i I ma De Z-S-procedure in het bosch- en houtbedrijf De 20sie Juli verstevigde Duitschlands positie fn Ned.-lndsë geïnterneerde Nederlanders de GR een nn 1 AMERSFOORTSCHE COURANT VRIJDAG 18 OOGSTMAAND (AUGUSTUS) 1944 Van bevoegde zijde wordt medege deeld: De ZS.procedure als maatregel op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied no. 108/42 betref lende de verplichting tot het verstrek ken van inlichtingen wordt thans ook uitgevoerd voor het geheele gebied van het Nederlandsche bosch- en houtbe drijf. Derhalve moeten hieraan deelne men alle firma's, die aangesloten zijn bij een der hieronder genoemde vak groepen of ondervakgroepen. 1. Ee ör ij fsgroep tusschenpersonen. .Vakgroep tusschenpersonen in hout, agenten, commissionairs en makelaars. 2. Bedrijfsgroep Groothandel. Vak groep Groothandel in Hout. Handelaars in triplex- en vezelplaten, rondhout- handelaars (naald-, loof- en generator hout), importeurs, benevens groot*, en kleinhandelaars in hout (uitgezonderd handelaars in brandhout). 3. Bedrijfsgroep houtindustrie, a. Vak groep Balkenzagerijen met de volgende ondervakgroepen: Zagerijen voor Bui- tenlandsch naaldrondhout, zagerijen voor Binnenlandsch Rondhout en Zage rijen voor Buitenlandsch Loofhout; b. Vakgroep Houtbereidingsindustrie, 1 Impregneeringsinrichtingen; c. Vak groep Triplex en Fineer. Triplex, en Fi. neerfabrieken. Ook firma's die niet be boeren tot het hout- en boschbedrijf, resp. deszelfs vakgroepen of ondervak. groepen, doch die eigen arbeidskrachten met bovengenoemde werkzaamheden aan het werk hebben, moeten deelne men aan de ZS.procedure voor deze ar beidskrachten. Ondernemingen, die be- hooren tot de houtverwerkingsmdustrie, daarnaast echter ook houthandel en houtbewerking beoefenen, moeten deel nemen. met het deel van het bedrijf, waarmede zij staan of zouden moeten staan onder het Bosch- en houtbedrijf, aan de ZS-procedure. Ook het Neder landsche Staatsboschbeheer. het Ned. Rijksbureau voor Hout en de onder het bosch. en houtbedrijf staande vakgroe pen zijn onderworpen aan de aanmel dingsplicht. De aanvraagformulieren kunnen ver kregen worden bij de Kaniers v. Koop handel en Industrie en derzelver bij kantoren. Bevoegd voor de bewerking van de in te dienen Z-kaartenaanvra- j.'en is alleen de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, afd. Eoseh- en Houtbedrijf, Arnhem. Utrechtscheweg 59. Op de enveloppe moet bovendien i.ZS-procsdure" worden vermeld. Duit sche ondernemingen, welker eigenaars c>f het meerendeel hiervan Rijksduit- echers zijn, alsmede ondernemingen, welker kapitaal voor meer als 50 pCt. 3n Rijksduitsch bezit is of clie een Rijksduitsche trustee hebben, moeten hun aanvragen indienen bij de Deut sche Handelskammer für die Nieder- lancle te Amsterdam of Rotterdam. De Jnvulformulieren en de Z-kaarten zijn voor deze bedrijven eveneens verkrijg baar bij de Deutsche Handelskammer, De aanvragen moeten onmiddellijk, doch op zijn laatst tot en met 31 Aug. 3944 bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlansche gebied, afd. Hout en Boschbedrijf, Arnhem. Utrechtsche weg 59. worden aangevraagd. Aanvragen, die later worden ontvangen, worden niet meer in behandeling genomen. De verantwoordelijkheid voor de tijdige ont vangst van de aanvragen berust bij de firma's, die de aanvragen indienen. Zij loopen ook het risico van verlies bij dé verzending. Onjuiste, onduidelijke, on volledig ingevulde aanvragen zijn on geldig en worden niet behandeld. Onjuiste opgaven kunnen bovendien bestraffing tengevolge hebben. Onder nemers. clie verzuimen tot en met 31 Aug. 1944 hun aanvrage in te dienen, stellen hierdoor zich zelf en hun werk krachten ter beschikking voor een te werkstelling elders. Nadere bijzonderheden bevat een toe- lïchtingsvel. clat op de bureaux, waar de Z-kaarten werden uitgereikt, ver krijgbaar is. Z-S-prccedure vcor banken Van bevoegde zijde wordt herinnerd aan de toepassing van de procedure der Z S-kaarten op het geheele gebied van het bankwezen, d.w. z. alle onder de hoofdgroep Banken ressorteerer.de on dernemingen. De mededeeling hierom trent verscheen in de bladen van 4 Aug. j.l.. waarbij de sluitingsdatum werd vastgesteld op 20 Aug. Ondernemers, die in gebreke blijven voor 21 Aug. hun aan vraag in te dienen, stellen daarmede zichzelf en hun werkkrar.' ten ter be schikking voor gebruik elders. Arbeidsmannen rooien ooi; dit jaar aardappelen Donderdagmorgen vertrok uit Eind hoven een extra-trein, waarin eenigeaf. deelingen van den Ned. Arbeidsdienst hadden plaats genomen. Een nieuv.:e in zet van den N.A.D.? Inderdaad, de aard appelen moeten gerooid! In Deume. Venray, Nijmegen en Zutphen sloten tal van andere afdeelingen zich by het thans weer omvangrijk wordend trans port aan, waarvoor verscheidene malen nog meer wagons moesten worden bjj- gekoppeid. Voorwaarts naar het Noor den, naar de uitgestrekte aardappelvel den van Drente en Z.-O. Groningen. Practisch alle andere N.A.D-afdeeiingen, d.w.z. diegene, welke uit hoofde van transportmoeilijkheden e. d. niet kon den worden verplaatst, kregen de op dracht om zich terstond ill de omgeving van het eigen kamp aan het binnen halen van den aardappeloogst te wijden. De Arbeidsdienst trad. evenals in 1942 en 1943. aan vcor de voedselvoorziening ran ons volk en de mannen zullen daar voor verscheidene maanden blijven wer ken. KINDERUITZENDING X TOLKSDIENST is dienst aan het volk I en hoe kan deze dienst beter blijken dan uit de zorg voor de toekomst van dat volk? Het is dan ook geen toe val. dat met name de kinderverzorging naast de zorg voor de moeders een voorname plaats in de werkzaamheden van den Ned. Volksdienst inneemt. Vooral de kinderuitzending is een on. derdeel van het uitgebreide programma van den N.V.D., waarop wij gaarne eens het licht doen schijnen. Deze kinderuitzendingen hebben plaats naar de N.V.D.-Kindertehulzen. welke zijn gelegen in de gezondste streken van ons vaderland, terwijl bovendien gezin nen in ens land, die den wensch te ken nen hebben gegeven, een of meer kin deren gedurende eenige weken onder te brengen, voor deze huisvesting in aan merking komen. Doch ook bestaat er contact met het buitenland kinder tehuizen van de N.S.V., in Duitschland en andere gebieden, of pleegouders ne men gaarne kinderen, die daaraan be hoefte hebben, vcor eenigen tijd onder him hoede. Vooraf worden de kinderen in Nederland door een arts van den Volksdienst gekeurd en deze arts be paalt, wat het betrokken kind het meest noodig heeft, bosch-, zee. of berglucht- Deze mogelijkheid tot het genieten van een bijzonder prettige vacantie bestaat voor alle kinderen, die in aanleg gezond zijn. De bedoeling van deze uitzendin gen is. de kinderen lichamelijk en gees telijk aan te sterken, vertrouwd te ma ken niet de natuur en liet aanwakkeren van het gemeenschapsgevoel door nau- wen omgang met elkander. ..Een gezonde jeugd een sterk volk" 1? de grondgedachte van het werk, en daarom verdient dit werk aller steun. Aanmeldingen kunnen doorloopend ge schieden bij de Buurtschapshoofden en de privinciale, stedelijke cn plaatselijke kantoren van den Ned, Volksdienst. Vacantiebons voor arbeiders Naar wij vernemen, bestaat voor (le arbeiders, die nog vacantiebons van het jaar 1943,1944 in hun bezit hebben, welke uitgegeven zijn door de vakgroep Burgerlijke- en Utiliteitsbouw, de vak groep Wegenbouw' en de ondervakgroep Woningbouw voor de Markt tot 1 Sept. as. nog de gelegenheid deze bons ter verzilvering in te leveren. De bons moe ten per aangeteekenüen brief verzonden vólden aan de volgende adressen: Mui- derschans 12. Amsterdam-C, voor bons, uitgegeven door de vakgroep burgerlijke en Utiliteitsbouw, Vondelstraat 23. Am sterdam-W.; voor bons, uitgegeven door de vakgroep Wegenbouw, v. d. Spiegel straat 9, Den Haag; voor bons. uitge geven door de ondervakgroep Woning bouw voor de Markt. Bereidverklaringen voor bepaalde textielgoederen Bij Indiening van aanvragen ter ver. krijging van textielgoederen. welke niet of nagenoeg niet meer door de Neder landsche industrie worden aangemaakt, zullen de plaatselijke distributiediensten voortaan overlegging vragen van een be reidverklaring, waaruit ten minste moet blijken, dat een bepaalde winkelier uit den bij hem aanwezigen voorraad het gewenschte artikel kan leveren. Boven, dien moeten daarin de prijs, alsmede liet codenummer van dat artikel wor den vermeld. Deze bereidverklaring lieeft een gel digheidsduur van twee maanden, na verloop waarvan voor het daarop ver melde artikel een nieuwe bereidverkla ring kan worden afgegeven. De bereid verklaringen voor wollen onderkleeóing, welke de winkeliers op grond van de be. staande voorschriften afgeven aan per sonen. die hieraan blijkens medisch at test behoefte hebben, dienen in het ver volg eveneens twee maanden geldig te zijn. Gedurende den looptijd van een af gegeven bereidverklaring moeten de daarop vermelde artikelen voor belang hebbende gereserveerd blijven. Voor bijzonderheden wordt de handel verwe zen naar een' in dit blad opgenomen officieele mededeeling. Jeugdstormfrontfoniis Naar wij vernemen, heeft Hoofdstor- mer van Geelkerken van den Nationalen Jeugdstorm ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van den Jeugdstorm, dat op 30 Sept.. feestelijk zal worden ge vierd, een Jeugdstormfrontfonds inge steld, waarvan de binnenkomende gel den bestemd zullen worden voor de op en inrichting van een Jeugdstormher stellingsoord. Voor dit herstellingsoord komen in aanmerking jonge Nederland sche soldaten, die ais lid van den Jeugdstorm naar het front zijn vertrok ken en daar zijn gewond geraakt; stormt ters, die zich aan het front heb ben onderscheiden als Roode Kruiszus- ter of zich Op andere wijze hebben ver dienstelijk gemaakt en herstel van krachten behoeven; stormers en storm- sters uit de geteisterde gebieden (ook uit Duitschland), die zich daar verdien stelijk hebben gemaakt en/of gewond zijn geraakt, benevens alle leden van den Jeugdstorm, die zich aan het thuis front onderscheiden en wier lichamely- ke toestand een periode van rust drin gend noodig maken. KUNST EN CULTUUR JUBILEUMVOORSTELLING IN HET SCALA-THEATER TE UTRECHT Op Zondag 20 Augustus a.s organiseert de Filmdienst van de N.S.B. in samen werking met de Landesfilmstelle der N.S.D.A.P. een maandelijksche Zondag- ochtend-voorstelling. Dit zal echter de 25ste voorstelling zijn, welke de N.S.B. te Utrecht organiseert, terwijl het te vens twee jaar geleden zal. zijn, dat te Utrecht met deze voorstellingen werd begonnen. In dit verband zal deze voor stelling een bijzonder karakter dragen, terwijl aan het programma voor deze voorstelling bijzondere aandacht werd besteed. Vertoond wordt de hoofdfilm „DIE SEL" met Willy Birgel en Hilde Weiss- ner, terwijl in het bijprogramma wordt vertoond,, Werktijd en Ontspanning", een film van de Junkers Flugzeug-Motoren- werk een „Weltraumschiff", een cultuur- film over den droom der menschheid van een tocht naar de ntaan. NAAR AMERIKA. Naar het D.N.B. meldt, is liet beroemde wandtapijt van Bayeux door een Amerikaanschen kunst handelaar naar Amerika overgebracht. Dit gobelin, dat als het kostbaarste van de wereld beschouwd wordt, stelt in 72 scènes de verovering van Enge land door Willem den Veroveraar voor. die zich in 1066 tot koning van Enge land liet kronen. Sportvaria Wereldrecord snelwandelen. De Zweed Werner Hardmo verbeterde zijn eigen wereldrecord in het snelwandelen over 2 Engelsche mijlen en bracht het van 13 min. 5.2 sec. op 12 min. 53.8 sec. VOETBAL Het A.R.O.L.-tournooi. Op 27 Aug. en 3 Sept. zal op het terrein van A.F.C. to Amsterdam het jaarlijksche A.R.O.L.- voetbaltournooi worden gehouden. Pro gramma 27 Aug.: A.F.C.Z.F.C.: A.G. O.V.V.—U.V.V.; D.W.S.—E.D.O.; H.B.S.— Zeeburgia. 't Gooi heeft Dinsdag met 32 ge wonnen van het vertegenwoordigend Ned. Politie-elftal, waarin o.a. v. d. Vegt ontbrak. Voetballers gestraft. De N.V.B. heeft de volgende spelers geschorst: tot 15 Dec. J. Tol, Stormvogels, A. de Vries (V.S.V.), J. L. de Harder (V.U.C.); tot 1 Nov. P. L. Brandes (V.U.C.), C. Zandstra (Schoten). J. v. d. Born, F. Dreijer, W. Koene. G. v. Leeuwen. A. v. d. Sluis en H. Schijvenaar (allen E.D.O.) Dr. GcBBELS SCHRIJFT IN „DAS REICH" Rijksminister ilr. Gübbels verklaart in „Das Koich". dat Je aanslag cp den Fiihrer op 20 Juli zijn ontstaan slechts beeft kunnen vinden in een bepaalde houding van geest en karakter, welke het resultaat is van een volkomen overwoekering der krachten van het instinct en het gevoel door do krachten van een diabolisch intellect en een ijskoude Het Nederlandsche Roode Kruis ont ving wederom opgaven van in Nederl.. Indië geïnterneerde burgers van Neder landsche nationaliteit. Van de navol gende geïnterneerden konden tot op he den de adressen der naaste familiebe trekkingen of van andere belanghebben den hier te lande niet worden opge spoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep. Cornells, 52, machinereperateur: Die ben, 37, ingenieur; Diiksen, Dirk, 52, onderwijzer; Disco, C. H.. 41, employe bij cultures; Doeiman, C., 48, schoolhoofd; Doom, Adrianus, van 18, ambtenaar bij bank; Doornum, H.. van 61. zonder be roep; Dranen, J. H.. van 51, werkzaam bij bank; Drievoet, C. L., 28, werkzaam bij politie; Drievoet, L., 58, onderinspec- teur van politie; Drost, N.J., 42, loods; Drijfhout, J., 63, hoofd afd. weeskamer; Dubbelman. Otto. 43 klerk; Dumbar, W. A., 55. hoofd lokale rechtbank; Duque, D„ 42, werkzaam bij maatschap pij; Duuren, J. F. van, 43, ass. resident; Duysings. T. W. H. M.. 43. handelsman; Dijk. B. H. van, 44, onderwijzer; Eckardt, K. S., 33, werkzaam bij maatschappij; Edens, E„ 55, directeur; Edixlroven, F. VV. II. G. L., 48, hoofdinspecteur van politie: Eldermans, Johannes, 27. onderinspec teur van politie; Elion, J., 48. ambtenaar; Entjes. Harm, 46, Eshuys, Evert, 49, inspecteur spoorwegen; Esscboten, A. van, 48 onderwijzer; Essen. Evert van, 37, werkzaam bij politie; Eijnden, T. van der, 52, werkzaam bij maatschappij: Exter, H. H. den, 35, werkzaam bij politie: Ezer- man, J. E. C., 42, ambtenaar; Flach. Wil lem, 43, inspecteur douane; Franken, A. J. J.. 39, schoolhoofd: Fijn van Draal. J. J., 54, ambtenaar, Galema, Hyltje, 33, ambtenaar; Garritsen, G. A. M. 44. be heerder postkantoor;; Gee. P. J. de. 38, werkzaam bij maatschappijGeest, J. A. van der, 46. werkman; Gelder, F. E. J. van. 43, hoofdagent van politie, Gerhard, J., 42, ambtenaar, Geriehausen, J. H., 46, or. der inspecteur van politie: Geus. R., 36, officier v. li. Leger des Heils; Giesse. H. T. G. 53, werkzaam bij gevangenis; Gif fen. Jan. van, 59 werkzaam in apotheek; Ginkel. Paulus van, 52 werkzaam bij ge vangenis: Ginkel-Fievez de Malines, L. R. van, 49. ass. resident, Gotzen, Lubber- tus, 49, lioofdkantoor finaciën; Graaf, E. A. van, de 47, ambtenaar; Graaff, J. P. de, 52. douane-Inspecteur; Grasmeijer, Hendrik, 43, werkzaam bij politie:. Groe- neveld, F. J„ 36, bestuurscontróle in spectie; Groot. Alexander de, 53 spoor- duislcre berekening. Wij weten precies, dal slechts een onbelangrijke groep van officie ren en uit het lood'geslagen burgers hoeft deelgenomen, liet gevaar bestond er slechts in, dat zü voor een deel sleutelposities in namen in do polilieke en vooral militaire oorlogvoering. Wanneer wii eenmaal aan liet cindo van dezen oorlog de overwinning in handen hebben cn de zorgen van hel heden van ons afvallen, zal ons stellig dit gevaar het mees! duivelsche lijken van allo, die wij in dezen zwnren tijd hebben moeten over winnen. Het groolstc gevaar lag ongetwijfeld in de voorafgaande weken cn maanden, loen deze crisis als een nachtmerrie druklo op de militaire leiding van den oorlog en nicman 1 wist te zeggen, waar vandaan zij kwam waarin zij boslond en hoe men haar doel treffend kon bestrijden. Men weet natuurlijk in Washington. Londen en Moskou precies, dat men door den 20sten Juli en zijn bliksem snelle en vlotte liquidatie een bondge. noot heeft verloren, die door niets kan worden vervangen. De weg naar Duitsahland leidt thans niet meer via geheimzinnige leidingskanalen, maar al leen nog over het front. Afgezien van de voortreffelijke consequenties, die de ze 20ste Juli met zich mede gebracht heeft voor de concentraties van de Duit- sche oorlogsinspanningen en in de naas te toekomst nog met zich mede zal brengen, heeft hij tegenover het vijan delijke kamp een versteviging tenge volge gehad van de Duitsche positie, die in haar gevolgen zeer spoedig aan den dag zal treden. Niemand in het kamp van den tegenstander zal nog kunnen hopen, dat er thans nog in de Duitsche oorlogsleiding ergens een be langrijke oppositie van militairen of po- litieken aard bestaat, waarmede men een soortgelijk spel zou kunnen spelen. Opnieuw legt dr. Göbbels er den na druk op, dat er niet meer aan kan worden getwijfeld, dat de consequenties van den 20sten Juli in de algemeenc oorlogvoering van Duitscihland ver uit. gaan boven hetgeen men van Duitsche zijde weken geleden nauwelijks durfde te droomen. Een geweldige hoeveelheid krachten, die tot dusverre braak lag, wordt thans doelmatig gebruikt. Wij hebben in de afgeloopen vier we. ken opnieuw een stap dichter naar de overwinning gedaan. Dat ls thans welis waar nog niet voor ieder zichtbaar, maar de toekomst zal bewijzen, dat dit zoo is. Wat gereinigd moest worden is gereinigd. Wanneer de natie haar oogen uitsluitend gericht houdt op den Füh- rer, zijn bevelen trouw en gehoorzaam volgt en slechts vervuld ls van de eer zucht. ditmaal zelfs zichzelf te over. naam, voornamen, geboortedatum, be-1 treffen, dan staat aan het einde van roep, werkgever en laatstbekende adres deze reusachtige worsteling de Duitsche der geïnterneerden. overwinning. wegingenieur; Groot, Jan de, 49 werk zaam bij watervoorziening; Groot, Si mon. 58, schepeling; Groot-Simon.,P. A., 36, dokter; Groot de, 41, leeraar; Haan, Wiebo de, 56. ambt-.; Haans, V. G. F., 43, onderwijzer; Hagenaar, K. P., 48, onderwij zer; Hamburg, Samuel, 49, werkzaam bij gezondheidsdienst Soerabaia; Hamel, W. A., 41, werkzaam bij bank; Hart, H. M. J., 49. ambtenaar; Hart, P. C., 42, lee raar hoogeschool; Harteveld, C. J., 53, directeur gevangenis; Hartman, C. M., 52, werkzaam cp kantoor; Hartog, C. J. den, 48, tuin-employé; Have, G. ten, 37, werkzaam bij politie; Haver, J. M., 55, onderwijzer; Havlnga, J. C. F. W., 43, klerk; Heege, J. G. ter, 49, techniker; Heerden, A. C. H. A., 41, missionaris; Heesterman, A. P., 50, handelsman; Heit- koonig. J. G. P., 51, administrateur on derneming; Helfrich, O. L. A., 23, ass.- officier van politie; Helms, Willem, 51, werkzaam bij politie, Hens, A. P. G., 53, werkzaam Dep. van Financiën; Hens- bergen, D. W. J. van, 52, klerk; Hens- broek, Gerrit, 57, gepensionnerd; Herf- kens, J. T.. 54. eigenaar zweminrich ting; Herklots, W., 49. ambtenaar. Heu vel, B. H. van den, 57, bouwkundig in genieur; Heyden. A. J. van der, 54 ambtenaar; Hiemstra, J. E., 48, werk zaam bij maatschappij; Hofstee, Jan, 48, visscherij-consulent; Hoeing, Albert, 41, beambte; Hollman, E. D. L., 48, ass.- inspecteur van politie; Hols, C. R., 45, werkzaam bij politie; Holterman, O. N. J., 51. ass. inspecteur van politie; Holt- haus, J. G.. 52, apotheker; Hond, A. J. vaft den, 51, werktuigkundig ingenieur; Hoogerbeets, Nicolaas, 57, klerk; Hoog straten, Willem, 49, werkzaam bij poli tie; Hoppe. G. A. H., 54, handelsman; Houthaal', K. M., 53. werkzaam arbeids- informatiebureau; Houtum, J. J. van, 45, ambtenaar; Houwing, R., 49. presi dent van een bank; Scheper, Willem, 53, zonder beroep; Whyfe, B. L., 48, directeur postkantoor: Wiegmans, F. A. L., 55, handelsman; Wiener, F. J., 53, ingenieur textielfabriek; Zon A.Y. van, 33, werkzaam bij maatschappij. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrijging van nadere inlichtingen te wenden tot de 5e afdeeling van het in formatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Jul. v. Stolberglaan 27-29, te 's-Gravenhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent Verscïa is altijd ssïaakeïijl Dat geldt c fiesurrogaat, met zijn eig< zijn specie dings-systee 6taat, U v surrogaat te DE kefiiczaai kunt U op de verpakte levens niets keuren, C naam W. A. SCH liteitsgarantie, i op W. A. SCHOI Butaroma, Trar verpakt Aardap i KOFF1ESUR kan U natuur] echte A. H. Kof geten. Maar sir zijn wel zóó gc met genoegen zi MIDDENSTAN maar de grootste prest wijze waarop de Spai klanten bedient Inderdaadi Koopen Is sparei Tr, P S H AN ZIJN KWA1 N.V. POLAK ESSENCEFAE (Levering ultslul verwerkende li

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 2