De Paus roept de hulp in voor lijdend Italië GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! J 2 AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 2 HERFSTMAAND (SEPTEMBER) 1944 Nieuwe sociale orde krachtens de Kerura Novarum Ter gelegenheid van het feit, dat vijf jaar geleden de tweede wereldoorlog uitbrak, heeft de Paus gisteren over den zender van Vaticaanstad een toespraak gehouden. Hij zeide, dat het noodzake lijk is. bij een komende herordening een nieuwe sociale orde in het leven te roe pen, opgebouwd op de grondrechten van den menscli en In christelijken geest. Hij stelde den eisch. dat de nieuwe sociale orde beantwoordt aan de normen van de nog steeds geldige encycliek van Paus Leo XIII. de rerum novarum. Uit voerig behandelde hij de rol van de kerk in de toekomstige sociale en economi sche politiek; hij zeide, dat de techni sche vooruitgang alleen nog niet zonder meer een verbetering van de sociale po sitie der arbeiders beteekent. Verder wees de paus met. bijzonderen nadruk op de moeilijke positie, waarin zich thans Italië en vooral Rome bevinden. Het Ita. liaansche volk en de bevolking der Eeuwige Stad staan nog steeds bloot aan een nameloos lijden. Hongersnood, werkloosheid en economische ontwrich ting zijn de geesels, die het ongelukkige volk onbarmhartig slaan. Het leven der Eeuwige Stad is letterlijk verlamd. De Polen verbitterd jegens de Sovjet-Russen Londen en Washington streven er naar, gehoor te geven aan den roep om hulp der Poolsche vrijheidsstrijders, maar cie Sovjetregeering weigert hardnekkig daarvoor vliegvelden in de Sovjet-Unie ter beschikking te stellen, meldt de Londensche correspondent van de Neue Zure her Zeitung. Daarom moesten de Britsche vliegtuigen den gevaarlijken en langen weg van Italië naar Warschau in beide richtingen afleggen, om wapens en proviand vcor de opstandelingen in de Poolsche hoofdstad uit te werpen, het geen verliezen heeft meegebracht. De houding der Sovjet-Russen heeft de Po len verbitterd. De geheele episode be looft weinig goeds voor de verzoening tusschen de Polen en Sovjets en voor de Internationale samenwerking in het al gemeen. Te Londen krijgt men steeds meer den indruk, dat de houding der Sovjets een politieke demonstratie is te gen het Poolsche emigrantencomité in Londen en tegen de daarachter staande strijdorganisatie in Polen zelf. De hou ding der Sovjets ten aanzien van den opstand in Warschau verwekt een ver bittering, die het Poolsche volk moei lijk zal vergeten. De Times probeert de houding der Sovjets tegenover de op standelingen te Warschau te rechtvaar digen en schrijft, dat het natuurlijk een onverdiende beleediging jegens de Sov jets geweest is, hen van kwaadwilligheid te verdenken. In werkelijkheid heeft het roode leger, aldus het blad, voor War schau een tegenslag ondervonden. Stel lig zou het een mooi gebaar van de Sov> jets geweest zijn en het zou hun kracht bewezen hebben, wanneer zij de Polen, die tegen den gemeenschappelijken vijand vechten, ondersteund hadden. Wederom vertrekken vele vrijwilligers Eens zal het Nederlandsche volk hen dankbaar zijn In de kleine zaal van den Die- renluhi te 's-Gravenhage heeft Don derdag wederom een groot aantal vrijwilligers afscheid genomen van het vaderland. Onder hen bevonden zich Jeugdstorniers, kaderleden van den Arbeidsdienst, enz. Hoewel de Leider er prijs op stelt bij zulke gelegenheden den mannen steeds persoonlijk zijn beste wenschen mede te geven, was hij ditmaal door ambtsbe zigheden verhinderd. Hij werd verte genwoordigd door zijn Gemachtigde voor de prov. Zuid-Holland J. W. ba ron van Haersolte van Haerst. Deze sprak hen toe in den geest, waarin Mussert dit pleegt te doen, wees op het voorbeeld, dat hun duizenden voor gangers reeds hebben gegeven en sprak de hoop uit, dat ook zij metterdaad zouden bewijzen," dat Nederlanders goe de soldaten kunnen zijn. Eenmaal zal het Nederlandsche volk hun dankbaar zijn voor deze daad, die onder de hui dige omstandigheden een bijzondere be- teekenis heeft. STRIJDER OF LAFAARD Van Duitsche zijde werden de ver- trekkenden toegesproken door SS- Standartenführer Thole, kommandeur van het SS-Ersatzkommando Nieder- lande, die in korte trekken memoreer de. hoe thans reeds drie jaar Duitschers en Nederlanders als wapenbroeders Europa beschermen tegen den bolsje- wistischen stormloop. Gij gaat thans, zoo zeide hij, de gelederen uwer mak kers versterken en uw kameraden af lossen. Er is in de vijf achter ons lig gende oorlogsjaren veel veranderd. Wat echter niet veranderd is, zijn de stand vastigheid en de moed onzer soldaten. Deze tijd kent geen compromissen. Men is een strijder of een lafaard, een der de mogelijkheid is er niet. Daarom wenschte hij den mannen geluk met de beslissing, die zij hebben genomen, na melijk met de wapenen in de hand te willen strijden voor een hecht en sterk Europa en daarmee voor het behoud van eigen land en volk. Nadat een Sieg Heil op den Führer Was uitgebracht, deden de mannen beide sprekers uitgeleide met Houzee- «eroep. Paus d-eed een beroep op de volken, die nog niet zoo zwaar door den geesel van den oorlog zijn getroffen, om hier de helpende hand te bieden. Tenslotte pleitte de Paus ervoor, dat de millioenen krijgsgevangenen en geïnterneerde bur gers aan het einde van den oorlog zoo snel mogelijk aan hun gezinnen worden teruggegeven. De volken der aarde heb ben het recht, van den arbeid hunner staatslieden aan het einde van dezen oorlog een duurzamen vrede, waarach tige veiligheid en algemeene welvaart te verwachten. Nieuwe burgemeesters Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Generalkommissar für Verwaltung und Justiz heeft benoemd: den referen. daris K. Mielart, waarn. burgemeester van Leerdam, tot burgemeester van deze gemeente; den heer P. G. C. Stuiver, waarn. burgemeester van Berkel en Ro denrijs tot burgemeester dezer gemeen te; den heer W. A. Scharwachtcr. waar nemend burgemeester van Benthuizen en Moerkapelle. tot burgemeester dezer ge meenten; den heer A. J. de Vos te Hal steren tot burgemeester van Raams. donk: den heer P. H. Nauth te Brum- men tot burgemeester van Ubach over Worms; den heer J. J. H. Lamerichs te Bergh en Terblijt tot burgemeester de zer gemeente; den heer G. H. Schoon. hagen te Wittem tot burgemeester van Kessel; den heer F. M. P. C. de Boer, waarn. burgemeester van Amerongen en Leersum, tot burgemeester dezer ge meenten; den burgemeester van Kars tens J. de Graaf gelijktijdig tot burge meester van Middelstum. en den ge meenteambtenaar H. Kamps te Gronin gen tot burgemeester van Biervliet. Postverkeer met Turkije, Spanje en Portugal verbroken Het postverkeer met Turkije, Spanje en Portugal is verbroken. Postzendingen naar deze landen worden niet meer aan genomen en, zoo zs reeds onderweg zijn, aan den afzender teruggezonden. MAX BLOKZIJL. Op Maandag 4 Sept. 1944 spreekt Max Blokzijl via Hilversum I om 18.45 uur over: De fei ten zijn de beste voorlichters." Keuring Weersportkampen Elke maand opnieuw brengt een aan tal Nederlandsche jongens van 1618 jaar een bezoek aan een der Weersport kampen in Duitschland. Voor het vol gende kamp zijn de keuringen vastge steld op Maandag 4 Sept. a.s. van 914 uur in gebouw Amicitia, Westeinde 15 te Dsn Haag. Een ieder, die voor deel name aan het volgende Weersportkamp in aanmerking wenscht te komen, dient zich op deze keuring te melden. Reis kosten worden in Den Haag vergoed. De aandacht wordt er op gevestigd, dat al leen die jongens in aanmerking komen, die tot nu toe nog niet aan een Weer sportkamp hebben deelgenomen. Wat is een rantsoen vleesch? Wanneer men van den slager de hier onder genoemde minder gangbare arti kelen betrekt, kan men per rantsoen naar keuze aanspraak maken op de vol gende hoeveelheden: 125 gram versche tong, lever of hart van runderen, kalve ren, varkens, paarden en schapen, 200 gram versche zwezerik van runderen of versche nier van runderen, kalveren, varkens en schapen, 325 gram staart van runderen en kalveren, 500 gram var- kenspooten of 2 kg. gebroeide onderpoo- ten van nuchtere kalveren, ontdaan van huid en hoeven. Zooals bekend geeft een rantsoenvleesch voorts recht op het koopen van 100 gram rund-, kalfs-, var kens-. paarde- of schapevleesch, been in- begrep:n. Hierbij dient te worden opge merkt. dat een rantsoen recht geeft op ten minste 75 gram vleesch en een hoeveelheid been tot een zoodanig ge wicht, dat in totaal wordt verstrekt 100 gram vleesch met been. In plaats van het been mogen bonnen worden ver strekt, waarop men de beenderen kan betrekken. Wanneer varkensvleesch wordt verstrekt, moet men bedenken, dat hierbij het beenderenpercentage belang rijk lager ligt; het zal dan kunnen voor komen. dat de slager geen 25 gr. been deren kan leveren, zoodat hij dienover eenkomstig meer vleesch dient te ver strekken. Voorts geeft een rantsoen vleesch naar keuze recht op het koopen van 75 gram gekookt en/of gerookt rund-, kalfs-, varkens-, paarden- of schapen vleesch, zonder been dan wel ge rookte worst, gebraden gehakt, of corned beef. 100 gram knakworst of gekookte worst, 125 gram leverartikelen, tongen worst of nierbrood, 150 gram zure zult of 300 gram bloedworst. Kinderlegitimatïeplaatjes thans in metalen uitvoering Het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis schrijft: De kartonnen kinderle- gitimatiekaartjes van het Ned. Roode Kruis voor kinderen dhder de 15 jaar kunnen thans met geringe kosten ver vangen worden door metalen plaatjes. Een Nederlandsche firma heeft name lijk beslag kunnen leggen op voldoende metaal en heeft bovendien een procédé uitgewerkt, waardoor de gegevens in onuitwischbare witte inkt op het twee zijdig donker gefosfateerde metaal kun nen worden aangebracht. De Secr.- Gen. van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming heeft zich met eeft rondschrijven tot de hoofden van scho len gewend om de medewerking van de scholen in te roepen bij de bestelling van deze metalen plaatjes rechtstreeks bij bedoelde firma. De plaatjes zijn 3 bij 5 cm. groot. De beschrijving kan met de bij te leveren witte inkt geschieden door den klasse-onderwijzer of door de kinderen, onder diens toezicht. KUNST EN CULTUUR FRANZ LéHAR EEREBURGER. De te Ischl wonende componist Franz Léhar is tot eereburger van Odenburg benoemd. BRIEVEN VAN BJöRNSON EN GRIEG. Circa 60 tot nu toe onbekend gebleven brieven, gewisseld tusschen den Noorschen dichter Björnstjerne Björnson en zijn landgenoot Edvard Grieg, zijn te Oslo gepubliceerd. -In het verleden Ligt het heden, In 't nu wat werden zal. BILDERDIJK Ailriaan Bankert, 1684. Vocht tegen Zweden in 1659 en ver der tegen de Duinkerkers, En- gelschen en Franschen. Werd in 1666 Lt. Admiraal. Over leed in 1684. O/HP.m. Ook thans weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee, in trouwe ver bondenheid met hun Duitsche kameraden. O/H P.m Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor isderen Nederlander van 1745 jaar en kan geschie den hij de Marine flnnahmestelle Niederlande te Utrecht, de aanmeldingshureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalversfraat 143, en Rotterdam, Nieuwe Binnen weg 98—100, bij alle Hafen en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de marine ils bij de Waffen SS, worden aan bovenstaande adressen verstrekt. Velen, die over een stukje grond be schikken, hebben ook dit jaar weer tabaksplanten gepoot. Thans kunnen de onderste bladen geplukt worden. Zij worden aan een touw geregen en te drogen gehangen CNF/Hartgerink/Pax m Regeling voor zelfverzorgers De distributiediensten houden bij de uitreiking van levensmiddelenbonkaar ten voor de 11de en 12 periode 1944 de daarvoor in aanmerking komende bon- kaartdeelen van zelfverzorgers in. Aan gezien het zelfverzorgingsseizoen 1943/ '44 met het einde der 11de periode af loopt, zal de 12de distributieperiode 1944 de eerste periode zijn van het zelf verzorgingsseizoen 1944/'45. Het is ech ter niet mogelijk, voor 3 Sept. a.s. de zegelkaarten van alle zelfverzorgers voor het komende seizoen gereed te hebben. Daarom zal de uitreiking van de bonkaarten 411/412 ten aanzien van de zelfverzorging op de volgende wijze geschieden. De plaatselijke bureauhouders van den prov. voedselcommissaris zullen op de oude zegelkaarten van personen, die de zelfverzorging van een artikel in het komend seizoen niet zullen voortzetten, de aanteekening „Eindigt 28 Oct. 1944" plaatsen. Zelfverzorgers met deze aan teekening op hun zegelkaart zullen der halve de bedoelde bonkaartdeelen voor de 12de periode 1944 mogen behouden. Zelfverzorgers, op wier zegelkaart de plaatselijke bureauhouder bovengenoem de aanteekening niet geplaatst heeft, worden verondersteld gedurende de ko mende periode de zelfverzorging voort te zetten. Van deze personen worden daarom de bedoelde bonkaartdeelen in gehouden. Bij de uitreiking zullen de distributiediensten de zegelkaarten in bewaring nemen. De betrokken zelfver zorgers zullen de nieuwe zegelkaarten en omslagen te zijner tijd bij de uitrei king der levensmiddelenkaarten der 13e periode (die loopt van 26 Nov. tot en met 23 Dec. 1944) ontvangen. Op deze zegelkaarten zullen dan de inleverings zegels voor de 12de periode geplakt zijn. „Vol tegen leeg" Het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen heeft sedert het begin van den oorlog reeds meer dan eens gewezen op den grondstoffennood van de Nederlandsche papierindustrie en op de noodzaak oud papier en karton in te leveren ten einde te voorkomen, dat men op zeker oogenblik voor een abso luut tekort zou komen te staan. Vele menschen bleven toch hardnekkig door gaan met hec vernietigen van oud papier en karton, dus van de grondstoffen, waar uit het nieuwe papier gemaakt kan worden. Als gevolg van dit gebrek aan vrijwillige medewerking van het publiek kon een dwangmaatregel niet uitblijven. Voortaan is men dan ook verplicht om de kartonnen verpakkingen van allerlei artikelen schoon en droog te bewaren en ze bij aankoop van nieuwe artikelen, die in karton verpakt zijn, in te leveren. Dit behoeft niet eenzelfde verpakking te zijn, maar de hoeveelheid karton van de oude verpakking moet ongeveer over eenkomen met die van de nieuwe. De vijlde verjaardag van den oorlog in den Omroep De Persdienst van den Ned. Omroep meldt: De vijfde verjaardag van de oor logsverklaring van Engeland en Frank rijk aan Duitschland komt a.s. Zondag 3 Sept. in het programma van den Om roep tot uiting in de volgende uitzen dingen. Afwijkend van het gepubliceerde programma geeft Hilversum I van 1011 uur een klankbeeld van Herman Kra mer: „Vijf verloren jaren", dat wordt aangevuld met passende muziek; een historische terugblik op de voorgeschie denis van dezen oorlog, de stoornis, die hij in Duitschlands socialen opbouw te weegbracht, en de uiteindelijke winst van deze vijf jaren. Van 17.00—17.30 u. draagt de bekende uitzending: „Recht door zee", eveneens een bijzonder ka rakter. samen te vatten in de woor den: trouw en volharding. Samenstelling en teksten als steeds van "Wybe de Vries. BELANGRIJKE DIEFSTAL. Ge durende de weekwisseling is uit een pakhuis te Amsterdam een groote par tij zg. Rernie-garen gestolen, bestemd voor het wikkelen van electrisch draad. De waarde van het gestolene bedraagt circa f 20.000. Sportvaria Voetbal. Vriendschappelijk voetbal. H.V.C. speelt Zondag in Borne een vriendschappelijken wedstrijd tegen den Oostelijken 2en klasser van dien naam (kampioen 19431944) terwijl H.V.C. 2 op Birkhoven bezoek krijgt van De Vole- wijekers 2 uit Amsterdam. Quick neemt voor het eerst deel aan het Jaarlijksche tournooi van oude clubs georganiseerd door Kampong te Utrecht. Vier clubs bekampen elkaar; V. O. C., Kampong, Victoria en Quick.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 2