AMEKFMwTStHE COM Hevige aanvallen bij Aken en Metz verwacht Geallieerden willen uït tie basis Eindhoven-Nsjmegen in N,W. richting oprukken - Hees en Beuzei heroverd Thans bonnen van de noodkaarten in gebruik Churchill ziet einde van den oorlog in 1945 VRIJDAG 29 HERFSTMAAND (SEPT.) 1944. 2 PAG., 58e JAARG. No. 225 VERDUISTEREN van 24 t.m, 30 Sep tember van 19.30n. tot 7.30. - E.K. 25 Sept.. V.M. 2 Oct., L.K. 9 Oct. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI uitgave-. NV DRUKKERIJ ONNES I/b BLANK EN H BRO in. SNOUCKAEHTLAAN I AMEKSPOOH1 Administratie: Tel. 6289 Giro 86362. Redactie: Tel 6731 Hoofdretl.: NIC. LAMAN. SOEST Aan- het geheele front van het Zuid-Nederlandsche gebied tot de Bour gondische Poort is het Woensdag nergens tot gevechten gekomen zoo he vig als de voorgaande dagen. De Amerikanen streven er naar versche strijd krachten aan te voeren en zij hebben in de eerste plaats als doel de cpera- ticbases uit te breiden en te versterken. De gebieden van Aken en Metz kunnen worden beschouwd als de vermoedelijke aanvalszwaartepunten der Amerikanen. Binnen niet al te langen tijd kunnen wederom hevige aan vallen verwacht worden. In het geheele Vlaamsche en Neder-Kijnsche gebied komt duidelijk tot uiting, dat het Amerikaansche opperbevel uit de basis EindhovenNij megen in Noordwestelijke richting wil oprukken om de Duitsche strijd krachten, die in het mondingsgebied van den Rijn staan van het opmarsch- gebied tegen Rijnland en Westfalen weg te dringen en daardoor de Noor. delijke flank uit te schakelen, nu dit plan door de mislukte luchtlandings operatie niet verwezenlijkt kon worden. een resultaat bereikt, dat de hoop recht- Bij hun pogingen om tusschen Ant werpen en Eindhoven naar het Noord- Westen aan te sluiten, brachten de Brit ten opnieuw aan het Kanaal van- Ant werpen naar Turnhout vrij -sterke krachten in den strijd. Ten W. van Turnhout behaalden zij door een nras. /salen pantseraanval een geringe terrein winst. Daarentegen werden zij bij Turn hout door een Duitschen tegenaanval met gevoelige verliezen tot voorbij hun beginstellingen teruggeworpen en in den naar het Oosten aansliütenden sector bij Reuzel ondanks wanhopigen tegen stand uit deze plaats, die vaak ran be zitter wisselde, geworpen. Een andere vrij krachtige aanval van het tweede Engeische leger bij St Oedenrode ein digde eveneens met een groote misluk king voor de Britten Verder slaagden gepantserde Duitsche formaties er in Kees, waarom eveneens verbitterd ge streden was, in handen te krijgen, zoo- dat de verbindingsweg opnieuw voor de Britten onbruikbaar geworden is. Erlecom heroverd Nader wordt gemeld: Tusschen Eindhoven en Nijmegen pro- beerden de Britten ode gisteren tever geefs naar het Oosten en het Westen terrein te winnen. Ondanks het in den strijd werpen van talrijke jachtbom menwerpers konden zij slechts ten Wes ten van Veghel een kleine penetratie tot stand brengen. Ten Oosten van Nij megen gingen de Duitsche troepen tus schen Waal en Maas tot tegenaanvallen over en veroverden o.a. het plaatsje Erlecom. Doorbraak der Sovjets in Zevenburgen verijdeld Het Duitsche Weermachtbericht van Donderdag 28 Sept. meldt o.m.: In het strijdgebied van Westelijk Ne derland werd een vrij sterke vijandelij ke aanval over het kanaal Antwerpen- Turnhout in een tegenaanval opgevan gen. Een bruggenhoofd ten N. van Turnhout werd uiteengeslagen. Alle po gingen van den vijand zijn penetratie- gebied EindhovenNijmegen naar het Westen uit te breiden mislukten. Ook ten N.O. en Z.O. van Nijmegen werden sterke aanvallen afgeslagen. De binnen gedrongen vijand werd in een tegenaan val teruggeworpen. Bij Aken, aan het Eifelfront en voor Metz nam de activi teit van de artillerie toe. De aanval van onze tankformaties bij Chatau-Salins blijft goede vorderingen maken. Zware gevechten in het gebied EpinalRemi- remont. Ten Oosten van Lure gingen eenige plaatsen verloren. In de zware afweergevechten bij Firenzuola gelukte het den tegenstander een domineerende hoogte in bezit te krijgen. In de Donau- bocht heerschte aan" beide zijden van de IJzeren Poort verder levendige ge vechtsactie. Sovjet-Russische strijd krachten die van Orsowa naar het Zui den waren opgedrongen, werden terug geworpen. Formaties, die over den Donau waren gezet, werden uiteenge slagen. In Zevenburgen tusschen Thorenburg en de Oostelijke Karpathen hebben Duitsche en Hongaarsche troepen van 15 tot 26 Sept. den stormloop van meer dan dertig divisies infanterie en ver scheidene snelle formaties der bolsje wieken; en Roemenen afgeslagen en de door den vijand beoogde doorbraak ver ijdeld. De vijand leed zware verliezen en verloor sinds 1 Sept. 134 tanks en stukken stormgeschut, 112 kanonnen, 51 granaatwerpers en meer dan 550 ma chinegeweren. Bovendien vielen ruim duizend gevangenen in onze handen. In Warschau hebben wederom een stadswijk, alsmede in het oude fort Mokotow samengedrongen resten van de opstandige beweging gecapituleerd. Er werden eenige duizenden gevangenen ge maakt en bovendien meer dan 5000 Pool- sche burgers geëvacueerd. Daarmee Is vaardigt binnen zeer korten tijd den ge- heelen opstand volkomen neer te slaan. Terreuraanvallen op Kassei, Keulen, Mannheim, Ludwigshafen en Mainz, als mede op verscheidene plaatsen in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. In ver bitterde luchtgevechten schoten onze jagers 72 vliegtuigen, waaronder 65 vier motorige bommenwerpers, omlaag. Boven het Ned. strijdgebied werden opnieuw 18 Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen vernietigd. Woensdagnacht wierp de vijand tal rijke brisantbommen op Kaiserslautern. De Amerikaansche ambassadeur te An kara, Steinhardt, heeft een. Jangdurig Strijd tot het uiterste, nooit capituleeren Von Ribbentrop, Mussolini en Sjigemitsoe spreken Ter gelegenheid van den vierden ver. jaardag van het Driemogendhedenpact, hebben de Duitsche minister van Bui- tenlandsche Zaken. Von Ribbentrop, Mussolini als minister van Buitenland- sche Zaken der fascistisch, republikein- sche regeering en de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken Sjigemitsoe per radio het woord gevoerd tot de vol ken van het Driemogendhedenpact. Von Ribbentrop zeide, dat het derde jaar van het Pact de Landen van het verdrag menigmaal op de proef heeft gesteld en ook menigen ernstigen tegen slag heeft gebracht. Hij sprak over de gebeurtenissen in Roemenië, Bulgarije en Finland en zeide, dat deze volken zelf zeker bereid waren om verder te strijden, doch dat de leiding gefaald heeft. Voor den binnendringenden com. munistischen invloed hebben die regee ringen lafhartig gecapituleerd en aldus hun eigen dappere volken meegesleurd in de draaikolk der vernietiging Temid den van deze bolsjewistische ontbin dingsverschijnselen in verschillende Europeesche landen staat het nationaal. sociallstische Duitschland onwankel baar. Nooit te voren zijn leiding en volk het meer eens geweest dan nu nu er slechts een parool bestaat: nog nauwer aaneensluiten, strijd tot het uiterste, nob't capituleeren. Geheel Duitschland kara, steinharat, lieert een ïangauxig 1 ""V"- t.m en d Duitsche 23S..SS - ""'"ISbSkS.' Boter, Aardappelen, Vleesch aangewezen voor een week Vanaf Maandag eenhcidsbrood Beschuit uitsluitend op geldige rantsoenbonnen beschuit Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening maakt bekend: 1. Van 1 October a.s. af worden tot nader order de noodkaarten in gebruik genomen. 2. Door het in gebruik nemen van de noodkaarten wordt slechts onder scheid gemaakt in twee leeftijdsgroe pen, namelijk voor kinderen beneden 4 jaar (K 4) en oudere personen (K 1, K 2, K 3). Hoewel voor laatstgenoem ds categorie drie soorten kaarten zijn uitgereikt, zijn deze geheel gelijkwaardig. 3. Het koopen op bonnen der nood kaarten, evenals op noodrantsoenbonnen voor vleesch, mag uitsluitend geschie den bij detaillisten in den Distributie- kring, alwaar deze zijn uitgereikt. 4. Het koopen op rantsoenbonnen is niet aan bepaalde Distributiekringen ge bonden. Bonnenlijst voor 1 t.m. 14 October Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 110 t.m. 118; 2-—10 t.m. 218: 3—10 t:m. 3—18; 4—10 t.m. 412; 4 rants, brood; 413 t.m. 416 2.50 gr. kindermeel of voedings suiker; 10 en 11 1 rants, brood of bloem; 12 250 gr. roggevl., gort, haver mout e.d.; 13 100 gr. vermicelli e.d. (rants, voor 6 weken); 15 100 gr. kaas; 1—20 en 1—21; 2—20 en 2—31; 320 en 3—21 13/d L. taptemelk; 417 t.m. 419 31/9 L. melk; 17 250 gr. suiker; 18 250 gr. jam, stroop, e.d.; 20 250 gr. koffiesurrogaat; 420 300 gr. kinder- drankpoeder; 421 150 gr. versnaperin gen; 21 1 rants, eenheidstoiletzeep; 22 1 rants, zeepvervangende waschmiddelen; 41 v. d. tabakskaart 1 rants, tabak, si garen of sigaretten naar keuze; Res. C 80 Bonkaart KC 410 300 gr. kinder- drankpoeder; Res. C 78 Bonkaart KC 410 150 gr. versnaperingen. Bonnenlijst voor 1 t.m. 8 October 14 125 gr. margarine of boter; 122 en 123; 222 en 223; 8—22 en 3—23; 422 en 423 1kg. aardappe len; 16 1 tl rants, vleesch. O Op bovengenoemde bonnen mag reeds 30 September worden verkocht, uitge zonderd vleesch, melk, taptemelk en aardappelen. 6. Het koopen van 1 kg. suiker geeft recht op den aankoop van yd kg. zout. 7. De medewerking van het publiek wordt ingeroepen om niet te verlangen, dat de bonnen reeds de eerste week voor 100% worden gehonoreerd door den winkelier. Ook Uw winkelier heeft zijn verkeersmoeilijkheden. 8. Vanaf Maandag a.s. zal door de Bakkerijen worden begonnen met het bakken van z.g. Eenheidsbrood. De prijs voor het publiek bedraagt 0.20 per 800 gram. 9. Beschuit wordt uitsluitend ver kocht op geldige rantsoenbonnen be schuit. Als beschuitbakker is aangewe zen: J. Th. Kroes, Kampstr. 49, Amers foort. Na 14 October alleen nog suiker voor kleine kinderen De Secr.-Gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat na 14 October a.s. voor per sonen, geboren in de jaren 1939 of vroeger, vonrloopig geen nieuwe bon voor het koopen van suiker zal wor den aangewezen. Men houde hierme de met de verdeeling van het suiker rantsoen rekening. Aardappelbonnen 40 verlengd De Secr.-Generaal van het Dep. van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat de geldigheidsduur van de aardappel- bonnen 40 verlengd wordt tot en met 7 October a.s. DISTIMBUTIENIEUWS Afstempeling (Kamer 3) van coupu res gort e.d., vermicelli en tarwebloem voor winkeliers met codenummer 3000, 4000 en 5000 op Dinsdag 3 October. Met codenummer 1000 en 2000 op Woensdag 4 October. BERICHT! Zoolang de aanvoer van papier uit blijft, zijn wij gedwongen de volgende maatregel te nemen: Vanaf Dinsdag drie October op wel ken datum het volgende nummer zal verschijnen, komt de „Amersfoortsche Courant" twee maai Der week uit, n.l. Dinsdag en Vrijdag. Om beurten krijgt dan de helft van de abonnees een courant, z|pdat men met buurman, links of rechts; zal moe ten sameniezen. De bezorger zal bij de bezorging om den anderen een abonnee overslaan en dit afwisselend doen. Op deze wijze hopen wij U, in weer wil van de moeilijkheden, toch het noodzakelijkste nieuws te kunnen blij ven verstrekken. DE DIRECTIE WAARSCHUWING inzake verbruik van gas De directeur van de Gasfabriek deelt mede: Zeer tot mijn spijt ben ik genood zaakt de burgerij van Amersfoort by herhaling op het onderstaande te wijzen: 1. Uitsluitend in die uren, waarin gas voor de geheele gemeente beschik baar wordt gesteld, mag gas worden, verbruikt. 2. Het verbruik van gas is alleen toegestaan voor kookdoeleinden. Volle digheidshalve wijs ik er nogmaals op, (lat liet openen van gaskranen in de gaslooze uren absoluut verboden ls. Het is n.l. gebleken, dat door een aantal aangeslotenen in de gasloozo uren de kranen geopend zijn, waardoor: a. Zij bij een eventueele gastoevoer on rechtmatig (ten nadeele van de overige 'bewoners van Amersfoort) gas verbrui ken. b. In andere stadsgedeelten lucht in de hoofdleidingen wordt gezogen. Ik vertrouw, dat het onrechtmatig verbruik onmiddellijk ophoudt. Bij niet nakoming, zal. zooals reeds eerder is medegedeeld, tot afsluiting gedurende den tijd, waarvoor deze bepalingen gel den, worden overgegaan. Ter algemeene waarschuwing diene nog de mededeeling, dat de kolenvoor- raad van de gasfabriek van Amersfoort bij de huidige gasafname nog slechte voor zeer korten t(jd toereikend is. Houtdiefstal. Wederom zijn drie personen uit een fooseh verwijderd vooi het zich ongerechtigd toe-eigenen van hout. Prijsopdrijving. De Amersfoorter M werd in arrest gesteld voor prijsopdrij ving van sterken drank. JUIST NU! „Een vcs verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken".... dit oeroude Ne. üerlandsche spreekwoord is den laalslen tijd wel zeer van toepassing op onzen gemeeiiscliappelüken vijand, die sinds eenige weken ook onzen bodem betreden heeft. Flinke Nederlanders en goede va derlanders erkennen nu het grocte ge vaar, hetwelk hen dreigt. Zeer velen melden zich de laatste da gen voor de Waffen.SS of de Land- storm.brigade. Meldt u zich eveneens! Onze groote helden uit het verleden ga. ven het voorbeeld, tienduizenden onzer beste Nederlanders volgden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljet ten worden bij de volgende aanmcl. dingsbureaux der Waffen-SS verstrekt. Den Haag, Korte Vijverberg 5; Amster dam, Dam 4; Utrecht. Vreöenburg 19; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30; Hengelo, St. Jan. straat 5. De verliezen in Frankrijk thans 235.000 man Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis een rede gehouden. Hij zcido o.m., dat zich thans in Frankrük tusschen de een en drie miliiocn man gcallieerdo troepen bevinden Do Engeische vorliozon in Frankrük bedra gen tot dusverre 90.000 man, de Amorikaan- scho 145.000 man. In den veldtocht in Bir ma zün tot dusverro 50.000 tot 60.000 Ja- panncTS „afgeslacht". De premier wcos er op. dat men geen groo te verwachtingen botreffende een onmiddel- lüklük einde van den oorlog mag hebben. Naar zijn meening zouden nog verschillende maanden van hot jaar 1945 noodig zijn om de goveebten te beëindigen. Churchill betoogde, dat hot bondgenoot schap van Engeland, de Sovjet-Unie en de Ver. Staten tegen Duitschland nooit nauwer is goweest dan thans. Sovjot-Rusiand heeft een aanspraak op Britscho hulp bü territo riale wüzigingen aan de grenzen van Polen. Sovjet-Rusland hoeft het recht, veilige gren zen en een „bevrienden staat" aan zün Wes- telijkon vlouge' to hebben. Churchill verklaarde, dat eon bovrodigen- do overoenstemmnig in de mceningen der te Dumbarton Oaks vertegenwoordigende landen wel niet bereikt zal worden. Een nieuwe con- forentie is noodig. Hü hoopte, dat Frankrük in do toekomst weer oen plaats in de ecalll eoido commissies zal innemen. Het is drin gond noodzakelijk dat Stalin zich aansluit bü een conferentie van drie, zoodra do militaire situatie dit veroorlooft. - --- - Radio-Oranje over de vooruitzichten Radio-Oranje meldde Woensdagavond: De strijd bü rAnhem en Oosterbeek is volstreden. Wij hier in Londen hebben dit slechte nieuws sinds het einde van de vorige week zien aankomen. Zater dag zag het er nog naar uit alsof het ontzet op tijd zou komen, maar begin dezer week bleek het verzet van de Duitschers in da Betuwe te sterk te zijn om vaste verbinding tot stand te kun nen brengen met de luchtlandingstroe pen. Zoo heeft dan thans het bruggen hoofd bij Oosterbeek opgehouden te be staan. Daarmede is tevens het geallieerd aanvalsplan, dat Zondag 17 September In actie kwam, op een belangryk onder deel mislukt. De uitvoering werd toever trouwd aan een der allerbeste Britsche divisies: de le luchtlandingsdivisie. Wel licht had zij zich kunnen handhaven, als wolken, mist en regen het siet on mogelijk hadden gemaakt om de troe pen op de kritlekste dagen den steun te geven, dien zü zoo bitter noodig hadden. Het heeft niet zoo mogen zijn De Duit schers hebben zich aan den Rijn kun nen handhaven. Begin vorige week dacht men nog in het Vaderland, dat de bevrijding een kwastte was van eeni ge dagen. De verwachtingen waren te hoog gespannen. Ons volk benoorden de rivieren en ook deelen ten Zuiden daar van, heeft weken voor den boeg, die tot de moeilijkste zullen behooren van ons bestaan als natie. Wij moeten dat in zien, wij moeten dat beseffen. (P-ioaSmooaSuo) (Ongecorrigeerd)

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1