X mm de Grip Totale oorlog is het gebod van het oogenblik De Führer slaat als sfeeds aan het roer van onzen staat en stuurt volk en natie door alle stormen van dezen oorlog heen Aan al!e fronten woedt zeer hevige strijd Een nuchter Engelsch woord DE GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH HkË&i siaAt Wilt U me „op de flesch hebben! IlIII**' U kunt zelf bijspr AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 27 HOOIMAAND (JULI) 1944 Rijksminister dr. Gobbels gat in aansluiting hierop een toelichting op de consequenties, die getrokken moeten worden uit de genoemde gebeurte nissen. „Wij moeten", zoo zeide hij, „door een hel van weerstanden, moei lijkheden en gevaren heen, voor wij aan het einde van den weg het open terrein krijgen en heldere lucht kunnen inademen. Het is duidelijk, dat v.'ij in dezen noodlotsoorlog om ons leven onze krachten niet in het ge ringstc mogen sparen, integendeel ze zoo onbeperkt en zonder voorbehoud moeten gebruiken als dat slechts mogelijk is. Dit wil ook het geheele volk. Het is in een mate bereid het laatste en zoo noodig het allerlaatste in dezen oorlog te geven, dat dit slechts bewondering verdient. Wij beschik ken in het land zelf over een ongehoord potentieel aan krachten, dat weliswaar /oor een aanzienlijk deel, maar geenszins geheel, uitgebuit wordt. (Vervolg van pag. 3.) De Führer heeft reeds in zijn midder nachtelijke toespraak van 20 Juli me degedeeld, dat hij Rijksminister Hcin. lioh Himmler belast heeft met de lei ding van het vervangingsleger in het vaderland. Hij zal zijn taak er in zien om naast de reorganisatie van de ge heele apparatuur van het vervangings leger voornamelijk d? in het vaderland aanwezige sterke legerreserves in goed opgeleiden toestand naar het front te brengen en daarvoor in de plaats tal rijke nieuwe divisies op te stellen en op te leiden. De daarmede samenhangende problemen worden thans met nationaal- socialistische energie ter hand geno men. Het succes kan en zal niet uitblij ven. De Rijksminister voor Bewapening en Oorlogsproductie, partijgenoot Albert Speer, heeft door zijn rusteloozsn ar beid en een door hem uitgedacht en ontworpen geniaal vereenvoudigings proces de Duitsche bewapeningsproduc tie opgevoerd in een omvang, die verba zingwekkend is. De vijandelijke lucht aanvallen hebben onze oorlogsproductie geen ernstige schade kunnen toebren gen, integendeel niet eens kunnen ver hinderen, dat de productie van wapens en munitie van maand tot maand enorm gestegen is. Dit intensiveerings- proces gaat zonder afdwalen voort en heeft zijn hoogtepunt nog lang niet be reikt. De oorlog zal zich spoedig in ons voordeel wijzigen Wij hebben daarvoor echter groote aantallen arbeidskrachten noodig en wel vooral Duitschers, die immers toch steeds het geraamte van het bewape- ningsbedrijf vermen Bovendien moe ten de uit da bewapaningsindustrie naar de Weermacht overgaande jonge mannen vervangen worden. Daarom is het noodzakelijk de kracht van het Duitsche vaderland in veel grootere ma te uit te buiten en te gebruiken dan tot dusver het geval is geweest. De totale oorlog is het gebod van .het oogenblik. Hij zal in het land zoowel voor het front als voor de bewapeningsproductie zoo veel krachten vrijmaken, dat het ons wel niet al te zwaar zal vallen de moei lijkheden, die de oorlogssituatie steeds weer met zich mee zal brengen op sou- yersine wijze meester te worden. Hoe weinig reden de vijand overigens heeft tot triomfeeren, zullen dan de vol gende maanden bewijzen. Do toestand aan de fronten, in het bijzonder aan het Oostelijke front, zal zich op grond van de ontworpen maatregelen spoedig wijzigen en wel belangrijk te onze gunste. De oor log zal een nieuw gezicht krijgen en het zegevierend geschreeuw zal onzen vijan den in de keel blijven steken. Zij dach ten ons met den 20sten Juli een ver nietigenden slag te kunnen toebrengen. Zij hebben ons slechts wakker geschuif. De gevolgen zullen niet wij, maar zij te bespeuren krijgen. Nieuwe wapenen komen in het strijdperk Daar komt nog iets anders bij. Wij nebben, terwijl wij het tijdelijke tech nische overwicht van den vijand inza gen op bepaalde gebieden van voren af .aan moeten beginnen. Het is sedert lang duidelijk geworden, dat wij de tegen partij niet door liet overtroeven van hun eigen maar alleen door de schepping van nieuwe middelen en mogelijkheden der technische oorlogvoering kunnen verslaan. Het ging er hier dus niet zoo zeer om den voorsprong, dien zij had den ln te halen, als veelmeer dien voor bij te streven. Dat is in den loop van de laatste twee jaar op de meest verschil lende gebieden der oorlogstechniek ge schied. De resultaten van deze ingrij pende ontwikkeling zullen meer en meer op de slagvelden aan den dag treden. Het gebruik van ons V 1-wapen is in zekeren zin de inleiding daartoe. Be slissend bij deze ontwikkeling is, dat zij zich beweegt in een volkomen nieuw kader, weshalve ook terecht verwacht kan worden, dat dit den vijand ook voor volkomen nieuwe feiten z-al stellen en dus tamelijk onvoorbereid zal treffen. Wanneer thans het Britsche publiek om afweermiddelen tegen ons V 1-wapen schreeuwt.' is dit heel begrijpelijk, want het belangrijkste voordeel van dit wapen bestaat er niet zoozeer ln, dat de vlie gende bora - zonder bemanning vliegt. als veeleer in het feit, dat zij het ge heele vijandelijke afweer- en verdedi gingssysteem in het honderd brengt. Zoo zal het bij andere nieuwe wapenen eveneens zijn, welke wij binnenkort op de meest verschillende gebieden in het veld zullen brengen. Duitsche uitvindingsgenie vraagt spoedig het woord Wij hebben dus den voorsprong, dien de vijand tot dusver op den een of anderen sec tor van de oorlogstechniek in handen had. niet slechts ingehaald maar voorbijgestreefd De resultaten van deze ontwikkeling zijn nog voor het kleinste deel in het stadium der proefnemingen, voor het grootste deel echter in het stadium der productie. Ik zou mij schaman zoo'n taal te spreken, wanneer de feiten mij daartoe niet het recht gaven. Ik heb kortgeleden moderne Duitsche wapens gezien, bij welker aanblik mij het hart niet krachtiger sloeg, maar een oogenblik bleef staan. Wij hebben allen op zichzelf niet de bewijskracht der techniek noodig, om ons te overtuigen van de stelligheid van de ko mende overwinning. Wij gelooven in haar, omdat wij in het Duitsche volk gelooven. Maar het stemt ook vreugdevol zoo'n stel ligheid der opvattingen en perspectieven be vestigd te zien door de reëele feiten. En dat is op het gebied van onze be wapeningsproductie meer dan eens het geval. Het Duitsche uitvindingsgenie heeft zijn krachtproef doorstaan. Wij hebben er lang op moeten wachten, tot het weer het woord vroeg. Nu zal het spoedig zoover zijn. De vijand is niet over den berg, zooals hun leidende figu ren steeds weer beweren, maar hij staat er nog voor. Dat zal de ontwikkeling de eerstvolgende weken en maanden too_ nen. Ik geloof, zoo besloot dr. Göbbels, dat het Duitsche volk meer reden heeft over den totalen balans van den 20sten Juli tevreden te zijn dan zjjn vijanden. De Führer staat als steeds aan het roer- van onzen siaat en stuurt volk en na tie met zekere hand door alle stormen en noodweer van dezen oorlog heen. Ons volk is dapper, moedig en vlijtig en heeft slechts de eene gedachte, zóó te strijden en te werken, dat de over winning aan ons zal zyn. Het zegt den Almachtige dank, dat Hij den Führer in Zijn genadige bescherming heeft geno men en bidt Hem dat ook verder te doen. Wij allen willen elkander overtref fen in liefde en trouw jegens hem en in het geloof aan zijn historische zending. In Normandië sloegen de gevechten over naar Periers Sovjets wonnen terrein tusschen Weichsel en Boeg Groote aanval op Florence NIEUWE TERREURAANVAL OP STUTTGART (Duitscli Weermaclitberielit.) Hoofdkwartier van den Führer, 26 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In het verloop van zware gevechten ten Zui den van Caen is de vijand er in geslaagd, ter. Westen van den weg CaenFalaise onze stel lingen binnen te dringen en nieuwe infante rie- en pantserstrijdkrachten aan ta voeren. Onze fanatiek vechtende troepen verhinder den evenwel elke uitbreiding der vijandelijke penetraties en gingen vervolgens in de mid daguren tot den tegenaanval over. Na verbit terde gevechten waren des avonds de oude stellingen waer volledig in onze handen. Da vijand haeft zware verliezen geleden. Achttien tanks werden stukgeschoten. Ook ten N.W van St. Lo woedt een afvveerslag van groote afmetingen. Nadat de eerste vijandelijke aan vallen, die mat zeer krachtigs ondersteuning van artillerie en luchtmacht werden uitge voerd, v/aren afgeslagen, slaagde de vijand er in op eenigs plaatsen ons front binnen ts dringen en den weg St. LoPeriers naar het Zuidwesten te passeeren. Tegenaanvallen zijn aan den gang. Sinds de ochtenduren van heden zijn de gevechten met groote krach! ook overgeslagen op het gebied ten Noorden van Periers. Slagvliegtuigen vielen vijandelijke con centraties in liet landingshoofd met succes aan en beschadigden voor de kust een groot transportschip ernstig. In luchtgevechten werden elf vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In het Zuid-Fransche gebied werden wederom 110 terroristen in den strijd vernietigd. Zwaar V. 1 vergeldingsvuur blijft op het gebied van Groot-Londen liggen. In Italië is de groote aanval op het gebied ten Zuiden van Florence begon nen. De verwachte doorbraak is aan den vijand niet gelukt. Pas na uiterst zware gevechten en met bijzonder he vige verliezen kon hij geringe terrein winst behalen. Andere aanvallen op on ze nieuwe stellingen werden uiteenge slagen. Ten Noorden van Arezzo en aan weerskanten van den Tiber zijn vijan delijke aanvallen mislukt, waarbij plaat selijke penetraties werden afgegrendeld. Aan de Adriatische kust is de vijand opnieuw tot den aanval overgegaan. Daar zijn nog hevige gevechten aan den gang. Gevechtsveerbooten van de Duitsche marine hebben voor de kust van Westelijk Italië twee Britsche tor- pedomotorbooten beschadigd. Bij aanvallen op konvooischepen voor de ravitailleering in de Egeische Zee hebben beveiligingsvaartuigen van de Duitsche marine alsmede luchtdoelge schut aan boord van schepen en jacht vliegtuigen van vijftien aanvallende bommenwerpers zeven machines omlaag- geschoten. In Galicië zijn tusschen den boven loop van den Dnjestr en Lemberg talrij ke door tanks ondersteunde aanvallen van de bolsjewieken bloedig ineengestort. In het stadsgebied van Lemberg hebben onze troepen den vijand in een tegen aanval teruggeslagen. In den sector van een leger werden in den tijd van 14 tot 23 Juli 553 vijandelijke tanks stukge schoten. Hierbij heeft zich de Hamburg. scha 20e divisie pantsergrenadiers onder bevel van luitenant-geneiaal Jauer bij zonder onderscheiden. In het strijdgebied tusschen den bo venloop v. d. Boeg en de Weichsel heeft de vijand in de richting van den San en het gebied van Lublin verder terrein gewonnen. Ten Z.O. van Lublin daaren tegen werden alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. Tusschen Brest.Litowsk en Grodno, alsmede ten O. en N.O. van Kowno zijn alle vijandelijke doorbraak pogingen, dank zij den taaien afweer van onze divisies mislukt. Ook aan het front tusschen Duna. burg en de Finsche Golf hebben onze troepen, ondanks alle doorbraakaanval- len van de bolsjewieken, een volledig af. weersucces behaald; 47 vijandelijke tanks werden daar stukgeschoten. Ka pitein Weissenberger, Gruppenkomman- deur in een eskader jachtvliegtuigen, heeft aan ,het Oostelijk front zijn 200ste overwinning in de lucht behaald. Formaties vijandelijke bommenwerpers hebben plaatsen in W. en Z.O.-Duitsch- land aangevallen. Vooral in Stuttgart is door een nieuwen terreuraanval schade aangericht en zijn slachtoffers geval len. Afzonderlijk vliegende vijandelijke vliegtuigen hebben bovendien bommen laten vallen op het gebied van de Rijks hoofdstad en op plaatsen ln Oost-Prui sen. Strijdkrachten der luchtverdediging hebben 51 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Eikenloofdrager Oberst Holstorf, de leider van de strijdgroep, die de be zetting van Wilna onder leiding van haar commandant, Generalleutnant Stahel, na haar doorbraak door den omsingelingsring der Sovjets, de hand reikte en haar in de Duitsche linies terug leidde PK Hönicke/Sch/CNF/P m Britsch parlementair waarschuwt tegen het bolsjewisme GENéVE, 26 JULI. Het Engelsche week blad „New Laeder" drukt een verslag af van een rede, waarin de linksradicale Britsche Lagerhuisafgevaardigde Mc. Govern gesproken heeft over de Britsche politiek t.a.v. Rusland en de positie van Sovjet-Rusland in geval van een gealliaerdo overwinning in Europa. Mc. Govom verklaarde, dat Sovjet-Rus- lar.d dan geheel Europa zal beheerschen, aan gezien de naties, die overblijven, wanneer Duitschland in dezen oorlog het onderspit delft, zouden vreezen tegen de bolsjewieken op te staan en tot hen te spreken in een taal, d e zij verstaan. De ervaringen, die men in Engeland alleen reeds met de communistische partij heeft opgedaan, moesten eigenlijk voldoende zijn om een ieder de oogen te openen. Zij verslinden 'de zwakken, die zich tegen hun politiek verzetten, of wel zij brengen ongerechtvaardigde be schuldigingen naar voren tegen de ster ken. Daarom is er nu eenmaal geen an. dere mogelijkheid dan op te staan tegen de bolsjewieken en hen met alle mid delen te bestrijden. Indertijd is gezegd, dat duizenden Poolsohe officieren dooi de bolsjewieken vermoord zijn, maar thans vermeldt niemand in Britsche re. geeringskringen meer dit feit. Men ge looft namelijk dat men vriendelijk moet zijn jegens Stalin, opdat hij zich niet op een gegeven dag uit dezen oorlog zal te rugtrekken. Voor de bolsjewieken echter ging het er bij den moord op de Pool- sche officieren om de nationale eenheid van Polen te vernielen. Op Sovjet-bo. dem is daarom ook een z.g. poolscli na tionaal leger opgesteld, aan het hoofd waarvan alleen Poolsche communisten staan. Tenslotte keerde Mc. Govern zich tot hef Engelsche volk met de woorden „Gij loopt groot gevaar, economisch aan de Ver. Staten en politiek aan de Sovjet-Unie te worden uitgeleverd." Verliezen der bolsjewieken Sinds het begin van deze zware af- weergevechten in den Centralen sector van het Oostelijke front hebben vlie gende formaties en eenheden luchtdoel geschut van een Duitsche luchtvloot on der bevel van Generaloberst Ritter von Grein binnen vier weken tijds 1045 Sovjetvliegtulgen, 501 tanks. 327 kanon nen en meer dan 2500 gemotoriseerde voertuigen van den vijand vernietigd. le Engelsche oorlog 16521654, 2e Engelsche oorlog 16651667, 3e Engel sche oorlog 16721674, 4e Engelsche oorlog 17801784en ook nu v/eer denzelfden vijand, Neerlands erfvijand ter zee. Evertsen, Tromp, de Ruyterzij gingen ons voor. Zij stierven als helden,.... \vy strijden door! Urenlang wordt het zeegebied op verschillende diepten en In alle richtingen op vijandelijke mijnen doorzocht en hiervan grondig gezuiverd - O-H/P m Aanmelding als vrijwilliger bij de Krlegsmarine staat open voor iederen Ne derlander van 1745 Jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle- West, Zweigstelle Nlederlande te Utrecht, bij alle Marine-dienststellen, Ha- fen- en Qrtskommandanturen en bij de verschillende Nebenstellen der Waf- fen SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. elk hoekje of er 'q leeg Victoriablik staat. Dat moet terug naar de fabriek, om weer gevuld te worden. Als wij geen Ieej schen en potten te gen, komt er geen tomatensap en gee in-potten" meer! terugen vooral onze spoelmachim ben met vervuild g zooveel extra-w mij De fêei KALK MÜT het advies van de Kalk Is een onmisbi stof voor elke moed kindje.'Vitamine d h bljiTTT om die kalk opnemen.*—*. Neer dagravit rTTfrrr. c tablettenl w O.A. de Graal'» Handel L Ir lOAGBA C.V. Poitb. 60S. A Als u graag jam potten_heefr, zorg* d potten Jcrugkrijgtj vjüi alles doen, waj nen, om iedere kU" glos" fè gëvën! L-«-«Tr~ïTH

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 6