De samenzweerders waren afgedankte generaals en hadden contact met den vijand Duitsche officierencorps, zijn eed getrouw, staat als één man achter Adolf Hitler Geen contact met het front Bewijzen van absolute trouw Toestand stevig in handen Een stuk rèactie is thans vernietigd De reactie aan het Oostfront Duitsche en Italiaansche persstemmen AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 22 HOOIMAAND (JULI) 1944 3 De aanslag op den F hT e r BERLIJN, 21 JULI (Interinf.) Het Duitsche officierscorps staat, zijn eed getrouw, als één man achter den Führer, Adolf Hitler. Dit is de overheerschende indruk, dien men vandaag in alle militaire kringen van Let Duitsche Rijk krijgt. In deze kringen worden ook opmerkelijke bijzonderheden vernomen over de poging van de kliek samenzweerders om zich door den gisteren gepleegden springstofaansjag op den Führer en zijn staf van intiemste militaire medewerkers, in het bezit te stel len van het geheele regeeringsgezag. Volgens genoemde krin gen fungeerde de nog gisterenmiddag doodgeschoten 37-jarigc Claus Graaf Von Stauffenberg, die den aanslag door het neer leggen van een tijdbom in de onmiddellijke nabijheid van den Führer alleen heeft uitgevoerd, als tusschenpersoon van een kleine eerzuchtige kliek, die, zooals door gevonden papieren en andere gegevens binnen enkele uren na het mislukken der aanslag kon worden aangetoond, in nauw contact heeft gestaan met een vijandelijke mogendheid. Bij het verhoor, kort voordat de voornaamste schuldigen werden gefu silleerd, werd dit feit nog door ver helderende verklaringen van de be treffende personen opgehelderd. De kliek samenzweerders bestond uit en kele afgedankte generaals, die zich met een handvol officieren in be langrijke functies bij het leger in het vaderland hadden vereenigd en als inspirators van de geheele onderne ming moeten worden beschouwd. Zij, die geenerlei functies meer bekleed den en reeds sedert verscheidene ja ren voor het uitbreken van den oor log niet meer de geringste rol speel- aoo-io, .do. .Duitsche Weermacht, wa ren het ook, met wie de vijandelijke mogendheid al sedert geruimen tijd contact had verkregen. Het feit, dat de Duitsche Weermacht niets te ma ken heeft met den aanslag, resp. met de samenzwering, blijkt in het bij zonder ook uit het feit, dat niemand van de deelnemers contact had met 't front, laat staan, dat zij zelf aan het front waren, resp. onlangs zijn ge weest. Hierop wijzen de Duitsche mi litairen in actieven dienst alsmede de leiders van alle reserveformaties natuurlijk met nadruk. Van alle fronten in Oost en West, in Noord en Zuid zijn via de commando posten tallooze dagorders van de opper bevelhebbers, bevelhebbers, -eomman- dianten, alsmede van de chefs der an dere militaire eenheden ontvangen, waarin naast de absolute trouw aan Adolf Hitler tevens de overtuiging tot uitdrukking komt, dat het front de bes. te garant is voor de onwrikbaarheid van den strijd en voor den uiteindelij ken zegevierenden afloop van dezen strijd op alle oorlogstooneelen. Tegelijkertijd wordt aan de geluk, wensehen aan den Führer voor zijn be houd de voldoening vastgeknoopt, dat met Heinrich Himmler thans een man aan het hoofd van het leger in het va. derland is geplaatst, wiens militair- organisatorische bekwaamheid, die voor al tot uiting is gekomen bij den opbouw van de Waffen.SS, de garantie biedt voor een versterkte totale krachtsin. spanning van de natie voor het behalen van de overwinning. In dit verband is ook interessant, wat toonaangevende Duitsche militairen verklaren, die tijdens de beslissende uren in hun bureaux aanwezig waren. Volgens deze militairen heeft de kliek verraders via een bepaald berichten. apparaat, waarover zy door de mede plichtigheid van een sulbalternofficier beschikten, geprobeerd bevelen te geven aan andere bureaux in het vaderland en aan het front, die echter tengevolge van hun geheele strekking door alle ontvan gers direct werden gebrandmerkt als openlijk 'verraad en dientengevolge niet werden opgevolgd. Derhalve werd ner gens ook maar een oogenblik er aan ge twijfeld, waarom het hier ging. Het feit, dat men wist, dat de kliek in het bezit was van bepaalde middelen voor het overbrengen van berichten, waa ongetwijfeld de oorzaak van de betref fende verklaringen van den Führer in den afgeloopen nacht. Hij zoowel als de onmiddellijk naar hem toegesnelde opperbevelhebbers van de Luchtmacht ën de Marine, Rijksmaarschalk Görlng en groot-admiraal Dönitz, beschikten op het moment, waarop zij hun verklarin gen aflegden, resp. him dagorders uit gaven nog niet over bijzonderheden over de vraag, hoe en hoe lang de kliek zich van de haar ter beschikking staande middelen voor het overbrengen van be richten zou bedienen, resp. zou kun nen bedienen. Hun verklaringen, die zonder dat zij dit wisten, reeds op het oogenblik, dat zy deze aflegden, door de intusschen voorgevallen gebeurtenissen achterhaald waren, hadden zeer duidelijk ten doel te verhinderen, dat de bevelen van de verraders door de ontvangers eventueel voor echt zouden kunnen worden ge houden. Overal van de militaire com mandoposten tot in de vooruitgeschoven stellingen aah het front, werd de stem van den Führer en zijn opperbevelheb bers gevoeld als het bevrijdende oogen blik. dat de eigen houding en het eigen handelen bevestigde. De Führer had tezamen met Rijks maarschalk Goring, de Rijksminis ters Himmler en dr. Göbbels, gene- raal-veldmaarsehalk Keitel en groot admiraal Dönitz vanaf het oogenblik onmiddellijk na den aanslag persoon lijk, resp, door persoonlijk gevoerde telefoongesprekken iedere phase van de verdere gebeurtenissen stevig in handen. eveneens is uitgevallen, heeft Adolf Hit ler den 56-jarigen generaal van het tankwapen, Heinz Guderian, die zich in talrijke slagen heeft onderschelden, met de waarneming van de zaken van Gene. raloberst Zeitzler belast. Guderian was sedert 21 Februari van het vorige jaar rechtstreeks verantwoording verschul digd aan den Führer, namelük als Ge- neralinspektor voor het tankwapen. Dit geschiedde op grond van zyn uitstéken de organisatorische bekwaamheden en zijn deskundigheid op technisch gebied. In verband met de verdere ontwikkeling van de motoriseering van het oorlogs apparaat was hem de opdracht ten deel geworden op een van de belangrijkste sectoren alle krachten voor de overwin ning van de Duitsche wapenen te bun delen. Guderian is de eerste Duitsche gene raal van. het tankwapen en de tref kracht van de Duitsche tanks by het Uitbreken van den oorlog is aan hem te danken. Hy droeg tevens in belang- ryke mate by tot een verandering in de strategische en taktlsche opvattin gen. Het feit, dat de Führer juist hem in de plaats van den zieken General- oberst Zeitzler ln den Generalen Staf heeft opgenomen, wordt nog verhelderd door de herinnering aan de verklaringen van Adolf Hitler voor de verantwoorde lijke mannen uit de Duitsche bewape ningsindustrie, begin van deze maand, waarin hij opmerkte, dat de Duitsche scheppende geest op het punt staat het roer van den oorlog definitief om te werpen. „GRAFELIJKE REACTIONAIRE!^" UITGESCHAKELD meldt uit De eerste reactie bij de Duitsche troepen aan het Oostelijke front na het bekend worden tian den mislukten aanslag wordt weerge geven in het volgende korte oog getuigenverslag van een Duitschen oorlogscorrespondent: Op een groot laad- en losstation in het Oosten staan voor de ba rakken honderden infanteristen, die van het front komen of die morgen naar het front gaan. Zü vertellen. Men hoort de verschil lende talen van Europa, dat tegen het bolsjewisme strijdt. De groep verneemt het bericht van den schandelijken aanslag op den Führer. De mannen staan stil. Zij kunnen het niet begrijpen. Wan neer de verlossende woorden ko men, wanneer men verneemt, dat de Führer weer door de Voorzie nigheid behouden is gebleven, blij ven allen ontroerd zwijgen. ZU zyn alleen door het feit, dat duis tere machten den Führer naar het- leven hebben gestaan, diep getrof fen. Een hunner spreekt. Heere god, zegt hij en kijkt in de verte, nu, nu wij den Führer meer dan ooit noodig hebben. Uit een hos- pitaaltrein, die op het station staat, weerklinkt plotseling de kreet: Onzen geliefden Führer, Sieg Heil. En duizend monden stemmen in. Guderian vervangt thans Generalob er st Zeitzler Generaal Heusinger gewond Met betrekking tot de benoeming van Generaloberst Guderian bij den Duit schen Generalen Staf schryft de mili taire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben, o.a.: ,,De chef van den Generalen Staf van het Duitsche leger, General-ofaerst Zeitzler, moest reeds sedert eenige weken als gevolg van een ernstiger worden van een in fectieziekte zyn zaken door zün plaats vervanger Generalleutnant Heusinger laten behandelen" Nadat thans General Heusinger door de verwondingen, diehy opliep bij den aanslag op den Führer, De A.N.P.-correspondent Beriyn:. De putschpoging van een kleine groep Duitsche generaals, waaronder de vroe gere chef van den Generalen Staf en chef van het Truppenbüro der legerlei ding, kol.-generaal Beek, tot de leiden de persoonlijkheden behoorde, is onge twijfeld een van de groote sensaties van den oorlog. In kringen, die met het hoofdkwartier van den Führer contact onaerhouden, verklaarde men gister middag," dat Adolf Hitler slechts door een groot wonder aan den dood ont snapt is. Weliswaar zyn nog geen na dere byzonderheden over den aanslag bekend gemaakt, maar uit de tot nu toe gepubliceerde mededeelingen kan men ontleenen, dat de daders, die in Beriyn „grafelijke reactionairen" genoemd wor den, tot een groep van lieden behoor den, waarvan men in het kamp van de vijanden van Duitschland steeds oppo. sitioneele daden verwacht heeft. Welke beweegredenen deze reactionaire groep tot den aanslag hebben gedreven, is nog niet duidelijk. Uit de toedracht kan men verder zien, dat de genoemde groep inderdaad zeer zwak en onbetee- kenend moet zijn geweest, want niet al leen mislukte de moordaanslag, maar de generaals hebben ook in geen enkele et. deellng van het leger, de luchtmacht of de marine ondersteuning gevonden. Hun plan, dat voor zoover men op het oogen blik kan beoordeelen, uiterst dilettan tistisch uitgevoerd Is, mislukte en zy kregen de eenige straf, die zy in dat geval konden verwachten, zy rijn gefu silleerd of hebben zelfmoord gepleegd. Ook kol.-generaal> Beck is dood. In de Wilhelmstrasse worden de ge volgen van de putschpoging niet onbe. In de Duitsche bladen overwinning ln den blad de Corrlere Delia wordt algemeen het licht Duitschland opgedrongen Sera. Op dit oogenblik, geworpen op de ernstige oorlog. Wanneer onder nu het Duitsche volk zich bedreiging, die de aan- zulke omstandigheden en vlak naast zyn Führer slag op den Führer vorm- Juist in deze phase van plaatst, richt het Italiaan- de met het oog op de be- de oortogsontwlkkellng sche volk zyn warmste slissende gevechten aan een bende schurken zich gelukwenschen tot den alle fronten. Uitdrukking aaneensluit en in bewezen Führer voor het gevaar, wordt gegeven aan de samenwerking met een waaraan hy ontkomen ls. diepe voldoening over de vijandelijke .mogendheid De directeur van La gelukkige schikking van een complot smeedt om Sera schryft: Zijn voor het lot. Het kan de zin den Führer uit den weg zyn volk zoo kostbaar le der historie niet rijn, zoo te ruimen, staat men ven ls gered door om schrijft Der Angrlff, dat voor een misdaad, waar- standlgheden, die boven het werk van den Führer voor geen boete te ern- den menschelyken wil en de heldenstrijd van stlg en geen straf te ln- staan. En verder: Het een volk tevergeefs zal grijpend kan zyn. In zyn hoofd van een oorlogvoe- rijn geweest. De geschie- redding ziet de Führer rende natie te willen tref- denls kan niet willen, dat evenals iedere Duitscher fen, is een misdaad te- .Europa, het geesteiyk met hem een bevestiging gen het vaderland, die ln hoofd der moderne wereld, van den opdracht der geen enkel opzicht ver- door de barbarij van het Voorzienigheid om zyn ontschuldlgd kan worden. bolsjewisme vernield weg voor Duitschland ver- Niemand mag zich het wordt. Dat een bom twee der te vervolgen. De we- recht aanmatigen een ón- meter van den Führer reld, vooral de vijandeiy- overwonnen, machtig le- tot ontploffing kwam en ke, die niets liever had g6r aan den vijand uit te de Führer toch onge- gezien dan het slagen van leveren. De misuaad ont- deerd bleef, is een tee- den aanslag, moge thans hult niet een breukplek ken van een zinvolle lel- weten, dat Juist na dezen tn ,jeI1 geweldigen op- dlng van het gebeuren, laffen aanslag het Duit- marsch van de Duitsche De VooBienlgheid wilde, sche volk ln nieuwont- strijdkrachten, maar den dat de Führer zyn werk vlamde aanhankelijkheid slechten Invloed van en- blijft doen. en overgave den Führer fcele mannen zonder aan- De huidige stryd, zoo aaneengesloten en bereid hang De aanslag heeft er schrijft de Berliner Bör- tot de daad door alle toe bygedragen de on- senzeltung. elscht ln- moeiiykheden heden tot •wrikbare eenheid der teekenend genoemd, want men neemt aan, dat thans een zuivering zal plaats vinden, die tot een activecring der oor logsinspanningen zal lelden. Een deel der putschisten bekleedde invloedrijke posities, welke zy, naar men hier ver. klaart, gebruikt hebben om de Duitsche oorlogvoering schade te berokkenen. Dit zal thans niet meer mogelijk zijn. De eenige kleine reactie, die in Duitschland kon optreden, ls thans vernietigd. Zij had absoluut geen invloed op het volk en op het leger. Het is dan ook niet te verwachten, dat de aangelegenheid sen- sationeele gevolgen op binnenlaudsch of buitenlandsch politiek gebied zal hebben Foto's over den aanslag De Duitsche bladen-publiceeren in hun edities van hedenmorgen een foto, die den Führer en den Duce na den mis lukten aanslag toont. Op deze foto ziet men verder Generaloberst Lörzer, Reichsführer SS Himmler en Rijksmaar* schalk Göring. Truman democratisch candidaat voor het vice-presidentschap Naar Reuter uit Chicago meldt, is da Amerikaansche senator Harry Truman benoemd tot democratisch candidaat voor het vicepresidentschap. Stimson van bezoek aan Engeland teruggekeerd Associated Press meldt, dat Stimson, de Amerikaansche minister van Oorlog, is teruggekeerd van een bezoek aan da Europeesche oorlogstooneelen en Enge* land. De V 1 Naar de Britsche berichten dienst hedenmorgen berichtte, hebben de Duitschers hun aanvallen met vlie gende bommen op gebieden in Zuid- Engelar.d en Londen voortgezet. Amerikaansche bommenwerpers heb ben gistermorgen gevlogen over Zwit serland. In Dübendorf zyn vyf bom menwerpers gedwongen te landen. spanning van alle krach- aan de overwinning volgt, ten tot het uiterste, hij De aanslag kan ae vooronderstelt de aaneen- heohtheld van het Dult- geelotenheld van den af- sche leger en het ver weer en het onwankelbaar trouwen van het volk volgen van den Duitschen daarin niet schokken, zoo noodlotsweg tot aan de schryft het Italiaansche Duitsche natie ln het licht te trekken. Het gevaar heeft den verdedigings- wll slechts nog sterker gemaakt. De groots slag In het gebied ven Caen. Ridderkruisdrager ^r-Stan- dartenführer Daisenhofar tijdens een bespreking van den toestand ki zijn zweaswogen PK Raske/HH/St/P M

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 5