IMEKFOCNStllE COM De democratische oorlogspartij verslagen BERLIJN: dramatische wedloop met den tijd ft ZATERDAG 2 HERFSTMAAND (SEPT.) 1944. 4 PAG., 58e JAARGANG. Ne. 207 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDEftSCHE VALLEI ^.kjn 'sept. nm. uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Si 2.n. SNOUCKAERTLAAN AMERSFOORT Administratie: Tel. 6289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIO. LAMAN SOEST. VERDUISTERING Van 3 Sept. t.m. LO Sept. vail 20.15 u. tot 7 u. 2 Septem- AdvertentleprUzen: per m.M. regel /0.12. Ingez. mededeellng f 0.24 „Doelpunten"; a. personeel, t.m. 20 woorden 0.65. Ieder woord meer 0.05: b alle overigo 20 w. ƒ0.66. Ieder woord meer fO.08 max. 50 woorden. Bewijsn 6 ct De a dm be houdt het recht adv. zonder opgave van redenen te weigeren. Abonnementen blf vooruitbetaling: p. Kwartaal '2.05; p. pose 2.25; p. mnd '0 69. p w '0 18. Losse nummers 0.08. Corresp. over adv. en abonnementen aan Administratie Het zesde oorlogsjaar zal ons de afrekening brengen met alle halve en heele bolsjewisten I^R zijn tijden van opgang en tijden van neergang zij wis selen elkaar regelmatig af in het leven der volkeren, doch vrijwel nimmer zóó kort op elkaar als thans het geval is in de vijf achter ons liggende oorlogsjaren. Vanaf den der den September 1939, den dag, waarop Chamberlain en Dala- dier, de representanten der in doodsstrijd zieltogende Wesier- sche democratieën, het Duitsclie volk den oorlog verklaarden, tot in den barren winter van '42-'43 beleefde Duitschland een ongekenden opgang in militairen zoowel als in politieken zin. De kracht van den Duitschen geest, welke zich in de meest roemvolle wapenfeiten openbaarde, scheen niet te breken. En geland en Frankrijk en later ook Amerika zagen deze jaren ia neergaande lijn verglijden. Na den val van Slalingrad sche nen de bordjes echter te zijn verhangen en thans is de toe stand althans oogenschijnlijk zóó, dat Duitschland zich op den aftocht bevindt, terwijl de zeilen van het geallieerde oorlogsschip bol staan. Laten wij hier de vraag-, in hoe verre deze oogenschijnlijkheid aan de werkelijkheid grenst, onbespro ken. Vast staat, dat de gevaren, waar aan Europa in deze dagen bloot staat, zeer groot zijn; vast staat evenwel óók, dat van Duitsche zijde op kor ten termijn een schier bovenmensche- lijke krachtsinspanning is te ver wachten. Met deze wetenschap voor oogen gaan wij het zesde oorlogsjaar tegemoet. Angst hebben wij voor de geallieerde bevrijding, voor den ver- nietigingswil der invasoren en voor den daarmede gepaard gaanden chaos; vertrouwen koesteren wij in de uit eindelijke Duitsche afweerkracht, welke eens toch de bezielende natio- naal-socialistische idee haar vaste vormen zal geven. ANGST voor de geallieerde bevrij ding! Hebben wij Polen, dat door de Sovjets wordt bevrijd, niet ais voorbeeld van verschrikking? Of an ders trch Roemenië? En hoe werd Italië eerlost? Wie juicht verder over de geallieerde bevrijding bij het aan. schouwen van Frankrijk? Met door angst verstarde oogen ziet ieder mensch, die een hart in het lichaam heeft, naar de massa-ellende, welke de geallieerden bij de vermeende ver nietiging van Duitschland over de bezette landen uitstorten. Terwijl de Duitsche Weermacht geheel West- Europa in nauwelijks zes weken be dwong zonder verwoestingen van ccnigcn omvang aan te richten, teis- teren de Angto-Amerikanen sedert een vol jaar Italië en gedurende bij na drie maanden de Fransche Rcpu bliek. Liet Duitschland na dien ze- gevierenden veldtocht in het Westen het meerendeei der krijgsgevangenen vrij, de geallieerden voeren in de be- vrijde gebieden den dienstplicht in verliep de Duitsche bezetting ordelijk en zónder incidenten, de Britsch-Amerikaansche b e v r ij d i ng gaat gepaard met een vreeselijken hongersnood en met een bloedigen burgeroorlog. En aan dit alles kan men toevoegen, dat terwijl in 1940 de Duitsche burgerlijke autoriteiten in de bezette gebieden het maat schappelijke en cultureele peil der overwonnen volkeren op allerlei wij zen trachtten te verljoogen zonder dezen hun nationaal-socialistische principes op te dringen, de geallieer de b e v r ij d e r s de baanbrekers zijn van bet bolsjewistische gespuis, dat vereenigd in de roode brigade, de veroverde gebieden brandschat. En dit is waarachtig niet onze bewe ring, neen, Amerikaansche bladen met een wereld-oplage staan hierover vol. En wij kunnen deze bladen ge- looven, evengoed als de Duitsche be richten omtrent de bolsjewiseering van Italië en Frankrijk, van Polen en Roemenië en in de toekomst mis schien ook van Bulgarije, België of Nederland, wanneer de geallieerden kans zien hun „bevrijdingsveldtocht" door te zetten. Wie niet door politie ke achterlijkheid is verhinderd, de teekenen des tijds te onderscheiden, weet toch immers, dat de democrati- sche knoeiplannen, ook al worden zij uitgevoerd door een overmacht aan mcnschen en nieuw, technisch uit stekend verantwoord materiaal, moe ten uitloopen op het bloedbewind van Moskou. Het ten einde neigende vijf de oorlogsjaar bewijst ondubbelzin nig dat niet de democratie aan de winnende hand is, maar dat het bols jewisme zijn eeuwige hunkering naar de wereldrevolutie, naar de joodsche wereldheerschappij, langzaam met de verwezenlijking ziet bekroond. OP den drempel van het zesde oor- logsjaar beleven wij ondanks de geallieerde vorderingen in Noord- Frankrijk en ondanks de diplomatie ke overwinningen op beginsellooze regeeringen van kleine mogendheden de aigeheele aftakeling van het democratische systeem en den onder gang van het gevloekte kapitalisti sche stelsel. In de naaste toekomst zal ons het totale échec van Londen en Washington nog duidelijker wor. den gedemonstreerd. Dan zal worden bewezen, dat in de afgeloopen vijf jaren van strijd de democratische oor logspartij definitief is verslagen. De strijd gaat thans verder tusschen het volksche nationaal-sociaiisme en het volksvreemde, joodsche bolsjewisme van Aziatisch origine. Hoe deze worsteling zal verloopen? Haar uitslag is in hooge mate afhan kelijk van de ontwikkeling der Duit sche wapentechniek. De jaren van neergang voor het Rijk van den Fiih- rer zijn niet ontstaan door de ver watering van het moreel en het fa. natieke geloof van den Duitschen soldaat, doch door een achterstand in de oorlogstechniek. Engeland en Amerika en ook de Sovjet-Unie heb ben vanaf '42'43 de wapenproduc tie krankzinnig hoog opgevoerd en daardoor is er voor Duitschland een crisis op technisch gebied ontstaan. De Duitsche legerleiding moest, zoo als dr. Ley dezer dagen zeide, te land, op het water en in de lucht een tijd overbruggen en met den persoonlij, ken inzet van dapperheid en soldates, ke eigenschappen den geallieerden voorsprong goedmaken. Dat was zeer moeilijk en heeft Duitschland ook verliezen berokkend. De terugtocht in het Oosten moet ten deele tot dit feit worden herleid en het succes van de invasie in het Westen is slechts dank zij de meerderheid in de lucht mogelijk geweest. (Vervolg op pag. 4). In de omgeving van Markelo bevindt zich een heel oud huisje, waarvan de wanden zijn gemaakt van vlechtwerk van twijgen, dat bestreken is met een dikke laag leem. CNF/Hartgcrink/Pax ai. Vele dooden en gewonden door Anglo-Ainerikaansche terreur 's-Gravenliage, 2 Sept. In het Wes ten des lands is gisterochtend een auto bus door Anglo-Amerikaansche vliegtui gen in scheervïucht met boord wapens beschoten. Daarbij werden vijftien Ne derlanders gedood, veertien werden zwaar en v\jf licht gewond. Bij de dooden en gewonden betreft het in hoofdzaak vrou wen. Bovendien werden in den loop van gisteren nog andere aanvallen met boord- wapens gericht op personentreinen en auto's, waarbij nog negentien Nederlan ders werden gedood, dertien zwaar en verscheidene licht gewond. Geen stortingen voor overmaking naar Frankrijk en Roemenië Het Ned. Clearing Instituut maakt be kend. dat voorshands geen stortingen, bestemd voor overmaking naar Frank rijk en Roemenië, meer kunnen worden aangenomen. Bulgaarsche regeering afgetreden De Bulgaarsche minister-president Bagrianoff heeft over radio Sofia het aftreden van zijn kabinet bekend ge maakt. Bagrianoff zeide. dat hjj tot aan de vorming van een nieuwe regeering belast is met de leiding der staatszaken. In de Bulgaarsche hoofdstad zijn de zer dagen communistische straatbetoo- gingen ontstaan, die het ingrijpen van de politie noodig maakten. Er werden arrestaties verricht. De Finscbe Rijksuag reeds heden bijeengeroepen De Finsche Rijksdag welks eerstvol gende gewone zitting op Dinsdag was vastgesteld, is, volgens een bericht van het Finsche telegraafagentschap. heden om 18 uur voor een buitengewone zit ting bijeengeroepen. Over de gisteren gehouden buitengewone zitting van de commissie voor de buitenlandsche poli tiek van den Finschen rijksdag is gepu bliceerd. dat de commissie bijeengeko men is in een zitting, waarop een regee- ringsrapport over den toestand op het gebied der buitenlandsche politiek is uit gebracht. President maarschalk Man. nerheim heeft oud-president Ryti be noemd tot president van de Bank van Finland. GEORGE VAN GRIEKENLAND IN LONDEN Naar Exchange TeUgraph meldt, is George van Griekenland in Bondc-n aangekomen. Men verwacht, dat hij spoedig besprekingen zal voeren met Churchill en Eden over de opnieuw uit gebroken kabinetscrisis, die niet volledig is opgaheven door dé benoeming van drie nieuwe leden. IranIn de nieuwe regcering biijft Saed minister-president, generaal Fi- roetz wordt minister van Oorlog en Tsarrinkafeh wordt minister van Fi nanciën. Cfiraud door aanslag gewond Naar de correspondent van News Chronicle uit Algiers bericht, is generaal Giraud eenige dagen geleden bij een aanslag op zijn leven gewond. De aan slag werd gepleegd In Mostogamen bij Oran, waar Giraud sedert hij met pen sioen is gegaan, verblijf houdt. De cor respondent schrijft, dat Giraud, toen hij naar huis terugkeerde door een sene- galees, die op schildwacht stond voor zijn villa werd beschoten. Een kogel doorboorde belde wangen en sloeg hem eenige tanden uit den mond. Luchtaanval op Formosa Een tiental Amerikaansche vliegtui gen, van steunpunten op het Chineesche continent opgestegen, heeft Donderdag nacht een luchtaanval ondernomen op Formosa (Taiwan). Vier machines wer den neergeschoten. De uitgeworpen bommen richtten slechts geringe schade aan. ZWAARTEPUNT LIGT TEN W. VAN DE ARGONNEN De A..v.P.-corrcspofldoiit uieldl: In verband met bet verloop van den strüd in Frankrijk spreekt men in Berlüiische mili taire kringen van een crisis. waaraan men echter terstond toevoegt, dal deze niet in een paniek zal ontaarden. Men erkent, dat de overmacht der geallieerden, in de eerste plaats in de lucht, daarnaast echler ook op het stuk van tanks en artillerie, en niet in de laatste plaats ook wat het aantal beschikbare divi sies betreft, do Duitsche legerleiding voer moeilijke problemen stelt. De geallieerden hebben het in de ihand, dank zij him overmacht het zwaartepunt hunner aanvallen naar be lieven te wijzigen. De Duitsche legerlei ding heeft met dit geallieerde overwicht rekening te houden en voert dienover eenkomstig de verdediging. Zij distan- cieert zich van den tegenstander, ten einde haar troepen te sparen, om deze maar naar achteren te kunnen concen. treeren in een hecht verdedigingsfront. Men is ervan overtuigd, een plaats te zullen vinden, waar de teruggetrokken troepen, eventueel met reserves aange vuld. tegen den geallieerden stormloop stand kunnen houden Het is, zooals men het te Berlijn uitdrukt, een dramatlschen wedren met den tijd-; het gaat erom, den ge allieerden opmarsch zoo lang moge lijk op te houden, om tijd te winnen voor het vormen van een verdedi- gingszóne, waar met kans op succes tegenstand kan worden geboden. In dit verband vergelijkt men de hui dige situatie in het Westen met die, wel ke na de Sovjet-Russische doorbraak bij Witebsk aan het Oostelijke front was ontstaan. De opmarsch van den tegen stander is vlak voor de Rijksgrens tot staan gebracht, en in Duitsche militaire kringen meent men den toestand hier zij het als gevolg van de gebeurtenis sen in Roemenië met uitzondering van den Zuidelijken vleugel weder in han den te hebben. In Noord-Frankrijk heeft zich een vrijwel ononderbroken en tamelijk rechtlijnig front gevormd, dat zich in Noordelijke richting beweegt. Na een door het geallieerde opperbevel uitge voerde hergroepeering staan op den Westelijken vleugel de Canadeezen. in het midden de Engelschen en op den Oostelijken vleugel de Amerikanen. Tij dens den opmarsch naar het Noorden zijn de gallieerden in het Westen bij Amiëns de Somme gepasseerd en in het Oosten bij Sedan de Maas. Het zwaar tepunt van den strijd, lag volgens de laatste berichten ten Westen van de Argonnen, waar de geallieerden over een breed front naar het Oosten, in de richting dus van de Duitsche grens, oprukken. Ten aanzien van den strijd In Zuid-Frankrijk, waar de Duiischers zich door het Rhbnedal naar het Noordeu blijven terugtrekker., doen zich geen nieuwe gezichtspunten voor. ARTILLERIEDUEL OVER HET KANAAL Zware Duitsche batterijen van de marine, die reeds in den nacht van 31 Augustus op 1 September geduren de twee uren de Zuid-Engelsche ha vensteden Ramsgate, Folkestone, Deal cn Dover hadden beschoten, hebben in den nacht van 1 op 2 September op nieuw het vuur op Engelsche havens geopend. Er werden o.a. in Dover groo- te branden waargenomen. In antwoord op het beschieten van een Duitsch kon vooi door vijandelijke kustbatterijen, hebben de Duitsche marinebattcrijen de Engelsche artilleriestellingen bij St. Margret bestookt. Er ontwikkelde zich een heftig duel over het kanaal. In de Britsche batterij konden treffers wor den waargenomen en verscheidene vij andelijke stukken geschut werden uit geschakeld. Duitsch Weermachtsbericht. In aanvulling op het Vv=er macht be« richt van 1 Sept. wordt medegedeeld In de zware afweergevechten tusschen Boeg en Naref heeft zich de derde orx- gade cavaüerie door onvermoeide aan- valskracht en felheid in den afweer on derscheiden. Aan het hoofd van deze brigade heeft de 28-jarige brigadecom mandant luitenant-kolonel Freiherr von Bóselager. die reeds begin 1942 met het Eikenloof bij het Ridderkruis werd on derscheiden, den heldendood gevonden. Zijn in denzelfden frontsector strijden de broeder, de Ridderkruisdrager ma joor Freiherr von Böselager heeft zicb opnieuw door de hoogste dapperheid onderscheiden. In de groote bocht van den Weichsel heeft zich de stormge- schutbrigade 210 onder bevel van kapi tein Nebel voortreffelijk geweerd. In den strijd tegen de Britsch-Ameri kaansche' ravitailleeringsvloot hebben da Duitsche marine en luchtmacht in do maand Augustus 45 vracht- en trans portschepen met een gezamenlijkeu in houd van 262.500 brt. tot zinken ge bracht: 28 andere schepen met een ge- zamenlijken Inhoud van 226 000 brt. wer den door torpedo- en bomtreffers ten deele zwaar beschadigd. De ondergang van een groot deel dezer schepen moe» waarschijnlijk geacht worden. Aan vij andelijke oorlogsschepen werden 1 hulp- vliegkampschlp. 2 kruisers. 23 torpedo- Jagers. 2 corvetten, 2 duikbootcn. 13 torpedomotorbooten, 1 motorkanonneer boot en 11 beveiligingsvaartuigen tot zinken gebracht cn 2 slagschepen. 5 zwa re en lichte kruisers, 14 torpedojagers. 1 corvet. 3 torpedobooten en 6 torpedo motorbooten beschadigd. In den afge loopen nacht wierpen afzondelijke vij andelijke vliegtuigen bommen op plaat sen in N.W.- en W.-Duitschland.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1