COUMN! Bij Grodno distancieering over de Njemen Von Kluge: „Wij zullen de situatie meester worden'5 f B" Duitsche een mans torpedo's in den strijd iD AG 81 AD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDÉftSCHE VALLEI Geallieeyien bezetten Arezzo Bekendmaking inzamelen van levensmiddelen voor gevangenen is verboden Vijandelijke druk in Normandië is sterk toegenomen Felle hitte aan het Oostfront AMERSFOORT DINSDAG 18 HOOIMAAND (JULI) 1944. 2 PftC., 58a JAARGANG. No. 167 Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9, AMERSFOORT Administratie: Tel. 5289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdred.: NIC LAMAN, SOEST (afw.). VERDUISTERING 16 Juli tot en met 22 Juli vau 22 u. 5.45 uur.20 Juli NM.: 28 Juli E.K.: 4 Aug. V.M. Hevige afweerslag O. van den Boeg. De luchtmacht voortdurend in actie tegen den aanvallenden vijand. SAARBRÜCKEN, AUGSBURG, WEENEN EN VOORAL MüNCHEN GETROFFEN Hoofdkwartier van den Fiihrer, 17 Juli. Het Opperbevel van do Weermacht maakt be kend Ten Z.W. van Caen gingen Engelscko divi sies gisteren opnieuw tot den grooten aanval over. Het zwaarste artillerievuur van land en van zeo uit ondersteunde de vijandelijke aan vallen. Hel gelukte den vijand, eenige dicht achter ouzo linies liggende plaatsen binnen te dringen. Onverwijlde tegenaanvallen van onze reserves wierpen hem terug. In een penetratie- plek wordt nog govochton; 58 tanks werden daar stukgeschoten. In het gebied van Saint Lo en in den sector teu Westen van de Vire ondernam do vijand als gevolg van de zware verliezen van de vorige dagen slechts betrek kelijk zwakke aanvallen, die vruchteloos ble ven. Voor de Nederlandsche kust bescha digden. patrouillebooten een Britsche torpedomotorboot ernstig. De boot moet als verloren beschouwd "worden. Bij een zuiveringsactie in het gebied Van Zuid-Frankrijk werden 460 terro risten in gevechten vernietigd. Het zware vuur van de V 1 blijft op liet gebied van Groot-Londen liggen. In Italië lag: het zwaartepunt van de gevechten gisteren ten N.O. van Volterra. Bij Arezzo en aan weers kanten van den Tiber. Terwijl alle met geconcentreerde krachten on dernomen aanvallen met zware ver liezen voor den vijand werden afge slagen, gingen de puinhoopen van de stad Arezzo na verbitterden strijd verloren. Beveiligingsvaartuigen van de Duit sche marine schoten voor de Italiaan- sche Westkust een Britsche torpedomo torboot in brand en dwongen andere booten den steven te wenden. In den Zuidelijken sector van hefcOos telijke front nam de afweerslag ten Oos ten van dsn bovenloop van den Boeg in hevigheid toe. In zware, wissel, vallige gevechten werden de uit het ge bied van Tarnopol en Loezk aanvallende Sovjet-Russische pantserstrijdkrachten opgevangen. De beide laatste dagen werden hier 125 vijandelijke tanks ver nietigd. Tusschen Pripjet en Duna hiel den de harde gevechten over een breed front aan. Aan den Njemen verijdelden onze divisies verscheidene doorbraak pogingen van de bolsjewieken. By Grodno hebben onze troepen zich Ha stelselmatige ontruiming van de stad op den Westelijken oever van den Nje men gedistancieerd. In het merengebied ten Zuiden van de Duna stortten her. haalde aanvallen van den vijand met zware verliezen ineen. Tusschen Duna en Peipusmeer mislukten ook gisteren talrijke aanvallen van de bolsjewieken. Alleen in het penetratiegebied ten Zui den van Opotsch kon de vijand na wis. seIvallige gevechten terrein winnen. De luchtmacht mengde zich op de zwaartepunten met sterke eskaders slag- vliegers in den afweerslag en bracht den bolsjewieken in scheervluchten zware verliezen toe. Talrijke tanks, stukken geschut en meer dan 400 voertuigen van den vijand werden vernietigd. In hevige luchtgevechten werden 88 vijandelijke vliegtuigen en door luchtdoelartillerie nog negen andere vliegtuigen neer geschoten. Op den Balkan werd een vrij groot centrum van benden na harde gevech ten gezuiverd. De communisten verlo ren ver over de 1400 dooden en talrijke gevangenen. Tal van lichte en zware wa pens, 19 opslagplaatsen, alsmede groote hoeveelheden munitie en oorlogstuig van allerlei aard werden vernietigd of buit gemaakt. Voor de kust van Zuidelijk Noorwegen schoten beveiligingsvaartuigen van een Duitsch konvooi en luchtdoelgeschut aan boord ®van koopvaardijschepen zes Brit sche bommenwerpers omlaag. Formaties Amerikaansche bommenwer pers vielen verscheidene plaatsen in Z. en Z.W. Duifcschland aan, o.a. Saarbrü- clcen, Augsburg en met vrij sterke strijd krachten München, Vooral te München, waartegen de vijand binnen vijf dagen tijds vier groote aanvallen heeft onder nomen bij een weersgesteldheid, die on gunstig was voor den eigen afweer, wer den ten deele gevoelige schade en ver liezen aangericht. De houding van de bevolking was voorbeeldig. Een anjjere van het Zuiden komende formatie Ame rikaansche bommenwerpers viel Weencn aan. Ook hier ontstond schade en wer den verliezen onder de bevolking in het stadsgebied veroorzaakt. Door strijd krachten der luchtverdediging werden 43 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Des nachts wierpen afzonderlijk vlie gende Britsche vliegtuigen bommen in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. De Höhere SS- und Polizeiftihrer en Gene- ralkommissar fiir das Sicherheitswesen maakt bekend: Wegens den taffen moordaanslag op 15 Ju ni 1944 te Amsterdam op leden van de be zettende macht is op 16 Juli 1944 een aan tal gearresteerde terroristen en saboteurs standrechtelijk doodgeschoten. De Höhere SS- und Polizeiführer en Gene- raikemniissar für das Sicherheitswesen maakt bekend: Wegens den taffen moordaanslag op den afdeelingsleider van het bureau van den Bur- gelijken Stand van Daalen op 15 Juli 1944 te Rotterdam is op 16 Juli 1944 een aantal gearresteerde terroristen en saboteurs stand rechtelijk doodgeschoten. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis maakt bekend, dat het inzamelen van levensmiddelen voor den Dienst voor Speciale Hulpverleening van het Ned. Roode Kruis ten behoeve van gevange. nen hier te lande is verboden. De dienst voor Speciale Hulpverleening zet overi. gens, binnen het kader der gegeven mo gelijkheden, zijn werkzaamheden nor maal voort. STRIJD OP LEVEN EN DOOD BERLIJN, 17 Juli. Van den oor logscorrespondent van het D.N.B. in het Westen, Alex Schmalfuss ,/Wy ver wachten de eerstvolgende dagen zware aanvallen van den vijand. Maar wy zul. len hem dienovereenkomstig ontvangen en hem slagen toebrengen, waaraan hij zijn heele leven zal denken.* Aldus de nieuwe opperbevelhebber van de Duitsche weermachtdeelen in het Wes ten, generaal.veldmaarschalk Hans Günther von Kluge. tijdens een ont vangst, oie hij in zijn nootdkwartier ge houden heeft voor Duitsche oorlogscor respondenten, ,,De situatie", zoo ging de veldmaarschalk voort, „is ongetwijfeld moeilijk. Maar men kan haar meester worden en wij zullen haai' ook meester worden." In wanne bewoordingen liet Von Klu ge zich voorts uit over zijn ouden, trou wen medestrijder, generaal-veldmaar- schalk Rommel. „Het is duidelijk, dat Rommel en ik niets ongedaan laten, om klaar te komen met onze oude vijanden de Engelsclien en Amerikanen, met wie wij reeds in den eersten wereldoorlog en in het eerste deel van dezen oorlog ge streden hebben." De veldmaarschalk draagt alleen het Ridderkruis met het eikenloof en de zwaarden, het IJzeren Kruis le klasse, het Verwundertenabzeichen en het lint van de Ostmedaille. Hij is een van die opperbevelhebbers, die uit de voorste li nie aanvoeren en steeds zeer nauw con tact houden met de in den strijd staan de regimenten en compagnieën. Reeds in den Poolschen veldtocht, in den veldtocht in het Westen en later bij de harde afweergevechten in Rusland trad hij aldus op, dat hij dagelijks per vlieg tuig of auto naar de vooruitgeschoven gevechtsposten der divisies en naar de voorste linies ging. De voornaamste in druk, dien zijn sterke persoonlijkheid maakt, is een klaarblijkelijk nooit te schokken spankracht en e"en bijna jeug dig te noemen vitaliteit. Hij vertelt zelf, hoe hij die behouden heeft. „Ik kan slechts den raad geven", zoo zegt IVcfdAniauutï De Japansche keizer heeft persoonlijk Nas- koeni Nomoera ingeleid in het ambt van minister ven Marine, als opvolger van admiraal Sjimada. die van zijn post ont heven werd, Te Tokio is gisteren een buitengewoon groot aantal ministerieel! besprekingen gehouden. In Juni heb ben de geallieerden in Oost-Azië in totaal 1460 vliegtuigen verloren tegen de Ja* panners 389, aldus het Japansche Hoofd kwartier. De Turksche pers heeft bevel gekregen buitenlandsche berichten nog slechts t« pubiiceeren, wanneer zij door het Ana- toolsche persagentschap overgenomen zijn. 9 Nehas Pasja heeft den eisch van de oppo* sitie tot herziening van het Engelsch— Egyptische verdrag van 1936 aanvaard. I.n deze herziening is vervat de volkomen onafhankelijkheid van Egypte. De Amerikaansche minister van Buiten landsche Zaken, Huil, heeft verklaard, dat vermoedelijk begin Augustus te Washing ton voorbereidende besprekingen over d! organisatie van een lichaam voor de vei ligheid der wereld zuilen werden gehouden. Gistermorgen vroeg zijn- in het Noordelijk gedeelte van Stockholm groote aanvals- en verdedigingsoefeningen gehouden. 9 Anglo-Amerikaanscha vliegtuigen hebben gisteren aan de Westkust van Cotcntin vier Fransche vluchtelingenkampen aan gevallen, waarin zich 20.000 Franschs burgers bevonden, die have en goed ver loren hadden door de bombardementen op Normandische steden. Uit Amerikaansche kringen in Rome ver neemt men, dat Roosevelt binnenkort een bezoek zal brengen aan Rome. 0EREN, werkt mede aan de vet- voorziening van uw volk scheurt vóór 10 Augustus. J VRIJWILLIGERS AAN „BOORD" Naar Interinf. verneemt, is den laat- sten tijd voor de Or.temonding her haaldelijk met groot succes gebruik gemaakt van Duitsche een mans torpedo's. De eenmanstorpedo is op het oog zeer eenvoudig', maar inderdaad een opmer. kelfjke constructie. Zij bestaat uit twee gewone torpedo's, van welke de eene, die men „drager" noemt, de gevechts torpedo. welke onder haar hangt, naar het doel brengt. Op den kop van den drager, welke kop ongeveer 1.50 m. lang en 0,75 m. breed is, is een koepel van onsplinterbaar glas aangebracht, waar onder de torpedoschutter zit. Deze ruim te ls natuurlijk zeer beperkt. Tusschen zijn beenen heeft de schutter de stuur inrichting. Twee kaliumpatronen verver, schen voortdurend de lucht onder den lucht- en waterdichten koepel. Als de torpedo voor den aanval uit vaart, kan men behalve den lagen koe- Ïtel, die meestal ook nog onder water Lgt, niets van haar .zien, zoodat de schutter in alle kalmte het meest waar devolle doel kan uitkiezen en in de on middellijke nabijheid daarvan kan ko men. Dan maakt hij met een handel, die eveneens tusschen zijn beenen is aangebracht, de gevechtstorpedo los, die, electrisch voor tbew ogen, met groote snelheid op haar doel aanstuurt. De schutter ademt door een masker, dat gevoed wordt door de beide kaliumpa tronen en beschikt over een reddingsin stallatie voor duikers, waaraan hij zich steeds kan toevertrouwen, nadat hij den glazen kop heeft afgeworpen en den drager heeft verlaten. Men_ moet een hij. „dagelijks te boksen en veel te zwemmen". Tevens is hij hartstochtelijk jager en liefhebber van den boschbouw. Voorts gaat zijn belangstelling uit naar historie, kunstgeschiedenis en architec tuur. Zijn soldaten echter staan voor hem bovenaan. Zijn verklaringen over het invasie front voortzettende, zeide de veldmaar schalk: „Het gaat om een strijd op leven en dood. Wij weten dat en daarom doen soldaten en leiding hun best. De invasie is door ons verwacht en al is de worste ling ook zeer, zeer hard en al zal hy waarschijnlijk nog harder worden, wij juichen het toch tcc, dat wij thans se legenheid hebben ons in ridderlijken strijd met den vijand te weten. Wij ho pen, dat het bij een ridderlijken strijd blijft." De methode van den vyand om zich met zijn materieele overmacht met een bijna wetenschappelijk gefundeerde beveiliging tegen alle gebeurlijkheden een weg vooruit te banen stelt de Duit sche leiding niet voor problemen, vooral daar te verwachten is, dat de Duitsche bewapening spoedig een evenwicht der materieele data in het leven zal roepen. Interinf. meldt: De groote slag in Nor mandië duurde gisteren den geheelen dag met toenemende hevigheid voort. Zwaar tepunten van den afweerslag zijn nog steeds het gebied van Caen en dat van St. Lo. Terwijl het tweede Britsche leger den kern van zijn aanvalskrachten ten Z.W. van Caen in den strijd wierp, waar in het gebied MaltotVendes de verbitterde strijd heen en weer golft verscheidene plaatsen wisselden meer malen var. eigenaar oefent het eerste Amerikaansche leger concentrische aan vallen uit op St. Lo. Vanuit het Oosten, het Noorden, het N.W. en het Westen liepen sterke tankformaties van de Ame. rikanen, met sterke ondersteuning door zwaar artillerievuur en golven jacht bommenwerpers en slagvliegers, storm tegen de Duitsche verdedigingslinies. In een verbitterden strijd moesten eenige vooruitgeschoven posities worden opge geven. Op verschillende plaatsen wisten de Amerikanen penetraties tot stand te brengen, waarom op het oogenblik nog wordt gestreden. Franco sprak ie Madrid In een rede te Madrid heeft generaal Franco o.ni. verklaardOndanks de haat- De grooto hitte, die den slriiil vau de soldaten aan liet Oostelijke front sedert eeni ge dagen biizonder zwaar maakt, strekt zich' nu ook tot het Karclisclio front uit. Duitsche soldaten in Kareliö spreken van een „onmo gelijke hitte van 's morgens lot 's avonds.'1 In dit jaargetijde is de nacht in tiet Noorden zeer kort en in liet waterrijke gebied is de hitte door de voortdurend niet waterdam» gnjaden lucht veel zwaarder te dragee daa in droge streken. De Duitsche oorlogsverslaggever Her. bert Steinert, die deelneemt aan de ge. vechten om Dünaburg schildert do Duitsche soldaten in dezen sector ala volgt: „De kragen der uniformen zijn geopend, de mouwen opgeslagen. Da borst van de strijders ls vaak bedekt meh onderscheidingen van uiteenloopenden, aard. Vele soldaten hebben stokken in de handen, die zij uit boomtakken heb ben vervaardigd en die zij als staven met zich mee voeren Op hun rug dra gen zij een brood. Waar het eenigszina mogelijk is. hebben zij een sigaret tus schen de lippen. Het gevechtsgebied aan het Oostelijke front bestaat tegenwoor dig meestal uit gelijke karakteristieks elementen: van Pinsk tot Opot-schka, doorsnijden talrijke watertjes liet land. Overal treft men kleine meren aan en wouden daartusschep. Het is duidelijk dat de tactiek in deze gebieden zeer ver schilt van de gevechtsmethoden In da monotone woudsteppen van Midden- Rusland en van het open steppenland van de Zuidelijke Oekraïne. Drie dooden door vergiftiging. Bij Rennes in Frankrijk heeft een nog min derjarig meisje haar moeder, haar broer en het dienstmeisje vergiftigd. Alle dria personen bezweken. Het meisje is ge arresteerd. De Amerik. brigade-generaal Roy Owen is tot plaatsvervangend chef van het Amerikaansche luchtwapen be noemd. wapen hebben, dat zonder veel verlies eI\ lastercampagne, die ^de rood-bpaaii- aan tijd en kosten kan worden vervaar digd en gebruikt kan worden "tegen scheepsconcentraties, zooals dat met succes gebeurd is bii Anzio en in de Seinebaai. Voor de bediening zijn na- tuuslijke flinke mannen noodig. die vrij willig bereid zijn, al hun moed en doodsverachting te geven en hun wa pen te gebruiken tegen een reusachtige overmacht. De Obergefreite Gerhold, die op 6 Ju li in de Seinebaai met zijn eenmanstor pedo een kruiser der Auroraklasse tot zinken bracht, heeft van zijn onderne ming verteld op den dag, waarop hem namens den Führer het Ridderkruis werd verleend. De 23-jarige Gerhold had zich vrijwillig ivoor deze onderneming opgegeven. In geestdriftige bewoordin gen en vol trots vertelde hij er van. sche emigranten met het van Spanje gestolen goud en met steun van zekere buitenlandsche elementen van het bui tenland lilt tegen ons voeren, breekt de waarheid van liet nationale Spanje zich toch geleidelijk baan. Het communisme moeten wij met al onze energie bestrij den en het den toegang tot ons land versperren. Spanje ls bereid met alle naties samen te werken. Het weigert echter met andere volken oorlog te voe ren. Spanje ls. of het nu gevraagd wordt deel t.e nemen aan Internationale con ferenties of niet, bereid voor den vre de der volken en voor zijn eigen zaak het zijne te doen. De vrede, dien Spanje geniet, is slechts mogelijk dank zij het huidige regime. De uitrusting van de Spaansche weermacht is gemoderniseerd. Momenteel bevinden zich ln Spaansche gevangenissen slechts nog 23.000 ge vangenen, Uit de N.S.B. Tijdens de volksver gadering van de N.S.B.welke Zaterdag, middag op het autoparkeerterrein plaats vond, heeft- de heer Adr. Etman, voor eenige honderden toehoorders uiteen gezet, welke houding een nationaal, socialist in dezen tijd moet aannemen, nu f!et bolsjewisme Europa meer en meer bedreigt. Hedenavond komen in Amicitia de groepen van de N.S.B. bij een. De districtsleider, de heer v. d. Land zal het woord voeren. Hij zal te vens aan eenige leden het tienjarig draagteeken uitreiken. Uit het politiedagboek. Gestolen werden: vijf rijwielbanden uit den trein van Amsterdam naar Amersfoort.; een iiöht-groene regenjas; een kist, inhou dende kruiken drank. De Economi sche Dienst bekeurde twee personen voor prijsopdrijving van kersen. Enkela kisten kersen zijn in beslag genomen en aan het publiek verkocht. Voor ver keersovertredingen werden politioneel# waarschuwingen uitgedeeld.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1