KRMTStlï CMIP J Zware strijd tusschen Augustow en de Memel Dagorder van Relclisführer SS Himmler Churchill besprak den oorlogstoestand V 1-vuur slicht veel onheil Turksche sfap kan toi oorlog met Duitschland leiden Tien textielpunten zijn geldig verklaard DONDERDAG 3 OOGSTMAAND (AUG.) 1944. 2 PAG., 58a JAARGANG. -- No. 181 VERDUISTERING Van 30 Juli tot en met 5 Augustus van 11.30 u. tot 6 u. 4 Augustus V.M.; [DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI 11 Augustus L.K. ültgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES 7/h BLANKENBERG Zn. SNOUCKAERTLAAN 9. AMERSFOORT Administratie: Tel. 6289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOEST. Mitau gedeeltelijk ontruimd, 1 Birsen werd heroverd IN JULI ZIJN 1830 ANGLO-AMERIK. VLIEGTUIGEN VERNIETIGD Hoofdkwartier van den Führer, 2 Aus. Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: Ten Zuiden van Caen stortten door tanks en lievig artillerievuur gesteunde vijandelijke aanvallen met zware verliezen ineen. Ook aan weerszijden van Moyon en in het gebied Percy-Villedieu werden alle aanvallen der Amerikanen uiteengeslagen, waarbij dertig tanks werden - stukgeschoten. Zuidelijk en Oostelijk van Avranches zijn hevige gevech ten gaande met opdringende vijandelijke tank formaties; 34 tanks werden daar stukge schoten. Des nachts vielen gevechtsvliegtuigen vijandelijke pantservoorhoeden, en dooi den vijand bezette plaatsen met goed gevolg aan. In het Fransche gebied werden 102 terroristen in gevechten vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt yoorfc. In Italië mislukten wederom alle doorbraakpogingen van den vijand ten Z.W. en ten Zuiden van Florence. Vij andelijke artillerie beschoot gisteren Flo rence, hoewel de stad, om haar cultuur goederen te sparen, door het Duitsche commando niet militair gebruikt wordt en geen troepen herbergt. Ook de histo rische -scheeve toren van Pisa, in welks omgeving zich geenerlei militaire instal laties bevinden, werd door vijandelijk artillerievuur beschadigd. Duitsche torpedovftegtuijjen vielen voor de Noord-Afrikaansche kust een vij andelijk konvooi aan. Vier vrachtsche pen met een gezamenlijken inhoud van 2li.000 ton en een torpedojager werden vernietigend getroffen. Bovendien wer den zeven andere koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 40.000 ton door torpedo's getroffen. Bij den strijd tegen de communisti sche benden op den Balkan leed de vij and in Juli buitengewoon zware verlie zen aan dooden en gewonden. Behalve 13.000 dooden verloor hij 3800 mail aan. gevangenen en overloopers. alsmede tal rijke lichte en zware infanteriewapenen. Meer dan twintig groote ravitallleevings- Icimpen eu munitiedepots werden buit gemaakt of vernietigd. Op de Noordelijk helling der Karpa- then werden de naar den Beskidenpas opdringende vyandelyke strijdkrachten Iti een tegenaanval teruggeworpen. Ver der naar het Noordwesten kwam het in het voorterrein der Karpathen, in het bijzonder in het gebied ten Westen van Sambor en by Reichshof, tot hevige plaatselijke gevechten. In de groote bocht van den Weichsel werden talrijke vtfandclyke aanvallen afgeslagen. Tegen een vijandelijk brug genhoofd Zuidelijk van Warschau ztfn tegenaanvallen gaande. Slagvliegtuigen brachten op den Weichsel 28 met troepen volgeladen veerbooten der Sovjets tot zinken. Noordoostelijk van Warschau wierpen troepen van het leger en van den Waffen-SS, gesteund door slagvliegtuï- gen, de bolsjewisten in den tegenaanval terug. Tusschen het woud van Augustow en de Memel kwam het zware heen en weer golvende gevechten, in het ver loop waarvan de plaatsen Kalvaria en Wilkowianken verloren gingen. In Letland werd het Zuidelijke deel van Mitau, waarin verscheidene dagen hevig gevochten is, ontruimd, nadat de bruggen vernield waren. Birsen werd in een tegenaanval heroverd. Tusschen de Duna en de Finsche Golf mislukten verscheidene plaatselijke Sovjetaanval- len. In de maand Juli vernielde de lucht macht 1830 Anglo-Amcrikaansche vlieg tuigen, waaronder 1236 viermotorige bommenwerpers. Alleen boven Duitsch gebied werden 804 vijandelijke vliegtui gen in luchtgevechten en door lucht doelgeschut neergeschoten. Rommel ernstig gewond Generaal - veldmaarschalk Rommel heeft op 17 Juli in Frankrijk tengevolge van een luchtaanval een ongeluk gehad met zijn auto. Hij bekwam daarbij ver wondingen en een hersenschudding. Zjjn toestand is bevredigend. Er bestaat geen levensgevaar. Benoemingen. Als opvolger van den bij den aanslag op den Führer om het leven gekomen kol.-generaal Korten heeft Rijksmaar schalk Goring den lt.-generaal "Werner Kreipe, tot dusver generaal der vlie geropleiding, aangesteld tot chef van den Genera len Staf van het Lucht wa pen. Lt.-generaal Kreipe heeft in 1923 deelgenomen aan den marsch van den negenden November. Hij is drager van de Bloedorde. De Führer heeft den commandant van het Berlijnsch wachtbataillon Gross Deutschland, majoor Remer, drager van het eikenloof, bevorderd tot kolonel we gens zijn vastberaden houding op 20 Juli. Quezon overleden. Reuter meldt uit New-York. dat de voormalige presi dent der Philippijnen. Manuel Quezon, op zijn buitenverblijf aan tuberculose is overleden. Vierling in Roemenië. De boerin Elena Jorg te Jurgara in Zuid-Bessar- bië heeft een gezonde vierling ter we reld gebracht. Zij was reeds moeder van drie kinderen. PLICHTSBETRACHTING TOT HET UITERSTE VAN EEN IEDER GEëlSCHT De Reichsführer SS Heinrich Himm ler heeft als bevelhebber van het re- serveleger den volgenden dagorder uit gevaardigd: „Op 20 Juli heeft onze Führer en opperste oorlogsleider Adolf Hitler mij benoemd tot bevelhebber van het aan vullende leger en chef van de legerbe- wapening. Vandaag, op 1 Augustus, den dag, waarop 30 jaar geleden de strijd om het behoud, om het leven van ons Duitsche volk begon, wend ik mij voor het eerst tot u. Front en vaderland ver wachten terecht van het reserve leger de grootste verrichtingen. Wij zullen noch de kameraden aan het front noch het dierbaarste wat ons volk heeft, kin deren, vrouwen en ouders, teleurstellen. Ik-weet, dat het binnenlandsche leger voorbeeldig zal zijn in zijn trouw en ge hoorzaamheid. Ik beveel, dat in garnizoenen en sta ven dag aan dag minstens zoolang op leid, dienst gedaan en plicht vervuld Churchill heeft gisteren in een Lagerhuis- rede verklaard, dat tot dusver tengevolge van Duitsch V 1-vuur 4735 dooden en ruim 14.000 zwaar gewonden zijn gevallen. Bo vendien is een groot aantal personen lichter verwond. Er zijn 17.000 huizen verwoest en 800.000 beschadigd. Churchill gaf een uiteenzetting over den oorlogstoestand en verklaarde, dat de geallieerden op het oogenblik in de lucht, ter zee en onder water de meer derheid hebben. De verliezen door het optreden der vijandelijke duikbooten sedert het begin van 1944 noemde hij, vergeleken met die van de vorige jaren, zonde beteekenis. Wij moeten echter, aldus Churchill, zeer waakzaam zijn en blijven. Duitscliland moet worden be schouwd als de voornaamste vijand. Over de invasie zeide Churchill, dat de keuze der kuststrook, waar zou wor den geland, reeds gedaan was bij de besprekingen in Quebec. In Teheran is Stalin de belofte gegeven, dat het in vasieplan eind Mei of begin Juni zou worden verwezenlijkt. -Stalin van zijn lrant heeft beloofd dan alle Sovjet-Rus sische legers in den strijd te werpen, betgeen inderdaad ook gebeurd is. Reeds sedert meer dan een jaar zijn voortdu rend Amerikaansch oorlogsmateriaal en troepen naar Engeland -getransporteerd, maar bij het geheele, groote avontuur waren wij practisch gelijkwaardig. Alle troepen zijn onderworpen aan een uiterst harde opleiding. Het is bekend, zoo zei- de Churchill, dat hij er tegen was, dat de Invasie over het Kanaal reeds in 1942 zou worden ondernomen. Het grootste deel der scheepstonnage voor de invasie is in de Ver. Staten gebouwd. Ten aanzien van de Sovjet-Unie ver klaarde Churchill er van overtuigd te zijn. dat het 20-jarig verdrag van Enge land met de Sovjet-Unie een der duur zaamste factoren zal blijken te zijn bij „het behoud van den vrede en de orde en bij de progressistische ontwikkeling In Europa". Over de aanvallen met de V 1 zeide Churchill ook nog, dat bijna een milli- oen menschen bij de evacuatie van Lon den steun hebben gekregen. Opnieuw sprak hij het vermoeden uit, dat de Duitschers andere, nog doeltreffender nieuwe wapens zouden kunnen gaan ge bruiken. Wat de Sovjet-Russisch-Poolsche kwestie betreft, noemde Churchill den toestand voor de Poolen op het oogen blik hoopvol. Belangwekkend waren de uitlatingen van Churchill over de verliezen der Engelsche luchtvloot. Zoo zeide hij, dat in verhouding tot het aantal in den strijd geworpen mannen van het vlie gend personeel de verliezen der lucht vloot die der andere weermachtsonder- deelen verre zouden overtreffen. Ook de verliezen der Amerikaansche lucht macht zijn buitengewoon zwaar. Bonaanwijzingen Van 1 tot en met 31 Aug. 1944 geeft elk der met 50ste periode gemerkte bon nen voor motorbrandstof, zoowel de A- als B-bonnen, recht op het koopen van de op de bonnen vernïelde hoeveelheid motorbrandstof. Van 1 tot en met 31 Aug. 1944 geeft elk der bonnen „Generator-anthraciet twee en dertigste periode" recht op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes 4 of 5; gedurende het zelfde tijdvak geeft elk der bonnen „Ge- neratorturf twee en dertigste periode" recht op het koopen van 50 stuks bag- gerturf. Van 1 Aug. 1944 af tot nader order reiken de distributiediensten aan hou ders van door de rijksverkeersinspectie uitgegeven machtigingen, nieuwe gene- ratorturfcokesbonnen uit, die paars ge kleurd zijn en voorzien van drie strook jes, waarop de afmeting vermeld staat, nl. 1/5, 5/20 of 20/40. Deze bonnen ge ven elk recht op 10 kg. turfcokes van de op de strookjes aangegeven afmeting, voorzoover deze strookjes niet zijn door gestreept met inkt of anilinepotlood. Op deze bonnen kan men bij de daartoe aangestelde wederverkoopers van de vier groote benzinemaatschappijen de turf cokes betrekken. De oude groengekleur- de generatorturf cokesbonnen zijn van 1 Aug. '44 af ongeldig. DRIE DOODEN. Te Heemstede Is op 23 Febr. een ziekenauto, afkomstig uit Zierikzee, aangereden door een met zand beladen vrachtauto. De zieken auto sloeg om en geraakte in brand. Een zieke dame kwam in de vlammen om en later overleden in een zieken huis te Haarlem nog twee dames, die by de zieke hadden gezeten. Tegen den chauffeur van de vrachtauto was we gens het veroorzaken van dood door schuld drie weken hechtenis geëischt. De rechtbank heeft den chauffeur thans vrijgesproken. wordt als de wapenarbeider in ^ijn fa briek werkt. Ik verlang, dat officier en soldaat en alle leden van het leger zonder voorbehoud en oprecht afstand doen van elke zelfzuchtigheid en van aen vervloekten etappegeest. Ik ver lang, dat elke officier en elke soldaat, die in het binnenland bespaard kan wor den, overeenkomstig zijn wensch naar het front gezonden wordt of, wanneer hij daarvoor niet geschikt is om rede nen van leeftijd en gezondheid, wordt vrijgegeven voor den bewapeningsar- beid. Van de officieren en ambtenaren in het bijzonder verwacht ik, dat zij slechts gebruik maken van het eene voorrecht, meer plichten te vervullen, meer dienst ie doen en aan het front nog dapperder en standvastiger dan de manschappen te zijn. Nooit wankelend in onze trouw en in ons geloof, zonder aarzeling in onze ge hoorzaamheid, fatsoenlijk in onze ge zindheid, nooit moede in onze vlijt, nauwgezet in de vervulling van onze plichten hebben wij ons voorgenomen, door daad en prestatie de schande van den 20sten Juli te doen vergeten en het nationaal-socialistische volksleger van den Führer en zijn rijk te worden." Zïektewetcontröle verscherpt De Federatie van Bedrijfsverenigin gen en de Ver. van Raden van Arbeid deelen mede: Teneinde te voorkomen, dat ziekengeld wordt uitbetaald aan personen, die daarop geen recht heb ben, is het noodig gebleken de controle voorschriften te verscherpen. In hoofd zaak komt de wijziging hierop neer. dat de arbeider, nadat hij zich heeft ziek gemeld, onder alle omstandigheden thuis moet blijven, totdat de eerste controle heeft plaats gehad. Dit geldt ook voor dengene, die tengevolge van ziekte geen gehoor kan geven aan een oproep om op het spreekuur van den contröleerend geneesheer te verschij nen. Ook in dit geval dient men thuis te blijven, totdat er controlebezoek komt. '"jgOEREN. DE TIJD DRINGT SCHEURT VóóR 10 AUGUSTUS, UW VOLK BEHOEFT VET. De Japansche sdmirai) Oikawa is benoemd tol chef y»n dui admiralen staf. Admi raal Nomcsra is chef van de vlootbasit Jokosoeko geworden, vice-admiraai ïad» chef van de vlootafdecling van het minis terie var: Marine. Mot het verschijnen van Amerikaansch» landstrijdkrachten op het Chineesche oor- oorlogstoonecl, onder andere bij de stad Hengjang in Hoensn, rijn da gevechten aldaar in een nieuw stadium getreden. De Amerikanen hebben tusschen 25 en 27 Juli hevige luchtaanvallen onderno men op het eiland Palau van de Korj- linen. Van de 750 toestellen rijn er min stens 43 neergeschoten. De Sovjets hebben in Juli aan het Oos telijk front 1329 vliegtuigen verloren 0» Duitsche luchtmacht verloor minder dan 1 van het aantal uitgevoerde vluchten. Het Britsche Lagerhuis heeft besloten met ingang van lieden tot 26 September ep reces te gaan. Het hoofd van de Poolsche emigrantenre- geering te Londen, Mikolajczyk, heeft in Moskou een zeer openhartig onderhoud ge had met Moiotof. Hij hoopt spoedig met Stalin te spraken. Te Philadelphia zijn vanwege de stakin gen onlusten uitgebroken. Groepen gewa- pende negers vielen blanke vrouwen aan en plunderden winkels. Er werden 300 per sonen gearresteerd. In 1943 zijn in totaal 84 Deensclie vis- schers bij hun werk om hat leven geko. men. Sinds het begin van den oorlog wer den 171 Oeensche visschers door krijgs handelingen gedood. Berlijn in afwachting van de motiveering De Turksche regeering heeft gisteren de Turksche nationale vergadering de beslissing voorgelegd de economische en politieke betrekkingen met Duitschland af te breken. Na felle gedachtemvssse- iingen in een geheime fraciiezitting der Turksche volksparty op Dinsdag heeft de Turksche nationale vergadering de beslissing der regecring aanvaard. Daarmede heeft Turkije niet verbre king van het Duiisch-Turksche vriend schapspact zijn tot dusver traditioneels politiek van vriendschap met Duitsch land en van neutraliteit als voorvvaarda zijner onafhankelijkheid prijsgegeven. Ondanks cIj waarschuwingen va.it Duitechland heeft (He Turksche regee ring. gerolg- gevend aan den druk vaa Engeland, Amerika en de Sovjet-Unie, een weg ingeslagen, die haar berooft van de vrijheid en zelfstandigheid vaa handelen. De tot dusver door de Turksche re geering bij alle gelegenheden naar vo ren gebrachte instandhouding der neu traliteit werd zonder dwingende redenen voor Turkije zelf opgegeven en daar mede is een begin gemaakt met een politiek, die, mocht Turkije op dezen gevaarlijken weg voortgaand niet moei lijk in haar consequenties te beoordeelea is. V/ant volstrekt noodzakelijk zou de oorlog met Duitschland dan het ge volg worden. De chef van het protocol van het departement van Buitenlandsche Zaken heeft den Turkschen zaakgelastigde mee gedeeld. dat zijn missie in Duitschland teneinde is en hem tevens uitgenoodigl terstond Duitsch gebied te verlaten. Op de persconferentie van het Duit sche ministerie van Buitenlandsche Za ken werd medegedeeld, dat nog geen nadere verklaring kon worden afgelegd Deze zal pas geschieden, als een officieel bericht, alsmede de tekst met de moti veering van den stap, te Berlijn zullen zijn ontvangen. Het besluit van Ankara is, ofschoon men de draagwijdte van deze gebeurte nis niet miskent, door de Bulgaarsch© openbare meening met kalmte ontvan gen. Men legt in Sofia bijzonder den na druk op het feit, dat Saradzjogloe heeft verklaard, dat deze stap van Turkije niet het begin van een oorlog be teekent. Hofrouw in Iran. Naar aanleiding van den dood van den afgezetten Sjah heeft het Iraansche hof drie maanden rouw aangenomen. WINKELIER KAN SLECHTS LEVEREN WAT HIJ IN VOORRAAD HEEFT Mat het doel het aanschaffen van de nood zakelijkste reparatiemiddelen mogelijk te ma ken, zijn met ingang van heden de punten 41 tot en met 50 van de textielkaart „V 115 voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder" en van de textielkaart „V 215 voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder" en de punten 1 tot en met 10 van de textiel kaart „V 715 toeslagkaart voor jongens en meisjes van 15 tot 18 jaar" geldig verklaard. Voort wordt nog eens onder de aan dacht gebracht, dat het den winkelier in het algemeen niet mogelijk is textiel- goederen, welke onder inlevering van speciale vergunningen kunnen worden gekocht, uit voorraad te leveren. In de gevallen, dat de winkelier het gevraag de artikel niet in voorraad heeft, neemt hij de vergunning in ontvangst; hij le vert echter het artikel eerst af, nadat hij op de vergunning is bevoorraad. Het spreekt vanzelf, dat men hierdoor eeni- gen tijd en, wanneer de productie op dat oogenblik onvoldoende is om aan de vraag te voldoen, zelfs geruimen tijd op de levering van het gevraagde arti kel zal moeten wachten. Indien een winkelier een vergunning niet zou wil len aannemen, wende men zich tot een andere winkelier. In elk geval zal men, indien men zich daartoe eenige moeite getroost, binnen den geldigheidsduur van de vergunning zeker een winkelier vinden, die de ver gunning gaarne in ontvangst neemt. De vergunningen zullen daarom in het al gemeen niet verlengd kunnen worden. Wanneer men gegronde redenen heeft om aan te nemen, dat een bepaalde winkelier, die weigert op de vereischte distributiebescheiden een textielartikel af te geven, dat wel in voorraad heeft, kan men een klacht daarover wenden tot de Centrale Textiel Inspectie, Jan Willem Brouwersplein 20 te Amsterdam. De tcxticlpositie laat niet toe, dat met bijzondere wenschen of eisehen ten aan zien van kwaliteit of soort rekening wordt gehouden. De winkelier kan slechts die goederen leveren welke bij in voorraad heeft of zelf ontvangt.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1