t! lUYTEft iKninssn Ideale orkestuitvoering is er nog niet Gymnastiek bloeit in Zwitserland en Denemarken m ds 'n gc ranging DE Gl soep. reelt Uw neus, /etsche smaak toetasten Bloed - in jdenenleed.. k is daar een ge- atiek is 'n sluipen* waal, die ge onder U het weet. tocht, maar ook I huis. sDe een oeking al jong, de 'en leeftijd, maar is altijd onzuiver chen is door zijn et bloedzuiveren- middel bij uitne- Apoth. en Drog. N.V Rowrtrog» IRROGAAT VAN fTSl prestatie is wel de Spar-kruidenier z'n bij de Spar sparen bij de koop. ILFSIANOiGE .«UlOBWiK - van gevulde is in goud en blauvv.Wat ;je is dat! BONERA geeft suikerwerk, maar ook verpakkingen. WIEPJE. rOOLLE lEN ZEKER APd. HAAR MOEDER WEET BETER EN ZEGT; *K*JK MAAR ES IN DE KEUKEN,WAT IK DIE ^'.TWEE HEB BELOOFD' EPENWINC. (Z - V g NIET HOOR, 'zoo'y >IMÖN CVZ TQRlESil^y? I 23PI AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 22 HOOIMAAND (JULI) 1944 KUNST EN CULTUUR KIJKJE IN DE „OMROEP-APOTHEEK" „Het samenspel van de meeste Nederland- sclie kamermuziekcnsembles staat aanzien lijk achter bü de buitenlandsche." „Het wordt boog tijd ,dat de Nederland sche inrichtingen voor muziekonderwijs zich gaan bezighouden met de bijzondere cischen. welke radio en film aan de muzikale vertol king stellen, nu veilig aangenomen kan wor den, dat iedere jonge musicus vroeg of laat voor do microfoon moet spelen." Deze en dergelijke ontboezemingen kan men van tüd tot tüd beluisteren en om dienaangaande iets naders te vernemen heeft het A.N.'P. zich ge wend tot den Omroep, waar do afdceling „Klankcontrole" gaarne bereid bleek een blik te gunnen in.de werkwijze van deze „radio- apotheek". EXPERIMENTEN Wellicht zou men meenen, dat het voldoende is een musicus of ensemble in de nabijheid van een microfoon op te stellen en te laten spelen of zin gen teneinde te bereiken, dat de ra dioluisteraar eenzelfd^n indruk krijgt als de toehoorder in een concertzaal. De practijk leert evenwel anders en dat is verklaarbaar. In de zaal immers luis tert men niet alleen naar de muziek, maar ziet men ook den musicus in ac tie. Als de solo-violist na een klinken de passage van het orkest invalt, ziet men hem zijn instrument grijpen en strijken, al hoort men misschien de eerste noten niet. Hier vult het oog het oor aan. Doch de radioluisteraar moet deze aanvulling missen. Een tweede factor is, dat de mensch twee ooren heeft en de Omroep slechts van één zender gebruik maakt. Hier doet zich hetzelfde verschijnsel voor als bij de fotografie en de film. De camera is eenoogig en kan dus de perspectief niet behoorlijk tot baar recht doen ko men. Vandaar de stereofoto en tegen woordig de stereofilm, die het beeld plastischer maken, meer drie-dimensio naal. De radio neemt sinds eenigen tijd eveneens proeven op dit terrein. Dub bele uitzending en ontvangst geven'het geluid meer reliëf, en het resultaat van deze etereoiüiïTe moet verwonderlijk zijn. 4 Het is geen wonder, dat de radio de ideale orkestuitvoering nog niet kent. De groote verscheidenheid van lage en hooge tonen in het orkest maakt de zaak nog ingewikkelder, vooral omdat de radio in de hoogte gaat „afknijpen", bepaalde tonen dus niet doorlaat. De te kiezen opstelling van de musici om de microfoon hangt af van het genre der muziek -■Mozart stelt b.v. geheel an dere eischen dan Wagner den aard der instrumenten en de persoonlijkheid van de kunstenaars. Natuurlijk kan men soms baat vinden bij het gebruik van meer dan één microfoon, desgewenscht van een bepaald type, b.v. ongevoelig voor geluiden uit een of meer richtin gen. In de studio kunnen schermen, „ge luidscoulissen" dus, worden geplaatst. De geluidssterkte van de verschillende microfoons kan onderling gedoseerd worden en ook kap men aan de kun stenaars wenken geven. NAAST DE STUDIO Op den duur bevredigde deze toestand toch niet geheel. De Ned. Omroep be schikt nu over een afdeeling „Klankcon- tröle", en deze muzi kale deskundigen vol gen elke uitzending in den controlepost, wel- 1 ke zich geluiddicht afgesloten naast de studio bevindt, zoodat zij alleen via den luidspreker het ten gehóore gebrachte beluisteren. Uiteraard kunnen zij het meeste uit richten, als er niet rechtstreeks uit de studio wordt uitgezonden, maar eerst een opname op gramofoonplaten wordt gemaakt. Anders geven zij hun a'anwij- zingen tijdens de z.g. microfoonrepeti tie. Natuurlijk stelt deze werkwijze hooge eischen aan de concentratie van de mu sici, want ondanks de vele onderbre kingen moet hun spel toch geïnspireerd klinken en niet verbrokkelen. Maar an derzijds begrijpen zij, dat de artistieke adviseur ih hun belang handelt, want straks komt hun prestatie via de mi crofoon in ontelbare huiskamers. En die microfoon is onbarmhartig in haar critiek. Zelfs het onbeduidendste foutje ontgaat den luisteraar niet. Men hoort dan ook wel de stelling, dat wit via de radio goed klinkt, het ook in de zaal goed doet, maar omgekeerd niet. Op merkelijk is zeker, dat de opstelling rond de microfoon er minder toe doet naarmate het ensemble perfecter musi ceert. De zwakkere broeders en zus ters vergen het meeste experimen teeren. Toch komt het ook voor, dat een werkelijk mooie viool per radio niet in de perfectie doorkomt, niet wil „glan zen". Anderzijds echter kan men even eens waarnemen, dat een goede micro- foonstem b.v. als gevolg van 'beperkt yolumen in een zaal niet voldoet. Wat de luisteraar niet weet Jerven Bosch Dr. HübnerZijn kunst was in wezen Germaansch Te Den Bosch heeft onlangs de beken de Duitsche kunsthistoricus dr. F. M. Hübner voor de Ned.-Duitsche Kuituur gemeenschap een voordracht gehouden over Jeroen Bosch, die hij den meest beteekenisvollen mensch noemde, dien de oude Hertogstad heeft voortgebracht. De kunst van den grooten Bosschen meester schetste spr. als Germaansche kunst, kunst van een Noordschen mensch evenals die van de gebroeders van Eyck, Brueghel en later Rembrandt. Ook de Hollandsche romantiek van na 1800 was Germaansche kunst, evenals van Gogh in wezen Germaansch was, die in het impressionisme, waarin hij zich stortte, vooral de dynamiek zocht. Spr. wees op de mogelijkheid, dat Bosch de grillige, gedrochtelijke en duivelsche figuren uit zijn werk ten deele heeft ontleend aan de merkwaardige lucht boogfiguren op de St. Janskathedraal, waaraan zijn vader, Jan van Aken, lan gen tijd heeft gewerkt. Ook deze fi guurtjes .zijn kenmerken voor zijn Ger maansche fantasie. Daarnaast was Bosch een realist en een scherp waar nemer van het leven om zich heen. Van Jeroen Bosch, die al vroeg veel succes had burgers zoowel als vor sten kochten zijn werken zijn in Den Bosch vrijwel geen documentaire gegevens voorhanden. Slechts staat de datum van zijn overlijden vermeld in de registers van de illustere Lieve Vrou wen-Broederschap, waarvan hij lid was. De stad van zijn inwoning eerde hem door zijn naam te geven aan een der minst representatieve straten. Ook be zit Den Bosch geen enkel werk van den grooten meester en bevindt zich in 't Bossche museum slechts een copie. Nieuw tooneelgezelschap Er heeft zich een nieuw tooneelgezel schap gevormd, dat zal optreden onder den naam „De nieuwe Rotterdamsche comedie". Tot de vaste kern van dit ge zelschap behooren: Cruys Vcorbergh, die als regisseur en acteur medewerkt, Ank van der Moer, Guus Oster en Riek. Berkhout. Met andere tooneelspelers wordt nog onderhandeld. „De nieuwe Rotterdamsche comedie" opent in Sep tember het seizoen in „Diligentia" ,ta 's Gravenhage met „Comediespelen" van Joh. W. Broedelet. Dalton stierf een eeuw geleden De bepaling van het atoomgewic.ht dei- verschillende scheikundige elementen heeft de moderne chemie sterk bevor derd en ten deele eerst mogelijk ge maakt. Op dit terrein ls pionierswerk verricht door den Engelschen geleerde John Dalton, die honderd jaar gelèden 27 Juli 1844 op 77-jarigen leeftijd stierf te Manchester, waar hij vrijwel zijn geheele leven van veelzijdig geleer de had gewoond. Zijn jarenlange meteo rologische waarnemingen brachten hem tot de formuleering van de „Wet van Dalton" aangaande den gezamelijken druk van gassen in een vat. Ook is hij de ontdekker van de wet der multiple proporties of veelvoudige verhoudingen, nl. van de gewichtshoeveelheden van een bepaald element, waarvan dit ver bindingen met andere elementen aan gaat. Tenslotte heeft hij studies gepu bliceerd'over de kleurenblindheid, naar hem ook wel „Daltonisme" genoemd. Het fraaie raadhuis op de Markt te Culemborg, waarvan de restauratie thans bijna voltooid is, is dezer dagen uit de steigers gekomen CNF/StuvebPax m „Brak water" een boeiend boek over het IJsselmeer In „Brak water" van Eibert den Her der, uitgegeven door A. Storm van Leeu wen te 's.Gravenhage, geeft de schrijver naast een beschrijving van de moeilijk heden. welke de IJselmeervisschers heb ben moeten overwinnen voor een loo. nend bestaan, een buitengewoon belang wekkende uiteenzetting over den visch- stand van het IJselmeer voor en na de afsluiting, waarbij gebleken is, dat de natuur zslf heeft gezorgd voor een aan passing van den visohstand aan het steeds zoeter wordende water. Voorts betoogt de schrijver, dat. in dien de afsluiting niet tot stand was ge komen. het. voor de voedselvoorziening veel voordeeliger zou zijn geweest, om dat de voedingswaarde aan visch uit de voormalige Zuiderzee veel grooter was dan de ingepolderde gebieden ooit aan landbouwgewassen kunnen opleveren, afgezien nog van de kosten van inpolde ring, een milliard gulden. Daar dit alles is beschreven door iemand met groote kennis van zaken, is „Brak water" een zeer interessant en lezenswaardig boek. A-socialc Osscke drogist krijgt 15.C00 boete De inspecteur voor de Prijsbeheer- sching te 's-Hertogenbosch heeft de zaak berecht tegen den drogist J. Cox uit Oss, die zich geruimen tijd aan a-sociale praktijken heeft schuldig gemaakt.. De man, dié nog groote voorraden schaarsch geworden artikelen, zooals. behangselpapier, drop. eau de cologne, pakken zeep etc. in zijn magazijnen op geslagen had, verkocht deze begcerens- waardige goederen alleen aan klanten die genegen waren een hoogeren prijs te betalen of levensmiddelen bij te le veren. De inspecteur heeft den drogist thans een boete van f 15.000 opgelegd. De in beslag genomen winkelvoorraden zijn door de prijsbeheersching aai* ziekenhuizen en aan de burgerij ver- kocht. Honderden paren schoenen verdwenen uit de fabriek In de periode 1 Aug. 1941 tot Mei 1942 verdwenen uit de magazijnen der Hevea rubberfabrieken eenige honderden paren schoenen. Er werden er althans GOO ver mist. De politie ontdekte, dat een der voornaamste daders van die diefstallen de .30-jarige P. W. uit Driel (Gem. He- teren) was, terwijl ook de Arnhemsche koopman H. G. J. v. R. een rol speelde, want deze man was het, die den gan- schen voorraad van W. Relkens afnam en er behoorlijke prijzen voor betaalde, zoodat W. steeds geprikkeld werd tot nieuwe diefstallen. W. werd door de 'Arnhemsche rechtbank dan ook veroor deeld tot anderhalf jaar, een straf, wel ke in dien tijd zeer hoog was De koop man R. kreeg wegens heling vijftien maanden en diens zoon, de 42-jarige ex peditieknecht J. v. R. zes maanden. Deze strafzaak heeft thans voor het Gerechts hof te Arnhem gediend, waarbij W.'s straf teruggebracht werd op een jaar, evenals die van den ouden van R., ter wijl de straf voor den jongen v. R. on veranderd gelaten werd. CLANDESTIENE DISTILLEERDERIJ Toen ambtenaren van den C.C.D. bij den slager van S. te Nijverdal controle uitoefenden, ontdekten zij, dat van S. bezig was op clandestiene wijze drank te fabriceeren. De ambtenaren waarschuw den de marechaussée en de r.ykskom- miezen. Dcor laatstgenoemden werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl het toestel en de grondstoffen in beslag werden genomen. De cijfers van de gymnastiekbeoefe- ning in Zwitserland en Denemarken wij zen er op, dat men hier te lande, in het Ned. Gymn. Verbond, nog niet dezelfde hoogte heeft bereikt als in de genoemde landen. Het N.G.V. kon vorig jaar mel den, dat de 100.000 leden waren over schreden, een getal, dat inmiddels tot zeker 120.000 is gestegen. Dit zijn cij fers, waarmede de NGV-leiding terecht tevreden kan zijn. Het kan echter beter. In Zwitserland telt men op 4l/9 mil- lioen inwoners ruim 220.000 turners (5°/'o), in Denemarken 155.000 op ca. 4 millioen iffwoners (4°/o) tegen Nederland 1.3°/o. In Denemarken bedraagt het aan tal turners(sters) 10°/o van de Deensche bevolking tusschen 1545 jaar, in Zwit serland schatten wij dit percentage op IS0/o. In Zwitserland ontving de Turn bond tot voor enkele jaren elk jaar van de regeering een subsidie van frs. 225.000 d.i. meer dan 100.000. Dit geld werd uitsluitend besteed voor cursus sen, voor de opleiding tot vereenigings- leider, spelleider, voorturner, keurtur- T^Pu is een tijd ge we es d -en nog niet zoo heel lang geleden dat in de groote steden en de moeilijkheden van het reizen in de provincie al was het mad? omderwil- le van de reclame, want na dezen tijd komt een andere! op den koop toe nemen. Aan wie de schuld? Aan de provin cie? Ach kom! Zij werd en wordt (al blijken de financieele stroppen hier een goede rem) over stroomd door tallooze lie den, die met artisten slechts den (geleenden) naam gemeen hebben. Want! Met de werkelijk goede krachten kwam een steeds aanwassende stroom Het is derhalve geen won der, dat de provincie het de kleinere plaatsen niet langer „neemt"-, en té „terra incognita" was. vloeien, die langzaam maar haar geld^ liever in den zak de provincie voor de we- .gelegenheidsartisten naar reld van tooneel en varié- Het financieele risico was zeker de goede krachten houdt. _Tot schade zoo- in de crisisjaren nu een- overspoelde. Doch de 1 wel van de artisten, die dien naam verdienen, als van de provincie zelf. Nog derd door al die overvloe- is het niet te laat. En het dige belangstelling voor geneesmiddel is eenvou- haar kaausse 'zalen en zaal- digaan de overheid de tjes, slikte aanvankelijk taak om de artistenwereld rijp en groen haar te zuiveren van elemen- smaak was nog onge- ten, die daarin niet thuis vormd. Doch wat had hooren; aan de waarlijk kunnen uitgroeien tot een artistieke gezelschappen, schare enthousiaste too- ondanks de enorme moei- maal van dien aard, dat goedmoedige provincie, fei- de gezelschappen huiverig telijk een tikje overdom waren óm de provincie te bereizen en er de voor keur aan gaven, hun, he laas veelal wankele, be staan op de planken der groote stadstheaters te rek ken. Daarin is wel een ra dicale verandering geko men! Want door allerlei, voor de hand liggende neel- en variétéliefheb- lijkheden, een ietwat va- oorzaken, vooral ook door bers Ls geworden tot een ker bereizen van de ge- de slechtere verbinding argwanende gemeenschap, smade provincie.. Want de met de stad- en derzelver vermaaksgelegenheden die, aangelokt door. dave- belangstelling, die thans rende humbugaankondi- zij het door de om- ontstond een roep om gingen, maar al te vaak standigheden misschien amusement, 'waaraan de bedrogen is uitgekomen, min of meer geforceerd artisten maar al te gaar- En het resultaat is: weer in ons land aanwezig ls, ne voldeden z!j „ont- leege zalen, jammer ge- kèn uitgroeien tot een dekten" de provincie. Zoo noeg ook dan, wanneer warme liefde, die ook en ontstond een contact, dat de goede gezelschappen vooral na den oorlog rijke zeer vruchtbaar waszich eindelijk eens los ma- yruchten kan afwerpen. en had kunnen blijven, ken yan hun yolle zalen H. nen, etc. Hierdoor kon de Z\v. T.B. een sterke en breede grondslag leggen voor de ontwikkeling der vereenigingen. De Zwitsersche Turnbond staat dan ook bij regeering en volk in hoog aanzien en heeft alle medewerking van kantonnale en landelijke autoriteiten, van onder- wijszijde en van de spoorwegen bij de organisatie der groote iaarlijksche turn- feesten. Men beschikt er in iedere ver- eeniging over een turnzaal, die ook op het platteland voortdurend verrijzen door samenwerking van gemeente, be volking en vereenïging. Het turnpeil staat in Zwitserland zeer hoog Heeft het N.G.V. zijn keurcorps bestaande uit de eerste twaalf tot vijftien aankomen den in het persoonlijk kampioenschap van Nederland, in Zwitserland kan men een keurcorps van dergelijke kwaliteit en wellicht beter samenstellen van zeker 150 turners. Schoolzwemmen. Maandag 24 en Dinsdag 25 Juli zal in het Sportfondsen- bad het diplomazwemmeh voor de vrou welijke leerlingen van de openbare en Prot. Chr. Scholen plaats hebben. Van Vliet rijdt weer. Zondagmiddag worden op de stadionbaan in Amster dam weder wielerwedstrijden gehouden. Het programma vermeldt: Sprintmatch in matches a deux tus schen Van Vliet, Derksen, Kropman en Remkes; ploeg- en achtervolgingswed strijd voor prof. tusschen vier ploegen elk van vier man; een koppelwedstrijd over 50 km. met 5 klassementen met deelname van o.a. Van VliétBoeyen* Derksen-Vari Amsterdam, Remkes-v. d. Voort, Kropman-Bosland, Pronk-Evers, v. d. Vijver-Demmenie. Een sprintmatch voor amateurs in matches a trois tus schen Bijster, Bontekoe, v. Laar en Duyns. Nieuw wereldrecord. Arne Anders- son vestigde te Malmö een nieuw we reldrecord op de Engelsche mijl (1603 m.) in 4 min. 1.6 sec., tweede werd Gun. dar Haegg in 4 min. 2 sec. Het oude record bedroeg 4 min. 2.6 sec. en stond sedert een jaar op naam van Anders, son. DOOR TREIN GEDOOD. Aan het station LeidschendamVoorburg heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, waar. bü de 74-jarige mevrouw Beckenhoff te Leidschendam om het leven is gekomen. Toen mevr. B. zich naar het tweede perron wilde begeven en daarvoor de lijn overstak, werd zij gegrepen door een van Den Haag komenden trein. Zy was op slag dood.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 7