IMEBFMDTSCIE tOVUNT Goedkoope Sovjet-successen in Roemenië In Marseille, Touion en Parijs nog feiie gevechten Distancleering naar Strijd in Parijsche buitenwijken de Seine en Lyon Rantsoenen gas en eledriciteit met minstens 15 °/0 verlaagd ZATEROAG 26 OOGSTMAANO (AUG.) 1944. 4 PAG., 58e JAARGANG. No. 201 iDAGBLAD VOOR AMERSFOORT EH DE GELDERSCHE VALLEI JJltg&ve: N.V. ORÜKKERU ONNES v/h BLANKENBERG Zn. SNOÜCKAERTLAAN 9. jlMERSFOORT Administratie: Tel. 5289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731 Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOEST. Advertentlcprij7.cn: per m.M. regel /0.12. Ingea. mededeeling 0.24 ..Doelpunten": ï'rpnr'iïTrni r a- personeel, t.m. 20 woorden 10.55. LKDLISTERING Ieder woord meer ƒ0.05: b alle overige Van 27 Aug. t.m. 20 w. /0.66. Ieder woord meer /0.06 max. 2 Sept. v. 20.30 u. 50 woorden. Bewijsn 6 ct l>e ad in lie- tot 6.45 uur. lioudf. het recht adv. zonrler opgave van 2 September V.M.; redenen te weigeren. Abonnementen bij 9 September L.K.; vooruitbetaling: p. kwartaal '2.05; o. 17 September N.M. post f 2.25; p. mnd. 0.69. p w '0.16. Losse nummers 10.06 C.'orresp. over adv. en abonnementen aan Administratie. Verbitterde worsteling aan het Oostelijk front Hoofdkwartier van den Führer, 25 Aua. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mcdei In het gebied ten N.W. van Parijs volgde de vijand met sterke strijdkrachten van het Westen en liet Zuiden uit onze divisies, die zich in de richting van den benedenloop van de Seine gedistancieerd hebben. Bijzonder he vig was de druk ten Zuiden van Elbeuf, waar gisteren in den loop van den dag een bres in het front in een tegenaanval gesloten werd. Ten W. van Parijs, ging de vijand, door tal rijke tanks gesteund, tot den aanval over en drong tot den Westelijken rand der stad door. In de buitenste stadswijken zijn hevige straat gevechten ontbrand. Pogingen van den vijand om ten Westen van Melun over de Seine heen te trekken, werden in een tegenaanval afge slagen. In een sector bevinden zich nog vijan delijke strijdkrachten op den Oostelijken oever van de rivier. In het gebied van Toulon en Marseille wordt nog steeds verbitterd gestreden. In enkele steunpunten verdedigen onze bezettingen zich, door de kustartillerie doeltreffend gesteund, en maken zoodoende distancieeringsbewegingen van alle overige troepen in de richting van Lyon magelijk. lu het bergierrein ten Oosten van de Rhone strijden onze flankbeveiligingen met vijandelij ke sneüe formaties, die onze bewegingen in het Rhöne-dal probeeren voor te komen. Patrouillevaartuigen brachten voor de monding van de Schelde een vijande lijke motortorpedoboot tot zinken en schoten verscheidene andere in brand. Na harden strijd ging daarbij een eigen boot verloren. In Belgisch-Pransch ge bied werden 202 terroristen in den strijd vernietigd. Het vergeidingsvuur op het gebied van groot-Londen werd overdag en 's nachts iu versterkte mate voortgezet. Uit Italië worden, behalve wederzijdsche verkenningsactiviteit, geen bijzondere gebeurtenissen gemeld. In het Zuiden van het Oostelijke front trekken onze troepen, nu on. derdeelen van de Roemeensche for. mattes op bevel van de koninklijke verraderskliek het verzet tegen de bolsjewisten hebben gestaakt, al strijdende verder naar de Proeth en de Sereth terug. Talrijke vijandelijke tanks werden daarbij vernietigd. Tusschen de Karpathen en den Weieh- ael werden sterke plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. In het brug genhoofd over den Weichsel ten N.-W. van Baranof heben onze infanterie, en pantserdivisies, door formaties vliegtui gen en luchtdoelartillerie doeltreffend gesteund, vijandelijke doorbraakpogin gen in Noordelijke richting in harde af. weergevechten en succesvolle tegenaan vallen verijdeld. Twee pantser- en twee gemechaniseerde corpsen, alsmede twaalf Infanteriedivisies der Sovjets leden hierbij zeer zware verliezen. In de periode van 11 tot 23 Augustus werden in deze gevechten 434 vijandelijke pant serwagens en 634 stukken geschut buit gemaakt of vernietigd. Tusschen Boeg en Narew werd ook gisteren de door den vijand beoogde doorbraak in een verbit terde worsteling verijdeld; 39 vijande lijke pantserwagens werden daarbij stukgeschoten. Ten W. van Modohn mislukten herhaalde vijandelijke aan vallen. Ook ten N.O van Walk bleven hernieuwde aanvallen der bolsjewisten zonder resultaat. In verbitterde gevech ten, die verscheidene dagen duurden, werd hier den stormloop van tien Sov jet-infanteriedivisies, die door formaties pantserwagens en granaatwerpers ver. sterkt waren, afgeslagen. In liet gebied van Dorpafc vingen Duitsche en Estlaiidsche troepen sterke vijandelijke aanvallen, op. In luchtge vechten en door de luchtdoelartillerie verloren de Sovjets gisteren 58 vliegtui gen. Hiervan schoot de met het eiken loof met de zwaarden behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis onderscheiden eerste luitenant Hart- maim, „Staffelkapltan" van een Jacht- eskader, alleen elf vliegtuigen neer en behaalde daardoor zijn 301ste overwin ning in de lucht. Bij een nieuwen lucht aanval op een marinesteunpunt in Noord-Noorwcgen werden door Iucht- doelartillerie van de marine en beveill- gingsvaartuigen 20 Brltsche vliegtuigen neergeschoten. Hij een operatie van onze duikbooten ln ile Noordelijke IJszee werden behal ve den op 23 Augustus gemelden krui ser een Jintpvllegtulgnioertersehlp en vier torpedojagers tot zinken gebracht. Een ander oorlogsschip werd door torpedo treffers zwaar beschadigd. Amerikaansciie bommenwerpers vielen verscheidene plaatsen in Noord- en. Midden-Duitschland alsmede in het Su- detenland en in Bohemen aan. Hierbij werden vooral de steden Kiel en Par- dubitz getroffen. Luchtverdedigings- strijdkrachten schoten bij deze aanval len 48 vijandelijke vliegtuigen, waaron der 43 viermotorige bommenwerpers neer. In de succesvolle afweergevechten aan den Weichsel en ten N.O. van Warschau hebben troepen van het 64ste pantser corps in de periode van 18 tot 22 Aus\ 151 pantserwagens vernietigd, terwijl het vierde SS-pantsercorps in dezelfde periode 98 pantserwagens stuk schoot. Bij Wilkowisjken heeft het beproefde regiment valschermjagers 16 onder be vel van lt.-kol. Schirmer zich opnieuw onderscheiden. Bij de gevechten in het gebied van Modohn heeft zich de Pom- mersche 32ste infanteriedivisie onder bevel van kolonel Coszmala. drager van het Ridderkruis, door bijzondere dap perheid, onderscheiden. Het is noodzakelijk gebleken, op het gas- cn electriciteitsverbruik drastisch te bezuinigen. De thans geldende rant soenen voor huishoudelijk gebruik zullen met ingang van heden met ongeveer J5pCt. worden verlaagd. Voor de ver. bruikers, die nog naar verhouding over hooge rantsoenen beschikken, zal de verlaging belangrijk meer dan 15 p€t. bedragen; hierover zal hun door het be trokken gas- of electriciteitsbedrijf af zonderlijk mededeeling worden gedaan. ïn afwachting van de hun door hel betredeken gas. en/of electriciteitsbedrijf toe te kennen definitieve rantsoenen zijn alle particuliere verbruikers ver plicht, ae hun van heden af toekomende rantsoenen zelf vast te stellen. Het heeft geen zin, zich te dezer zake met de betrokken gas- en eJecirieifceits. bedrijven of rechtstreeks met het Rijks, kolenbureau in verbinding te stellen. Noorsche visschersplaatsjes door de Sovjets bestookt Sovjetvliegtuigen hebben twee kleine Noorsche visschersplaatsen aan de kust van de Noordelijke IJszee aangevallen. Uitsluitend de Noorsche burgerbevol king werd getroffen. Talrijke personen werden gedood en gewond. In beide plaatsen werden door branden aanzien lijke vernielingen aangericht. Behalve talrijke woonhuizen werd ook het zie. kenhuis volkomen vernietigd. Bij den Führer meldde zich ^-Obergruppenführer en General der Waffen-^r, Hans Jüttner, de permanente plaatsvervanger van den Raichs- führer-^?, in diens kwaliteit van bevelhebber van het reserveleger. Rechtss Reichsfiihrer-^r Heinrtch Himmler; links: geaeelteJijk zichtbaar. General- oberst Guderian Hoffmann/Stapf/Pax m Roemeensche divisies gaven den strijd op BERLIJN, 25 Aug (Interinf.). Aan den uitersten Zuidelijken vleugel van het Oostelijk front zijn de bolsjewisten door de houding der Roemeensche troe pen tot een goedkoop succes gekomen. Dezelfde Roemeensche divisies, die zich. ten minste ten deele. eenige dagen ge leden aan de zijde van hun Duitsche wapenbroeders bijzonder weei'den en belangrijke frontsectoren aan den greep der bolsjewisten onthielden, hebben het met hun wapeneer vereenigbaar geacht deze goed versterkte sectoren zonder strijd op te geven en zonder rekening te houden met de Duitsche bondgenooten de wapens neer te leggen. In eenige sec toren, voornamelijk in het gebied aan weerskanten van Jassy, was de tegen stand der Roemeensche formaties bij het begin der groote Sovjetaanvallen zoo ge ring. dat het slechts door de taaie ver betenheid der hier staande Duitsche formaties en de bekwaamheid der Duit sche leiding gelukte de gevaarlijke uit werkingen van dit falen te vooTkomen. Als gevolg van deze gebeurtenissen is het den bolsjewisten gelukt de in het gebied boven den Noordelijken arm van den Donaumond liggende plaatsen te bezet ten. De Duitsche strijdkrachten distan- cieerden zich hier naar de midden- en beneden.Proeth. Krachtige pogingen der bolsjewisten om door het snel naar vo ren brengen van hun pantserwiggen uit het gebied van Jassy naar het Zuiden den Duitschen formaties den terugweg over de Proeth af te snijden, leidden aan den benedenloop van de rivier tot verbitterde gevechten, tijdens welke het den bolsjewisten gelukte op twee plaat sen de bruggen over de Proeth op te blazen en de stelselmatige Duitsahe con centrische bewegingen te hinderen. De gevechten duren hier met groote ver bittering voort. In het N.W. aansluitende gevechts- gebied bereikten de Sovjets Donderdag morgen de stad Bacau, vanwaar uit zij met zeer krachtigen steun van tanks over een breed front hun aanvallen naar het Westen en Noordwesten voort zetten. Duitsche afweerstrijdkrachten boden hardnekkigen tegenstand. In het Oostelijke voorterrein van de Karpathen verliepen de Duitsche be wegingen over het algemeen stelselma tig. De passtellingen zijn hier alle in Duitsche handen. Het kwam slechts tot plaatselijke gevechten in de door de Hongaarsche formaties bezette sec toren. Daarentegen zetten de bolsjewis ten tusschen San en Weichsel hun zware aanvallen, waarvoor zij minstens vier pantserkorpsen en twaalf infante riedivisies gebruikten, voort. Ten Z. van Baranof en in het gebied van Debica poogden zij door een massaal gebruik van krachten door het Duitsche front te stooten. Zij werden echter, na aan vankelijk terreinwinst te hebben be haald, door een krachtigen flankstoot van gepantserde Duitsche formaties spoedig in de verdediging gedrongen en moesten verscheidene plaatsen weer op geven. In den Centralen sector werden de bolsjewisten in verscheidene sectoren ten N.O. van Warchau bij hun met ver schillende kracht uitgevoerde aanval len overal afgeslagen. Op een plaats werden twee Sovjetbataljons door een omsingelingsbeweging van Duitsche grenadiers van hun achterwaartsche verbindingen afgesneden en opgerold. In het gebied van Bialystok hernieuw den de bolsjewisten over een breed front hun groote aanvallen met gebruik van frissche pantser- en infanteriedi visies. Terwijl zij ten Noorden van den weg Bialystok-Warchau na buitenge- gewoon harde gevechten, die den ge- heelen dag duurden, terreinwinsten van drie tot vier K.M. wisten te behalen, bleef de aanval aan weerskanten van den weg en ten zuiden daarvan in het afweervuur van alle Duitsche wapens steken. SCHRIJFMACHINE MEI TAALKN0BSEL De Spaansche ingenieur Julio Rafaets Martinez heeft een schrijfmachine uit gevonden, die tüdcns liet schrijven de tetst van het Spaanse li automatisch in oen andere taal overbrengt. De ver taling geschiedt woord voor woord en men kriigt dus niet direct een „lo vende taal". On do nitvinding is pa tent genomen. (S.I'.T.) Stockholm centrum der wereld-journalistiek De laatste jaren heeft Stockholm de allure gekregen var. een d i belangrijk ste berichrencentrales der wereld Aan het Zweedsche ministerie van Buiten- landsche Zaken zijr. niet minder dan 140 buitenlandsche correspondenten ge accrediteerd. In het journalistencafé hoort men bridge spelende lieden in het Japansch. Russisch, Amerikaanse!i of Nederlar.dsch klein slem maken of dl ie down gaanStockholm is een zoe mende motor geworden in het steeds maar door draaiende raderwerk der m. ternationale journalistiek. Er blijken vijftien Amerikaansche krantenmannen in de stad te zijn. doch enkelen van hen werkten voor andere dan Amerikanr.sche bladen. De vijf Japanners en de achttien Duitschers schrijven alleen voor bun eigen nationale kranten. Voor de En. gelsche kranten bieken 23 journalisten in Stockholm te bivakkeeren. Een ty pisch Stockholmsch verschijnsel vormen de redacteuren van buitenlandsche bla den, die door de tijdsomstandigheden niet meer verschijnen. Er zijn b.v rnx» vier Polen, die pro forma geaccrediteerd werden voor Engelsche en Amerikaan sche bladen, cn voorts vindt men er on der anderen Belgen. Franschen en Ne derlanders. Deze krantenmannen kun nen zich merkwaardig vlot ouder elkaar mengen. Zij hebben hun p'aatsen van samenkomst en men ziet er heusch wel eens twee afgevaardigden van onder, ling vijandige nationaliteiten samen een biertje vatten. (S.P.T.) Enorme schade in Londen Verklaringen van lord YYooUon Naai- Reuter meldt, hebben ae Engel- sche ministers van Gezondheid en Her bouw, Henry Willink en lird Woolton, een rondrit" gemaakt door Je Lonüen- sche wijken, die door vliegende bommen zijn getroffen. Daarbij verklaarde lord Woolton dat de enorme schade aan liui— zenbezit het grootste probleem der vlie gende bommen is. Een geweldig leger van bouwvakarbeiders moet lange uren werken. Sedeit Churchiils verklaring van 2 Augustus zijn de vernielingen na tuurlijk nog toegenomen. Veie duizen den moeten in zeer weinig comfortabels omstandigheden leven. Men moet er op bedacht zijn, nog voor het begin van den winter verbetering daarin te nren- gen. Regeering Bonoini roept ambassadeurs terug HetZwitsersche telegraafagentscbap meldt uit Rome, dat de Italiaansche ambassadeurs van de regeering Bonomi te Madrid, Ankara en Stockholm terug geroepen zijn. Deze stap is genomen in het kader van de algemeens zuivering*, actie tegen het fascisme. Naar verluidt zullen nieuwe ambassadeurs worden be noemd. Tegelijkertijd wordt vernomen dat 150 generaals en hooge officieren naar een concentratiekamp zijn over gebracht. JAPANNERS VERLIEZEN TENGJOE Naar Domei van het front in Birma meldt, is het den vijand gelukt defini tief door de stadsmuren te breken van Tengjoe, dat door het Japansche gar nizoen tegenover een overweldigende vijandelijke strijdmacht heldhaftig werd verdedigd. Na een tijdelijke gevechts pauze op 16 Augustus is de vijand in een algemeen offensief voortdurend op gedrongen. Interinf. meldt, dat zoowel te Toulon als te Marseille de gevechten met de binnengedrongen Amerikaansche for. maties en hun soldenierstroepen met groote verbittering voortduren. In beide steden zijn de Invasietroepen er welis waar in geslaagd terrein te winnen, doch zij trachten tevergeefs de Duitsche ver. dedigers van elkander te scheiden. Deze verdedigen elke straat en eik plein met grooten strijdlust en binden groote strijdkrachten der aanvallers. By deze gevechten werden de invasietroepen op talrijke plaatsen door terror istengroe pen gesteund. Terwijl voortdurend hevige gevechten worden gevoerd om het Seine- bruggenhoofd ten zuiden van Rouaan is ,het zwaartepunt der Amerikaansche operaties verlegd naar het gebied van Parijs. Daar zijn Amerikaansciie pant- zijn hoog. sercolormes via Versailles en Seres uit Westelijke richting en langs den weg Étampes-Parijs uit Zuidelijke richting de buitenwijken van de stad binnengedron gen, waar zij op vrij groote schaal de terroristengroepen bewapenen en tot opstand tegen het garnizoen aanspoor, den. Daarbij kwam het tot verbitterde straat- en huizengevechten, eerst in de buitenwijken, later ook in de binnenstad, waar de steunpunten der garnizoens troepen werden aangevallen. Onder an dere kwam het bij het palais Luxem bourg. op de Place cie-l'Etoile, bfj den Aro de Triomphe. waaronder zich het graf van dien onbekenden soldaat bevindt, alsmede op andere plaatsen in de bin nenstad tot hevige gevechten met ver schillende pantsergveepen en met de terroristen. De wederzjjdsohe ve-rltezer»

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1