MGSFOOBftClE mm Britsche ministers pleiten voor volledige evacuatie van Londen De hevige druk bij Warschau houdt aars ^-Nederland onderscheiden „Deze oorlog moet ir> October ten gunste van ons zijn beslist President der Finsche republiek Risto Ryti afgetreden AMERSFOOR f WOENSDAG 2 OOGSTMAAND (AUG.) 1944. 2 PAG., 58a JAARGANG. No. 180 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Uitgave: N.V DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. SNOUCKAERTLAAN AMERSFOORT Administratie: Tel. 5289 Giro 86362 Redactie: Tel 6731 Hoofdredacteur: NIC LAMAN SOEST. VERDUISTERING Van 30 Juli tot en net 5 Augustus van ïl.30 u. tot 6 u. 4 Augustus VM.; 11 Augustus L.K. Straatgevechten in Mitau en Mariampoi. Sovjets dringen op naar Beskidenpas. - Felle strijd aan den Weichsel. Terrcuraanvallcn op München, Mann heim, Ludwigshafen en Frankenthal Zware strijd in Kormandië Hoofdkwartier van den Fiihrer, 1 Ancj. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede In Normandië hielden onze troepen tegen alle aanvallen van den vijand tusschen Het- tot en de Vire in zware gevechten stand. Daarna distancieerden zij zich in eenige sectoren enkele kilometers naar het Zuiden. In de nieuwe stellingen werden alle aanva'- len van den krachtig volgenden vijand afge slagen. Ook in den sector ten N.O. van Percy mislukten met sterke pantserstrijdkrachten ondernomen en door hevig artillerievuur ge steunde vijandelijke aanvallen. De op onzen Westelijken vleugel diep in onze stellingen binnengedrongen vijand werd vlak ten Zuiden van Avranehes in den tegenaanval opgevan gen. Zware gevechten waren langs het je- heele front nog in de avonduren gaande. In het Oostelijke deel van het landingshoefd deed de vijand zijn artilleriebedrijvigheid in den loop van den nacht tot een trommelvuur aangroeien. X>es nachts deden aware gevechts vliegtuigen doeltreffende aanvallen op vijandelijke troepenconcentraties en ge reedstaande strijdkrachten in het ge bied ten N.W. van Avranehes. Torpeclo- vllegtuigen brachten ln de Seinebaai schade toe aan twee koopvaardijsche pen met een gezamenlijken inhoud van 15000 brt. In het Fransclie achterland werden 60 terroristen in gevechten vernietigd. Het vergeld ingsvuur der V 1 op Londen werd overdag en des nachts voortgezet. In Italië hervatte de vijand zijn door- braakaanvallen op Florence. Zij strand den opnieuw op den onwrikbaren te genstand van onze pantsergrenadiers en valschermjagers met zware verliezen aan «looden en gewonden voor den vijand. Kleine plaatselijke penetraties werden afgegrendeld. De gevechten, die van bei de zijden met de grootste verbittering gevoerd worden, duren voort. Op de noordelijke helling der Karpa- then dringen vijandelijke strijdkrach ten op naar den Beskidenpas. Tegen aanvallen zijn gaande. Tusschen het brongebied van den Dnjestr en de groo- tc bocht van den Weichsel wierpen onze pantserdivisies de Sovjets in verschei, dene sectoren terug, waarbij zij een groot aantal tanks stukschoten. Bij de greote bocht van den Weichsel werden alle bolsjewistische pogingen, dc rivier over te steken, verijdeld, op een pene. tratie na. waarom nog gevochten wordt. Bij Warschau houdt de hevige vijande lijke druk aan. Tusschen den middenloop van den Boeg en Augustow werden plaatselijke distancieeringsbewegingen in weerwil van het krachtig volgen van den vijand volgens de plannen ten uitvoer gelegd, waarbij talrijke Sovjetaanvallen werden afgeslagen. Ten Westen van Kowno viel de vijand aan weerszijden van de Memel vruchteloos aan. In Mariampoi woeden verbitterde straatgevechten. Ook in de stad Mitau wordt hevig gevochten. In het gebied van Birsen wierpen tegen aanvallen den binnengedrongen vijand terug. Oostelijk van de Duna werden alle aanvallen der bolsjewisten in tegen aanvallen uiteengeslagen Op de landengte van Narwa zette de vijand zijn grooten aanval gisteren ten gevolge van zijn zware verliezen niet voort. Zwakkere aanvallen mislukten. Aan den suecesvollen afweer van de groote Sovjetaanvallen der laatste da. gen heeft het derde fGermaanscheSS. panlsercorps onder bevel van den SS- Obergruppenführer en generaal der Waffen-SS Steiner, met de Germaan- sehe vrijwilligersdivisies SS-Nordland en SS.Nedeiiand, de twintigste Estland. sche vrijwilligersdivisie, de 11de Oost. Pruisische infanteriedivisie alsmede aan liet landfront in den strijd gebrachte afdeelingen van marine, legerartillcric en granaatwerpers een bijzonder aan. deel gehad. De aanslag op den Fiihrer Millioen Rijksmark uitgeloofd voor arrestatie van dr. Oordeler Tegen den vroegeren burgemeester van Leipzig, dr. Karl Gördeier, die in 1932/1933 Rijkscommissaris is geweest voor de Prijsvorming, is wegens mede plichtigheid aan den aanslag op den Führer, een verzoek tot aanhouding uit gevaardigd. Zijn laatste woonplaats was Leipzig. .Sedert 20 Juli is hij voortvluch tig. Voor medecleelingen, die leiden tot zijn arrestatie, is een belooning van een millioen Rijksmark uitgeloofd. In de Finsclie Golf werden twee Sov- jetmijn vegers en een patrouillevaartuig door mijnen vernietigd. Boven hetzelfde gebied schoten bewakingsvaartuigen der marine en jachtvliegcrs tien Sovjet- bommenwerpeïs neer. Eskaders slagvlieg- tuigen grepen met goed gevolg op de zwaartepunten in de gevechten te land in en vernietigden meer dan 300 vijan delijke voertuigen. Amerikaansche bommenwerpers vielen gist/eren Boekarest en liet gebied van Ploesti aan. Door Duitsche en Roemeen- sche luchtverdedigingsstrijdkrachten werden elf vijandelijke vliegtuigen ver nietigd. Onder de bescherming van een dicht wolkendek deden Amerikaansche bom menwerpers tcrreuraanvallen op de ste den München, Mannheim, Ludwjgsha- fen en Frankenthal. In weerwil van de moeilijke afweeromstandigheden werden vijftien vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Marine en luchtmacht hebben in de maancl Juli 25 vracht- en transportsche pen met een gezamenlijken inhoud van 149.000 ton tot zinken gebracht. Twin tig transportschepen met een gezamen lijken inhoud van 110.000 ton werden beschadigd. Aan vijandelijke oorlogs- schepen werden twee kruisers, tien tor pedojagers, een fregat, een mijn veger, twee patrouillevaartuigen en elf torpe- domotorbooten tot zinken gebracht. Een slagschip, vier kruisers, elf torpedoja gers, een torpedoboot, twee speciale lan dingsschepen en verscheidene torpedo motor boot. en werden deels zwaar be schadigd door bommen, torpedo's en ar tillerietreffers. Vlootstrijdkrachten. af weergeschut van koopvaardijschepen en luchtdoelgeschut der marine schoten in dc periode van 1 tot 31 Juli 196 vijan delijke vliegtuigen neer. *Wmldniauuib Hel standpunt van Churchill: Tijdens een scherp dispuut in het Britschs kabinet over liet Duitsche vergeldingswapen heeft Winston Churchill o.m. verklaard, dat hij op het standpunt staat, dat deze oorlog tot eiken prijs op zijn laatst in October ten gunste van de geallieerden moet zijn beslist. De geallieerden moeien al het mogelijke doen, aldus Churchill, om deze beslissing te for ceeren, vóór er van Duitsche zijde nieuwe vergeldingswapenen in actie kunnen komen. Alleen om Montgomery dit besluit mede te declen, is Churchill voor de tweede maal naar Normandië gegaan. Het is Montgomery's eer ste taak, Parijs zoo snel mogelijk in te nemen. Op het onderhoud tusschen Churchill en Montgomery, dat vijf uur duurde, volgde het offensief van Dempsey, dat een volledige teleurstelling bracht. Daar na had men te Londen groote verwach tingen van de Amerikanen, die intus- schen in den Westelijken sector van het bruggenhoofd tot het offensief over gingen, doch (laarbij wordt gezegd, dat dit offensief alleen de uitbreiding van het bruggenhoofd en niet de inneming van Parijs teil doel heeft. Bij het onder houd in het hoofdkwartier van Eisen hower zijn Churchill en de Amerikaan sche minister van Oorlog, Stimson, het er over eens geworden, dat de oorlog in Europa eind September, op zijn laatst begin Ooctober met de oude wapenen beslist moet zijn. Want ook Stimson ïs van meening, dat de Duütschers niet meer met hun nieuwe wapenen in actie mogen komen. Indien dit niet gelukt, behouden zich de Amerikanen verder alles voor. Tc Washington is officieel medegedeeld, dat schout-b'j-Nacht Charles Cecil, com mandant van oen Amerikaanschen kruiser, die bij den zeeslag in de Golf van Koelt tof zinken is gebracht, Maandag bij een vliegtuigongeluk boven den Stillen Oceaan omgekomen is. 9 De Amerikaansche verliezen aan het inva siefront zijn tot 120.00(fman gestegen en zijn thans hoaper dan de Engelsche ver liezen aan manschappen. De Engelsche minister van Oorlog heeft medegedeeld, dat de geallieerde verliezen in Birma van 1 Jan. tot 30 Juni j.l be dragen: 5918 gesneuvelden, 19.916 gewon den en 2594 vermisten. Het Finsche Wcermachtsbericht meldt we- derzijdsche .toringsvuur op de Kareüscht Landengte. In de richting liomantsi duren de verdedigingsgevechten voort. De Sovjet-regeering heeft Bulganin be noemd tot haar vertegenwoordiger hij dt regeering van het Poclsche Comité der nationale bevrijding. Hij is plvv. voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen der Sovjet-Unie. Oe Zwitsersche Bondspresident dr. Stam- fli heeft tot het volk gesproken over ds Zwitsersche neutraliteit, waarvan hij ver wacht. dat zij tot het einde van den oor log in acht genomen zal worceo 9 In Philadelphia zijn de arbeiders en em ployés van alle openbare verkeersonder nemingen in staking, daar zij weigerden negers op te leiden, die in dienst geno men zouden worden. In Montreal (Cana da) is het trampersoneel in staking ge gaan. Met ingang van 15 Aug. a.s. is in Bel gië en Noord-Frankrijk het verkeer met personenauto's verboden. Voor motorfiet sen gaat dit verbod 1 September in. In de restaurants te New York wordt, wegens de groote boterschaarschte, geen boter meer bij de maaltijden verstrekt. Een Hongaarsche fabriek heeft patent ge nomen op een zak-schrijfmachine, dié slechts een K.G. weegt, 30 c.M. lang, 15 c.M. breed en 5 c.M. hoog is. In Spanje heerscht een hittegolf. In Cor- deba wees de thermometer Zendag 41 gra den in de schaduw en 50 graden in da zon aan. MORRISON ZEGT EEN HEELE MASSA VERSCHRIKKELIJKE DINGEN TE WETEN.. STOCKHOLM, 2 Aug. W«nsiiaflochtend vroeg heeft de Britsche berichtendienst me degedeeld: „Ook Woensdagechtend hebben de Duitschers vliegende bommen naar ie Zuidelijke graafschappen en het gebied van Londen gezonden. Er ontstond schade en er vielen slachtoffers." Te Londen schatte men in den aanvang der vorige week ,dat er gemiddeld 120 vlie gende bommen per dag in het stadsgebied van Londen vielen. Geen wijk is verschoond gebleven. Eenige ministers zijn zoozer onder den indruk van het nieuwe wapen gekomen, dat zij onlangs op een kabinetsbijeenkomst hebben gepleit voor een volledige evacuatie van Londen, vooral voor een decentralisatie der voor den oorlog belangrijke bedrijven. Dit leidde tot een scherp dispuut in het ka binet. Churchill kon weliswaar de argumen ten niet ontzenuwen, doch hij was tegen een volledige evacuatie, daar de wereld daarin een capitulatie van Londen zou zien. In liet Lagerhuis is Morrison onder vraagd over zijn uiteenzettingen betref fende het nieuwe waarschuwings.sys. teem. Daarbij werd hem de vraag ge steld of hij iets wist over een nieuw soort bommen, -die veel geruisehloozer naderden dan de oude. Morrison ant woordde: „Ik weet een heele massa ver- TURKIJE BREEKT MET DUITSCHLAND De Nationale Turksche Vergadering heeft het voorstel der regeering tot ver breking der economische en politieke betrekkingen met Duitschland aange. nomen. Dceltreffeiule tegenacties in het Oosten Duitsche legerleiding krijgt weer controle op het gevechtsgebeuren Interinf. meldt: Ook bij een uiterst voorzichtige waardeering zal men uit de huidige situatie de conclusie mogen trekken, dat het de Duitsche leiding in het Oosten gelukt is door het aanvoeren van verscheidene nieuwe formaties der centrale reserve en door nieuwen aan voer van zware afweer., en aanvalswa. penen de ontwikkelmg van het ge. vechtsgebeuren weer in .hooge mate on der haar controle te krijgen. Het feit, dat het den bolsjewieken nergens meer gelukte het systematische verloop der Duitsche concentratiebewegingen in de belangrijke gevechtssectoren te versto ren en dat zij ook niet meer in staat waren een reeks krachtig uitgevoerde Duitsche tegenacties te stuiten spreekt een duidelijke taal Tot het teweegbren. gen van deze situatie heeft het doel treffende optreden van het luclitwapen op de voornaamste brandpunten van het gevechtsgebeuren evenals ook de omvangrijke verkenningsactiviteit bo. iangTijk bijgedragen. schrikkelijke dingen. Deze bommen zijn in hun methodes Ietwat verschillend en in één geval was in het geheel geen ge. uisch te hooren." Afgevaardigde Shin- well (Labour) stelde de vraag: ..Is Mor rison zich er van bewust, dat zijn ant woord, volgens hetwelk hij een massa verschrikkelijke dingen weet, verkeerd kan worden uitgelegd en moeten wij het aldus begrijpen, dat he1 slechts een op pervlakkige opmerking was? Morrison antwoordde: ..Er zijn allerlei mogelijk heden. De eerste minister heeft reeds soortgelijke dingen vermeld. Dat is al gemeen bekend Het is waar. dat ik ten deele maar zoo wat gezegd heb. maar ieder, die met deze zaken te maken heeft, leeft in een wereld, waarin men omgaat met verschrikkelijke feiten." MAARSCHALK MANNERHEIM OPVOLGER HELSINKI, 1 Aug. De president van dc Finsche republiek, Risto Ryti, heeft in een brief aan de regcering me degedeeld, dat hij zijn ambt van presi dent der republiek neerlegt. Ik ben, zoo schrijft hij in zijn brief, tot de overtui. ging gekomen, dat het hoogste uitvoe rende gezag zcowel op het gebied van het militaire alsook van het burgerlijke bestuur in dezen tijd in handen van een en dezelfde persoon geconcentreerd dient te worden. Derhalve heb ik beslo ten het ambt van president der repu bliek neer te leggen. Bij het nemen van dit besluit heeft ook het feit zijn in, vloed doen gelden, dat mijn gezondheid als gevolg van de zware verantwoorde lijke last, die gedurende vele jaren op mijn schouders heeft gerust, geleden heeft. Minister-president Linkomies heeft in een toespraak tot den Finschen Rijks dag medegedeeld, dat de maarschalk van Finland, baron Mannerheim, zich op verzoek van de regeering en den Riiksdag bereid verklaard heeft het ambt van president der republiek te aanvaarden. De regeering,, zoo verklaarde minister president Linkomies verder, is tot het besluit gekomen, dat het houden van een eigenlijke verkiezing niet noodig is, doch dat het ambt van president der republiek direct en zonder verkiezing •aan maarschalk Mannerheim moet wor den toevertrouwd. In den Rijksdag is derhalve een wetsvoorstel ingediend om het ambt van president der republiek aan maarschalk Mannerheim toe te ver trouwen. ELECTRICITEITSfiANTSOENEERING De rantsoeneeringspercentages van do na volgende bedrijven zijn met ingang van eerste ineteropneming na 1 Juli 1944 als volgt vastgesteld: kappersbedrijven 50 pCt winkels en warenhuizen 30 pCt. en hotels café's en restaurants 40 pCt. Procuratiehouder jubileum. Onder zeer groote belangstelling heeft de heer G. Jonkman gisteren zijn zilveren jubi leum als procuratiehouder bij de Rott. Bank vereen, herdacht. Zoowel van de zijcle der directie, als van personeel en. zakenrelaties, werden hartelijke woor den gesproken en bloemstukken aange boden. De heer Rogaar heeft den jubi- laris de gelukwenschen namens de di rectie overgebracht, hij bood namens het personeel een ets. voorstellende t Sluisje, aan. De heer Jonkman begon zijn loopbaan bij de Robaver elders, ge durende achttien jaar is hij .op het bankgebouw alhier werkzaam. Leusilerheidc op 5 Aug. onveilig Door (Ie Wehrniachtkommandaiitur werd kennis gegeven, dat Zaterdag 5 Aug. a.s. de gelieele Leusderhcldc onveilig zal zijn. Er wordt dien dag middels afweer geschut met scherp geschoten van 14 tot 18 uur. Mcdecieeling. Betreffende het aanvragen van toestemming voor het houden van vergaderingen, enz. Met ingang van 7 Aug. moeten der- e gelijke aanvragen alle worden ingediend per gedrukt formulier, dat voor belang hebbenden verkrijgbaar is aan het bu reau van politie, afcleeling administra tie. Er moeten dus geen aanvragen meer regelrecht naar Amsterdam worden ge zonden. Politienieuws. Vier personen wer den bekeurd voor het verboden vervoer van visch. Voor verkeersovertredingen zijn 41 politioneele waarschuwingen uit gedeeld. Twee dames bevonden zich, om 22.10 nog op straat. Zij werden mee naar het politiebureau genomen en zijn tot vier uur in de cel opgesloten, waar na zij met een bekeuring naar huis konden gaan. Spreekdag. De Burgemeester houdt morgen van 912 uur spreekuur. Jubilarissen bij de Politie De Opperwachtmeesters Baar da. Lrger- weij en Spiering vierden Dinsdag hun 25-jarig ambtsjubileum. De Corpscht i' en verschillende Stafleden boden ten huize van de jubilarissen hun gelukwenschen aan. terwijl het bestuur van den Kame- raadschapsbond, afd. A'foort, gelukwen schen en een jublleumgave onder en veloppe aanbood. De resp. echtgenooten ontvingen bloemen. STAATSLOTERIJ, 25.000.— 15046; ƒ5.000.— 13670; ƒ1.000.—: 4922 11037, 14761. 24020; ƒ400.— 8039 24596; ƒ200.— 5665. 18767. 22312. 22616; ƒ100.— 2618. 3339. 40c6, 84-18, 12626, 17920, 18297, 19379, 19976, 21024, 25204, 25626. MAX BLOKZIJL. Op Donderdag 3 Augustus om 18.45 spreekt Max Blok zijl via Hilversum I in de serie branden, de kwesties over het onderwerp: Jeugd problemen.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1