MKFOMTStHE tOIMNI Harde strijd Z. van Parijs en in Rhöne-dal Wapenstilstandsvoorwaarden voor Roemenië tDAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Roemenen vallen Duitsche troepen aan Grieksche emigranten stellen eischen aan Bulgarije J MAANDAG 28 OOGSTMAAND (AUG.) 1944. 4 PAG., 58e JAARGANG. No. 202 uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES V/h BLANKENBERG £n. SNOUCJKAERTLAAN 9. AMERSFOORT Administratie: TeL 6289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIO. LAMAN, SOEST. VERDUISTERING Van 27 Aug. t.m. 2 Sept. v. 20.30 u. tot 6.45 uur. 2 September V.M.; 9 September L.K.; 17 September N.M. Advertentieprijzen: per m.M. regel /0.12. Ingez. mededeeling f 0.24 „Doelpunten"; a. personeel, t.m. 20 woorden 0.55. Ieder woord meer 0.05: b alle overige 20 w. ƒ0.66. Ieder woord meer f0.06 max. 50 woorden. Bewijsn. 6 et. De adm be houdt het recht adv. zonder opgave van redenen te weigeren. Abonnementen oij vooruitbetaling: p. kwartaal '2.05; p. post 2.25: p. mnd. /0.69; p w. >0.13. Losse nummers 0.06 Corresp. over adv. en abonnementen aan Administratie. Aantal zeegevechten voor Ned. kust toegenomen ZWARE TERREURAANVALLEN OP KIEL EN KONINGSBERGEN Hoofdkwartier van den Fiüirer, 27 Aug Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Ten W. van de beneden-Seine sloegen on ze achterhoeden talrijke aanvallen van den op den voet volgenden vijand af. Van zijn bruggenhoofd ten N. van Mantes uit onder nam de vijand vrij krachtige aanvallen, doch hij kon slechts weinig terrein winnen. In Pa rijs hebben zich de verbitterde straatgevech ten thans ook naar het N.O. deel van de stad en de buitenwijken verplaatst. Door den ver- bitterden tegenstand van onze steunpunten iu de stad lijdt de tegenstander voortdurend groote verliezen. Ten Z. van Parijs, alsmede in het gebied van Troyes, gingen de Ameri kanen met sterke strijdkrachten tot den aan val over en drongen zlf in met groote ver liezen gepaaid gaande gevechten eenige kilo meters naar het Noorden en Oosten op. Vij andelijke gemotoriseerde strijdkrachten, die in het gebied van Montelimar het Rhönedal wilden versperren, werden naar het Oosten teruggedrongen, vijandelijke aanvallen op Va lence afgeslagen, talrijke pantserwagens stuk geschoten. Voor de Westfransche en Nedevland- sciie kust ziin de laatste dagen de ge vechtshandelingen ter zee in aantal en hevigheid toegenomen. Onze beveiU- giugsvaartuigen leverden herhaaldelijk zwaregevechten met overmachtige vij andelijke zeestrijdkrachten. Daarbij wer den een vijandelijke torpedojager en een motortorpedoboot zwaar beschadigd. Ook de eigen formaties leden verliezen aan .vaartuigen. Het gebied van Groot-Lon- den ligt nog steeds onder het vuur der V 1. Op den Westelijken vleugel van het Italiaansche front ondernam de vij and talrijke vergeefsche verkenningsaan- vallen. In den Adriatlschen kustsector giög hi] weder tot zware aanvallen over, die, op enkele penetraties na, uiteen geslagen werden. In Roemenië dringt de vijand met ge motoriseerde formaties en sterke paut- sorstrijdkrachten verder naar het Zui den op Duitsche gevechtsgroepen staan op het punt in zware gevechten door de 8ovjet-Russische versperringsgrendels aan weerskanten van de beneden-Proeth te breken. Op de hellingen van de Oos telijke Karpathen sloegen onze troepen in verscheidene sectoren hevige aanval len der Sovjets af en vernietigden daar bij talrijke vijandelijke pantserwagens. Ten W. van Stanislau veroverden Hon- gaarsche troepen eenige heuvelstellin gen. In het Weichselbruggenhoofd ten W. van Baranof, ten W. van Kazimierz en ten Z.O. van Warka werden vijande lijke doorbraakpogingen ten deele in tien tegenaanval afgeslagen. Tusschen Weichsel 'en Naref duurt de afweerslag znet onverminderde hevigheid voort. In verbitterde gevechten werd de door braak. welke de bolsjewisten beoogden, verhinderd en de binnengedrongen vij and tot staan gebracht. Ten W. van Modohn en ten W. van het Peipusmeer sloegen onze troepen hernieuwde aan vallen der bólsjewisten af en grendelden zij eenige penetraties af. De puinhoopen van de stad Dorpat vielen na hevige straatgevechten in handen van den Vijand. De vijand verloor gisteren aan het Oostelijk front 75 vliegtuigen. In de Noordelijke IJszee brachten onze duik- booten wederom een torpedojager tot zinken en beschadigden zij een groot oorlogsschip ernstig door torpedotreffers. Vijandelijke bommenwerpers vielen over dag Mihnheim, Ludwigshafen en eenige steden in het Rljnlandsch-Westfaalsche gebied aan. Des nachts ondernam de Britsche luchtmacht met schending van het Zweedsche territoriale gebied ter- reuraanvallen op Kiel en Koningsber gen. Vooral in woonwijken, aan cultuur monumenten en sociale instellingen werd schade aangericht. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bovendien bommen op Berlijn en Hamburg. Sovjetbommen werpers vielen de stad Tilsit aan. For maties jachtvliegtuigen en luchtdoelar- tillerie schoten boven het gebied van het Duitsche Rijk en boven de bezette gebieden in het Westen 71 vijandelijke vliegtuigen neer, waaronder 56 bommel"^ werpers. Boven het Z.O. Europeesche ge bied werden nog negen vliegtuigen neergeschoten. De 272ste infanteriedivisie onder be vel van lt.-gen. Scliack heeft zich in de gevechten ten Oosten van Caen her haalde malen door bijzondere standvas tigheid onderscheiden. Aan hun held haftige optreden is het te danken, dat de vijand ondanks zeer groot gebruik van menschep en materiaal, geen ope ratieve successen kon behalen. De di visie onderscheidde zich reeds in Juli en Augustus door haar dappere houding. In den afweerslag ten N.W. van Bara nof heeft zich een gevechtsgroep 3torm- geschut en pioniers onder bevel van majoor Behncke door onwankelbare standvastigheid onderschelden. In den centralen frontsector heeft zich de pant- serjager-afdeeling 53 onder bevel van kapitein Von Ramïn bij den strijd te gen tanks bijzonder onderscheiden. Nieuwe troepen uit het vaderland op marsch naar het front PK Paul/HH/St/P m GEVAARLIJKE POSITIE IN HET UITERSTE ZUIDEN In het Roemeenscke gebied hebben Roe- mecnsclie (roepen Zaterdag op verschillende plaatsen dc vijandelijkheden legen da Duit sche formaties overeenkomstig da overeen komst, die da vcrraderlüko hofcamarilla-met de bolsjewisten heeft gesloten, geopend. Hierdoor is. iu verhand met den ongehinder- den opmarsch der bolsjewistische pantser en gemotoriseerde formaties, do positie voor de op den uitersten Zuidelijken vleugel van het Oostelijke front staande Duitsche troepen aanzienlijk verscherpt, zoo meldt Inlerinf. Storko Duitsche formaties zijn ten Oosten en en Westen van do Proeik in kevigen strijd gewikkeld met overmachtige boisjewistisc-bo strijdkrachten. In het verloop vau dezen strüd slaagde de tjai strijdende Duitsche af weer erin op den Oostelijken oever van do Proeik 43 Sovjelpantserwagens te vernieti gen. terwijl tusschen Proetk en Seretb Ij oö.jei i'anisti.agens vnmeti&u Werden. ■De Duitsche gevechtsgroep bevindt zich hier op den terugtocht naar de Karpatkenpassen. In Roemenië zelf ontstonden aan den Noordelijken rand van Bukarest en in het gebied van Ploesti met buitenge wone verbittering gevoerde gevechten. Roemeensclie troepen, die de hier in 'den strijd geworpen Duitsche formaties volgens het dictaat der bolsjewisten probeerden te ontwapenen, werden met zware bloedige verliezen afgeslagen. Bijzonder zwaar waren de bloedige ver liezen der Roemenen, die, ofschoon zij numeriek verreweg in de meerderheid waren, door de met de grootste verbit tering strijdende Duitsche troepen op de vlucht gedreven werden. In de eigen lijke frontzönes is gebleken, dat de bol sjewisten er in de verste verte niet aan denken, de wapenstilstandsvoorwaar den na te komen, waarop de Roemenen aanspraak maken en die reeds in April overeengekomen zouden zijn. De Roe meensche troepen worden snel ontwa pend en Mar Sovjet-Rusland op tran sport gesteld. Ook voor de Roemeensche officieren wordt geen uitzondering ge maakt. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN SCHENDEN ZWEEDSCH GEB1E0 STOCKHOLM 27 Aug. (D.N.B.) De Zweedsche weermachtsstaf heeft mede gedeeld, dat Zaterdagnacht een vrij groot aantal Britsche vliegtuigen in golven het luchtruim van de Zweed sche Westkust tusschen Halmstad en Falsterbo naar Schonen heen en te rug is gepasseerd. Volgens „Stockholms Tidningen" moe ten minstens duizend vliegtuigen het Zweedsche gebied gepasseerd zijn. De aanvallen van Britsche bommen werpers Zaterdagnacht op Kiel en Koningsbergen ondernomen, droegen wederom een zuiver terreurkarakter. Te Kiel werden drie kerken, het Nordmark- ziekenhuis, de chirurgische universi teitskliniek, het hygiënische instituut en het raadhuis getroffen. Duitsche gezantschap omsingeld Te Berlijn wordt vernomen, dat het Duitsche gezahtschap in Boekarest door Roemeensche troepen en politiestrijd- krachten is omsingeld. Onder deze om standigheden bestaat geen mogelijkheid tot reehtstreeksch contact met den Duitschen gezant, resp. met zijn mede werkers. In de Wilhelmstrasse werd in verband hiermede verklaard, dat men met toepasselijke middelen stappen zal nemen om de van Roemeensche zijde tegen het Duitsche gezantschap geno men maatregelen te elimineeren. Uit Londen wordt gemeld: De Griek- sche uitgeweken regeering heeft een verklaring gepubliceerd over eischen aan Bulgarije. Deze eischen zijn: stra- van Griekenland ten gunste van Grie kenland. 2. Bestraffing van de Bul- gaarsche heerschende personen, mili taire leiders en al degenen, die verant woordelijk zijn voor de tegen de Griek- sche bevolking genomen maatregelen. 3. Betaling van schadevergoeding. 4. Op voeding van het Bulgaarsche volk vol gens de Grieksche richtlijnen, zooals die (fóor de geallieerden voor de Duit- schers worden gewenscht. 5. bezetting van Bulgarije door troepen der gealli eerden. Oproep tot Tokio's bevolking De eerste burgemeester van Groot. Tokio. generaal Nisjio, heeft een oproep tot de bevolking van de hoofdstad ge richt, waarin hij het dei\ plicht van een ieder noemt de boodschap van den Ten. no van 23 Aug. ter harte te nemen. De keizer heeft het .volk duidelijk gemaakt, dat het land op een kritiek keerpunt van zijn bestaan is gekomen. Alle moei lijkheden en zelfs de dood moeten op den koop toe worden genomen, wanneer het er om gaat de hoofdstad van het sedert 3000 jaar bestaande rijk te be- 1 schermen. Kruising tusschen tomaat en aardappel Een kweeker ip Horsö op Jut land is er na langdurige pogin gen in geslaagd door bestuivihg een kruising te doen ontstaan tus schen tomaat en aardappel. Het product van deze merkwaardige plant heeft bloesems, die gelij ken op die van den tomaat, ter wijl de plant zelf meer op die van een aardappel lijkt. De vrucht heeft een iets andere kleur -dan de aardappel en is zoo sma kelijk, dat ieder, die ervan ge proefd heeft, geeMdriftig is. Het proefstation in Tylsrupp heeft gepoogd den tomaataardappel te kweeken, doch dit is nog niet ge lukt, aangezien de planten nog niet vrij zijn van de z.g. mozaik- ziekte. De pogingen worden voortgezet. Geen regeeringscrisis in Hongarije Het Hongaarsche telegraafagcnfschap meldt: „Het door buitenlandsche agent schappen en omroepze aders verspreide bericht over een zoogenaamde regee ringscrisis in Hongarije 's volkomen uit de lucht gegrepen." Tsjoenking verloor groot aantal ^iyisies Volgens een bericht van het vooruit geschoven front in Hoenan hebben de troepen van Tsjoenking sedert net begin van het groote Japanse he offensief in. de provincies Hoenan en Honan in April van dit jaar in totaal 42 divisies ver loren. Hiervan werden negen divisies volledig vernietigd. 17 divisies uiteenge slagen en 16 andere divisies zwaar ge teisterd. Ook de twee en twintig dtvi. sies, die de legermacht vormden ter ver. dediging van de 9de wrlogszóne van Tsjoenking. maken <Jee£ uit van deze verslagen divisies. Hierdoor is deze vbr. dediging thans geheel' ineengestort. VERDRONKEN*. In een badinrich ting te Looadrecht, is de 16-Jarl- ge J. Tennissen uit Bussum. die nies voldoende swemiuen kon. in het diepe bassin gevallen en verdronken Joodsche terroristen hebben de regee. ringsgebouwen in Tel Aviv en Jaffa overvallen, waarbij zij bommen wierpen en met mitrailleurs scholen. Drie poli. tieagenten, twee Arabieren en twee En- gelschen werden gedood. Sprinkhanen-invasie. In de streek van Kardofan in Nubië. in opper Egyp te, zijn zwermen sprinkhanen versche nen, die drie of vier maal grooter zijn dan de normale omvang van een sprink- haneninvasie. DRONKEN MAN VERDRONK. Een 47-jarige Jordaanbewoner te Amster dam. die te veel alcohol tot zich had genomen, sprong in de Lauriergracht. Toen hij op het droge gebracht was, waren zijn levensfeesten reeds geweken. HERSTEL DER GRENZEI? VOLGENS 1940, TERUGGAVE VAN TRANSSYLVANIë Het telegraaf agentschap der Sovjet- Unie, Tass, heeft naar Radio Moskou meldt, onder het opschrift „Inlichting over de voorwaarden van den wapen stilstand met Roemenië welke dc Sov- jetregeering in April 1914 had voorge steld" het volgende officieele bericht gepubliceerd „Op 13 April 1944 werden door de Sovjetrcgeering aan de Roemeensche regeering van maarschalk Antonescu de volgende zes voorwaarden voor den wapenstilstand met Roemenië voorge legd: 1) breken met de Duitschers en ge- meenschappelijken strijd van de Roe meensche troepen en die van de gealli eerden met inbegrip van het roode leger. 2) herstel van de Sovjet-Roemeensche grenzen volgens het verdrag van 1940. 3) schadevergoeding aan de Sovjet- Unie voor de schade, die door de ge vechtshandelingen en door de bezet ting van het Sovjetgebied door Roe menië veroorzaakt is. 4) terugvoering van alle geallieerde krijgsgevangenen en geïnterneerden. 5) de garantie van vrije beweging op Roemeensch gebied voor alle Sovjet troepen, alsmede garantie voor de ge allieerde troepen om zich vrij in elke richting te bewegen, wanneer de militai re toestand dit noodzakelijk «eo maken, waarbij dë Roemeensche regeering al len mogelijken steun door eigen ver keersmiddelen te land, te water alsme de in de lucht, moet verleenen. 6) instemming van de Sovjetregee- ring met de annuleering van de Ween- sche scheidrechterlijke uitspraak inza ke Transsylvanië en met de hulpver leening bij de „bevrijding" van Trans sylvanië. Deze voorwaarden werden door de vroegere Roemeensche regeering van maarschalk Antonescu van de hand ge wezen. De Roemeensche koning, Michael, en de nieuwe Roemeensche regeering van generaal Senatescu hebben hun instem ming betuigd met de aanvaarding van deze voorwaarden." Evacuatie van Manilla President Laurel heeft ter bespoedi ging van de evacuatiemaatregelen te Manilla een aantal reisbeperkingen af gekondigd. Met ingang van 25 Augustus mogen, alleen zy, wier aanwezigheid te Manilla beslist noodzakelijk Is en die een speciale vergunning voor de reis hebben, de hoofdstad binnenkomen. Bommen op den Dom van Trier. Bij den Anglo-Amerikaanschen terreur- aanval op 14 Aug. j.l. op de stad Trier werden behalve vele andere onvervangbare cultuurmonumenten ook de Dom en de Lieve Vrouwen kerk zwaar beschadigd. De Dom en de Lieve Vrouwenkerk in Trier voor de verwoesting door de Anglo- Ame- rikaansche terreurvliegers Transocean/Europapress/Pax m De S, Groce te Florence geteisterd .Bij da besclvfeting van het tot open stad verklaarde Florence is de kerk San ta Groce zwaar geteisterd. In deze kerk bevinden zich niet alleen beroemde kunstwerken, maar ook de laatste rust plaatsen van Macchiavelli en Galileï en die der Itahaansche dichters Ugo Fos- colo en Alt ie re en een cenotaaf vaa Dante.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1