MPSFCCCÏSCHf mum In Frankrijk gevechten aan de beneden-Marne Felle brarden in Parijs Warschau, toonbeeld van diepe ellende DINSDAG 29 OOGSTMAAND (AUG.) 1944. 2 PAG., 58c JAARGANG. No. 203 iDAGSLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES V/Ü BUANKJSNB ERCi Si in. SNOUUKAERTUAAN 1. AMERSFOORT Administratie: Tel E289. Giro 8G362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOEST. VERDUISTERING Van 27 Aug. t.m. 2 Sept. v. 20.30 u. tot 6.45 uur. 2 September V.M.; 9 September L.K 17 September N.M. Sovjets trachten Hongarije binnen te dringen Hoofdkwartier van den Fiihrer, 28 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht deelt made: In het gebied ten W. van Rouaan viel de vijand ook gisteren onze troepen op dan Zui delijken oever van de Seine fel aan. Oe aan val bleef echter overal door het geconcen treerde afweervuur steken. Een vijandelijk bruggenhoofd ten Oosten van Elbeuf werd in een tegenaanval verkleind. Hernieuwde vijandelijke aanvallen mislukten daar, waar bij 20 tanks en zes gepantserde verkennings wagens waren stukgeschoten. Ten N. van Mantes probeerde de vijand zijn bruggenhoofd uit te'breiden, doch hij kon ondanks het in den strijd werpen van sterke infanterie- en tankstrijdkrachten slechts geringe terreinwinst behalen. In Parijs bieden talrijke Duitsche steun punten nog steeds hardnekkig verzet. Door tanks gesteunde aanvallen van den vijand van de stad uit in N.O. richting werden door tegenaanvallen tot staan gebracht. In het ge bied ten Z.O. van Parijs drong de vijand onze troepen in hevige gevechjen naar de beneden- Marne terug. Een oproep van de Amerikanen gericht aan den commandant van de vesting Brest, werd van de hand gewezen. De vijand ging daarop gisteren met sterke infanterie- en tankstrijdkrachten tot den grooten aanva' over. De gevechten namen in den loop van den dag steeds meer aan hevigheid toe. Dc bezetting van Brest sloeg echter, door leger-, marine- en luchtafweerbatterijen doeltreffend gesteund, alle aanvallen af. De vijand leed zware, bloedige verliezen en verloor zeven tanks. Enkele plaatselijke penetratieplekken in het voorterrein van de vesting werden af gegrendeld. Onze bewegingen in het Rhöne-dal verloopen volgens plan. Verscheidene po gingen van den vijand oni van het Oos t-en uit op den a&lweg te komen mis lukten. Gewapende veerbooten en mo tor torpedobooten brachten in het zeege bied een W. van Fecamp in een hard gevecht met een krachtig beschermde formatie kruisers een vijandelijken tor pedojager en een motortorpedoboot tot zinken. Twee eigen vaartuigen gingen verloren; andere werden beschadigd. Voor de Zuid-Fransche kust werd een vijandelijke kruiser door Italiaansche strijdmiddelen na torpedotreffers zwaar beschadigd. In het Franse he gebied wer den 174 terroristen- in den strijd ver nietigd. Zwaar vergeldlngsvuur van de V 1 ligt op Londen. In Italië ondernam de vijand in den Arno-sector verschei dene vergeefsche verkenningsaanvallen. Aan de Adriatische kust bleven vrij krachtige aanvallen van den vijand zonder resultaat. In Roemenië voeren onze troepen aan weerszijden van de beneden-Proeth nog steeds zware doorbraaligevechten. Bij het voortzetten van den aanval in Zui delijke en Westelijke richting is de vij and over de Sereth heengetrokken en heeft hy ondanks het verbitterde ver zet van onze troepen Focsani veroverd. Hij verloor daar talrijke tanks. Tegen de poging van den vijand om via de Oostelijke Karpathen Hongarije binnen te dringen, maken tegenaanvallen van Hongaarsche en Duitsche troepen goede vorderingen. Bij en ten N.W. van Piatra Neamt mislukten sovjetaanvallen. In het Weichsel-bruggenhoofd ten W. van Baranof zijn harde aanvals- en af- weergevechten gaande. Tusschen Weich- sel en Narew zetten de bolsjewisten hun grooten aanval voort en breidden dezen in Noordelijke richting tot op den Bobr-sector uit. Zij werden in harde gevechten afgeslagen. Verscheidene penetraties werden afgegrendeld. Ten N.W. van Mitau, ten N.W. van Modohn en ten N.O. van Walk stortten hevige vijandelijke aanvallen door het taaie verzet van onze troepen ineen. In het gebied ten N. van Dorpat door gedrongen vijandelijke strijdkrachten werden in een tegenaanval opgevangen. In luchtgevechten en door de lucht doelartillerie van de luchtmacht wer den boven het Oostelijke front 50 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Vijan delijke bommenwerpers vielen overdag onder de bescherming van wolken en kele plaatsen in W.- en N.-Duitscliland aan, waaronder Duisburg en Emden. Andere luchtaanvallen waren gericht op Opper-SUezisch gebied. In den nacht wierpen enkele vijandelijke vliegtuigen bommen neer op Mannheim en Lud- wigshafen; 24 vijandelijke vliegtuigen werden bij deze aanvallen iteergescho- ten. In de sedert eind Juli voortduren de gevechten aan San en Weichsel heeft zich de reeds herhaaldelijk beproefd ge bleken Oost-Pruisische 24ste pantserdi visie onder bevel van lt.-gen. Reichs- freiherr Von Edelsheim opnieuw in aan val en afweer schitterend gehouden. Ook in het Finsche leger zijn afzon derlijke gevechtsgroepen met het gevreesde handvuurwapen, den „pantserschrik" uitgerust. Het gebruik hiervan aan het Noordfinsche front is den Sovjets reeds op aanzienlijke verliezen komen te staan PK Ruponan/O/H/P m In Denemarken is Zondag een perso nentrein door twee Engelsche en twee Amerikaansche jagers met machinege weren beschoten. Acht personen werden gedood, negen gewond. Duitscli protest wegens schending oorlogsrecht Duitsche krijgsgevangenen op Amerikaansche tanks gezet Het Duitsche ministerie van Buiten- IandSche Zaken heeft door tusschen- komst van Zwitserland een scherpe protestnota doen toekomen aan de re geering der Ver. Staten. De nota luidt: „De Duitsche regeering is in het be zit van een officieel bericht van kolo nel Von Aulock, destijds commandant cfêr vesting St. Malo, van 14 Augustus. Volgens dit bericht hebben Amerikaan sche pantserstrijdkrachten bij een aan val Duitsche krijgsgevangenen op de vijandelijke tanks gezet om daardoor de verdediging der aangevallen Duitsche steunpunten te bemoeilijken. Dit mis bruik beteekent een ernstige schending van het geldende oorlogsrecht. De Duit sche regeering protesteert daartegen met nadruk. Zij verlangt, dat het voor val onverwijld door de bevoegde mili taire instanties onderzocht wordt, en zij verwacht, dat de Amerikaansche re geering haar strijdkrachten strenge aan wijzingen tot eerbiediging van het gel dende volkenrecht geeft en dat zij door gepaste maatregelen zal bewerken, dat dergelijke zeer ernstige schendingen van het volkenrecht zich niet herhalen." Duizenden ontluchten de brandende millioenenstad Do Deutsche Zcilung in ileu Niederlanden heelt een artikel overgenomen van een spo- cialeii correspondent der Goniec Krakowski, een le Krakau verschijnend Poolscli blad. De ze bijzondere correspondent was naar War schau uitgezonden teneinde verslag te ma ken van den toestand aldaar. Aan dit ver slag is het volgende ontleend: De poging van de aanhangers van Romo- rowski, die optreedt onder den naam generaal Bor, om de burgerbevolking van Warschau te brengen tot deelneming aan een opstan dige beweging, is mislukt. De onbeschrijf lijke ellende, die de in brand staande mil lioenenstad beleeft tengevojge van liet ont breken van water en levensmiddelen, heeft bij do bevolking een wanhopige stemming doen ontstaan. Tallooze gezinnen hebben havo en goed verloren. In de tuinen en op de bin nenplaatsen van de verlaten of vernielde hui zen liggen de lijken van burgers, die men nog niet heeft kunnen begraven, terwijl de bevolking, die aan de gebeurtenissen niet deelneemt, een ellendig bestaan leidt in sou terrains en kelders. Gezinnen zijn uiieenge rukt, er wordt geplunderd, moordend en roo vend trekken gewapende benden joden door de straten, waar de rook der branden neer laat. Met ecnig succes had Komorowski in. het begin de tactiek toegepast de bevol king op te ruien door de verspreiding van „goéde berichten" teneinde de men- schen te bewegen deel te nemen aan den zinneloozen strijd. Deze tactiek heeft echter geen effect meer. De ge beurtenissen hebben duidelijk gemaakt, dat de opstandelingen van 'geen enkele zijde practische hulp kunnen verwach ten. Alle berichten, die dienaangaande door Komorowski waren verspreid, zijn door de gebeurtenissen gelogenstraft. Het moreel der opstandelingen is in de hoogste mate geschokt. Duizenden War- schaucrs trachten het leven te redden door de vlucht. In de straten, die uit de stad leiden, spelen zich onbeschrijf lijke tooneelen af. Terstond na een op roep, die van Duitsche zijde was uitge geven en waarin alle non-combattanten, vrouwen, kinderen, oude van dagen den raad kregen zich uit de stad te verwij deren, verschenen in de voorsteden van Warschau de vluchtelingen, vuil met berookte bezichten, in lompen gehuld. De vluchtelingen, die terstond door de Duitschers van het noodige werden voorzien en in veiligheid werden ge bracht, waren nog diep onder den in druk van hun vreeselijke belevenissen. Algemeen was onder hen de meening verbreid, dat de opstandspoging met een fiasco zou eindigen en allen wenschten zij een snel einde van het zinneloos bloedvergieten tengevolge van de mls- VEEL DRUKTE OM EEN KLEIN MANNEKE» Op een vergadering der actièpartie is, naar United Press uit Rome meldt, door een aantal aanwezigen de eisch gesteld, dat tegen Victor Emanuel een proces aanhangig zou worden gemaakt, aangezien hij Mussolini heeft gesteund. Daar andere deelen van het aanwezige publiek Victor Emanuel verdedigden, eindigde de vergadering tenslotte met een groote vechtpartij. MAX BLOKZIJL Het gisteravond niet uitgezonden po litiek weekpraatje van Max Blokzijl, getiteld „Het sein" zal hedenavond van kwart voor zeven tot zeven uur over den zender Hilversum I worden ge zonden. dadige lichtzinnigheid van „generaal Bor". Ook uit de rijen der opstandelin gen melden zich steeds meer overloo- pers aan. Uit hun. verklaringen blijkt, hoe hopeloos de situatie is voor Komo rowski en zijn aanhangers. Alle smeek beden om hulp uit het buitenland zijn vergeefsch gebleken. Ook het feit, dat de opstand zich niet heeft uitgebreid, heeft de stemming gedrukt. Men verwijt Komorowski, het slachtoffer te zijn ge worden van bolsjewistische provoca teurs. Men is er zich van bewust, dat het optreden van Komorowski gemak kelijk zou kunnen eindigen met de vol ledige verwoesting van de groote Poolsche stad. waardoor millioenen Polen in on beschrijfelijke ellende zouden worden ge- sterf. Duitsche gezant te Sofia voett besprekingen In antwoord op een desbetreffende vraag is in de Wilhelmstrasse medege deeld, dat de Duitsche gezant in Sofia. Beckerle, een bezoek heeft gebracht aan den Rijks-minister van Builen- landsche Zaken Von Ribbentrop om rapport uit te brengen en zich thans weer naar Sofia heeft begeven om met de Bulgaarsche regeering over de ont wikkeling van den toestand besprekin gen te voeren. Zoolang geen rapport over deze besprekingen is binnengeko men, is het niet mogelijk een stand punt in zake het Bulgaarsche vraag stuk le bepalen. Maurice Chevalier gedood? De bekende Fransche filmspeler Maurice Chevalier zou volgens een Reuterbericht Vrijdag j.l. door Fran sche terroristen doodgeschoten zijn. FRIEDRICH BöHME ONDERSCHEIDEN Kapitein ter zee Friedrich Böhme, de leider van de strijdmiddelen der Duit sche Marine, die in de Seinebaai sedert het begin van de invasie opzienbarende successen hebben behaald, is door den Fiihrer onderscheiden met het Ridder kruis van het IJzeren Kruis. Onder zijn leiding zijn tot nu toe in totaal vier kruisers, negen torpedojagers, twee corvetten en ongeveer 35 koopvaardij- en transportschepen der geallieerden van tezamen 225.000 brt. tot zinken ge bracht of door torpedotreffers zoo zwaar beschadigd, dat zij voor de ge allieerde invasievloot verloren gingen. Openstelling van tie Marine Annahmestelle Niederlanden In verband met de gewijzigde oorlogs omstandigheden heeft de officieële openstelling van de Marine Annahme stelle Niederlanden, gevestigd in het gebouw aan de Lange Viestraat te Utrecht, zonder eenige plechtigheid plaats gehad. In samenwerking met Nederlandsche deskundigen is in dit gebouw in het centrum des lands een kantoor geopend met daarbij behooren- de tentoonstelling, waar diegenen onder ons volk, die zich tot de zee voelen aangetrokken, zich als vrijwilliger kun nen melden bij de Kriegsmarine. Men is uitgegaan van de gedachte, dat Ne derland een zeevarend land is en dat ook in de toekomst zal blijven. Van heden af zal een meer intensieve pro- paganda-actie worden ingezet om het streven van vele jonge Nederlanders om in dezen en lateren tijd emplooi op zee te vinden, te stimuleeren. De expositie trok reeds thans veel belangstelling. Het laat zich aanzien, dat nog veel meer jonge Nederlanders dan de ruim zesduizend, die dit reeds deden, zich bij de Kriegsmarine zullen i aanmelden. De Biüsseler Zeitung behelst eenigd verslagen van. PK-mannen over de ge vechten om Parijs. Zoo meldde o.a. op 27 Aug. de PK.-man Harry Gehm over do luchtaanvallen, die Zaterdagnacht door Duitsche gevechtsvliegtuigen op Parijs gezicht zijn o.m., dat bij de voorafgaan de bespreking de commandant den pilo ten op het hart gedrukt had hun bom men niet op de stad te laten vallen, maar alleen op de aangegeven doelen buiten den kern der stad. Deze voorzorg óm Parijs te sparen, hooft echter niet veel geholpen, want toen de bemanningen van hun aanval terugkeerden, konden 2ij slechts melden: „Parijs ziet er treu rig uit. Overal in het geheeie stadsge bied, maar vooral in de gevechtszone der binnenstad ten Zuiden van do Sein woeden talrijke groote branden. Do he mel boven Parijs is bloedrood. Dozijnen kleine en groote oppervlaktebranden woeden in de geheeie stad. Heele blok ken huizen en wijken staan in lichrer laaie". Dit is echter niet het werk van het Duitsche luchtwapen, maar van :lo Amerikaansche bevrijders en van do Parijsche onderwereld, die de stad m brand gestoken hadden, want tot. on dab oogenbiïk was Parijs door het Duitsche luchtwapen nog niet aangevallen. De oorlogscorrespondent Erich Wen- zei meldt o.m.. dat het uitvaagsel, dat sinds jaar en" dag in de verste schuil hoeken was weggekropen op bevel van Moskou uit zijn hoeken të voorschijn was gekomen. Heele wijken zijn met barricades afgegrendeld. Ook hij is met? de gevechtsvliegtuigen boven Parijs ver schenen. De bommen werden neergewor pen op Mont Rouge en deze invalspoort was al spoedig in aanzienlijke ma ia buiten de lijn verwoest. Da voedselvoorziening in bezet Frankrijk Bevolking; zal zichzelf moeten helpen In een Amerikaansche radiouitzen- ding werd in verband met de toekom stige verzorging van de door de Ameri kanen en Engelschen bezette Franse he gebieden verklaard, dat de bevolking het moet begrijpen, dat de levensmid delenvoorziening op geweldige moeilijk heden stuit. Maanden zullen voorbij gaan, voordat het .spoorwegnet weder om eenigszins normaal' zal kunnen functioneeren. Hierbij dient niet uit het oog te worden verloren, dat ook later de spoorwegen in de eerste plaats voor de verzorging van de Amerikaansche en Engelsche troepen moeten worden gebruikt. Voorts bestaat er vooral een tekort aan scheepsruimte. Het groot ste gedeelte van de levensmiddelen voor het bezette Frankrijk zal van overzee moeien worden aangevoerd. Engeland heeft zich reeds genoodzaakt gezien de rantsoenen der eigen bevol king te verlagen, daar de voor het le- vensmiddelenvervocr Ier beschikking staande scheepsruimte niet voldoende Het transport van oorlogsmateriaal dient onder alle omstandigheden voor te gaan. De Fransche bevolking zal zicli dus zooveel mogelijk zelf moeten hel pen. De hoofdinspectie scherming vraagt voor de luchtbe- Gaat IJ na een bomaanval op Uw woonplaats ook uw eigen huis van onder tot boven con troleeren, ook al lijkt het, dat ^het niet getroffen is? De Z.S.-prócedure 's-GRAVENHAGE, 28 Aug. Er wordt aan herinnerd, dat de termijn voor het indienen van de formulieren betreffende dc Z.S.-procedure en het aanvragen van vrijstellingen op 31 Au gustus afloopt voor de Bouwinduslrie, het Bosch- en Houtbedrijf, de bedrijfs groep Wegvervoer en voor de hier te lande gevestigde of kantoor houdende, doch haar bedrijf geheel of gedeelte lijk in Ncd.-Indiü. Suriname of Curacao uitoefenende ondernemingen. ZEEPVERYANGENDE WASCHMIDDELEN Bon „Algemeen 211" inleveren Voortaan zal men zeepvervangende waschmiddelen uitsluitend onder afgifte van een daarvoor aangewezen bon kun nen verkrijgen. In verband hiermede is het koopen, in ontvangst nemen, ver- koopen, en afleveren van zeepvervan gende waschmiddelen met ingang van. heden verboden. Om voor dit artikel in aanmerking te komen moet men bon „Algemeen 211" voor of op Zaterdag 2 Sept. a.s. bij zijn leverancier inleveren. Omtrent het tijdstip, waarop men de? zeepvervangende waschmiddelen zal. kunnen verkrijgen, zullen nog mede- deelingen worden gedaan. Oude vrouw ging over het dak naar huis en viel dood De 71-jarige mej. v. d. Poel te Rot-# terdam had Zaterdagavond in haar wo ning een buurvrouw op bezoek. Om streeks elf uur zou zij haar bezoekster even thuis brengen, maar nu dat niet over straat kon, omdat het na tien uur was. kozen zij haar weg over het platto dak. Bij het terugkeeren is de ouda vrouw echter in de goot gestruikeld. Zij viel van een hoogte van twaalf meter en overleed eenige uren later.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1