MKFMDTStlE CMIMNT De gevolgen van den aanslag op den Führer zuilen niet wij, maar onze vijanden te bespeuren krijgen Duitsche troepen ontruimen bolwerk Narwa o Voor de bewapeningsproductie zullen zooveel krachten worden vrijge maakt, dat de moeilijkheden der huidige oorlogssituatie worden opgelost Vliegende bommen op Londen en Zuid-Engeland Verschroeide aarde DONDERDAG 97 HOOIMAAND (JULI) 1944. 8 PAG., 58e JAARGANG. Ma. 175 (DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES V/h BLANKENBERG Administratie: Tel. 5289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Zn. SNOUCKAERTLAAN 9. AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAMAN, SOEST. PRIJS ADVERTENTENTIES: per m.M.regel /0.12. Ingez. mede- deeling 0.24 p. r. „Doelpunten": a. personeel t.m 20 woorden 0.55. Ieder woord meer 1 0.05; b. alle overige t.m 20 w 0 66. Ieder woord meer 0.06. max. 50 woorden Bewijsn 6 cent. Alleen vóór 10 uur aangeboden adv worden zoover de ruimte toelaat den zelfden dag geplaatst De administratie behoudt zicli het reclit voor advertenties zonder opgave van redenen te wcigeien. ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling; p kwar taal f 2.05; per post 2.25; per mnd 1 0.69; per week '0 16. Losse nummers 0.06 DORRESP. over adv. en abonnementen aan ADMINISTRATIE. Radio-toespraak van Dr. Göbbels over de gebeurtenissen van den 2Gsten Jnii Rijksminister dr. Göbbels heeft gisteravond in een radiotoespraak het Duitsche volk rekenschap gegeven van cn verantwoording afgelegd over de gebeurtenissen van 20 Juli en de gevolgtrekkingen, die daaruit moeten worden gemaakt. Ik heb gemeend, zoo zette hij o.m. uiteen, daarmede nog een paar dagen te moeten vachten tot ook de laatste achtergronden van deze beschamen de gebeurtenissen zouden zijn opgehelderd. Dat is nu het geval. Er is daar bij niets te verzwijgen of te verschoonen. De gebeurtenissen spreken een zoo duidelijk en ondubbelzinnige taal, dat men haar getroost zelf het woord kan geven. Dat wil ik doen met een nuchter en onopgesmukt verslag der feiten. Het Duitsche volk heeft alle reden daaruit de versterkte zeker heid van de komende overwinning onzer rechtvaardige, in Gods bescher ming staande zaak te putten cn ook onze vijanden zullen zich nauwelijks kunnen vleien met de hoop, dat deze gemcene en arglistige streek, die tegen den Führcr cn zijn staat verricht werd, hun eigen zaak ook maar het geringste nut beeft gebracht. Toen ik in den middag van den VO- rigen Donderdag door een telefoni sche mededeeling uit het Hoofdkwar tier van den Führer op de hoogte gebracht werd van de afschuwelijke misdaad, die kort tevoren was on dernomen tegen den Führer en zijn intiemste medewerkers, verging liet mij, zooals het wel alle Duitschers vergaan is tot eenige uren later het bericht daarover door den Omroep verspreid werd. Ik had een oogenblik liet gevoel als begon de grond onder mij te wankelen. In den geest zag ik apocalyptische beelden van een historische mogelijkheid, die zou zijn voortgevloeid uit een welslagen van dezen laffen en laaghartigen aanslag voor ons volk, ja voor geheel Europa. Toen echter werd mijn hart Vervuld door een bijna godsdienstige, Vroome dankbaarheid. Ik had reeds ,vaak, maar nog nooit zoo zichtbaar en ondubbelzinnig als hier beleefd, tiat de Führer zijn werk verricht on der de bescherming der Voorzienig heid, dat geen gemeenheid en laag heid hem daarbij belemmeren of remmen kunnen, maar daarmede ook een boven alle menschelijke verrich tingen heerschend goddelijk lot ons een vingerwijzing geeft, dat dit werk ook al ontmoet het nog zoo groote moeilijkheden, moet worden voltooid, kan worden voltooid en zal worden .voltooid. Twee mijner collega's als ministers waren juist voor een be spreking bij mij, toen het bericht uit het Hoofdkwartier van den Führer kwam. Deze arglistige aanslag kon slechts door een afgrondelijk slecht en verworpen mensch gepleegd zijn en ik wist ook, in welken kring ge zocht moest worden. Graaf Stauffenberg bracht het valsehe bericht Des middags om vier uur begon de ïtchter hem staande kleine kliek ver raders, zooals wij verwacht hadden, haar 'draden te spinnen. De dader van den [aanslag, een zekere graaf Stauffenberg, ,was intusschen met een koeriersvlieg- ;tuig in Berlijn aangekomen en had het 'gelogen bericht meegebracht, dat de (Führer tengevolge van den aanslag was omgekomen en dat thans voor deze mis dadige eerzuchtigen de weg tot hande len vrij was. Zij hadden den aanslag on dernomen om de Duitsche Weermacht ,van haar eed vrij te maken en vervol gens, naar zij in hun verblinde waan ge loofden. In een kunstmatig te voorschijn geroepen verwarring gemakkelijk aan hun kant te halen en te kunnen gebrui ken voor hun gemeene plannen. Onder het voorwendsel, de politieke leiding van het Rijk te moeten bescher men, gaven zij, die, zij het ook slechts heel korten tijd, in het bezit waren van het apparaat in de Bendlerstrasse, het Berlijnsche Wachtbataljon het bevel de regeeringswijk af le zetten, waarmede toen ook tegelijkertijd hun op eenige ,-wijze belangrijke oproerige activiteit ten einde was. Want zij hadden verge ten, dat het Berlijnsche Wachtbataljon, evenals alle formaties van de Duitsche (Weermacht bestaat uit fanatieke natio- naal-socialisten, en dat zijn commandant, majoor Remer, die zich bij het bliksem snelle neerslaan der tegen den staat ge richt* activiteit van deze meineedige en trouwtlooze kliek groote verdiensten hei® f verworven, in allerijl naar mij toe kwam om zich op de hoogte te laten brengen van den stand van zaken. Ma joor Remer kon vanaf mijn schrijftafel terstond met den Führer verbonden worden en van hem terstond duidelijke en ondubbelzinnige bevelen in ontvangst nemen over zijn verdere maatregelen. Dit telefoongesprek behoort tot de aangrijpendste herinneringen van mijn leven. Een jong officier van het Duit sche leger, beproefd in den dienst aan het front cn onderscheiden met het eikenloof bij het Ridderkruis heeft de eer uit den mond van zijn Führer cn oppersten bevelhebber rechtstreeksere instructies te onvangen en wel op een oogenblik, waarop het hoofdzaak aan komt OJ5 koelbloedig en bliksemsnel han delen op eigen verantwoordelijkheid. Do bevelen komen hierop neer, dat de bende verraders terstond neergeslagen moet worden en de misdadigers moeten worden gearresteerd. In enkele minuten is het wachtbataljon van zijn post in de regeeringswijk en in mijn tuin samenge trokken. Op verzoek van majoor Remer spreek ik tot dc verzamelde manschap pen, zet hun de feiten uiteen en beleef een uitbarsting van woede en veront waardiging, zooals ik tot dat oogenblik nog niet had lccren kennen. Dit uur zal ik nooit vergeten. Terstond na het einde van mijn rede nemen officieren cn soldaten hun ma chinepistolen en geweren op om zich gereed te maken af te rekenen. Van alle kanten word ik bestormd met het ver zoek geen andere formatie dan deze de eer te laten den smaad, die de bende verraders den Duitschen soldatenrok hebben getracht aan te doen, te mogen afwisschcn met het bloed van de ver raders zelf. Zie verder pag. 3.) De Führer en de Duce na den mislukten bomaanslag. Op den Führer werd op 20 Juli een springstofaanslag gepleegd. Van rechts naar links: de Duce, de Führer, Generaloberst Loerze^, Reichsführer Iffy Himmler en Rijksmaarschalk Göring na den aanslag Hoffmann/Stapf/Pax m IN VERBAND MET BOLSJEWISTISCHE PENETRATIE-POGINGEN Naar het D.N.B. verneemt, hebben de bolsjewisten de beide laatste dagen den vooruitspringenden Duitschen sector bij Narwa uit het Oosten en het Noorden herhaaldelijk met sterke strijdkrachten aangevallen. Ds Duitsche troepen sloe gen de vijandelijke aanvallen bloedig af, waarbij talrijke tanks werden stukge schoten. Na den aanvoer van nieuwe strijdkrachten zetten de bolsjewisten op 25 Juli hun aanvallen voort. Het zwaar tepunt lag in het gebied van Hunger. burg. Afgezien van een onbeteekenende penetratie sloegen ook dezen keer de formaties van het Duitsche leger en van de Waffen-SS alle vijandelijke aanval len af. Daar evenwel met verdere per.e- tratiepogingen van de bolsjewisten re kening moest worden gehouden en het bolwerk Narwa zijn taak had vervuld, ontruimden de Duitsche troepen thans den vooruitspringenden frontsector. Al le inrichtingen van belang voor den oorlog werden volledig vernietigd. En kele kilometers ten westen van de Nar wa werden nieuwe verdedigingslinies betrokken en hier werden alle aanval- STOCKHOLM, 27 JULI. Naar Reuter be- richt, zijn in het gebied van Londen scha- de en verliezen veroorzaakt, toen in de vroe ge morgenuren van Donderdag, na een pauze op Woensdagmiddag, wederom vliegende bommen naar Zuid-Engeland en Londen wer den gezonden. len van de cpöringende bolsjewisten, on der hcoge verliezen voor den vijand, op nieuw afgeslagen. Bij de nieuwe Duit sche stellingen wordt doeltreffend ge bied gemaakt van het onoverzichtelijke bosch. en moerasgebied tusschen het Peipusmeer en de Finsche Golf. De toe gang tot Estland wordt nog steeds ver sperd. Een gedeelte van Frankrijk liet sclioo- no Normandië is thans verschroeide aarda geworden. Bosschen branden, steden liggen in puin, dorpen zijn met de grond geliik gemaakt Cultuurschollen van eeuwen her, vruchten van groote geesten en evenzeer liet werk van duizenden nijvere handwerklieden zün ver nietigd, ten prooi gevallen aan de Aiik'o- Amerikaansche verniolinï.swoode.... ver Imi- ten de eigenlijke gcvechtszono woedt huil verniefigingswaanzin. Verschrikkelijk is het verlies aan men- schcnlcvcns. De arme, geteisterde bevolking is op de vlucht geslagen om ergens rust en veiligheid (e vinden, maar onbarmhartig wor den vrouwen cn kinderen, jonge mannen "U grijsaards, hoeren* en burgers door de lucht» gangsiers met de boordwapens bewerkt A.'- griiselük zün de toonoelen. die men langs do wegen aanschouwt, wanneer men zooals wii door die streken rüdcn mootDa Anglo-Amcrikancn kcnr.en vriend noch viianJ, zij moorden en verwoesten zonder meer. Wan neer onze Anglofiele volksgenoten dergelijks .(afreden slechts eenmaal zouden beleven, waren zij genezen en zouden ook onzen wek roep verstaan: Ook gii behoort hü ons. Mot spoed zou ten zij ter bescherming van land cn volk zich melden bij: Ersatzdienstello der N.S.K.K.-Gruppo Luftwaffe. Den Haag, Lange Vijverberg 10. HET CONFLICT BIJ DE MEELFABRIEK TE SCHIEDAM De persdienst van het Nederland» sche Arbeidsfront deelt mede: De besprekingen tusschen den Ge machtigde van den Arbeid, de direc tie der meelfabriek te Schiedam cn don soc/jlen voorman geven alie hoop, dat de loonaangelcgenheid bij de betreffende fabriek tot een gun stige oplossing komt. De bedrijfsvrede is hersteld, het sociaVe geweten heeft zijn functie vervuld. Wccnsoh gebied aangevallen RUIM 43 VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN Interinf. meldt, dat cp 2G Juli, tijdens de luchtaanvallen van Amerikaansche formaties bommenwerpers op het ge bied van weenen, door de Duitsche luchtverdediging in samenwerking met Hcngsarsche jagers, volgens de tot nu tos ontvangen rapporten, 42 vijandelij ke vliegtuigen, waaronder 35 viermoto rige bommenwerpers, naar beneden zijn geschoten. Vooral in het gebied van Granz en ten Oosten van Eruck an der Mur speelden zich hevige luchtgevech ten af. Hier hadden Duitsche jagers da vijandelijke fermaties reeds bij het na deren tot den strijd gedwongen Door het zeer heftige afweervuur in het ge bied van Weenen werd een oogenblik voordat de bommen werden geworpen, meer dan een dozijn Amerikaansche bommenwerpers omlaag geschoten. us1 r/v Kaart van PLLÜ De Sovjets richten zich met volta kracht tegen de Weichsel en War schau. De Duitsche tegenstand is groot. De kortste verbinding tus schen Warschau en een der front- plaatsen is de afstand Siedlce— Warschau, welke 75 K.M bedraagt. De stad Lukow, welke in handen var, de Sovjets is gevallen, ligt 30 K.M. ten Zuiden van Siedlce. Bij Jaroslaw, ongeveer 122 K.M. ten Westen van Lemberg, woedt een hevige slag om de San, alwaar de Sovjets een groot bruggenhoofd trachten te vormen. De stad Lu blin ligt, door de lucht genomen, op 80 K.M. van de Weichsel ver wijderd, in direct Oost-Westelijk* richting.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1