MIKFOOOTSCHE (OHM Verbitterde strijd tusschen Maastricht-Eupen Duitsche troepen naar Maastricht-Valkenburg iDAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI 17 September N.M.; Tot alles bereid en besloten DE NIEUWE BONNEN VRIJDAG 15 HERFSTMAftMO (SEPT.) 1944. PAG.. 58e JAARGANG. Ne. 218 VERDUISTERING Van 10 Sept. t.m. 16 Sept. van 20 u. tot 7.15 uur. Uitgave: N V. DRUKKERIJ ONNES V/U BUftJNKENB ERO Zn. SNOUUKAEKTLAAN AMERSFOORT 25 September E.K. Administratie: Tel. 5289. Giro 86 362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOEST Straatgevechten in Praga SUCCESVOLLE TEGENAANVALLEN IN NOORD-BELGIë Hoofdkwartier van den Fütirer, 14 Sent. Het Opperbevel van de Weermacht maakt o.m bekend: In het Westen hebben onze troepen ten Z. van Duinkerken en ten N. van Brugge en Gent Britsche aanvallen verijdeld. Vijande lijke bruggenhoofden over het Albertkanaal en het Maas-Scheldekanaa! werden in een te genaanval opgeruimd of verder ingekrompen. Tusschen Maastricht en de grens van het Rijk tn het gebied van Eupen bieden onze troepen verbitterde tegenstand aan den Grooten Ame- rikaanschen aanval. Gok in het Noorden van Luxemburg en in het Noordelijke deel van het bruggenhoofd van Metz zijn tegenaanvallen met succes verloopen. Aan weerskanten van Nancy dringt de vij and met vrij sterke strijdkrachten over de Moezel naar het Oosten op. Ten Z.O. van Nancy werd hij aan de Maurthe en aan den Zuidelijken rand van Lunaville tegengehou den. Het garnizoen van Neufchateau heeft zich den wag naar het Oosten vrijgevochten, de stad zelf werd aan den vijand overgelaten, die ook Z.W. van Mirecourt verder opdringt. Onze beveiligiiigsstrijdkrachten zijn ten Z.O. van Langres tot aan den bo venloop van den Dóubs langzaam uit geweken naar het Noorden. Harde ge vechten om Vesoul. De garnizoens van Calais, Boulogne cn Brest handhaafden zich. In Italië zij nten N. van Lucca en Pistoia en N.O. van Florence vijande lijke aanvallen mislukt. In het Ooste lijke deel van het front heeft de vijand zijn grooten aanval tot andere sectoren uitgebreid. In Zuidelijk Zevenburgen sloegen Duitsche en Hongaarsche troepen aan vallen van de bolsjewieken en Roemeen- sche eenheden af. Ter verkorting van het front werd het Zuidelijk deel van den SZefclertop ontruimd. In de penetratleplekken bij Sanok en Kroeno bood onze afweer nog steeds met succes het hoofd aan de voortdurend aanvallende Sovjets, t. Oosten vanWar- Laatste strijd in Brest Uit de brandende vesting Brest heeft de commandant, generaal der valscherm- troepen. Ramcke, een radiogram gezon den, waarin gezegd wordt: ,,Mein Füh rer. Ik meld: herhaalde elschen tot overgave van den bevelvoerende 11 gene raal majoor Troyh-Mïddlet afgewezen. De strijd heeft zijn hoogtepunt bereikt. Door de groote materieele overmacht van den vijand werden de vestingwerken ver woest. Rest van de bezetting vecht op de puinhoopen van de stad en van de vesting. Trouw aan den eed op de vlag-, tot het laatst verder. Heil, mein Führer, Ramcke", Felle slag om de Po-vlakte Langs het geheele Italiaansche front, van het gebied ten N. van Florence tot aan de Adriatische kust, zijn zeer zware gevechten ontbrand. De brandpunten van het nieuwe geallieerde offensief lig gen Noordelijk van Florence en op de hoogten ten Westen van de Adriatische kustvlakte. De eerste gevechtsdag ein digde met een volledig Duitsch afweer- succes. Bevolking van Eupen juichte niet Volgens een specialen correspondent vaa Reuter heeft de bevolking van Eupen den intocht der Amerikaansche troepen met een vijandig' stilzwijgen op genomen.' Dit behoeft, aldus de mee- luing te Berlijn', niemand te verbazen, die zich realiseert, dat Eupen en Mal- rnedy eens door een bedrieglijke volks stemming bij België werd ingedeeld. Tegenspraak van geruchten Het Hongaarsche telegraaf agentschap deels mede, dat in strijd met anders luidende berichten geen Hongaarsche troepen in Slowakije vechten en dat ook de berichten over onlusten aan de Hon- gaarsch-Slowaaksche grens van allen grond, ontbloot zijn. FRANSCHH TROEPEN IN ANDORA Naar van de Catelaansch-Fransche grens wordt gemeld, zijn groepen Fran- sche blnneulandsehe strijdkrachten An dorra binnengedrongen, waai' zij talrijke rechts georiënteerde Fransehen hebben gearresteerd. Bois de Boulogne verdwijnt Het Bois de Boulogne wordt, naar Stock holms Tidningen meldt, op het oogenblik omgekapt. Het hout van dit beroemde bosch zal wegens het gebrek aan steenkool als brandhout voor de bakkerijen van Parijs worden gebruikt. Finsche premier te Moskou ernstig ziek geworden Volgens een dool' Tass verspreid bul letin. lieeft de Finsohe minister-presi dent Haciczell .die tevens leider is van do Fiosclie waperLsttlstandsdelegatie te Moskou, een zware beroerte gekregen. De algemeens toestand van den patiënt is ernstig. schau drong de vijand tot Praga door. waar verbitterde straatgevechten zijn ontbrand. Ten N.W. van Lomscha harde gevechten om een eigen bruggenhoofd aan de Naref. In Finland probeerde de vijand weer ónze uitwijkbewegingen te belemmeren. Terreuraanvallen op Stutt gart, Darmstadt, Osnabrück en Ausch witz. Des nachts vielen bommen op Ber lijn; 81 vliegtuigen waaronder 58 vier motorige bommenwerpers, wei-den ver nietigd. AMERIKANEN IN VOORTERREIN VAN DEN WESTWALL Interinf. meldt: In Vlaanderen is het in de door de Canadeesche en Britsche troepen bezette frontsectoren niet tot belangrijke veranderingen gekomen. Na dat het Britsche bruggenhoofd bij Gheel geliquideerd en de stad zelf heroverd was, staakten de Engelschen hun ge vechtsactie hier bijna geheel. In plaats daarvan trachtten zij in het gebied van Neerpelt hun beide kleine bruggenhoof den over het ÏVIaas-Scheldekanaal te handhaven resp. uit te' breiden. Het bruggenhoofd, gevestigd bij den door stoot van uit het gebied van Beeringen, werd door tegenaanvallen van Duitsche pantsergrenadiers verder verkleind. Tot een zeer verbitterden strijd kwam het wederom in het geheele gebied van Maastricht tot Z.O. van Aken. Verdedi ging en tegenaanval wisselden hier vrij wel zonder onderbreken af en aan bei de kanten moest men aanzienlijke ver liezen lijden. Na een slag van verschei dene uren konden de Amerikanen ten slotte eenige penetraties bereiken, die leidden tot het terugnemen der Duit sche strijdkrachten ongeveer op de lijn MaastrichtValkenburg en het gebied Westelijk van Aken. Met den grootst mogelijken inzet van strij dier ach ten en na voortdurende zware luchtbombarde menten slaagden de Amerikanen zuide lijk van Aken erin. op twee plaatsen binnen te dringen in de stellingen in het voorterrein van .den Westwall. 7.ii werden in een tegenaanval teruggewor pen, doch zetten hun pogingen in weer wil van hun buitengewoon zware ver liezen voort. Göbbels schrijft in „Das Reich" In zijn wekelijksch artikel in „Das Reich'' schrijft dr. Göbbels ender het op schrift: „Tot alles bereid en besloten" o.a.: Wij allen weten dat wij tijdens een van de beslissende omwentelingen in de geschiedenis der menschheid leven. Wij zijn de voorvechters van deze revo lutie. Wanneer zij overwint, zullen vre de, geluk en welvaart voor allen haar gevolgen zjjn. De minister komt tot de conclusie: Ons menschen-reservoir was niet voldoende om de bezette gebieden ook werkelijk te doordringen en aldus volkomen dienstbaar te maken aan onze oorlogsdoelen. Wij waren gedwongen on ze militaire krachten vergaand te ver snipperen. zoodat wij van een bepaald punt der oorlogsontwikkeling af nog nauwelijks in staat waren over te gaan tot offensieve operaties in grooten stijl. Dit zal weldra anders worden, nu wij op een aantal plaatsen van het front dicht aan de onmiddellijke rijksgrenzen zijn teruggedrongen. Het Duitsche volk gaat deze weken over tot een enorme concentratie van zijn nationale kracht. Onze vijanden honen, dat zelfs dat ons niet meer zou baten. De naaste toekomst zal uitwijzen, wie in dit opzicht gelijk heeft. Van den Führer tot den iaatsten man en de laatste vrouw, ja tot het laatste kind. is de natie tot alles bereid en tot alles besloten. Nieuwe krachten vrij gemaakt Rijksminister dr. Göbbels, heeft mede gedeeld, dat de Rijksminister van Finan ciën een verordening heeft uitgevaardigd tot vereenvoudiging van het belasting wezen, die niet slechts talrijke arbeids krachten van den Rij ksf i nanc iëndiens t vrij maakt, doch bovendien millioen Duitsche belastingbetalers aanmerkelijke arbeidsverlichting brengt. De lijst van voor den oorlog belangrijke bedrijven wordt volgens een bijzonder strengen maatstaf gecontroleerd, zoodat opnieuw tienduizenden bedrijven onderworpen kunnen worden aan een totale uitkam- ming. Hongaarsche troepen over de Roemeensche grens Hongaarsche troepen, clle uit het ge bied van Grosswardein waren opgerukt, zijn over een breed front de Roemeen sche grans overgetrokken. Zij hebben aanzienlijke terreinwinst behaald in Z.O. richting,. Eden in Quebec. De Britsche mi nister van Builenlandsche Zaken, Eden, is te Quebec per vliegtuig aangekomen. 17 SEPT. tot en met 30 SEPT. Elk der vol- j Geeft recht op het gende bonnen j koopen van 39 40A Brood 39 40B Brood 39'40 Beschuit 227 223 Al gem. 229 Algemeen 230 Algemeen D 73 Reserve E 78 Reserve 39A Boter 39B Boter 231 Algemeen 39 40 Taptem. C 79 Reserve D 79 Reserve D 80 Reserve E 79 Reserve E 80 Reserve 39 40A VI. 39/40B VI. 232 Algemeen 233 Algemeen 234 Algemeen 39 Versnaper. 39 Tabak Vijitiea dooden door terreur 15 Sept. Anglo, reurvliegers, die boven Nederland: bij aanvallen in irdwapens op ver. {gangers 15 Neder, icod. Nog 32 bur en talrijke ander» 's GRAVENHAGE, Amerikaansche t Dinsdag en Woensda verschenen, hebben scheervlucht met boo keersmiddelen cn vc landsche burgers ge gers werden ernstig licht gewend Concentratiekamp l.uchenwaM mei bommen bestookt Bij een Anglo-Amerikaanschen térreur- aanval op de omgeving vail Weimar op 28 Aug. 1944 werd ook bet concentratie kamp Buclienwald door talrijke brisant bommen getroffen. Onder de daarbij onr het leven gekomen arrestanten bevinden zich o.a. de voormalige Rijksdagafge vaardigden Breïtscheid en Thalmaim. Legioen Nederland 's GRAVENHAGE. 15 Sept. De aft Perswezen van het Dep. van V. en K. deelt mede, dat het hoofdkwartier van het Legioen Nederland zijn bureau ver plaatst heeft naa. Hengelo. Het post adres luidt voorloopig: Poste restante Hengelo. KURT KSNHDM H3HERE POLIZEJFüHRER OER RU3SH&3FDSTAD De Reichsführer-SS heeft clen SS- Gruppenführer und Generalleutnant dei' Polizei. Kurt Kölirum, benoemd tot, hö- heren Polizeiführer für die Reichshaupt- stadt en tevens belast met de waarne ming van de dienstzaken van den Po- Mzeiprasident. De Kommandeur der Schutzpolizei Berlin SS-Gruppeniüh.er und Generalleutnant der Polizei Otto Kllnger, is gepensioneerd. De Reichsfüh- rer SS heeft als opvolger den SS-briga- deführer und Genera-lmajor der Polizei Erik von Heimburg benoemd tot Kom mandeur der Schutzpolizei Berlin. Nervositeit in Ankara De Deutsche Zeitung meldt uit Ge neve: De bolsjewistische terr;ur, die zich na de capitulatie van de regeering te Sofia in enkele dagen over geheel Bulgarije heeft uitgebreid en steeds vreeselijker vormen aanneemt, heeft, naar ontleend kan worden aan een be richt van de tribune de Genève uit Is. tanbcel. de nervositeit bij de Turkse,he openbare meening ten zeerste doen toe. nemen. Niemand maakt zien daar over het toekomstige lot van Bulgarije good, koope illusies, van welken aard ook In de breedste kringen is men er overtuigd, dat Bulgarije in uiterst korten termijn een Sovjetrepubliek wordt. 4 r. Brood of Gebak 1 r. Brood of Gebak f r. Beschuit 1 r. Br., Geb. of BI. 125 gr. Roggevlokken, Haverm. e.d. of Gort e.d. 125 gr. Peulvr. 250 gr. Roggevlokken, Haverm. e.d. of Gort e.d. 250 gr. Kindermeel of Voedingssuiker V-> r. Marg. of Boter i/, r. Marg. of Boter 100 gr. Kaas 1% 1. Taptemelk 7 1. Melk 7 1. Melk 31/, 1. Melk 7 1. Melk 3V9 1. Melk 1 r. Vleesch of 100 gr. Kaas li r. Vleesch of 25 gr. Kaas 250 gr. Suiker 250 gr. Jam 1 r. Verv.middclen 150 gr. Versnaper. 1 r. Sigaren, Tabak of Cigaretten. Op deze bonnen mag reeds op 15 Sept. van des middags 12 uur af worden ge kocht, uitgezonderd vleesch, melk en taptemelk. Alle bonnen zijn geldig tot en met 30 Sept., behalve voor zoover hierboven een andere datum is vermeld. Reeds aangewezen bonnen, welke nog geldig zijn: 224 Algemeen (voor eenh.- toiletzeep) 3 Sept. t.m. 30 Sept. 225 Al gemeen. C 74, D 74, E 74 Reserve (voor wasehpoeder) 3 Sept. t.m. 30 Sept. E 75 Reserve (voor toiletzeep) 3 Sept. t.m. 30 Sept. R 10 Tabak (voor 45 gr. scheer zeep) 3 Sept. t.m. 6 Jan. 1945. 37, 38 Melk (voor 1<!'l liter Melk) 3 Sept. t.m. 30 Sept. Toelichting. Ter toelichting van de bonnenlijst maakt de Secretaris-Generaal van de Departementen van Handel. Nijverheid ea Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij bekend, dat van 17 tot en mee 30 September op bon ..Algemeen 229" 125 gram en op bon „Reserve D 78" 250 gram roggevlokken. havermout e. d. of gort e. d. beschikbaar wordt gesteld. Ook thans wordt derhalve geen onderscheid gemaakt tusschen havermout e.d. eener- zijds en gort e.d. anderzijds. Bon „Boter 39A" geeft recht op het koopen van 125 gram margarine of bo ter, terwijl op bon ,.39B Boter" eveneens 125 gram margarine of boter verkrijg baar is. In afwijking van hetgeen in de bonnenlijst staat vermeld wordt in het z.g. wettelijk gebied in het westen des lands (zóne I en II) op de bon „Reserve C 79", voor kinderen, geboren in de ja ren 1930 t./m. 1939. 7 liter taptemelk in plaats van volle melk verstrekt. Hetzelf de geldt voor de bon „Reserve D 79". voor kinderen, geboren ln de jaren 1940 of 1941, welke in het westen des lands eveneens, recht geeft op 't koopen van 7 liter taptemelk. Deze kinderen ontvan gen daarnaast op bon „Reserve D 80" nog' VA liter volle melk. De bonnen „Melk 39" en „Melk 40" worden niet geldig verklaard en kunnen derhalve worden vernietigd. Op de bonnen „Vleesch 39A" en „Vleesch 40A" kan men naar gelang van de beschikbare voorraden hetzij één rantsoen vleesch, hetzjj 100 gram kaas koopen. De bonnen ,.39B VleesQh" en ,.40B Vleesch" geven recht op het koopen van li rantsoen vleesch of 25 gram kaas. Op bon „Algemeen 232" wordt, in ver. band met de inhouding van het onlangs verstrekte voorschot, slechts 250 gram suiker beschikbaar gesteld. In verband met de verlaging van het tabaksrant- soen wordt gedurende de periode van 17 tot en met 30 September eén bon aan gewezen. Bon „Tabak 39" geeft recht op het koopen van één rantsoen Siga ren. Cigaretten of Tabak. Er wordt dit maal géén bon voor kinderdrankpoeder aangewezen. AANVULLENDE TOELICHTING OP DE BONNENLIJST De Secr -Gen. van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat, in afwijking van hetgeen in de bonnenlijst voor de periode van 17 tot en met 30 Sept. staat vermeld, de bonnen „39 Beschuit" uit sluitend recht geven op het koopen van brood, gebak of voedingssuiker, derhal ve niet op beschuit of kindermeel. De bonnen „40 Beschuit" geven uitsluitend recht op het koopen van kindermeel of voedingssuiker. Op rantsoenbonnen Be schuit is tot nader order uitsluitend één rantsoen biscuits verkrijgbaar. Biscuits mogen niet meer op brood- en bloem bonnen worden afgeleverd. Voor ernsti ge maagpatiënten (acute of chronische maagzweer) zullen op medisch advies i beschuitbonnen beschikbaar worden ge- verkrijgbare rantsoen. steld. welke dus recht geven op biscuits. Rantsoenbonnen voer boter zoowel als voor margarine geven tot nader order recht op het koopen van boter of mar garine naar keuze. Op rantsoenbonnen voor vleesch wordt uitsluitend vleesch of vleeschwaren (dus geen kaas) be schikbaar gesteld, terwijl op rantsoen- bonnen voor kaas slechts kaas (dus geen vleesch of vleeschwaren) verkrijgbaar is. Rantsoenbonnen voor melk blijven recht geven op gestandaardiseerde melk, ook in het z.g. wettelijk gebied in het Wes ten des lands (zóne I en II). Brie kilo aardappeïen De Secr.-Gen. van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat men van 17 tot en'met 23 Sept. a.s. op elk der bon. nen „Aardappelen 39" 1'- leg- aardappe. len kan koopen. Op den bon „Tcesiag 39" is 1 kg. aardappelen verkrijgbaar. Op deze bonnen mag pas op Maandag 18 Sept. a.s. worden gekocht. De geldig heidsduur van de aardappelbonnen 38 wordt verlengd tot en met Zaterdag 23 Sept. a.s. Do slechte kolenpositie De Secr.-Gen. van Handel. Nijverheid en Scheepvaart heeft, in verband met de uiterst slechte kolenpositie, de districts, adviseurs van het Rijkskolenbureau. res pectievelijk den daarvoor in iedere brandstoffencommissie aangewez: n functionaris, den z.g. plaatselijketi lei der. de bevoegdheid verleend, speciale bindende voorschriften te geven ten aanzien van de brandstoffenvoorzienir.g in hun district. In het bijzonder betreffen liet voor schriften betreffende de aflevering, het vervoer en het verbruik van vaste brand stoffen. Op grond van genoemd besluit hebben de distributieadviseurs, resp. de plaatselijke leiders plaatselijk de afleve ring het vervoer en het verbruik van vasté brandstoffen, tenzij daarvoor door hen een: vergunning is afgegeven, ver boden, Onder vaste brandstoffen in den zin van het besluit worden verstaan, steenkolen, steenkoolbriketten, bruinko len. bruinkoolbriketten, kolenslik. turf, tot turf of turfproducten te verwerken veen, turf briketten, cokes, gascokes. turf- cokes. houtskool, alle uit- en afval van voornoemde brandstoffen, alsmede allo soorten briketten geheel of gedeeltelijk: vervaardigd van uit- en afval van voor noemde brandstoffen. Vrijbankvleesch niet meer het dubbele rantsoen De Secr.-Gen. van het Dep. van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat met Ingang van Maandag 18 Sept. tegen, inlevering van alle voor het koopen van vleesch aangewezen bonnen, dit zijn do genummerde bonnen van de voedings- Imiddelenkaarten, rantsoenbonnen en. noodrantsoenbonnen, bij aankoop van.' vrijbankvleesch niet meer het clubbelo rantsoen zal worden verstrekt, doch uit sluitend het normale, op die bonnen

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1