Kortrijk in puin gegooid Koiso wil kritieke situatie meester worden Nederlandsche Natlonaal-Sociafisten betuigen oprechte trouw aan den Führer EXTRA KEURINGEN VOm -Vaffen~SS (Wiking). SS-WaohbataUlon 2 AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 24 HOOIMAAND (JULI) 1944 DE LEIDER SPREEKT IN HET CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM „Het wonder van de redding van Atloll Hitier is een bewijs van de juistheid van ons geloof" Trouw aan den Führer, trouw aan het natienaal-socialisme onder alle omstandigheden. Dat was het, wat de Nederlandsche nationaal-socialisten, die het Concertgebouw te Amster dam Zaterdagavond tot de uiterste hoeken vulden, tot uiting wilden brengen. De Leider lietuigds in zijn rede van het onwrikbare geloof en den onwrikbaren wil, die de volgelin gen van Adolf Hitler in ons land bezielen en doer geestdriftigen bijval en langdurig gejuich gaven de aanwezigen herhaaldelijk blijk van hun instemming met elk woord, dat Mussert sprak ever de vastbeslotenheid om den Führer te volgen in zijn groeten strijd. Deze bijeenkomst stom] door de entourage enk in liet leeken der verbondenheid, lus- sohen de nationale vlaggen van Nederland ♦•li Duilscbland prijken op een wit foml de emblemen van de Nederlandsche en Duit srlm iiatioiiaal-socialistische bewegingen, den Wolfsangel en liet Hakenkruis en daaronder 'was de beeltenis aangebracht v.an den Fiih rer. Langs de balcons had men spandoeken gehangen, waarop slechts het ocne woord: Trouw? Slormachtig was de begroeting, wel ke den Leider hij zijn verschijnen op het pod tuin ten deel viel. Aan het Hou-Zoege roep kwam schier geen einde. Tegenover verraad stellen wij onze trouw In den namiddag van 20 Juli 1944, 2co ving Mussert zijn rede aan. gebeur, de dit wonder, dat op twee meter af stand van den Führer een bom was neergelegddie door zijn ontploffing een doode. enkele zwaar gewonden en enkele licht gewonden maakte, maar den Füh rer ongedeerd liet. Dat moet toch tot de ziel van iedereen spreken. Het was een verraad. Alleen aan een goede zaak kar. men verraad plegen. Men doet zich als medestander aan de goede zaak voor. maar op zeker oogen. bJik ltf?kt men in dienst te staan van de tegenpartij. Dat is verraad. Maar het merkwaardige doet zich voor, dat het verraad niet gepleegd wordt, of er ge beurt een wonder. Zooals ook op 20 Ju li 1944 gebeurde. De middelen van het verraad zijn verscheiden. Men kent den laster en de verdachtmaking, maar ook den bom en de revolver. Voor ons is dit verraad ook niet vreemd. Wij hebben het gekend van 1937 en na 1940. Het kwam. zooals altijd, in de moeilijke ©ogenblikken. Het verraad heeft een belangrijke rol gespeeld in den oorlog. Toen Rommel aan <ie Egyptische grenzen stond, pleeg den de Italianen verraad. Het verraad van Badoglio moest een beslissende slag bettekenen. En nu een jaar na Badog- )io!s verraad is deze bomaanslag geko men. Dit is het werk van enkelingen. Het verraad wordt nooit gepleegd door de massa. Daarom stellen wij ook tegen over dit verraad onze. trouw. Want naast het verraad van den enkeling staat de trouw van de massa. Ook die trouw heb jk leeren kennen door de roerende be wijzen. die velen mij ervan hebben ge geven. De trouw van mannen op een- zame posten, de trouw van menschen. die op hun sterfbed door bedienaren des geloofs gedwongen werden, de Be weging af te zweren, de trouw van hen, die gingen naar de fronten. In den eeuwigen strijd tusschen goed en kwaad zullen wij liet hardst worden beproefd voor de toekomst van ons volk. Hij zullen die beproevingen doorstaan en dan zal onze dag komen, die geen bijltjesdag zal zijn. maar een dag waar op wij elkaar de hand reiken. Want het volk verlangt geen bijltjesdag, die een produet is van ophitsers. Adolf Hitler, grondlegger von het nieuwe Europa De aanslag op den Führer heeft ons een schok gegeven, zoo zeide Mussert verder. Hoe is het mogelijk, dat zooiets wordt gedaan door menschen. die bewe ren hersens te hebben en het goed met liun volk te meenen? Immers, als het nationaal-socialisme valt, wordt Europa morgen het Europa van Stalin, dan wordt Moskou de hoofdstad van Europa en dan krijgt men in Europa een men. geling van Europeanen. Russen. Tarta ren en Mongolen Het is dwaasheid, te verwachten dat het communisme alleen 'Jn Oost-Europa zou blijven en in ons lanoi niet zou kernen Wij erkennen den Führer als den Europeeschen opperbe velhebber in den strijd om het bestaan van Europa. In hem zien wij den grond, legger van het nieuwe Europa en van het verbond van vrije volkeren van Europa. Mussert herinnerde aan de iii 1042 af- gelegclen eed door de functionnarissen. waardoor zij trouw beloofden aan de be ginselen, aan de bronnen, aan het volk. aan het vaderland, aan liet Germaan - sche lots verbond en aan den Germaan- schen Führer. door Gcx geroepen om Europa te beschermen. Die eed geldt, zoo zeide de Leider, voor mij en de ge- te volbrengen, dat wij vaster dan ooit Wij zijn hier tezamen en willen er van getuigen, dat wij gelooven. dat de na- iionaal-socialUten een roeping hebben te verbrengen, dat wij vaster dan ooit gelooven, dat God aan Europa den Führer heeft gegeven om het van den ondergang te redden. En het wonder van de redding van den Führer is een bewijs van de Juistheid van ons geloof. Wij gelooven, flat de lijd niet ver meer is, of de nacht wijkt en de zon gaaf op. De tijd nadert, dat Europa uit de dreiging /al zijn verlost en de op bouw kan beginnen. Tegenover het ver raad van enkelingen staat de trouw van mulioenon als een onwrikbare phalanx achter den Führer. Mussert bracht een driewerf Hou Zee uit op den Führer, dat door de aanwezigen werd overge nomen. De indrukwekkende bijeenkomst werd besloten met het gezamenlijk zingen van de zesde strophe van het Wilhelmus. De nieuwe Reichskarte fiir Urlauber Met ingang van 22 Juli wordt, in ge bruik genomen de nieuwe Reichskarte für Urlauber, welke in de plaats komt van de kaart, voorzien van bonnen, waarop een datumopdruk 14 Nov. 1943 voorkomt en waarvan de geldigheid m.i. v. 24 Juli 1944 is vervallen. De nieuwe kaart is uitgevoerd in wit-bruine kleur. De ondergrond van eiken bon is door lichtbruine, schuine lijnen in vakjes verdeeld. Boven aan eiken bon staat in een flauwen boog het woord Urlauber met daaronder de aanduiding van de hoeveelheid in grammen (afgekort door de letter Gl en de naam van het artikel. Op deze nieuwe bonnen is geen verval datum vermeld. De bonnen van de nieu we Reichskarte für Urlauber geven recht op het koopen van de daarop ver melde artikelen tot de daarbij vermelde hoeveelheden. Deze bonnen moeten niet alleen in hotels en restaurants, enz., doch ook in winkels worden aange nomen. Voor het niet leveren op deze bonnen wordt geen verontschuldiging aanvaard en de betrokken winkeliers stellen zich bij weigering aan zeer ern stige moeilijkheden bloot. BRUSSEL (Belgapress). Donderdagnacht is de stad Kortrijk, die reeds verscheidene malen het mikpunt was van de Angelsak sische terreuraanvallen, nogmaals op vreese- lijke wijze getroffen. Geen enkele bewoonde wijk bleef gespaard. Bommen van zeer zwaar kaliber, waaronder honderden tijdbommen, kwamen in alle wijken van de stad terecht en richten er ontzaglijke verwoestingen aan. Tot dusver zijn 182 lijken gevonden. Meer dan de helft van het schoone marktplein werd met den grond gelijk gemaakt. De St. Michielskerk werd vol ledig verwoest, evenals de O.L.V.-kerk, waar alleen het beeld van O.L. Vrouw van Grc.eninge kon worden gered. Het stadhuis werd voor het grootste gedeel te vernietigd. Het ouderlingengesticht St. Carolus werd op vernietigende wijze getroffen. De Berg van Barmhartigheid, hec oudste gebouw van Kortrijk, brand de totaal uit. De historische 80 meter lange hallen zijn geheel uitgebrand. Br. Dorpmüller 75 jaar Dr. Julius Dorpmüller, de Duitsche minister van Verkeer en directeur-gene raal der Duitsche spoorwegen, die op heden 75 jaar wordt, kan terugzien op een leven, rijk aan hard werken, groote successen en groote eer. Hij wordt ook buiten Duitschland erkend als de groot ste man op het gebied der spoorwegen. Zijn buitengewone capaciteiten hebben prestaties voortgebracht, die hem een plaats verzekeren onder de groote man- ü£n uit de geschiedenis van de spoorwe gen en het verkeer in het algemeen. Want de resultaten van zijn arbeid zijn in hooge mate ten goede gekomen aan de spoorwegen en het verkeer van alle landen. Zijn persoonlijkheid doet hem geschikt zijn als leider van een zoo groot en gecompliceerd personeelcorps als dat der Duitsche spoorwegen. Op talrijke manieren zijn de prestaties van dr. Dorpmüller geeerd. Om er slechts twee te noemen: de vereeniging van Duitsche ingenieurs verleende hem haar hoogste onderscheiding, de Grafhof-ge denkpenning. De Führer overhandigde hem op zijn 70sten verjaardag het Ade- laarsschild van het Duitsche Rijk met de opdracht: ,,Aan den vernieuwer van het Duitsche verkeer". Uiterste plichtsbetrachting geldt voor iedereen De Japansehe keizer heeft per soonlijk de leden van '-et nieuwe kabinet geïnstalleerd. Admiraal Jo- nai is gedurende zijn ambtsperiode als minister van Marine in actieven dienst geplaatst, terwijl generaal Hideki Tojo op de niet-actieve lijst is geplaatst. In politieke kringen te Tokio geeft men zich niet aan illusies over wat betreft het feit, dat de regeering van generaal Kioso de verantwoordelijk beid in een uitermate ernstig oogen blik op zich genomen heeft. Men wijst erop, dat tijdens de vierdaag- sche onderhandelingen voor het sa menstellen van een nieuwe regee ring de Amerikanen met sterke strijdkrachten op het eiland Guam zijn geland en thans probeeren het tweede belangrijke steunpunt van de Marianen te veroveren om dit tot een beslissende offensieve basis te versterken. Taketora Ogata, die benoemd is tot minister van Staat in het nieuwe kabi- net-Koiso is tevens benoemd tot voor zitter van het inlichtingenbureau. Hij is de opvolger van Eiji Amau en een van de beste Japansehe journalisten. Ogata is vice-president van de Asahi Sjimboen. De voormalige minister van Marine admiraal Noeomoera is benoemd tot lid van den Oppersten Oorlogsraad. Luitenant-generaal Kengo Hoda Is benoemd tot waarnemend inspecteur- generaal van de militaire opleiding, in plaats van den nieuwen minister van Oorlog, veldmaarschalk Soegiyama. TOESPRAAK VAN KOISO De nieuwe Japansehe ministerpresi-' dent-generaal Koiso heeft in zijn eerste toespraak alleen een in algemeene ter men gehouden verklaring afgelegd over de politiek van zijn regeering. Koiso zei de ernaar te zullen streven, de kritieke situatie van het oogenblik te boven te komen en den oorlog tot een'zegevierend einde te brengen. Het doel van dezen heiligen oorlog, zoo vervolgde hij, is reeds omschreven in het keizerlijke de creet van 3 December 1941. Het Japan sehe volk weet zelf, waar het op aan komt. Elkeen moet op zijn plaats zijn- plicht doen tot. het uiterste. In nauwste saamhoorigheid met het volk ben ik voornemens, alle moreele en materieele krachten van het volk te mobiliseeren en in dienst van den oorlog te stellen. Dat is de politiek in het binnenland. Inzake de buitcnlandsche politiek -Wil ik de nauwe samenwerking met de verbonden naties voortzetten. Ik ben er vast van overtuigd, dat het Japansehe volk met alle middelen en met ijzeren vastbera denheid tie regeering in haar streven zal ondersteunen. Nau wil e samenwerking met verbonden landen. Ma-moeroe Sjigemitsoe, die tegelijker tijd minister van Bui tenia nösche Zaken en minister voor Groot-Oost-Azië is geworden, heeft in een radiotoespraak Zondagavond gezegd, dat de Japansehe oorlogsdiplomatie en politiek geen fun- damenteele wijziging ondergaan. In het bijzonder wees hij er op, dat de tot dus ver gevoerde politiek ook verder nog met versterkten nadruk wordt voortge zet. De Japansehe regeering zal streven naar een nog nauwere samenwerking met de verbonden landen en naar voort zetting van den oorlog tot het succes volle einde door verwezenlijking van de idealen, die hun neerslag hebben ge vonden in de verklaring betreffende Groot-Oost-Azië. Tot dit doel zal Japan er naar streven de banden van vriend schap en nabuurschappelijke betrekkin gen met zijn bondgenooten, in het bij zonder met de rechtstreeks naburige landen, nog nauwer a-an te halen. De Japansehe regeering zal langs diploma- tieken weg niets ongedaan laten. De nieuwe Japansehe minister van Oorlog, generaal Soegiyama. heeft in een persgesprek verklaard: ..De gesloten eenheid van leger en marine zal nog versterkt worden. Het spreekt vanzelf, dat het leger al zijn krachten zal in spannen om den huidigen moeilijken toestand te boven te komen. Het leger heeft een onwrikbaar vertrouwen in de overwinning en zal met inspanning van alle krachten de eindoverwinning beha len en daarmede de verwachtingen van den tenno en het volk vervullen. Weermaehtberlcht van Zaterdag. Bommen op Duitsche steden TWEE TORPEDOJAGERS EN 74.000 BRT. TOT ZINKEN GEBRACHT Hoofdkwartier van den Führer, 22 Ju li. Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: In Normandië ondernam de vijand gis teren Oostelijk en Zuidelijk van Cacn vrij sterke, door tanks gesteunde, aan vallen, waarbij hij op eenige punten in onze hoofagevechtslinie kon binnendrin gen. Reeds des avonds was echter het verloren gegane terrein door tegenaan vallen onzer troepen weer in ons bezit en een vijandelijk bataljon vernietigd Sterke tankconcentraties van den vij and ten Z.O. van Caen werden doeltref fend door artillerie bestookt. N.W. van St. Lo mislukten heftige plaatselijke aanvallen van den vijand. Gevechtsvlieg tuigen brachten Westelijk van Brest zware schade toe aan een Vijandelijken torpedojager en schoten een Britsch escortevliegtuig neer. In het Fransche gebied werden 73 ter roristen in den strijd vernietigd. Bij den afweer van aanvallen van vij andelijke vliegtuigen en torpedomotor- booten op een konvooi in de Duitsche Bocht schoten mijnvegers, bewakings vaartuigen en afweergeschut der koop vaarders vijandelijke jachtbommenwer pers neer. Voor de Nederlandsche kust brachten zij zware schade toe aan twee Britsche torpemotorbooten. Drie eigen vaartuigen gingen verloren. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië deed de vijand vrijwel over het geheele front talrijke afzonderlijke aanvallen, die in hoofdzaak werden af geslagen. Alleen aan den uitersten lin kervleugel slaagde hij erin, onder zware verliezen aan dooden en gewonden, een weinig terrein te winnen. Hernieuwde aanvallen op de nieuwe stellingen mis lukten. In het. Italiaansche gebied zijn den laatsten tijd 70 terroristen in den strijd vernietigd. In het Oosten werden door tegenaan vallen onzer troepen Oostelijk van Lem- berg eenige lacunes in het front geslo ten. Noordwestelijk van de stad be haalden de Sovjets verdere terreinwinst. Aan den bovenloop van den Boeg wer den de tot den Westelijken oever door gedrongen bolsjewisten in zware ge vechten opgevangen. Tussc-hen BrestLitowsk en Grodno viel de vijand met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten aam Hij kon op eenige plaatsen verder oprukken, doen werd in de meeste sectoren met zware verliezen aan dooden en gewonden en met het verlies van talrijke tanks afge slagen. Ten N.O. van Kowno duren de verbitterde gevechten voort. Tusschen het merengebied Z.W. van Dunaburg en het Peipusmeer werden talrijke vijande lijke aanvallen met zware verliezen voor de bolsjewisten uiteengeslagen. Op eeni ge penetratieplekken duren de gevechten nog voort. In luchtgevechten verloor de vijand 83 vliegtuigen. In den afgeloopen nacht waren de stations Borissof en Orcha het aanvalsobject van zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen. Op de brandende em placementen vlogen scheidene munitie- treinen in de lucht. Amerikaansche bommenwerpers dron gen uit het Westen en uit het Zuiden het Duitsche gebied binnen en vielen verscheidene plaatsen in Z.- en Z.W.- Duitschland aan. Vooral in de woon wijken van München, Mannheim, Lud- wigshafen en Schweinfurt ontstonden schade en verliezen aan menschenlevens. Luchtverdedigingsstrijdkrachten vernie tigden 68 vijandelijke vliegtuigen, waar onder 55 viermotorige bommenwerpers. In den afgeloopen nacht vlogen vijan delijke vliegtuigen boven N.W. en Z.O. Duitschland en lieten o.a. op het ge bied van Berlijn een aantal bommen vallen. Zes Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Duikbooten hebben ln zware gevech ten negen schepen met een gezamenlij- ken inhoud van 74.000 brt. en twee tor pedojagers tot zinken gebracht. Een der de torpedojager en vier .schepen werden door torpedo's getjpffen. Bovendien schoot een duikboot een viermotorigen bommenwerper neer. Landstorm Nederland, Germaansche SS In Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op: Dinsdag 25 Juli 813 uur. Amsterdam, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aan- meJdingspliehtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffcn-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie hij liet SS-W achliatail- I o n te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bo venstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam. Dam 4: Alkmaar. Langestraat 56: Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; eveneens hij het SS-Ersatz- kommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5, en Marineannahmestelle West, Utrecht, Plonipetorengracht 24. Gemotoriseerde compagnie te Amersfoort Hoe dikwijls hebben wij niet in het Weermachtsbericht de' volgende zinnen gelezen: „Snelle troepen der Waffen-SS hebben de vijandelijke stellingen door broken". of „Snelle troepen der Waffen. SS namen in verrassing het dorp K". Zonder twijfel wordt er dan gesproken van volgemotoriseerde afdeelingen van de Waffen-SS, die de opgave hebben een bepaalde stelling, stad of dorp bij verrassing te nemen. Snelheid is in der gelijke gevallen een eerste vereischte. De Waffen.SS beschikt over speciaal voor dit doel opgeleide troepen. Het Is van. zelfsprekend, dat aan de mannen, die bombardeerd. daartoe behooren. hooge eischen gesteld worden. Het komt hier niet alleen op de motoriseering aan, maar in de eerste plaats op den man zelf die door zijn vaardigheid het verrassingsmoment ten volle in zijn voordeel moet benutten. Zoo een gemotoriseerde compagnie wordt thans in Amersfoort opgeleid. De inzet en opleiding vindt net als alle on- derdeelen van hel SS-Wachbataljon Amersfoort in Nederland plaats. Vrij. willigers voor deze compagnie kunnen zich melden bij het SS-Ersatzkommando en de Nebenstellen. Vijandelijke vliegtuigen hebben Zon dagnacht woonwijken in Boekarest ge-

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 2