MKFMOTSdlE COIMNI Britten bij Arnhem hebben de wapens neergelegd De eerste Engeische luchtlandingsdivisie bestaat niet meer - Geallieerde druk in Oost-Brabant Vrachfzweefviiegtuigen onder hevig vuur Openbreking van Duitsehe front niet gelukt Geen vertrouwen WOENSDAG 27 HERFSTMAAND (SEPT.) 1944. 2 PAG., 58e JAARC. No. 324 VERDUISTEREN van 24 t.m. 30 Sep tember van 19.30n. tot 7.30. - E.K. 25 Sent., V.M. 2 Oct., L.K. 9 Oct. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDEftSCHE VALLEI Uitgave: N.9. DRUKKERIJ ONNES ?/D BLANKENH EKO An. SNOUOKAEKTEAAN AMEKSFOOR'l Administra'tle: Tel. 5289. Giro 86 362. Redactie: Tel 6731. Hoofdred.: NIC. LAMAN. SOEST MR. CHURCHILL heaft gesproken. De Brit- sche regeering, aldus de minister-pre sident, vclgt de politiek om gemeenschappe lijk met de V.S., da Sovjet-Unie en rood- China te geraken tot een organisatie ter handhaving van den vrede en de veiligheid. Engeland heeft de meeste oorlogen van de wereld gevoerd, terwijl Amerika in de laatste anderhalve eeuw meer dan honderdvijftig maal de wapenen opnam om hier of daar een heilbrengende missie te vervullen. Groot-Brit- tannië en de V.S. zijn dus bij uitstek des kundig in het proclameeren van oorlogsdoe len. Zoo ook thans. Volgens Churchill gaan de bovengenoemde „big four" gemeenschap pelijke voorstellen formuieeren om een nieu we wereld met nieuwe rechtvaardigheid en nieuwe zelfbeschikkings- en zelfbepalings- rechtcn de? volkeren op te bouwen. Waarlijk, een prachtig oorlogsdoel, waartegen geen en kel fatsoenlijk mensch bezwaar kan hebben. Helaas echter is dit liedje van verlangen oud en afgezaagd. Werd Het niet reeds in 1918 luidkeels gezongen door vrijwel dezelf de heeren, die thans de nieuwe vrome oor logsdoeleinden prediken? Ja, reeds in '18 werd er een gezegend en Dode welgevallig tijdperk bezongen door dezelfde lieden, die heden ten dage wederom met het programma des vredes gaan leuren. Het toenmalige oor logsdoel was een nieuw Europa, dat geheel ontwapend moest worden. Door die ontwape ning ken dan de economische opbloei gaan beginnen, daardoor zou de cultuur tot een stralende ontplooiing komen en ais gevolg hiervan zou weer het Christelijk geloof gaan bloeien. Een Volkerenbond zou dit grcotsche gebeuren aller tijden moeten bevorderen en beveiligen. Vanzelfsprekend hapte de menschheid toen ■n '18 in dit lokaas. Doch wat gebeurde er in werkelijkheid? ER kwam een verdrag van Versailles met 440 paragrafen, de overwinnaars voer den de bewapening op, zij sloegen oude sta ten aan brokken, zij scheurden volkeren uit hun organisch verband, zij ontzagen het zelf- bepalingsrecht niet, zij ontbonden historisch gegroeide economische lichamen, ja, in feite werd geheei Europa kapot gemaakt. En voor het overwonnen Duitschland had men neg wat extra bepalingen. Dit land werd volko men uit zijn veegen geiicht, terwijl het volk werd geradbraakt. Waanzinnig-hooge ooriogs- schuide.n moest het betalen, economisch werd het gepauppriseerd, dit moest het afstaan, dat mocht het niet behouden, hier moest het re kening mede houden, daar diende het voor op te passen en als klap op de vuurpijl ver klaarde de izegrim Clemenceau, dat er twin tig mi'lioen Duitschers te veel waren Is het wonder, dat de toen in '13 door een gezelschap Bijbei-iezcnde democraten bedro gen volkeren thans geen enkel vertrouwen hebben in de opnieuw ingezette vrome ge zangen dor huidige democratische macht hebbers? Waarom zouden de geallieerde staatslieden van '44 minder hardvochtig zijn dan die van '18? Waarom zou de internatio nale haute finance thans minder gewetenloos zijn dan toen in het jaar van den Versailler vrede? Er zijn geen redenen om dit te ver onderstellen en daarom bekrachtigen de lan den van het Driemogendhedenpact weiks verjaardag thans wordt herdacht hun wil om op leven of dood verder yg te strijden. /f\ Oproep aan de Nederlandscha jeugd De Europeesche jeugd roept U op voor medearbeid aan den opbouw van een nieuw Europa. Jongemannen, helpt me de in de gelederen van het Duitsehe luclitwapen en de Duitsehe marine, en gij, meisjes en vrouwen, werkt mede bij den berichtendienst als telefonisten, als verpleegsters, als administratrices enz. Uw inzet geschiedt naar gebleken be. kwaamlieid. In alle opzichten zijt gij ge lijk gesteld aan de Duitsehe medewerk, sters bij het Duitsehe luchtwapen. Meldt u zich bij het Einsatzkommando Niedcr". lande voor het Duitsehe luchtwapen; aanmelding3adres te Amersfoort: Utrechtschestraat 22. De aanmeldingen kunnen geschieden voor jonge mannen in den leeftijd van 1521 jaar en voor meisjes en vrouwen vanaf 15 -jaar. Voor goede verzorging, salariseering, kleeding enz. wordt gezorgd. Intcrinf. meldt van het Nederlandsclie strijdtooneel: De eerste Engei sche luchtlandingsdivisie heeft opgehouden te bestaan. Nadat reeds op de vorige dagen de Britten hun gewonden ten getale van 1400 man aan de Duitsehe troepen hadden overgegeven en Maandag nieuwe groepen ge dwongen waren geworden hun tegenstand te staken, hebben Dinsdagmor. gen ook de laatste 600 Britten in een plaatsje ten Westen van Arnhem de wapens neergelegd. De Duitsehe troepen maakten nog aanzienlijk mate riaal buit. 6450 gevangenen bij Arnhem Engeischen verloren ruim 1500 deaden en hadden 1700 gewenden Iiitciinf. meldde hedenmorgen: liü do harde gevechten in hot gebied van Arnhem, dio gisteren leidden tot do totale vernietiging van de eerste Engeische lucht landingsdivisie, werden in (otaal 6450 gevan genen gemaakt, onder wie 1700 gewonden. Voorts werden 250 auto's. 30 stukken pant- serafwccrgcschut. 8 stukken geschut, 250 vrachtzweofvlicgtuigen alsmede een groot aantal automatische handvuurfrapons buit gemaakt; 719 vrachtzweofvlicgtuigen werden vernield en talrijke Duitsehe gevangenen be vrijd. Het aantal gesneuvelde Engeischen be draagt meer dan 1500. De geboete NoordcIUko oever van den N'e- der-Iiün werd van Eritsche afzonderlijke groe pen gezuiverd. Alle pogingen van de Enget- schen om ton Noorden van Nijmegen den doorbraak naar Arnhem te forceercn. mis lukten ook gisteren met zware verliezen voor den vüand. LUCHTGEVECHTEN BOVEN NEDERLAND Gistermiddag zijn boven Nederlandsch gebied weer hevige luchtgevechten ge voerd. De Anglo-Amerikanen probeer den door gebruik te maken van een tijdelijke opklaring van de weersom standigheden de in het gebied Nfjme. genArnhem gelande valsahermgroe- pen te versterken en hun nieuw mate riaal te brengen. De met vrachtzweef. vlisgtuigen op sleeptouw vliegende bom menwerpers werden reeds voor het be reiken van het geveehtsgebied door den Duitsehen luchtafweer bestookt. De op verschillende hoogten vliegende toestel len geraakten in een hevig afweervuur, zoodat een groot aantal vrachtzweef vliegtuigen bij de uitwijkbewegingen ge dwongen was te vroeg de sleepkabel los te gooien. Formaties Duitsehe jagers, die voor het opvangen van deze vliegtuigen in dfn strijd waren geworpen, werden met de vijandelijke vergezellende jagers in luchtgevechten gewikkeld, die zich ovei* greote gebieden uitstrekten en wat taaiheid betrof, niet voor de gevechten van den vorigen dag onderdeden. An dere formaties Duitsehe jagers mengden zich in hetzelfde gebied met bommen en mitrailleurvuur in den strijd te land en richtten haar aanvallen vooral op de in het geveehtsgebied bij Oosterbeek op eengedrongen vijandelijke strijdkrach ten. Maandagnamiddag zijn boven Ne derlandsch gebied hevige luchtgevech ten gevoerd. Duitsehe jagers schoten 23 vliegtuigen omlaag. Naar men te Ber lijn verneemt, hebben de Engeischen en Amerikanen tot Dinsdag in het gebied van midden-Nederland in totaal drie tot vier luchtlandingsdivisies neergelaten. Tevoren meldde Interinf.: De moeilijke positie van de Britten in den smallen corridor tusschen Eindho ven en Njjmegen is voor Montgomery blijkbaar aanleiding geworden om zijn strijdkrachten te hergroepeeren. Het eerste Canadsesche leger moest zijn rechtervleugel verder tot in het gebied van Antwerpen verlengen, terwijl de daardoor vrij gekomen Britsche divisies verplaatst zijn tot naar de penetratie- plek ten Noorden van Eindhoven. Daar door valt hier een niet onaanzienlijke versterking der Britsche formaties waar te nemen, die Maandag tengevolge had dat het Oostelijke afgrendelingsfront van de Duitsehe verdediging eenige ki lometers naar het gebied van Helmond moest worden teruggenomen. Pogingen om de resten van de eerste Britsche luchtlandingsdivisies bij Arnhem te ont zetten konden echter bloedig worden afgeslagen. Een gevechtsgroep van de Britten, die er ten Westen van Arnhem tijdelijk in geslaagd was de Neöer-Rijn over te steken werd tot den laatstén man vernietigd; 138 gevangenen vielen daarbij in Duitsehe handen. Ook de res ten der luchtlandingseenheden bij Arn hem werden Maandag verder in de pan gehakt. Daarbij werden vijf officieren en 120 man gevangen genomen. Zij be schikten wel nog over talrijke wapens van allerlei aard, maar bevonden zich lichamelijk in een deplorabelen toe stand. Alle gevangenen waren volledig uitgeput, oververmoeid en uitgehongerd. De laatste verbeten vechtende resten van deze valschermformatie verdedigen zich in de volkomen stukgeschoten groep huizen van een dorpje ten Wes ten van Arnhem op een gebied van on geveer een halve vierkante kilometer. Bij de poging, dit deel door aanvoer uit de lucht te ravitailleeren, werden 34 zware vliegtuigen neergeschoten. De Amerikanen concentreeren bij Aken vrij sterke strijdkrachten cm daarmede aan weerskanten van de stad de doorbraak naar het Oosten te forceeren. Binnen kort kan dus een opleving van de groote gevechten om Aken verwacht worden. Felle strijd tusschen Epinal en Remiremont Het Duitsehe Weermachtbericht van Dinsdag meldt o.m.: Aan ons bruggenhoofd in Westelijk Nederland en in den sector van Antwer pen werden verscheidene vijandelijke aanvallen afgeslagen. Een penetratie werd in een tegenaanval gezuiverd. In Midden-Nederland, vooral in het gebied van Eindhoven, duren de hevige gevechten voort. Ten N. van Nijmegen zetten de Engeischen hun sterke, door tanks ondersteunde aanvallen voort, doch konden slechts geringe terrein winst behalen. Sterke formaties van het zevende Amerikaansche leger zetten haar groo- ten aanval tusschen Epinal en Remire mont voort. -De vijand kon zijn bruggen hoofd aan de Moezel iets verbreeden. De verbitterde gevechten houden aan. De vijand is tot den aanval op Calais overgegaan. Het stoorvuur op Londen hield Maan dagnacht aan. In midden-Italië heeft de vijand ook Maandag zijn zware aanvallen voortge zet. Aan de Adriatische zee hield het nieuwe afweerfrent stand tegen sterken vijandelijken druk. In Z.W. Zevenburgen werd de vijande lijke aanvalsactiviteit aan de Hon- gaarsch-Roemeensche grens sterker,. Ten N. van Arad wierpen Duitsehe en Hon- gaarsche troepen vijandelijke aanvals- spitsen terug, Tusschen Torenburg en den kam der Oostelijke Karpaten heerschte levendige plaatselijke ge vechtsactiviteit. Aan de Beskiden-pas- sen zette de vijand zijn aanvallen voort. TuSschen Duna en Golf van Riga werden tijdens onze uitwijkbewegingen talrijke aanvallen van den volgenden vijand afgeslagen. Van 14 tot 24 Sep tember werden 933 tanks vernietigd. Terreuraanvallen op steden in Z.W.- Duitschland, vooral op Koblenz, Frank furt a.d. Main en Straatsburg; elf vlieg tuigen werden neergeschoten. Des nachts vielen bommen op Mannheim. Twee communisten in de Belgische regeering Radio-Brussel heeft gisteren de vor. ming van een nieuwe Eeigische regee ring medegedeeld, coo meldt de Britschs berichtendienst. Het ministerie bestaaS uit zeven katholieken vijf socialisten, drie liberalen, twee partijloozen en twee communisten. Dit is voor het eerst, dat communisten deel uitmaken van een Belgische regeering. Minister-president is Hubert Pierlot, minister van Buiten, landsche Zaken is Paul Henri Spaak en minister van Koloniën is De Vleeschau- wer. HERDENKING DRIEMOGENDHEDrNRAGT Naar in kringen der Wilhelmstrassa wordt vernomen zijn naar aanleiding van den verjaardag van het Driemo. gendhedenverdrag radioredevoeringen ta verwachten van den Duitsehen minister van Buitenlandsehe Zaken, Von Rib- bentrep. den Japanschen minister van Buitenlandsehe Zaken Sjigemitsoe en den Duce in diens hoedanigheid van minister van Buitenlandsehe Zaken van het republikeinsch fascistische Italië. Geallieerde verklaring Naar Reuter meldt, hebben Roosevelt en Churchill in een gemeenschappelijke verklaring medegedeeld, dat de regee- ring Bonomi uitgenoodigd zal worden een ,,rechtstreekschén vertegenwoordi ger" te Londen cn te Washington te be noemen. Aldus zou Italië een „grootere matere van zelfbestuur" krijgen teneinde het een betere gelegenheid te geven mede te helpen bij de overwinning van de vijanden der geallieerden. BULGARIJE BREEKT MET HONGARIJE Radio Sofia heeft medegedeeld, dat da Bulgaarsehe gezant te Boedapest, Nau- moff, opdracht heeft ontvangen da Hongaarsche regeering mede te deelen, dat Bulgarije met ingang van 26 Sep tember om 24 uur de betrekkingen met Hongarije zal vesbreken. ZWEEDSCHE TERRITORIALE WATEREN GESLOTEN De woordvoerder van de Wilhelm- strasse heeft informatief medegedeeld, dat de Zweedsche regeering een com muniqué heeft gepubliceerd, inhouden de, dat zij krachtens den militairen toe stand besloten heeft, de Zweedsche ter ritoriale wateren voor de koopvaardij- vaart te sluiten, daar er gevaar bestaat voor militaire verwikkelingen in deze wateren. PRINS CYRILL VOOR HET VOLKSGERECHTSHOF Naar Reuter uit Sofia bericht, zou Zaterdag een spreker van de Bulgaar sehe regeering hebben verklaard, dat prins Cyiill en de beide andere regen ten ter beschikking staan van de Bul gaarsehe regeering en hun veroordeeling door het volksgerechtshof afwachten. Arrestaties te Parijs Zaternacht zijn te Parijs opnieuw meer dan 500, personen, onder wie talrijke vrouwen, gearresteerd. Tot de gearre steerden behooren o.a. de historicus en voormalig minister van Vichy, Benoist- Mechin en kolonel Lelong, de voorma lige chef van dc nationale militie. De SjpaanseTie consulaten te Pau, Per- pignann, Toulouse en Bordeaux zijn door rood-Spaansche elementen bezet, die op de consulaatsgebouwen de republikein- sche vlag hebben geheschen. Amerikaansche verliezen. Reuter meldt, dat bij de invasie op de Palau- eilanden 686 Amerikanen zijn gesneuveld. 406 Amerikanen worden vermist en 4408 zijn gewond. BERICHT In ons blad van Maandag jl. kwamen storende feuten voor. De technische moeilijkheden van het oogenblik belemmeren ons echter deze fouten weg to nemen Ook in de toe komst zal men dus allerlei fouten kun nen aantreffen. Slechts voor zoover de ze van direct belang zijn volgt er een verbetering'. Dittmar over den tóestand Luitenant-generaal Dittmar constateerde in zijn radiorede van gisteren, dat aan de Anglo- Amerikaansche oorlogsleiding, ondanks de voor haar veel belovenden stand van tic.i c: log in de maand Augustus, de beoogde or eking van het Duitsehe front niet is geluk 1. G'd celdt in het bijzonder voor het gevechtsceliieJ Ne derland, waar da aanvaller te lang in een te zware en aan crises rijke verdediging werd vastgehouden, dan dat thans nog voor hem groote operatieve voordeelen to verwachten zouden zijn. In deze gevechten is gebleken, dat de trefkracht der Duitsehe formaties en de energie der Duitsehe leiding beïnvloed zijn door de negatieve gebeurtenissen der laatste weken. Zeker is, dat de stemmen in het geallieerde kamp, die meenden een aanstaande zegevierende beslissing en een spoedig einde van den oorlog te kunnen voorspellen, nog en kele weken geleden geenszins zonder reëelen achtergrond waren. Thans moeterf zij toegeven, dat de din gen grondig zijn gewijzigd. De gevechten in het gebied van Nijmegen zijn nog niet geëindigd. Vaststaat echter, dat de afloop van do geheele actie waarschijnlijk niet met de verwachtingen van den vijand in overeenstemming zal zijn. In elk geval is opensplijting van het Duitsehen front niet bereikt. De Duit schers kunnen met recht spreken van het wederopbouwen van een Westelijk front. Het belangrijke is bereikt: de gebeurtenissen in het Westen worden niet meer, zooals nog enkele weken ge leden in Oost-Frankrijk en in België, eenzijdig bepaald door de activiteit van den aanvallenden vijand en de richting van zijn pantsertoppen. Aanval op Pen Helder. Bij een aan val van ongeveer 50 vijandelijke bom menwerpers op de Nederlandsche haven Den Helder zijn Maandagmiddag acht vliegtuigen neergeschoten.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1