MKFMCTSC Duitsche divisies terug naar Alberl-kanaal Vreeselijk bombardement van Le Havre Duitsche tegenstand in België neemt toe, Japan zal de vroegere Ned. Indische gebieden onafhankelijkheid verleenen Straatgevechten in Antwerpen Leidende functionarissen der N S B blijven op hun post in Nederl.-lndië geïnterneerde burgers DONDERDAG 7 HERFSTMAAND (SEPT.) 1944. 2 PAG., 58e JAARG. No. 211 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES J'h BLANKENBERG 4n SNüUUKAE'KTLAAN 1. AMERSFOORT. Administratie: Telefoon 5289. Giro 86362. Redactie: Telefoon 6731. VERDUISTERING Van 3 Sept. t.m. 10 Sept. van 20.15 u. tot 7 9 Sept. L.K.; 17 Sept. N.M. Harde strijd aan de linie LeuvenNamen—Sedan Hoofdkwartier van den Führer, 6 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het gebied van Antwerpen werden onze divisies teruggenomen naar het Albert-kanaai. In de stad zelf wordt nog verbitterd gevochten. Op de linie LeuvenNamenSedan viel de vijand over een breed front aan, doch hij kon slechts onbeteeke nende terreinwinst behalen. Vijande lijke overzetpogingen over de Moezel ten N. van Nancy werden afgesla gen! De bezetting van Le Havre sloeg een door tanks ondersteunden aanval van den vijand bloedig af. In het voorterrein van de vesting Brest doorgedrongen vij andelijke strijdkrachten werden in een tegenaanval verdreven, nieuwe concen traties infanterie en tanks van de Ame rikanen werden door geconcentreerd artillerievuur uiteengeslagen. Onze uit Z.- en Z.W.-Frankrijk teruggenomen troepen hebben volgens het bevel het gebied om Dijon en het plateau van Langrès bereikt. Op de paswegen ten Westen van de Pransch-Italiaansche grens sloegen onze beveiligingen sterke vijandelijke aanval len bloedig af. In den Adriatischen kust- eector verijdelden onze troepen ook gis teren alle doorbraakpogingen van den vijand, die met zeer krachtig gebruik van materiaal steeds wser op onze stel lingen losstormde Sinds 31 Aug. werden bij deze gevechten 259 tanks stukgescho ten. Bij een onderneming tegen benden ln de Egeïsche Zee werden door een heden der Duitsche marine 88 vijande lijke motorzeilschepen vernietigd of op gebracht. In het Zuidelijke deel van Zevenbur gen wierpen Hongaarsche troepen, on dersteund door Duitsche stukken storm- geschut. opdringende Roemeensehe for maties in een tegenaanval terug. Hier bij werden zes vijandelijke batterijen en twee met oorlogstuig geladen treinen buitgemaakt. Slagvliegers vernietigden bij aanvallen in scheervlucht op R-oe- meensch gebied 60 locomotieven en een vol geladen trein met materiaal. In de Oostelijke Karpaten werden wederom tal rijke aanvallen der bolsjewieken op de paswegen ln harde gevechten afgesla gen. Ten Noorden van den Boeg wer den de door sterke pantser- en slagvlie- gersstrijdkrachten ondersteunde aanval- Fransehe burgerbevolking kon de stad niet uit LE HAVRE (D.N.B.) Volgens een bericht van den commandant van Le Havre begonnen de AngloAme rikanen Dinsdag met het door hen aangekondigde bombardement van de stad. De eerste aanval werd uit gevoerd door 800 vliegende vestin gen en duurde twee uren. In dezen tijd werden duizenden tonnen bri sant-, brand- en fosforbommen uit geworpen. Deze ontzaglijke bommen- last werd nagenoeg uitsluitend op de binnenstad geworpen, waar ruim 150.000 Fransehe burgers wonen. Ontzettende verwoestingen wer den aangericht. De verliezen aan menschenlevens zijn buitengewoon hoog, daar in deze stad geen schuil kelders aanwezig zijn. Een juist overzicht van het aantal doo- den van dezen eersten aanval zal men niet kunnen krijgen, omdat later meer dere aanvallen uitgevoerd zijn. De Duitsche havencommandant stelt met nadruk vast, dat de vreeseljjke ver liezen onder de burgerbevolking verme den hadden kunnen worden, indien de Amerikaansche bevelhebber ingegaan was op het aanbod van den Duitschen vestingcommandapt om de burgerbevol king uit de stad te latei, trekken, voor dat zij werd aangevallen Het eenige antwoord van de Amerikanen was deze duizendvoudige moord op onschuldige burgers. Nieuwe maatregelen tegen de joden in Hongarije BOEDAPEST, 6 Sept. (D.N.B.) Naar wordt medegedeeld, zullen alle jo den van beiderlei kunne in den leeftijd van 14 tot 70 jaar, aan een onderzoek worden onderworpen teneinde even tueel in een arbeidsdienst tewerk te worden gesteld. Deze nieuwe bepaling is gebaseerd op de Honvedwetgevlng. len der Sovjets door tegenaanvallen aan den beneden-Naref tot staan gebracht, lil den verbitterden strijd vernietigden troepen van het leger en luchtdoeiartil- lerie in den tijd van 3 tot 5 Sept. 210 vijandelijke tanks en stukken stormge- schut. Van cle rest van liet Oostelijke front worden sleciits plaatselijke gevech ten gemeld uit het gebied van Dorpat De beide laatste dagen verloren de Sov jets aan liet Oostelijke front 73 vlieg tuigen. Bij aanvallen van vijandelijke bommenwerpers op W.- en Z.W.-Duitsch- land werden vooral de steden Mann heim, Ludwigshafen, Stuttgart en Karls ruhe getroffen. Des nachts wierpen af zonderlijke Brit-echo vliegtuigen bommen op Hannover. Beven het Rijksgebied en het strijdgebied in liet. Westen werden 31 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten- Naar de Britsehe berichtendienst uit Washington meldt, heeft het Ameri kaansche ministerie van binnenland- sclie zaken op last van Roosevelt nog vijftien steenkoolmijnen, die door sta kingen stillagen, overgenomen. Oproep tct landbouwers, vervoerders en anderen De provinciale vosdselcommissaris voor Zuid-Holland, ir. T. P. Huisman, richt den volgenden oproep tot landbouwers, vervoerders enz. in Zuid-Holland: „Ik doe een beroep op de landbouwers in Zuid-Holland. hun uiterste best te doen, de voedselvoorziening van onze steden, nu de aanvoer van elders moei lijkheden ondervindt, te waarborgen. Daarvoor is ncodig. en ik reken op ac tieve medewerking van allen, dat er flink aardappelen gerooid en uitsluitend afgeleverd wordt via de V.B.N.A., dat de dorschingen van broodgraan door gaan, dat de melk aan de normale afne mers wordt afgeleverd, de veelevering zoovzel mogelijk voortgang vindt enz. Ook op de vervoeders van melk, de schippers, die aardappelen vervoeren, en anderen, die bij het vervoer betrok ken zijn, doe ik een beroep. Neem risi co. nu de voedselvoorziening onzer be volkingscentra uw medewerking noodig heeft. Help de plaatselijke bureauhou ders en andere instanties bij hun werk." Aanval op Nederland bij Antwerpen verijdeld BERLIJN (Interinf.) Het eenige bruggenhoofd van de geallieerden over het Albertkanaal is door een buitengewoon heftigen aanval door de Duitschers geliquideerd. Door de herovering van het stadje Merxem bij Antwerpen werd de voorgeno men aanval op Nederlandsch grond gebied verijdeld. De Britten verde digden zich wanhopig in Merxem, welke voorstad van Antwerpen zwaar geteisterd werd. De geheele Britsehe pantserformatie werd in de pan gehakt. In het vestinggebied van het Nauw van Calais kwam het gisteren niet tot groote gevechten. Tengevolge van cle Duitsche distancieeringsbewegingen kon den de Engelschen met gemotoriseerde eenheden Kortrijk zonder strijd bezet ten. Op verschillende plaatsen werden tegen Engelsch-Canadeesche pantser - voorhoeden gisteren heftige gevechten geleverd. Tusschen de Somme en de Scarpe gelukte het de Duitsche achter hoede twee ravitailleeringscolonnes van de Britten te vernietigen. Aan de Aisne werd een Amerikaansche ravitailleerings- colonne aangevalen, waarbij groote hoe veelheden munitie en levensmiddelen in handen van de Duitschers vielen. Ook werd een groot deel der vrachtauto's onbeschadigd veroverd. Aan het front aan de Maas ontwikkelden zich slechts op enkele plaatsen zware gevechten. De Amerikaansche pantservoorhosden wach ten hier klaarblijkelijk op het aanko men van versterkingen. Vooral in het gebied bij Longway konden Duitsche verkenningsvliegtuigen groote Ameri kaansche pantsercolonnes waarnemen. In het gebied van het bruggenhoofd van Moesson probeerden de Amerikanen op nieuw de rivier over te steken. Zij wer den echter wederom onder zware en bloedige verliezen teruggeslagen. FINSCHE DELEGATIE NAAR MOSKOU STOCKHOLM, 6 Sept. (D.N.B.) De trein met de Finsche wapenstilstand- afgevaardigden heeft gisteravond om 23.30 uur het station te Helsinki ver laten, aldus Stockholm Tidningen. Slechts enkele menschen waren ver schenen om afscheid te nemen van de leden der delegatie. Op het station heeft de Finsche minister-president Hackzell verklaard, dat de Finsche de legatie per trein tot kort voor Viborg zou reizen. Van daar tot aan het front zou men Finsche auto's gebruiken. Voorbij het front gaat men te voet, al dus dit blad. Volgens een bericht van Dagens Nyheter zullen de Finsche wa penstilstandsgedelegeerden door cle Sov jets vanaf het front evenwel met auto's naar Leningrad worden gebracht om van daar verder naar Moskou te vliegen. Zweedsche manoeuvres STOCKHOLM (D.N.B.) Groote ma noeuvres, waaraan wordt deelgenomen door het meerendeel van het Zweedsche luchtwapen en deelen der vloot en van het leger, worden volgens Stockholms Tidningen, van 7 tot 17 September in Oost Zweden gehouden en op het Zweed sche eiland Gotland. DE „PRflWDA" ATTAQUEERT TURKIJE STOCKHOLM (D.N.B.) Radio Moskou heeft den volgenden aanval van de „Prawda" op Turkije uitgezonden: tusschen de woorden en de daden van de politiek der Turksche regeering be staat een enorme tegenspraak. In woor den heeft de Turksche regeering de di plomatieke betrekkingen met Duitsch land verbroken, doch in de practqk schijnt het, dat alles bij het oude is ge bleven. 's-GRAVENHAGE, 7 SEPT. Var de zijde der N.S.B deelt men ons mede Naar aanleiding van een puolicatk in een Haagsch blad, waarin de in druk wordt- gewekt, dat alle leden der N.S.B, het hazenpad gekozen heb ben, kan worden verklaard, dat de leidende functionarissen der Bewe ging op hun post zijn gebleven en ook zullen blijven. Het evacueeren van vrouwen en kinderen van veie leden der N.S.B. is een begrijpelijke voorzorgsmaatregel, welke er op ge, richt is, de veiligheid van hen zoo veel mogelijk te verzekeren. Met uit zondering van enkelen, die tegen den huldigen toestand geen geestelijk overwicht konden behouden, bleven de mannelijke leden tusschen 16 en 60 jaar op hun post en volgen de bevelen van den Leider, rond wien zij zich juist thans in onverbreke lijke trouw scharen. KantGren van het N.A.F. zijn op normale wijze gecpeiul De Centrale Persdienst van het Ned, Arbeidsfront meldt: In verband met an ders luidende geruchten wordt medege deeld, dat de verschillende diensten van het Ned. Arbeidsfront op de normale wijze functioneeren. De kantoren zijn op de gebruikelijke uren geopend. Volksdienst en Winterhulp functioneeren normaal Van de landelijke leiding van den Ned. Volksdienst ontvingen wij de vol gende mededeeling: In tegenspraak met de loopende geruchten, als zouden de Ned. Volksdienst en Winterhulp Neder land hun werkzaamheden hebben beëin digd, wordt hierdoor medegedeeld, dat, voorzoover de dienst het toelaat, alle werkzaamheden worden voortgezet. Van liquidatie van deze instellingen is dus geen sprake. De landelijke leiding wordt op het oogenbiik uitgeoefend door de heeren L. Paauw, arts J. S. Galjart, ars. W. P. van Leeuwen en L. Dekker, ter. r wijl het financieel beheer in handen van de Algemeene Rekenkamer Is gesteld. Het hoofdkantoor van N.V.D. er. W.H.N'. is thans gevestigd: Prinsestraat 57, 's Gravenriage. K0IS0 SPREEKT IN DEN RIJKSDAG TOKIO, 6 Sept. (D.N.B.) Minister president Koiso heeft heden voor den Rijksdag zijn aangekondigde rede ge houden. Duitschland, zoo verklaarde Koiso o.a., zet ondanks de zeer moeilij ke omstandigheden, die uit de ontwik keling van den laatsten tijd zijn voort gevloeid, zijn dapperen strijd met on wrikbaar vertrouwen in de overwinning voort. Japan bewondert de moed en dé uitvindersgeest van het Duitsche volk en wenscht het een volledig succes toe. Het Japansche volk is ervan overtuigd, aldus Koiso, dat de dag niet meer ver is waarop zich het krijgsgeluk weer ten gunste van Duitschland zal wenden en dat het Duitsche volk de huidige moei. lijkheden zal overwinnen om de ware krachten te toonen, die het nog bezit. Onder bijval van de beide Hui zen van den Rijksdag maakte Koi. so het voornemen van de Japan sche regecring bekend, ook de be volking van de vroegere Neder- landsche gebieden onafhankelijk heid te verleenen. Koiso verklaarde verder: het zijn of niet-zijn van ons volk staat lieden op het spel, maar ik en met mij ons ge heele volk van 100 millioen zielen zijn vaster besloten dan ooit, in volledige samenwerking tusschen thuisfront en soldaten de Amerikanen en Engelschen te overwinnen. Hoe grooter de moei lijkheden zijn, die uit dezen oorlog voor de Japanners voortvloeien, des te ster ker zullen zij een bewijs 'geven van hun moecl en uithoudingsvermogen. Heden, zoo zeide Koiso, komt het vooral aan op een verdere vergrooting van de tref kracht van het Japansche volk en daar- by in cle eerste plaats op die van het Japansche luchtwapen. Alle maatrege len zijn genomen om de wapen- en mu nitieproductie te verhoogen en de zee- en landverbindingen te beveiligen. In verband met den ernstigen toestand van het oogenbiik, kan niet meer wor den geduld, dat ook maar iemand afzij dig blijft staan, onverschillig of het een man of een vrouw betreft. REGEERINGSWISSELING IN PORTUGAL LISSABON. 7 Sept. (D.N.B.) De Por- tugeesche regeering is gewijzigd, zoo solirijft de Diario da Manha, zonder de geringste onderbreking der politieke continuiteit. De nieuwe regeering heeft dezelfde doelstsllingen in doelstellingen in dienst van het vaderland als haai* voorgangsters. Zij staat onder leiding van denzelfden regeeringschef en zij gehoorzaamt aan dezelfde imperatieven van de Portugeesche revolutie. FAMILIE VERZORGING O.T. De fa milieverzorging van cle O.T. is voorloo- pig verplaatst van Carel van Bylandt- laan 30 naar Prinsegracht 60, Den Haag. Ds spreekuren zijn van 912 uur er van 1517 uur. De Amerik. duikboot „Robaio" onder bevel van Manning Kimmel, is over tijd en wordt als verloren beschouwd. Naar de Britsehe berichtendienst meldt, heeft het opperbevel van het Tsjoeng- kineesche leger verklaard, dat het leger tot einde Juni van dit jaar 2.810.220 man aan dooden en gewonden heeft verloren. Levente Kadar is tot Hongaarsch staatssecretaris in het ministerie van Binnenlandsche Zaken benoemd. Het Ned. Roode Kruis ontving weder opgaven van in Ned. Indië geïnterneerde burgers van Nederlandsche nationali teit. Van de volgende geïnterneerden konden tot heden ae adressen der naas te familiebetrekkingen of van andere belanghebbenden hier te lande niet wor den opgespoord. Jarnars, H. J., 39, werkzaam bij maat schappij; Margot. L. v., 52, officier van net Leger des Heils; Oosterop, Albertus» 48, afdeelingshoofd Belastingen; Ooster- velcl, H., 43, werkzaam op radiokantoor; Ooy, Theodoor van, 19, zonder beroep; Opclorpp, F. A. V. van, 45, Ambtenaar P.T.T.; Os, J. T. van, 52, kapper; Os- tayen, Willem van, 23, zonder beroep; Pass, E., 51, directeur import mij.; Pau wels, Johan, 51, hoofdklerk; Perks, W, A. G., 44, assistent; Peters, R. F., 45, werkzaam bij politie; Pezie, Herman, 52, douane-ambtenaar; Pieters, A. F. A., 48, werkzaam bij naaimachinemij.; Piller, Herman, 45, werkzaam bij maatschappij; Pijper, C. F., 50, ambtenaar; Polman, W. G., 36, ambtenaar; Pouw, C. A., 43, leeraar; Prez, E. de, 58, werkzaam in autobedrijf; Prins, Wouter, 57, werk zaam bij politie; Prof, K. P., 41, profes sor; Pruissen, G., 56, accountant; Smit, G. A., 45, werkzaam bij politie; Smit-, H. K., 40, werkzaam bij politie; Smith, L. N., 48, directeur gevangenis; Snelder, G. H. J., 41, leeraar; Snelleman, A., 47, werkzaam bij maatschappij; Soest, Frans van, 51, schoolhoofd; Sonnenberg, P. G. A„ 53, schoolhoofd; Soutendam, Jan, 48, directeur gevangenis; Stallinga, Pieter, 51, werkzaam bij Belastingen; Stam, P, Q., 52, werkzaam bij politie; Staperen, Cornelis van, 48, hoofd politie; Steen- meyer, F. T., 59, werkzaam bij gezond heidsdienst; Stevens, L. J., 42, onder inspecteur van politie; Stibbe, S. M., 48, werkzaam scheepswerf; Stienstra, K., 48, werkzaam bij maatschappij; Stok, Willem van der, 40, ambtenaar; Stolk, W. G., 45, assistent resident; Stork, J. J., 18, leeraar; Stramrood, M. W., 34, werkzaam bij maatschappij; Strik, R. van, 43, beheerder onderneming: Struik, Albert van der, 48, werkzaam bij poli tie; Struys, K. F. A., 58, gepensionneerd; Stuurman, J. W., 38, ambtenaar Dep. v. B.B.; Systermans, N. J., 57, gepension neerd; Tauw, M., 59, werkzaam goud mijn; Terville, G. M. L. T., 44, werkz. bij weeskamer; Thieje, Jacob, 55, school hoofd; Tichier, J. P. J., 54, schoolhoofd; Tollenaar, Henk, 47, leeraar; Traas, Leendert, 47, werkzaam bij politie; Trestorff, G. J. A., 50, lector; Tunk, L. H. van der, 32, ambtenaar; Twiest, Al- bert, 42, schoolhoofd; Twist, Pieter van, 53. werkzaam bij politie; Uchelen, H. L. van, 46, klerk; Uhlenbeck, E. M„ 30, be roep onbekend; Valkenburg, J. P., 50, werkzaam op radiokantoor; Veelen, M, A. van, 44, schoolhoofd; Veen, C. W. F., 56, werkzaam bij apotheek; Veen, J. A. van, 48, werkzaam bij verzekeringsmij.; Veen, W. F. van der, 54, handelsman; Venema, Hendrik. 41, werkzaam bij po litie; Verbunt, J. A. M., 48, leeraar; Verheesen, P. H., 29. onderwijzer; Ver hoef, Marinus, 25. techniker telefoon kantoor; Verhoeven, M.p 52, firmant; Vermeer, J., 52, werkzaam bij politie.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1