MBSFttPIStHE (MUNI Het voornaamste wereldgebeuren. Londen ligt onder het vuur der V2. Nieuws van het Europeesche strijdtooneel Nog steeds strijd op Walcheren - Geallieerden verloren aan Scheldemond 20.000 dooden - Vijandelijke tanks bereiken Moerdijkbrug - Artillerieduel bij Aken Wisselende aanvallen tusschen Donau en Thelss Op Walcheren gelukte het de Canadeesche overmacht onder bescherming van den ochtend nevel op enkele plaatsen diepe penetraties tot stand te bren gen in het Noordelijke gedeelte van het eiland. De hierdoor afgesneden Duitsche troepen vormden evenwel egelstellin gen, die den strijd voortzetten en den tegenstander zware ver liezen berokkenden Volgens de ontvangen berich ten hebben, naar het EVN.B. ver neemt ,de Britten en Canadee- zen in den slag aan de Schelde mond, behalve de in het Duitsche Weermachtsbericht reeds vermel de 838 tanks, waarschijnlijk on geveer 15 tot 20-000 dooden en een veelvoud van dit aantal aan gewonden verloren hebben. Bo vendien vernietigden de Duitsche troepen of maakten buit 247 gepantserde verkenntngswagens en gepantserde transportvoer tui gen, 125 vliegtuigen, vijftien vrachtzweefvliegtuigen, alsmede talrijke landingsbooten en groo te hoeveelheden ander oorlogs materiaal, ongeveer 2000 gevan genen vielen in handen van het 15de Duitsche leger, waarvan de vijand beweerde het reeds in Hormandië te hebben vernietigd. Aan het front ten Zuiden van de Maas maakten de Duitsche troepen in het bruggenhoofd by Moerdjjk zich in den nacht van Woensdag op Donderdag los van den vijand- Ook deze operatie gelukte zonder groote verliezen, hoewel een hevige Noordwester Btorm woedde en het afzonder lijken Britschen tar.ks gelukt was de opgeblazen Moerdijkbrug te bereiken- In het gebied van Aken wor den de teekenen, die erop wijzen, dat de d$>or het eerste Amerl- kaansche leger opgestelde vier pantser- en zeven infanteriedivi Bles, spoedig tot het offensief zul len overgaan, sbeeds duidelijker- Het beschieten met nevelgrana ten, teneinde hierdoor de Duit sche artUleriewaarnemers te ver blinden, heeft zich thans tot an dere frontzönes uitgebreid- Het artillerieduel is belangrijk in he vigheid toegenomen en de acti viteit van het Amerikaansche Luchtwapen is zeer groot. In het gebied van Zuid-Lim burg zijn de Amerikanen na het aanbreken van de duisternis en na stoiingsvuur door de artille rie op drie plaatsen de Moezel overgestoken- De overgezette for maties werden uit elkaar gesla- Ëen- Nabij St. Die werd een ieine penetratie afgegrendeld- Het offensief van het versterk te derde Amerikaansche leger van gen- Patton tusschen Pont Mousson en het Rijn-Marneka- naal kan als eerste faze van de aangekondigde massale aanval len op het Duitsche Westelijke front worden beschouwd- De he vige gevechten op het 40 km- breede front duurden ook op den tweeden dag met onvermin derde hevigheid voort- De Duit sche troepen sloegen de aanval len, met uitzondering van twee plaatselijke penetraties van on geveer 3 km. diepte in het ge bied van Nomeny en Chateau- Salins, af- HET OOSTELIJKE FRONT. Op het slagveld tusschen Do nau en Theiss wisselden aan vallen en tegenaanvallen elkaar den geheelen dag af, zonder dat zich belangrijke wijzigingen voor deden. Sowjet-Russische aanval len op Monor en Pilis stortten ineen. Penetraties ter weerszij den van Ujszass konden na hevi ge tegenaanvallen te niet worden gedaan. Het bolsjewistische of fensief van het bruggenhoofd ten N.O. .van Szolnok uit werd, na dat reserves waren aangekomen, tot staan gebracht. In den middels ten sector van het Oostelijke front, waar regen en sneeuw de wegen In een moe ras hebben veranderd, zwijgen de wapens. In Koerland deden zich slechts pl aaiseiyke gevechten voor. Naar het Intern- Informatie- biiro van het Italiaansche oor- logstooneel meldt, zijn in den Adriatiechen sector hevige ge vechten gaande om de stad Forli. Hier gelukte het numeriek in de meerderheid zijnden Brüschen formaties ten Z- van de Vla Emi lia den rand der stad te berei ken. In de dalen ten N. van den Monte Trebbio, die na taaien af- weeretrijd moest worden opge geven, zijn opdringende Poolsche soldaten voor de nieuwe hoofd verdedigingslinie door het massa le afweervuur tot staan ge bracht- EXTRA KEURINGEN voor Waffen tt, Landstorm Brigade Nederland en „Deuleches Rote Kreuz". Donderdag 16 Nov. 1944, vin den op het SS-Ersatzkommando Nederland, Korte Vijverberg 5, Den Haag, weer keuringen plaats van 14 uur tot 16 uur. Flinke gezonde meisjes en jon gens, ook uw plaats is nog vrij. Alle inlichtingen betreffende vergoeding, ondersteuning en kostwinnersvergoeding worden bij de keuring verstrekt. ZATERDAG 11 SLACHTMAAND (NOV.) 1944 58e JAAR6AN0 No. 230 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 4 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAMAN Redactie: Tel. 6731 Administratie: Tel. 5289 Giro 86 326 De herkiezing van Roosevelt De Berlynsche bladen maken op de voorpagina melding va? de herkiezing van Roosevelt, evenwel zonder ui tvoerigen com mentaar. zy schrijven, aat deze herkiezing zoozeer verwacht werd, dat van een ingrijpende politieke beteekenis niet kan worden gesproken. De D.A.Z. schrijft, dat de situatie in geen enkel opzicht is veranderd- De vernieliging6wll ten aanzien van Duilschland en Japan is onder leiding van Roosevelt even sterk als te voren. De moord op Lord Moyne. Naar uit Cairo geme - wordt hebben de belde joodsche moor denaars van Lord Moyne. ide lid waren van de terroristen- organisatie „SLern", tijdens het verheor bekend, dat z{j van hun organisatie opdracht hadden ge kregen Lord Moyne te vermoor den, omdat hy de verantwoor delijke leider was der Britsche politiek in het abije Oosten. Politieke crisis in Canada ver scherpt. De politieke crisis in Canada heeft zich verscherpt, zoo 6chryft de correspondent te Toronto van de Dally Telegraph- De crisis is ontstaan als gevolg van de noodzakeiykheid, de Ca nadeesche troepen in Nederland en Italië aan te vullen- Het blad „Globe and Mail" verklaart, dat de noodzakeiykheid tot aanvul ling der Canadeesche troepen buitengewoon ernstig is, want de Canadeesche regimenten heb ben geweldige verliezen geleden en het gaat er thans om, of men voor den duur van den oor log nog Canadeesche contingen ten ais zelfstandig strijdende eenheden zal kunnen handhaven. Wysjinski in Boekarest. De Sovjet-berichtendienst meldt uit Boekarest, dat de eerste plaats vervangende volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken der Sovjet-Unie, Wysjinski, dezer dagen te Boekarest is aangeko men. Het doel van zijn reis is het controleeren van de nako ming van het wapenstilstands- verarag met Roemenië. Volgens een door de Roe- meensche regeering Woensdag bekendgemaakte wet „moeten alle eigendommen, die de Sovjet-Unie door de Roemenen zijn ontnomen, binnen vijf da gen worden teruggegeven. Overtredingen van deze wet zullen gestraft worden met ge vangenisstraffen van vijf tot twintig jaar. Eerste verhoor van Pétiot. Volgens Ofi heeft de moorde naar Pétiot bij zijn eerste ver hoor door den rechter van in structie op de vraag, wat zijn beroep was, geantwoord, dat nij kapitein bij de Fransche ver- zelstroepen (F.F.I.) was. Pas na een dringend vermaan voegde hij hieraan toe, dat hij dokter, was. Na dit verhoor werd hij overgebracht naar de gevange nis La Santé. Luchtaanval op Parma. De slad Parma is op 6 Nov. het doelwtt geweest van een zwaren vyandelijken bomaanval. Tairyke woonhuizen en - vele beroemde gebouwen en kunstwerken wer den vernield. Zo<j werd het Mu- nicinale, dat domgaat voor den oudsten schouwburg ter wereld, en de bibliotheek, die beroemde werken, o m. a-m zeer ouden Koran en 2 manuscripten van Dante's Goddelijke Komedie en van Martin Luther bezat, ver nield. Het paleis van keizerin Maria Luisa met zyn beroemde fresco's van Corregglo is even eens een puinhoop geworden- Treedt Flnsche regeering af? Naar Reuter meldt, zyn Fager- holm, de Finsche minister van Blnnenlandsche Zaken, en Vuori, de waarnemende minister van Arbeid en leider-;der vakverceni- gingen, afgetreden. Te Helsinki neemt men algemeen aan, dat de geheele Finsche regeering nu eveneens zal aftreden en door minder conservatieve liberalen zal worden vervangen. Nationale arbeidsorganisatie in Hongarye. De leider van de Hongaarsche natie, Szalasi, heeft de instelling bevolen van een groote nationale arbeidsorgani satie, die „Beroepsorganisatie der werkende natie" zal heeten. Zy behartigt de geeeteiyke en stoffeiyke belangen van alle wer kende Hongaren. Mllos. Het garnizoen van het eiland MIloe ir de Aegeïsche Zee heeft na harden strijd van veertien dagen de Engelschen verslagen en gedwongen tot overhaasten terugtocht- Het eiland Is vry van vyanden en hecht in Duitsche handen- Bommen op Zwitserland. An- glo-Amerlkaansche vliegtuigen hebben Donderdagochtend onge veer twintig zware bommen ge worpen naar de electrische cen- rale Rheinfe'den-G'altfelden. Het viaduct der spooriyn Eglisau- Koblenz werd getroffen- Drie personen werden gedood, vier ge wond. Turkije erkent Bonoml. De Turksche regeering heeft beslo ten de regeering-Bonomi te er kennen. Verder gebruik van V-wapens verwacht. Het Wecrmachtsbericht van Woensdag maakt voor de eerste maal melding van het gebruik tegen het gebied van Londen van de V. een in vergelij king met de V. 1 nog doeltref fender projectiel. Sedert ver scheidene weken ligt de Britsche hoofdstad gelijktijdig of afwis selend onder het vuur van V. 1 en V. 2. Daardoor wordt een belangr^k sterkere uitwerking der ontplofbare projectielen op Londen bereikt. Over de technische byzonder- heden der V. 2 kan natuuriyk voorloopig nlele naders worden meegedeeld. In Engelsche berich ten wordt als karakteristiek naar voren gebracht, dat men deze nieuwe ontplofbare projectielen voor de buitengewoon "krachtige ontploffing niét kan'hooren of op eenigerlel andere wijze waarae- Duitsch protest tegen beschieting van lazaretten Het Duitsche Ministerie van B. Z. heeft een mededeeling gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de Rijksregeering reeds meer dan eens heeft moeten constateeren, dat de Engelsche en Amerikaansche oorlogsleiding zich niet stoort aan ae volkenrechtelijke plich ten der oorlogvoerenden en met name niet in het minst acht slaat op de bepalingen, die ter bescherming van het Koo- de Kruis gijn uitgevaardigd. Den laatsten tijd hebben de En- felschen en Amerikanen vooral un aanvallen gericht op laza- retschepen en lazarettreinen, op weerlooze gewonden en verple gend personeel. Zelfs schrikken zij er niet voor terug, ook Roode Kruisschepen van niet- Duitsche nationaliteit aan te vallen; in verscheidene gevallen werden Zweedsche en Spaan- sche Roode Kruisschepen door Engelsche en Amerikaansche vliegtuigen met boordwapens beschoten of gebombardeerd. De verantwoordelijkheid voor deze ontaarde oorlogvoering treft de Engelsche en Ameri kaansche regeering. Lazaretten beschoten. Voorts wordt officieel mede gedeeld: De commandant van net door de Britsche troepen in- geslotcn Duitsche steunpunt •uinkerken heeft voor eenige dagen gemeld, dat de Britscne artillerie de lazaretten in Duin kerken beschoten en getroffen heeft, hoewel de positie daar van aan de Britten nauwkeurig was opgegeven en de Britsche bevelhebber had toegezegd, de lazaretten te zullen ontzien. Ook na het indienen van een schriftelijk protest door den commandant van Duinkerken bij den Britschen bevelhebber werd de beschieting kort daar op des nachts herhaald. De Rijksregeering heeft der halve via het Auswartige Amt tegen deze nieuwe Britsche schending van het volkenrecht *n krachtig protest laten hooren- Groote offensief tegen Dultschland begonnen? De groote aanval, waartoe het 3de Amerikaansche leger na een trommelvuur van drie uur In de vroege ochtenduren van Woensdag in het gebied ten Z. van Metz is overgegaan, mag wel als het begin beschouwd worden van het door de ge allieerden aangekondigde groote offensief tegen het Rijk. De eerste dag van dezen groo- ten aanval, welks zwaartepunt aan weerszoden van Pont Mousson ligt en die ongeveer begrensd wordt door de stad Metz In het Noorden en het Rljn-Marne-kanaal in het Zuiden, begon met een buitengewoon hevig trommelvuur tusschen des morgens 4 en 7 uur. Toen de Amerikanen tot den aanval over gingen, sloeg him een razend Duit6ch afweervuur tegemoet. Sindsdien dreunt en siddert de aarde. Kanonnen van allerlei ka liber spuwen hun granaten uit, machinegeweren ratelen, gra naatwerpers schieten met doffen knal en daartusschen mengt, zich het geraas der pantserkettingen. Onophoudeiyk plenst de regen neer, zoodat de Amerikanen het den eersten dag zonder den steun van him overmachtige luchtmacht moesten doen. men. Dit in tegenstelling met d« V. 1, die men, zooals békend, in de vlucht ziet aankomen. In vele berichten, over de uitwerking van de beschieting met de V- 2 ontvangen, wordt gesproken van „onverklaarbare explosies" en een „buitengewoon krachtigen luchtdruk." De Britsche regee ring streeft er naar tc verhinde ren, dat de bevolking bijzonder heden bekend wordt over de uit- werkin van de beschieting met de V. 2, teneinde geenerlei be richten naar het buitenland te doen doordingen. Uit eenige Londensche stads- wyken wordt melding gemaakt van buitengewoon groote scha de aan heele woonwijken en verkeersinstallaties. Geweldige ontploffingen aan Westelijk front cn in Parijs. Toonaangevende Duitsche in stanties verklaren, dat de tech nische ontwikkeling van den mo dernen vorm van den V.-oorlog een ommekeer heeft ervaren door het gebruik -Van de V. 2, De constructie van hét wapen berust op de ervaringen, die op grond van het practische gebruik der vliegende raket bommen V. 1 zijn opgedaan. Een dieper begrip van de be teekenis der V. 2 kan men krij gen, zoo wordt gezegd, wanneer men voor oogen houdt, dat da V. 2 In zyn afmetingen grooter en in zün explosief effect veel verwoestender is dan de V- 1. Voorts kan het nieuwe Duitsche wapen nog grootere afstanden overwinnen dan de V. 1. Naar met stelligheid vernomen wordt heeft de V. 2 een grootero doel- en trefzekerheid. Een aan wijzing ln die richting geven de nauwkeurige mededeelingen om trent treffere in verschillende Londensche wyken en de verwij zingen naar de raadselachtige ontploffingen in Parys- In dit verband wordt gewezen op vyandeiyke berichten, volgens welke in het achterland van het Westelijke front geweldige ont ploffingen hebben plaals gehad, die in het kamp der geallieer den ongerustheid veroorzaakten In Duitschland verwacht mui het verdere gebruik van V-wa pens, doch voegt hieraan toe, dat men met een oordeel ovcf den invloed van geheime Duit sche wapens op het militairs succes van den oorlog nog eent- gen tijd moet wachten. Daarin moet een aankondiging gezien worden, dat met het gebruik van de V. 1 en de V. 2 do krachtsinspanning van Duitsch* land voor den technischen vooruitgang niet is geëindigd. VEDUISTERING. Van l! Nov. tot en met 18 Nov. van 17.05 tot 7.50 uur 16 Novembe* n.m.. 23 Nov. e.k.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1