, A. P. F., 60, klerk; Middeldorp, T. H. N., 55, gepension neerd; Middelkoop, Gerardus, 56, ge pensionneerd; Middelkoop, T. A., 24, schepeling; Mirande, Cornelis, 48, Moet, S. C-, 64, handelsman; Mol, H. J., 44, werkzaam bij een maatschappij; Mo lenaar, H. F. H., 19, student; Molleman, H., 61, telet'ooningenieur; Mollcr, G., 38, employé handelszaak; Molsbergen, H. J., 53, schoolhoofd; Mone, B., 19, zonder beroep; Mone, E., 62, autreparateur; Mone, E., 18, zonder beroep; Mooi, Vv'. D., 50, leeraar; Mook, J. E., 41, hoofd informatiekantoor; Moria, G. J W., 61, zonder beroep; Mij, J. D. van der, 58, werkzaam bij cultures; MijeRokus, Jan van der, 53, werkzaam bij t'nee- fabricage; Mijnhart, O. G., 53, gepen sionneerd; Otten, Hendrik, 50, gepen sionneerd; Otten, Josephus, 35, handels man; Ottenhof, H. J., 47, klerk, Ottes, H., 56, zonder beroep; Rees, J. van, 18, zonder beroep; Reeuwijk, A. G., 57, ge pensionneerd; Reiman, Arie, 18, student; Reiman, Kees, 19, student; Vasloon, Hu- go, 43, bouwkundig ingenieur. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrijging van nadere inlichtingen te wenden tot de Ve afd. van het Infor matie-bureau van het Ned. Roode Kruis, Juliana van Stolberglaan 29, 's Graven- hage, onder opgave van zoo volledig mogelijk gegevens omtrent naam, voor- mogelijke gegevens omtrent naam, voor gever en laatst bekende adres der geïn terneerden. WEERMACHTBERICHT VAN ZATERDAG Verbitterde strijd in Italië Het opperbevel der Weermacht deelde Zaterdag mede: lil den sector van Caen verliep de dag zonder bijzondere gevechtshandelingen. Op grond van de op vorige dagen gele den zware verliezen ondernam de vijand slechts plaatselijke aanvallen O. en N.O. van St. Lo alsmede in den sector tus- schen Pont Hebert en Saint-Eny. Hij werd overal met aanzienlijke verliezen afgeslagen. Afdeelingen slagvliegtuigen steunden'de gevechten van het leger op het landingshoofd en vielen vijandelijke garnizoensplaatsen en concentraties met goed gevolg aan. In luchtgevechten wer den 21 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. In het Fransche gebied werden wederom 37 terroristen in gevechten vernietigd. Londen ligt onder een zwaar vergel- dingsvuur. Aan het Italiaansclie front hervatte de vijand met sterke geconcentreerde strijd krachten zijn grooten aanval op onze stellingen tusschen de Ligurisehe kust en Foggibonsi. In verbitterde gevechten weken onze troepen enkele kilometers naar het Noorden uit. Poggibonsi ging na zware straatgevechten verloren. In den sector ten Z.O. van Arezzo en aan weerszijden van den Tiber werden hevi ge vijandelijke aanvallen deels in den tegenaanval afgeslagen. Noordelijk van Fabriano en Westelijk van Filottrano werden onze gevechts voorposten op de hoofdstelling teruggenomen. Bewakings vaartuigen der marine brachten in de Golf van Genua een Britsche torpedo- motorboot tot zinken. In den Zuidelijken sector van liet Oostelijke front gingen de bolsjewisten in liet gebied van Taniopol en Loet^k over tot den verwachten aanval. Zij nor- den gisteren in zware gevechten, waar bij talrijke tanks vernield werden, afge slagen: enkele penetraties werden afge grendeld. In den Centralen sector weerden zich onze hardnekkig vechtende divisies te gen de voortgezette bolsjewistische door braakpogingen door energieke tegenaan vallen. In het merengebied N. van Wilna, aan weerszijden van de Duna, alsmede in het gebied van Opotsjka werden de over een breed front voortgezette doorbraakpo gingen der Sovjets in hoofdzaak bloe dig afgeslagen. Onze troepen zuiverden enkele penetratieplekken. De luchtmacht mengde zich op de brandpunten met sterke afdeelingen slagvliegtuigen in den strijd en vernie tigde m scheervluchten talrijke Sov- iettanks, kanonnen en voertuigen. Door jacht vliegers en luchtdoelgeschut wer den 87 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Des nachts opereerden ge vechts- en nachtslagvliegtuigen met goed gevolg tegen den vijandelijken aanvoer en troepenconcentraties. Een formatie Amerikaansche bommen werpers heefr, een terreuraanval onder nomen op Boedapest. Door Duitsche en Hongaarsche Inchtverdedigmgsstnjd- krachten werden 12 vijandelijke vlieg tuigen vernield. In den nfgeloópen nacht lieten afzonderlijke Britsche vliegtuigen bommen op liet gebied vail Hannover vallen. Toerisme. De A.N.W.B. organiseerde gisteren een dwaaltocht in de omgeving van Amersfoort. De controle was in de Lunchroom Frank op het Stationsplein, waar een gezellige drukte lieerschte. Nationale wandeltocht. Zaterdag en Zondag organiseerde de wandelsport- ver. .Trekvogels" een nationale wandel tocht. waaraan plm. 550 tippelaars uit het geheele land deelnamen. Uit Amers foort verscheen St. Hubertus met een groep van 103 leden aan de start, ter wijl ook Z.U.T., Zandbergen en 't Tree kerbergje met groepen wandelaars ver tegenwoordigd waren. Ook had de stad Utrecht een flink contingent tippelaars geleverd. Verder waren wandelaars ge komen uit Zeist, Gouda, Dordrecht. Nij- kerk, Zaandam. Alkmaar. Eklen (Betu we), Don Helcler, Leiden. Wagenmgen, Bussum, Monnikendam. Delft, Den Haag, Limmen, Tilburg en Bergen op Zoom. De voorheen alhier gevestigde vereeni- ging ..Volharding", wier leden tijdelijk in Doetinchem verblijf houden, legde in de omgeving van laatstgenoemde stad een 25 K.M. lang traject af. De organisatie van dit wandelfestijn was in goede handen en de wandelaars waren vol lof over het fraaie parcours. Tenniswedstrijden. Op de banen van Alta werden gisteren de jeugdkampioen schappen van district Utrecht gehouden. De finales brachten interessante kracht- melingen. Bij de jongens won Saarberg van v. Lidth de Jeude met 6-4, 2-6, 6-4, hoewel laatstgenoemde beter speelde. Bij de meisjes werd mej. Broers winnares. Zij klopte mej. Roelofsz met 7-5, 3-6, 6-2. Tournooi op Redcover te Amsterdam. Hceren Krijt sl. v.d. Kruk 6-3, 7-5. Dames: mej. v.d. Wal sl. mevr. v. Loon 6-2, 6-1. De Tilburgsche tenniskam pioenschappen werden gewonnen door mr. J, Taminiau en mevrouw Almoes. Athletiek Dc Ruyter in vorm. Slijkhuis le verde Zaterdag de beste prestatie ooit door een Nederlander op de 1500 meter geleverd door dezen afstand af te leggen in 3 m. 55.9 sec. Toch vestigde hij geen nieuw nationaal record, aangezien hy dat van Frits de Ruyter slechts met 1/10 sec. verbeterde, waardoor officieel slechts van evenaren kan worden ge sproken. De Ruyter bood zeer fraaien tegenstand aan zijn rivaal. Nationale estafetteploeg faalde. Van de pogingen om met een nationale damesploeg het Nederlandsch record 4 X 100 meter te verbeteren, is niet veel terecht gekomen. Mevr. F. Blan- kers-Koen moest wegens een blessure verstek laten gaan en zonder haar ging het verre van goed. De jeugdkampioenschappen, tijdens welke deze nummers als attractie werden weggegeven, brachten een nieuw jeugcl- record. Daarvoor zorgde de A.A.C.'er Wini Verhoek. Nog geen maand geleden liep hij de 800 m. in 2 min. 3 sec., hetgeen een record was en thans reeds kwam hij tot een tijd van 2 m. 2/10 sec. Deze athletische figuur met een prachtigen iir.--- krui zeker beneden de 2 min. ko men. G. Ribbens van Thor en IJ. Elstak. die nu 2 en 3 Werden, deden weinig voor hem onder. Zij noteerden 2 m. 8/10 sec. en 2 m. 1.9 sec. Op de ICO meter evenaarden A. Snellink (H.G.V.) en Van Riel A.A.C.) het jeugdrecord van wij len Spree, staande op 11.1 sec. De Jury wees Snellink als overwinnaar en jeugd kampioen aan. Aan het tijdopnemen ha perde wel het een en ander. Bij onze Vrijwilligers. Wanneer de loopgraven onder water zijn geioopen, worden ze door de mannen zelf weer ieeggepomt fjff PK Truöl/O/H/P m Lacdelijke kampioenschappen van tien Nat. Jeugdstorm Zaterdag zijn onder groote belangstel ling o.a. van de zijde van den Leider, ir. A. A. Mussert en hoofdstormer C. van. Geelkerken op de sintelbaan van het Hiiversumsche sportpark de derde landelijke kampioenscnappen voor athle tiek en zwemmen van uen Jeugdstorm gehouden. Na voorwedstrijcien bleven er omstreeks tweehonderd deelnemers over, die in de eindstrijden uitkwamen. Dc omstandigheden, waaronder deze thans plaats vonden verschilden wel sterk met aie der vorige jaren. Vele Stormers ver trókken naar verschillende weermaclits- onderdeelen en veie ötormsters doen dienst bij het Roode Kruis. Hierdoor worden talrijke goede krachten zeer ge mist. Dit jaar traden ook. voor het eerst de jongsten in den Jeugdstorm, de Meeuwen en de Meeuwkcs in het strijd perk. Nadat de deelnemers waren wel kom geneeten door tien loco-bui ge mees ter van Hilversum, Chr. H. J. Raad, hield ae stafleider, opperbanheer C. Quispel een toespraak, waarin hij ïeleveerae, dat de Jeugdstorm aan ons volk moet too- nen, dat hij als een rots staat in het vaderland en zich, nu de vijanden van Europa van alle kanten op ons wereld deel aanstormen, door niets van zijn eenmaal ingeslagen koers laat afdwin gen. In een korte toespraak zeicle de Lei der: Gij zijt nog maar een klein hoopje, de pioniers van den nieuwen tijd, waar op ge trotsch kunt zijn. Het leven en ons volk roept u toe te strijden en u in te ssetten voor volk en vaderland. Eens zal ons volk dit beter begrijpen en u dankbaar zijn. Hierna werden de uitslagen bekend gemaakt en reikte de Leider en de hoofdstormer de prijzen uit. Het bleek, dat de geheele kampioenschappen waren gewonnen door het gewest N. Holland met totaal 187p. voor Gelre-Sticht met lQl'/j en Z. Holland met 109i/9 p. Kampioenschappen tier Befehlsstelle Niederianae der II.J. Zaterdag en Zondag werden in het Gofiert-stadion te Nijmegen de kam pioenschappen in aihletiek van de Be fehlsstelle Niederiande van de Hitier Ju- gend en de B.D.M. gehouden. De rege ling was uitstekend, zoodat de wedstrij den een vlot verloop hadden. Ei' wer den in vergelijking met de gewestelijke wedstrijdresultaten van de N.a.U. in het algemeen goede tijden gemaakt. De Bami Limburg bionk uit bij de jongens en Noord-Holland bij de meisjes, waarbij de Limburgers de Hollanders dicht op de hielen zaten. Bg het internationale voetbaltournool, dat einde Juli en begin Augustus te Berlijn wordt gehouden en waaraan be halve Nederland deelnemen Italië, Oe kraïne, Frankrijk, Wallonië, Vlaanderen, Servië en het protectoraat Bohemen-Mo- ravië (een Tsjechische ploeg) ligt het in de bedoeling van de Ned. sportleiding met een bijzonder attractieve voorhoede te verschijnen. Men hoopt nl. als aanval in het veld te brengen Stroker (BI. Wit) Ditmars (D.H.C.), Borst (Fluks), Jaap Hordijk (Ajax), Baas (Hollandiaan). Wielrennen. Laakcriterium in Den Haag Onder zeer groote belangstelling is in Den Haag het Laakcriterium verreden, dat georganiseerd werd door de H.R.C. ..Hollandia". Bij de amateurs won Hout man in den tijd van 1 uur 41 min. 55 sec. (62 km.). Bij de profs en onafhan- kelijken werd de wedstrijd eenigszins ontsierd door de onsportieve houding van Pellenaars en Evers. Tot de vele uitvallers behoorden o.a. Pellenaars. de Korver en Schulte. De uitslag werd: 1. J. Jansen (Elsloo) 3 uur 21 min. 37 sec.; 2. J. de Gans (Amsterdam); 3. C. Joos- sen (Made). Wielrennen. Tengevolge van net verbod van het rijden achter motoren .zijn de wielerwedstrijden in het Utrecht- sche Stadion gistermiddag niet doorge gaan. Tentoonstelling van de Ned. Kultuurkamer geopend In het kader van de Rembrandther- denking in Nederland is Zaterdag' in de moderne afdeeling van het Rijksmuseum te Amsterdam een tentoonstelling ge opend van schilderijen teekeningen, et sen en beeldhouwwerk. Deze tentoon stelling is ingericht door dè Ned. Kul tuurkamer en bevat tweehonderd wer ken. welke mogen worden beschouwd als de beste stukken, voortgekomen uit de gewestelijke tentoonstellingen, die in heel ons land zijn gehouden. Vertegenwoordigers van cuituur en wetenschap bij den Leider In het kader van de Remörandtweek is Vrijdagavond in het kabinet van den Leider een kleine bijeenkomst gehouden, waarbij een aantal vertegenwoordigers van wetenschap, en cultuur aanwezig waren. Mussert heette in een korte toe spraak de aanwezigen w'elkom en wees er op, dat het verschil tusschen bolsje wisme en nationaal..socialisme ook o. m. hieruit bestaat, dat: a. het nationaal-socialisme religieus is en het bolsjewisme anti- oi tenminste a-religieus; b. het nationaal-socialisme eerbied heeft voor .historie, traditie en cultuur van het volk en zich geen toe komst van een volk kan denken, die niet wortelt in het verleden. Voorts betoogde de Leider, dat de staat nooit cultuur kan scheppen, dat de staat echter tot taak heeft de voor waarden, waaronder de cultuur kan op bloeien. zoo gunstig mogelijk te maken. Tenslotte dankte de Leider de aanwezi gen voor hun arbeid op cultureel en we tenschappelijk gebied in het afgeloopen jaar. i/Pj SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS.Wachbataillon in Amersfoort. Landstorm Nederland en de Germaansche SS in Nederland. Per. sonen tusschen 19 en 35 jaar. die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk, stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: ge drag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen. en terugreis de navolgende Nebenstellen der VVaffen.SS: Amsterdam, Dam 4; Alk maar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé. Hengeloschestr. 30; en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie by het SS.Wachbataiilon te Amers foort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keurin. gen melden. 18.7.44, 812 uur. Utrecht, N.V. Huls, Oudegracht 245 18.7.44,15—17 uur, Amersfoort, SS-Wachbatl. 3 Leusderweg.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 2