AMEKFCCCÏSCWE CMJBANT Het voornaamste wereldgebeuren. Nieuws van de Europeesche fronten. Hevige strijd op Walcheren - Middelburg In puin, 5000 menschen verdronken - Moerdijkbruggen opgeblazen - Artillerievuur bij Aken - Nieuw Sowjet-offensief over de Donau in voorbereiding Op Walcheren culmineerden de buitengewoon verbitterde al- wecrgevechten van het Duitsche garnizoen tegen de veelvoudige overmacht der aanvallers in den strijd om een versperring bij Axnemuiden. De Duitsche troepen weerden zich tot den laatslcn man en vertraagden aldus doeltreffend den opraarsch der Canadeezen naar Middel burg, In deze stad heeft het grootste deel van de eilandbe volking na de vernieling der zeedijken en de daardoor ont stane overstrooming van min stens drievijfde van het eiland een toevlucht gezocht. Ook een deel van de stad zelf is over stroomd en de bevolking vond slechts een toevlucht in ae hui zen der hooger gelegen straten, die door de Britsche artillerie in puin gelegd werden. De ver liezen onder de burgerbevolking van wie vijfduizend menschen bij de^ overstrooming verdron ken, zijn buitengewoon groot. In het gebied van Domburg hand haafden de Duitsche troepen hun posities. Volgens een door Reuter ver spreide mededeel ing van het ge allieerde hoofdkwartier bedroe gen de verliezen onder de be manningen der landingsvaartui gen tijdens den aanval op West- kapelle op Walcheren tachtig procent. Aan het front ten Zuiden van de Maas werd hevig gevoch ten. Het gelukte den Duitschen troepen zich met medeneming van al hun wapens en oorlogs tuig op den noordelijken oever van de maas te distancieeren, waarna de belangrijke verbin dingen over het Hollandsch Diep de Moerdijkbruggen werden opgeblazen. In het gebied van 's-Herto- gen'oosch ontstonden bij de voortzetting der Britsche aan- valsoperaties, hevige huizenge vechten in het Zuidelijke deel van Heusden. Pogingen der Britten om over de Maas te trekken, mislukten. De Anglo-Amerikanen gingen aan weerskanten van den weg van Asten naar Meijel tot den aanval over. In het gebied ten Noorden van Aken is het artillerievuur aan merkelijk toegenomen, hetgeen doet veronderstellen, dat de aan- valsvoorbereidingen hier als ge ëindigd kunnen worden be schouwd. Ten Oosten van het bosch van Hürtgen trokken meermalen vrij sterke Amerikaansche tankgroe- pen op, doch deze bleven mee- rendeels reeds in de D":: versperringen en tr-' hangen, waar zii dan door artil lerievuur vernield werden. Daar entegen konden vrii sterke Duitsche tankstr.., ikraenten door een verrassenden opmarsch een vrij groote Amerikaansche ge vechtsgroep cn verscheidene steunpunten omsingelen. De ge vechten tot vernietiging van deze groep is nog aan den gang. Het centimeteroffensief der Amerikanen en der Fransche soldenierstroepen in het voor terrein der Midden-Vogezen werd voortgezet, zonder dat een bijzonder zwaartepunt aan te wijzen viel. Ook in het Meurthe- dal ten N. van Baccarat en in het gebied ten Z.W. van Ge- rardmer lag zeer krachtig ar tillerievuur der aanvallers. Het Hongaarsche front. Daar de bolsjewistische storm loop op de Hongaarsche hoofd stad door tijdig getroffen Duit sche tegenmaatregelen tot staan gebracht werd, treft het 57ste Sovjetleger thans in de Batsch- ka voorbereidingen voor een nieuw offensief over de Donau. Tot dat doel marcheeren thans zes infanteriedivisies op, die be langrijke hoeveelheden brucpen- materiaal en talrijke stormvaar- tuigen meevoeren. Nu de bolsje wisten ten Zuiden van Boeda pest in het defensief zijn ge drongen, hebben zij het zwaar tepunt van hun offensief naar hun rechtervleugel verlegd, waar zij bij hun oantseraanvallen ten Noorden van Szolnok alsmede langs de Theiss tijdens den dag en nacht voortdurenden strijd buitengewoon groote verliezen aan menschen en tanks leden. Het Oostelijke front. Ofschoon de bolsjewisten aan het front in Koerland opnieuw met versche troepen aa ngevulde' infanterie- en tankdivisies in de openingen wierpen, bleef hun ook gisteren in alle sectoren elke vordering ontzegd. Ten Noorden van Vainode gingen sterke Duitsche forma ties over een breed gebied tot den tegenaanval over en sloe gen het gros van drie Sovjet regimenten, die den vorigen dag fenepentreerd waren, uiteen, wakkere bolsjewistische strua- krachten, die met stormbooten over de Windau trachtten te trekken, werden afgeslagen en alle booten tot zinken gebracht. Ton Noord-Oosten van Mosch eiken was de Sovjet-druk over een breedte van 16 km. bijzon der sterk. Na krachtige tegen aanvallen werd de stoot pal hoor:,fev3c' WQEHSDAfl 8 SLACHTMAAHP (NOV.) IM4 88» JAARQAH9 Wo. 229 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 4 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAMAN Redactie: Tel. 6731 Administratie: Tel. 5289 Giro 86 Bulgarije geproletariseerd. De minis er van Bui'cenlandsche Za ken der Rulgaansche nationale regeering, Zankoff, heeft In een radio-rede gesproken over de door Moskou aan Bulgarije op gelegde wapenstilstandsvoor waarden. De minister van Bui- lenlandsche Zaken van de Bui- gaarcche omwenieingsregeering, Stainoff, zoo zeide hij. heeft te Moekou geen verdrag, doch een doodvonnis over Bulgarije on derteekend. De wapenstilstands voorwaarden beteekenen, dat Bulgarije opgehouden heeft een zelfstandige staat te zijn en ge zonken ls tot een Sovjet-provin cie. De bloedige bolsjewistische terreur ls In Bulgarije reeds begonnen, aldus besloot Zankoff. C-rleksch goud ln Engeland. Naar Reuter meldt, bevindt het grootste gedeelte van de in 1941 uii Griekenland weggevoerde hoeveelheid goud, welke een waarde had van 43 millioen pond, zich In Engeland. De Grieksche minister van Financiën kondig de maatregelen aan teneinde aan de inflatie een einde te kunnen maken. De staatsuitgaven zul len in de eerstvolgende zes maan den het bedrag van 25 millioen pond niet mogeii overschrijden. Voorts werd besloten binnen kort over te gaan tot de uit gifte van nieuwe bankbiljetten, welke per vliegtuig uit Engeland zullen worden aangevoerd. Moskou en Zwitserland. Ra- dio-Mc6kou meldt, dat de Sovjet- Russische regeering in een nota aa:i den Zwi.serschen ambassa deur te Londen het herstel der diplomatieke betrekkingen met Zvvhserland heeft geweigerd. In het antwoord der Sovjet-regee ring wordt o.m. gezegd, dat de regeering het voorstel der Zwit- sersche regeering tpt herstel der diplomatieke betrekkingen heeft behandeld. De Zvvi sersche regee ring volgt in den loop van vele jaren met schending van haar oude democratische tradities een vijandige „pro-fascistische" poli tiek jegens de Sovjet-Unie en daarvan ui.gaande heeft de Sov jet-regeering het van de hand gewezen het voorstel der Zwit- sersche regeering tot herstel der diplomatieke en andere betrek-; 1 i '.cn met Zwilser'.and aan te Zuiveringsactie ln Slowakije. De kevelhebber der Dui'sehe troepen in Slowakije, #-Ober- gruppenfiihrer en General der Polizei Hoef te heeft den presi dent van Slowalqje, Tiso, me degedeeld, dat k-y de zuiverings acties der Duitsche troepen in Midden-Slowakö'e de militaire leiders van den opstand der '1 ejecho-bolsjewi stische bandie- tengeneraal Vleet en den door Bencsj tot brigade-generaal be vorderden lul.enant-kolonei Go- llan gevangen genomen zijn- Verkiezing ln Amerika. Om de vfer jaar heeft in de Ver. Sta ten de presidentsverkiezing plaats. De president wordt niet direct gekozen. In elfen staat wordt een aantal kiesmannen ge kozen en wel zooveel a's de staat senatoren en afgevaardigden in het Congres telt. De stemming heeft plaats op den eers en Dinsdag volgende op den eersten Maandag in Nov. In dit geval dus op 7 November. Roosevelt werd in 1932 voor de cere te maal gekozen. De slemverhouding was toen 22 te gen 15 millioen. In 1936 werd hy herkozen met 25 tegen 18 mil lioen stemmen, in 1940 werd hfj (als eerste van 39 presidenten) voor de derde maal president met 27 tegen 22 millioen stem men. Japan breekt met Roemenië. De woordvoerder van het Japansche bureau voor de inlichtingen heeft medegedeeld, dat de Japansche plaatsvervangende ministervan Bui- tenlandsche Zaken, Renzo Sawada, den Roemeenschen zaakgelastigde ter kennis heeft gebracht, dat alle diplomatieke betrekkingen tusschen de beide landen zijn verbroken. Lord Moyne gedood. Naar radio Cairo zoo juist meldt is Lord Moyne, de Britsche minister voor het Mid den-Oosten gisteravond aan de ver wondingen bij den op hem gepleeg- den aanslag opgeloopen, overleden. Bruggenhoofdstrategie, een nieuw begrip. BruggenhoofJslraLegie. Van dat gezichtspunt uit ziet de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallens- leben, het stelselmatig ach terlaten van krachtige Duit sche formaties in het vijan delijke achterland, resp. in het voorterrein van den slag. Hij schrijft daaromtrent: Onder bruggenhoofdstrategi' verstaat de Duitsche leiding het stelselmatig achterlaten van troe peneenheden in liét gebiéd aan den anderen kaïTt der eigen li nies, dus in den rug van den vyancl. een ln 'de krijgsgeschie denis 'ot dusver onbékenü middel tot versnippering van een meriek overmachiigen tegenstan der en tot dekking van dis tan- cieeringsbewegingen over een groot gebied. Deze tweede we reldoorlog is en blijft oi>» voor de komende fazen een ooriogom de ravitailleering. Hier begon reeds vroeg het overleg van den Groot-Duitschen generalen staf. Deze lcooa de bruggenhoofdstra- tegis, die echter slechts kan wor den toegepast, wanneer er een letger beschikbaar ls, waarvan de gevechtskwaliteit superieur is aan die van het er tegenover staande vyandelljke leger. Het staat Utans vast, dat de Dulischers met hun bruggen hoofdstra legie successen hebben bereikt, zonder welke een snelle stabilisatie van hun fronten na-, de tegenslagen van htm legers in dit jaar nauwelijks zoo solide mogelijk geweest zou zijn. Men denke daarbij slechts aan den slag ln Frankrijk van dit jaar en het effect van de Duitsche bruggenhoofden in de Atlanti sche havens en in de kanaalves- veslingen, om in te zien, dat deze geïsoleerde Duitsche posi ties een taak te vervullen heb ben en nog vervullen, waarvan het strategische gewicht zwaar drukt op de besluiten van de Westelijke geallieerden en hen tot dusver steeds verhinderd heeft al hun oorlogsmiddelen ge concentreerd in den stryd te brengen in de faze der beslissing van den slag ,n.l. toen het er om ging of de doorbraak in het Duitsche Rijk v ugelukken. Wel nauwelijks ooit in een oorlog is het aan een der oor logvoerende partyen zoo gelukt, de numerieke overmacht der an dere party te compenseeren als in dezen oorlog den Duilschers door middel van hun brirrgrn- hoofd6lrategic. HET STERKE GELOOF Wie in deze dagen optreedt als pleitbezorger van het nationaal- socialisme moet er terdege rekening mede houden zich bij het meerendeel onzer volksgenooten belachelijk te maken sterker nog, diens strijd voor dit volksche ideaal is veelal een strijd tegen wind molens. De oorzaak hiervan ligt echter niet in de voosheid van het gepropageerde stelsel, doch wél in de hardheid van den oorlog. Wan neer Duitschland het gevaar, dat zoowel van Moskou als van Londen en Washington uit ons werelddeel bedreigt, in al zijn naaktheid en afzichtelijkheid onderkent en dientengevolge scherpe maatregelen treft om dit gevaar te bezweren, dan brengt het noodgedwongen niet de doelstellingen van het nationaal-socialisme ïn de praktijk, doch schept het slechts de voorwaarden om eens, dat is na de vesti ging van de Europeesche veiligheid, het nationaal-socialisme in al zijn stralende grootheid te laten beleven door alle Europeesche cul- tuurvolkeren. Met andere woorden, wat Duitschland en wat de Duit sche bezettende macht in ons land thans doet, wordt niet bepaald door het parttj-programma van het nationaal-socialisme, doch door den duren plicht en het verantwoordelijke geweten jegens het Duit sche vaderland en jegens Europa in het bijzonder. Hieraan twijfels men net zoo min als aan de menschlievendheid van den arts, die chirurgisch ingrijpt om het leven van zjjn patiënt te redden. Wat ons volk thans medemaakt is vaak zeer hard laten wjj er bij voegen, dat het veel aan zich zelf heeft te wjjten maar nóg harder zal zijn lot zjjn wanneer heit zich na een Duitsche nederlaag als ae Europeesche voorpost van het Anglo-Amerikaansche kapitalisme ziet geplaatst tegenover het bolsjewisme. Aan het sterke geloof in de historische verantwoordelijkheid voor het voortbestaan van Europa ontleent Duitschland het recht om de bezette gebieden, welker volkeren het gevaar van kapitalisme en bolsjewisme lichtzinnig bagatelliseeren, ja, welker volkeren dit gevaar zelfs als een „bevrijding" meenen te moeten begroeten, die maatre gelen op te leggen om zich tegen zich zelf te beschermen. Wie nu deze oorlogsmaatregelen gaat vereenzelvigen met het eigenlijke na tionaal-socialisme, begaat bewust een grove fout. Adolf Hitler, de belichaming van den fanatieken Duitschen wil tot verdediging van Europa opdat dit oude werelddeel in rust en in vrede aan den arbeid kan gaan, heeft eens gezegd, dat hij uit dezen oorlog te voorschijn zal komen als een nóg vuriger strijder voor het nationaal- socialisme als voorheen en dat hij dan met zijn oude partij-programma zal terugkeeren. Deze verklaring van den Fllhrer is een belofte voor Europa, want wie de kracht van het nationaal-socialisme en het sterke geloof, dat in de harten van millioeDen zijner dragers leeft, kent. die weet, dat nét dit lijden van ons geplaagd werelddeel de arbeid aan de opbouwwerken des vredes de ellende van thans zal doen vergeten. Rijkscommissaris bezoekt verscheidene plaatsen. Gedurende het weekeinde heeft Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart o.m. in Hilversum en Dordrecht vertoefd. Ter gelegenheid hiervan bracht hij ook een bezoek aan het gebied ten Zuiden van de Moerdijk- brug, enkele uren vóór de brug werd opgeblazen en voerde hij be sprekingen met militaire dienst- instanties in het gebied Moerdyk Zevenbergen. Conferentie In Londen? Het bericht In de Engelsche ochtendbladen, dat Eden bezig is met de voorbereidingen van een aarslaande conferentie tus schen Churchill, Roosevelt en Stalin, wordt door het Zweed- eche blad „Morgentldningen" al dus geïntrepeteerd, dat de con ferentie waarschijnlijk In de tweede helft van deze maand in Londen wordt gehouden. Op 211 November 1944 be staat dë Afsluitdijk. een mees terwerk van ingmieurskunst, waarvan tf? ho:4 -:i lVü.OOO.QOO :"Ire^rt-n, 12'nar. Bekendmaking. Op 17 Nov. a.s. van 14 tot 17 uur, vindt ln het gebouw van het Ifl- Ersatzkommando „Niederlan- de", Nebenstelle Dam 4, een keu ring plaats voor verpleegster bjj het Deutsche Rotekreuz. Neder land sche meisjes en vrouwen van IS tot 30 jaren kunnen zich hier voor melden. Bekendmaking. Op 17 Nov. a.s., van 9 tot 12 uur, vindt in het gebouw van het ^fr-Ersatzkommando „Niederlande", Nebenstelle Dam 4, Amsterdam, een keuring plaats voor de Waffen- Ijl/i (Panzer. Flak, Artillerie, enz. enz,), ook N.S.K.K. Flinke, gezonde Nederlandsche jongens, die den zwaren strijd om or :in of niet zjjn begrijpen en hiervoor ia wiïlen zetten, kunnen oh dan mel den. Helpt mede uw vaderjand te verdedigen tegen de opdrj ngende brandstichters en verwoes^ ers van datgene, wat door onze v oorvade- ren niet veel moeite en offers werd verworven.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1