Het verradersnest werd terstond volledig uitgeroeid Aanslag werd in het kamp van den vijand voorbereid De 20ste Juli vormt het tegendeel van een teeken van een moreel verval van ons volk In Ned.-lndië geïnterneerde burgers AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 27 HOOIMAAND (JULI) 1944 3 Intusschen meldden zich uit Berlijn zelf, evenals uit de naaste en verdere omgeving de commandanten der hier gelegerde troepenformaties, van infanterie- en pantserscholen, van luchtafweer- en jachtgroepen, van Waffen SS en politie en andere eenheden en niemand wil den voorrang laten aan den ander om het verradersnest uit te roeien. Het Wachtbatal- jon krijgt de opdracht. Het huizenblok in de Bendlerstrasse wordt bezet zonder dat ook maar een schot valt, aangezien daar zelf reeds alles is opgestaan tegen de groep verra- Jders. Zij zijn reeds ontwapend en zitten volkomen hulpeloos en verlaten opeengeperst in een dienstkamer en trachten wanhopig regeering te spelen. Een generaal, die zich tot dus ver in de oorlogvoernig alleen heeft onderscheiden, doordat hij iedere groote beslissing placht te saboteeren, is het hoofd. Een kolonel-generaal, die al jaren geleden afgelost en met pensioen gestuurd moest worden, daar hij bij de geringste inspanning zenuwinstortin gen en huilbuien kreeg, zou de civiele leiding van het Rijk op zich nemen, üaarom is hij ook in burger gekomen, de eenige zakelijke voorbereiding, die hij voor zijn nieuwe functie meebrengt. Een andere kolonel-generaal, die al vrij geruimen tijd wegens een laffen terug tocht aan het Oostelijke front uit de Weermacht gestooten en veroordeeld was tot ontzeg ging van het recht tot het dragen van een uniform is er toe uitverkoren het Duitsche leger te leiden. Oe misdadige pleger vart den aanslag, graaf Stauffenberg, speelt den politieken adviseur. Daarbij komen nog een paar onbeduidende functies en medeplichtigen, die kortweg gearresteerd worden, zonder dat zij ook maar een spoor van tegenslag trach ten te bieden. met den vijand samenzweerden en in opdracht van hem hebber gehandeld. Duidt hierop niet ook het feit, dat bij den aanslag op den Fiihrer Engelsche springstof is gebruikt, dat de pleger van den aanslag verwant was met de hooge Engelsche aristocratie en de Londensche pers na het bekend worden van den aanslag uitdrukking gaf aan haar le vendige hoop, dat de gebeurtenissen van 20 Juli nu zeer spoedig zouden lei den tot de ineenstorting van Duitsch- land? Het was toch een aanslag uit het kamp van den vijand, ook al waren creaturen met Duitsche namen bereid hem ten uitvoer te leggen. Terstond voor het vuurpeloton Een ter plaatse bijeengekomen standsge rechtshof veroordeelt de duidelijk schul digen, de overigen worden in verzekerde bewaring gesteld. Een peloton van het Wachtbataljon verricht terstond de exe cuties. De meineedige misdadigers onder gaan beneden op den binnenplaats den verdienden dood. En daarmede is de ge- heele actie teneinde. Bespaart mij u verdere byzonderheden te melden. Zij zijn voor de deelnemers aan het complot zoo beschamend, dat zij alleen de feiten op zichzelf kunnen verwarren. Van belang schijnt mij toe, dat een poging tot een putsch van een reeks misdadig eerzucht igen, die het aandenken van him gesneuvelde kame raden willen bezoedelen en het strij dende front in den rug vallen door het leger zelf wordt neergeslagen. Geen sol daat en geen officier behoeft zich te schamen, dat hij dezelfde uniform draagt, die deze va banque spelers droe gen, resp. onwaardig waren te dragen. De uniform van het Duitsche leger wordt door honderdduizenden Duitsche soldaten, die daarin voor Führer en volk den heldendood zijn gestorven en door millioenen anderen, die daarin da gelijks en ieder uur aan het front hun leven op het spel zetten voor het le ven der natie gerepresenteerd en niet door deze eerzuchtigen. Geen troepen- onderdeel, noch aan het front noch in het vaderland, is in de kritieke uren ook maar een oogenblik gaan wankelen In zijn trouw aan Führer, aan regime, en aan het Duitsche volk. Allen, officie ren en soldaten, hebben gewedijverd in het vurige streven den smaad af te wisschen en de trouwbrekende bende verraders tegen den grond te slaan. Dat deze bende, voor zoover dit nog niet het geval is, haar verdiende straf zal krijgen, behoeft nauwelijks nog gezegd te worden. Dat eischt het Duitsche volk vooral echter ook het Duitsche leger. Het wil thans ook van de laatste jam merlijke overblijfselen eener reactionai re achterlijkheid bevrijd worden, die on zen volksstaat niet willen en niet kun nen begrijpen, die den Führer nooit Vergeven, dat hij ook den zoon van het volk den weg naar den officiersloop baan heeft geopend, dat de soldaat we gens dapperheid dezelfde onderscheiding krijgt als de officier en dat in ons re gime ieder slechts naar zijn prestatie, en niet naar zijn naam, geboorte en vermogen wordt afgemeten. Voor zoo ver zij de hand opheffen tegen onzen nieuwen, nlt de nationaal-socialistische revolutie tevoorschijn gekomen staat of zelfs het leven van den Führer aan tasten, zullen zij uit naam van het volk vernietigd worden. Wij zijn dat ook schuldig aan een front, dat thans bijna vijf jaar moedig en dapper zijn zwaren plicht heeft vervuld en de geheele natie een practisch voorbeeld ge'eft van de nationa al -soci alistisch e volksgemeen- schap. Het front heeft er recht op In den rug door het geheele volk gedekt te worden. In opdracht van den vijand Al maanden was het mij opgevallen, 'dat de vijandelijke pers met regelmatige tusschenpoozen er op wees, dat zij nog een bijzondere pointe harer oorlogvoe ring opgespaard had. Steeds weer werd ln Londen, Washington en Moskou be weerd, dat er in Duitschland in zekere kringen der generaliteit een oppositie bestond en steeds weer werden daarbij bepaalde nahien genoemd, die ook thans bil de putschpoging van 20 Juli aan den dag zijn getreden. Niet dat alleen is er een bewijs voor, dat dte» misdadige^ Springstof in actetasch Zij allen echter hebben zich verre kend, Zij hebben zich verrekend in hun schatting van het Duitsche volk, van den Duitschen soldaat en ook vooral van den Nationaal-socialistische beweging. Tenslotte kan men met ons geen Bado- glio spelen. En wat den Fiihrer betreft, hij is in Gods hand. Ik kom zoojuist te rug van een bezoek van verscheidene dagen aan het Hoofdkwartier van den Führer. Ik heb alle rapporten en uit eenzettingen van de ooggetuigen ge hoord, heb het lokaal bezichtigd, waar in de aanslag heeft plaatsgevonden. Ik kan alleen zeggen, dat. wanneer de red ding van den Führer uit het hoogste le vensgevaar geen wonder was, er in liet geheel geen wonderen meer bestaan. De dader van den aanslag was door een van de gearresteerde generaals met een schijnvoorstel naar de dagelijksche toe standbespreking gezonden. Hij had de springstof in een actetasch in de vergaderkamer medegenomen en onder het voorwendsel deze te willen neerzetten in een onbewaakt oogenblik den Führer direct voor de voeten ge schoven. Kolonel.gcneraal Korten, die vlak achter den Führer stond, werd zwaar gewond en is Zaterdag overleden. Deelnemers aan de bespreking zijn door de kracht der ontploffing vele meters ver uit het venster geslingerd en huil uniformen werden in flarden gescheurd. In het geheele vertrek was er binnen de enorme oniploffingsgolf, die door de springstof werd opgewekt, slechts een enkele plek die daar betrekkelijk onaan getast door bleef en dat was de plaats, waar de Führer aan de kaartentafel zat. De kaartentafel zelf werd door de ont. ploffing het vertrek in geslingerd, maar de Führer bleef, behalve lichte kneuzin gen, brandwonden en schrammen aan het voorhoofd, volkomen ongedeerd. Vijand miskent ons volkomen Ik schaam me niet te bekennen, dat ik een mensch ben, die in de geschie denis gelooft, d.w.z. ik geloof erin, dat de geschiedenis een zin en een, zij het ook vaak eerst laat duidelijk wordende logica bezit. Dit maakt mij ook im muun tegen het gevaar om zij het ook slechts nu en dan er aan te twijfelen, dat wij ondanks alle moeilijkheden aan het einde in dezen oorlog toch nog de overwinning zullen behalen. Mijn ge- loovigheid ten aanzien van den diepen zin der geschiedenis heeft op 20 Juli opnieuw een bevestiging gekregen. Mate rialisten ten aanzien van de historie mogen daarover glimlachen, ik ben er desondanks vast van overtuigd, dat het lot den Führer op dit tragische oogen blik in zijn genadigde bescherming heeft genomen, aangezien het hem nog ge reed wil houden voor een groote toe komst en ik heb het gevoel dat ook ons volk in zijn geheel dezelfde over tuiging is toegedaan. Hoe zou het an ders mogelijk zijn, dat zoo'n duistere dag een volk zxx>'n geweldige impuls kon geven. De vijandelijke bladen schreven nog twee dagen na den 20sten Juli, dat de oproerlingen geleidelijk gebrek kregen aan munitie en dat het gevaar bestond, dat zij spoedig moesten capituleeren, hetgeen de Berlijnsche bevolking zeer tragisch opnam. Intusschen was in Ber lijn en in het geheele Rijk slechts een enkel uit millioenen stemmen opklin kend dankgebed naar den Almachtige omhoog gezonden, omdat Hij den Füh rer beschermd en voor zijn volk be houden had. Dat zal men buiten in de wereld heelemaal niet begrijpen en daar om ook taxeert men ons altijd verkeerd. Dat de verraderlijke Camarilla hetzelfde" deed, is een bewijs temeer, dat zij ons volk volledig heeft miskend en in het geheel geen innerlijke betrekking tot het volk had. De 20ste Juli vormt het tegendeel van een teeken van een mo reel verval van ons volk. Duitsche persstemmen Stormachtige instemming met totale mobilisatie De Duitsche bladen staan in het tee ken van het decreet van den Führer betreffende de totale mobilisatie van het Duitsche volk en wijzen op de storm achtige instemming, die deze maatre gelen in alle lagen van het volk gevon den hebben. Het Duitsche volk heeft sedert 20 Juli steeds stormachtiger ge- eischt, dat alle krachten volkomen voor den oorlog en de overwinning gebruikt zouden worden, zoo schrijft bijv. de Ber- liner Börsenzeitung. Het juicht derhal ve met oprechte voldoening toe, dat na' het decreet van den Führer op het ge heele aan de Duitsche oorlogvoering on dergeschikte gebied, openbare verrich tingen en staatsapparaat georienteerd worden op de eischen van den oorlog. De persoonlijkheid van den gevolmach tigde voor het totale gebruik van ar beidskrachten voor den oorlog, dr. Göb- bels geeft daarbij de garantie, dat bij de oplossing van de taak snel en za kelijk, doelmatig en ingrijpend opge treden wordt. Dr. Göbbels als de voor vechter van de idee van den totalen oorlog en als de man, die op het ge bied der improvisatie voorbeeldige din gen gepresteerd heeft, heeft het begin sel van het rationeele beheer in zijn Ministerie en in de Rijkshoofdstad im mers reeds verwezenlijkt. Het feit, dat de leider der Partijkanselarij door hei; optreden der Partij de door den Führer, verordende maatregelen krachtdadig on dersteunt, staat er borg voor, dat ook van dezen kant in nauwe samenwerking met den Rijksgevolmachtigde voor het totale gebruik der arbeidskrachten voor den oorlog alle krachten van het ini tiatief gewekt worden, welke het suc ces van den arbeid van dr. Göbbels zul-- len bevorderen. Kolonel-generaal Jodl, die bij den aan slag op den Führer ook is gewond, blijkt' in hoofdzaak letsel aan het hoofd te hebben opgeloopen. 's GRAVENHAGE, 26 Juli. Het Neder - landsche Roode Kruis ontving wederom opgaven van in Nederlandsch-Indië ge- interneerde burgers van Nederlandsche nationaliteit. Van de navolgende geïn terneerden konden tot op heden de adressen der naaste familiebetrekkingen of van andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aandui ding omtrent leeftijd en beroep. Bakker, 50, werkzaam bij een bank; Edixhoven, G. H., 24, werkzaam bij scheepvaartmij.; Sanduse, M., 73, amb tenaar: Santing, Albert, 51, zonder be roep; Saras, B., 63, klerk; Sark, W., 28, werkzaam op kantoor; Schaap, Jacobus, 48, employé bij een mij.; Schabracq, S. E., 56, handelsman; Schack, J. H. C. v., 52, gepensionneerd; Schalk, J. G. van, 58, verpleger; Schalkuijk, V. J., 46, kok; Schaperkotter, A. W., 18, student; Schark, Jacobus van, 36, schepeling; Schattenkerk, B. H. W. T., 51, open baar aanklager, Scheening, E. D., 55, zonder beroep; Scheffer, F. P. M., 46, werkzaam bij een mij.; Scheffer, M. O. J., 52, schoolhoofd; Scheffers, P. P., 44, draaibankwerker; Scheindel, Arnoldus v. 60, gepensionneerd; Schenk, Reinier, 42, gepensionneerd; Scheybeler, C. J., 37, machinetechniker; Scheybeler, F. A., 18, zonder beroep; Scheybeler, G. A., 21, zohder beroep; Schiermeier, J. M., 45, employé bij een mij.; Schillings, Jozef, 38, directeur magazijn; Schimmel, Cor nells, 51, employé informatiebureau; Schipper, H. W. J., 52, werkzaam bij cul tures; Smal, J. T. H., 50, directeur van een mij.; Smeding, N. J., 53, zonder be- i De mislukt* bomaanslag op bet leven van den Führer. Een telegrafische JMJL«teQfta.WjiM! 9.mJfe hü.n b"E^9*n roep; Smeelen, J. G., 49, leeraar; Smeets, J. H. E., 54, werkzaam bij een mij.; Smids, W. A., 61. gepensionneerd; Smit, F. G. A., 22, kleermaker; Smit, Hen drik, 18, student; Smit, J. 54, werkzaam; bij hotelbedrijf; Smit, J. T., 47. plan ter; Smit, W. H., 54, werkzaam bij cul tures; Smith, E. 37. geestelijke; Smith, G. W., 27, werkzaam bij ijzergieterij;' Smits, Arie, 47, werkzaam bij trans portbedrijf; Smitz, Matzen W.. 61, zon der beroep; Snaauw P., 63, zonder be roep; Snellen van Vollenhoven. F.'A. C.j 56, landbouwconsulent; Snelling, B. B. van, 49, handelsman: Sneppen, J. J. van der, 49. nachtwacht; Soeders, G. B.* 44, zonder beroep: Soest, M. van, 42, ge meentesecretaris; Soetmulder. A. H.. 55, employe; Spape, P. A., 50, werkzaam op handelsman; Spaich, J.. 56, fabrieks- employe; Spade. P. A., 50. werkzaam op een fabriek: Spek, W. W. L. van der, 28, agent: Spiekerman, W. A. T. van, 57, leeraar; Spitzers, P. H., 36, handelsman;' Spoel, Johannes, 19. student: Spoelstra, Roelof, 55, gepensionneerd; Sporre, W. J. A., 44, fabrieksdirecteur; Sporry, B. J. A., 26, inspecteur; Spronk, J. W., 50, machinewerkman: Spronsen, N.. 23, werkzaam bij recherche; Spruyt, H., 59, ambtenaar; Spruyt, Simon. 37, werk- tuinkundige; Staartjes, F. K.. 45, werk zaam bij een mij.; Stade, M. N., 36. on bekend; Stam, j. C., 51, werkzaam bij cultures: Star. C. C. van der. 27. repara teur; Star. J. van der, 32. fabrieks- employé; Starink, B. J„ 18. student;1 Starink. Dirk. 43. leeraar: Starrevelt. L. P., 43, reparateur; Stassen, 38. muziek- ïeeraar; Stassinet. T. A. A.. 52. werk zaam bij cultures: Steenbergen. Gerrit, 56, werkzaam bij een mij.; Steenselen, IJ., 25. waker bij een mij.: Stengel*. A. J., 55 handelsman; Sterre, T. I. M. vatf der, 18. student; Sterrer. G. J. C., 19, werkzaam op een fabriek; Stibbe. Ba rend, 56. beheerder zweminrichting? Stigters, J. J., 53, werkzaam bij hotel- bedrijf: Stikvoort, Johannes. 52, gepen sionneerd: Stocker, L. M., 18, technikeï op een fabriek; Stoffer, H. J., 59. han delsman: Stokvis. J. H.. 54. ambtenaar? Stom, C. G., 41, scheepsbouwk. inge nieur; Stork, J. G.. 58. handelsman? Storm, Jan, 39, schepeling: Straate meier, J. R.. 17. zonder beroep; Strik, M. J.. 57. gepensionneerd: Stroosma, Klaas. 29. handelsman: Struik. H. vant der, 17. zonder beroep; Stuitje. J. P., 28, schepeling; Stoulen. N. M.. 34. win kelier: Sturtz. H. H. J.. 49. fabricage- techniker: Suverein, J. G. W.. 51. zon der beroep: Sijen, F. van. 43. onbekend? Sytsma. G. H. A.. 60. journalist; Tangel* J. F.. 52. directeur gevangenis: Tan gel- der. J. A. T. J.. 45. schoolhoofd; Taris, J. C.. 53. gepensionneerd. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrijging van nadere inlichtingen te wenden tot de vijfde afdeeling van het Informatiebureau van het Nederland sche Roode Kruis. Juliana van Stol berglaan 29, te 's-Gravenhage. onder opgave van zoo volledig mogelijke ge gevens omtrent naam. voornamen, ge boortedatum, beroep, werkgever en laatst bekende adres der geïnterneerden.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 5