MBSFOOOTSCHt tOWMNl Duitsche generaals Brandt en Korten overleden [Dagblad voor Amersfoort en de gelde&sche vallei Straatgevechten in Lublin en Lemberg Dankbetuiging van den Führer Duitsche groet bij Weermacht DE GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH DINSDAG 25 HOOIMAAND (JULI)' 1944. i PAG., SSa JAARGANG. No. 17i Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9. AMERSFOORT Administratie: Tel. 5289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIC. LAM AN. SOEST. VERDUISTERING: Van 2430 Juli van 21.45 u. tot 6.00 U. 28 Juli E.K.; 4 Augustus V.M.; 11 Augustus L.K. Twee Duitsche generaals in voorste linie gesneuveld Hoofdkwartisr van den Führer, 24 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In Normandië hebben gisteren geen ge vechtshandelingen van beteekenis plaats ge had. De vijand ondernam alleen ten Z.W. van Caen verscheidene aanvallen, waarbij hij 19 tanks verloor, zonder successen te beha len. Op den Westelijken vleugel van het landingsheofd werd een plaatselijke penetra tie van de vorige dagen in een tegenaanval opgeheven. De vijand verloor daarbij 450 doo- den en 300 gevangenen. wierpen zij de binnengedrongen bolsje wieken in een tegenaanval terug. In deze gevechten vonden de kommandeur van een gevechtsgroep, luitenant-gene raal Scheller, en de chef van den staf van een leger, generaal-majoor Von Tresckow, in de voorste linie den hel dendood. Tusschen Dunaburg en Het Peipusmeer werden hevige aanvallen van de Sovjets uiteengeslagen. Plaatselijke penetraties werden in harde gevechten afgegrendeld. Een Formatie Britsche bommenwer pers ondernam in den afgeloopen nacht een terreuraanval op Kiel. Afzonderlijke vliegtuigen vielen bovendien het gebied van de Rijkshoofdstad aan. Hoofdkwartier van den Führer, 24 Juli. De Führer maakt be kend: „Naar aanleiding van den op mij en mijn medewerkers gerichten aanslag heb ik uit alle kringen van het Duitsche volk, in het bij zonder van de Partij en de Weer macht, zoovele gelukwenschen en betuigingen van trouw ontvangen, dat ik allen, die in deze dagen bijzonder aan mij gedacht heb ben, langs dezen weg namens mij zelf en mijn kameraden hartelijk wil bedanken." J In het Fransche gebied werden En- gelsclie sabotagegroepen die aan val schermen waren neergelaten en 219 ter ror isten ln .den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen werd overdag en des nachts voortgezet. In Italië ondernam de vijand gisteren vrij sterke aanvallen op onze achter hoeden ten Noorden van Livorno, die in liet verloop van den strijd op den Noor delijken oever van den Arno werden te ruggenomen. Bijzonder verbitterd werd gevochten in, het gebied ten Noorden van Poggibonsi, waai' onze troepen alle vijandelijke aanvallen bloedig uiteen sloegen. Ook in den Adriatischen kust- sector bleven herhaalde aanvallen van tien vijand zonder succes. In Galicie en ten Westen van den bo venloop van den Boeg werden talrijke aanvallen van de bolsjewieken die door tanks en slagvliegers werden onder steund, in verbitterde gevechten afge slagen. Slechts in eenige sectoren won nen de vijandelijke aanvalsspitsen ver der terrein. In'het stadsgebied van Lem berg duren zware gevechten voort. Het garnizoen van Lublin handhaafde zich tegen herhaalde vijandelijke aanvallen. Tusschen Brest-Litowsk en Grodno, alsmede ten N.O. van Kowno mislukten doorbraakpogingen van den vijand als gevolg van den taaien tegenstand van onze dappere divisies. In eenige sectoren Hoofdkwartier van den Führer. 24 Juli De Rijksmaarschalk van het Groot-Burtsche Rijk heeft als in rang oudste officier van de Duitsche Weermacht, tevens uit naam van generaal-veldmaarschalk Keitel en greotad- miraal Oönitz, den Führer gemeld, dat alle deelen der Weermacht naar aanleiding van zijn redding verzocht hebben in de Weer macht den Duitschen groet te mogen invoe ren als een teeken van onverbrekelijke trouw aan den Führer en van nauwste verbonden heid tusschen Weermacht en Partij. 0e Füh rer heeft voldaan aan den wensch der Weer macht en zijn teostemming gegeven. Met in gang van heden komt derhalve in de plaats van het saluut door het tikken van de rech terhand aan de hoofdbedekking het eerbetoon door het brengen van den Duitschen groet. Aanval op Roode-Kruistrein Op het traject EmdenLeer, niet ver vanhet station Oldersum, hebben twee Amerikaansche jagers bij helder weel een Roode-Kruistrein in scheervlucht aangevallen en van een hoogte van 30 tot 40 meter twee salvo's gelost. Op den trein, waarvan alle wagens duidelijk de kenteekenen van het roode kruis droe gen, werden 130 kogelgaten geteld. Zes tien zieke en gewonde soldaten alsmede twee man van het begeleidende Roode Kruispersoneel werden gewond; twee zoo zwaar, dat zij kort daavop stierven. Waarschuwing Inzake gevonden voorwerpen van neergehaalde vijandelijke vliegeniers 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. Leden van de vijandelijke luchtmacht zijn op hun vluchten uitgerust met zakjes, wel ke. middelen bevatten, waardoor ont vluchten moet worden vergemakke lijkt. Onder meer bevindt er zich geld in van diverse valuta's, hetwelk er toe moet dienen aan de leden van de vijan delijke luchtmacht, indien zij worden neergehaald, middelen te verschaffen, welke hun de kans tot ontvluchten geven. Er wordt op gewezen, dat toe- eigening van bedoelde zakjes alsmede van andere middelen, waardoor ont vluchten wordt vergemakkelijkt, als per soonsbewijzen, papieren enz., volgens de verordening dd. 1 Juni 1944 van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied betreffende den plicht tot het doen van aangifte bij het vinden van vliegtuigen, vliegtuigonder- deelen of uit vliegtuigen neergeworpen voorwerpen, ten strengste wordt ge straft. Hij die dergelijke middelen, waar door ontvluchten wordt vergemakkelijkt, vindt, is volgens genoemde verordening verplicht deze onaangeraakt te laten lig gen en van de vondst onverwijld aan gifte te doen bij de dichtstbijzijnde In stantie van de Duitsche politie of Duit sche militaire instantie. Overtredingen zullen ten strengste worden gestraft. Herdenkingswoorden van Göring en Guderian De chef van den Generalen Staf van het luchtwapen kol.-generaal Günther Korten, en de eerste officier van den Generalen Staf in de operatieafdeeling van den Generalen Staf van het leger, generaal-majoor Heinz Brandt, zijn over leden aan de verwondingen, die zij be komen hebben bij den aanslag op den Führer. De chef vaai den Generalen. Staf van. heb leger, kol.-generaal Guderian, heeft bij den doöd van gen.-majoor Brandt de volgende herdenkingswoorden gepu bliceerd Aan de zijde van den Führer is gene raal-majoor Brandt, die op een leidende plaats in den generalen staf van het le ger dienst deed, bij den moordaanslag- van 20 Juli zwaar gewond. Kort daarop is hij aan zijn zware verwondingen over leden. Met hem verliest 'het leger een schitterend officier, die zich onder scheidde voor alle anderen door onver moeide plichtsvervulling en unieke zelf tucht. Iu .trotschen rouw laat het le ger voor den dood en generaal-majoor Brandt als voor een van zijn besten de Rijksoorlogsvlag zinken. Rijksmaarschalk Hermann Göring heeft den chef van den Generalen Staf van het lilchtwapen, kol. generaal Günther Korten, de volgende herdenkingswoor- j den gewijd: Een tragisch lot heeft kol.- generaal Günther Korten, uit ons mid den gerukt. Het luchtwapen verliest in hem een schitterend officier, die met nooit verlammende energie en geest driftige overgave zijn verantwoordelijke taak op voorbeeldige wijze vervulde en die zich als uitmuntende militaire per soonlijkheid onvergankelijke verdiensten heeft verworven in den noodlotsstrijd van het Duitsche volk. Ik zelf betreur in hem niet alleen een van mijn in tiemste en beste medewerkers, maar ook een kameraad en vriend, die mij en ons allen onvergetelijk zal blijven. Het lucht wapen laat de vanen neerdalen voor zijn naar het groote leger weggeroepen chef van den Genei-alen Staf. De wapens rustten een uur Op Engelsch verzoek om bij Troarn hun dooden te bergen De oorlogscorrespondent van het D.N.B. in het Westen, Alex Schmalfuss, meldt: Een bewijs voor de ridderlijke Duitsche oorlogvoering was het inwilli gen van een wapenstilstand voor den tijd van één uur, waarom de Engelschen Zondagochtend om 10 uur 26 hadden gevraagd, teneinde in het gebied ten Nporden van Troarn hun dooden te kun nen bergen. Ofschoon het buitengewoon onoverzichtelijk terrein het uitzicht sterk belemmerde, kon worden waarge nomen, hoe de Britsche bergingsploegen vijftig tot zestig gesneuvelden wegvoer den. De Amerikanen hadden Zondag bij de zuivering van een penetratie in het gebied van Lissay zeer zware verliezen. In den sector van een SS-pantserdivisie, die de Amerikanen uit het plaatsje Le Clocet verdreef, werden 450 doode vij anden geteld. Bovendien raakten 308 Amerikanen, onder wie twaalf officie ren, in Duitsche gevangenschap. Na ver betering van het weer leefde aan weers kanten de activiteit in de lucht boven het bruggenhoofd weer op. TROUWBETUIGING UIT N00RD-FINLAND Uit naam derDuitsche soldaten van het berg tegei' lil Noord-Finland heeft hun opperbevelhebber, kol.-generaal Ren- dulic, den Führer een telegram gezon den met de verzekering van hun onver brekelijke trouw. Repatriatie van Duitschers uit Rusland Met den terugkeer van de 350.000 Duitschers uit Rusland, die thans met den terugkeer en herkolonisatie van 130.000 Duitschers der volksgroep uit Transnis trie geëindigd is, is het aan tal DUjtschers, dat sedert de herfst van 1939 tot Juli 1944 door het Volksdult- sciie bemiddelingsbureau naar Duitscïi- land teruggebracht is, gestegen tot in totaal 908.000. Het betreft hier de Duit sche volksgroepen in het Baltische ge bied. in Wohlhynië, Galicië, het Narew- gebied, het land van Cholm en Lublin, Bessara'oië, de Noordelijke Boekowina, de Zuidelijke Boekowina. de Dobroedsja, Bosnië en de Duitsche kolonisatiegebie den van den Kaukasus tot de Dnjestr. Mededeeling van het N.S.K.K. Gruppe-Lufiivaffe Het N.S.K.K. Gruppe-Luftwaffe, Ab- rechnungsstelle Den Haag, Lange Vijver berg 12, deelt mede, dat allen die voor een ex tra-toe wijzing kolen voor den winter 1944/'45 in aanmerking komen, zich met de witte „Berechtigungsschein" van de extra-levensmiddelentoewijzing tot de betreffende Ortsgruppe der N.S.D.A.P. moeten wenden. Verder wordt nogmaals bekend ge maakt, dat correspondentie over loon- afrekening aan bovengenoemde Ab- rechnungsstelle van het N.S.K.K. moe ten worden verzonden. *WeïeUnieuut& Reuter meldt, dat de voormalige koning van Afghanistan, Amanneellah, door dl autoriteiten te Rome gearresteerd is. De aartsbisschop vap Westminster, Grif fin, zal binnenkort een bezoek brengen aan den Paus. 0 Daar de ongebreidelde jacht op fascisten in bezet Italië teveel weerstand bij de be volking heeft gewekt, is thans door den leider der communisten bepaald, dat men zich bij de zuiveringsacties moet beper ken tot de voornaamste fascistische per soonlijkheden. De stad Napels is aa.1 het bestuur van de regeeringBonoml onttrokken en onder een Amerikaansche commissie gesteld. 0 De Engelsche generaal Alexander is be noemd tot adjudant-generaal van den Brit- schen koning, als opvolger van lord Gort. 0 De banksaldi der Fransche staatsburgers in Cherbourg zijn door de Amerikanen ge blokkeerd. Slechts in dringende gevallen wordt twintig procent van het banksaldo uitbetaald. 0 Het scheepsverkeer voor reizigers op da Zwarte Zee is op last van de Turksche re- geering stopgezet. Zondagnacht is dl Roemeensclie hoofdstad Boekarest door de Amerikanen met bommen bestookt. 0 Londen meldt, dat ter bestrijding van dl V 1 tot dusver 700 bommenwerpers en 2000 jagers in den strijd gebracht zijn, d.w.z. 10000 man vliesend en 100000 man grondpersoneel. Er is den geallieerden nog geen onbeschadigde V 1 in handen ge vallen. f Ö0EREN, UW VOLK VRAAGT VET:"^ SCHEURT VóóR 10 AUGUSTUS J De strijd op het eiland Guam Naar wordt bericht, gelukte het op 21 Juli tien op Guam in den strijd ge worpen Japanschen troepen, alleen reeds in den sector van de Sjowabaai 30 van de 50 tanks stuk te schieten. Bovendien werden talrijke, met manschappen be laden landingsbooten tot zinken ge bracht of beschadigd. Naar met betrek king tot de verijdelde landingsonderne ming van de Amerikanen tegen heb eiland Tynian nog. wordt vernomen, ge lukte het den Japanners meer dan een zevende gedeelte van de vijandelijke tanks te vernietigen en 1200 Amerikanen te dooden. Tenslotte zag de vijand van een voortzetting van zijn poging af en vluchtte üi de richting van het eiland Saipan. Or. ir. DORPMÜLLER ONDERSCHEIDEN De Führer heeft den Rijkstferkeers- mlnister dr. ir. E. H. Dorpmüller uit waardeering voor zijn schitterende pres taties op het gebied der Duitsche tech niek den Fritz-Todt-ring verleend. Rijks minister Speer heeft deze hooge onder scheiding aan dr. Dorpmüller overhan digd ter gelegenheid van zijn 75-sten verjaardag. C'rip pleegt zelfmoord. De assistent van den militairen attaché bij de Brit sche ambassade te Ankara, majoor Crip, heeft zelfmoord gepleegd. Crip was be last met de behandeling der vraagstuk ken, die met de Balkan in verband staan. Drieling te Helmond. Mevrouw Lorenz is in het St. Antoniusgasthuis te Helmond bevallen van een drieling, drie meisjes. Nederlandsche jongens van 1618 jaar Doe als zoovele honderden van je ka méraden en trek er een maand op uit. Zie eens wat van de wereld en leer eens de jeugd van andere landen ken nen! Meldt je aan voor een weerspojrt- kamp in een van de mooiste streden van Duitschland. Geniet van bergen, zon, sport en water. Lijkt je dat niets? Je patroon of hoofd der -school moet je hiervoor vrij geven. Loon wordt door betaald, terwijl deze maand niet als va- cantie gerekend mag worden. De eerst volgende keuring is; Vrijdag 28 Juli in. Den Haag, Gebouw Amicitia, Westeinde, van 8.3018 uur. Doe het nu! Bijensnarkt te Veenendaal Prijsbeheersching moest ingrypeti De vermaarde bijenmarkj;, die hedeil aan den Nieuwen Weg tb" Veenendaal werd gehouden, overtrof wat aanvoer en belangstelling aangaat, verre de ver wachtingen en onderscheidde zich daar door van de markten der andere oor logsjaren. Er waren op het historische markt terrein plm. 1200 korven en 60 kasten aangevoerd, dat is ruim het dubbele aantal van het vorige jaar. Reeds in de vroege morgenuren heerschte er een levendige drukte op en om het terrein. De handel was aanvankelijk vlot met prijzen, die zich al spoedig in sterk stij gende lijn bewogen, maar toen sommigo imkers al te hooge prijzen vroegen, gre pen ambtenaren' van de prijsbeheer sching resoluut in. Niet minder dan ze ven maal werden er partijen in beslag? genomen en tegen de toelaatbare prij zen van 30.per korf en 70.per kast, in het publiek verkocht, waarbij gezorgd werd dat de volken zooveel mo gelijk in handen kwamen van leden vaa de Ned. vereeniging voor Bijenteelt. ie Engelsche oorlog 16521654, 2e Engelsche oorlog 16651667. 3e Engel- sohe oorlog 16721674, 4e Engelsche oorlog 17801784en ook nu weer danzelfdèn vijand, Neerlands erfvijand ter zee. Evertsen, Tromp, de Ruyterzij gingen ons voor. Zij stierven als heldenwij strijden door! Aan boord van «en mijnenveger. Hel .veeg-gerel" wordt klaar gemaakt O-H/P m Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarlne staat open voor iederen Ne derlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Mai'ineannahmestelle- West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, bij alle Marine-dienststellen, Ha len- en Ortskommandanturen en bij de verschillende Nebenstellen der Waf- fen SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Zaterdag 29 Juli groote collecte voor Moeder en Kind

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1