MftFOMTSME WMl FRONTOVERZICHT lÖAGBLAD VOOR AMERSFOORT EM DE GELDEfiSCHE VALLEI Hevige strijd in Hongaarsch grensgebied Tegenstand in Parijs gestaakt Duitsche troepen in Slowakije Nieuwe Hongaarsche regeering D: l Roemenië's verraad Moskou weigert faciliteiten aan Engeland en Amerika WOENSDAG 30 OOGSTMAANO (AUG.) 1944. 2 PAG., 58e JAARGANG. No. 20* Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES BLANKENBERGZin. SNOUCKAERTLAAN AMERSFOORT VERDUISTERING Van 27 Aug. t.m. 2 Sept. v. 20.30 u. tx>t 6.45 uur, 2 September V.M.; 9 September L.K.; 17 September N.M. Administratie: Tel. 6289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIP. LAMAN. SOEST. Sovjets veroveren Buzau. - Felle strijd ontbrand aan de Marne. - Vijand rukt op naar't Noorden Uit het Hoofdkwartier van den Fiihrer, 29 Aug. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend Aan den benedenloop van de Seine werd de kern van onze troepen op den Noordelijken oever van de rivier teruggenomen. De achter volgende vijand bleef in het afweervuur ste ken. Aanvallen van den vijand uit zijn brug genhoofden ten N.W. van Parijs werden tot staan gebracht. Onze steunpunten in de stad zijn na dagenlange zware gevechten voor de vijandelijke overmacht bezweken. Ten Oosten van Parijs heeft de vijand thans over een breed front de Noordelijke richting ingesla gen, om via de linie Chalons-sur-Marne-Cha- teau Thierry in onze Zuidelijke flank te stoo- ten. Aan de Marne zijn hevige gevechten met de vijandelijke voorhoeden ontbrand. Het gar nizoen van Marseille blijft, in de haven op een beperkt gebied bijeengedrongen, dapper tegenstand bieden. In het Rhonedal hebben onze troepen zich volgens bevel naar het Noorden gedistancieerd. Een formatie zware gevechtsvliegtui- gen heeft in den afgeloopen nacht een g ©concentreerden. aanval gedaan op het vijandelijke steunpunt Melun ten Z.O. van Parijs. In de wateren ten N. van Le Havre hebben beveiligingsvaartuigen na een lel gevecht met een door torpedo jagers en torpedomotorbooten bescherm den kruiser een vijandelijke torpedomo torboot in den grond geboord. Een eigen boot ging hierbij verloren. Twee andere booten werden beschadigd. Door bijzondere strijdmiddelen der Duitsche marine werden voor de kust van Zuid- Frankrijk wederom een vijandelijke ar tillerieboot en een bewakingsvaartuig, alsmede een kleinere eenheid van niet herkënd type ln den grond geboord. Londen en zijn buitenwijken blijven onder het vuur van de V 1 liggen. In Italië heeft de vijand zijn sterke aanvallen in den Adriatischen kustsec- tor den geheelen dag voortgezet, doch in de met zware verliezen gepaard gaande gevechten kon hij slechts weinig terreinwinst behalen. In Roemenië blijven onze formaties aan weerszijden van den benedenloop van den Proeth vechten tegen den van alle kanten losstormenden vijand. Ten Z.W. van den benedenloop van den Sereth is Buzau na harden strijd handen der Sovjets gevallen; 27 vijan delijke tanks werden hierbij stukge schoten. In het Zuidelijke deel der Oostelijke Karpathen zijn in het Hon gaarsche grensgebied hevige gevechten gaande van Duitsche en Hongaarsche troepen tegen opdringende Sovjet Russische gevechtsgroepen. Van de woud-Karpathen tot aan de Finache Golf zijn gisteren slechts ln het bruggenhoofd aan den Weichsel ten W. van Baranof, in het gebied ten W. van Ostrof, ten N.W. van Modohn en in het gebied van Dorpat gevechtshandelingen van beteekenis ontstaan. In deze secto ren werden vijandelijke aanvallen afge slagen en werden de Sovjets op ver scheidene plaatsen in een tegenaanval verdreven. Slechts hier en daar slaag den zij er in. geringe terreinwinst te behalen. Amerikaansche bommenwerpers vielen verscheidene plaatsen in het ge bied van Groot-Weenen en in Hongarije aan. Aanvallen van vijandelijke jacht,- vliegers waren bovendien gericht op West-Duitschgebied. Des nachts wierpen afzonderlijke Brltsche vliegtuigen bom men op 'steden in het Rijnland en in Westfalcn. Strijdkrachten der luchtver dediging schoten vijftien vijandelijke vliegtuigen, waaronder dertien viermo torige bommenwerpers, omlaag. Van officieele zijde wordt medege deeld, dat op verzoek van 'de Slowaak- sche regeering Duitsche troepen Slo wakije zijn binnengerukt om deel te nemen aan den strijd tegen de partisa- nen en om de rust en orde in het land te herstellen. Radio-uitzendingen voor Nederlanders in 't Oosten Reeds eenige maanden worden door den dienst radio van het Ned. Oost In stituut in samenwerking met den Reichs Rundfunk en den Ned. Omroep uitzendingen verzorgd voor Nederlan ders, die zich in de bezette Oostelijke gebieden bevinden. Naar deze uitzen dingen kunnen ook in Nederland ge luisterd worden op golflengte 325,4 m.. Zij vonden tot dusverre iederen Zon dagavond van 21 uur tot 21.15 uur plaats. Naar thans kan worden mede gedeeld, wordt het tijdstip dezer uit zendingen vervroegd en wel in dien zin, dat zij voortaan van 18 uur tot 18.15 u. plaatsvinden op dezelfde golflengte. •generaal Eikenloof voor Degrelle De Führer heeft den commandant Van 'de 5de SS-vrijwilligers pantserbrigade „Wallonië", SS-Sturmbannführer Leon Degrelle, het Eikenloof behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren kruis .verleend. Den 22sten Augustus werd een ge vechtsgroep van de SS-Sturmbrigade „Wallonië" onder bevel van SS-Sturm- bannführer Degrelle in de aanvulliiïg op het weermachtbericht met lof ver meld. daar zij zich bij de gevechten ten Westen van het meer van Pskof door bijzondere taaiheid en aanvalsgeest had onderscheiden. Den 23sten Augustus on derscheidde Leon Degrelle zich bij de zware gevechten ten ZW. van Dorpat opnieuw door zijn niets ontziend per soonlijk optreden. Kart Meyer onderscheiden De Führer heeft het Eikenloof met zwaarden behoorende bij het Ridder kruis van het IJzeren Kruis verleend aan SS-Obergruppenführer Kurt Meyer, commandant van de SS-pantserdivisie Hitlerjugend als 91sten soldaat van de Duitschen weermacht en aan „Gene- raloberst" Rifcter von Greim, bevelheb ber van een luchtwapencommando als 92sten soldaat van de Duitsche weer macht. „Dapper zijn, nog even je tanden op elkaar" Die woorden, in je eigen landstaal tot je gesproken, duizenden kilometers van Ié geboortegrond, terwijl je daar ergens In een veldlazaret ligt, die woorden ha len je er bovenop. Die woorden doen je beseffen, dat er naast de vele en goede kameraden, die met- je zijn opgetrokken tegen het bols jewistische gevaar, voor een veilig Euro pa, ook meegekomen zijn: dappere jonge meisjes uit je eigen land. Wil Je een derzulken zijn, zoo meld je dan voor de opleiding tot pleegzus ter bij het SS-Ersatzkommando Nieder- lande. Den Haag, Korte Vijverberg 5, of bij de navolgende nebenstellenAm sterdam, Dam 4; Alkmaar. Langestr. 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen. Heerenstraat 46; Enschede, Hengelosche- straat 30; Utrecht, Vredenburg 19. Lt.-generaal Dittmar, de militaire spreker van den Groot-Du itschen omroep, heeft gisteren over den toe stand aan de fronten o.a. gezegd: Wij verhelen het Duitsche volk den ernst van den toestand op het hui dige moment even weinig als wij het bij vroegere moeilijke en dreigende toe standen hebben gedaan. Hoe staan de zaken? Wij hebben in den loop van twee maanden aanzienlijke deelen ver loren van wat wij vast in handen meenden te houden en dat ongetwijfeld als belangrijke uitbreiding van de ope ratieve en economische basis van onze oorlogvoering kon worden beschouwd. Frankrijk is voor het grootste deel aan onze handen ontglipt. Wij zijn in zeer zware gevechten gewikkeld voor het behoud van belangrijk resteerende ge bieden, zoowel aan de kust als in Noord- Oost en Oost-Frankrijk. Hier is een bewegingsoorlog ontketend, die in meer dan één opzicht herinnert aan de ge vechten van 1940. Wat destijds de door dachte consequentie bij het gebruik van moderne strijdmiddelen voor het suc ces moest doen, doet thans bij den te genstander de numerieke overmacht. Ook de gevechten in Zuid-Frankrijk hebben voor de geallieerden totdusver niet de resultaten opgeleverd, die hun bij het begin van hun operaties waar schijnlijk voor oogen gestaan hebben. Iedere stap, dien onze zich Rhöne-op- waarts distancieerende formaties naar het Noorden terrein winnen, maakt het vormen van een nieuw, stevig front, dat eerst na het aanvoeren van aanzien lijke strijdkrachten kan worden aange vallen, waarschijnlijk. Wanneer we de dingen in het Oosten beschouwen, dan kunnen wij met dank bare voldoening constateeren, dat me nig gevaar, dat enkele weken geleden nog wegens de onmiddellijke bedreiging van het gebied van liet Duitsche Rijk als ernstig beschouwd moest worden, thans als voorloopig bezworen kan wor den beschouwd. Deze stand van zaken geeft ons moed te gelooven, dat ook de onmiddellijke militaire gevolgen van den verraderlijken afval van de kringen, die zich van den jeugdigen Roemeenschen koning als werktuig bedienden, kunnen worden overwonnen. Wanneer onze vij anden. aldus lt.-gén. Dittmar, wegens de uiterlijke ontwikkeling der dingen meenen te kunnen triomfecren, dan gun nen wij liun dat. Zeker is, dat de vreugde, welke zij laten blijken, voort vloeit uit de gedachte, nader te zijn ge komen tot het eind van den oorlog, ciie ook op hen met zeer groote zwaarte drukt. Het zijn tonen van verlichting, die al te duidelijk uit hun gejubel weerklinken. Dit feit kan ons het beste leeren onzen toestand juist te bepalen. Het toont ons welken weg wij moeten gaan, om tot erkenning van onvervreemdbare Duit sche levensrechten te komen. Wij staan voor een noodzakelijkheid, welke geen alternatief kent tusschen verder strijden en goedkoop vergelijk, doch slechts de keuze tusschen handhaving en vernie tiging. Aldus'ls de strijd tot het uiterste de eisch van hoogste, uiterste doelma tigheid. LAKATOS THANS MINISTER-PRESIDENT De Minister-President Sztojay, die veertien dagen geleden wegens ziekte met verlof ging, heeft daar zijn ge zondheidstoestand niet verbeterde, zyn ontslag gevraagd. De regeering ver klaarde zich solidait met hem en if eveneens afgetreden. De Rijksbestuur der heeft het ontslag van het geheele kabinet aanvaard en kolonel-generaal Lakatos belast niet de vorming van een nieuw kabinet. De nieuwe ministerlijst luidt o.m.: Minister-president: kol.-gen. Lakatos; Binnel.: Bonozos (onveranderd); Buitenl.: luit.-veldmaarschalk Hennyey. Defensie. Csatay (onveranderd). De nieuwe premier geldt als een der bekwaamste legeraanvoerders. Hij is be velhebber van het eerste Hongaarsche leger in den sector van generaal-veld maarschalk Model aan het Oostelijk front geweest en is wegens zijn verdien sten voor den gemeenschappelijken oor log tegen het bolsjewisme onderschei den met het Ridderkruis van het IJze ren Kruis. Ook de nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken behoort tot de bekendste minnen van het leger. Geen boter of margarine op bonnen Boter 34A en B T&c vermijding van misverstand wordt medegedeeld, dat de handelaren op de bonnen 34 A en 34 B Boter, welke men bij zijn boter- resp. margarineleveran cier heeft ingeleverd, geen boter of margarine zullen afleveren, daar deze bonnen slechts voor hun bevoorrading dienden. Voor de aflevering worden op normale wijze bonnen bekend gemaakt. STAATSLOTERIJ ƒ2.000: 22526; /1.500: 14545; ƒ1.000: 2743. 12954. 18281 ƒ400: 8546. 10950, 15469, 17474; ƒ200.: 9496, 10295, 12450, 15408; ƒ100: 5007 6000, 6690, 10432, 19646, 25297. 9 De Anglo-Amerikanen hebben bij Anna- masse met tanks tie Fransch—Zwitser, sche grens bereikt. In Noord-Frankrijk dringt het derde Amerikaansche teger met twee sterke wiggen naar Soissons en Reims op. Zware gevechten woeden langs de Ourcq en aan de Vesle en verplaatsen zich naar de uit den eersten wereldoor log bekende gebieden. Evenals aan da Marne is ook in Zuid-Frankrijk de bewe gingsoorlog in vollen gang. De Amerikaansche commentator Paul Schu bert schrijft: De voornaamste strijd ligt nog voor ons. De Duitschers hebben hard gevochten om Frankrijk te verdedigen. Zij zullen nog veel harder vechten om Duitschland te verdedigen. 9 Reuter meldt de samenstelling van da z.g. voorloopige regeering der Franschs republiek met als president De Gaulle, Staalzaken generaal Catroux, Buitent. Zaken Rene Massigli en Binnenl. Zaken Emanuel Sastier de la Vigerie. 9 Churchill is gisteravond per vliegtuig uit Italië in Engeland teruggekeerd. 9 Te Milaan wordt vernomen, dat Paus Pius XII op 1 September een rede zal uit spreken, welke door den Vaticaanschen zender wordt verspreid. 9 De Iraansche minister-president en zijn kabinet ziin afgetreden. De Sjah beeft Saoed opdracht gegeven een nieuw kabi net te vormen. 9 Radio Belgrado heeft een oproep tot de Duitsche soldaten in Roemenië verspreid om onvoorwaardelijk stand te houden en de fronttroepen in den rug vrij te houden. e Zweedsche bladen publiceeren eigen berichten uit Ankara, Istan- boel en Londen, met opmerkelijke bij zonderheden over de voorgeschiede- nis van het Roemeensche verraad. Vol- bood koning Michael de paleiswacht, gene Svenska Dagbladet is de Roe- Vervolgens werden de andere leden meensche frontverandering voltrokken van het kabinet naar het paleis ontbo op grond van onderhandelingen, die den en allen gearresteerd. Luitenant- reeds verscheidene maanden geleden kolonel Gardone de Chastelaine was werden opgenomen, toen eerst de Roe- daarop met de andere Britsche officie- meensche prins Stirbey en later de Roe- ren in vrijheid gesteld, meensche politicus Wisjeanoe zich naar Volgens dc Sunday Times, heeft ko- Turkije begaven teneinde in Ankara in ning Michael voor de eerste maal bij opdracht van de Roemeensche oppositie het uittreden van Italië de mogelijkheid te polsen naar de vredesmogelijkheden gehad om met de spil te breken. Hij voor Roemenië. heeft toen door middel van een per- Wat de arrestatie van Antonescu be- soonlijk door hem gevolmachtigde bij treft, meldt de Britsche luitenant-kolo- de geallieerden geïnformeerd of het nel Gardone de Chastelaine, die met voor hem niet raadzaam was het land het vliegtuig van koning Michael naar met eenige leidende Roemeensche poli- Turlcije is gevlogen, de volgende bij- tici te verlaten. Nadat contact was ver- zonderheden: reeds sedert Februari be- kregen tusschen den gevolmachtigde en vond hij zich in Roemenië met een ge- een geallieerde groote mogendheid be- heimen opdracht. Hij was per vlieg- neven eenige Roemeensche emigran- tuig derwaarts gegaan, later is hij met ten, had de koning den raad gekregen een reeks andere Britsche officieren in Boekarest te blijven, teneinde wan geïnterneerd. Volgens hem heeft Anto- neer het zoover was in te grijpen. De nescu bij het beslissende gesprek gé- ontwikkeling is toen door het bezoek tracht Koning Michael over te halen om van Benesj aan Moskou den vorigen den oorlog tegen Rusland voort te zet- winter op beslissende wijze vooruitge ten. De koning heeft daarop geant- bracht. Benesj heeft op uitnoodiging woord, dat hij er den voorkeur aan had van leidende Roemenen ook de Roe gegeven sinds Februari te onderhande- meensche problemen te Moskou ter len met de geallieerden. Toen Anto- sprake gebracht, nescu daarop bezwaren maakte, ont- Dreigementen jegens leiders van den opstand in Warschau STOCKHOLM. 29 AUG. In de Newt Chronicle van heden schrijft de bekenda Engelsche politieke auteur en Lagerhuis* lid Vernon Bartlett, naar de Britsche be* richtendienst meldt, over de actueele Pool- sche kwestie. Hij zet o.m. uiteen, dat in Warschau een toestand voor de Polen is ontstaan, die ernstiger consequenties met zich mee kan brengen dan het ombrengen van verscheidene duizenden Poolsche „pa triotten". Groot-Brittanje en de Ver, Staten hebben kortelings het dringende verzoek gericht tot Moskou om het lucht- vaartverkeer tusschen Italië en Sovjet- Rusland uit te breiden, teneinde War schau hulp te kunnen doen toekomen. Hun verzoeken zijn in Moskou van da hand gewezen. De bolsjewieken zelf heb ben per radio hulp beloofd, doch deze beloften gingen gepaard met dreigemen ten, dat de aanvoerders der revolte van Warchau voor een krijgsraad zouden wor den gedaagd. De betrekkingen tusschen de drie grooto geallieerden zijn dus door het geval der Polen tot een bijzondere spanning ge raakt, zoo besluit Vernon Bartlett, op een oogenbllk, waarop linn samenwer king meer dan ooit wensdielljk is. Mikolajczyk b(j Eden. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de chef der Poolsche uitgeweken regeering, Mikolajczyk. gisteren een on derhoud gehad met den minister van Buitenlandsche Zaken, Eden. De beidé staatslieden zouden van gedachten ge wisseld hebben over den toestand ln Warschau. Memorandum aangenomen. Naar de diplomatieke correspondent van Reuter meldt, heeft de uitgeweken Poolsche regeering te Londen Dinsdag avond het memorandum over de Sovjet- RussischPoolsche betrekkingen een stemmig aangenomen. Het wordt thans naar Moskou gezonden. In Poolsche kringen wordt gezegd, dat het memo randum ln den definitief goedgekeur- den vórm „overeenstemt met de wen- schen der Poolsche ondcrgrondsche be weging". Engeland en V.S. gezwicht voor de Sovjet-eischen Vorming van „BenesJ-staten" en herstel van vrede van Trianon De correspondent van de New York Times te Cairo meldt naar aanleiding van de conferentie voor de internatio nale veiligheid over de Sovjet doelstel lingen en plannen voor Europa, dat En geland en de Ver. Staten de eischen der Sovjets volledig hebben ingewilligd. Met name wijst dë correspondent eroo. dat het- het hoofddoel der Sovjets is om behalve het herstel van de grenzen van. Juni 1941 nog een aantal vrij groove Oost-Europeesche staten, z.g. ..Benesj- staten" te vormen, die voor hun ge- biedsafstand aan de Sovjet-Unie door compensaties in het Westen schadeloos gesteld zullen worden. Zoo is de kwes tie van de Oostzee-staten in Londen eit Washington definitief in het voordeel van het Moskousche standpunt beslist. Evenzoo hebben ook Engeland en dé Ver. Staten de Sovjet-voorwaarden voor Finland goedgekeurd. Ook met betrek king tot Polen is men er in diploma tieke kringen, van overtuigd, dat de be ginselen voor een oplossing in Soviet- Fussischen geest zijn aangenomen. Wat betreft het lot van Hongarije is het duidelijk, dat Moskou het herstel van. den vrede van Trianon wenscht.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1