Doorbraak teiü Noorden van Hasselt verijdeld Voor de Nederlandsche grens teruggeslagen 'Wmldnieuuii* Subsidie op wachfgeid In Ned.-Indië geïnterneerde Nederlanders DONDERDAG 14 HERFSTMAAND (SEPT.) 1944. 2 PAG., 58e JAARG. No. 217 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCWE VALLEI uitgave N V DRUKKERIJ ONNEfcj J/b dLANKHINH IfittU V SNUUUKAERTLAAN AMEKSFOOR'l Administratie: Tel. 5289. Giro 86 2G2. Redactie: Tel 6731. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOES VERDUISTERING Van 10 Sept. t.m. 16 Sept. van 20 u. tot 7.15 uur. 9 September L.K.; 17 September N.M.; 25 September E.K. Neufchateau en Luneville brandpunten van strijd BOMMEN OP DUITSCHE STEDEN Hoofdkwartier van den Führer, 13 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht deelt me de: Aan het Westelijke front duren de har de afweergevechten aan de totdusver be staande brandpunten voort. Het taaie verzet van onze troepen verijdelde vijandelijke door braakpogingen ten N. van Hasselt en v3nuit het gebied van Verviers in de richting van Aken. In de gevechten der laatste dagen zijn ten Noorden van Luxemburg 142 vijandelijke tanks en gepantserde verkenningswagens stukgeschoten, 40 pantserafweerkanonnen buitgemaakt of vernietigd. Over den bovenloop van de Moezel heen rukken Amerikaansche formaties op naar Luneville. Ook om Neufchateau zijn zware gevechten gaande. De druk van den vijand op onze beveili gingen tusschen Vesoul en de Zwitsersche grens hcudt aan. De vijandelijke aanvallen op de ver sterkte havens in het Westen zijn in Ju-acht toegenomen. De vijand viel tot zeven maal toe tevergeefs Calais en Duinkerken aan. In Le Havre zijn na zware beschieting en voortdurende luchtaanvallen vijandelijke tanks bin nengedrongen. De bezetting bood tot het uitersts dapper verzet Ook in het-hoofd gevechtsterrein van Brest wordt tegen voortgezette vijandelijke aanvallen door troepen van alle Weermachtsonderdee. len verbitterd gestreden Eigen tegen aanvallen wierpen voor Lorient den vij and op verscheidene plaatsen terug en brachten hem aanzienlijke schade toe. De plaatselijke gevechten aan de Al penpassen aan de Fr arisch. Itajiaansche grens duren voort Verscheidene vijan delijke aanvallen werden afgeslagen. In Italië zijn in het vuur van onze superieur strijdende achterhoedetroepen talrijke vijandelijke aanvallen ten noor den van de Arno bloedig ineengestort. Aan de Adriatische kust behaalden onze divisies opnieuw een volledig afweersuc. ces op den tusschen Piaii dl Castello en Riccione tevergeefs aanvallenden vijand. Duitsche en Hongaarsche troepen sloegen in Zuid-Zevenburgen vrij sterke vijandelijke aanvallen af en schoten daarbij een aantal pantserwagens stuk. Bii Sanok en Krosno duren de hevige aanvallen der Sovjets voort. Ten Z.O. van Warschau ontbrandden hevige gevechten, in het verloop waar van de Sovjets, door talrijke slagvlieg tuigen en pantserwagéns gesteund, ecu penetratie^ tot stand konden brengen, Verder Noordelijk stortten de vijande lijke aanvallen met een verlies van 19 pantserwagens ineen. Ten N.O. van Os- trolenka verhinderden onze troepen in zware gevechten met prijsgeving van Lomsja een over een breed front be oogde doorbraak der Sovjets. Uit het gebied van Raseinen, Scha- garre-n en Bauske wordt levendigere plaatselijke gevechtsactiviteit gemeld. Wapenstilstandsvoorwaarden aan Roemenië De zender Moskou verspreidt den of- ficieelen tekst van de wapenstilstands overeenkomst tusschen de Sovjet-Unie, Engeland en de V.S. eenerzijds en Roe menië anderzijds, welke in twintig pun ten de voorwaarden bevat, waaronder aan Roemenië de wapenstilstand wordt toegestaan. Roemenië verklaart versla gen te zijn en verplicht zich o.m., het Sovjet-commando tien infanteriedivisies ter beschikking te stellen tegen Duitsch- land en zijn bondgenooten, verder ver plicht het zich tot het ontwapenen en interneeren van de Duitsche troepen, die op Roemeenschen bodem gebleven zijn. De Roemeensche regeering zorgt voor het transport der geallieerde troe pen op Roemeensch gebied, draagt de kosten voor verzorging en verpleging, hergeeft allen krijgsgevangenen de vrij heid en zorgt voor hun repatrieering. Een der punten behelst, dat alle Duit sche eigendom in Roemenië in beslag moet worden genomen. Voorts worden de kosten der oorlogsschade in de Sov jet-Unie aan Roemenië opgelegd, en wel tot een bedrag van 300.000.OOG Ameri kaansche dollars, te betalen binnen zes jaar. De staatsgrenzen tusschen de Sov jet-Unie en Roemenië, vastgelegd op 28 Juni 1940, worden hersteld. Lindemann gearresteerd De deserteur Lindemann, die in ver band met de gebeurtenissen van den 20sten Juli jl. gezocht werd, is te Ber lijn gearresteerd. Hij had onderdak ge vonden in de woning van een half jood. Een ingenieur had door een toeval ken nis gekregen van de verblijfplaats van Lindemann en onmiddellijk aangifte ge daan. Hij ontvangt de uitgeloofde be- Jooning van 500.000 mark. In Midden-Finland probeerden de Sov jets steeds weer in onze distanciee- ringsbewegingen te komen. Zij moesten bloedig afgeslagen worden. Op den Balkan zijn de tegenmaatre gelen tegen den aan de Westelijke gren zen van Roemenië en Hongarije opruk- kenden vijand gaande. Bij aanvallen overdag van formaties Anglo-Amerikaansche bommenwerpers op verscheidene steden in het Duitsche Rijksgebied op 12 September ontston den vooral in Munster en Münclien vrij groote schade in woonwijken. Op 11 September werd ook de stad Fulda ge troffen. In den afgelocpen nacht waren ter- reuraanvallen van den vijand gericht op Frankfort a. Main, Mainz en Stutt gart. Bovendien werden bommen neer geworpen op Wiesbaden en Berlijn. In luchtgevechten en door luchtdoelartil lerie van de luchtmacht en de marine werden 139 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 107 viermotorige bommen werpers vernietigd. ZWITSERLAND VERDUISTERT NIET MEER De Zwitsersche Bondsraad heeft giste ren mst goedkeuring van den opper bevelhebber van het leger besloten met onmiddellijken ingang de opheffing van de verduistering voor het geheele Zwit sersche gebied te bevelen. Dit besluit is genomen in het belang van de veilig beid van de Zwitsersclu bevolking en in het bijzonder ter bescherming van het grensgebied. De toestand is, vergeleken met vroeger, in zooverre veranderd, dat sedert kort beide oorlogvoerende par tijen vlak bij de Zwitsersche grens staan. Het Fransche kabinet Naar cle Engelsche nieuwsdienst melclt. zijn in verband met de wijzigingen in het Fransche kabinet nog de volgende nieuwe benoemingen bekend gemaakt: minister van Luchtvaart Charles Tillon (communist), minister van Arbeid Alex andre Parodl (verzetspartij), minister voor krijgsgevangenen, gedeporteerden en vluchtelingen Henry Frenay (Verzets partij), minister voor Noord-Afrika ge neraal Catroux. De A.N.P.-correspondsnt meldt: De geallieerde troepen, die ten Noor den van Hasselt zijn doorgebroken, met het doel de Duitsche verdedigingslinies aan het Albertkanaal uit te schakelen en de Westelijk van hun doorbraak staande Duitsche troepen van hun Oostwaartsche verbindingen af te snij den, zijn op harden tegenstand gestoo- ten. Vooral aan het Kempenkanaal wordt hevig gevochten Volgens Duit sche berichten zijn hier tegenaanvallen begonnen, die tot zware gevechten ge leid hebben. Iets meer Westelijk van dezen sector, bij Gheel. waar de gealli eerden de Nederlandsche grens aan vankelijk nog dichter genaderd waren, hebben Duitsche troepen den aanvaller, die benoorden het Albertkanaal reeds over een sterk bruggenhoofd beschikte, teruggeslagen en het stadje Gheel In een stormaanval heroverd. Le Havre in asch Het tweede Britsche en het eerste Amerikaansche leger hebben, op hun binnenvleugel buitengewoon sterke strijdkrachten gegroepeerd, hetgeen er op wijst, dat zij opdracht hebben, aan weerszijden van de Maas over een ruim gebied naar het Noorden op te rukken, om na vermijding binnendringend tegen het Rijnlandsch-Westfaalsohs industrie gebied te opereeren. Typeerend voor dit voornemen is de krachtige druk op de beide flanken van het bruggenhoofd van Beeringen. die door Engelsche pantser- strijdkrachten werd uitgeoefend, terwijl de Amerikaansche pantserformaties van het gebied van Venders uit terrein trachten te winnen in de richting van Aken, Hoewel voor deze pogingen alle beschikbare krachten gebruikt waren, hadden zij geen succes door den hard- nekkigen en verbeten tegenstand der Duitsche troepen. Le Havre is volledig in de asoh gelegd, de havenwerken zijn vernield. Petroleum voor verlichting De Secr.-Gen. van het departement van H., N. en S. maakt bekend, dat op na der door de plaatselijke distributie diensten bekend te maken tijdstippen wederom gelegenheid zal worden gege ven tot het aanvragen van petroleum- kaarten voor verlichting. Voor deze kaarten komen, behalve in gevallen van nieuwe vestiging, slechts diegenen in aanmerking, die in het seizoen 1943 '44 reeds een petroleumkaart S 121 voor verlichting ontvingen. Ten aanzien van schippers geldt de regeling, dat schip pers, die permanent aan boord wonen hun aanvragen indienen bij den distri- butiedienst ter plaatse waar zij tijdelijk vertoeven, onder overlegging van hun grijze resp. bevrachtingsboekje. De dis tributiediensten zullen nader bekend maken, wanneer de uitreiking van pe- troleumkaarten plaats heeft. Programma- en muziekkeuringen Ter voorkoming van misverstond deelt het Dep. van V. en K. mede, dat alle programma, en muziekkeuringen als tot dusver geschieden. Het adres van de afd. „Muziek" en „Theater en Dans" is onveranderd dr. Kuyperstraat 3, Den Haag. Für Reichsdeutsche Die für alle Reichsdeutschen in den Niederlanden zustandige Wehrersatz- dienststellc: Wehrbezirkskommando Ausland, Aussenstelle Holland, hat ihren Dienstsitz von Amsterdam, Prins Hen drikkade 159, nach Arnhcim, Velper- buitensingel 6, verlegt, Radio-London meldt, dat Zwitserland te gen 65 gevallen van schending van zijn souverein gebied door Anglo-Amerikaan- sche vliegtuigen heeft geprotesteerd. Turkije. Tot Turksch minister van Buitenl. Zaken is benoemd Hakan Saka. Aan het Albertkanaal werden de laat ste Britsche strijdkrachten, die bij Gheel nog ten Noorden van het Kanaal ston den, voorzoover zij zich niet overgaven, vernietigd. In het penetratiegebied van Beeringen konden door verrassend uit gevoerde tegenaanvallen de Duitsche stellingen van het naar het Noorden ge richte beschermende front, verder naar voren gelegd worden. De Britten slaag den er slechts in een geringe terrein winst te behalen. Kaas op de vleeschbonnen Geldigheidsduur verlengd De Secr.-Gen. van Landbouw en Vis. scherij maakt, bekend, dat de bonnen 37 en 38 A en B Vleescii, welke van 3 tot en met 16 Sept. geldig zijn verklaard, van heden af eveneens recht geven op 't koopen van kaas. De geldigheidsduur van deze bonnen wordt verlengd tot en met 30 Sept. a.s. Van 17 tot en met 30 Sept. mag op deze bonnen echter uit sluitend kaas en dus geen vleesch wor den gekocht. Oio de A-bonnen wordt 100 gram. op den B-bonnen 25 gram kaas verstrekt. Ook brood en gebak op de beschuitbonnen Alsmede kindermeel en voedingssuiker De Secr.-Gen. van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat de bonnen 37 en 38 Beschuit, welke van 3 tot en met 16 Sept. geldig zijn verklaard, van heden af recht geven op het koopen van beschuit, kindermeel, voedingssuiker, brood of gebak naar keuze. Generaal Franco heeft te Madrid den Ame- kaanschen ambassadeur Hayes voor een langdurige bespreking ontvangen. 9 De 85ste buitengewone Japansche Rijks dag is gisteren in tegenwoordigheid van het geheele kabinet en de leden van beide Huizen gesloten. De uitvoering van de communistische putsch in Sofia is geleid door den Sovjet- opperbevelhebber van het derde Oekrain- sche front, generaal Toiboechin. De „Berliner Nachtausgabe" bevat een af beelding van een nieuw toestel der Duit sche luchtmacht, hef zware gevechtsvlieg tuig „H E 177", dat hoofdzakelijk voor gewapende verkenning gebruikt wordt. Inlichtingen uit Finland wijzen er op, dat de Sovjets van plan zijn Finland militair te bezetten. Cp eenige plaatsen hebben rij getracht de Duitsche distancieeringsbewe- gingen door aanvallen te belemmeren, om aldus den Finnen het nakomen van de voorwaarden voor den wapenstilstand on mogelijk te maken. De wnd. Secr.-Gen. van Sociale Za ken heeft aan de burgemeesters een circulaire gezonden, waarin hij er op wijst, dat ondernemers, die door de te genwoordige omstandigheden hun perso neel tijdelijk niet kunnen laten werken of hun personeel slechts ten decle kun nen laten werken, in de gelegenheid ge steld zijn een wachtgeldregeling te tref fen, waarbij een subsidie op het uit te betalen wachtgeld kan worden verstrekt. Aanvragen om een wachtgeldregeling goed te keuren kunnen schriftelijk tot den wnd. Secr.-Gen. worden gericht. Den burgemeesters is verzocht, dc werk gevers zooveel mogelijk behulpzaam te zijn bij het tot stand brengen van wacht geldregelingen en bij de uitvoering daarvan, desnoods door aan solide fir ma s, die tijdelijk niet over voldoende kasmiddelen beschikken, voorschotten op het subsHie te verstrekken. Plunderaars doodgeschoten s-GKAVEN'HAGE, 13 Sept. Wegens plunderen van de woning eener geëva cueerde familie te Tilburg zijn de Ne derlanders W. F. F. Bergmans en P. B, Bogers uit Tilburg standrechtelijk dood geschoten. Ondersteuning van gezinnen Van gesneuvelde en by de Waf feil-SS in dienst getreden Nederlanders Hefc SS-Fürsorgekommando roept al len, die tot dusver steun ontvangen heb ben van het SS-Fürsorgekommando op hun adres per omgaande mede te deelen aan het SS-Fiirsorgekommando via de Deutsche Dienstpost, poste res tante Hengelo. IN PARIJS Amerikaansche correspon denten te Parijs hebben hun redacties in Washington medegedeeld, dat de op stand in Parijs 9044 menschenlevc-ns heeft geëischt. Het aantal arrestaties bedraagt 9000; volgens de meening van de politie zal het einde September tot 25.000 gestegen zijn. Het Ned. Roode Kruis ontving weder om opgaven van in Ned.-Indië geïnter neerde burgers van Nederlandsche na tionaliteit. Van de navolgende geïnter neerden konden tot op heden de adres sen der naaste familiebetrekkingen of van andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Vermeiden, Leendert, 47, onderwijzer; Vermeij, L., 50, klerk; Vermeulen, J. A. J., beroep onbekend; Verschoor, D. C. C., 52, leeraar; Verstappen, P. J., 48, zonder beroep; Vervoort, M., 54, hoofd drukkerij; Vin, Johannes van der, 34, muziekleeraar; Vink, Gerardus, 56, poli- tie-agent; Visser, F., 48, gepensionneerd; Visser, J. A., 48, werkzaam P.T.T.; Vis ser, L. A. M., 43, assistent resident; Vis- serbenno, Willem, 36, onderwijzer; Vlaar- dingen, Pieter van, 44, directeur post kantoor; Vleeschdrager, Barend. 55, werkzaam bij politie; Vleggeert, J. C., 53. hoofdagent; Vliet, S. C. van, 55. di recteur maatschappij; Vlijmen, H. Q. v., 24, werkzaam bij politie; Voets, Joseph, 27, winkelier; Vossen, Henry, 58, fa- brieksemployé; Vries, C. A. de, 45. uit gever krant; Vries, J. D., 33, directeur maatschappij; Vries, J. T. de, 52, amb tenaar; Waay, A. E. van der, 42, inge nieur; Waal, J. de. 56. handelsman; Waalwijk. J. H., 52, schoolhoofd; Waard, D. de. 51, ladingmeester; Waasdorp, L., 51, zonder beroep; Wagner, P. J., 49, ass. inspecteur van politie; Wal, H. van der, 43, resident; Waterbeek, G. L., 58. gepensionneerd; William, F. P.. 39, se cretaris Leger des Heils. Aalst, J. F. van, 55, onderwijzer; Al berts, Altiert. 32, inspecteur uitvoeren de macht; Alers, Robertus, 53, inspec teur van cultures; Ambachtsheer. A. J. C„ 55, autobedrijf; Andringa, S. H., 44, handelsman; Appeldoorn, Johannes, 50. schoolhoofd; Aronstein, E., 50, zonder beroep; Asperslag, J. G. W., werkzaam bij bouwbedrijf; Aveyden van Duym, W. F. van, 30, boscharchitect; Baat, J. H. de. 50, schoolhoofd; Bakker, G. E.. 34, werkzaam bij een maatschappij; Bak ker, H. A. P., 48, schoolhoofd; Baud, A. T., 45, werkzaam kantoor financiën; Beaudoux. J. A., 50, gepensionneerd: Beek, J. W. J., 48, werkzaam bij spoor wegen; Bee£, L. J. van, 46, politie; Berg, H. I., 42f ingenieur; Bergman, G. J., 56. apotheker; Besijn. J., werkzaam bij een maatschappij; Biezeveld, H.. 70, werkzaam bij zweminrichting; Bloeks, A. G. G. R„ directeur van een mij.; Bode, J. P., 42. werkzaam bij gemeentehuis: Boer, J. P. J. de. 39, politie; Boer, C. den, 60, scheepsbouwkundig ingenieur; Boer, Annie de, 42, beroep onbekend; Boeye, A. N., 54, vice-president plaatse lijke rechtbank; Bohmermann, M. G.. 40 beroep onbekend; bokhout, C. F.,17, beroep onbekend; Bominaar, A. J., 46, schoolhoofd; Bommel, J. L-. van, 49, di recteur van een gevangenis; Bonzet, N. J., 33, politie; Boo, L. J. de, 47 onder inspecteur van politie; Boonl.Jasper, 34, Inspecteur uitvoerende macht; Boon stra, TJitse, 46, politie; Borg, Luut van. den, 4, zonder beroep; Borst, A E W 38, inspecteur van politie; Borst, P. W., 3. zonder beroep; Bosch, C. A. van den, 50, onderwijzer; Bosch, P. J.. 85, be roep onbekend; Botellho, E. A.. beroep onbekend; Botellho, E. H., 19, zonder beroep; Botellho, F. J., 12, zonder be roep: Botellho. J. C., 38, beroep onbe kend: Boudewijns. G. S. J., 36, werkz. bij drukkersbedrijf; Bouw, E. G., 55, on der-inspecteur van politie; Bouwer, P. J., 51, ambtenaar bij rubberrest.; Braam, H. S. van, 29. beroep onbekend; Braam, M. E. L. Y. van, 50, beroep onbekend; Braav, Peter, 5, zonder beroep: Brandts, T. M„ 41, onderwijzeres; Brard, Caroli na. 45, beroep onbekend: Brard. Flo rence. 30. beroep onbekend: Brard, P. H., 14, zonder beroep: Breer, R, E.. 19, zonder beroep: Brest, Jeanett. beroep onbekend; Brest, Louis, 46, werkzaam bij een maatschappij; Breton, Donald. 3, zonder beroep; Breton, G. J. T. 29 be roep onbekend; Breton. H. T. F., 10, zonder beroep: Breton, J. J. L.. 5. zon der beroep; Breton, S. G.. 5. zonder be roep; Bijl, W. F D. van der, 36. be roep onbekend; Bijliveld. J. W.. 40. po litie: Verschuer, F. B. baron van, 50. in specteur boschwezen; Wa veren. W. F. van, 46, politie-inspecteur; Weesie, P.j 59, gepensionneerd; Wempe, Adrlanus, 40. inspecteur uitvoerende macht; Wen- te. Frederik. 51. industrie ingenieur; Westdijk, C. H.. 56. afd. hoofd transport kantoor; Westerman, Anton, 53. ass. in specteur van politie; Westervcld, F. T., 55, ass. inspecteur van politie: Westrfi, A. H.. 47. hoofd opleidingsschool amb tenaren; Wetzer, J. A., 40. werkzaam btf gevangenis; Weverling. F. W. M.. 46, hoofd van een gevangenis; Wezel, P. If. van, 53, werkzaam op een accountants kantoor; Widt. G. de. 47. ass. inspec teur van politie; Wiegers. Quirinus: 38. ass. Inspecteur van politie:

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1