1MEKFC0IM 1011 CANT Nauwte tusschen Falaise en Argentan verwijd Geallieerden naderen randgebied van Parijs Voortaan mirder tabak! De nieuwe bonnen Landingen in de Provence voortgezet VRIJDAG Ti OOGSTMAAND (AUG.)" 1941. 4 PAG., 55e JAARGANG. - No. 194 iDAGBL AD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDEftSCHE VALLEI uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES 7/tl BLANKENBERG Zn. SNÜUCKAERTLAAN 9. AMERSFOORT Administratie: Tel, 5289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731, Hoofdredacteur: NIC. LAMAN, SOEST. VERDUISTERING. Advertentieprijzen: per m.M. regel /0./2. Ingez. mededeeling f 0.24. „Doelpunten": a, personeel, t.m. 20 woorden 10.55. Ieder woord meer 0.05: b. alle overige 20 w. ƒ0.66. Ieder woord meer f0.06 max. Van 1320 Aug. 50 woorden. Bewijsn. 6 et De adm t>e- van 21.006.30 u. liondt liet recht adv. zonder opgave van 18 Augustus N.M.; redenen te weigeren. Abonnementen otj 27 Augustus E.K. vooruitbetaling: p. U war taal '2 05; p. poet 2.25; p. mnd. 0.69; p w 'O iS. ammm Losse nummers ƒ0.06. Conesp. over sdv. en abonnementen aan Administratie. Strijd oni St. Malo teneinde Orleans door vijand bezet GR00TE SCHEEPSVERLIEZEN OER GEALLIEERDEN IN DE SEINE-BAAI Sovjets in Wilkowisjken (Duiisch WcermaclitbcrichtJ Hoofdkwartier van den Führer, 18 Aug. *Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In Normaniiië werd de Westelijk van de Orne ver vooruitspringende bocht in het front tot achter de rivier teruggenomen. De vijand trachtte met sterke strijdkrachten in het ge bied ten Oosten en ten N.O. van Falaise uit Noordelijke richting op deze beweging in te dringen, doch hij werd na verbitterde ge vechten tot staan gebracht. Onze tegenaan vallen in het gebied van Argentan sloegen vijandelijke strijdkrachten, die een omtrek kende beweging wilden maken, uiteen en verwijdden daardoor de nauwte tusschen Fa laise en Argentan. Om Chartres wordt nog stseds verbitterd gevochten. Ook in Orleans woedden den ge- heelen dag hevige straatgevechten met Ame- rikaansche troepen, iie z;ch in den loop van den strijd in het bezit van de stad konden stellen. Het garnizoen van St. Malo is voor de vijandelijke overmacht bezweken. Onder een onophoudelijke, zeer zware beschieting kon het zich, toen alle zware wapenen on bruikbaar waren geworden, tenslotte nog slechts met handwapenen verweren. Soldaten van alle Weermachtsonderdcelen onder hun kommandant kolonel Von Aulock hebben hier in een heldhaftige worsteling van bijna drie weken stand gehouden tegen den stormloop van zeer sterke vijandelijke strijdkrachten en den vijand zware verliezen aan dooden en gewonden toegebracht Hun strijd zal in de geschiedenis voortleven. lil Zuid-Frankrijk kon de vijand zijn bruggenhoofd, tusschen Toulon en Can nes uitbreidCA en versterken. Onze dek- Icings- en versperringsformaties sloegen gepantserde verkennlngsafdeelingen van den vijand, die ver naar het Noorden opdrongen, af. Verscheidene pogingen van den vijand om Westelijk van Tou lon nieuwe troepen aan land te bren gen mislukten. Door strijdmiddelen der marine wer den in de Seinc-baai twee vijandelijke torpedojagers en vier transportschepen met een geza menleken inhoud van 25.000 ton tot zinken gebracht. Een groot transportschip van 15.000 tot 20.000 ton en acht andere schepen met ecu gezamenlijkcn inhoud van 48.000 ton werden door torpedo's getroffen. Op grond van de waargenomen zware ont ploffingen kunnen zij als gezonken be schouwd worden. Voor de Zuid-Fran- sche kust bracht een kustbatterij der marine twee vijandelijke mijnvegers tot zinken en beschadigde zij een torpedo jager. Het gebied van Groot-Londen ligt overdag en des nachts onder zwaar vergeïdingsvuur der V 1. In Italië werden verscheidene pogin gen van den vijand om den Arno over te steken en talrijke verkenningsaan- vallen verijdeld. In het Oosten verijdelden Rocmeen- sche troepen pogingen der Sovjets om den benedenloop van den Dnjestr over te steken. In het voorterrein der Karpathen v/orden Westelijk van Sanok en N.W. van Krosno wederom hevige gevechten geleverd. Op het Weic-hselbruggenhoofd van Baranof mislukten herhaalde aanvallen der bolsjewisten. Pantserwagens en pantsergrenadiers braken hierbij in den tegenaanval nardnekkigen vijandelijken tegenstand en wierpen de Sovjets te rug. Een aanzienlijk aantal vijandelijke tanks werd stukgeschoten. Aan weerszijden van Wilkowisjken zetten de Sovjets met veertien divisies infanterie en verscheidene pantserbri gades, door talrijke slagvliegtuigen ge steund, hun aanvallen voort. Wilko wisjken ging opnieuw verloren. Bij Ra- seinen werden herhaalde vijandelijke aanvallen uiteengeslagen. Door doel treffende aanvallen van onze formaties slagvliegtuigen leden de bolsjewisten zware verliezen. Alleen al in luchtge vechten werden in dezen sector 56 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Aan het Letlandsche front strandden de vijandelijke doorbraakpogingen ten Noorden van Birsen en in het gebied van Modohn bloedig op den verbeten tegenstand onzer divisies. In Estland werden talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen of opgevangen. Aan den hals tusschen het meer van Pskot en het Peipusmeer zijn hevige ge vechten. ontbrand met de naar den Wes telijken oever overgestoken Sovjets. Bi; een poging van. Sovjetbommen werpers om Kirkenes aan te vallen wer den 40 vijandelijke vliegtuigen door on ze luchtverdedigingsstrijdkrachten neer- gescholen, waardoor meer dan een. der de van do vijandelijke formatie vernie tigd werd. Gisteren werden aan het oostelijke front in totaal 110 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Bij aanvallen van vijandelijke bom menwerpers op het gebied van Ploesti werden door Duitsche en Roemeensche luchtverdedigingsstrijdkrachten 18 vier motorige bommenwerpers neergeschoten. In den afgeloopen nacht lieten afzon derlijke Britsche vliegtuigen bommen vallen op Mannheim. Ludwigshafen en het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. Oen. Veldmaarschalk Model onderscheiden .De Führer heeft, den opperbevelhebber van de legei groep Midden, gcneraal- veldmaarschalk Walter Model als 17en soldaat van de Duitsche Weermacht het eikenloof met de zwaarden en brillan. ten behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Na maarschalk Rommel is de 53-ja- rige generaal-voidmaarschalk Model de tweede generaal-veldmaarschaïk van het Duitsche leger, die deze hoogste onder scheiding voor dapperheid ontvangt. Eikenloof voor commandant van St. Malo De Fiihrer heeft den commandant van de vesting St. Malo. kolonel Andreas von Aulock, het eikenloof behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis ver leend. D« führer overhandigt ^-Oberst- gruppenfuhrer Sepp Dietrich de bril janten bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis Holfmann/Stapf/Pax m De Nieuw.Zeelandsehe Brigadegene. raai Keith Steward is van een verken ningsopdracht ten Z. van Florence niet teruggekeerd. Hij leidde den staf van generaal Freyberg, commandant der Nieuw.Zeelandsehe expeditiestrijdkrach. ten. Generaal Juin is benoemd tot chef van den generalen staf van De Gaulte. DE STRIJD AAN HET FRANSCHE FRONT Duitsche legerleiding voor nieuwe beslissingen Ds A.N.P.-correspondent meldt: Nu de eerste Sovjet-Russische aanvals golf aan den Weichsel is vervloeid en het frontbeeld in het Oosten geen ingrijpende wijziging ondergaat, vraagt het krijgsgebeu ren in het veesten meer dan ooit de aan dacht, vooral nu het beeld van den strijd in dit deel van Europa door de nieuwe lan ding in Zuid-Frankrijk wederom aanzienlijke veranderingen heelt ondergaan. Over ds ont wikkeling der laatste dagen in N.W.-Frank- rijk schrijft de „Völkischer Beobachter", dat deze de Duitsche legerleiding voor nieuwe beslissingen stelt en dat vermoedelijk in de komende dagen zal blijken in welke richting die gaan. De gevechten in het landingsgebied tus schen Toulon en Cannes laten tot dusverre nog geen eenigszins nauwkeurige beoordes- ling toe, doch het verband met den strijd in Noord-Frankrijk is evident, daar het de bedoeling der geallieerden is Duitsche strijd krachten te binden en volgens de eigen ver klaringen van het Britsch-Amerikaansche op perbeyel een verbinding tot stand te bren gen tusschen de beide afzonderlijke strijd- tGoneelen in Frankrijk. De geallieerden spre ken dan ook van den slag om Frankrijk. Ook de andere Duitsche bladen doen uitkomen, dat de legerleiding thans voor nieuwe problemen staat, die nieu we beslissingen eischen. De Anglo- Amerikaaen trachten in Normandië den ring om de Duitsche strijdkrachten te sluiten. Zoowel de Engelschen als Ca- nadeezen, die te dien einde in het ge bied van Falaise naar het Zuiden trach ten op te rukken als de Amerikanen, die zich Noordwaarts bewen n en thans ten N.O. van Argentan staan, stuiten op verbitterden Duitschen tegenstand, die een vereeniging der beide gealli eerde legergroepen totdusver heeft weten te verhinderen. De Amerikanen hebben intusschen ook hun aanvallen in Oostelijke richting, d.w.z. in de rich ting van Parijs en de Seine in kracht doen toenemen. Uit de mededeeling in het Weermachtsbericht, dat Duitsche dekkingstroepen in het gebied van Chartres-Dreux ongeveer 70 Km. van Parijs den naar het Oosten oprukken- den Amerikanen tegenstand bieden, blijkt, dat de Duitsehcrs zich hier ai strijdend terugtrekken. GEALLIEERD BEVEL GEWIJZIGD In de bevelvoering der geallieerde legers in N.-Frankrijk is dezer dagen een wijziging aangebracht, die naar Duitsche meening noodzakelijk is ge worden, doordat het oorspronkelijk 100 Km. lange front thans een lengte van 400 K.m. heeft en de sterkte der strijd krachten dienovereenkomstig is ver meerderd. Onder de opperste leiding van generaal Eisenhower, die zijn hoofdkwartier vorige week naar Frank rijk heeft verplaatst, strijden in N.- Frankrijk thans het 3de (volgens ande re opgave het 1ste) Canadeesche leger onder leiding van generaal Crecar en daaraan naar het Westen aansluitende het tweede Britsche leger onder gene raal Dempsey. Beide legers vormen tezamen de 21ste legergroep onder lei ding van generaal Montgomery. Hier aan sluit zich naar het Westen het 1ste Amerikaansche leger onder generaal Hodges en het derde Amerikaansche le ger onder generaal Patton aan, die oor spronkelijk beide eveneens deel uit maakten van dé 21ste legergroep, doch .i.ai.a o.iocr gonei-aai Bradley een spe ciale 12de legergroep vormen. Welke evenwel onder het opperbevel van ge neraal Montgomery blijft staan. HET NIEUWE LANDINGSTERREIN De landing in Z.-Frankrijk heeft te Berlijn bij het groote publiek niet dien indruk gemaakt als de landingen van den 6den Juni in N.-Frankrijk. In in gewijde Duitsche kringen werd zij op grond van de sterke troepenconcentra ties op Corsica en de concentratie van talrijke schepen in de wateren van het eiland sedert geruimen tijd verwacht. Alleen verkeerde men in het onzekere of de tegenstander een landing zou be proeven aan de Italiaansche Westkust, b.v. in het gebied van Spezia, dan wel aan de Zuid-Fransche kust. De gealli eerden hebben de Zuid-Fransche kust gekozen, waar de Alpen diep aan de zee komen en slechts een smalle kust strook vrijlaten. Slechts enkele rivier dalen laten hier de mogelijkheid van een landing toe. Wederom 3 K.G. aardappelen Van 20 tot en met 26 Augustus a.s. kan men op elk der bonnen aardappe len 35 anderhalf kg. aardappelen koo- pen. Op den bon toeslag 35 is 1 kg. aard. appelen verkrijgbaar Evenals vorige week het geval was, kan men ook dit. maal reeds op Vrijdag 18 en Zaterdag 19 Augustus a.s. aardappelen op boven genoemde bonnen koopen. BH AND IN V TIENEN DAAL. —Dinsdag middag is het schoenenmagazijn „Bata" te Veeneudaal geheel uitgebrand. Een kind van eenige maanden moest uit een raam naar beneden geworpen worden. Het bleef gelukkig ongedeerd. Voor de periode 20 Aug. t.m. 2 Sept ge. ven de bonnen 35 en 36 recht op het koo pen van de gebruikelijke rantsoenen hroad, beschuit, melk, taptemelk, vleesch en tab3k. naar keuze sigaren, tabak of sigaretten. Voorts zijn voor die periode aangewezen 209 en 210 bloem, 071 250 gram gort. E71 250 gram kindermeel of voedingssuiker, 35A en 353 ieder een halt rantsoen boter, 208 100 gram 20p!us of magere kaas, 207 strike*,' 206 jam, 205 vervangingsmiddelen, 204 250 gram koffiesurrogaat en 35 150 gram ver snaperingen. TOELICHTING» Zooals bekend.' is voor de periode :i 6 Aug. t.pa. 2 Sept. a.s. bon 200 Alge meen voor 250 gram peulvruchten aan gewezen en bon 199 Algemeen voor ..50 gram roggevlokken. of havermout. In ver band hiermede wordt thans vr.ee n boa voor peulvruchten pf gruttersv.a: ::i aan gewezen. De boterbonnen 35 A en 35B ge va a van 20 Aug. t.m. 2 Sept. a.s. elk recht op 125 gram boter. Voorts zal m.i.v. 20 A ug. a.s. het-rund- vet," waarvoor men destijds bon .Boter 36A" bij den slager heeft moeten' inle veren, afgeleverd worden. Zooals reeds werd medegedeeld, wordt dit ri ndvet verstrekt als aanvulling op het oter- rantsoen van kinderen, geboren in 19*6 of later. Tenslotte wordt van 20 Aug. a* .ie volvette kaas of 40plus kaas afgeie »er«l, waarvoor men destijds bon ..Algei teem 181" bij zyn leverancier heeft ino -ten inleveren, VERMICELLISOEP Met ingang van 20 Aug. a.s. zal nien. vermicellisoep niet meer kunnen koopen op de voor vermicelli aangewezen bon nen. In plaats hiervan kan men dit ar tikel voortaan verkrijgen op d'?n bo.i voor vervangingsmiddelen. Op den ver. vanging smid delenbon „Algemeen 205" kan men dus. behalve de gebruikelijk* hoeveelheden vervangingsmiddelen, ooii een aantal pakjes (ten hoogste vier) vermicellisoep koopen. HAVERMOUT EN GORT. In den vervolge zal men zoowei op de rantsoenbonnen voor havermout als op de rantsoenbonnen voor gort havermout? e. d. èn gort e. d. kunnen koopen. Er wordt dus geen onderscheid meer ge. maakt tusschen havermout e. d. eener- zijds en gort e. d. anderzijds. Duidelijkheidshalve wordt nogmaals een opsomming gegeven van hetgeen een rantsoen havermout en van hetgeen, een rantsoen gort omvat. Sen rantsoen 'ha vermout is: 250 gram havermout, ha ver bloem, havervlokken, ha vergort, geme: >i meel (pannekoekmeel)roggevlokken, voedingssuiker in poedervorm of 3121 gram voedingssuiker in vloeibaren vorm. Een rantsoen gort is: 250 gram gort. gortmout. gortbloem. gemengd meel (pannekoekmeel), grutten (alle soorten), aardappeltapioca. aardappelmeel vlokken, vier liter gortpap in combinatie met taptemelkbonnen)drie pakjes gemalen gort, bereid met gemalen magere blok- melk met suiker, '250 gram voedingssui ker in poedervonn of 312i/.-> gram voe dingssuiker in vloeibaren vorm. Ook op den thans geldigen bon „Al gemeen *199" kan men behalve rogge vlokken en havermout e.d. gort, e.d, koopen. Rantsoen een derde verlaagd Het is noodzakelijk gebleken met in gang van 20 Aug. a.s. het tabaksrant. soen te verlagen. In den vervolge krijgt men de beschikking over tweederde ge. deelte van de hoeveelheid tabak, siga ren, sigarillos of sigaretten, welke men tot dusverre ontving. De bonaanwijzing voor tabak en ta baksproducten zal daarom voortaan als volgt geschieden: Gedurende een tijd vak van zes weken zullen telkenmale voor de eerste veertien dagen twee bon nen worden aangewezen, voor de twee de veertien dagen een bon en voor de laatste veertien dagen wederom een bon. Onder dekking van het vuur der aan de Z.-Fransche kust samengetrokken oorlogsschepen, waaronder zich twee slagschepen bevinden, een vliegtuigmoeder schip, drie kruisers en 18 torpedoboot- jagers, zetten de aanvallers hun lan dingen voort. In St. Raphael is hevig ge streden. Toulon is vermoedelijk het eer ste doe! van de ge- allioer.'en.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1