MmonscHi tcum Het belangrijkste oorlogsnieuws „De fouten van den oorlog" WEKJELD - KÜCMIEK In den slndg 17 November woedenden slag In het gebied van Aken houden de Duitsche troepen onwrikbaar stand tegen de voortdurende groote aanvallen van het eerste en negende Amerlkaansche leger. Aan het Roerfront mislukte sterke Amerlkaansche aanvallen door den actieven afweer der Duitsche formaties, die haar posities aanzienlijk verbeterden. Zware afweerstryd woedt in den Elzas. Wederom V.-vuur op Londen, Antwerpen en Luik. Britscbe stormloop op do Duitsche stellingen in Midden-Itallë reeds in het hoofdgevechtsterrein opgevangen. Ten Zuid Westen van het Matra-gebergte lijden de Bolsjewisten bloedige verliezen. Successen der Duitsche Marine in de maand November. Het O K.W. meldt: Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 1 Dec. Het Op perbevel van de Weermacht maakt bekend: „In het gebied van Aken heeft de vijand zijn sterke aanvallen vooral ten Noord-Oosten van Geilenkirchen en in het gebied van Huertgen voortgezet. Te gen den vastberaden tegenstand van onze troepen kwam hij we derom slechts weinig buiten zijn uitgangsstellingen vooruit en verloor opnieuw 23 tanks. In den nu sinds 17 November woe denden slag hebben onze for maties onwrikbaar stand ge houden tegen de voortdurende groote aanvallen van het ne- flende en eerste Amerikaansche egor en in krachtige tegenaan vallen al hun doorbraakpogin gen verijdeld. De plaatselijke terreinwinst van den vijand. r:o op de diepste olek ten Oos ten van Wuerselen ongeveer vijftien km. bedraagt, heeft den Amerikaanschen aanvalstroe- pen een veelvoud gekost van onze eigen verliezen, alsmede tot dusver het verlies van ruim 500 gepantserde voertuigen. Aan de grens van Lotharingen ten Oosten van Sierck en ten Oosten van Busendorf ontston den in het voorterrein van den Westwal nieuwe hevige gevech ten. Vrij sterke aanvallen bij Saarunion mislukten voor onze stellingen. In den Elzas zijn on ze troepen nog altijd in zwa- ren afweer gewikkeld met de vijandelijke formaties, die haar penetratiegebied aan weerskan ten van Straatsburg probeeren uit te breiden. Ten Oosten van Markirch is de vijand er in ge- s'aagd een vrij diepe penetratie te bereiken. Hevige vijandelij ke aanvallen op den Zuidelijken hoeksteen van onze bergstellin- gen aan de Fransch-Elzassische grens, werden afgeslagen of op gevangen. In Elzas-Lotharingen hebben onze troepen gisteren 32 vijandelijke gepantserde voer tuigen vernietigd, vele daar van met den pantservuist. Voor onze stellingen aan Het Kanaal en aan aen Atlanti- schen Oceaan is de laatste da gen het artillerievuur opgeleefd. Het gebied van Londen, Ant werpen en Luik lag wederom onder ons lange-af standsge- schut. Het achtste Britsche leger in Midden-Italië viel gisteren op nieuw met vrij sterke strijd krachten onze stellingen in de Romagna ten Oosten van Faen- za aan. De stormloop werd ech ter reeds in ons hoofdgevechts terrein opgevangen. In Zuia-Hongarije hebben wij nieuwe stellingen betrokken tusschen de Drau en de bergen ten Noord-Westen van Fuenf- kirchen, waarvoor sterke Sov jet-Russische pantseraanvallen mislukten. Uit het gebied van Mohac is de vijand naar het Noorden en Noord-Westen ge draaid en trekt op naar de linie Fuenfkirchen-Szekssard. Tegen maatregelen worden getroffen. In het Zuid-Westelijk deel van het Matra-gebergte wierpen on ze grenadiers den vijand terug en brachten hem in felle bosch gevechten aanzienlijke verliezen toe. Een bolsjewistischen ge vechtsgroep, die op een smal gebied was samengedrongen, werd in de pan gehakt. Ten Noord-Westen van Erlau werd de vijand voor nieuwe stellin gen afgeslagen. Hernieuwde bolsjewistische aanvallen in het gebied van Miskolc mislukten. Ten Noord-Oosten daarvan kwamen de vijandelijke forma ties na geringe terreinwinst tot staan. Talrijke aanvallen der bolsjewieken aan de Bodrog en in het grensgebied van Oostelijk Slowakije bleven zonder suc ces. Van de overige deelen van het Oostelijke front worden geen gevechten van beteekenis ge meld. Midden-Duitschland. het Rijn- landsch-Westfaalsche gebied, alsmede het gebied nabij het front in het Westen waren gis teren overdag de aanvalsdoelen van Anglo-Amerikaansche ter- ZATEBDA9 t WINTERMAAND (DEC.) 1944 68» JAARBANQ No. 239 UitgaveN.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAMAN Redactie: Tel. *731 Administratie: Tel. 5289 Giro 86 326 Dr. Göbbels schrijft in ,JDas Reichover Het komt er op aan, wie de minste vergissingen maakt. Graaf Sforza. Uit Rome wordt gemeld, dat graaf Sforza is afgetreden als voorzitter van het comité der zes democrati sche Italiaansche partijen. Men meent, dat Sforza zich ook zal terugtrekken als candidaat voor den post van premier, vicepre- mier en minister van Buiten- landsche zaken. Generaal der Franciscanen overleden. De generaal der Franciscanen, pater Leionardo Maria Belle, is, naar de Cor- riere della Sera meldt, in Rome overleden. Finsch Volksfront. In een vergadering der Finsche com munisten te Helsinki heeft mi nister Helo de pas opgerichte partij „Democratisch verbond van het Finsche volk" gepre senteerd, omvattende de com- munsten en de z.g. zesling- groep. De partij draagt onge veer het karakter van het vroe gere Fransche Volksfront en men hoopt ook de Finsche so cialisten er bij te betrekken. 105 Doodvonnissen in Zuid- Slavië. De zender „Vrij Joegoslavië" heeft medegedeeld, dat 105 personen, die door het régime-Tito wegens satnenwer- king met den vijand aange klaagd waren, ter dood veroor deeld zijn. Onder hen bevinden zich drie ministers der voorma lige Zuid-Slavische regeering. Dr. Pétiot uit hechtenis ontsla gen. Exchange meldt uit Pa rijs, dat de massamoordenaar Pétiot „wegens ziekte" tegen borgstelling uit de hechtenis Is ontslagen. reurvliegers Duisburg werd overdag en des nachts met bom men Gestookt. Strijdkrachten der luchtverdediging schoten 30 vijandelijke vliegtuigen, waar onder 24 viermotorige bommen werpers omlaag. De Duitsche marine heeft in de maand November 1944 7 koopvaardijschepen met een in houd van 35.500 brt., 8 torpedo jagers. 1 duikboot, 6 torpedo- motorbooten, 4 bewakingsvaar tuigen en 17 landingsbooten in den grond geboord. Acht ande re schepen en 5 torpedomotor- booten werden beschadigd". Voltreffer op Keulschen Dom. Bij den terreuraanval op Keulen van Maandag j.l. wer den behalve ziel cnhuizen, een tehuis voor invaliden, openbare gebouwen en verschillende cultuur-monumen'.en, ook de Dom gebombarde :rd. Door een voltreffer werden het hoogal taar en de sacristie zwaar De- schadigd. De on,vang van de verwoestingen in den Dom zelf is groot. Nieuwe Poolsche regeering. Reuter's diplomatieke corres pondent meldt, dat onder lei ding van Toma Arciszewski (socialist) een nieuwe Poolsche regeering te Londen is ge vormd. - Mislukte Britschi landing op Piscopi. Op 28 Nov. zijn Britsche strijdkrachten aan land gegaan op Pisc jpi, een der eilanden van de Dodecanesos. De Duitsche beze ting van het eiland verdreef den vijand, ter wijl een eisch tot overgave werd afgewezen. Tegen den avond legde de ijand het ei land nogmaals nder zwaar vuur, waarna hij srugtrok. - Luchtaanvallen o Tokio. In den nacht van 9 op 30 Nov. hebben Amerika, nsche bom menwerpers in verscheidene golven luchtaanva len onderno men op de Jap. nsche hoofd stad. Voor den oorlog belang rijke installaties v erden echter niet getroffen, teiwijl ook de verliezen aan m mschenlevens uiterst gering gencemd worden. Buitenland Staking in België uitgebreid. De staking in Belg breidt zich verder uit, zoo meldt Reuter. Bijna alle postamb.enaren, tele foonambtenaren en een aantal, arbeiders van giet- rijen en an dere fabrieken zijn in staking gegaan. Slechts enkele trams rijden. In de straten van Brussel patrouilleeren tan! s. Uit Brussel w irdt gemeld, dat men verwacht dat Pierlot zijn kabinet opnieuw zal uit breiden door het opnemen van vertegenwoordigers der linksche partijen en van de verzetsbewe ging. Binnenland Slachtoffers van den luchtoorlog 's-Gravenhage, 30 Nov. De laatste dagen pogen Engelsch- Amerikaansche vliegtuigen her haaldelijk zonder succes afzon derlijke doelen in Nederland- sche steden in scheervlucht aan te vallen. Tot dusver leed daar onder slechts de Nederlandsche bevolking. Een dergelijke aan val op Rotterdam heeft Woens dag in de middaguren, zooals tot dusver is vastgesteld, 33 dooden uitsluitend onder de burgerbevolking gekost. Het is te verwachten, dat dit aantal nog grooter zal worden. Boven dien zijn alleen sedert Zondag j.l. bij dergelijke ondernemingen 54 Nederlanders, onder wie talrijke kinderen, gedood en 78 zwaar gewond. Vijf Nederlan ders worden nog vermist. Oorlog niet voor den zomer geëindigd, aldus Churchill Churchill heeft tijdens zijn verklaring in het Lagerhuis ge zegd, dat hij enkele maanaen geleden de domper heeft moe ten zetten op de „voorbarige hoop op een spoedig einde van den oorlog". Ik heb, aldus Chur chill, toen gezegd, dat de oorlog tegen Duitschland nog wel eens tot Januari of Februari zou kunnen duren en dat het ook zelfs laat in het voorjaar of in het begin van den zomer zou kunnen worden, wanneer ik nu een of andere verandering zou moeten aanbrengen, dan zou ik het woord „begin" voor de woorden van den „zomer" weg laten. Over de operaties in het Wes ten zeide hij, dat alleen bij de gevechten om Antwerpen en in Nederland de Britsche en Cana- deesche eenheden 40.000 man hebben verloren. Voorts waar schuwde Churchill ervoor, ook maar een oogenblik de krachts inspanningen voor den oorlog te verminderen of om zich be zig te houden met toekomst plannen. Churchill besloot zijn verklaring met de woorden: „Wij moeten den oor'og tot aan het einde toe met alle energie en alle eensgezindheid voortzet ten. niet alleen thuis bij ons zelf, doch ook bij de groote bondgenooten, die nooit nauwer, nooit intiemer en nooit met meer begrip hebben aaneenge- staan dan juist op dit oogen blik". In zijn artikel in het week blad „Das Reich" schrijft dr. Göbbels onder den titel „De fouten van den oorlog" o.m. het volgende: In de Duitsche berichtenpoli- tiek vormt de af en toe voorge komen vergissing een uitzon dering. Hoe dikwijls echter heb ben onze vijanden zich vergist in hun prognoses! Zij hebben deze noch wat betreft het ver loop van den oorlog, noch zijn duur ook maar bij benadering juist getaxeerd. Maar zij ver schillen van ons wat dit be treft daardoor, dat terwijl wij een vergissing openlijk en on voorwaardelijk erkennen, zij van de onoverzienbare hoeveel heden hunner fouten in het ge heel geen ophef maken. Het Duitsche weermachtbericht brengt de ernstigste en geloof waardigste oorlogsberichten; niet alleen zijn data, ook zijn cijfers kloppen precies en wor den in geval van twijfel eerder naar een voor ons ongunstiger dan gunstige zijde bepaald. De Duitsche oorlogsberichten- politiek gaat uit van een groot vertrouwen in het Duitsche volk, dat de vijandelijke mo gendheden in het geheel niet •ezitten en niet kunnen bezit ten. Meer dan vijf weken lang heeft het Britsche oorlogskabi net het volk in de waan gela ten dat Londen uitsluitend door ons V. 1 wapen beschoten werd, ofschoon millioenen menschen er getuigen van waren, dat in- tusschen een nieuw, een veel en veel gevaarlijker Duitsch lan- geafstands-wapen in actie ge gekomen was. Vervolgens motiveert dr. Göb bels in zijn artikel tot in bij zonderheden nauwkeurig waar om het niet doenlijk is in een oorlog over alle onderwerpen en problemen openbare discussies toe te staan, daar op deze wij ze den vijanden berichten of meeningen in handen gespeeld kunnen worden, die hun van nut en de eigen zaak nadeelig kunnen zijn. Tenslotte verklaart de mi nister: voor een werkelijk juiste beoordeeling van een faze in den oorlog en van de hieruit voortvloeiende vooruitzichte voor het beramen van vergaande militaire en politieke operaties behoort niet alleen een veel om vattende kennis van zaken, doch vooral ook respect voor de omstandigheden en voor de per soonlijkheden. In het ontelbare aantal beslissingen, die dage lijks, ja ieder uur. op alle ge bieden van de oorlogvoer mg genomen moet worden, zit al tijd een zeker percentage ver gissingen. Er bestaat geen oor logvoerende partij, die geen fouten maakt. Het komt er ech ter op aan wie de minste fou ten maakt! Vier miliioen „bevrijde" Nederlanders zuüen naar Engeland moeien evacueeren....! Plannen der Nederlandsche schijn-regeering in Londen Het Engelsche blad News Chronicle publiceerde dezer dagen een bericht waarin ge meld wordt: De Nederlandsche regeering is voornemens om in verband met de verwoestingen van den oorlog in Nederland vier miliioen Nederlanders naar Engeland te laten evacueeren, daar Nederland door een ont zaglijken rampspoed wordt be dreigd. De regeering ziet geen anderen weg dan deze vier mil iioen naar Engeland te bren gen. waar zij in reuzenkampen zouden moeten worden ver zorgd. Men weet evenwel niet, zoo schrijft het b'ad, of iets dergelijks mogelijk is in een tijd tusschen oorlog en vrede; vermoedelijk zou zoo'n aan komst van vier miliioen Neder landers de Engelsche bevolking schrik aanjagen. Ook al zou het een vriendschappelijke in vasie zijn, toch zouden daar door zeer moeilijke problemen worden opgeworpen. Waar schijnlijk zou de Engelsche be volking den Nederlanders een vriendelijke ontvangst berei den, aangezien zij bondgenooten zijn, maar slechts op voor waarde, dat het economische en sociale leven des lands op gee nerlei wijze veranderd zouden worden. Millioenen burgers hongeren. Een medewerker van radio- Londen seint uit Nederland: Meer dan twee miliioen bur- fers in het bevrijde deel van lederland moeten op het oogenblik van rantsoenen le ven, die nauwelijks voldoende zijn voor de normale levens behoeften. Dit is gedeeltelijk to wijten aan het tekort aan plaatselijke voorraden en tran sportmiddelen. Militaire auto riteiten houden zich nu met het vraagstuk bezig en men meent, dat er met Kerstmis misschien verbetering in den toestand zal komen.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1